ta*.,.* i Loeki de Leeuw bijt terug Philips zit diep in de financiële put GELD GOED Peru mogelijk terug in IMF ivr Nederlandse vrouwen ondernemen te weinig Beurs van Amsterdam ECONOMIE Ccidóc Commit ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA ';p Overeenstemming over nieuwe krant Rotterdam ROTTERDAM De ondernemingsraad en de directie van Sijthoff Pers hebben een principe-akkoord bereikt over de totstandkoming van een nieuwe krant in Rot terdam. De raad heeft steeds de eis gesteld dat samen voeging van het Rotterdams Nieuwsblad en Het Vrije Volk niet mag leiden tot gedwongen ontslagen of tot gedwongen overplaatsingen bij het RN. Volgens de raad wordt daaraan in het bereikte akkoord voldaan. Minder te spreken is de Sijthoff-OR over de houding van de Dagbladunie, de andere deelnemer in de nieuwe krant. „Wij willen geen gedwongen ontslagen, de Dagbladunie en haar OR hebben daar geen boodschap aan. We heb ben de indruk dat zij geen mensen van Het Vrije Volk wil herplaatsen binnen het bedrijf", aldus woordvoer der mevrouw Hol van de Sijthoff-OR. Het is de bedoe ling dat de nieuwe krant volgend voorjaar voor het eerst zal verschijnen. LIMA De Peruaanse premier Juan Carlos Hurta- do Miller is optimistisch over de terugkeer van zijn land als gezonde deelnemer van het IMF (Internatio naal Monetair Fonds). Hurtardo Miller heeft gisteren gezegd dat hij in december het hoofd van het IMF, Michel Camdessus, in New York zal bezoeken om overleg hierover te voeren. In 1988 verklaarde het IMF Peru niet langer kredietwaardig, omdat de toenmalige president Alan Garcia een jaar eerder ge stopt was met het aflossen van de buitenlandse schuld van 20 miljard dollar. Volgens Hurtado Miller zet Peru momenteel alles op alles om de twee miljard dollar aan achterstallige aflossingen in te lopen. On derdeel van dat beleid is een bezuinigingsprogramma waardoor de inflatie, in augustus nog vierhonderd procent, is verminderd tot ongeveer vijf procent. Gratis credit card voör verzekerden DEN HAAG Iedereen die minimaal vier verzekeringen bij OHRA heeft afgesloten krijgt van de maatschappij een gratis credit card. Met het betaalpasje anticipeert het be drijf op een verdere toename van de ge bruiksmogelijkheden van credit cards in Nederland. De OHRA World Card is ont wikkeld in samenwerking met Visa. Kaart houders hebben dezelfde faciliteiten als houders van de Visa card. In de toekomst wil de verzekeringsmaatschappij de moge lijkheden van de kaart uitbreiden door er specifieke OHRA-voordelen aan te koppe len. Het gebruik van credit cards stijgt ex plosief. In 1988 waren er in Nederland ruim 300.000 cardhouders. De verwachting is dat dit aantal nog dit jaar boven de miljoen komt. ABN: samenvoeging van leasebedrijven LEIDERDORP De ABN-doch- ters NLC Autolease en BVM Auto lease worden eind dit jaar geheel samengevoegd onder de naam Ne derlandse Leasing Combinatie (NLC). De combinatie krijgt haar hoofd kantoor in Leiderdorp, waar nu al NLC Autolease is gevestigd. De NLC beheert straks in totaal bijna tienduizend auto's en behoort daarmee tot de tien grootste natio nale leasemaatschappijen, aldus ABN. Voor de commerciële activi teiten blijven de oude namen in gebruik. De NLC-divisie opereert daarbij landelijk, BVM is vooral actief in het Rijnmond-gebied. NIEUWE STER-BAAS KENNINCK SPEELT OM TE WINNEN HILVERSUM Paul Kenninck, de toekomstige nieuwe directeur van de Stichting Ether Reclame (Ster), is dol op concur rentie. „Ik speel het spel om te winnen. Als de Ster nog een monopolie-positie had, dan was ik nooit in de nieuwe job gestapt. Echt niet. Wat dat betreft is een zender als RTL4 voor mij pure noodzaak". Kenninck is nu een paar maanden adjunct van com merciële Ster-zaken. Op eigen verzoek wil hij eerst zijn nieu we werkgever goed leren ken nen. Het is een tijdelijke baan omdat hij in september 1991 directeur Chris Smeekes op volgt. Gesolliciteerd heeft hij niet. Een Amsterdams head hunters-bureau kwam zelf met de vraag of hij de nieuwe Ster topman wilde worden. Ken ninck had op dat moment een uitstekende positie: marketing directeur van de snoep- en voedselgigant Mars GmbH in voormalig West-Duitsland. Op een fluwelen stoel kon hij gemakkelijk vragen stellen: krijgt de Ster de komende ja ren wel genoeg mogelijkheden om de slag met het commer ciële omroepbestel aan te gaan? Het antwoord was vol gens Kenninck positief. En wat is als puntje bij paaltje komt belangrijker: de adver teerder, de politiek of de om roep? Wapens Het gesprek werkte verhelde rend. De Ster gaat na 25 jaar met z'n tijd mee en werkt voortaan commerciëler. De ad verteerder staat voorop en krijgt meer mogelijkheden dan vroeger. Kenninck: „Ook ik kende het cliché-beeld van de Ster: dat van ëen stoffige, bu reaucratische organisatie. Ik heb me daarom langdurig la ten informeren over de bewe gingsruimte in zo'n belangrij ke baan. De uitdaging werd me al heel snel duidelijk. De concurrentie is prima moge lijk, nu we vanaf volgend jaar veel flexibeler en gerichter op de wensen van de adverteer der kunnen inspelen". Hoe bijt Loeki de Leeuw terug? Vanaf 1991 komen er in de middagu ren 'zwevende blokken' op te- levisie. Op Radio 1 is vanaf I januari ook reclame te horen op piekuren rond 7.30, 12.30 en 17.30 uur. De zogeheten 'offer tefase' is geschrapt: een adver teerder heeft voor een com mercial geen aanvraagtermijn of sluitingsdatum meer. En wie een onverhoopt een spot moet annuleren, is geen grote bedragen meer kwijt. Nieuw is ook het 'kijkerspak ket'. De Ster garandeert dat een commercial een vastge steld aantal kijkers bereikt, tot maximaal zes miljoen kijkers. Wel moet voor minstens 100.000 gulden aan zendtijd worden gekocht. De Ster be- De verruiming van mogelijk heden is bittere noodzaak. De Ster is al lang geen alleenheer ser meer op het gebied van etherreclame. De vertrouwde omroepen trekken volgens de recente cijfers 56 procent van de kijkers (gemeten over de afgelopen twee maanden), RTL4 heeft een kijkersaandeel van 27 procent. De opmerking 'Sorry, we zitten vol' komt af en toe nog voor bij reclame blokken -rond populaire pro gramma's als 'Medisch Cen trum West' of 'Ook dat Nog'. „We moeten harder knokken, nu het gedwongen ongenoegen van adverteerders over te wei nig zendtijd verdwijnt". Het is voor keel wat adverteerders een verrassing dat dezelfde Ster nu de boer opgaat met to verwoorden als 'flexibel, be taalbaar en compleet'. „Ik heb de afgelopen maanden heel wat cliënten bezocht. Dan laat ik duidelijk blijken dat we er voor de adverteerder zitten en straks van alles in huis hebben om commercials zo flexibel mogelijk te programmeren. Dat is voor een aantal nog even wennen". Bestaansrecht De Ster is ook intern met een aanpassing van de organisatie bezig. Een commercieel actie plan is net afgerond. Ken ninck doet daar nog wat ge heimzinnig over. „Kom nou, de concurrentie slaapt niet. Ik gooi het niet op straat, ik kan alleen zeggen dat het ingrij pend is. Een paar dingen dan. Er komt een buitendienst, die waarschijnlijk bestaat uit de mensen die nu telefonische verkoop doen. We gaan dus veel vaker naar de bedrijven toe. Lijkt me geen probleem, we hebben een prima team. En we gaan nog gerichter aan marketing doen. Stel dat er over een maand of twee een special over Canada wordt uit gezonden. Met die informatie kun je naar adverteerders, die er belang bij hebben". Het betekent dat het contact met de omroepen over pro grammering nog belangrijker wordt. Kenninck laat een dik ke stapel uitzendschema's zien van januari en februari 1991. Die zijn vorige week ver stuurd naar adverteerders. „Dit bedoel ik nu. Opening van zaken voor de markt. We laten per programma heel overzichtelijk zien wat een spot kost. De prijs is afhanke lijk van de populariteit van de Paul Kenninck: „Ik denk dat na f uitzending. Dat was er eerder niet". Kenninck was voor Mars ja renlang in Los Angelos actief, maar verlangt beslist niet naar het Amerikaanse systeem van reclame. „Daar wordt bij wijze van spreken de honderd meter sprint opeens onderbroken door reclame, je wordt er soms gek van. Nee, ons bestaans recht ligt echt in het huidige omroepbestel verankerd. Je kunt misschien nog aan onder breking denken in program ma's waar het 'valt', bijvoor beeld cabaret of videoclips. Of reclame op zondag. Maar veel meer kun je niet doen". Voor nieuwe zenders is hij niet bang. WVC maakte deze week bekend dat ruim veertig gega digden op de buis willen. „Wat is nog de ruimte? De rek in de reclamebesteding is heus niet zo groot. In Nederland wordt sowieso relatief weinig geld uitgegeven aan rtv-commerci- als in vergelijking met de rest van Europa. Bovendien praat je over een aanzienlijke kos tenpost als je een volwassen zender wilhebben en dat is een hachelijke onderneming. Ik denk dat na RTL4 de markt is afgeroomd. We zien het optimistisch in". HENK VAN ESS '*a«cBepMyTk f ycHr^rp% L wJ Russische Drum Shagfabrikant Drum heeft in de Sovjetunie, melijk onbekend is, heeft de fabrikant de bin- waar een groot tekort heerst aan rookwaar, een nenzijde van het pakje voorzien van een Russi- nieuwe markt aangeboord. Aangezien het 'sjek- sche instructie. Alleen de merkaam blijft onver- kie-draaien' in het land van Gorbatsjov nog ta- taald. FOTO: ANP ROTTERDAM Nederland staat er niet goed op als het gaat om vrouwelijk ondernemerschap. Terwijl in de Verenigde Staten ruim één derde van de onderne mers vrouw is, is dat volgens recent onderzoek in Ne derland nog maar achttien procent. Plaatsvervangend directeur-generaal van de dienst, midden- en kleinbedrijf en ordening van het ministerie van economische za ken. I.D Sepers, zei dit gisteren tijdens de themamiddag 'Vrou wen ondernemen het wel!'. Sepers concludeerde dat in het over heidsbeleid extra aandacht voor het vrouwelijk ondernemer schap gewenst blijft. Maar ook adviserende instellingen voor het midden- en kleinbedrijf kunnen een grote rol spelen, zei hij. Het percentage vrouwelijke ondernemers verschilt overigens sterk per bedrijfstak. Terwijl in bedrijven die zich bezighouden met maatschappelijke dienstverlening 85,7 procent van de onderne mers vrouw is, is dat bij voorbeeld in de detailhandel 23,1 pro cent, in de industrie 13,5 procent en in de bouw slechts 3,6 pro cent. Industriebond CNV overweegt hogere looneis NIEUWEGEIN Als de inflatie volgend jaar structureel boven de 3% uitkomt, verhoogt de Industriebond CNV zijn looneis van 3.5%. Dat heeft de bondsraad, het 'parlement' van de bond, giste ren op een bijeenkomt in Nieuwegein besloten. De Industrie bond CNV vindt op dit moment hoge looneisen niet op zijn plaats, omdat daardoor onder meer de koppeling tussen lonen en uitkeringen in gevaar komt. In het arbeidsvoorwaardenbeleid voor de komende cao-onderhandelingen ligt het zwaartepunt voor de CNV-bond niet op het inkomen, maar op de mogelijkhe den werkgelegenheid te creëren. De collega-bond van de FNV heeft de looneis op 4% gesteld. Voorzitter Bé van der Weg ont kende deze week dat zijn bond een hogere eis overweegt als de prijzen meer stijgen dan de 2,1% die het Centraal Planbureau enkele maanden geleden heeft voorspeld. Detailhandel wil heffing voor schoencampagne DEN HAAG De brancheve renigingen in de detailhandel voor schoenen willen een re clamecampagne beginnen, waarvoor de winkeliers het geld op tafel moeten leggen. De vier verenigingen hebben een aanvraag ingediend bij het Hoofdbedrijfschap Detailhan del om per verkooppunt een heffing in te stellen. De bran cheverenigingen zijn daartoe overgegaan, 'nadat eerdere po gingen om tot overeenstem ming te komen met de hele branchekolom na jaren van discussie stukliepen. Gezamen lijke produktpromotie is in ons land al bekend van andere branches: „Bloemen houden van mensen" en „Melk de Witte Motor". Het ligt in de bedoeling volgend jaar met de campagne te beginnen. Onderzoek naar fusie LTB/HMVL DEN HAAG De Holland- sche Maatschappij van Land bouw en de Katholieke Land en Tuinbouwbond willen een fusie aangaan. De hoofdbestu ren van beide organisaties hebben besloten een onder zoek in te stellen naar de mo gelijkheden daartoe. Wie nu naar de ontwikke lingen bij Philips kijkt, slaat de schrik om het hart. De toestand van het concern kan aan alles ge weten worden, maar niet aan een minder gunstige toestand van de werelde conomie. Het zal een hele toer worden om na een lange slepende ziekte de eeuweling weer uit het verpleeghuis en op de been te krijgen. Eén ding staat als een paal bo ven water. Op het ogenblik wordt dezelfde fout begaan als bij vorige crisistoestanden in het conc.ern: dames en heren aandeelhouders, de toestand van de zieke is weliswaar bij zonder slecht, maar met een jaartje is alle leed geleden en loopt het ouwetje weer als een kievit. In een perscommuni qué maakt de raad van be stuur gewag van de verwach ting dat het resultaat in de tweede helft van 1991 aanzien lijk zal verbeteren. Laten we de eeuwig optimistische raad van bestuur daar maar aan houden. Hypocrie Als gezegd staat een ding vast: de problemen bij Philips zijn niet van vandaag of gisteren. De recente opwinding over re sultaten die slechter zijn dan verwacht, doet een beetje hy pocriet aan. Iedereen met een beetje archief weet wel beter. Ik citeer een krantebericht van 9 oktober 1986: „Met Phi lips gaat het slechter dan het concern twee maanden gele den nog. meldde. De volume- omzet is in het derde kwartaal belangrijk achtergebleven bij de verwachtingen". En begin 1986 publiceerde het Finan- cieele Dagblad al iets over het creatieve boekhouden bij Phi lipsTevens blijkt dus dat het niet de eigen activiteiten, maar boekhoudkundige posten zijn die ervoor hebben gezorgd dat det nettowinsten van de twee achtereenvolgende slot- kwartalen elkaar op papier niet veel ontlopen". De con clusie toen: „De jaarcijfers ge ven Philips weer de naam te rug van „the giant with profit less growth" (de reus met de winstloze groei). Dat president Dekker zijn opvolger Van der Klugt een nettowinst van slechts 1,5 procent nalaat is een schamele erfenis te noe men". Gelukkig de belegger zonder memorie. De eerste vraag die hierna ge steld mag worden, is welke vreemde krachten bij het con cern de dienst uitmaken en of Jan D. Timmer erin zal slagen op wat langere termijn tegen over die vreemde krachten stand te houden. Sinds 1986 is in feite geen topfunctionaris in Ik moet zeggen dat het huidige beleid mij niet kan inspireren. Voor 1990 een verlies van vier miljard gulden en voor de tweede helft van 1991 de lok- kevink van een herstel van de staat geweest Philips weer op het goede spoor te zetten. Daarom: alle opwinding die dit Donderspeech De verliezen stapelen zich op en steeeds meer werkmaat schappijen worden afgestoten of stilgelegd. De conclusie kan alleen maar zijn dat het beleid bij Philips in de loop der jaren veel te „soft" is geweest. Het is mogelijk dat bij het vreemde beleid, dat een concern van het formaat-Philips beslist niet past, is uitgegaan van de op vatting dat de kredietwaardig heid in de bankwereld zo groot was, dat een incidentele misser geen gevaren voor die kredietwaardigheid zou ople veren. rentabiliteit. Het is, als gezegd, niet de eerste maal dat Philips na een uitgesproken slecht jaar met al te optimistische verkla ringen voor het voetlicht Wie de jongste geschiedenis van het concern nog eens da nig napluist, komt al snel tot de conclusie dat een buitenge woon ongezonde situatie al ja renlang bestaat. Op 28 novem ber 1987 werd bijvoorbeeld be kend dat Philips nog steeds te bureaucratisch was en te wei nig flexibel. Philips heeft te veel functies en daardoor te veel mensen in dienst, zo heet te het toen. Philips moest veel gedisciplineerder werken en gemaakte afspraken moesten op uiterst zakelijke wijze wor den nagekomen. Die donder speech heeft toen kennelijk geen enkel effect gesorteerd. Philips maakte al dertien jaar veel te weinig winst. De vraag was wanneer deze matige per formance Philips zou opbre- De sinds mei van dit jaar veel gesmade C.J. van der Klugt zei in 1987 ook dat „het minste wat we van onszelf mogen vergen, is de aan de buitenwe reld gedane suggesties waar te maken Wij rekenen daarop. De aandeelhouders rekenen erop. Ons 100-jarig bestaan is nog maar vier jaar van ons verwijderd. Het is dus kort Ingedommeld In oktober 1987, de maand van de grote koersval in New York, had drs. J. Zantman, lid van de raad van bestuur, ook al gepleit voor een verlaging van de produktiekosten en een grotere wendbaarheid van het concern. De concerntop was toen buitengewoon pessimis tisch en vreesde veel ellende in 1988. Die ellende is niet ge komen en vermoedelijk is de gehele concerntop weer heer lijk ingedommeld om dit jaar ruw gewekt te worden. De voornaamste taken waar voor het concern zich nu ge plaatst ziet zijn herstel van de geloofwaardigheid en van de rentabiliteit. In elk geval lijkt mij de stelling 'eerst zien, dan geloven' gezonder dan de vrij forse koersstijging van dit mo- Philips berekent het verlies voor 1990 thans op vier mil jard gulden. Wat betekent dat voor de verhouding tussen de in het concern werkzame fi nancieringsmiddelen? Op 31 december 1989 omvatten die middelen een eigen vermogen (kapitaal plus reserves) van 16,9 miljard gulden, terwijl de langlopende schulden in totaal 10 miljard gulden groot waren. De rentedragende schulden op korte termijn (bankkrediet en dergelijke) kwamen uit op 6,8 miljard gulden. In totaal wa ren in het concern dus werk zaam aan eigen vermogen plus lang en kort vreemd vermo gen 33,6 miljard gulden. Glo baal gezien vertegenwoordigde het eigen vermogen toen de helft van het totaal der finan cieringsmiddelen. Door het verlies van 1990 loopt dat ei gen vermogen terug tot 44 procent van de financierings- midelen. Inmiddels is het to taal van de lange en korte vreemde middelen opgelopen tot 70 procent van de totale" fi nancieringsmiddelen. Daar door zijn de rentelasten over het derde kwartaal gestegen tot iets minder dan een half miljard gulden! WIM VAN DER MEULEN Slotkoers vrijdag 23 november 1990 giessen 131.00 13000 goudsmit 43.50 43.50 grasso 81.00 80.50 grolsch c. 149.00 150.00 gli hold 214.00 214.00 hagemeyer 107.00 106.50 hal trust 13.10 13.20 hal Ir u 13.10 13.20 aalberls 5500 55.00 abn-amro pr 5.11 5.11 ad holde 33.50 33.80 ahrend gr e 175.50 175.00 air holl c 17.50L 16.20 auto ind pr 46 00 46.00 bam groep 72.00 72.00 boer druk 279.50 278.00L calvé c chamotte hunter d pr ica hold.c kbbcpr.c 88 80 88.80 koppelpoort 260.00 260.00 krasnapols. 201.00B 204.00B landreglc 59.00 103.00 105,00 medleoph. c 57.50 57.00 melia Int. 5.90 5.90 mend gans 4110.00 moeara 1065.00 1070.00 moeara opr 142000. 142500. moeara c op 14000.0 14200 0 14800 0 15000.0 omnium eur otra pallhe pireili tyr polynorm c randstad h. sarakreek 20.00 schuilema 1630.001 1 schuttersV 41.40 smitintc 51.00 sphinx c 162.00 staal bank c 18.50 stad rott c 44.30X telegraaf c 90.00 text twenthe 74.00 tulip comp 29.00 tw kabelh c 113.30 unll 7 c pr 92.50 91 nil.4 pr 55.50 ver.glas nb 340.00 vnu 7 pr 15.00 v.trans.hyp. 575.00L verto c 50 50 vosk stev c 72.00 Nationale Nederlanden en NMB/Postbank in tre p AMSTERDAM De Amster damse effectenbeurs beleefde gisteren een rustige dag met een enigszins verdeelde stem ming. Per saldo week de alge mene stemmingsindex met 96,6 niet af van het voorgaan de slot; de CBS koersindex al gemeen sloot evenwel 1,1 punt hoger op 168,4. Dit werd ver oorzaakt door een vaste stem ming voor Koninklijke Olie die in deze index zwaar mee telt. De fusiepartners Nationa le Nederlanden en NMB/Post- bank lagen vast in de markt. De obligaties waren overwe gend fractioneel hoger. Nationale Nederlanden werd flink hoger uit de markt geno men. Groeiende oppositie te gen de fusie met NMB/Post- bank gaat gepaard met sterke geruchten in bankkringen dat grote buitenlandse beleggers van plan zouden zijn de han den ineen te slaan om „iets" met de twee uit te halen. Bie dingen op Nationale ei NMB maken deel uit van geruchtencircuit. Hoe het zij, de twee foni konden hiervan profite Voor de verzekeraar lag aan het eind van de haf een 1,90 hogere koers 50,90, terwijl NMB zeven beitjes meer waard werd 41,30. Verzekeraar At veerde 0,70 op naar f 108 Koninklijke Olie werd dag in de buurt van f 1 handeld. Het slot kw ƒ130,30 en dat was 2,10 ven donderdag. Nabeurs i de koers verder naar l3i Philips kon zich op 2 goed handhaven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6