Willen YD ers in t land ook naar de PvdA? „Maij-Weggen nog heel lief voor automobilisten" KROM Schade inbraken bedrijven kan lager BINNENLAND QeidóaQowuvnt zaterdag 24 november 1990 pagina BI Het verkeersbeleid dat minister Hanja Maij-Weggen aanstaande donderdag in de Tweede Kamer verdedigt is niet bij iedereen in goede aarde gevallen. Stic kers met de bijtende tekst 'Maij-Weg gen ermee' gaan als warme broodjes over de toonbank en de automobiel lobby laat geen gelegenheid onbenut om de minister van autootje pesten te beschuldigen. Maar volgens Peter Lankhorst, verkeerswoordvoerder van de fractie Groen Links, mag de gemid delde automobilist nog in zijn handjes knijpen. Was Hanja dan toch serieus toen ze kort voor haar aantreden be loofde: „Ik rijd zelf graag auto. Auto mobilisten hebben van mij niets te vre zen"? NIC "rug Het vermogen van de politiek om recht te praten wat krom is blijkt altijd weer groter dan men denkt. We hebben het 0/ deze plek al eens gehad over de wijze waarop lijsttrekkers een stembusnederlaag kunnen omzetten in ten minste een gelijkspel en vaak zelfs in een overwinning. Maar die prestatie zinkt in het niet bij wat voorlichter Ben Heinrich van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer deze week presteerde. Afgelopen maandag vervulde, zijn baas Thijs Wöltgens een spreekbeurt in Maasbracht. Waar? In Maasbracht. dat is een vlekje in Midden- Limburg. Waarom een Haagst ?er hoogwaardigheidsbekleder zó - diep afdaalt? Omdat er raadsverkiezingen op komst zijn als gevolg van gemeentelijke herindelingen. Het doen optreden van een hotemetoot zien de politieke partijen als een probaat midde Ai om stemmen te werven. Bij het CDA denkt men er ne :orl zo over. De christen democraten hadden fractievoorzitter Elco Brinkman afgevaardigd naar Roermond. Aldaar waren honderden partijgenoten in <&iet Oranjerie samengedromd om jr ademloos te kunnen luisterei ei naar de paarlen die zonder enige twijfel van de lippen van 'Brinkie-boy' zouden rollen. Hoe anders verging het 'vriend Wöltgens', zoals de CDA-voorman zijn bebaarde PvdA-collega pleegt aan te duiden. De PvdA-fractieleide was besteld in café 'Fred Pul en zoals de naam al doet vermoeden ging het hier om een bescheiden etablissement' Het feestzaaltje van Fred P. bleek navenant te zijn en wi a"f bovendien nog in een naargeestig eind-ja ren-veertig donkerbruin geschilderd. Moest hier de voorzitter vanL" de 49 leden tellende PvdA fractie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal optredenfnë Jazeker. Welnu, Wöltgens heeft het geweten dat hij zich naar het»_. bronsgroen eikehout had laten rl lokken. Acht mensen waren aanwezig om Wöltgens te beluisterenNee, dat is geen verschrijving. Er hadden ech 'e maar a-c-h-t Limburgers de moeite genomen om het optreden van nota bene hun provinciegenoot Wöltgens (Kerkrade) bij te wonen. Zei een de nieuwe bijnaam van de a<"~ PvdA-voorman, Thijs-met-dt ei Zeis (vanwege zijn felle aanvallen op al die volgens hem lapzwansende werklozi en arbeidsongeschikten) had niet meer zielen op de been kunnen brengen. Een afgang dus voor Wöltgei is men geneigd te concluded ..Fout! Hardstikke fout! Hoe kom je daar nu bij?", riep daags daarop fractievoorlichter Ben Heinrichs. Bij de PvdA was men juist heel verheugd dat 1 acht mensen waren gekomei Wisten wij wel hoeveel beter gezegd hoe weinig leden de afdeling-Maasbrach telde? Een stuk of twintig! Midden-Limburg is namelijk nog een hecht CDA-bolwerk Dan was het toch reusachtig dat veertig procent van de Maasbrachtse leden in het zaaltje van Fred P. acte de présence gaf? Of niet soms'' Nou nee, want er zijn toch meer gemeenten in die contreien? Hadden de organisatoren niet. wat foldertjes in omliggende dorpen en stadjes kunnen verspreiden? Die honderden toehoorders bij Brinkman kwamen toch ook niet allemaal uit Roermond? Naai verluidt waren er zelfs I inwoners van Maasbracht bi] Nee, schudde Heinrichs. Dat I zou zinloos zijn geweest. CDi 1 bolwerk weet je wel? Nu wilt u natuurlijk nog weten hoe het met Thijs Wöltgens in café Puts afliep- Hield hij echt een redevoert) voor acht mensen of heeft-ie dat clubje gezellig om een tófjjf" gezet en met een pilsje in 0 hand wat gebabbeld over Limburgers interesseert? Nei hoor, manmoedig beklom Thijs het spreekgestoelte (uitgerust met een heuse microfoon) en oreerde bijnam een half uur lang. Waaromr>. Omdat zijn speech meM daarin een wenselijk geacht* aanval op het CDA al ufy daarvoor in Den Haag aan journalisten was uitgedeeld. 4 dat geval móét een politici'" zijn tekst uitspreken, al zit alleen de papegaai van de waard in de zaal. TRUBBELS DEN HAAG Door de vloedgolf van publiciteit over de gijzelaars in Irak en de Nederlandse tak van de Gladio-organisatie is het jongste rapport van de Volkspartij voor Vrij heid en Democratie wat onderbelicht gebleven. Ten onrechte, want 'On gebroken Lijnen', zoals het geschrift heet, bevat ten minste één opmerke lijke conclusie: de libera len dienen de PvdA te aanvaarden als serieuze coalitiepartner. Daarmee lijkt een traditie van bijna veertig jaar te worden doorbroken. Vanaf september 1952, toen de VVD buiten het derde kabinet-Drees werd ge houden, zagen de opeenvol gende liberale leiders maar één ontplooiingskans voor hun partij: het aannemen van een felle anti-PvdA houding. Daarmee richtte de partij zich, in weerwil van haar naam, heel bewust op bepaalde delen van de bevolking, namelijk de welgestelden, de middenstan ders en de niet-confessionele boeren. Die tactiek begon in 1959 suc ces af te werpen. De VVD steeg van dertien naar negen- tien zetels. Dat bracht KVP, ARP en CHU ertoe de libera len in de regering op te nemen en dus de socialisten de deur te wijzen. In de dertig jaar die daarop volgden waren de libe ralen ongeveer 22 jaar mede aan de macht. Alleen ten tijde van het kabinet-Den Uyl ('73- '77) verkeerden zij langere tijd in de oppositie. In die periode werd echter wel de basis ge legd voor de grootste politieke successtory sinds de Tweede Wereldoorlog. Hans Wiegel VVD-leider was in die periode Hans Wiegel, zoon van een meubelmaker in Amsterdam. Door zich vooral te richten op de sterk in aantal gestegen 'middengroepen', waaronder veel voormalig confessionelen, wilde Wiegel van de VVD een werkelijke volkspartij maken. Zijn aanvallen op het 'Uyli- aanse' beleid van meer macht aan de staat, nivellering van inkomens en politisering van het onderwijs (middenschool) gingen er bij deze groepen in als gesneden koek. Tel daarbij op Wiegels grote vaardigheid in het debat, zijn demagogische redenaarskunst en zijn handige bespeling van het medium televisie, en het verkiezingssucces van 1977 van de VVD is verklaard. Achtentwintig Kamerzetels (zes erbij) veroverden de libe ralen, hetgeen Wiegel in staat stelde CDA-leider Van Agt een alternatief te bieden voor de inmiddels ook door hem verafschuwde coalitie met de PvdA. Vier jaar later kwam er een kortstondig einde aan de 'entente cordiale' van Hans Dries, doordat CDA en VVD samen net onder de 75 zetels bleven steken en Van Agt te gen heug en meug met PvdA en D66 moest regeren. Dat was voor Ed Nijpels, die Wiegel in 1982 opvolgde, geen reden tot een verandering van koers. Integendeel, het krak kemikkige beleid en imago van het kabinet-Van Agt II bood Nijpels de kans de VVD nog nadrukkelijker af te schil deren als de enige partij die echt oog had voor de belangen van de gewone werknemers, de gewone ambtenaren, de ge wone jongeren en de eerbied- waardigen onder de inactie- ven: de bejaarden. Zesendertig zetels leverde deze campag ne de liberalen op. Het CDA had geen moeite dit signaal van de kiezers te be grijpen. Fluks werd de PvdA weer op straat gezet en inge ruild voor de VVD. De nieuwe christen-democratische leider Ruud Lubbers formeerde het meest liberale kabinet dat Ne derland ooit heeft gekend. Overeenkomstig de wens van de VVD moest de 'op drift ge raakte' verzorgingsstaat het ontgelden. De overheidsuitga ven werden op de nullijn ge zet, de sociale uitkeringen •werden 'ontkoppeld' en met tien procent verlaagd, en het mes ging in de ambtelijke bu reaucratie. Maar in 1986 kwam de koude douche. Vier jaar liberaal be leid brachten de VVD de grootste nederlaag in haar be staan. Wat kon daar in 's he melsnaam de oorzaak van zijn? Natuurlijk werd allereerst ge wezen op de problemen waar in de liberale vice-premier Van Aardenne was geraakt als gevolg van de parlementaire enquête naar het RSV-debacle. Maar geleidelijk aan werd dui delijk dat ook Nijpels zelf schuld had. £ijn dictatoriale management had zoveel weer stand gewekt, in de fractie en bij de eigen ministers in het kabinet, dat de VVD een ver deeld huis was geworden. Daar houden kiezers niet van. Nijpels verdween naar de 'luwte' van het tweede kabi- net-Lubbers en Joris Voorhoe ve ging de fractie leiden. Daarmee brak een opmerkelij ke periode aan. Volgens Voor hoeve was er namelijk maar één manier om de kiezers gunst te herwinnen: de VVD moest zich afzetten tegen pre mier Lubbers, het symbool van de CDA-almacht. Keer op keer kruiste Voorhoeve in de Tweede Kamer de degens met de minister-president. Het hielp allemaal niets. De grafie ken van de opiniepeilers ble ven voor de VVD een dalende lijn tonen. Dat bracht de CDA-voorlieden Lubbers, De Koning en De Vries, die toch al schoon ge noeg hadden van de liberale chicanes, ertoe ook weer eens een blik over de linker schou der te werpen. Zouden zij zich maar niet weer tot de PvdA wenden, die onder leiding van Wim Kok in hoog tempo 'rea listischer' was geworden? Bij het vernemen van dat nieuws gooide een razende VVD-frac- tie alle remmen los. Ondanks hevig verzet van de eigen mi nisters werd het kabinet-Lub- bers/De Korte ten val ge bracht. Bolkestein „Wie breekt, betaalt", luidt een zegswijze in politiek Den Haag. De dus onvermijdelijke verkiezingsnederlaag van de VVD (van 27 naar 22 zetels) maakte op termijn de weg vrij voor het leiderschap van Frits Bolkestein. Presenteerde deze voormalige Shell-directeur zich aanvankelijk als de nieu we Wiegel, sinds kort vaart hij een eigen koers. De VVD is géén aanhangwagen van het CDA doch een onafhankelijke partij met volstrekt eigen ge- dachtengoed, zo wordt Bolke stein niet moe te benadruk ken. Wat dat gedachtengoed anno 1990 nu precies inhoudt, moest de Commissie-Hoofdlijnen, die onder leiding staat van oud- Europarlementariër en ere-lid Hans Nord, gaan onderzoeken. Zoals de naam 'Ongebroken lijnen' al doet vermoeden heeft dat niets nieuws opgele verd. De Commisie-Nord is vóór het handhaven van een nucleaire afschrikking, vóór kernenergie, vóór het stellen van eisen aan buitenlanders (beheersing van de Nederland se taal), vóór het loslaten van de 'koppeling', vóór een fun damentele herziening van de sociale zekerheid, vóór ver eenvoudiging en verlaging van belastingen en tégen het mammoet-systeem in het on derwijs. Veel interessanter is de laatste bladzij van het rapport, waar op de liberale lijn naar de toe komst wordt verkend. In ver schillende ons omringende landen heeft de driehoeksrela tie van christen-democraten, socialisten en liberalen geleid tot zeer uiteenlopende coali ties. „Bij ons is dat niet het g val geweest", constateert de Commissie-Nord. „De chris ten-democraten regeren altijd. Het lijkt alsof verkiezingen er toe dienen om uit te maken of zij dat met liberalen of sociaal democraten zuilen doen. In beginsel is dat een ongezonde toestand". Daarmee lijkt voor het eerst de weg open naar een coalitie van PvdA en VVD en even tueel D66. Met het CDA in de oppositie dus. Als tenminste de 'mensen in het land', zoals Wiegel de VVD-aanhang stee vast betitelde, daarmee ak koord gaan. Zouden de gepen sioneerde legerofficieren en de statige douairières in Wasse naar en Aerdenhout een sa menwerking met Wim Kok goedkeuren? Niet zeker VVD-voorzitter Leendert Gin jaar is er niet helemaal zeker van. Op de vraag of zijn partij na de volgende verkiezingen per definitie voor de PvdA zal kiezen, antwoordde hij: „Nee, hoor, het kan ook weer het CDA zijn". Ook als de VVD daarmee de ongezonde situatie bestendigt dat één partij altijd regeert? „Ja, ja, daar stelt u me een ge wetensvraag. mompelde Ginjaar, om vervolgens verle gen zwijgend opzij te staren. RIK IN T HOUT GROEN LINKS ERGERT ZICH AAN SLAPPE KNIEËN PVDA EN CDA DEN HAAG Je zal maar net verhuisd zijn naar één van die fraaie groeigemeenten in de Randstad, zo'n nieuw bouwwijk van dertien in een dozijn waar de bussen eens per uur voorbij ko men tuffen. Autootje ge kocht om toch op tijd op je werk te kunnen zijn. En wat lees je deze week in de krant? „Benzine moet zeker vijftig procent duur der worden", meldt één kop. „Spitsvignet gaat zes honderd gulden kosten", schreeuwt een andere. De kwade genius achter dit alles? Hanja Maij-Weggen. Zeg maar rustig Hanja-Pi- ranha, De Autohaatster. Maar wat durft Groen Links kamerlid Peter Lankhorst ijs koud te beweren? „Dat auto- onvriendelijke imago van Maij-Weggen slaat echt ner gens op!". Lankhorst is bloed serieus. Vervolgt, bladerend in de verkeersnota die de minis ter eerder dit jaar uitbracht: „Eigenlijk is ze nog heel lief voor de automobilisten. Toege geven: Maij voert een straffer beleid dan haar voorgangster, Smit-Kroes. Maar autootje pes ten? Nee, daar kan ik haar niet van beschuldigen". Dat moet Peter Lankhorst, verkeerswoordvoerder, toch even uitleggen. Hebben de Bo- vag, Rai, ANWB, Stichting Weg en de werkgeversorgani saties VNO en NCW dan asfalt in hun ogen? Zet de Tweede Kamer dan volgende week niet zijn tanden in het meest revolutionaire beleidsstuk dat ooit door het ministerie van verkeer en waterstaat is uitge bracht? Wie het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer openslaat kan er nau welijks omheen. Achter de kaft, die een autoband aan een slinger toont die verandert in een zonnebloem, wemelt het van de stoere woorden als 'trendbreuk', 'omslag' en 'doorbraak'. Lankhorst kijkt daar toch iets anders tegenaan. Hij wijst er op dat Maij-Weggen de capaci teit van het wegennet nog met veertig procent wil uitbreiden om zo de files te bestrijden; dat zij het autobezit op geen enke le manier wil ontmoedigen; toestaat dat het aantal autoki lometers in twintig jaar nog met 35 procent groeit; welis waar veel meer geld uittrekt voor het openbaar vervoer, maar ook de treinkaartjes flink duurder maakt. „Zij wedt teveel op twee paarden: én de auto én het openbaar vervoer. Een echte trendbreuk ten gunste van het openbaar vervoer of het milieu zie ik niet". En al die angstaanjagende prijsmaatregelen voor de auto mobilist dan? Lankhorst maakt een wegwui vend gebaar, denkt dat het niet zo'n vaart zal lopen. „Wat zie je in de praktijk? Van de echt pijnlijke voorstellen blijft bitter weinig overeind. Zo struikelde het vorige kabinet al over de afschaffing van het reiskostenforfait. Van dat voorstel is onder het huidige kabinet niet meer dan een slap aftreksel overgebleven. Bij de algemene beschouwingen was mijn fractie de enige partij die voor een accijnsverhoging met acht cent durfde te stemmen. Dat was toch om somber van te worden? En nu is het voor stel voor de invoering van een spitsvignet ook alweer op de lange baan geschoven. Zodra het op concrete maatregelen aankomt, krijgen de coalitie partijen slappe knieën". Hoe zou dat nou komen? „Ach, het is eigenlijk heel be grijpelijk. We zijn allemaal verknocht geraakt aan ons ge loof in groei. Accepteren dat het milieu daar grenzen aan kan stellen, gaat bijna tegen onze natuur in. Het is heel moeilijk te aanvaarden dat het met het autoverkeer, de mobi liteit in het algemeen, uit de hand is gelopen. En tja, er zijn al ruim 5,5 miljoen automobi listen in dit land. En automo bilisten zijn kiezers. Die gaan niet juichend op hun stoelen staan als ze horen dat het au torijden duurder moet worden. Om dezelfde reden durft de politiek het ook niet meer aan om de hypotheekrente-aftrek aan te pakken. Want daarvoor zijn er simpelweg teveel huis eigenaren in dit land". Dat is toch de werking van de democratie? De kabinetscrises Peter Lankhorst: „Ik zie niet in waarom we die auto niet wat vaker kunnen laten staan". zouden niet te tellen zijn als de politici voortdurend tegen de volkswil in zouden gaan. Lankhorst schudt het hoofd. „Ik ben niet zo pessimistisch. Het milieubewustzijn groeit. Dan is het aan de overheid om uit te leggen wat er moet ge beuren om de zaak te redden. Dat is geen vrolijke boodschap, dat begrijp ik ook wel Maar het is eigenlijk hetzelfde ver haal als met de staatsschuld. Hoe langer je er niets aan doet, hoe vervelender het wordt. Nu maatregelen uitstellen om de vervuiling door het autover keer terug te dringen, bete kent gewoon dat je het straks nóg harder voor je kiezen krijgt. Met dat verhaal kan de politiek echt wel de boer op". Groen Links wil het autover keer met dertig procent ver minderen. Is dat niet een beet je teveel gevraagd als je ziet dat Maij-Weggen alles op ha ren en snaren moet zetten om de gróei te beperken? „Ik zie niet in waarom we die autQ niet wat vaker kunnen laten staan", verzucht Lank horst. „Dat betekent: wat va ker met elkaar in de auto meerijden, wat meer lopen en fietsen en ook eens het open baar vervoer uitproberen. Worden we daar ongelukkiger van? Is dat autootje pesten? Ik denk het niet. Zijn we echt zo zinvol bezig als we met onze auto naar een recreatiegebied racen om daar een stukje hard te gaan hollen? Waarom niet lopend of fietsend naar je werk als dan kan9 Dan sla je twee vliegen in één klap. Dat zenuwachtige gedoe is niet ge zond. We hebben meer tijd dan ooit, maar wat hébben we een haast! Ik zou bijna willen spreken van een collectief snejheidstrauma". Populair Maij-Weggen heeft voor haar verkeersbeleid tot dusverre van Groen Links meer steun gekregen dan van haar eigen partij, het CDA. Spitsvignet- ten, rekening rijden, accijns verhoging? Peter Lankhorst vond het allemaal prima, ter wijl de CDA-woordvoerders Hennekam en diens opvolgers Van Rooy en Van Vlijmen steeds zwaarwegende bezwa ren aanvoerden. Maar heeft Lankhorst met zijn achterban, die immers niet tot de hoogste welstandsklasse behoort, ei genlijk niet makkelijk praten? Wie nu al een OV-jaarkaart heeft vindt het misschien al leen maar leuk dat op de snel weg de statusmobielen bumper aan bumper staan. Hier veert Lankhorst echter verontwaardigd uit zijn stoel. „Dat verwijt krijg ik wel meer", werpt hij tegen. „Maar ook ik heb in mijn achterban mensen die het niet bepaald leuk vinden als Groen Links roept dat het autorijden flink duurder moet worden. Want realiseer je wel: voor iemand met een goed salaris is dat ge makkelijker te dragen dan voor iemand die zich maar nét een klein autootje kan veroor loven. Daarom zeggen we er bij dat je naast een prijsbeleid ook een inkomensbeleid moet voeren, verder moet nivelle ren en er voor moet zorgen dat het openbaar vervoer een goed en betaalbaar alternatief biedt. Maar ook zonder die nivelle ring durven wij toch voor maatregelen te stemmen die het autorijden duurder maken. Want je kunt het nu niet meer maken om tegen elke maatre gel duizendenéén bezwaren aan te voeren". Misschien is een autoloze 2 dag een goed idee? Het mi terie van economische zaken heeft al een plan klaarliggen. Lankhorst hamert met zijn wijsvinger op tafel, roept: „Daar sla je de spijker op zijn kop! Dat is nu precies waar over gaat. Als Maij-Weggen in 't belang van het milieu het autoverkeer wil aanpakken dan zijn er duizenden bezwa ren. De maximumsnelheid werd zelfs verhoogd omdat we nu eenmaal met z'n allen har der wilden rijden. Maar als i het Midden- Oosten de oorlog uitbreekt dan kan het opeens wel. Dan gaat de maximum snelheid weer omlaag, dan komt er een autoloze zondag en weet ik wat al niet. En waarom? Ja, dan is er een eco nomische crisis! Dóór willen we best offers voor brengen, geen enkel probleem. Maar dat er al jaren in feite een milieu crisis aan de gang is. Daar sluiten we helaas liever c SUSKEENWISKE DE GOALGETTER teit. In totaal vloeit ruim vijf procent van de winst van het bedrijfsleven weg door gele den schade. Daarnaast kan er immateriële schade ontstaan: geweld en bedreigingen kun nen voor het personeel grote sociale gevolgen hebben. Om de criminaliteit terug te dringen werkt het bedrijfs leven op enkele punten al sa men met politie en justitie. Zo wordt op veel plaatsen nauw samengewerkt bij het terug dringen van winkeldiefstal. Beveiligingsbedrijven hebben vaak contractueel vastgelegde samenwerkingsverbanden met plaatselijke politie, banken werken in een werkgroep sa men met justitie aan bestrij ding van overvallen en er be staat een Platform Computer criminaliteit. Bedrijven raken volgens de onderzoekers steeds meer ge ïnteresseerd in beveiliging te gen criminaliteit. De tegen be drijven gepleegde delicten worden echter maar ten dele gemeld bij de politie. Alleen inbraken worden vrij conse quent aangegeven. Interne cri minaliteit, bijvoorbeeld dief stal door eigen personeel, wordt slechts in twintig pro cent van» de gevallen bij de po litie aangegeven. Samenwerking tussen bedrij ven onderling en tussen de be drijven en de overheid is vol gens het rapport wenselijk en haalbaar. „Bedrijven zijn niet alleen geïnteresseerd in infor matie over mogelijke preven tie, maar willen ook informa tie uitwisselen over ontwikke lingen waarmee zij worden ge confronteerd. Daarnaast heeft men behoefte aan nadere af spraken betreffende de af stemming tussen preventie en mogelijke politiële activitei ten", aldus de onderzoekers. De beste samenwerkingsvor men zijn tot nog toe gelegen op het gebied van onderzoek en ontwikkeling en zijn gericht op een specifiek delict als bankovervallen en computer criminaliteit. Volgens de on derzoekers worden overheid en bedrijfsleven regelmatig ge confronteerd met vormen van criminaliteit waarvan de aard en omvang nauwelijks bekend zijn en waarbij eveneens on duidelijk is welke aanpak de grootste kans van slagen heeft. Volgens de onderzoekers heb ben activiteiten als analyses opstellen en het ontwikkelen van een gerichte aanpak nu al hun waarde bewegen. „Voor zetting van dit soort initiatie ven is dan ook aan te beve len". JEAN-PIERRE GEELEN DEN HAAG Overheid en bedrijfsleven zouden meer moeten samenwer ken op het gebied van cri minaliteitsbeheersing. Dat zou een aanzienlijk kos tenvoordeel opleveren. Tot die conclusie komt de Stichting Maatschappij en Politie en de Stichting Maatschappij en Onderne ming in een onderzoek naar de mogelijkheden tot terugdringen van crimina liteit. Het Nederlandse bedrijfsleven lijdt volgens de onderzoekers jaarlijks een schade van vier miljard gulden door inbraak, diefstal, overvallen, fraude en andere vormen van criminali-

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4