Werkgroep wil stort van ibagger in Braassem aan "strengere regels binden B'v Zuster Anna Lamboo haalde meer dan drieduizend baby's ALLER LEI(DS) LeicLc Commit eiden voorziet alle grieven voortaan van >ntvangstbevestiging B tudie naar werkwijze 'Imbtenaren Zoeterwoude Krauthammer verhuist naar complex in Noordwijk LEIDEN OMGEVING WOENSDAG 28 NOVEMBER 1990 PAGINA 15 Klemmend beroep van BOA op jp gemeente voor gebruik Waag LEIDEN De Stichting Boycot Outspan Aktie (BAO) doet in een brief een klemmend beroep op de gemeen- Iieraad voor het gebruik van De Waag. BOA mag na melijk het Waaggebouw niet meer huren voor haar parlijkse expositie „Kunst tegen rascisme" in maart. 1S De gemeente verhuurt het Waaggebouw niet meer aan ocMl jerden vanwege het nieuwe cultuurbeleid. En dat stelt UDio je stichting teleur. Vorig jaar hield BOA de tentoon- "ool-noodgedwongen" in De Burcht. De stichting rindt de Burcht-ruimte echter minder geschikt, de itoonstelling valt minder op en trekt daardoor min- mensen. De tentoonstelling in maart 1989 trok bezoekers. Slechts 1000 bezoekers trok een soort- w gelijke tentoonstelling in De Burcht, zo vergelijkt 3i coördinator E. du Plessis. „Nog ernstiger is het feit dat audti ten aantal kunstenaars al liet weten, dat zij alleen be- straa reid zijn nieuw werk te vervaardigen, indien de ten- 188,11 monstelling in De Waag gehouden wordt". 19.00. Streek school krijgt auto LEIDEN De Leidse streek school krijgt een nieuwe auto die als oefenmateri aal dient bij de onlangs gestarte opleiding auto- electricién. Vrij dag krijgen de monteurs in op leiding de sleu tels van de Volvo uitgereikt van een vertegen woordiger van dat bedrijf. UNIVERSITEIT ONTWERPT MEETNET WEIDEVOGELS LEIDEN De onderzoeksgroep Milieubiologie van de Leidse universiteit gaat een meetnet ontwerpen voor de provincie Zuid-Holland. De bedoeling is dat op honderd punten vier keer in het broedseizoen weidevogels worden geteld. Daarnaast moeten ook andere metingen worden verricht. Het afgelopen vooijaar is dat al bij wijze van proef begonnen. De provincie heeft de onderzoeksgroep gevraagd het meetnet op te zetten vanwege de kennis die daar al aanwezig is. Het ministerie van landbouw, na tuurbeheer en visserij geeft subsidie voor het ontwerpen van het meetnet. Nederland is een belangrijke halteplaats voor weidevogels. Van de Europese kieviten broedt 25 tot 30 procent in ons land, van de grutto's zelfs 80 a 85 pro cent. Daarvan broedt ongeveer tien procent in Zuid-Hol land. De overheid wil bij de bestemming, inrichting en beheer van landbouwgebieden rekeninghouden met de aanwezigheid van de weidevogels. Er ontbreken echter gegevens over veranderingen in de vogelstand. Dat is de reden om een meetnet op te zetten. VOUBRUGGE/RIJNSA- o ERWOUDE De werk- jroep Baggerbeleid van 7. to Ie nieuwe politieke partij s1M4i'oor Jacobswoude, Poli- di iek 90, heeft in een brief BAian de provincie Zuid- ïfi lolland forse kritiek ge- op de ontwerpnota fitwerking Baggerbeleid. UBufce nota zou veel te veel F8,^ uimte openlaten voor het i4.aitorten van verontreinig- e baggerspecie in het jraassemermeer. De werkgroep wil strengere wordt onder meer gepleit oor een aanlegvergunning daadwerkelijk moet wor- gebruikt. Met veel publici- robh lit. had de gemeente Rijnsa- rwoude in januari de aanleg- ergunning aangekondigd om ie vervolgens weer in te trek je en. Dit onder druk van het IUIO - 32): I y°u ooi H'Ü l Hoogheemraadschap van Rijn land, meent de werkgroep. „Een uiterst merkwaardige gang van zaken" noemt zij het feit dat het hoogheemraad schap nog steeds zichzelf een vergunning mag geven om te storten. Maar zelden wordt een steeds vuiler wordende partij baggerspecie geweigerd. Bovendien wijst de werkgroep op de mogelijkheid van tussen tijdse vervuiling, omdat de ter mijn tussen het moment van de vergunningverlening en de stort van baggerspecie vaak erg lang duurt. Ook pleit zij voor verbeterde controle op de schepen die de bagger afvoeren. Momenteel gebeurt dit te weinig en ont breekt bovendien bij de rijks politie de deskundigheid en gaat er veel te veel tijd in zit ten om een partij daadwerke lijk tegen te houden. De werkgroep Baggerbeleid wijst op de illegale stort die meerdere keren door ooggetui gen is geconstateerd. „De bag gerspecie wordt met kraantjes overboord gezet in plaats van met een onderlosser. Ook wor den partijen baggerspecie niet in de put gestort maar ergens halverwege op de Braassem. Vele booteigenaren zijn her haaldelijk vastgelopen met de boot op hopen baggerspecie. Ook hier moet meer controle op komen". De grenzen van de verant woordelijkheid van de ge meentelijke, provinciale en Rijksinstanties zijn erg vaag, vindt de werkgroep. Het ge volg is dat uiteindelijk nie mand zich verantwoordelijk voelt voor het gevoerde beleid. Het publiek moet duidelijk ge maakt worden wie waarvoor aanspreekbaar is. De werkgroep vreest ook voor vervulling van het grondwater door de waterdoorlatende la gen in een zandwinput. Dit terwijl in de ontwerpnota staat dat er geen verspreiding van verontreiniging mag plaats vinden. Storting van zwaar verontreinigde baggerspecie in een zandwinput is onverant woord, stelt de werkgroep. „Als blijkt dat er een zeer gif tige stof in de zandwinput is gestort, kan dit moeilijk wor den teruggestort". Als alterna tief voeren zij de stort op goed controleerbare landlocaties aan. Ontoelaatbaar noemt de werkgroep de suggestie in de ontwerp-nota om putten te graven voor het storten van vervuilde baggerspecie, omdat niet alle effecten op het milieu duidelijk zijn. Tenslotte stelt de werkgroep voor om behalve te stoppen met het storten van vervuilde baggerspecie in de zandwin putten, deze te gebruiken voor opslag van eigen baggerspecie om zo de vaarwegen op de juiste diepte te houden. Ook met de gifstort moet worden gestopt. De werkgroep wil bo vendien dat het bestemmings plan van de Braassem wordt gewijzigd tot natuurgebied. .e: D' ind enon eeke :enh endie 'J .C.U. I EIDEN Alle brieven ie binnenkomen bij de ff imeente Leiden worden intraal geregistreerd en een ontvangstbevesti- n nad ng voorzien. De ont- angstbevestiging bevat registratienummer, irmeld de directie waar naar is doorgestuurd het telefoonnummer het directiesecretari- it. Dat is het voorstel in de directie interne za- '"zie en om brieven van bur- ide ?rs klantgerichter te be- tS Zwoorden. Aanleiding bor de notitie is een mo- van D66 die is inge diend bij de begrotingsbe: indeling. directie interne zaken ont- ir da ngt dagelijks zo'n zes zak- r en m p0st. De post wordt 's. qq orgens vroeg gesorteerd. De pa,ii n burgers ontvangen post is de scheiding beperkt tot kele tientallen brieven. Post n burgers komt op meerdere '0' ressen aan, op het stadhuis v stadsbouwhuis via twee beth-i stbusnummers of bij direc- buiten de genoemde ge wen. Bij de brieven die de ictie zelf bevestigt, wordt r post- en archiefzaken n actie ondernomen. An- 18.30 wordt er een kaartje aan inj brief gehangen, waarop 14 or de directie kan worden Sp ngegeven welke ambtenaar last is met de afhandeling. o 1 onc*er welk telefoonnum- Of5r ambtenaar is te berei- lasse; n. Hier wordt door de direc- s niet altijd gebruik ®iakt, zo wordt in de notitie &emerkt- n D:( Act Ie pal )-19.0 Voor de notitie is een rondje langs de 29 vakdirecties ge maakt. Daaruit blijkt dat de burger over de ontvangst en de voortgang van zijn brief op veel manieren wordt ingelicht. De directie financien bijvoor beeld registreert alle bezwaar schriften tegen opgelegde be lastingen (1500 stuks per jaar) en verzendt hiervan ont vangstbevestigingen. De direc tie onderwijs houdt zich strikt aan het systeem van de ont vangstbevestiging met kaar tjes. De directie groen zendt alleen een bevestiging als de te verwachten afhandeling lan ger dan zes weken duurt en de directie milieu ten slotte ver zendt bij procedure gebonden brieven een bevestiging. En informeert schrijvers schrifte lijk of telefonisch als de afhan deling van hun zaak langer dan vier weken duurt. Kortom: in grote lijnen wordt het publiek geïnformeerd over de ontvangst dan wel geant woord. „Ook hebben wij erva ren dat sommige antwoorden, vooral als die een negatieve strekking hebben, door* brief schrijvers niet worden ervaren als een antwoord. Zij erken nen alleen het huns inziens juiste antwoord", staat in de notitie. De voorstellen worden 20 de cember besproken in het on dersteunersplatform, een amb telijke overleggroep. In juni 1991 worden de effecten van deze verbeteringen geëva lueerd. Maar de directie vindt dat ook de telefonische bereik baarheid onderzocht moet worden. „Te meer omdat ver wacht mag worden dat dit communicatiemiddel ook in de relatie burgers en gemeente een steeds grotere rol gaat spe len", besluit de notitie. Ministerie wacht ook op antwoord LEIDEN Leidenaars klagen al jaren over de behandeling van hun brieven door de gemeente. Maar er is één troost. Ook het ministerie van VROM wacht al sinds april van dit jaar op antwoord. Wat dat betreft maakt de gemeente geen enkele uitzondering. J. Venoop, bewoonster van de Aloëlaan, stuurde een petitie naar het ministerie. Dat deed zij namens een groot aantal wijkbewoners over het veranderen van de rustige Marislaan in een verkeersader. De directeur geluid en omgeving wilde de Regionale Inspectie Milieuhygiëne om advies vragen. En vroeg- daarom het college om een toelichting op 24 april In een nieuwe brief op 23 juli werd door het hoofd van de afdeling verkeerslawaai gemeld dat hij nog steeds geen reac tie had ontvangen. Omdat ik er naar streef brieven van be langhebbenden zo snel mogelijk af te doen verzoek ik u nog maals dringend een reactie te geven op mijn brief van 24- april jl. schreef hij. Het werd 6 november. „Tot op heden heb ik nog geen enkel bericht van u mogen ontvangen", schrijft het hoofd aan het college. „Aangezien ik van mening ben dat de termijn, waarbinnen overheidsinstellingen op klachten van betrok kenen behoren te reageren, al ruimschoots verstreken is, verzoek ik u nogmaals dringend een reactie te geven op mijn brief van 24 april jl. T. de Graaf (D66) stuurde gisteren een brief naar het college met het verzoek hem in te lichten over het gebrek aan com municatie met het ministerie. Hij acht het „bizar" dat bij zo'n „relevante zaak" het college niet in staat is om aan her haalde verzoeken van inlichtingen van de minister te vol doen. „Ik neem aan dat het college met mij van mening is dat hier langzamerhand sprake is van onfatsoenlijk bestuur lijk handelen". Of dat zo is, hoort hij vast wel over een maandje of zeven. ^ETERWOUDE Er komt een organisatiestudie van het ip€ btelijk apparaat van de gemeente Zoeterwoude. Het college derkli i burgemeester en wethouders is bereid te laten onderzoeken en g het huidige gemeentelijk apparaat goed en adequaat is afge- md op de veranderde en toekomstige omstandigheden. De ge- ^nteraad moet zich morgenavond uitspreken over het colle- >orstel. Het gaat in eerste instantie om een analyse van de lige organisatie plus een aanbeveling over aanpassingen Voor irvan. Kort geleden is het personeel ingelicht over de plan van het college. Met de eerste fase van het onderzoek is een rag gemoeid van 35.000 gulden. Het is met name de fractie Progressief Zoeterwoude die zich sterk heeft gemaakt voor iekenl onderzoek. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de studie en 18 fi zal nog dit jaar begonnen worden met het studie-onderzoek. eiTvi 'in januari zal dan de rapportage gereed zijn zodat de ge- u K|„ enteraad op 31 januari de definitieve voorstellen kan ver uiten. Het is de bedoeling dat het Bureau Rijnconsult BV te sterbeek het onderzoek zal verrichten. FOTO: MILAN KONVALINKA Zuster Lamboo schoof flauwgevallen vaders gewoon onder het kraambed. VOORSCHOTENSE KRAAMVERZORGSTER 80 JAAR VOORSCHOTEN Zus ter Anna Lamboo staat in Voorschoten nog steeds bekend als „de kraamver zorgster" hoewel ze al 20 jaar geniet van een wel verdiende rust. Op 9 de cember wordt ze 80 jaar en het staat al vast dat die dag niet ongemerkt voor bij zal gaan. Dat is begrij pelijk want zij haalde maar liefst ruim 3000 ba- bies en veel van de ooit jonge Voorschotenaartjes wonen nog in eigen dorp. Zuster Anna begon op 20-jari- ge leeftijd al ongediplomeerd als baker hulp te verlenen. Ze had een goede leerschool bij haar zuster, die maar liefst 18 kinderen op de wereld zette. Na aandrang van de toenmali ge huisarts dokter De Boer ga ven haar ouders toestemming om in de grote stad Den Haag* een opleiding voor kraamver zorgster te gaan volgen. Het betrof toen nog een soort ver- dedelde bakercursus, later volgde ze (Je opleiding aardoor ze het zgn. ooievaartje mocht dragen als gediplomeerd kraamverzorgster. Negen jaar was ze particulier kraamverzorgster. Dat bete kende ƒ2,50 per dag bij een rijk gezin en 1,- per dag bij een minder rijk gezin. Het was voor haar gewoon armoetroef. Ze woonde echter bij haar ou ders. Haar vader was Jan Lamboo, bekend als dorpsom roeper, putten leger, lantaar- opsteker en nog een aantal funkties. Ook thuis was het dus geen vetpot. Wijkzuster Dokter M. van der Stoel stelde haar in 1939 aan als wijkzuster voor het Groene Kruis en offi cieel kwam zij te vallen onder de kring kraamverzorging in de gemeente Voorburg. Toen kreeg ze het financieel wat be ter. Haar werktijden werden ingevuld naar de behoeften en dat betekende dat ze menige nacht gewoon haar bed niet zag, want het dorp dat i 1930 nog slechts 5.000 inwoners tel de, begon te groeien. Grote ge zinnen waren heel gewoon en dat betekende in die tijd gezin nen met tien en meer kinde- Thuis bevallen was heel nor maal. Zeker duizend kinderen haalde Anna Lamboo zonder dat er een dokter aan te pas kwam. Waren er geen babies opkomst, dan vroeg de wijk verpleging om haar hulp. Tij dens de oorlogsjaren was ze te vens een van de verpleegsters in het Voorschoten noodzie kenhuis in het kindertehuis Nieuw Voordorp. „Natuurlijk maakte ik ver schrikkelijk veel uren in die tijd, maar dat deden de dok ters ook. We waren allemaal écht uit roeping in dienst van onze medeburgers, aldus zus ter Anna Lamboo, die zich ook nog heel goed herinneren kan dat grote gezinnen lang niet altijd zo fijn waren als wel eens gemeend wordt: „Soms had ik wel medelijden met die moeders die als maar kinderen kregen terwijl ze er eigenlijk lichamelijk niet geschikt voor waren. Ik probeerde wel eens wat aan gezinsplanning te doen, maar dat was gevaarlijk. Een katholieke zuster kon dat eigenlijk in de dertiger jaren niet doen." Het was vroeger heel gewoon dat vrouwen het huwelijk in stapten zonder precies te we ten hoe de kinderen ter we reld kwamen: „Ik vergeet nooit dat een moedertje mij wegstuurde met de opmer king: zuster de baby komt nog lang niet, want mijn navel is nog steeds even groot." Op de vraag of de huwelijken van tegenwoordig minder hecht zijn dan vroeger, zegt ze: „Ben je gek joh! Vroeger werd het echter allemaal binnenka mers gehouden. Het dorp ac cepteerde geen scheiding en .daarom bleven zoveel huwelij ken gewoon doormodderen. Ik heb in stilte heel wat vaders vervloekt. Sommige waren te beroerd om ook maar een klein handje te helpen in het huishouden. Kolen scheppen bijvoorbeeld, dat gebeurde meestal door de vrouw. Nou, ik zette ze regelmatig aan het kolen scheppen en soms ook aan de luierwas". Versleten Anna Lamboo heeft zich licha melijk werkelijk kapot ge werkt. Op 60-jarige leeftijd werd ze volledig afgekeurd. Door het vele sjouwen en til len waren haar knieën volle dig versleten. Thans heeft ze twee surrogaat knieën en daar kan ze u goed mee overweg. Wel oppassen dat ze niet valt, want dan wordt de inwendige construktie van platen, bouten en moeren volledig ontregeld. „Ze zijn wel knap hoor tegen woordig." Toen ze 25 jaar in dienst van het Groene Kruis was kreeg ze naast een medail le ook een bedrag, waarvoor ze een leren overjas kon kopen voor op de fiets. Op de vraag of ze bij een eventuele herkansing haar le ven weer hetzelfde zou inrich ten: „Ik zou weer kraamver zorgster worden en ik zou waarschijnlijk weer niet trou wen. Ik heb zoveel huwelijken binnenkamers gezien, dat hoeft voor mij niet. Gelukkig komen vele gezinnertjes weer tot de ontdekking dat een baby het best thuis geboren kan worden. Vaders behoren bij de geboorte te zijn. Als kraamverzorgster heb je er wel niet veel aan, maar als steun voor de jonge moeder zijn ze onmisbaar. Ik heb heel wat vaders zien flauw vallen tijdens een bevalling. Geeft niets, dan zijn ze in het ver volg misschien een beetje zui niger op hun vrouw, dacht ik dan maar en ik schoof de flauw gevallen vader dan ge woon onder het kraambed. Zuster Anna Lamboo woont sinds enkele maanden in de nieuwe aanleunwoningen bij het verzorgingstehuis „Ade- geest". Ze is volledig zelfstan dig, maar indien nodig kan ze geb ruik maken van de voor zieningen van het tehuis. Haar tachtigste verjaardag zal in Voorschoten niet onge merkt voorbij gaan. Ze mag niet weten wat er allemaal gaat gebeuren en daar ze een verwoed krantelezer is eindigt hier het verhaal over een pure dorpse zuster, die daadwerke lijk mee geholpen heeft bij het groter groeien van het inwo nertal. JOOP PEETERS TEKENING: PR Het kantorencomplex Office Centre dat aan het Bonnikeplein wordt gebouwd. NOORDWIJK Kraut- rencomplex. hammer Nederland BV is het eerste bedrijf dat kan toorruimte heeft gehuurd in het „Office Centre Noordwijk" dat aan het Bonnikeplein achter Al- bert Heijn wordt ge bouwd. Wethouder V. Sal man slaat vrijdag 7 de cember om half vier de eerste paal voor dit kanto- Het project Office Centre wordt gebouwd door het Zoe- termeerse bedrijf Wildschut Bouw-ontwikkeling. Het kan torencomplex beslaat in totaal een oppervlakte van 2300 vier kante meter en bestaat uit vijf aan elkaar gekoppelde gebou wen. Twee gebouwen worden drie etages hoog, de overige drie tellen twee verdiepingen. In de eerste bouwfase, die vol gende week start en naar ver wachting in oktober 1991 wordt afgerond, wordt zo'n 1700 vierkante meter gereali seerd. Wildschut verwacht met de tweede fase in de loop van volgend jaar te beginnen, maar dat is mede afhankelijk van de belangstelling die po tentiële huurders tonen. Van de eerste fase is 45 pro cent reeds verhuurd een het Noordwijkse bedrijf Kraut hammer. De onderneming, die zich bezighoudt met manage ment- en verkooptrainingen, verhuist in oktober volgend jaar van het huidige onderko men aan de Voorstraat/Doe lensteeg (tegenover het ge meentehuis) naar het Office Centre. Voorts is Wildschut in verregaande onderhandeling met een ander bedrijf dat een derde deel van de eerste fase van het kantorencomplex op het oog heeft. Landschap Het instituut voor natuurbe schermingseducatie (IVN) geeft morgen een informatiea vond over landschapsonder- houd. Het IVN beheert een aantal houtbossen in de Leidse omgeving en begint zaterdag 5 januari met „het werk". De bijeenkomst vangt om 20.00 aan in het Koetshuis aan de Groene Maredijk in de Leidse Hout. Voor informatie: 071- 125887. Prestatieloop Het buurthuis Matilo houdt za terdag een Sint Nicolaas pres tatieloop. Om 11.00 uur klinkt in de Zaanstraat het startschot voor de afstanden 2, 5, 10 en lometer. Het ins bedraagt 4 gulden en deren t/m 14 jaar een rijks daalder. Cursus In het buurthuis Westerkwar tier begint in januari de cursus pottenbakken. De cursus die op maandagavond van 20.00 tot 22.00 uur wordt gegeven staat onder leiding van Hes van der Voort. Belangstellen den kunnen in het buurthuis aan de Ten Katestraat 10a in formatie krijgen. Dansen The Cave, een organisatie be staande uit ontevreden LVC- bezoekers, houdt zaterdag een New Wave Gothic Dance Night in het Antonius Club huis aan de Lange Mare 43. Dansen op niet commerciële muziek dus. Voor meer infor matie: 071-765991. Ruilbeurs Stickers, postzegels, sigaren bandjes en suikerzakjes. Die kunnen zondag geruild wor den tijdens een beurs van ruil- vereniging Koningskerk. De beurs duurt van 10.00 tot 16.00 uur en heeft plaats in Buurt huis Het Spoortje aan de Ber- nhardkade 40. Inlichtingen 071-312513. Boeken In de Leidse openbare biblio theek aan de Nieuwstraat wor den zondag oude en afgeschre ven boeken openbaar ver kocht. De prijzen zullen varië ren van een tot drie gulden. De verkoop duurt van twaalf tot vier uur. Sinterklaas is aanwezig en draagt voor uit eigen werk. Concert Kees Rozenharts verzorgt zon dagavond vanaf 19.00 uur een orgelconcert met barokmuziek in de Waalse Kerk aan de Br eest raat 64. Eerder was aan gekondigd dat de Waalse Can- torij zou optreden, maar dat gaat niet door. Benin In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde wordt zondag een extra rondleiding gehouden behorende bij de tentoonstel ling over Benin. De toer be gint om half.twee in het mu seum aan de Steenstraat. Deel name kost een rijksdaalder. Fancy fair De Rembrandt Scholenge meenschap houdt op vrijdag 30 november een fancy fair. Tij dens deze 'markt' willen de leerlingen geld inzamelen voor een kliniek in Nechiraa (Gha na). De fancy fair in het schoolgebouw aan de Noach- straat 2 duurt van 16.00 tot 20.00 uur.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15