u 'CD We hoeven hier niet elke in Nederland gemaakte foto" Buitendienst Technicus Een feestelijk uitgedoste operetteavond met Crescendo CVv) SECRETARESSE Di KRANT BRENGT DE WERELD BIJ II THUIS. ENTHOUSIASTE TECHNICUS KUNST/RTV CcicUcSotvtorit ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA 15 DIRECTEUR NEDERLANDS FOTOARCHIEF FLIP BOOL: ROTTERDAM Praten met Flip Bool, directeur van het zondag te openen Nederlands Fotoarchief (NFA) in Rotterdam, is een chaotisch gebeuren. Voortdurend heen en weer lopend, op zoek naar voorbeelden om de taak van het archief te verdui delijken, vergt Bool het uiterste van de concentra tie van zijn gesprekspart- Bool omringt zich met stapels foto's, negatieven en contactaf- drukken, komt met boeken aanzetten waarin ze zijn afge drukt en tracht ondertussen een samenhangend verhaal te vertellen. Daarbij speelt dan ook nog de wetenschap dat hij diezelfde middag een foto-ex positie dient te openen in het Textielmuseum in Tilburg, waarvoor de foto's zijn gele verd door het NFA. Het geeft behalve een beeld van Bool zelf ook een beeld van de werkzaamheden die het ar chief verricht. De directeur; voormalig hoofd conservator moderne kunst van het Haags Gemeentemu seum, heeft inmiddels 22 foto grafen-archieven onder 'zijn' beheer. In totaal beslaat het archief nu een miljoen fotone- gatieven; voor de helft afkom stig uit het onlangs verworven bezit van wijlen Cas Oorthuys, dat een half miljoen negatie ven omvat. Het pas sinds juni echt operationele archief vult daarmee meteen al op overtui gende wijze een hiaat in het Nederlandse cultuurbeleid, waarin de fotografie tot nu toe vrijwel ontbrak. Overtuigend, omdat de foto's die zijn opge nomen in het archief ieder hun eigen verhaal vertellen over zowel de maatschappelij ke als fotografische ontwikke lingen in Nederland sinds het begin van deze eeuw. Selectie Vraag is hoe je uit een zo breed terrein als de fotografie zodanig selecteert dat je niet onmiddellijk tot aan je nek in de foto's zit. Bool heeft er geen moeite mee. „Selecteren hoort erbij, dat is een deel van je vak. Ook toen ik nog in de beeldende kunst zat deed ik dat al. En het is niet zo dat elke fotograaf hier zomaar even zijn archief kan achterla ten. Of dat we alle foto's die in deze eeuw door Nederlandse fotografen zijn gemaakt hier zouden willen hebben. Het gaat echt om foto's met een ar tistieke of historische waarde die niet meer goed beheerd kunnen worden, omdat de fo tograaf te oud is of overleden, of omdat ze onder slechte om standigheden worden be waard. We hebben een onaf hankelijke adviescomissie die een oordeel geeft over wat wel en niet aanvaard moet wor den. Daarbij gaat het ook om de toegankelijkheid: als ie mand zelf een" archief heeft opgezet is dat voor ons makke lijker te aanvaarden dan als het door elkaar in schoenendo zen zit. En in principe gaat het om werk van professionele fo tografen, maar als het kwali teit is pakken we het ook van amateurs". Flip Bool, di recteur van het Neder lands Fotoar chief. FOTO: SP Ter illustratie toont Bool foto's van de amateur-fotograaf W.F. Leijns. Diens beeldverslag van de beschieting door de Duit sers van de capitulatie vieren de Amsterdammers op 7 mei 1945 op de Dam in Amsterdam is historisch beeldmateriaal ge worden. „Iedereen kent die fo to's. Die zijn tot in het oneindi ge gereproduceerd, wij hebben hier de originele negatieven. Leijns was amateur, maar der gelijke opnamen hebben zo'n waarde, die horen in dit ar chief". Hij komt met nog een voorbeeld: haarscherpe foto's uit 1904 van Katharine Beh- rend, waarop een beeld wordt gegeven van een leefwijze die voor die tijd uiterst vrijmoedig moet zijn geweest. Het is ook niet zo dat Bool per se alle belangrijke archieven in het gebouw aan de Rotter damse St. Jobsweg wil hebben. „Als de fotonegatieven ergens zijn waar ze goed beheerd worden heeft het weinig zin ze hierheen te halen. Waarom zouden we? Het probleem is vaak echter dat de negatieven- archieven dreigen te worden opgesplitst. Kijk naar het ar chief van Cas Oorthuys, dat bestaat uit zo'n veelheid aan onderwerpen, dat het in aller lei archieven terecht had kun nen komen. Wij willen nu juist dat archief bij elkaar houden, omdat het in zijn geheel van waarde is". Van Wijk Bool probeert ook de grote lij nen in het oog te houden. Persfotografen bijvoorbeeld die jaren lang in een stad werkten en hun archief aan bieden krijgen vaak het advies te rade te gaan bij het gemeen te-archief van die plaats, of het gemeentelijk museum. „Je moet ook kijken waar de foto's het best tot hun recht komen. Het is voor zo'n plaatselijk museum of archief soms van meer waarde dan voor ons, vanwege het historisch beeld dat van zo'n plaats gegeven wordt. Tenzij de foto's vanwe ge hun uitzonderlijke kwaliteit hier zouden moeten komen". Als voorbeeld pakt Bool nu het werk van de Haagse foto graaf Ed van Wijk, die zijn bij na achtduizend negatieven heeft overgedragen aan het NFA. Van Wijk maakte in op dracht van een uitgeverij foto boeken van plaatsen als Den Haag, Delft en Leiden, maar deed dat op een niveau dat vanwege de optiek en de on derwerpkeuze ver uitstijgt bo ven het gemiddelde van dit soort boeken. Bool kan er, al bladerend, nog steeds lyrisch van worden. Een van de belangrijkste ta ken van het archief is de con servering van de in beheer ge geven foto's. De directeur komt met een negatief aan waarvan de beeltenis door ou derdom is losgeraakt van de drager, rijp voor restauratie dus. „We zijn bezig conserve ringsmiddelen te ontwikkelen voor dit soort negatieven. Hele kwetsbare negatieven moeten we dupliceren". In de kelder van het gebouw staat een hon derd vierkante meter grote, geklimatiseerde kluis waarin de negatieven onder constant dezelfde temperatuur en voch tigheid bewaard blijven. Exploitatie Wat gaat het grote publiek merken van het bestaan van het Nederlands Fotoarchief? Flip Bool: „Het publiek merkt er niet zoveel van, niet in de zin van grote exposities in ons eigen huis. Indirect merken de mensen het wel, omdat we proberen het historisch beeld materiaal via publicaties en exposities bij musea zoveel mogelijk naar buiten te bren gen". Het archief beheert niet alleen, maar zorgt ook' voor de exploitatie van de beheerde foto's. Hetgeen betekent dat kranten en tijdschriften die gebruik willen maken van de foto's daar de gebruikelijke ta rieven voor moeten' betalen. De rechten blijven bij de foto grafen of hun erfgenamen, een klein deel gaat naar het archief zelf als tegemoetko ming in de kosten. Bool rekent erop de exploitatie van het ar chief uiteindelijk uit die tege moetkoming te kunnen beta len. Het Nederlands Fotoarchief wordt morgen geopend door J. Riezenkamp, directeur-ge neraal culturele zaken van het ministerie van WVC. Het ar chief is vanaf dat moment, uit sluitend op afspraak, voor ie dereen toegankelijk die voor onderzoek of publicatie op zoek is naar foto's uit het ver re of recente verleden. KOOS VAN WEES Opvoering van Oscar Straus' ope rette 'Ein Walzertraum' door zan gers, zangeressen, acteurs en actri ces en musici van De Leidse Ope rettevereniging Crescendo, muzika le leiding: Joop van Eek. Gehoord in de Stadsgehoozaal op 23 november; reprise: vanavond, eveneens in de Stadsgehoorzaal, aanvang 20.00 uur. De mythe van het frivole en zwierige Wenen uit het fin de siècle is door Oscar Straus in zijn „Ein Walzertraum" op nieuw tot leven gebracht en door Crescendo aangegrepen om zijn publiek in een wolk van walsen en baljaponnen te amuseren en alle zorgen te doen vergeten. Daar is deze operettevereniging voor de 39e keer opnieuw wonderwel in Het gaat om luitenant Niki die zich, voor hij er erg in heeft, in een huwelijk met prinses Heieen, dochter van vorst Joa chim von Flausenthurn ziet gemanoeuvreerd. Zoiets geeft natuurlijk grote ontsteltenis (Unerhört! zingt de vader van de trieste bruid) en na enig zoeken weet de voltallige vor stelijke familie de ontrouwe prins-gemaal in een dubieuze dansgelegenheid uit de armen van de lieftallige dirigente van het Weense damesorkest, Franzi Steingrüber, los te ruk ken. Met hulp van diezelfde Franzi nota bene weet Heieen haar nieuwbakken echtgenoot uiteindelijk toch nog voor zich te winnen. Dus eind goed, al goed en zo hoort het natuurlijk ook. Waar het bij zo'n onbenullig verhaaltje dan vooral op aan komt, is een flitsende voor dracht, een handig en goed ge oefend orkest, mooie stemmen, betoverende toiletten en fraaie decors. De leden van Crescen do hebben dat goed begrepen en het was aan alles te zien dat ze zich grote inspanningen ge troost moeten hebben om alles zo te laten lopen en vorm te geven als het gisteravond aan het talrijke publiek werd aan- feboden. De muziek die Oscar traus voor dit spel schreef, ligt aangenaam in het gehoor en kwam onder leiding van Joop van Eek over het alge meen redelijk goed tot zijn recht. De inzetten waren niet altijd gelijk en de strijkers lie ten nogal eens een valse noot horen, maar de algemene in druk was er een van vlot en zwierig musiceren. Dat gold in grote lijnen ook voor de zangprestaties. Met name de sopranen Suze van Duyl als Franzi Steingrüber en Jeanine Blok als de prinses, mochten er zijn. Van de tenor Henk de Bruijn (Niki) en de bariton Anton Hardiek (vorst Joachim) moet, naast veel waardering, gezegd worden dat ze niet altijd het juiste stemgebruik hadden, waar door hun bereik soms te klein werd. Wat dan helaas gecom penseerd moest worden met krachtig, in plaats van luid zingen. Er zijn dus wat min punten, maar voor de hele aanpak verdient Crescendo alle lof. TOM STRENGERS I r is niets te koop in de wereld, of't komt in de krant. Compudata is importeur en distributeur van computerrandappa- ratuur van hoge kwaliteit. Distributie vindt plaats via een lande lijk dealerkanaal in Nederland en eigen vestigingen in België en Denemarken. Het hoofdkantoor is gevestigd in 's-Hertogenbosch. Compudata biedt uitstekende en snelle after sales service aan eindgebruikers voor computers en computerrandapparatuur. De inzet van 130 goed gekwalificeerde medewerkers en het ade quaat inspelen op de technologische ontwikkelingen garanderen samen een gezond en snel groeiende organisatie. Door deze snelle groei is op de afdeling Service, bestaande uit een binnen- en buitendienst, een vacature ontstaan voor: voor de regio Den Haag en omstreken Compudata B.V. Postbus 3444 5203 DK 's-Hertogenbosch telefoon 073 - 481481 telefax 073 - 425685 n de IS of compudata Op de Service afdeling zijn ongeveer 80 mensen werkzaam. Samen met 32 collega's vormt u de buitendienst Bin nen dit team bent u verantwoordelijk voor service, reparatie en onderhoud van computers en computerrandappa ratuur. U heeft de beschikking over een uitgebreid pakket onderdelen en hulpmiddelen om onze klanten zo snel mogelijk van dienst te kunnen zijn. De storingsmeldingen worden door het hoofdkantoor te 's-Hertogenbosch gecoördineert, waar u ook terecht kunt voor technische ondersteuning. Gevraagd wordt: Een opleiding op MTS-electronica niveau, of gelijkwaardig. Ervaring met het repareren of onder houden van computerrandappara tuur is een pre. Grote mate van zelfstandigheid, goede contactuele en commerciële eigenschappen. Goede omgangsvormen en monde linge uitdrukkingsvaardigheid. Enige kennis van technisch Engels. In het bezit van rijbewijs B. Woonachtig of bereid zich te vesti gen in Den Haag of directe omge ving. Uw leeftijd is tussen 22 - 35 jaar. Wij bieden u naast een prima salaris, een uitstekend pakket secundaire arbeidsvoorwaarden, geheel in over eenstemming met het niveau van deze functie. Bent u die enthousiaste en flexibele collega die wij zoeken? Stuur dan uw sollicitatiebrief met c.v. binnen 14 dagen aan Compudata B.V., Afdeling Personeelszaken, t.a.v. Dhr. W. Vervoorn, Personnel Officer, Postbus 3333, 5203 DH 's-Hertogenbosch. CENTRAAL ADVIESBUREAU VOOR PUBLIEK RECHT EN ADMINISTRATIE B.V. (Capra) Capra is een juridisch adviesbureau, gevestigd aan de Hooistraat 7 te 's-Gravenhage. Het bureau geeft advies en bijstand aan overheidsinstanties en particulieren op het gebied van het bestuursrecht en speciaal het ambtenarenrecht. Bij het bureau zijn zes juristen werkzaam die worden ondersteund door een team van secretaresses. I.v.m. het toenemen van werkzaamheden zoeken wij een die dit team kan komen versterken. Als rechterhand van enkele juristen zult u worden belast met de gebruikelijke secretaresse-taken zoals: typen van concepten en banddictaten, zelfstandig voeren van eenvoudige correspondentie, bijhouden van de agenda, maken van afspraken, bedienen van de telefoon, termijnbewaking, dossiervorming en postverzending. Daarnaast heeft u een aandeel in de algemene bureautaken zoals archief- en documentatiewerk, koffie- en theeverzorging, ontvangen van bezoekers en andere voorkomende werkzaamheden. Voor een goede uitoefening van de functie is het noodzakelijk te beschikken over - een opleiding op minimaal HAVO-niveau, met een aanvullende secretariële opleiding (Schoevers, MEAO-secretarieel of een gelijkwaardige opleiding): - een uitstekende kennis van de Nederlandse taal in woord en geschrift; - een zeer goede typevaardigheid: - een volledige beheersing van WordPerfect 4.2. Ervaring in een soortgelijke functie en enige vertrouwdheid met juridische terminologie zijn pluspunten. Uw schriftelijke reactie kunt u binnen 14 dagen na heden zenden t.a.v. de heer mr. J. M. M. B. Maes, postbus 85532, 2508 CE 's-Gravenhage. KLAVERTJE VIER Centrale Opleidingsschool voor ziekenverzorgenden te 's-Gravenhage zoekt per 1 januari 1991 EEN DOCENT LEVENSBESCHOUWELIJKE STROMINGEN (m/v) Voor circa vijf lesuren per week, hetgeen neerkomt op een dienstverband van 25%. Funktie-eisen: - MO-A theologie of - leraar godsdienstige vorming; - ervaring in lesgeven is een vereiste. Voor deze funktie geldt dat onze voorkeur uitgaat naar mensen met ervaring met ziekenverzorgenden en bekendheid met verpleegtehuizen. Honorering: - inschaling zal plaatsvinden in funktiegroep 50 van de C.A.O. Ziekenhuiswezen, maximaal salaris 3.871 .- op basis van full-time-dienstverband. Uw schriftelijke reaktie kunt u binnen veertien dagen richten aan de direktie van de school, Van der Parrastraat 5-7, 2595 RA Den Haag, telefoon 070-3836508. Stichting Gezondheidscentra Zoetermeer ZDOZ] Apotheek Rokkeveen-Oost maakt deel uit van een gezondheidscentrum dat momenteel is gevestigd in een noodgebouw. Jn de loop van 1991 zal het definitief gezondheidscentrum inclusief apotheek worden gebouwd. op zoek naar een leuke baan? Iedere apotheek is anders. Anders qua sfeer, qua werksysteem en qua werkdruk. De apotheken van de SGZ zijn ook anders. Zij maken namelijk deel uit van een gezondheidscentrum. Wij werken daarin samen met o.a. huisartsen, wijkverpleegkundigen en fysiotherapeuten. Voorop staat een optimale dienstverlening, waarin ruimte is voor voorlichting zonder commerciële bedoelingen. Wegens vertrek van een apotheek-assistente zijn wij voor de apotheek van het Gezondheidscentrum Rokkeveen-Oost op zoek naar een enthousiaste apotheek-assistente (m/v) (80% a 100%) Van gediplomeerde apotheek-assistenten wordt verwacht dat zij interesse hebben in het geven van patiëntenvoorlichting, medicatiebewaking en bereiding van geneesmiddelen. Ook zij die binnenkort hun diploma hopen te behalen kunnen solliciteren. Arbeidsvoorwaarden volgens CAO Gezondheidscentra. Spreekt dit je aan, bel of schrijf dan, bij voorkeur binnen 8 dagen, naar: Stichting Gezondheidscentra Zoetermeer, t.a.v. Nienke Klijnsma, Kaagkade 57, 2725 AA Zoetermeer. Voor informatie kun je bellen met Nienke Klijnsma of Ian van der Ben, apothekers, of Ans, apotheek-assistent: tel. 079-61.10.20. SGZ: EEN OPEN OOG VOOR VERBETERING De Stichting EVANGELISCH LUTHERS TEHUIS voor Ouderen Nieuwendamlaan 1 te 's-Gravenhage vraagt voor de afdeling Aktiviteitenbegeleiding van de verzorgingshuizen Swaenesteyn en Swaenestate, een COÖRDINEREND AKTIVITEITENBEGELEID(ST)ER op full-time basis. Onze stichting exploiteert het verzorgingshuis Swaenesteyn met 124 plaatsen aan de Nieuwendamlaan 1, met daaraan gekoppeld 18 aanleunwoningen Swaenesteyn en 84 aanleunwoningen Swaeneduin, het verzorgingshuis Swaenestate aan de Medemblikstraat 275, met 202 plaatsen, met daaraan gekoppeld 137 bejaardenwoningen Swaenehove aan de Heilostraat; alle gebouwen liggen dicht bij elkaar in de wijk Leyenburg en zijn met het openbaar vervoer goed bereikbaar. Funktie-inhoud: inhoud geven aan en begeleiden van ontspanningsaktiviteiten in samenwerking met bewoners, vrijwilligers en medewerkenden van bijv.: - de huiskamerprojekten; - de spelmiddagen; - bustochten: - ontspanningsmiddagen en -avonden. Funktie-eisen: - Enthousiasme, gemotiveerd zijn en ervaring hebben in het werken met ouderen. - Zelfstandig kunnen funktioneren. - Goede kontaktuele eigenschappen. - In het bezit zijn van het diploma MBO-AB of een daarmee gelijk te stellen opleiding hebben genoten. - Mogelijkheid tot het uitvoeren van onregelmatige diensten. De aan te stellen medewerkende dient te verklaren dat hij/zij de Evangelisch Lutherse grondslag van onze stichting zal respekteren. Salariëring zal geschieden naar vakbekwaamheid volgens de CAO- Bejaardentehuizen; pensioenregeling PGGM. Sollicitaties zijn schriftelijk te richten aan de direkteur van de stichting, Nieuwendamlaan 12547 JG 's-Gravenhage. Voor eventuele informatie vooraf kunt u bellen met mevrouw M M. Schipper; zij is van maandag tot en met vrijdag bereikbaar tussen 08.00-09.00 uur, onder telefoonnummer 070 - 3 68 98 95. iViNl keersystemen bv VNP Parkeersystemen bv is een long en dynamisch bedrijf dat zich gespecialiseerd heeft in slagboominstallaties, toegangscontrole- en beeldregistratie systemen. Door de sterke groei van ons bedrijf hebben wij op korte termijn plaats voor een Uw opleiding zal M.T.S.-E moeten zijn. Tevens dient u bekend te zijn met PLC-besturingen. Wij denken aan een maximale leeftijd van 30 jaar en natuurlijk moet u in het bezit zijn van een geldig rijbewijs, zodat u in onze bedrijfswagen uw werkzaamheden door geheel Nederland kan uitvoeren. Heeft u interesse, solliciteert u dan schriftelijk naar VNP Parkeersystemen bv, Zinkwerf 17, 2544 EC Den Haag of bel met de heer E. W. Hoos, tel. 070-3293252.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15