Driemanschap vervangt Luns i 2 6 6 8 Geen roebel rak moet voor 1 januari uit Kuwayt DE JONG, WITTE VEEN EN V.D.STOEL NAAR IRAK Walesa en Tyminski naar tweede ronde VANDAAG 3 5 1.19 Klaus Barbie lijdt aan bloedkanker f¥ Uitstel dreigt voor Ajax-FC Den Haag 74 Dagen Gratis J Postcode/Plaats: £cidóc6owiornt Pf Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 112300 AA Leiden, telefoon 071 -122 244, fax 071 -134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Maandag 26 november 1990 82ste jaargang no. 24890 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 2 nummers f. 1,35 HET WEER Morgen veel bewolking en mogelijk een bui In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtemperatuur om streeks 2 graden en plaatselijk vorst aan de grond. Middag- temperatuur ongeveer 5 gra den. Noordoostenwind, zwak tot matig. S DOET VOORSTEL VN-RESOLUTIE: ASHINGTON De jrenigde Staten willen de VN-Veiligheids- ad Irak tot 1 januari de geeft zich uit Kuwayt rug te trekken. Doet ak dat niet, dan kan te- n dat land geweld wor- n gebruikt, aldus een Amerikaanse func- inaris gisteravond, vijftien leden van de V- id zullen donderdag bijeen- nen. Tijdens het overleg zal worden gesproken over een resolutie over het gebruik van geweld tegen Irak. Volgens de Amerikaanse krant Washing ton Post komt in de ontwerp tekst het woord 'geweld' overi gens niet voor, maar wel de zinsnede 'maatregelen die in overeenstemming met de om standigheden zijn'. Voor Was hington kennelijk een aan vaardbaar compromis aange zien de bedoeling van zo'n re solutie VN-toestemming voor militaire actie onmis kenbaar blijft. De VS hebben haast bij het op stellen van een nieuwe resolu tie, omdat Yemen op 1 decem ber het voorzitterschap van de V-raad overneemt. Yemen is verklaard tegenstander van het gebruik van geweld tegen Irak. De VS hebben de steun van minstens negen van de 15 V-raadleden nodig om de reso lutie aangenomen te krijgen. Washington kan in elk geval rekenen op de steun van ze ven leden. Irak heeft Saudi-Arabie en an dere landen in het Golfgebied gewaarschuwd dat zij het doel wit zullen worden van Iraakse raketten, als vanaf hun grond gebied een aanval wordt on dernomen om Irak uit Kuwayt te verdrijven. In Frankfurt kwamen gisteren 104 Duitse en een Britse gijzelaar uit Baghdad aan. Een poging van het Belgische Rode Kruis om de 28 Belgische gijzelaars vrij te krijgen is niet gelukt. Pagina 5: Bush en Baker be heersen diplomatie in golf crisis. Lange files door sneeuwval DRIEBERGEN Sneeuw heeft van morgen vooral ten noorden van de lijn Den Haag-Utrecht- Arnhem lange files veroorzaakt. Vol gens een woord voerder van de ver- keerscentrale van de rijkspolitie in Driebergen heeft de gladheid als gevolg van die onverwach te sneeuw niet tot ernstige ongevallen geleid. SCHIPHOL KRIJGT VIJFDE BAAN SCHIPHOL Luchthaven Schiphol krijgt voor het jaar 2000 een viifde start- en landingsbaan. Dat blijkt uit een rapport van de NV Schiphol en de overheid dat waarschijnlijk eind dit jaar bekend wordt gemaakt, zo meldt de Volkskrant vanmorgen. Alleen met een vijfde baan zou de luchthaven kunnen uitgroeien tot „mainport", zonder de geluidsoverlast voor de omgeving te doen toenemen. In het uitgelekte rapport worden voorstellen uitgewerkt waarover tot nog toe geen overeenstemming kon worden bereikt. Als voordeel van een vijfde baan wordt vooral gezien de daling van het aantal woningen dat nu met geluidsoverlast te kampen heeft Op dit moment ligt dat aantal op achttienduizend, op termijn zou dat moeten worden teruggebracht tot negenduizend. Bovendien zouden vliegtuigen door de vijfde baan minder lang hoeven wachten met opstij gen, hetgeen de luchtvervuiling zou doen afnemen. Strijdpunten zijn nog steeds de leefbaarheid van de omgeving van luchthaven Schiphol. In de geheime notitie zou een vijfde baan de oplossing zijn voor geluidshinder, luchtverontreiniging en nachtvluchten. Zonder geluidarme vliegtuigen en een vijfde baan zouden vooral Aalsmeer en Buitenveldert in het jaar 2015 een enorme geluidsoverlast te verwerken krijgen. Zowel woordvoerders van de luchthaven Schiphol als de verschillende ministeries weigeren commentaar op het uitgelekte rapport. DEN HAAG Oud premier Piet de Jong, oud-vice-premier H.J. Witteveen en oud-mi nister Max van der Stoel van buitenlandse zaken zullen gedrieën de humanitaire missie om gijzelaars uit Irak vrij te krijgen, gaan lei den. Oud-minister Luns haakte gisteren af, om dat hij vond dat hij on voldoende medewer king van de regering kreeg om de missie te leiden. Volgens CDA-fractievoor- zitter Brinkman worden nu de noodzakelijke stappen gezet om het vertrek van de nieuwe missie zo spoedig mogelijk te laten plaatsvin den. Veel hangt af van de vraag of de Iraakse rege ring snel het licht op groen zal zetten. Over de verdere samenstel ling van de missie wordt nog nader overleg gevoerd. De kans bestaat dat de mis sie nog wordt uitgebreid met een lid van het familie comité en een vertegen woordiger van het Neder landse Rode Kruis. Ook zal worden geprobeerd zo snel mogelijk het transport van de missie rond te krijgen, zo bleek uit de toelichitng van de woordvoerder van Brinkman. Het familiecomité 'Gijze laars Vrij' is „opgetogen" dat Brinkman zo snel een nieuwe missie uit de hoge hoed heeft getoverd. „Dit is een zware, capabele afvaar diging. Het is bewonderens waardig dat Brinkman zo snel heeft gehandeld. We zijn vooral met Max van der Stoel erg blij. Die stond ook bovenaan onze lijst", aldus woordvoerder Jan Ruijter van het familiecomité. Pagina 3: Luns: „Klimaat voor missie versleéhterd" Terwijl de volwassenen hun stem uitbrengen over de toekomst van Polen, bedelt een klein meisje in een van de. metrogangen van Warschau om geld. foto.- epa MAZOWIECKI DEFINITIEF UITGESCHAKELD WARSCHAU Polen heeft nog geen nieuwe president. Geen van de zes kandidaten behaalde de daarvoor benodigde helft van de stemmen plus een. Over veertien dagen volgt de tweede, beslis sende verkiezingsronde, waarin Solidariteit-leider Lech Walesa de grootste kanshebber is, en onge twijfeld ook tot' president zal worden gekozen. Op 9 december zullen Lech Walesa en Stanislaw Tyminski in een tweede verkiezingsron de gaan uitmaken wie de vol gende president van Polen wordt. Walesa kreeg in de gis teren gehouden eerste ronde ruim veertig procent van de stemmen en Tyminski iets meer dan 23 procent. Premier Tadeusz Mazowiecki kwam met 16,4 procent van de stem men op de derde plaats en dat betekent dat hij definitief is uitgeschakeld. Mazowiecki verklaarde van daag voor de Poolse radio dat hij na de verkiezingen zal af treden „omdat ik niet als pre mier de beloften van een an der kan waar maken". Wan neer hij precies het ontslag van zijn regering zal indienen, maakte hij niet duidelijk. Wa lesa heeft tot nu toe nog niet gereageerd op de uitslag. Voor de verkiezingen had hij ge dreigd liever uit de strijd te stappen dan het in een tweede ronde tegen Tyminski op te nemen. Tyminski toonde zich zeer tevreden over zijn tweede plaats en zei dat het voor hem geen verrassing was. De Poolse vakbondsleider Lech Walesa krijgt tijdens de tweede ronde van de Poolse presidentsverkiezingen een za kenman tegenover zich die in het buitenland zijn fortuin heeft gemaakt. Tyminski is vanuit het niets begonnen. Ongeveer een maand geleden diende hij op het laatste mo ment de voorgeschreven 100.000 handtekeningen in die nodig zijn om naar het hoogste staatsambt te kunnen meedin gen. Pagina 4 Walesa tussen twee 18 PAGINA'S Hirsch Ballin pleit voor christelijke burgerzin Premier Lubbers wil rechters meer bevoegdheden geven Gesprek Mandela en De Klerk start in sfeer van oneinigheid Voorhouts echtpaar voor het laatst naar Polen Duinbehoud tegen zanddepot Katwijk Overleden Renate Rubinstein onafhankelijk GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 5 BINNENLAND 3.4 BUITENLAND 4.5 LEIDEN/OMGEVING 6.7 KUNST/RTV 8 RTV-PROGRAMMA S 9 WEER/PUZZEL/MENU 9 SPORT 11 t/m 18 Leden bond voor zondagopenstelling Leidse bibliotheek LEIDEN De leden van de ambtenarenbond AbvaKabo willen wel meewerken aan het experiment met zondagsopen stelling van de Leidse biblio theek. Eerder maakte het bondsbestuur bezwaar en spande zelfs een kort geding aan. Bij een schriftelijke raad pleging heeft iets meer dan de helft van de ondervraagden gezegd ervoor te zijn dat ont heffing wordt verleend voor de zondagsopenstelling. Van de 1650 leden deden er 924 mee aan de peiling. Van hen stemden 494 voor en 423 tegen. Dé bond wil nu meewerken aan de zondagsopenstelling, maar de werknemers moeten zelf kunnen bepalen of ze wil len werken. Bovendien moet de bibliotheek toestemming vragen aan de arbeidsispectie. De AbvaKabo ziet de uitslag van de peiling daarnaast als medebepalend voor het stand punt bij de komende cao-on derhandelingen. (ADVERTENTIE) BOERENKOOL EN EGETARISCHE HAMBURGERS dinsdag en woensdag iben we groente en vlees Ie aanbieding Panklare gesneden erenkool, 99 300 gram [etarische hamburgers, ands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 10.90 gram ja»* i59 ukte rond Valkenburg helikopters die ook gedurende het weekeinde af en aan vlo- op marinevliegkamp Valkenburg hebben twee dagen veel ijks getrokken. Dagjesmensen vanuit heel Nederland ver- ngen zich voor de hekken van het vliegkamp of bekeken van grotere afstand de voor Nederland unieke toestellen. Vooral chinook-helicopters met twee rotors, die in formaties van vier vliegkamp bereikten, brachten veel enthousiasme bij de lief- bers teweeg. Verder landden veel apache-helicopters op Val burg. Vanmorgen stonden naar schatting vijftig toestellen op marinevliegkamp. Als de weersomstandigheden dat toestaan dt vandaag doorgevlogen naar Rotterdam. Ook de aanvoer ling Valkenburg vanuit Duitsland gaat voorlopig door. foto: henk van den ende PARIJS De Duitse oorlog- misdadiger Klaus Barbie, die momenteel in Frankrijk zijn levenslange gevangenisstraf uitzit, lijdt aan bloedkanker en moet derhalve worden vrijge laten. „Doktoren hebben drie maanden geleden bloedkanker geconstateerd bij Barbie. Ik zou graag zien dat hij onder betere omstandigheden aan zijn ziekte wordt behandeld", verklaarde gisteren Jacques Verges, Barbies advocaat. Ve gers verzocht niet om gratie voor Barbie. „Wij hopen slechts op een beetje mede menselijkheid". De 77-jarige Barbie werd in 1987 in Frank rijk tot levenslang veroordeeld en zit momenteel -vast in een zwaarbewaakte cel in een ge vangenis in Lyon. Winterkleed Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. UTRECHT De Spoor wegpolitie wil een verbod op het voetbalduel tussen Ajax en FC Den Haag als de Haagse politie aan staande zondag niet assis teert bij het vervoer van Haagse voetbalfans naar Amsterdam. De Spoor wegpolitie wil niet meer dan duizend supporters begeleiden. Om die reden kon gistermiddag ook Roda JC - Ajax niet door gaan. Volgens commissaris Seij van de Spoorwegpolitie hebben supporters gisteren door het achterwege blijven van hulp van de Haagse politie forse vernielingen aangericht in treinen en het treinverkeer in de Randstad flink in de war gestuurd. Duizenden reizigers zouden daardoor vertraging hebben opgelopen. Volgens Seij, die ook vorig seizoen de noodklok luidde, bewijzen deze ongeregeldheden „voor de zoveelste keer dat het ver voer van risicogroepen een puur openbare orde-probleem is". Het ministerie van binnen landse zaken beschouwt het treinvervoer van voetbalsup porters echter niet als een taak voor de politie en vergoedt dergelijke bijstand dus niet. Seij zal de NS-hoofddirectie voorstellen vanaf komend weekeinde niet meer dan dui zend supporters te begeleiden, het aantal dat de Spoorwegpo litie aan kan en dat eerder is afgesproken in overleg met KNVB en gemeenten. Mede door het succes van FC Den Haag (dat gisteren met 2-0 van Feyenoord won) zullen zondag waarschijnlijk meer Hagenaars naar de hoofdstad willen rei zen. Het bestuur van FC Den Haag hoopt daarom evenals in het verleden met bussen voor extra vervoer te zorgen. Een groep van tussen de drie honderd en vierhonderd aan hangers van FC Den Haag heeft gisteren de wedstrijd van hun club tegen Feyenoord in Rotterdam gemist. Zij werden vanaf Rotterdam-CS, bewaakt door vijftig man van de mo biele eenheid, teruggestuurd. De groep maakte gebruik van een trein uit de gewone dienst regeling. Op weg naar Rotter dam werd een aantal keren aan de noodrem getrokken en stevig huisgehouden in de compartimenten. „De trein is geheel vernield", aldus een po litiewoordvoerder. In overleg met de spoorwegpolitie besloot de politie de supporters terug naar Den Haag te vervoeren. Een peloton mobiele eenheid reisde mee om erger te voor komen. Bij Delft zijn vervol gens nog twintig man uitge stapt die de politie daar nog handenvol werk bezorgde. Ikea zet hotelketen op in Noord-Amerika MONTREAL Het Zweedse warenhuisconcern Ikea (woning inrichting) gaat zich in het hotelwezen begeven. De komende ja ren worden honderd hotels in de middenklasse gebouwd in Ca nada en de Verenigde Staten. Het eerste hotel verrijst bij de be langrijkste luchthaven van Montreal en gaat volgend jaar open. De hotels worden ingericht met produkten van Ikea en krijgen een Zweedse keuken en een sauna. Voedselhulp aan de Sovjetunie is uitstekend, maar het hoeft allemaal niet voor niets. Dat vindt land bouwminister Piet Bukman die bij de Russen wel een tekort aan voedsel constateert, maar niet aan roebels. De voorraden van de EG zijn groot ge noeg. EG-commissaris Frans Andriessen heeft ver klaard dat de EG inderdaad bereid is hulp te ge ven. „De veranderingen daar worden aanzienlijk vergemakkelijkt als de winkels vol zijn," aldus An driessen. Net zo goed als dat het voor u veel ge makkelijker is een abonnement op de Leidse Co- rant te nemen als u hem eerst een tijdje in de bus hebt gekregen. En dat kost u twee weken lang zelfs geen roebel. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, grdtis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 17,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I Naam: I Straat: Telefoon: Voorl.: (voor control* op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 a I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd £cidóe6outmit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1