De twee gezichten van Jannis Kounellis Andriessen en Verbey moeten vooral blijven componeren Mick Jagger trouwt met Jerry Hall 'A KUNST/RTV CeidóeSou/umt DINSDAG 27 NOVEMBER 1990 PAGINA 8 Rushdie laat zich weer even zien LONDEN De Britse schrijver Salman Rushdie heeft gisteren enkele uren zijn onderduikadres verruild voor een televisiestu dio van de BBC om een interview af te staan, waarin hij zei er alles aan te doen weer aan het openbare leven te kunnen deel nemen. Rushdie leeft ondergedoken sinds februari 1989, toen de voormalige Iraakse leider ayatollah Ruhollah Khomeini een op roep deed hem te doden, omdat zijn boek 'De Duivelsverzen' be ledigend zou zijn voor de islamitische godsdienst. Rushdie is tot nu toe wel geinterviewd op geheime plaatsen. Waarom hij nu bereid bleek naar een BBC-studio te komen is niet bekend. Hij vertelde in het vraaggesprek langzaam weer „stukjes van zijn leven" terug te winnen en er hard aan te werken de gemoede ren tot bedaren te brengen. Daartoe wil de schrijver onder meer gesprekken voeren met islamitische leiders om „gemeenschap pelijke grondslagen" te vinden. Hij ontkende echter opnieuw dat De Duivelsverzen godslasterlijk zouden zijn. Op de vraag wat hij het liefst over een maand zou doen antwoordde Rushdie: „Op een strand liggen; maar ik zie dat nog niet gebeuren". Het inter view met Rushdie werd gisteravond uitgezonden in The Late Show van de BBC. Paul McCartney hekelt erfenis van Thatcher LONDEN Paul McCartney heeft een lied gecomponeerd waarin hij de erfenis van de vertrekkende Britse premier Margaret Thatcher aan de kaak stelt. De algehele misère en werkloosheid wordt door de ex-Beatle in 'All my Tri als' krachtig veroordeeld. Het nummer wordt morgen samen met een video-clip gepresenteerd. Een woordvoerder van McCartney verklaarde dat het lied niet tegen Thatcher persoonlijk is gericht. „McCartney stoort zich niet aan de pre mier maar aan haar politieke erfenis: een onverschillige maatschappij", aldus de woordvoerder. De produktie van de compositie en clip waren reeds afgerond op het moment dat Margaret Thatcher haar vertrek als premier aankondigde. Drs. A. de Heer nieuwe directeur Rembrandthuis AMSTERDAM De Leidse kunsthistoricus drs. A. de Heer (40) is de nieuwe directeur van het museum Het Rembrandthuis in Amsterdam. Zijn benoeming gaat in per 1 december. De Heer volgt E. Ornstein-Van Sloo- ten op. De nieuwe directeur was voor zijn benoeming werkzaam als conservator oude kunst bij de Rijks dienst Beeldende Kunst in Den Haag. In dat kader vol tooide hij onder meer een catalogus met daarin het vol ledige rijksbezit aan oude schilderkunst voor zover niet in bezit van rijksmusea; ongeveer 3.500 schilderijen. De Heer kwam in de publiciteit door zijn herontdekking van verloren gewaande handschriften van Constantijn Huygens. Als nieuwe directeur van het Rembrandthuis is De Heer van plan om een grote tentoonstelling te organiseren over de leermeester van Rembrandt, Pie- ter Lastman.. De expositie wordt eind 1991 tegelijk met de grote Rembrandt-tentoonstelling in het Rijksmu seum geopend. EXPOSITIES IN HAAGS GEMEENTEMUSEUM EN STEDELIJK MUSEUM Haags Gemeentemuseum, Stadhou derslaan 41, Den Haag. La Stanza Vede (tekeningen van Jannis Kou nellis). Open van dinsdag tot en met zondag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Tot en met 13 januari. Stedelijk Museum, Paulus Potter straat 13, Amsterdam. Via del Mare (overzichtstentoonstelling van Jan nis Kounellis). Open elke dag van 11.00 uur tot 17.00 uur. Tot en met 13 januari. Een werk op bescheiden for maat van Jannis Kounellis kost al snel zo'n 200.000 gul den. Daarmee is hij niet de duurste nog levende kunste naar, maar hij behoort wel tot de subtop. Een select groepje generatiegenoten zoals Georg Baselitz, Sigmar Polke, An- selm Kiefer en Enzo Cuchi moet hij voor laten gaan. Zijn marktwaarde geeft een indica tie voor de aanslag die de koop van een Kounellis op het aan koopbudget van een museum doet. Het Haags Gemeentemuseum heeft in 1988 een groot reliëf van Jannis Kounellis gekocht en vorig jaar schafte het Ste delijk Museum in Amsterdam voor het eerst een werk van hem aan. Het heeft iets weg van een inhaalmanoeuvre, an dere musea als het Van Abbe- muséum in Eindhoven waren er al jaren eerder bij. En nu zijn er twee exposities gewijd aan de van origine Griekse kunstenaar. La Stanza Vede (de kamer kijkt) is de titel van een expositie in het Gemeen temuseum met 190 tekeningen die worden getoond in combi natie met kleinere wandre- liëfs. Het Stedelijk Museum heeft de helft van de bovenza len ingericht met een over zicht van het oeuvre van de kunstenaar, getiteld Via del Mare. Jannis Kounellis (1936) werd geboren in de Griekse haven stad Piraeus en vertrok in 1956 naar Rome waar hij nu nog altijd woont en werkt. Daar had hij in de jaren zestig zijn eerste exposities. Samen met Mario Merz, Luciano Fa- bro en Giovanni Anselmo wordt hij tot de 'arte povera' stroming gerekend. Op grond van overeenkomsten in mate- Een van de instalaties in het Stedelijk Museum in Amsterdam van Jannis Kounellis. riaalgebruik en mentaliteit werden ze onder één noemer gebracht. De kwalificatie 'arm' (povera) slaat zowel op het materiaalgebruik - goedkope en natuurlijke stoffen >- als op de afkeer van elk theoretisch kader waarin de kunstenaars kun werk weigerden te plaat- Dit was een verzet tegen de rationele en bijna mathemati sche benadering van de kunst zoals die in de jaren zeventig in Amerika domineerde (con ceptual art). Dit leverde in hun ogen een koele esthetica op zonder wortels in de cul tuur of in de maatschappij. 'Arte povera' wilde opnieuw een beroep doen op het gevóél en de intuïtie van de kijker. Kounellis is de uitgangpunten die. hij in de jaren zeventig al hanteerde trouw gebleven. In het Stedelijk Museum zijn werken te zien uit de afgelo pen vijfentwintig jaar, toch vertonen ze een grote eenheid. Spektakel De exposities in Amsterdam en Den Haag vullen elkaar aan en moeten eigenlijk ook allebei bekeken worden. Ze la ten twee gezichten van de kunstenaar Jannis Kounellis zien. De aard en intensiteit van de exposities is enorm verschillend. In Amsterdam overheerst het spektakel en heeft Kounellis een eigentijdse variant op de onderwereld in gericht. Hier dwalen we rond in de gematerialiseerde visioe nen van de kunstenaar. Bij de entree wordt de toon al gezet. Bovenaan de marmeren trap die leidt naar de bovenzalen van het Stedelijk Museum wacht de bezoeker een hels kabaal veroorzaakt door een groot aantal gasbranders. Er hangen daar kolossale reliëfs waarop branders bevestigd zijn die dunne, stalen naalden roodgloeiend kleuren. Drie Tekening, zonder titel, van Jannis Kounellis, te zien in het Haags Gemeentemuseum. foto: PR zintuigen worden zo geprik keld: het gehoor, de reuk en het gezichtsvermogen. In de andere zalen is het niet anders: zo hangt verderop een penetrante alcohollucht, Jan nis Kounellis heeft er duizen den glaasjes met de Italiaanse drank grappa gevuld. Steeds zet hij materialen in die uitge sproken gevoelens oproepen. Koel, hard staal gecombineerd met zachte katoenpluis of een forse papaverbloem van staal en in het midden een bran dende vlam. Een ander object bestaat uit een stapel weeg schaaltjes met gemalen koffie erop. waardoor de hoek van de zaal met dit ensemble door drongen is van de geur van koffie Kounellis gebruikt ou derwetse materialen, zo is er bijvoorbeeld niet één plastic- voorwerp te vinden. Hij kiest stoffen die al eeuwen een rol in de beschaving spelen: hout, ijzer, katoen, steenkool, lood, jute of kaarsvet. Terughoudend Kounellis geeft de werken nooit een titel en is terughou dend in het toelichten van zijn intenties. Het orakel van Delfi, heet hij in kringen van kunst historici die proberen zijn her metische'teksten te interprete ren. De kijker moet er zelf uit komen met alleen de werken en sensaties die ze oproepen. Vaak is het effect dat van een dreun met een hamer, in de wereld van Kounellis is geen plaats voor subtiliteit. Wat te denken van drie naast elkaar hangende objecten van staal met de vorm van een kruis, waarbij stalen balken werden gekleed met een broek, een jas en schoenen. Een moderne versie van de kruisiging op Golgotha? Door de monumen taliteit en sterke suggestiviteit laten deze objecten de kijker niet onberoerd, maar snel komt ook de twijfel. Het is te eendimensionaal, na de eerste soms ingrijpende waarneming gebeurt er niet zoveel meer. Jannis Kounellis wil een ef fect bereiken, slaagt erin, maar daarna houdt het ook op. In een van de zalen zit temid den van somber ogend staal, een plateau met kolen en een ijzeren bak met katoen, een papegaai op een stok De fraai getooide vogel (het enige veel kleurige element op de exposi tie) zit er wat triest bij. De sug gestie die ervan uitgaat is dui delijk. Waarom proberen een vogel na te schilderen en waarom in de kunst kleur ge bruiken, als de kleuren in de natuur niet te overtreffen zijn. De pracht van een echte vogel zal het altijd tegen de kunst afleggen, een poging doen de natuur na te apen zou van hoogmoed getuigen. Het beeld komt dicht in de buurt van kitsch: deze opstel ling moet een voorgeprogram meerde sensatie opwekken die de kijker meteen in zijn greep krijgt. Zo gebeurt het ook: be zoekers verzamelen zich rond om het beest, roemen zijn kleurige veren en beklagen hem dat hij niet temidden van zijn soortgenoten in Artis zit. Onder het bed De expositie in het Haags Ge meentemuseum is veel intie mer dan die in Amsterdam. De tekeningen op klein formaat zijn fragiel en kwetsbaar, het lijken oefeningen die Kounel lis doet om zijn gedachten te bepalen of fantasie in bewe ging te zetten. Ze werden niet gemaakt om geëxposeerd te worden; Rudi Fuchs wist de kunstenaar te overtuigen van het belang van een tekenin gen-expositie. Verspreid door het huis van de kunstenaar werden de tekeningen gevon den, volgens Rudi Fuchs wer den ze zelfs onder zijn bed vandaan geplukt. In dit werk is een gedreven en onzekere kunstenaar aan het werk die soms- door hem bewonderde voorbeelden citeert, onder wie de Noorse schilder Edvard Munch. In Amsterdam ope reert een zelfbewuste theater maker en in Den Haag zien we een zoekende kunstenaar die af en toe ronduit lyrische tekeningen maakt en daarmee de andere kant van zijn ka rakter toont. HANS OERLEMANS Het Asko Ensemble en het Schön- berg Ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw m.m.v. Hebe Dijkstra (alt), Charles van Tassel (bariton) en Har ry van der Kamp (bariton) met wer ken van Andriessen en Verbey. Dr Anton Philipszaal Den Haag, giste- Louis Andriessen karakteri voor acht hoorns als „een mo derne machine waarmee je achttiende-eeuwse noten pro beert te realiseren". Met de hoorns realiseert hij eigenlijk de noten die Bach al zo subtiel idiomatisch met de viool reali seerde De 'moderne machine' waarover Andriessen spreekt voegt niet zo veel aan de be staande muziek toe, doet daar echter ook geen afbreuk aan. Het waarom van deze bewer king, die de hoornisten van het Asko- en het Schönberg Ensemble voortreffelijk speel den, blijft dan ook onduidelijk. Theo Verbey bewerkte drie postuum uitgegeven liederen van Ravel op een andere ma nier. Hij probeerde zo dicht mogelijk bij de componist te blijven. De bezetting van strijkkwintet met houtblazers, harp en piano, geeft zeker een Ravel-achtige glans aan het geheel, maar Verbeys versie vertoont sporen, van kleurloos heid. Bij Ravel is dat nooit zo; zijn instrumentaties, zowel voor groot als voor klein en semble, zijn van begin tot eind sappig, kleurrijk en feestelijk. Vooral het lied 'Un grand sommeil noir' op een tekst van Verlaine is in Ravels partituur lyrischer en minder grijs dan Verbey wil doen geloven. In ieder geval deed de alt Hebe Dijkstra er alles aan de tekst overtuigend te brengen. Zij zong verstaanbaar en met veel inlevingsvermogen. Als componist heeft Verbey interessanter werk te bieden. Zijn gisteren gespeelde stuk 'Expulsie' ontwikkelt zich tot een humoristisch werk dat het midden houdt tussen puur en tertainment en bloedserieuze muziek. Met de uitvoering van 'Mauso leum' in de herziene versie uit 1981 kwam ook Andriessen als componist aan bod. De musici van beide ensembles speelden de massieve klanken met alle kracht, waardoor het stuk be klemmend werkte. Pompeus is de compositie wel -een beetje, maar hij zit goed in elkaar. Andriessen en Verbey zijn schoenmakers die bij hun leest moeten blijven. Zij moeten niet in de huid van andere componisten kruipen en be werkingen maken. Zij moetenr componeren. ARTHUR VAN DER DRIFT Gino in beton Zanger Gino Vanelli kijkt naar de afbeelding van zijn voeten in beton. De voetafdrukken worden binnenkort geplaatst op de Scheveningse boulevard, voor het Kurhaus, waar zich inmiddels al een forse rij voetafdrukken van bekende artiesten bevindt. Vanelli, die zich vooral in de zeventiger jaren mocht verheugen in een grote populariteit, is in ons land voor enkele .concerten en tv-opnamen. FOTO: ANP Boudewijn de Groot speelt hoofdrol in 'Tsjechov' HILVERSUM Boudewijn de Groot gaat de hoofdrol ver vullen in de Nederlandse mu sical 'Tsjechov'. De musical gaat in september volgend jaar in première in de Amsterdam se Stadsschouwburg. Produ cent John van der Rest heeft voor de regie de oud-artistiek leider van de Haagse Comedie Eddy Habbema aangetrokken. 'Tsjechov' is geschreven door de vorig jaar overleden tekst schrijver Dimitri Frenkel Frank en zanger Robert Long. De musical is tot nu toe alleen in de Duitse taal in Duitsland opgevoerd, met veel succes. Een Nederlandse versie heeft lang op zich laten wachten, omdat tot nu geen geschikte hoofdrolspeler werd gevon den. Met Boudewijn de Groot meent de producent die wel gevonden te hebben. De musi cal, met een bezetting van 20 man, zal door Nederland rei zen en in totaal 160 uitvoerin gen geven. Computerbedrijf Apple nieuwe sponsor Kinder boekenweek AMSTERDAM De Stichting CPNB (Collec tieve Propaganda van het Nederlandse Boek) heeft met ingang van 1 januari Apple Computer BV als sponsor. Het bedrijf on dersteunt daardoor de kinderboekenweek gedu rende drie jaar met een jaarlijks bedrag van 100 duizend gulden. De kinderboekenweek, die al in 1955 door de Stichting CPNB is ingesteld, heeft drie jaar geleden voor het eerst een sponsor aangetrokken om de eigen begroting sluitend te krijgen. Dat was de PTT-post. Het con tract daarmee loopt echter bin nenkort af. Volgens Henk Kraima, directeur van de Stichting CPNB zal het com puterbedrijf ook tijdens de kinderboekenweek, die vol gend jaar van 2 tot en met 12 oktober wordt gehouden, een speciale campagne organise ren. De speciale actie van de huidige sponsor, waarbij kin deren brieven aan de schrijver van het kinderboekenweekge schenk konden sturen, is vol gens Kraima zeer succesvol geweest. Wat de komende campagne zal zijn wil direc teur H. Hahn van Apple nog niet bekend maken. Archieffoto van Mick Jagger en Jerry Hall, die nu in het geheim op Bali zijn getrouwd. FOTO: i LONDEN Rolling Sto ne Mick Jagger is gisteren op Bali getrouwd met zijn vriendin, het Amerikaan se model Jerry Hall. „Wij hoorden het ook niet eerder dan vandaag en ze zijh er dus in geslaagd hun huwelijk geheim te een houden", aldus woordvoerder. De zanger van de Stones en zijn vriendin waren in Indone sië op vakantie. Over het hu welijk werd niet meer gezegd dan dat het een traditioneel Indonesische bruiloft was en dat de twee kinderen van Jag ger en Hall, de 6-jarige Eliza beth en de 5-jarige James, er bij aanwezig waren. De zanger scheidde in 1979 van zijn eer ste vrouw Bianca. Uit dat hu welijk heeft hij een dochter. Jerry Hall is niet eerder ge trouwd geweest, maar was voor zij met Jagger ging lange tijd de vriendin van Roxy Mu- sic-zanger Bryan Ferry. door René de Cocq Sportjo urnaal Moet je blij zijn als ze bij de televisie eindelijk eens iets doen dat gewoon, normaal, redelijk, logisch en vanzelfsprekend is? Moet je verheugd zijn als een stukje gezond verstand na tientallen jaren heeft gezegevierd Kortom: moet je dankbaar zijn voor het dagelijkse Studio Sport Journaal? In een land waar elke normale krant elke dag het dagelijkse of sportnieuws en de dagelijkse sportach tergronden thuisbezorgt op een of meer sportpagina's, moest de sportminnende tv-kijker het doen met een paar keer per week Studio Sport, en als het héél erg onvermijdelijk was een ondergeschoven hoekje sport in het Journaal. Over de actuele sportmagazines van de zuilen hebben we het maar niet, want die laten zich aan de actualiteit merendeels maar weinig gelegen liggen of houden zich voornamelijk bezig met geweld- en snelheidssporten. Maar nu is er dan toch, na jarenlang gesoebat en gezeur, elke werkdag een 'algemeen kwartiertje sportnieuws, door de redactie van Studio Sport geleverd, en ingepast in de vaste vijf kwartier actualiteit zoals die tegenwoordig tussen 22.00 en 23.15 uur op Nederland 3 zijn geprogrammeerd. En vooruit dan maar: ondanks het feit dat dit eigenlijk heel gewoon is, zijn we er toch een beetje blij mee en dankbaar voor. Het hééft nu wel wat, die tijd na tienen bij de NOS. Een vast Tien - Uur-Journaal, waarnaar nu eindelijk ook eens wordt verwezen in de editie van acht uur (vroeger nam de acht-uur- nieuwslezer na de we afscheid 'tot morgen kennelijk niet wetend dat zijn collega's later op de avond nog een journaal zouden brengen), e Dan het sportjournaal, en dan v NOS-Laat, dat zijn naam nu iets meer eer aandoet dan toen het al om tien uur begon. Een volwassen schema. Het enige dubieuze is in mijn ogen de wat kinderachtige giecheligheid waarmee de presentatoren te werk gaan, zeker als die Van Weegen en Smeets heten. Samen aan één tafel doen ze zogenaamd aan- en afkondigingen waarbij ze elkaar gniffelend in de ogen blikken: wat zijn we weer leuk hè. Ik kan me wel voorstellen dat I zich na lang samenwerken van door de wol geverfde presentatoren in de studio een lekker onder-ons-sfeertje ontwikkelt. Maar dat zijn ongewenste intimiteiten waar we als televisiekijkers niks mee te maken willen hebben: laat ze het nieuws maar gewoon brengen, als volwassen mensen voor volwassen mensen, en het geginnegap bewaren voor buiten beeld. Eindelijk hebben we nu toch ook afscheid moeten hemen van Margaret Thatcher. Afgezien van alle politieke merites is dat een gemis voor de televisiekijker, want maar weinig politici waren en zijn zo 'beeldvullend' als Maggie Je hoefde het niet met haar eens te zijn (en in mijn geval was dat vrijwel nooit zo) om onwillekeurig toch bewondering te krijgen voor haar fantastische uitstraling, en respect voor haar slagvaardigheid. Het aan arrogantie grenzende aplomb waarmee ze vorige week, na de aankondiging van haar vertrek, in het Lagerhuis nog eventjes verbaal de vloer aanveegde met de oppositie - dat was toch schitterend om tt zien. Overigens levert dat Lagerhuis van zichzelf toch al f| veel mooiere plaatjes op dan die saaie Tweede Kamer van ons, waar een debat meestal lege banken en een geeuwende minister te zien geeft. Nee, dan het House of Commons, waar volgepakte tribunes met geachte afgevaardigden enthousiast zitten te zwaaien met papieren en spitsvondige beledigingen ite roepen naar de overkant. En dan die pruik van Mister Speaker - daar moetje je onze Deetman eens mee voorstellen. Het is jammer dat we het tegenwoordig zonder Spitting Image moeten stellen, want a/J "g er één episode in de moderne Britse politiek is die het verdient door satirisch poppenspel te -worden uitgebeeld dan is het deze wel Al was het alleen maar die schitterende BBC- commentator met dat loodzware Noordierse accent die pop deed het haast nog beter dan de man zelf. id<

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8