Facelift Canarische Eilanden Baron von Trapp haalde Stowe uit het isolement 'finali Skiën in Verenigde Staten blijft een exclusieve zaak De Canarische Eilanden stonden ook altijd hoog genoteerd als bestemming voor een warme wintervakantie. Zeven eilanden in de Atlantische Oceaan met elk een eigen charme: van vulkanen en bergen tot stranden en boulevards en maar een paar keer per jaar een regenbuitje. Een tropisch plekje binnen Europa! Maar voor veel toeristen hoefde het even niet meer. Vanaf 1988 liep het aantal vakantiegangers stevig terug. Paniek alom, want een groot deel van de eilandbewoners leeft van het toerisme. Bezorgdheid, die werd omgezet in daden. Op de Canarische Eilanden wordt druk gewerkt aan een ingrijpende facelift. Niet zonder succes: afgelopen zomer was al een licht herstel te constateren van het aantal vakantiegangers. Komende winter is eveneens het aantal Nederlanders voor het eerst weer in de plus, aldus de cijfers van de Vereniging van Reis Organisatoren (VRO) binnen de ANVR. „We zijn over het dieptepunt heen", hoopt Alexander Paschkes, algemeen directeur van de Spaanse reisorganisatie Paukner, „maar we zijn er nog niet helemaal". ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA 20 SANTA CRUZ - Zon alleen is niet meer genoeg om toeristen vast te hour den. Zeker niet als die vakantie 'geviercr moet worden in een zee van betonnen- accommodaties. Als dan ook nog na tuurschoon ver te zoeken is, wel overal blikjes en peuken liggen, de service slecht blijkt en de prijzen niet meer aan trekkelijk laag, dan kan zelfs de eens zeer geliefde vakantiebestemming het wel vergeten. De reiziger anno 1990 heeft Zijn grenzen verlegt: vliegt makkelijk naar verre stre ken en is een perfecte service gewend. De Canarische Eilanden zitten natuurlijk niet als enige met deze verwende en kri tische toerist in de maag. Het probleem van de stokkende groei van het aantal vakantiegangers geldt voor heel Spanje. Toch maakten de turistico-beleidsmen- sen van de eilanden zich er niet snel van af door de toerist de schuld te geven. Zij staken de hand in eigen boezem. ,,Ons aanbod sloot niet meer aan op de behoeften van de vakantiegasten", vat Eloy Martin Franco, hoofd planologie van.de VVV óp Gran Canaria, het pro bleem samen. „We wilden weten wat daarvan de oorzaak was. Daarom heb ben we een onderzoek laten doen door een adviesbureau. De hele toeristische sector is doorgelicht, van bouwbedrijf en hoteleigenaar tot ober en schoonmaak ploeg. Waar is het misgegaan? En wat kunnen we eraan doen? De belangrijkste conclusie is dat er te weinig is nagedacht over de toekomst. Dat geldt voor alle ei landen. Investeerders roken geld en dus werd er gebouwd, gebouwd en nog eens gebouwd". Leegstand Totdat de markt overvoerd was met be ton. De huidige leegstand, op bijna alle eilanden, is dan ook niet verwonderlijk. Sommige vakantieparken lijken uitge storven. Accomodaties in aanbouw blij ven onafgewerkt. Alexander Paschkes, algemeen directeur van de Spaanse reis organisatie Paukner: „De eerste vijf tot tien jaar is er geen behoefte aan meer bedden. Eerst moeten de kwalitatief slechte bedden en de bedden op de ver keerde plekken worden aangepakt. Ap partementen uit het begin van de jaren zeventig moeten worden gesloopt. Dat kan niet zomaar, daar hebben we wetten voor nódig. Andere gebouwen moeten gewoon blijven staan". „Maar we kunnen het vanaf nu beter doen", vult Martin Franco aan. „Er zijn- al strenge regels voor de bouw van nieu we accomodaties. In sommige gemeen ten is zelfs helemaal een bouwstop. Al leen al verstrekte licenties mogen nog worden uitgevoerd". De bouwlust van een paar jaar geleden ging ook ten koste van omgeving en mi lieu. De VVV's waren (en zijn) trots op de schone zee, maar op het land was al les ondergeschikt aan het bouwen. Martri Franco: „Ecologisch is er veel te herstellen, daar nemen we nu tijd voor. Een paar maatregelen: per hotel of ap partementencomplex moet nu voor een vastgestelde hoeveelheid groen worden gezorgd, langs de wegen worden bomen en bloemen aangeplant en schoonmaak ploegen moeten strand, duinen en par ken reinigen". Hotelscholen Een volgend actiepunt is het verbeteren van de slechte service van het personeel. „De hotels waren al blij dat ze genoeg personeel konden vinden, op kwaliteit Los Gigules, één van de stadjes op de Canarische Eilanden met een jachthaven. „Investeerders roken geld en dus werd er gebouwd, gebouwd en nog eens gebouwdFOTO: SP werd niet zo gelet. Ook die fout heeft zich gewreekt", concludeert Paschkes. „Er kwamen steeds meer klachten over de service. Daarom worden de mensen nu bijgeschoold op hotelscholen en con gressen. Het punt is alleen dat er onvol doende goed geschoolde leraren zijn. En je kunt de mentaliteit van het personeel niet zomaar veranderen, dat heeft tijd nodig". Aan die mindere kwaliteit hing ook nog eens een ongustig prijskaartje. De enorm groeiende stroom vakantiegangers dreef de prijzen op. De peseta werd sterker en dat maakte alles nog duurder. Daarom zijn nu de prijzen van accomodaties en levensonderhoud verlaagd. Gemiddeld zo'n vijftien procent, soms zelfs bijna vijftig procent. Paschkes: „De vette ja ren zijn voorbij. Winst maken is er dus nauwelijks bij. En juist die winsten zijn nodig om al de verbeteringen te betalen. Dat is het probleem. Het is dus even geen leuke tijd voor de mensen die in het toerisme werken. Maar we moeten er doorheen om het straks hopenlijk weer beter te hebben". Vijf procent Van de vijftien procent prijsverlaging (een achtdaagse vakantie kost gemiddeld tussen de 700 en 1000 gulden) blijft voor de Nederlandse toerist die per vliegtuig naar de Canarische Eilanden gaat trou wens maar ongeveer vijf procent over, omdat deze maand een brandstofheffing (100 gulden) op vliegreizen is ingegaan. De facelift is in volle gang. Het duide lijkst zicht- en hoorbaar zijn de werk zaamheden aan de weg (voor een betere infrastructuur) en de aanplant van groen. En de terugloop van het toerisme is dus een halt toegeroepen. Zal dit suc cesje de gemoederen niet meteen weer sussen, zodat alle goede voornemens prompt worden vergeten? Een eerdere dreun voor de toeristische sector, eind jaren zeventig, werd immers ook gelaten ondergaan. De mentaliteit van bevolking en personeel blijft Spaans. En is de be reisde Europeaan niet gewoon uitgeke ken op de Canarische Eilanden? Deze vragen worden meteen ontkennend beantwoord. Toch onderkent ook Pasc hkes de zwakke punten: „Ik geef toe dat we veel beloven en dat het voorlopig op lappen blijft. Ieder eiland én ieder dorp is voor zichzelf bezig. Daarom roep ik nog steeds om een algemeen plan voor heel de Canarische Eilanden. Maar dat heeft nog heel wat voeten in de aarde. Sommige burgemeesters kunnen gewoon moeilijk hun 'macht' afstaan. Maar ik geloof wel in wat er nu al gebeurt, het is ten minste een begin". „We weten dat we aan het begin van een lange weg staan", benadrukt hij verder. „We zijn blij met de eerste veranderin gen, maar een zonde van tien tot vijfien jaar kun je niet in efén jaar verhelpen. Daarom zijn we blij met de schok die de terugval van de laatste twee jaar heeft te weeggebracht. Die is heel nuttig geweest. Het is niet meer vanzelfsprekend dat de vakantieganger komt. Je moet er iets voor doen. Ja, waarom zijn we daar niet eerder achter gekomen? Het heeft geen zin om terug te kijken, maar we hadden toen de kennis niet, het was te amateu ristisch, nu moet iedereen professionali teit leren". JACQUELINE VISSER STOWE - Even uitdagend als de vroege re filmdiva Jayne, duikt in het pittoreske Stowe in de Amerikaanse staat Vermont "Mount Mansfield' op. Stowe is na Kil- lington het meest bezochte ski-oord van New England, zeg maar van de Ameri kaanse oostkust. President Kennedy had er vroeger een buitenverblijf. Trouwens, elk ski-oord in de 'States' koketteert wel met de aanwezigheid in heden ,of verle den van beroemdheden. Toch dankt Stowe zijn bekendheid on der de nog voornamelijk Amerikaanse ski-liefhebbers voor een belangrijk deel aan één familie. De Von Trapp's, be kend uit de filmmusical Sound of Music. Gevlucht uit nazi-Oostenrijk, zwierf de familie jarenlang door de Verenigde Sta ten als de zingende familie. Tot baron Von Trapp bij toeval Stowe ontdekte. Het deed hem denken aan het eigen ver trouwde Salzburgerland. Overmand door heimwee en moe van het reizen liet hij een hotel bouwen. Met uitzicht over het schitterende landschap van de staat Vermont. Het hotel werd, mede dank zij de aan wezige ski-pistes, een succes en verder uitgebreid. Totdat in 1982 het gehele complex afbrandde - baron Von Trapp was overigens inmiddels al overleden. Zijn vrouw Maria (in de film gespeeld door Julie Andrews) liet een schitterend nieuw complex bouwen. Twee jaar gele den overleed ook Maria. Hans, het enige kind uit het huwelijk tussen de baron en Maria, voert tegenwoordig de directie over wat officieel de 'Von Trapp-lodge' heet. Exclusief Stowe timmert overigens flink aan de weg om de moordende concurrentie on der de Amerikaanse ski-oorden te over leven. Hotels schieten als paddestoelen uit de grond, vooral van de duurdere klasse. Het skiën zelf wijkt niet veel af van dat in de Europese centra. Pistes zijn er in alle gradaties, van double dia monds (zeer zwart) tot simpele, voor een ieder toegankelijke afdaling. Als de natuur het laat afweten, leveren machines in Stowe een wit tapijt. Wat dat betreft is Killington echter een ver haal apart. Ruim drie uur rijden van Stowe ligt het hart van skiënd New Eng land. De Amerikanen rijden rustig zes uur om een dagje in Killington de latten onder te kunnen binden. Killington is namelijk nagenoeg sneeuwzeker. Komt het niet uit de lucht vallen, dan brengt een netwerk van buizen uitkomst. De plaats beschikt over het grootste sneeuw- kanonnenpark ter wereld. En alles com putergestuurd. Als op Bear Mountain de sneeuwlaag een paar centimeter tekort komt, registreert de computer dit feilloos en stuurt het dichtstbijzijnde sneeuwka non erop af om dit euvel te verhelpen. Daar komen geen mensen meer aan te pas. Killington is al met al bij uitstek ge schikt om met de gehele familie naar toe te trekken. Voor kinderen en beginners is het er dank zij een ruim aambod aan pistes ideaal. Mondain Neen, dan Squaw Valley, helemaal aan de andere kant van de VS. Wie daar wil skiën heeft al zijn zelfvertrouwen nodig. Dit mondaine ski-oord, waar Sjoukje Dijkstra tijdens de achtste Olympische Winterspelen van 1960 ooit goud haalde bij het kunstrijden en Jan Pestman brons bij het schaatsen, doet in sommige opzichten denken aan luxueuze Europe se plaatsen als Gstaad, .Lech of St. Mo ri tz. Waar de pistes van Killington en Stowe bevolkt worden door skiërs in spijker broek en half lange winterjassen, showt Squaw Valley de nieuwste wintersport mode. De laatste jaren zijn miljoenen dollars geïnvesteerd om de wat in verval geraakte bergplaats op te frissen. Mo menteel verrijst nabij de olympische pis te een monumentaal hotel met golfba nen, eigen skiliften en elk denkbaar comfort. Wie bovenin het hotel een ka mer met panorama-uitzicht wil boeken, moet vijfduizend gulden per week neer tellen. Het skiën is er een belevenis, maar wie er avondlijk vertier zoekt, komt bedro gen uit. Om een uur of tien 's avonds zijn de bars gesloten. Wie echt uit wil moet daarom naar Lake Tahoe reizen of naar Reno, twee uur verderop. Daar kan men zijn geluk beproeven. De casino's in deze gokstad zijn 24 uur per etmaal open. HENK WAGEMAN FOTO: BIB PERRY Als de natuur het laat afweten brengt een netwerk van buizen in Killington uitkomst. De plaats beschikt over het grootste sneeuw- kanonnenpark ter wereld. De wolken op deze foto zijn dan ook wolken 'zelfgemaakte' Voor wie de Europese skigebieden alle maal al heeft gezien - voor zover dat kan - blijven de Amerikaanse hellingen een grote uitdaging. Maar ondanks de lage dollar heeft slechts één Nederlandse touroperator Amerika in zijn winter sportprogramma opgenomen, en dan nog slechts met één uiterst luxueuze bestem ming in de Rocky Mountains: Aspen. Blijkbaar hebben de Rocky Mountains toch wat meer aantrekkingskracht. En Aspen kennen de mensen van de televi sieseries", zegt woordvoerder Jan Kloos terziel van Hotelplan. Vorig jaar organi seerde deze touroperator ook skireizen naar de staat Vermont, maar dat is geen succes geworden. ,,Gek eigenlijk", zegt Kloosterziel. ,,De reistijd valt nogal mee: vijf en een half uur naar Boston en dan een transfer van twee en een half uur". Wie deze winter naar Vermont wil moet dat dus op zijn eigen houtje regelen. Wintersport in de States blijft overigens voorbehouden aan de 'happy Jew'. „Over het algemeen kapitaalkrachtige mensen van tussen de 35 en 40 jaar, aie zich wil len onderscheiden van anderen", aldus Kloosterziel. Zo kost een weekje Aspen met logies en ontbijt in een kamer voor twee personen in een middelklasse hotel, gecombineerd met een retourvlucht van Continental Airlines, al gauw 2213 gul den in het laagseizoen. Wie op eigen houtje naar Vermont reist, is minimaal zo'n duizend gulden kwijt voor een re tourtje Boston. Onderdak, eten, skipassen en vervoer kosten bij elkaar op zijn minst nog eens zo'n bedrag. Kortom: skiën in Amerika blijft exclusief. GcicbcSotrumt'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 20