E „Wereldraad van veel belang voor Rooms-Katholieke Kerk £eidóe Sou/tont brieven van lezers beroepingen kerk wereld Amerikaanse kerkleiders naar Midden-Oosten mlT £cidóe6ou/ia/rii GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidócSoutont WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 PAGINAiD Faeröer krijgt na 433 jaar weer een bisschop TORSHAVN De Faeröer hebben voor het eerst sinds 433 jaar weer een eigen lutherse bisschop. Hans Jacob Joensen werd in de kathedraal van de hoofdstad Torshavn geïnstal leerd. Bij de plechtigheid waren de Deense koningin Margarethe, de Deense minister voor kerkzaken Torben Rechendorff en diverse geestelijken uit de Scandinavische landen aanwezig, aldus het Deense persbureau Ritzau. Sinds 1963 maakten de Faeröer deel uit van het bisdom Ko penhagen, 1400 kilometer ten oosten van de eilanden. Rechter: Lefebvre-aanhangers niet 'rooms-katholiek' KLEVE De priesterbroederschap Pius X van de geëxcom municeerde aartsbisschop Marcel Lefebvre mag haar kerken en kapellen niet 'rooms-katholiek' of 'katholiek' noemen. Dat heeft de rechtbank van Kleve (BRD) uitgesproken. Het bisdom Münster had de vereniging voor de rechtbank gedaagd omdat zij boven een kapel in Kleve een bordje had aangebracht met het opschrift 'rooms-katholiek oratorium'. De rechtbank was het met het bisdom eens dat de titel 'katholiek' alleen mag worden gebruikt met toestemming van de bisschop. De pries terbroederschap kreeg geen gehoor voor haar opvatting dat het bij het gebruik van het woord 'katholiek' om een geloofskwes tie gaat waarover de burgerlijke rechter geen uitspraak kan doen. VATICAANSTAD Een Wereldraad-assemblee is veel meer dan de We reldraad van Kerken zelf. De zevenjaarlijkse bijeen komst is volgens mgr. John F. Mutiso Mbinda „een wereldwijd forum, waar veel belangrijke on derwerpen worden bedis cussieerd". Er is voor de Rooms-Katho lieke Kerk veel te leren van de dynamiek van zo'n verga dering. „Het is heel, heel interessant voor ons. Wij kij ken hoopvol naar de assem blee uit", zegt de 48-jarige Ke- nyaan, stafmedewerker van de Pauselijke raad voor de eenheid der christenen. Mutiso Mbinda is volgend jaar februari een van de 23 waar nemers die namens de RK Kerk de algemene vergade ring van de Wereldraad te Canberra (Australië) bijwo nen. De delegatie staat onder leiding van de president van de pauselijke raad voor de eenheid, mgr. Edward Cassi- dy, zelf afkomstig uit Austra lië. De rk waarnemers zijn af komstig uit alle continenten, met verhoudingsgewijs veel Australiërs. „Wij maken lie ver gebruik van de talenten ter plekke dan dat we ze im porteren." Het thema 'Kom Schepper, Heilige Geest, vernieuw de gehele aarde' noemt Mutiso Mbinda goed gekozen en zeer belangrijk. Het is een gebed over de wijze waarop God door de Heilige Geest in de Thematisch Hij is vooral benieuwd hoe de Wereldraad erin zal slagen de belangrijkste oecumenische vergaderingen na de vorige assemblee in 1983 te Vancou ver thematisch in één samen hangende visie met elkaar te verbinden. In de afgelopen zeven jaar heeft de Wereld raad consultaties gehouden over diakonaat (Larnaca 1986), oecumenisch delen van gaven (Estoril 1987), zending en evangelisatie (San Antonio 1989) en het conciliair proces (Seoul 1990). Pas na Canberra kan de Rooms-Katholieke Kerk een besluit nemen over verdere deelname aan het conciliair proces. „Wij wachten tot de Wereldraad z'n plannen in Canberra bekend maakt en ons hierover heeft geïnfor meerd," aldus Mutiso Mbinda. Vanaf het begin moet er dit maal helderheid over de sta tus ervan zijn. Dat zal- volgens hem niet gemakkelijk zijn. „Noodzakelijk voor een vruchtbare samenwerking is dat we elkaar en eikaars structuur respecteren". Tijdens de aanloop naar Seoul zijn er problemen geweest, die volgens Mutiso Mbinda zich niet alleen aan rooms-katho- lieke zijde voordeden. Zo heeft de Wereldraad de RK Kerk te laat uitgenodigd, waardoor er een zeer gecom pliceerde situatie ontstond. „Wij moesten onder enorme tijdsdruk een beslissing ne men." Bovendien was de theologi sche grondslag van het conci liair proces niet duidelijk. De RK Kerk en de Wereldraad denken verschillend over de zogenaamde bewegingen. „Voor ons gaat het om bewe gingen in de Kerk, voor de Wereldraad kunnen groepe ringen ook buiten de Kerk staan. Er moet eerst volstrek te helderheid bestaan over wat met bepaalde termen wordt bedoeld voordat een betere samenwerking moge- Ook voor de RK Kerk zijn ge rechtigheid, vrede en het be houd van de schepping zeer belangrijke thema's, stelt de Kenyaan nadrukkelijk. „Daarover bestaat geen ver schil van mening." Sinds Vancouver is er volgens Mutiso Mbinda een „zeer goe de" samenwerking tussen de RK Kerk en de Wereldraad geweest. De resultaten ervan worden vermeld in het ver slag van de gezamenlijke werkgroep (Joint Working Group), dat in Canberra zal worden gepresenteerd. Heel goed is de samenwer king op het terrein van Ge loof en Kerkorde. De RK Kerk heeft zeer positief gere ageerd op het Lima-document over doop, avondmaal/eucha ristie en ambt. Er is tevens een vruchtbare samenwer king met de Wereldraadcom missie voor zending en evan gelisatie (CWME). De RK Kerk was met een delegatie van 22 personen aanwezig op de wereldzendingsconferen- tie, vorig jaar in San Antonio (VS). Verder hebben de missie-or den en congregaties die hun hoofdkwartier in Rome heb ben, jaarlijks overleg met de CWME. De RK Kerk en de Wereldraad geven dan hun visie op bepaalde ontwikke lingen. Vanuit een rk ge zichtspunt worden dan be paalde zaken nader toegelicht, terwijl anderzijds de missie organisaties naar de Wereld raadcommissie luisteren. Sinds 1983 is een religieuze namens het Vaticaan toege voegd aan de staf van de CWME. Op het terrein van sociale vraagstukken wordt er zowel op theoretisch als op praktisch gebied samengewerkt. Mutiso over racisme en apartheid. Daarnaast hebben Caritas In ternational en CICARWS nauw samengewerkt na de aardbeving in Armenië. Be halve noodhulp hebben beide hulpwerkorganisaties huizen voor de vele daklozen ge bouwd. Mutiso Mbinda vond het op merkelijk dat twee Nederlan ders aan het begin van de sa menwerking tussen Rome en Genève staan. De eerste ver gadering van de Joint Wor king Group in 1965 werd voorgezeten door dr. W.A. Visser 't Hooft, de eerste se cretaris-generaal van de We reldraad van Kerken, en kar dinaal dr. Joh. Willebrands, die vanaf 1960 secretaris en tussen 1969 - 1989 president van het de Raad voor de be vordering van de eenheid der christenen was. DIRK VISSER Joodse genieenschap Noord-Amerika in crisis door gebrekkig onderwijs NEW YORK De joodse ge meenschap in Noord-Amerika verkeert in een ernstige crisis, doordat zij er niet in slaagt de etnische en godsdienstige tra dities aan een nieuwe genera tie over te dragen. Slechts 40 procent van de leerplichtige joodse kinderen in de Vere nigde Staten en 55 procent in Canada zit op dit moment op een joodse school. Dat zijn de bevindingen van een commissie, die twee jaar lang het joodse onderwijs in beide landen heeft onder zocht. Volgens de commissie, waarin 44 geleerden, opvoed kundigen en plaatselijke lei ders samenwerken, „hebben veel joden hun belangstelling verloren voor joodse waarden, idealen en levenswijze. Bo vendien geloven veel joden niet langer dat het jodendom een rol moet spelen in hun zoeken naar zelfontplooiing en identiteit". Dat heeft „ernstige gevolgen, niet alleen voor de rijkdom van het joodse leven, maar juist ook voor de continuïteit van een groot deel van het joodse volk", aldus de com missie. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Scheveningen J. Ge braad te Nunspeet; te Vollenhove N. Mels te Well-Ammerzoden; door de Generale Synode tot pred. voor bui- tengew. werkz. (geestelijk verzorger van de Koninklijke Marine) J.T. Schneider, kand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Montfoort M. van Kooten, kand. te Streefkerk, die be dankte voor Numansdorp (buitenge wone wijkgemeente; part-time). Be roepen te Linschoten G. Wassink- maat te Oene. Beroepen te Zwarts luis E. van de Sluis te Maasdam en Cillaarshoek. Bedankt voor Uddel H. Roseboom te Boven-Hardinxveld. Gereformeerde Kerken Beroepen te Almere als zend.predi kanten te Indonesië mw.drs. T. Plat- tje en drs. J. Post Hospers te Scha- gen e.o.(beiden part-time), die deze beroepen hebben aangenomen; te Almere (herv.geref.) als geestelijk verzorger van het Flevoziekenhuis mw.drs. S. Reeders, zlekenhuispred. te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Christelijke Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Opperdoes G. van de Groep te Aalten. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Hasselt (tweede pred. plaats) H/J. Boiten te Enschede- Zuld; te Spakenburg-Zuid C. van der Leest te Harlingen. Beroepen te Honselersdljk drs. A.P. van Niekerk te Dronrijp. Beroepen te De Bilt-Bilt- hoven A.H. Driest te Buitenpost; te Kampen E. Hoogendoorn te Dalfsen; te Winsum-Obergum A.J. Mol te Neede; te Utrecht-Centrum (wijk Houten) R.A. Houtman te Deventer. Bisschop in tin Bij opgravingen bij Diemen is een twaalde eeuws tinnen voorwerp opgegraven, voorstellende een bisschop met soldaten (hoogte 8,7 cm.). Het is nog onduidelijk welke functie het voorwerp heeft gehad. Uit de resultaten van de opgravingen is af te leiden dat de terp-nederzetting in het veen feitelijk een voorloper is van de nederzetting Amsterdam. FOTO: ANP Het leven is nooit rechtvaardig. En misschien is het maar goed voor ons dat het dat niet is. Billy Graham in Hongkong HONGKONG De Ameri kaanse evangelist Billy Gra ham bereikte tijdens een re cente evangelisatiecampagne in Hongkong naar schatting 100 miljoen mensen per avond. Per satelliet werd de bijeenkomst 'live' in 48 talen naar meer dan 30 landen in Azië en het Grote Oceaan-ge bied uitgezonden. Graham, die 7 november op zijn 72e verjaardag in Hong kong arriveerde, zei na af loop: „Nu ben ik bereid naar de hemel te gaan. Ik heb de grootste campagne in mijn le ven achter de rug, waarvan ik nooit had gedroomd dat ik die op mijn oude dag nog zou meemaken. We zijn allen erg onder de indruk en we geven alle glorie aan de Heer." Elke avond kwamen er 30.000 mensen naar het stadion. Ge middeld kwamen er 4.700 mensen naar voren in ant woord op de oproep van Gra ham hun leven aan Christus te wijden. Daardoor zou het aantal protestanten in Hong kong volgens campagnemede werkers met 10 procent zijn toegenomen. Bijna 900 kerkelijke gemeen ten hadden deelgenomen aan de voorbereiding, die een jaar duurde. In Hongkong hebben in totaal 20.000 vrijwilligers meegedaan. Voor de satelliet campagnes werden 400.000 vrijwilligers opgeleid. Er wa ren 10 miljoen folders in 30 talen gedrukt. In Taiwan waren er 100 cam pagnes waar per satelliet de bijeenkomsten in Hongkong waren te volgen. Daarbij wa ren per plaats van 500 tot 2.000 personen aanwezig. Er staan nog 500 evangelisatie bijeenkomsten met de video band op het programma. In Papua Nieuw-Guinea wer den campagnes aan huis geor ganiseerd, waar gemiddeld 60 tot 70 mensen aanwezig wa ren. Op de Solomoneilanden woonden 12.000 personen in een stadion de eerste satelliet bijeenkomst bij, terwijl buiten het stadion nog eens 3.000 mensen alleen naar het geluid luisterden. In India worden op niet minder dan 66.000 plaatsen videocampagnes in 21 talen voorbereid, terwijl er verzoeken liggen voor nog eens 62 talen. Ondanks alle technische ver nieuwingen wees Graham erop dat de boodschap niet is veranderd. „We zijn naar Hongkong gekomen met maar één doel, namelijk het evan gelie van Jezus Christus te prediken." De gezamenlijke organisaties van Billy Graham hadden in 1989 in totaal 89.9 miljoen dol lar (ruim 150 miljoen gulden) aan inkomsten en 78.6 miljoen dollar (ruim 130 miljoen' gul den) aan uitgaven. Het batig saldo wordt gebruikt voor langlopende projekten, zoals deze evangelisatiecampagne in Azië. In 1991 en 1992 zijn Latijns-Amerika en Europa aan de beurt. BISSCHOPPEN VS: „Vaticaans commentaar te beledigend voor vrouwen" WASHINGTON De Amerikaanse bisschoppen willen het commentaar van het Vaticaan op het ontwerp van een herder lijk schrijven over de po sitie van de vrouw niet vrijgeven. De reactie van de congregatie voor de geloofsleer is volgens sommige bisschoppen, die niet bij naam geciteerd willen worden, „beledi gend voor vrouwen". Slechts enkele van de ruim 300 Amerikaanse bisschoppen hebben een kopie van de reactie ont vangen. Het Vaticaan heeft opmer kingen over geweld in het huwelijk gemaakt die vol gens de zegslieden „zo slecht zijn dat de leiding van de bisschoppenconferentie ze niet wil publiceren". Som mige bisschoppen hebben déze passage geïnterpreteerd als het toestaan van geweld tegen vrouwen in het belang van het huwelijk. Vijf bisschoppen hebben on afhankelijk van elkaar te genover het kerkelijk pers bureau RNS te New York bevestigd, dat er zo'n passa ge in het commentaar voor komt. Bisschop Joseph Imesch, onder wiens voor zitterschap de ontwerptekst werd opgesteld, ontweek een vraag hierover. „Ik her inner het me niet meer. 't Is al een paar maanden gele zen dat ik die brief heb gele zen." Het gaat volgens hem niet om een „verschrikkelij ke zaak". Wel voegde hij er aan toe dat de reactie van het Vaticaan niet zal wor den gepubliceerd. In het ontwerp wordt onder meer gezegd dat er in som mige huwelijken een ver houding tussen man en vrouw als tussen meester en slaaf heerst. Vrouwen zijn. dan het slachtoffer van ge weld en misbruik. Deze vrouwen moeten speciale begeleiding en een veilig on derdak krijgen. „In predi king en catechese moeten we duidelijk maken dat ge weld in het huwelijk een ernstige zonde is." KRITIEK OP 'TWEE MATEN' REGERING BUSH NEW YORK Ameri kaanse kerkleiders gaan komende maand naar het Midden-Oosten om soli dariteit te betuigen met de christenen in dat ge bied. Bovendien willen zij duidelijk maken dat alle conflicten in de regio, in clusief het Palestijnse vraagstuk, moeten wor den opgelost. Volgens dr. Gabriel Habib, se cretaris van de Raad van Ker-- ken in het Midden-Oosten (MECC), nemen 12 tot 15 kerkleiders, onder wie ver scheidene synodevoorzitters, aan de reis deel. Habib, die de reis organiseert, zegt dat ve len in het Midden-Oosten de Verenigde Staten ervan be schuldigen in het Midden- Oosten met twee maten te meten. Enerzijds wil de rege- ring-Bush dat Irak zich uit Kuwayt terugtrekt, anderzijds doet zij niets aan de Israëli sche bezetting van de Gaza- strook en de westelijke oever van de Jordaan. Velen vragen zich volgens Habib af waarom de Verenig de Staten zoveel troepen naar Saudiarabië sturen en niets ondernemen tegen de Israëli sche regering, hoewel die al minstens twintig jaar resolu ties van de Verenigde Naties negeert. „Als kerken moeten we erop wijzen dat dat niet aanvaardbaar is. Alle conflic ten zijn een bedreiging voor de vrede", zegt Habib. Volgens Dale Bishop, hoofd van de Midden Oostencom missie van de Amerikaanse Raad van Kerken, nemen de kerkleiders de recente resolu tie van de raad over de Golf crisis als uitgangspunt. Daarin wordt het beleid van de rege- ring-Bush tegenover Irak be schreven als „roekeloze reto riek en onvoorzichtig ge drag". De raad dringt aan op terugtrekking van alle Ame rikaanse troepen uit het ge bied, behalve die welke onder zeggenschap van de Verenig de Naties kunnen worden ge bracht. Ook eist de raad een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. Volgens Habib willen de kerkleiders zich ervan verge wissen dat „de kerken een profetische rol spelen door meer te letten op de dyna miek van de vrede dan de lo gica van de oorlog". Dr. Gabriël Habib t< Noodverband dringend vereist L DE OpNIEUW wordt een dringend beroep gedaan op onze tionale goedgeefsheid. Het goede doel wordt dit keer vormd door „Oost-Europa en in het bijzonder de Sovjetunie" Die nuancering is aangebracht door premier Lubbers, die moeite mee had als de hulpverlening zich zou beperken i de onderdanen van president Gorbatsjov. Desalnietemin het vooral de Sovjetunie, die blijkens alarmerende berichtf ^at Moskou getroffen dreigt te worden dpor een acute voei selschaarste. Nog voor de Kerst moet het eerste konvooi voedselpakketten in de Sovjetunie arriveren. Volgens het bekende patroon zijn de voorbereidingeme voor een grootscheepse hulpactie al in volle gang. Er is eetnist girorekening geopend, waarop de Nederlandse burger zijnnl0f bijdrage kan storten. De VARA verzorgt op zaterdag 15 de^' cember een avondvullend programma volgens het modt!^ 'Eén voor Afrika', om de kijkers te mobiliseren en aan timai sporen een duit in het zakje te doen. En oud-minister BralqDe die als geen ander de omvang kent van de Europese boter van bergen en melkplassen, gaat aan het hoofd van het comitiv0° van aanbeveling. TV "J DE Heemsteedse zakenman Ernst van Eeghen, die ook aluam' het verleden over goede zakelijke en politieke contacten mt de Sovjetunie beschikte, heeft het voortouw genomen. H ^er wordt overstelpt door enthousiaste reacties, van zowel parti W0I culieren als bedrijven die hun steentje willen bijdragen. D vervoersorganisatie NOB Wegtransport heeft tegen januai Joe een honderdtal vrachtwagens toegezegd. Het kabinet is daar bij niet achtergebleven. Zo heeft minister Ter Beek van c fensie al F-27 transportvliegtQigen en legervoertuigen in he vooruitzicht gesteld voor de voedseltransporten. De positieve bedoelingen van de initiatiefnemers staan buT11 ten kijf en natuurlijk moet Nederland, in goede samenwer jng king met andere Westeuropese landen, zo snel mogelijk eer bijdrage leveren om de bevolking van de Sovjetunie door ij De winter heen te helpen. Maar de hulpacties zullen geen struc^h; turele oplossing bieden voor de huidige problemen van d 'e.1 Sovjetunie. Onze voedselpakketten zullen niet meer dan di bekende druppel op een gloeiende plaat vormen. Jolf DE oorzaken van de moeilijkheden waarmee de Sovjetuniun' 'thans te kampen heeft, worden er niet mee weggenome Die liggen veel dieper, in een door-en-door corrupt systeei njr dat ten dode is opgeschreven. De voedselschaarste wordt niir, veroorzaakt door een misoogst, integendeel, de oogst van d aai jaar was juist relatief goed. De voedselschaarste heeft allespha maken met de chaos die het land momenteel beheerst. H Kremlin heeft zijn greep op het land verloren, met tota |e anarchie en lege schappen in de winkels als gevolg. Zolang geen verandering komt in die situatie vormei' hulpacties niet veel meer dan een noodverband, terwijl jui °qJ nu meer dan ooit chirurgisch ingrijpen dringend g wenst is. De enige die daartoe in staat is, is Gorbatsjov ze. lui Als hij niet snel orde op zaken stelt en het Sovjet-systee 'ar grondig hervormt, staat zijn land ook na de komende winti grote ellende te wachten, die bovendien een kunnen hebben op de rest van Europa. Er is alle reden voe selpakketten te sturen en gebruik te maken van het giri nummer 5488. )n Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezonder stukken te bekorten. Oorlogsslach toffers De 'oorlogsslachtoffers' van wege de 'Arbeidseinsatz' in Duitsland zijn er wederom in geslaagd in de publiciteit te komen. Ditmaal door een boek „Werken in Duitsland 1940- '45", geschreven door een zich noemende 'ex-dwangarbeider'. Dat hij had moeten onderdui ken, noemt deze schrijver het allergrootste misverstand. Deze 'oorlogsslachtoffers' kun nen evenwel nooit ontkennen, dat zij geheel vrijwillig in de trein zijn gestapt die hen naar Duitsland bracht. Ik ontving ook een oproep via het Ar beidsbureau. De trein vertrok zonder mij! Mijn collega's van het bedrijf waar ik werkte zijn wèl gegaan. En wat geschied de? Ik ontving brieven van hen, waarin ik met zoveel woorden voor idioot werd uit gemaakt door niet naar Duits land te gaan. Want, schreven zij, hier in Duitsland is alles veel beter! En helemaal onge lijk hadden zij niet, zij het schijnbaar. De werkgever be taalde niet de hoogste lonen en de hosipta moest wel al je bon nen hebben en at er eerst zelf goed van. Voor wie in Nede land was gebleven was er 1 voedselgebrek en elke dag angst om te worden opgepa temidden van onderdrukkii en terreur. Inderdaad, Duitsland was alles veel beti Totdat de eerste Engelse vli< "y tuigen 's nachts hun vrach boven Duitsland deponeerdt Steeds intensiever, steeds d per Duitsland in. Gevol door de Amerikanen overd P Eensklaps was alles in Duii ar land niet meer beter! En i zijn ze oorlogsslachtoffers, kan het met de beste wil hit ijf mee niet eens zijn. Die brievi eel van hen herinner ik me nog ez< goed, vol van juichkreten. T(f dat dus die bombardement0 begonnen. Oorlogsslachtofff 0 zijn de mannen en vrouw uit Putten, die zijn wegjjan voerd naar Duitsland. En iet mannen die bij razzia's zijn o an' gepakt en ook zijn weggevoeet naar Duitsland. Maar degeneer' die vrijwillig in de trein sti ten en in Duitsland nog am ine ren probeerden over te hall a8 om ook te komen, dat zi n8 géén oorlogsslachtoffers. N. Broker, OEGSTGEEST. lab: Uitgave; Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14 00 tot 15.00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokaart per maand 24,85 per maand f. 25,85 per kwartaal 74,10 per kwartaal f. 75,10 per jaar f. 284,50 per jaar f. 285,50 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswijk 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 ->aa

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2