S)e S&idóefte ©ouAarit «iWliB I ereformeerden Oegstgeest erbouwen school tot kerk BOUWPLANNEN? Ik dacht, dat kan niet waar zijn" Alphenaar onder invloed van broers op dievenpad Nicolaas Parochie viert jubileum met feestweek l q 3IDEN OMGEVING £eicbe6ou^cuit ZATERDAG 24 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 i Onder redactie van Ton Pieters. *C5"Ji en^frii P? sen op Alaska -4en lucht- i-12, ^'P gebruik» nemen om li in verschillende missiesta- !s te bezoekeni", aldus de jfidsche Courant op 17 no tes 'mber ^30. >^Het luchtschip 16.31In a^s kapel" noodhospitaal 121 1 ambulanc worden inge- lanifht. In Seattle wordt het op jSkcoomschip geladen en Alaska vervoerd. In "l5* loly Cross (Alaska) wordt idbi ;eds een landingsterrein j:j ingelegd. Wanneer het goed njja( mctioneert, kan het groote pen)j:ensten bewijzen. Vooreerst t ere dien de lange missiereizen aldus bekort worden en nig priesterleven voor een te vroeg einde worden be- leriiaard" tuten \dolf Hitier heeft te Biele- 30,1 ld voor een vergadering van eota riSeveer 6000 personen een erali over den tegenwoordi- tgeffi n politieken toestand van itschland en de gesteldheid i het Duitsche volk, zooals e in het nationaal-socialis- e tot uitdrukking komt, ge- wden. Zijn rede was zeer sk* rmatigd en Hitier verklaarde sn j 'et nadruk, dat de nationaal- gaw "cialisten geenszins voorne- 30-1 ens zijn, de wereld in vuur i bloed te dompelen. ,,Als ontsoldaten hebben zij het oera-patriotisme geheel J vaarwel gezegd Juist omdat zij den oorlog hebben leeren kennen, houden zij niet van den oorlog". Hitier weet den economischen nood aan de politieke onmacht van Duitschland, welke onmacht weer veroorzaakt wordt door de tegenstelling tusschen na tionalisten en socialisten". Weer een tompouce zoek. Advertentie: „Degene, die gis teravond bij vergissing een tompouce heeft medegeno men uit de Stadsgehoorzaal wordt beleefd verzocht deze terug te bezorgen. Morsch- straat 64". Uit Hoogmade: „Zondag 16 November heeft de Volks bond zijn Patroonsfeest ge vierd. Op de feestavond ver leende de R.K.Tooneelveree- niging „Liefde voor Tooneel" te Zoeterwoude (Hooge Rijn dijk) haar medewerking. Op gevoerd werd „Na scheiden verblijden", een kluchtspel in 3 bedrijven door L.Peeren- boom. Reeds dadelijk bij het opgaan van het doek bleek, dat het spel iets goeds beloof de. De lachlust was haast niet te temperen, vooral als Neef Johannes zijn liefde wilde verklaren aan Clementine, de dochter van Jan Renders en zijn vrouw Charlotte. Het spel bleef vol spanning tot het ein de toe. Het was niet te ver wonderen, dat na afloop van dit zoo vroolijk spel de voor zitter, de heer L.Lieverse, geen woorden kon vinden om den dank van alle aanwe zigen over té brengen voor hetgeen men deze avond had genoten". Uit de Vragenbus. „Vraag: Ik woon 12 jaar in een huis van een bouwvereeniging en heb nog nooit een week huur schuld gehad. Onlangs was ik op 'n Maandag niet thuis, toen men met de kwitantie kwam. Hebben ze nu het recht om mij 10 cent boete te geven? Antwoord: Als de statuten van de bouwvereeniging al dus luiden, ja". „In de stemkamer der Stads gehoorzaal worden op het oogenblik waschdemonstra- ties gehouden, waarin iedere vrouw ongetwijfeld belang zal stellen. Een nieuwe vinding op waschgebied is de z.g. Wasch-Teufel, het kleinste en beste snel-wasch- en spoel-ap- paraat, dat tot op het oogen blik bekend is. Met dit appa raat behoeft men de wasch uitsluitend te wasschen en te spoelen, want het apparaat wascht, spoelt en bleekt zon der het geringste wrijven en zonder sterke chemische mid delen. Men spaart daarom tijd en geld, men spaart ook zijn (haar) gezondheid. Wie belang Residentie Orkest in Stadsgehoorzaal LEIDEN Het Residentie Orkest onder leiding van Hans Vonk geeft maandag een con cert in de Stadsgehoorzaal. De uitvoering maakt deel uit van de zogeheten „masterserie" van de Leidse Volksuniversi teit K O. Solist is de pianist Martiin van den Hoek. Het or kest begint om 20.15 uur te spelen. -Op het programma staan werken van Liszt, Buso- ni en Sibelius. (ADVERTENTIE) 0P NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk Oeceuninck. Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van Komo-certificaat. Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken. We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. BI AC/*_ isrkv/cu Forumavond Een forumavond door de zes plaatselijke politieke partijen wordt maandag avond gehouden in het Spant aan de Larikslaan in Leimuiden. Voorzitter is de Woubruggenaar Jan Boekhoven. Iedereen is welkom, de toegang is 'vrij. CDA Het CDA Voorhout houdt maandag zijn algemene jaarvergadering in broe derhuis Nieuw Schoonoord aan de Rijnsburgerweg 4. Nadat de gebruikelijke agenda is besproken zal Voorhouts burgemeester M. de Goeij-Smulders spre ken over een aantal actuele zaken. Onder andere de ruimtelijke ordeningspro- blematiek komt aan de orde. Aanvang acht uur. Ansicht Pren t briefkaartkring De Bollenstreek houdt maan dag een verzamel beurs. Dat gebeurt in De Warenar aan de Kerkstraat 75 in Wassenaar. Leden van de kring hebben gratis toegang. De beurs duurt van zeven uur tot half elf. 1ELOFARENDSVEEN ,De zaak is zó goed be- igd, dat ik nooit had acht dat inbrekers zo kkelijk konden bin- eB ikomen". In de stem -114 1 juwelier Mark Stork uit Roelofarendsveen nkt nog verbazing >r. In zijn net een week en:j ipende, nieuwe winkel w ingen woensdagoch- sriid in alle vroegte één of 2205 er oneerlijke lieden jg®® nen. Ze namen juwe- Spr en gouden horloges urbie voor zo'n 70.000 gul- zond e itbek dieVeense juwelier dreef acht ZIE een kleine winkel aan het ïgev ieinde. „Daar werd toen 32J kort na de opening inge- j ten, maar daarna is er acht en lang niets meer gebeurd, 17 lad net een goede naam op- zal juwd bij de verzekering". dat er bij hem nooit wat Bnbl urde, mocht hij in de eta- Ci van de nieuwe winkel in keicentrum Noordplein een bedrag van maximaal gulden aan sieraden en. Het pand is voorzien centimeters dik pantser- I van het kaliber zoals dat IM gebruikt bij banken, winkeldeur zat van onder '5 u boven met driesterren ci- q'2 ersloten dicht en de etala ge had als extra voorziening ali rolluik van gepantserd recti „Die hele beveiliging Juwelier Mark Stork: Even /Apeldoorn bellen... FOTO: WIM VAN NOORT Keu 1INGree 33» heeft me in totaal 55.0Qlt) gul den gekost. Ik was er e/cht van overtuigd dat ze bij/mij niet zouden kunnen binnenkomen. Toen het alarm girvg ben ik als een speer naar d?e zaak gere den. Met het idee van: ze heb ben geprobeerd; het pantser glas met een koevoet te force ren, maar dak kan ze niet zijn gelukt". „De deur \yas open en ik dacht in eerste instantie dat mijn broer, die s nachts om half een nog reparaties was wezen brengen, wel het alarm had aangezet maar was vergeten de deur op slot te doen. Pas toen ik binnen was, zag ik een enorme rotzooi. Even later kwam de politie. Die moest helemaal uit Nieuwkoop ko men, want de plaatselijke poli tie zat in het ziekenhuis bij het slachtoffer van de schietpartij in Oude Wetering". De politie heeft Stork verteld dat hij echte vaklui op bezoek heeft gehad. „Ze hebben de sloten eerst zo ver mogelijk af gebroken, daarna de baarden van elk slot uit de deur j__ freesd en vervolgens met een stootijzer het binnenslot ver wijderd. Ik heb er direct een slotenspecialist bij gehaald. Ook hij was zeer ontdaan over het feit dat het toch mogelijk bleek om binnen te komen. Nu is de zaak nog beter bevei ligd". Verstand „Die inbrekers hebben gewoon verstand van zaken gehad. Ze hebben alleen maar sieraden van boven de 700 gulden mee genomen zoals gouden horlo ges met gouden bandjes' en de duurste briljantsieraden uit de winkel. Horloges met een le ren bandje en het goedkopere briljantgoed lieten ze liggen". Mark Stork laat zich door de inbraak niet van de wijs bren gen. „Als je bang bent, kun je beter stoppen in dit vak". Maar hij kent collega's die na een paar inbraken en overval len hun winkel hebben geslo ten. „Na een paar keer kan het je gezondheid gaan kosten. Ook de verzekering g steeds moeilijker doen. geintje komt mij ook op een hogere verzekeringspremie te staan. En er mag minder aan waarde in de etalage. Ik hoop dat de heren mij voorlopig met rust laten, want het geeft alle maal een hoop gedonder". ELLEN VERHAAR Willem Mengelberg had ook iets met Mussolini. FOTO: SP in de demonstratie stelt, neme eens een kijkje". „Mr.Leufkens, vorst van Ge leen, leenbezitter en eigenaar van Dammerscheid en We- renderhof, heeft zijn tijdelijke residentie te Geleen opgehe ven en is zich gaan vestigen te Heerlen". „Dr. Willem Mengelberg is op 18 Nov.j.l. door Mussolini ontvangen. De groote staats man legde in een langdurig onderhoud bijzondere belang stelling aan den dag voor den arbeid van onzen dirigent". Advertentie rond St.Nicolaas: „Aan den overkant van 't wa ter, Ziet men de etalage voor St.Nicolaas klaar, Denk dan alles komt wel goed later, Ik koop daar voor 2 gulden zoo waar. Beleefd aanbev. M.Hil- gersom, Zoeterwoude". „Een gezegend toevaT', noemde de L.C. de gang van zaken: „Op het gehucht Locht onder de gemeente Exel (L.) wonen de gebroeders Dries- sen, beiden gehuwd, in dezelf de huizing. Bij beide broers werd het gezin op denzelfden dag en nagenoeg op het zelfde uur verrijkt met een frisschen jongen zoon. Dit is pas ge schied, of daar komt uit het nabije dorp Hechtel de tijding, dat bij den derden broer ook op hetzelfde uur een flinke zoon geboren is. De ouders van de gebroeders Driessen, die bij hen inwonen, werden dus op een dag en op bijna hetzelfde tijdstip driemaal grootvader en grootmoeder!" „Reuter seint ons, dat gisteren in het Engelsche Lagerhuis aan den minister van Buiten- landsche Zaken, Henderson, gevraagd werd, waarom er geen militaire-, marine- of luchtvaartattachés worden aangesteld bij het Engelsche gezantschap in Moskou. Hen derson zeide, dat een van de redenen de wensch was om te bezuinigen. De conservatief Ashley antwoordde: „Als dat waar is, waarom roepen wij onze militaire attachés niet te rug uit Nederland, waar er in het geheel geen leger be staat! Henderson zweeg. Blijkbaar meenen sommige Engelschen nog steeds, dat ze zich de luxe kunnen permit- teeren over het buitenland zoo goed als niets te weten!" „In Irak is een opstand uit gebroken. De Engelsche luchtstrijdkrachten werken met de regeeringstroepen sa men om den opstand te on derdrukken. De basis van de oorlogsoperaties is te Soelai- mani gevestigd". Uit Zoeterwoude: „De R.K.Vereeniging Het Wit Gele Kruis heeft een cursus georganiseerd voor E.H.B.O. Hiertoe heeft de heer H.Kort- mann, semi-arts alhier, zich bereid verklaard de leiding te nemen. Tijdens de eerste les kreeg een der deelnemers een flauwte en konden de cursis ten al gauw practisch aan het werk. Wij twijfelen er niet aan of deze cursus zal een groot succes worden". DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN De enige oplossing is dat hij uit huis gaat. Met die op- mèrking trachtte advocaat Reinders van de 28-jarige Alphenaar aan te geven in welke moeilijke positie zijn cliënt zich bevond. De man stond gisteren te recht voor het innen van bankcheques en diefstal uit een woning, waarbij hij de bewoner mishan delde. De Alphenaar drong op 23 juli op klaarlichte dag het huis aan de Lieshof binnen door een openstaand raam op de eerste verdieping. Daar nam hij 22 betaalkaarten weg en stopte sieraden in een rugzak die hij op zolder vond. De man werd vervolgens betrapt door de ei genaar, waarna een worsteling ontstond. In zijn haast om weg te komen rukte de inbreker zich los, waarbij de bewoner een middenhandsbeentje brak. Eerder betaalde de man in een sportzaak met drie "bankche ques die niet op zijn naam stonden. Daarnaast stond de Alphenaar terecht voor de diefstal, uit een auto, van che ques en de poging die te ver zilveren plus het Stelen van drie truien. Heroïne De Alphenaar staat onder zware druk van zijn broers en gebruikte het geld om hen aan heroïne te helpen. Door de in vloed van zijn familieleden ging de verdachte zelf ook ge bruiken. De gevangenis vorm de tot nu toe de enige vrij plaats om onder die druk uit te komen. Daar kickte de man telkens af. Eenmaal weer op vrije voeten bleef hem niets anders over dan naar huis toe te gaan. De Alphenaar wilde zijn moe der, die in de periode dat hij de diefstel pleegde op vakantie was, niet alleen opzadelen met de problemen thuis. „Een vi cieuze cirkel", stelde officier van justitie Klopper vast. „Je moet daar zelf uit komen. Je bent 28 jaar en niet, als ma de deur uitgaat, gekke dingen gaan doen". De officier zag geen andere mogelijkheid dan een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van 12 maanden te eisen. Een overdreven hoge eis, vond raadsman Reinders. Hij was het niet eens met de term mis handeling. „Hij wilde zich sim pel losrukken om zo snel mo gelijk de woning uit te komen. Daarbij verwondde hij de eige naar en dat spijt hem". Om aan te geven onder wat voor druk de Alphenaar staat, haal de de advocaat een voorbeeld aan. „De drie broers hadden het vermoeden dat ergens in het huis nog geld was en trachtten het gezicht van hun moeder in kokend water te stoppen". Om zijn broers ge rust te stellen ging de Alphe naar op het dievenpad. „En om even aan de druk te ontko men is he^ begrijpelijk dat hij zelf ook wel eens naar de drugs grijpt", aldus Reinders. De raadsman pleitte ervoor dat de man op zichzelf gaat wonen. Hij vond een straf ge lijk aan het voorarrest het maximum. „Dat is zo'n zes maanden minder dan de eis". Tezamen met de reclassering heeft de Alphenaar voldoende tijd om onderdak te vinden, omdat hij nog twee maanden voor een ander delict heeft uit te zitten. Rechter Van Rossem toonde zijn twijfels. „Een eigen huis is eigenlijk geen oplos sing, want uw moeder blijft dan weer met de problemen zitten". De uitspraak is op 7 december. Negenentwintig bekeuringen bij snelheidscontrole VOORHOUT De politie van Voorhout heeft gisteren 29 automobilisten verbaliseerd wegens te hard rijden. Van kwart over acht tot half tien werd gecontroleerd langs de Oosthoutlaan. Van de circa honderd passanten, die vanaf de Rijksstraatweg in de richting Oosthout reden, overtraden er 13 de maximum snelheid. De hoogstgemeten snelheid was 75 kilometer per Op de Jacoba van Beieren weg, waar de politie van half elf tot twaalf uur controleerde, wer den 250 auto's geteld. Hier werden 16 boetes uitgeschreven en bedroeg de hoogstgemeten snelheid 85 kilometer per uur. Op de Jacoba van Beierenweg kon de politie enkele overtre ders niet aanhouden omdat men maar met twee man controleerde en maximaal vier au to's tegelijk staande konden worden gehouden. NIEUWVEEN In verband met het 125-jarig bestaan van de Nicolaas Parochie in Nieuwveen begint morgen een feestweek. In de Heilige Mis van elf uur verleent het Aalsmeers mannen koor zijn medewerking. Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Nicolaas Parochie is een jubileumboekje uitge bracht. Dit boekje, dat is samengesteld door H. van der Wereld uit Alphen in samenwerking met G. Smeele uit Nieuwveen, wordt aan het eind van deze mis officieel aangeboden. Dinsdag ochtend wordt om tien uur een mis speciaal voor ouderen ge houden. Hierbij is Kings Cómbo aanwezig. Het Mispagekoor, het gemengd koor St. Caecilia en Canta Libre geven donderdag avond om kwart over acht een concert. Ter afsluiting van de feestweek gaat Bisschop Bar samen met pastoor Borghols en pas tor Owel voor in de Heilige Mis die volgende week zondag om elf uur wordt gehouden. Ook dan zijn de drie Nieuwveense ko ren aanwezig. BM In- en Verkoopbureau heet voortaan BCN SSE ABM In- en Verkoopbu- iu heeft een nieuwe naam: i4joembollenbemiddelingsbureau ^LONjbeco Nederland BV (BCN). ficieel neemt BCN per 1 december de - jviteiten van ABM, dat enkele weken tden in financiële moeilijkheden am waarmee het in de bollenwereld il opschudding veroorzaakte, over. |c al het personeel gaat over naar de uwe vennootschap, financiële afwikkeling van de door niddeling van ABM afgesloten con- eten zal via BCN verlopen. Na een 3 irliehting van het contractenbestand rROP iben echter enkele annuleringen atsgehad. gaat hier volgens een woordvoerder I: Ui -RO: ith - van Cebeco om slechts een zeer klein gedeelte van de contracten. „In totaal betreft het 27 kwekers. Op een totaal aantal contracten dat de tienduizenden beloopt, is dat dus echt een heel klein deel. We zijn er toe over gegaan vanwe ge onvoldoende kredietwaardigheid bij de betreffende afnemers. Voor de be wuste kwekers is een vervangend con tract afgesloten met andere afnemers". BCN kondigt nu reeds aan in de toe komst te gaan werken met een ander reglement. „Dit gewijzigde reglement beoogt de kwekers meer zekerheid te verschaffen omtrent betalingen. Maar het is nog niet zover. Tot nader order zal het ABM-reglement onverkort wor den toegepast", aldus de woordvoerder van Cebeco. Voor- en nadelen bij grondverkoop De voor- en nadelen bij grondverkoop door een project-ont wikkelaar worden maandag besproken in een praatcafé van de Leidschendamse Land- en Tuinbouw Vereniging (LLTV). Ing. J. van Elfrinkhof, verbonden aan het Bureau Agrarische Grondzaken BV van de Hollandse Maatschappij voor Land bouw en de Chr. Boeren en Tuinders Bond (CBTB), houdt hierover in café De Drie Molens aan de Stompwijkseweg 3C Leidschendam een inleiding. Aanvang acht uur. Pleidooi voor nieuwe brug ZOETERMEER De smalle houten fiets- en voetgangers brug tussen Centrum West en de Voorweg moet zo snel mo gelijk worden vervangen door een breed en permanent exemplaar. Bij de vaststelling van de nieuwe begroting zou het gemeentebestuur geld moeten reserveren voor verbreding of vervanging van de verkeersonveilige noodbrug. Dit verzoek is ingediend door mevrouw J.H.M. Verwoerd- Gijsbertsen. E KINDERVLINDER VIST ACHTER HET NET weg 19 rdt - (i IGSTGEEST Het jrmalige schoolgebouw Sprinkhaan aan de Oegstgeest voor vijf ton ver- ht aan de Vrijgemaakt l reformeerde Gemeen- De gereformeerden Hen de school verbou- a tot kerk. Kinderop- igverblijf De Kinder- nder, een belangrijke jadigde voor het pand, daardoor onverwacht iter het net. de gereformeerden bete de vermoedelijke aan koop van De Sprinkhaan dat er een einde komt aan de we kelijkse kerkgang naar het, hervormd gemeentecentrum aan de Lijtweg. De plannen om het schoolge bouw om te bouwen tot kerk stuiten niet op bezwaren van planologische aard. Een kerk gebouw past binnen de nor men van het geldende bestem mingplan. De commissie voor openbare werken en ruimtelij ke ordening buigt zich volgen de week vrijdag over het voor stel. Tekort deropvang. Deze week werd bekend dat het huidige aantal zogenaamde kindplaatsen vol gend jaar mag worden opge schroefd van 26 naar 53. Maar die kunnen niet worden gerea liseerd in het huidige onderko men in het souterrain van de Aert van Nesflat. De Kinder- vlinder had daarom de zinnen gezet op De Sprinkhaan. Nu burgemeester en wethou ders voorstellen om het ge bouw toch aan de gerefor meerden te verkopen, moet De Kindervlinder waarschijnlijk uitwijken naar de half leeg staande Joris de Witteschool aan de Kamperfoelielaan. Deze school vertrok eerder dit jaar naar Haaswijk. Op dit mo ment bivakkeren er nog enke le klassen van de Terwee- school, maar die situatie duurt tot juni volgend jaar. Dan staat het gebouw helemaal leeg en kan De Kindervlinder erin. De verhuizing van het kinde ropvangcentrum naar de Joris de Witteschool betekent wel dat er minder woningen op het terrein kunnen verrijzen dan tot nu toe in de bedoeling lag. Zoals het er nu uitziet, worden er 18 woningen voor ouderen, vier premie A-wo- ningen, acht premie C-wonin- gen en twee middenklasse koopwoningen gebouwd. JWELIER STORK KOMT BIJ VAN OVERVAL Eerste paal medisch centrum Burgemeester G.W. van Montfrans-Hartman sloeg gistermiddag de eerste paal de grond in van het kantoorverzamelgebouw dat naast de Pniëlkerk aan de Hoorneslaan in Katwijk wordt ge bouwd. In het gebouw, dat naar verwachting in september vol gend jaar klaar is, krijgen het Kruiswerk Rijn en Duin, de Stich ting Maatschappelijke Dienstverlening De Duinstreek, het Riagg en de GGD van de regio Duin- en Bollenstreek onderdak. De ge meente heeft zelf het initiatief genomen voor de bouw van het zes miljoen gulden kostende gezondheidscentrum. Aanvankelijk was men in onderhandeling met een projectontwikkelaar, maar die haakte om verschillende redenen af. Het gebouw wordt door Marei Bouwonderneming gebouwd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13