Scheidsrechtersfluit steeds steen des vaker aanstoots woetballerlei I mi w I aturn: nieuw utomerk van reneral Motors Honda CRX VTEC: als een duveltje uit een doosje -PORT/AUTO QeidóeQowumt ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA 9 door Frank Werkman Ooit was er een tijd dat alleen Haarlemmer olie hét middel was tegen alle kwalen. Last van je ingewanden, een schilferende hoofdhuid of tenen-eczeem, een eetlepel van die vettigheid en je voelde je binnen de kortste keren weer kiplekker. In de Enkhuizer Almanak kon je lezen onder welke maanstand je de substantie het best tot je kon nemen. Zelf heb ik de vloeistof nooit langs de huig voelen glijden. De enige, vergelijkbare smurrie was levertraan, waarvan ook pakweg dertig jaar geleden nog werd gedacht dat je er winterse kwalen mee buiten de deur hield. Lekker was anders, maar het motto was: baatte het niet, het schaadde evenmin. Met het toenemen van de welvaart en het grotere bestedingspatroon ontstond er een zich immer uitdeiehd aanbod van allerhande middeltjes. De fabrikant beweerde steevast met stelligheid dat het een probate oplossing was voor fysieke ongemakken. Problemen waarvan de goegemeente zich er tot dat moment soms niet eens bewust van was geweest dat ze überhaupt bestonden. Er leek ook wel eens een artikel te worden uitgevonden waar vervolgens een kwaal bij werd bedacht. Wasmiddelen tegen roos en haaruitval, smeersels tegen rimpels en nevels tegen zweetlucht veroverden de markt. Met het groeien van de vrije tijd en het gaandeweg toenemen van allerhande recreatieve activiteiten ontstond er ook een sportartikelenbranche. Die kreeg niet alleen vorm in een zeldzaam uitgebreid scala aan attributen, maar ook in secundaire hulpmiddelen. De topsport ontwikkelde zich daarbij nog het meest revolutionair. De amateur behielp zich met een zalfje om eventueel opspelende pijn in de kuiten de kop in te drukken, de gewichtheffer, de wielrenner en de atleet grepen naar spierversterkende spullen en long-inhoud vergrotende methodieken. Deze week kwamen een wielrenner en paarden op een opmerkelijke wijze in het nieuws. De wegens dopinggebruik bestrafte Gert- Jan Theunisse zou in zijn lijf te veel verboden stoffen hebben verzameld, omdat hij zich elke dag insmeerde met een zalfje. Dat zou in combinatie met reeds in natuurlijke vorm aanwezige lichamelijke elementen een laakbare hoeveelheid ongeoorloofd spul hebben opgeleverd. Mysterieus. Even geheimzinnig was het verhaal van de palmpitschilfers, die waren verzeild geraakt in het paardevoedsel, waardoor de beesten positief hadden gereageerd op een drogcontrole. Wéér een Augiasstal ontdekt. Zo eentje, waar zelfs een paard van Troje niet helpt om de brokken te liimen. Ooit werd in die kringen een draver opgezadeld met de naam van schaatsenrijder Kees Verkerk. Dat elk jaar om nieuwe namen verlegen zittende metier zal Gert-Jan Theunisse nimmer vernoemen. Het is promotioneel zo ongeveer een vierspan achter de wagen binden. Theunisse heeft in zijn carrière de nodige opponenten aan de zegekar gebonden. Allemaal mede dank zij een zalfje. Had hij zich maar beperkt tot Haarlemmer olie of levertraan, dan was er nooit een vuiltje aan de lucht geweest. Waren ook die paarden maar gewoon in de wei gaan grazen, dan was de kans op betrappen ook veel kleiner geweest. Helemaal zeker kun je daar tegenwoordig trouwens ook niet meer van zijn. Immers, ook koeien worden regelmatig aan de schandpaal genageld, omdat ze in de buurt van een afval- verbrandingsbedrijf hebben gegraasd. Daar helpt dan zelfs geen uierzalf tegen. Melk moet' is een gevleugelde uitdrukking geworden, maar soms bekruipt je het gevoel dat dit zinnetje nooit is afgemaakt. Zalvende woorden zouden het niet zijn, eerder bijtend. Zoals tijgerbalsem, ook zo'n smurrie als het spul waarmee Theunisse zich kennelijk zo graag de porieën volsmeerde en waaruit hij kennelijk zelfvertrouwen peurde. Sporters zijn vaak bijgelovige gewoontedieren. Ze moeten gewoon wat vaker een mager stukje vlees met sla en macaroni eten. En misschien zo af en toe een paardebiefstukje. ecordwinst voor Bayern jNCHEN Bayern München heeft in het vorige seizoen een :ordwinst van 1,434 miljoen Duitse marken gemaakt. Schatkist- waarder Hegerich meldde op de jaarvergadering dat de omzet stegen was naar 37,4 miljoen marken, 3 miljoen meer dan het toen 88-89, Voorzitter Scherer stelde vast dat Bayern met 756 leden de grootste sportvereniging in Duitsland is. ostduitse bond bestaat niet meer ■RLIJN Twee en dertig jaar na de stichting is de Oostduitse etbalbond opgeheven. De Oostduitse clubs en spelers ressorte- n voortaan onder de voetbalbond van de Duitse Bondsrepu- ek. De gedelegeerden zullen in de toekomst het noordoosten n het Duitse voetballand besturen. Hans Georg Moldenhauer, voorzitter van de opgeheven Oostduitse voetbalbond, sprak verwachting uit dat de komende jaren toch nog Oostduitse lbs in de Europese bekertoernooien zullen uitkomen. Roger Milla bezorgde bonds coach Valeri Nepomniasji zijn plotselinge bekendheid. foto: epa Bondscoach Nepomniasji vertrekt uit Cameroun YAOUNDE Valeri Nepomniasji heeft ontslag genomen als voetbalcoach van Cameroun. De Sovjet boekte met „de ontem bare leeuwen" fraaie successen in het laatste wereldkampioen schap. Onder zijn leiding haalde Cameroun in Italië de kwartfi nale. Nepomniasji, die zijn plotselinge bekendheid vooral dankt aan Roger Milla, was twee jaar bondscoach in Cameroun. Hij keert terug naar de Sovjetunie, waar Rij een functie in de voet balbond zal aanvaarden. De voetbalbond van Cameroun zoekt als zijn opvolger een trainer van hoog niveau. Etiopië stuurt voetbalteam weg ADDIS ABEBA De Etiopische voetbalbond houdt niet van halve maatregelen. Het gehele nationale elftal alsmede twee coaches werden terzijde geschoven na een nederlaag tegen Tu nesië. Etiopië verloor de kwalificatiewedstrijd voor het Afri kaans kampioenschap in Addis Abeba met 2-0. De drastische be slissing werd na een buitengewone bondsvergadering genomen. Het dagblad Addis Zemen publiceerde een verklaring van de bond wabrin de spelers gebrek aan vaderlandsliefde en een te geringe wil tot samenwerking werd verweten. In voorjaar besluit over straf Liverpool ZÜRICH De UEFA zal op 19 april 1991 beslissen over de Eu ropese toekomst van Liverpool. De Engelse club is officieel nog voor drie jaar geschorst. De UEFA denkt aan strafvermindering. In Engeland zelf accepteert Arsenal de aftrek van twee winst punten en de boete van 165.000 gulden voor de spelersrel in het duel met Manchester United vorige maand. In een speciale ver gadering heeft het bestuur van de club besloten geen beroep aan te tekenen tegen de straf. Manchester United, dat één winstpunt in mindering gebracht kreeg naast een boete van 165.000 gulden, heeft nog geen beslissing over een beroep genomen. Juventus beboet vechtende spelers TURIJN De clubleiding van Juventus heeft forse boetes uitge deeld aan twee spelers. De Braziliaan Julio Cesar en Paolo di Ca- nio moeten ieder een bedrag van 25 miljoen lire (37.500 gulden) betalen. Beiden werden in het duel met AS Roma (5-0) van het veld gezonden. Tijdens de ontmoeting kwam het tot een handge meen, als gevolg waarvan ook Roma-speler Sebino Nela voortij dig naar de kleedkamers moest. De drie kunnen een zware straf van de tuchtcommissie van de Italiaanse bond tegemoet zien. dan dubbeltjes uit een gat in zijn broekzak. „Ik ben daar niet trots op hoor", meldt hij. „Sterker nog, ik ben er hele maal niet blij mee". Hij heeft gewoon gehandeld naar de nieuwe richtlijhen, zegt-ie. Die waren ingevoerd om het voetbal aantrekkelijker te maken, en dat is aardig ge lukt, meent Overkleeft. „Spe lers houden in, er wordt aan vallender gevoetbald en er komt zeker niet minder pu bliek. En al die kaarten? Tja, ze zijn het gevolg van de nieu we richtlijnen Die dienen na geleefd te worden, of je het er nu mee eens bent of niet". Vechtpartij Scheidsrechter Uilenberg leid de twee weken geleden de Slag om de Martinitoren. Op een schone zondag vatten Gro ningers en Feyenoorders het woord strijd wat al te letterlijk op en timmerden elkander in dè middencirkel eens spontaan en massaal op het aangezicht. Uilenberg zag slechts Rotter dammer K en de Joegoslaaf D. uit Groningen zich bedie nen van de vuisten van de duivel en zond de booswichten heen met een rode kaart. De verbazing was echter groot toen de tuchtcommissie de rode kaarten voor K. en D. weer introk omdat het niet be wezen was dat de twee tikken hadden uitgedeeld. K. en D. kregen slechts geel. Maar waarom ze geel kregen als ze dan toch niets gedaan hadden, wist niemand te vertellen. Van het gebrek aan steun van de tuchtcommissie heeft de Twentse fluitist nog immer een katterig gevoel, maar hij wil niet al te dramatisch doen over de vermeende toegeno men agressie. „We staan er wat dat betreft zeker niet slechter voor dan Duitsland of België", brengt hij de nuance aan. „Ook het aantal rode kaarten moet niet overdreven worden. Een aantal daarvan is immers rechtstreeks het ge volg van de nieuwe richtlijnen van de FIFA. Als je die er af trekt, kun je hetzelfde beeld als de afgelopen jaren consta teren". De agressie jegens de scheidsrechters ervaart de der de arbiter van Nederland niet als een groot probleem. „We moeten daar niet al te veel over zeuren. De scheidsrech ters moeten ten dele ook de hand in eigen boezem steken. We hebben de laatste jaren veel te veel getolereerd. Dat we nu de spelverruwing terug draaien is prima maar dan moeten we ook de acceptatie voor lief nemen". PETER WEKKING ralsnog zijn er geen inen om Saturns naar te exporteren, ir wat niet is kan nog ten. De Saturn is wel Europese leest ge leid, de enige vraag is rschijnlijk of hij hier een concurrerende naartoe gehaald kan den. Saturn werd echter eerst vooral geboren om de Ischoen op te nemen tegen mports' in de USA, die nu twintig procent van de open pakken. En dat aan groeit nog steeds. Van dat de Saturn-serie (cou- asis-sedan en luxe-sedan) ijl en techniek van die Ja- e of Europese imports it evenaren. isch is dat de Saturn ei- ïjk het antwoord van gis- is op de problemen van ag. Aan het begin van en tachtig al viel name- ïet besluit tot een unieke, gedurfde aanval op geï- irteerde Japanse midden iers. De oliecrises van de zeventig hadden de irikanen erg aan het ikken gemaakt. Ze keer- zich af van de traditionele guzzlers' (zeg maar zuip- liten) die de Amerikaanse ken boden. Er moesten als Cffoetten^, de bliksem kleinere, zuinigere en modernere modellen wor» den bedacht, iets waar de Amerikanen weinig verstand van hadden. Sindsdien scha kelden Amerikaanse auto's van klein tot groot over op voorwielaandrijving. Toen de ergste' schrik voorbij was wil den de Amerikanen weer gro te auto's. Ze \yaren er echter wel achter gekomen dat de imports niet alleen kleiner en zuiniger waren, maar ook kwalitatief meestal beter en technisch meer verfijnd. Dus bleven ze toch ook imports ko- General Motors besloot om dan als het ware zelf maar 'imports' te gaan maken. Dat werd het Saturn-project, dat in de meest letterlijke begon met een blanco vel papier. Er moest een nieuw merk komen, zonder referentie aan General Motors. Met een nieuwe fa briek, nieuwe productieme thoden, een totaal nieuw dea- lernet en uiteraard een nieuw auto-ontwerp. Alles zo modern als maar kon, om zowel lage prijs als hoge kwaliteit van Ja panse imports ten minste te evenaren. Men weerstond de verleiding om kosten te sparen door be staande componenten over te nemen. Het is daarom min meer toeval dat de vierdeurs Saturn in zijn belangrijkste maten vrijwel identiek is met een Opel Vectra. Had men echt diens basisconstructie ge bruikt, dan zou de tweedeurs Saturn coupé net als de Opel Calibra dezelfde wielbasis van 260 cm hebben als de sedan; hij heeft echter een tot 252 cm ingekorte wielbasis. !N HAAG „Tot de onmis- re attributen van de voet- Isport, zoals de bal, de toen, het doel, behoort zeker hét fluitje, dat door de \eidsrechter van lucht moet irden voorzien. Doet de man Zijaanzicht van de Honda Civic 3 deurs VTEC. Met de ruim twee ton kos tende NSX coupé bracht Honda onlangs de duurste Japanse auto op de markt. Vergelijkingen van die NSX met Ferrari's en an der exclusief speelgoed waren niet van de lucht. Maar een aardig snufje NSX kun je bij Honda ook goedkoper verwerven. Een van de bijzondere dingen in de NSX is de motor met VTEC klepbediening, iets eerder al toegepast voor de Ci- vic-reeks. Om precies te zijn: voor de driedeurs Civic en tot dezelfde modelreeks behoren de CRX coupé. Vaak kom je de (in '84 gedebuteerde) CRX niet op de weg tegen, daarvoor zijn de gebruiksmogelijkheden te beperkt. Gewaardeerd wordt het apart gestileerde coupétje echter wel, want tweedehands blijkt hij veel waard. Uitersten Honda, die bijna elk model al standaard van een zestienkleps motor voorziet, moest iets on gebruikelijks verzinnen om bij te blijven met Opeis (Kadett GSi 16V), Peugeots (309 GTI 16V) en VW's (Golf GTI G60) die 110 tot 118 kW leveren. Dat werd het VTEC-systeem van variabele klepbediening. Het komt neer op nokkenas- sen met twee karakters, één optimaal afgestemd op trek kracht bij gematigd toerental en één met 'race-tuning' voor hoog topvermogen. Via elek tronica en hydrauliek kan tus sen die twee karakters omge schakeld worden, wat bij de 110 kW/150 pk sterke 1,6 liter CRX/Civic VTEC (onmerk baar) gebeurt tussen 5300 en 6000 tpm. Hoe dat technisch in elkaar steekt laten we hier buiten be schouwing, we concentrerern ons op het behaalde resultaat. De motor loopt als-ie warm is vrijwel onhoorbaar stationair, start altijd zonder de minste moeite en pakt goed op bij het minste streepje gasgeven. Iets te goed, wellicht, want de kop peling pakt wat bijterig, en omdat de motor bij de laagste toerentallen al fors trekt is soepel vanuit stilstand wegrij den dan wat lastig. Geleidelijk gasgeven is het motto, ook daar de motor steeds kernge zond blijft klinken, vrijwel niet trilt en heel lang ziin stemvolume gedempt houdt. Wie op het gehoor schakelt zoekt pas bij zo'n 7000 tpm eens naar de volgende ver snelling. Poeslief tokkelt het motortje, dat maar net onder de sterk aflopende motorkap past, met desnoods minder dan 2000 tpm in vijf voort. Natuurlijk is de reaktie op een flinke dot gas dan niet meteen overdonde rend. De versnellingen zijn erg kort, zodat de motor ook in vijf heel snel op toeren komt. En hoe, want welgemoed loeit het mechaniek in een ruk door naar 8000 tpm in de eerste vier versnellingen. Bij zowat 200 km/h hoef je pas,, naar vijf (waar 7400 tpm overeenkomt met de top van 222 km/h). Het sterke zit hem erin dat je het precies kunt krijgen zoals je het hebben wilt: de CRX kan in slakkegang of als een du veltje uit een doosje wegschie tend bereden worden, en ook met alle nuances daartussenin. Als het erop aan komt moet de CRX VTEC het hebben van zijn enorme toerenbereik: dooraccelereren waar anderen de rode streep op de toerentel- ler tegenkomen en moeten schakelen, dan kun je andere snelle auto's voorblijven. Dat doe je natuurlijk niet vaak, en dan blijft het verbruik nog heel aangenaam (tussen 1:11 en 1:12). Zo kom je met een 45 liter kleine tank nog net aan vaardbaar ver weg. PETER FOKKER bert Overkleeft. „Het gaat al leen nog maar om het resul taat, sponsors eisen succes en de spelers moeten daarvoor zorgen. Dat levert stress op en ik denk dat velen van hen daar niet goed mee om kun nen gaan en verkeerde agres sie aanwenen. Er was al jaren sprake van een dergelijke ten dens, maar de laatste maanden loopt het de spuigaten uit. Zo kan het niet langer", aldus scheidsrechter Overkleeft, sinds afgelopen weekeinde het jongste slachtoffer van voet balgeweld. Scheidsrechtersbaas Ben Hop penbrouwer is hoogst ongeluk kig met de toenemende agres sie jegens zijn manschappen. „De laatste cijfers uit het ama teurvoetbal maken duidelijk dat het aantal molestgevallen afneemt", aldus de Hagenaar. „We krijgen nu veel meer te maken met verbale agressie. Er is geen enkel respect meer voor de scheidsrechter. Dat is overigens een probleem van het hele voetbal. Trainers res pecteren elkaar onderling niet, spelers evenmin". Indianen Vroeger al schoten de cowboys en indianen eerst en stelden dan pas vragen. Toen alle kruitdampen waren opgetrok ken en de doden geteld, werd de plaats van handeling het Wilde Westen genoemd. Deze vergelijking gaat in relatie met de vaderlandse voetballers (nog) niet op, de essentie ech ter wel. Voetballers reageren in veel gevallen immers ook uiterst primair. Ze schoppen of slaan eerst en denken dén pas na. En krijgen daar veelal ook ruimschoots de tijd voor, want de straffen zijn niet mals. En het berouw? Dat komt altijd na de zonde. Voorbeelden van misdragin gen zijn er te over, heftige ta- fer,elen laten immers vaak lang hun sporen na. Meest vers in het geheugen ligt het duel RBC-Den Bosch van af gelopen zondag. Arbiter Over kleeft had aan vier, gele en twee rode kaarten nog niet ge noeg om de wedstrijd in goede banen te leiden. Hij staakte het duel dan ook maar. Niet zonder reden overigens. Nadat de arbiter Bosschenaar Bults rood had gegeven, was het als of hij een stier een rode lap had voorgehouen. Bults was door het dolle heen, rende op Overkleeft af en torpedeerde de arme leidsman. Niet leuk Wie jaagt er dan nog met ple zier een erwt door de fluit? „Fluiten is zo inderdaad niet leuk meer', aldus Overkleeft. „Toen ik op de grond lag, dacht ik: bekijken jullie het al lemaal maar mooi, deze jongen niet, dan komt uit zijn itje geen geluid, en dan be kt een arbiter niet, hetgeen bereiken wil: gerechtigheid fluitje! kijken we dat even nader? is een klein metalen ko tje met daarin een gaatje, ir omheen de scheidsrech- zijn lippen sluit. Blaast de n nu in dat gaatje, dan èt een gedoceerde hoeveel- van zijn longinhoud in fluitje, en verdwijnt via spleetje, echter niet zonder uid achter te laten. En dat uid heet gefluit, dat vreug- '■sie kan oproepen, wel bij spelers als bij pu ik!" enstaand epistel is een on deel van het koddige fluit- epistel waarmee Pé Müh- stadionspeaker bij Volen- een bijdrage levert aan presentatiegids van de Ne- landse scheidsrechters in betaalde voetbal. Mühren, de-grondlegger van een be- md voetbalgeslacht, besluit iedereen een hart onder em te steken. „Blijf flui- hou het zonnig!" Zonnig t in het betaalde voetbal ing niet meer. Het regent. 3ral kaarten. 585 gele en 53 e kaarten hebben de h.h. tballers dit seizoen al ver leid. Een trieste tussenba- die een knellende vraag antwoord oproept, arheen leidt de weg die zij scheidsrechtersfluit is dit oen meer dan ooit de steen aanstoots in het betaalde tbal. Als de man in het rt fluit, krijgt de voetballer in zijn buik. „Het consta- j van een doelpunt voor thuisclub dient tonaal ge- •d te gaan met het fluiten het bekende Hallelujah- a van Handel. Als de be kende club scoort dan dt een typerend fragmen- uit het Requiem van Verdi gehore gebracht!" Aldus ermaal Pé Mühren. Met ere woorden: er is altijd iemand ontevreden. telijk de voetballer, de goeden gesproken, laat dat ds vaker en met steeds agressie merken. Door is zorgzame huisvaders ha- het veld soms afgrijselij- iingen uit. „Voetbal is een zakelijk gebeuren gewor- aldus scheidsrechter Ro- Jaap Uilenberg, foto: dijkstra De verdachten K. (voorgrond) en D. verlaten het veld nadat zij van scheidsrechter Uilenberg de rode kaart hebben gekregen. foto: bert wieringa doet niet meer mee. Maar dat was secondenwerk, ik ga ge woon verder. Ik beleef nog steeds plezier aan het fluiten, alleen die randverschijnselen maken het zo vervelend. Daar moeten we ons tegen gaan wa penen. Een scheidsrechter om ver werpen, dat kan toch niet. Ze moeten van me af blijven, het is al erg genoeg dat er geen respect meer is". Als de naam van Robert Over kleeft valt, dan krijgt de voet baller kromme tenen. De man uit Alphen aan den Rijn is dit seizoen de reus onder de rechtsprekers met 44 gele en 7 rode kaarten. De kaarten glij den sneller uit zijn borstzakje

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9