VS maken legerhospitaals gereed Lothar de Maizière verder in het nauw Thatcherisme laat blijvend sporen na Gorbatsjov: twee weken om situatie op te lossen OORLOG MET IRAK BETEKENT TIENDUIZENDEN GEWONDEN 't Regent oude CV-ketels! Frans Pointl schreef een nieuw boek en zet er in de Bijenkorf zijn handtekening in. BUITENLAND £eidóe<3otnant ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 Sneeuw jn de Alpen was de iluchting deze iek groot toen er pak sneeuw Dat belooft im- mers een goed win- [tersportseizoen na agere jaren. Deze .reizigers in Duitsland waren listeren echter linder gelukkig de neerslag. Ze moesten in de buurt van Frankfurt met alle macht du wen om hun auto op de weg te krijgen. FOTO: AP V U-A* I t (Van onze correspondent Alexander Mtlnninghoff) MOSKOU „Het was niet een voudig voor mij om deze beslis sing te nemen. Maar er moet nu eenmaal iets ondernomen wor den". Sovjet-president Gorbatsjov vroeg gis teren aan het parlement van de USSR, de Opperste Sovjet, ratificering van de vergaande volmachten die hij nodig denkt te hebben om het land uit zijn crisis te verlossen. Zijn medicijn is krachtig: de president, hijzelf dus, zal per decreet het land gaan besturen. De regering, met aan het hoofd premier Ryzjkov, heeft aangetoond dat niet te kunnen. Er moet op korte termijn een noodvoedselprogramma worden uitge voerd en de strijd tegen de allesover heersende mafia, die de voedselvoorzie ning saboteert, moet met kracht wor den gevoerd. De Opperste Sovjet was gisteren aan vankelijk sceptisch ten aanzien van Gorbatsjovs plannen, maar keurde ze uiteindelijk toch goed. Binnen twee we ken moet de president uitleggen hoe hij zijn pakket noodmaatregelen precies wil formuleren. Een er-op-of-eronder- gevecht met de mafia ligt in het nabije verschiet. De distributie van de te ver wachten stroom hulpgoederen (met name uit Duitsland) zal door de KGB begeleid worden. De tragische figuur gisteren was Niko- laj Ryzjkov, de premier van de USSR. Hij toonde zich principieel: ik zal mijn visie nooit wijzigen. Het plan-Sjatalin (dat voorziet in een economisch herstel via een strak tempoplan van 500 dagen) is niet serieus. Ik geloof dat er vijf a acht jaar nodig zijn om echte verande ringen door te voeren, aldus Ryzjkov. Een belangrijke gebeurtenis gisteren was, dat eindelijk het concept voor het nieuwe unieverdrag voor de USSR werd aangeboden. Daar is maanden over vergaderd, en de Baltische landen plus Georgië hebben al laten weten er niks mee te maken te willen hebben. De tekst van het uiteindelijke docu ment, dat Gorbatsjov als specie voor de fundamentering van de USSR-nieuwe- stijl wil aandragen, doet ook inderdaad onvoldoende recht aan de nationalisti sche gevoelens die in menig republiek heersen. Weliswaar gaat de inleiding ervan uit, dat elke Sovjetrepubliek soe verein is en in zijn totale volheid de staatsmacht over zijn eigen territorium zal uitoefenen, maar al snel komen de beperkingen die Moskou graag aange bracht wil zien: er blijft een USSR- grondwet van kracht, het centrum be paalt de vraagstukken van de territori ale eenheid van de USSR, de grensbe waking, de staatsveiligheid, en de de fensie. Voorts zal het centrum, samen met de republieken, de strategie van de economische ontwikkeling van het land ter hand gaan nemen. NICOSIA Met een enorm groot aantal ge wonden in het vooruit zicht tijdens een oorlog te gen Irak, zijn legerfunc- tionarissen van de Vere nigde Staten en de bond genoten druk in de weer militaire ziekenhuizen in het Golfgebied en daar buiten gereed te maken. Washington schat het aantal 'imerikaanse slachtoffers in ;en drie maanden durende ne(oorlog op 10.000 doden en "'.000 gewonden. Gezien de hoogte van deze cijfers zullen ie ziekenhuizen in het Golfge bied overspoeld worden. Des kundigen geloven zelfs dat n dinet het huidige gebruik van krachtige explosieven in open lerrein, de eerste tien dagen illeen al 20.000 slachtoffers {aan vallen. „In geval van oorlog zullen in Bahrayn 100 jewonden per dag aankomen, len ongelofelijk aantal", aldus Ir. Frederick Ludwig, com- nandant van een speciale Amerikaanse medische een heid in dat land. Hoewel functionarissen weinig details vrijgeven, is het zeker dat het Amerikaanse leger van plan is gewonden naar Duits land en andere Europese lan den over te vliegen. De Ame rikanen hebben reeds bestaan de overeenkomsten met som mige staten voor de opvang van gewonden in noodgeval len. Inmiddels zijn medische faciliteiten in sommige Euro pese landen ook getest op hun geschiktheid om slachtoffers te behandelen. Volgens een van de vier ortho pedisch chirurgen van het noordelijkste veldhospitaal in Saudi-Arabie, luitenant-com mandant Chris Kain, is men voorbereid op de aard van de verwondingen, maar niet op zo grote aantallen. „Wanneer we het leven van de soldaten een voor een proberen te red den, zal heel snel een enorme wachtlijst ontstaan", aldus Kain. Veldhospitaaïs In het Golf-gebied zijn achter de medische hulpposten aan het front vijf veldhospitaaïs gebouwd met elk een capaci teit van 90 bedden en met de mogelijkheid tot uitbreiding naar 150 bedden. Daarnaast beschikken de VS over twee hospitaalschepen in de Golf, de USS Mercy en de USS Comfort met elk een capaciteit van 1000 bedden. Het ziekenhuis op de Britse basis in Jubail heeft 400 bed den en 500 man medisch per soneel. Nog eens 100 man me disch personeel is aan boord van de Britse oorlogsschepen in de Golf. De Saudiarabische ziekenhui zen verder weg van het front kunnen tot 3000 gewonden be handelen. In Bahrayn werken teams van medische specialis ten van de Amerikanen hard aan het klaarmaken van loka le faciliteiten. Volgens Ameri kaanse militaire bronnen be staat er verder een overeen komst met Israël om gewonde soldaten over te brengen. Deze overeenkomst stamt uit 1983 na de bomaanslag op de Ame rikaanse militairen in Bayrut. Ook andere landen aan de Middelandse zee worden voor bereid op de komst van ge wonden. De Britse RAF be schikt op Cyprus over 100 man medisch personeel en heeft een uitstekend toegerust mili tair ziekenhuis. Veel van de geallieerde gewonden uit de Golf zullen hier naartoe ge bracht worden. Nationaliteit speelt geen rol, zo verklaarde een woordvoerder aldaar. Kranten in Athene melden dat Amerikaanse legermensen ook de Griekse militaire zieken huizen bekeken hebben. Een ambassadefunctionaris van de VS in Rome zei dat er een overeenkomst met de NAVO- bondgenoten bestaat voor me dische noodhulp, waaronder het gebruik van ziekenhuizen in Italië. Bij de luchtmachtba sis Incirlik in Turkije is ook een ziekenhuis voorbereid op eventuele opvang. In Groot-Brittannië zijn drie ziekenhuizen in staat van pa raatheid gebracht. Ze liggen in de buurt van de RAF-bases Little Rissington, Bicester en Nocton Hall en hebben een ge zamenlijke capaciteit van 2750 bedden.' De Britten hebben verder in totaal negen militai re ziekenhuizen met bijna 2000 bedden, en de mogelijkheid tot uitbreiding als een militaire actie begint. Het ministerie van defensie heeft zelfs plan nen klaar liggen overheidszie- kenhuizen in te schakelen. De niet-officiële Amerikaanse legerkrant Stars en Stripes meldde deze week dat 4500 man medisch personeel naar Europa gehaald worden om de drie Engelse ziekenhuizen en een militair ziekenhuis in het Duitse Zweibruecken te be mannen. De Amerikaanse luchtmachtkolonel in Europa, Thomas Chester, verklaarde in de krant dat de hospitaals een voudig maar adequaat zijn in gericht en dat alle chirurgi sche handelingen verricht kunnen worden, inclusief let sel veroorzaakt door chemi sche en biologische wapens. Ook hebben de Amerikanen grote militaire ziekenhuizen in Landstuhl en Frankfurt in Duitsland met elk 300 bedden, en mogelijkheden tot uitbrei ding. Het luchtmachthospitaal in Wiesbaden heeft 236 bed- 1 Mandela pleit voor interim-regering ,ent IIBABANE In Zuid-Afrika moet een grondwetgevende ver- p ;adering worden ingesteld die de weg vrijmaakt voor een over ga angsregering die het land naar een niet-raciaal politiek bestel eidt. ANC-vice-voorzitter Nelson Mandela heeft hiervoor giste- ,r[j, en op een Afrikaanse handelsconferentie in Swaziland gepleit, ilandela zei dat hij dit voorstel komende week dinsdag aan de irde zal stellen, wanneer de volgende gespreksronde met presi- ient De Klerk over de toekomst van Zuid-Afrika op het pro- ramma staat. Volgens de ANC-voorman bestaat er bij de rege- ing steeds minder animo om aan daadwerkelijke politieke on- lerhandelingen te beginnen met de zwarte meerderheid. Irote cocaïnevangst Duitse politie IESBADEN De Duitse justitie heeft met de vangst van 1000 ilo cocaïne en de arrestatie van vijftien handelaren haar groot - ech ie succes tot nu toe geboekt in de strijd tegen de Colombiaanse Irugsmafia. In totaal werden de afgelopen twee weken 1000 kilo ocaïne en 8500 kilo marihuana, met een waarde van 500 mil- sen mark (570 miljoen gulden), in beslag genomen. Vijftien ver- noedelijke leden van de Colombiaanse drugsmafia zijn gearres- Zel terd. De cocaïne en de marihuana werden met een Zuidameri- Ie aans schip de haven van Bremen binnen gesmokkeld en ver- •t-dc er getransporteerd naar Moenchengladbach. ADVERTENTIE Want iedereen gooit z'n oude CV-ketel eruit Hoog Rendement, en kiest de Radson NOX HR. Hoog Rende- dus Superzuinig, ments Stooktechniek van het hoogste Milieuvriendelijk, niveau. Voor elk huishouden dat voordelig Royaal warm water, en milieubewust wil genieten van het Plus f 350,- subsidie! hoogste warmtekorhfort. Kies Radson. ^lijn ketel gaat 'r ook uit. Stuur me de folder over Radson NOX HR CV-ketels en kombi's. LC-2 Naam: I PC/Plaats: In envelop zonder postzegel n Radson BV, Antw.nr.67, 5960 WJ Panningen. Of bel (04760) 8 84 84. De Duitse CDU-Bondskanselier Helmut Kohl schudt aanhangers de hand tijdens een verkiezings campagne in Chemnitz, het voormalige Karl Marx-stad. FOTO: AP (Van onze correspondent) BONN Lothar de Mai zière, de vroegere Oost- duitse minister-president en tegenwoordig zowel 'minister met bijzondere opgaven' in het bondska- binet als eerste plaatsver vanger van Helmut Kohl als voorzitter van de Christlich Demokratische Union (CDU), zit een week voor de Bondsdag verkiezingen danig in de klem. Hij kan of wil geen antwoord geven op lastige vragen over tientallen miljoenen D-Mar- ken uit het vermogen van de inmiddels in de CDU opgega ne DDR-CDU. Daarmee brengt hij zijn partij in verle genheid. De Maizière was na de om wenteling in de DDR voorzit ter van de DDR-CDU gewor den. Tot de vreedzame revolu tie was deze partij een trouwe vazal geweest van de alleso verheersende communistische partij SED. De afspraak was, dat de SED-opvolger PDS en de vroegere blokpartijen waaronder de CDU af stand zouden doen van hun destijds vergaarde vermogen. Bewezen is inmiddels dat de PDS zich niet aan die afspraak heeft gehouden. En intussen worden de aanwijzingen ster ker dat ook vroegere functio narissen van de DDR-CDU minstens 32 miljoen D-Mark, misschien zelfs ook nog 154 miljoen DDR-Mark, naar het buitenland hebben gesluisd. De boven alle verdenking van 'partijgebondenheid verheven krant Süddeutsche Zeitung heeft eerder deze week de af faire in de openbaarheid ge bracht met de publikatie van een uit Denemarken afkom stig telexbericht aan de DDR- CDU. Gemeld wordt dat een bedrag van 32 miljoen D-Mark eerst naar Kopenhagen was gebracht en vervolgens naar Luxemburg was overgeboekt. De publikatie bracht uiteraard de SPD in het geweer. Zij eist het aftreden van De Maizière, nadat deze had toegegeven al in december vorig jaar het te legram op tafel te hebben ge kregen. Hij zou het hebben doorgegeven aan de toenmali ge hoofdofficier van justitie in de DDR en er vervolgens nooit meer iets over hebben gehoord. De Maizière beweer de voorts dat hij de DDR- CDU-kasboeken had laten na kijken zonder dat dit aan wijzingen over illegale geld transacties had opgeleverd. Twee loyale fans van Margaret Thatcher hadden zich gisteren met handboeien vastgeklonken aan het tuinhek van politicus en oud-minister Michael Heseltine. Ze verwijten Heseltine dat hij Thatcher heeft verraden door zich op te werpen als de nieuwe leider van de conservatieven. FOTO: AP LONDEN Er is nooit een Churchillisme ge weest, of een Heathisme, of een Callighanisme. Margaret Thatcher was de enige premier met haar eigen „isme". Maar wat is Thatcherisme nu eigen lijk? Is het een consistente ideologie of gewoon een huishoudboekje op natio nale schaal? Is het een fi losofie of het gewoon de politieke stijl van één en kele vrouw? Het valt niet te ontkennen dat Thatcher haar partij meer ideologisch gamaakt heeft. Lord Hailsham of St. Maryle- bone heeft ooit gezegd: „Con servatieven geloven niet dat politieke strijd het belangrijk ste is in het leven... de onno- zelsten onder hen geven de voorkeur aan de vossenjacht, de wijsten aan de godsdienst". Met een bijna Maoïstische be zieling heeft Thatcher echter haar partij aangevoerd op een lange mars van hervormingen door de instituties van de Brit se samenleving: de vakbon den, de ambtenarij, het onder wijs, de gezondheidszorg en de wetgeving. De Tory-partij had nooit eerder beweerd het monopolie op de waarheid te hebben. Thatcher streefde echter open lijk naar wat zij het „verdel gen van het socialisme" noem de. Ze heeft een vrijheidsge zinde beweging in gang gezet om de persoonlijke keus te vergroten en een onderne mingssamenleving te creëren waarin de staat de mensen vrijlaat meer van hun eigen geld uit te geven en het mana gers vrij staat om te managen zonder ten prooi te vallèn aan Thatcherisme was gebaseerd op simpele slogans als „gezond geld". Zoals Nigel Lawson, voormalig minister van finan ciën zei: de inflatie is rechter en jury voor haar regeringen. Het Thatcherisme heeft zich gericht op een sterke defensie en een sterke economie, niet alleen om de merites daarvan, maar om het nationale zelfver- trouwen en de reputatie van Groot-Brittannië in de wereld te herstellen. De simpele leu zen hebben al die tijd standge houden: De Ondernemingseco nomie; Sta Op Eigen Benen; Brittannië moet weer groot worden en, natuurlijk, die be roemde Victoriaanse Waarden. Thatcherisme stond voor vrije markten en het geloof in indi viduele verantwoordelijkheid, Margaret Thatcher en haar ministers hebben geprobeerd Engeland op te voeden, weg van wat zij zien als de afhan kelijkheidscultuur, om een einde te maken aan de alge mene overtuiging dat het op lossen van problemen altijd de zaak was van „hen" - de ge meenteraad, de regering, de autoriteiten. Thatcher vond dat er een grens is aan de ver antwoordelijkheden van de re gering. Uit het feit dat zij in staat is om verkiezingen te winnen tegen een achtergrond van hoge werkloosheid, valt af te leiden dat zij er in zekere mate in is geslaagd die over tuiging op de mensen over te dragen. Zij en haar ministers waren sterke voorstanders van het volkskapitalisme, hetgeen voor een conservatieve rege ring het welkome voordeel heeft dat het aantal mensen met geld op de bank erdoor toeneemt. De tweeëneenhalf miljoen tweede-huiseigenaars, veelal voormalige bewoners van huurhuizen, en de zes mil joen nieuwe aandeelhouders die zijn verschenen met de privatisering van staatsindus- trieën getuigen daarvan. Thatchers beleid is echter niet altijd even consistent geweest. Ze beloofde „minder rege ring", maar de Thatcher-rege- ringen hebben in overvloed wetten uitgevaardigd. Er zou minder centralisatie komen, maar de rol van de lokale au toriteiten werd geleidelijk aan steeds meer aan banden ge legd. Iemand die werkelijk ge looft in het vrije spel van de krachten van de marktecono mie zou de belastingaftrek van hypotheekrente ongedaan hebben willen maken. That cher raadde in plaats daarvan haar schatkistbewaarders aan de mogelijkheden ervoor te vergroten. Haar ideologie, die volgens sommigen overigens te ver ging voor haar eigen achter ban op gebieden als de privati sering van openbare voorzie ninggen, was niet bestand te gen dergelijke sterke Tory-in- stincten. Zal het Thatcherisme stand houden? Nieuwe premiers zul len hun eigen stijl hebben. Het Thatcherisme heeft zeker blij vende sporen achtergelaten in de Britse politiek, in die zin dat Thatchers bewind de La- bour-partij gedwongen heeft haar koers te wijzigen, terug naar het centrum. Termen als de sociale markt, het aanmoe digen van de ondernemings geest, het scheppen van rijk dom en het vaststellen van uit- gaveprioriteiten zijn nu de taal van iedere parij geworden. ROBIN OAKLEY (De auteur is politiek redac teur The Times) MYSTERIEVAN HET ZEVENGESTERNTE •7Binnen enkele minuten heeft de R.P.75 de vlet weer inge- Nd en de mannen worden gesommeerd aan boord te komen, 'dan begint het verhoor, dat urenlang duurt. O, ze houden zich de domme, die twee. Ze zijn immers eerlijke vletterlui? Kijk, is hun vergunning! En Kapitein Rob? Daar hebben ze nooit n gehoord. Nee, bij Wang Hang zijn ze de vorige avond niet .'"eestHoe de politiemannen ook praten, het lukt hun aan- fikelijk niet iets te weten te komen. Eindelijk, na een uur of drie verspreekt de steward zich. En dan begint de kok ook te stotte ren. En een half uur later weet Ross genoeg; Rob is aan boord van de „Ranger". Op volle kracht vaart de politieboot terug. Maar de „Ranger" is verdwenen. Dan naar IJmuiden! Bij de Hembrug krijgt Ross contact met de sluizen en hij hoort dat de „Ranger" net zee heeft gekozen. Dat is pech! Maar ze moeten proberen de boot te achterhalen! Menselijke bom niet ontploft BELFAST In Noord-Ier- land zijn gisteren twee Britse soldaten ontsnapt aan een aan slag met een menselijke bom. Terroristen hadden een man gedwongen in een auto met 20 ton explosieven naar een con trolepost van het leger te rij den in Fermanagh, nabij de grens met de Ierse republiek. Uiteindelijk ging de bom niet af. Het was de krachtigste bom die ooit in de provincie is ge vonden sinds 20 jaar geleden de strijd tussen protestanten en katholieken in Ulster uit brak. De terroristen hadden de chauffeur ontvoerd en hielden ondertussen zijn gezin onder schot. Vermoed wordt dat het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) achter de misluk te aanslag zit. Bij soortgelijke acties kwamen vorige maand zes Britse soldaten om. ADVERTENTIE Na zijn debuut 'De kip die over de soep vloog' schreef Frans Pointl 'De aanraking'. Een nieuwe bundel verhalen die zich deels tegen het zelfde decor afspeelt De auteur signeert zijn boeken in de Bijenkorf Boekhandel van de Bijenkorf Den Haag, zaterdag 24 november van 10.30 tot 12.00 uur. U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf, de Bijenkorf

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5