De Modem- Wonen-Design-Show! Büch steelt ei van Columbus Casba zet de trend: ad sanctos Stop het stierenvechter!1. Giro 6131211 Casba steelt de show met halogeenverlichting vu KUNST/RTV üiidóc Soutatit VRIJDAG 23 NOVEMBER 1990 PAGINA 15 nHet koekoeksnest" van Dale Was serman, naar de roman van Ken Ke- sey. Vertaling: Wies Wijngaarden, gewerking en regie: Margrith Vrene- goor. Met o.a. Peter Faber, Petra La- jeur. Vanavond en morgen in de leidse Schouwburg en maandag 26 l/m woensdag 28 november in de Koninklijke Schouwburg. Het koekoeksnestplezier met inhoud Voor wie vanwege Milos For- mans film 'One flew over the Cuckoo's Nest' of Ken Kesey's gelijknamige boek naar 'Het Koekoeksnest" gaat, is het even bibberen. Zou het luk ken, met acteur Jack Nichol son uit de film zo op het net vlies gebrand? Wordt dat wat, in dat moderne stalen inte- neur met wel heel modieuze stoeltjes voor de gekken? Die vrees gaat gauw over in ont spanning: een goed doordach te, prima uitgevoerde vrije produktie ontvouwt zich. 'Het Koekoeksnest' vertelt het verhaal van Randle McMurp- hy, die zich vrijwillig laat op sluiten in een inrichting om gevangenisstraf te ontlopen. Hij bestrijdt het systeem van de psychiatrie, dat gepersoni fieerd wordt door de hoofdzus ter. Even lijkt het erop, dat het lukt, maar met electroshocks en lobotomie krijgen ze McMurphy klein. Ken Kesey schreef een aan klacht vanuit het perspectief van de indiaan Big Chief. To neelschrijver Dale Wasserman nam deze over. Milos Forman liet dat idee los, in zijn film trekt Jack Nicholson alle aan dacht. Regisseur Margrith Vrenegoor veranderde wat na men en paste het stuk aan aan deze tijd. Wie denkt de film even dun netjes overgedaan op het to neel te zien, komt bedrogen uit. Peter Faber is Max, min der demonisch en socialer dan Jack Nicholsons Randle. Faber bindt de strijd aan tegen een menselijker zuster Werner, die voortreffelijk wordt gespeeld door Petra Laseur. Deze zuster vecht geen persoonlijke vete uit, maar lijkt het beste met haar patiënten voor te hebben. Het is hier dan ook geen won der dat Max Midland bakzeil haalt, het is gewoon beter voor iedereen. 'Het Koekoeksnest' toont de moderne inrichting met al zijn hulpmiddelen. Recreatie, me dicatie en op zijn tijd sterkere middelen zijn betreurenswaar dig, maar misschien wel nood zakelijk. De gekken zijn geen typetjes, maar mensen met wat vreemde plooitjes, die mis schien wel vanzelf verdwij nen. Er zit forse taal in en mooie rollen van eigenlijk alle spelers. Een avond plezier met inhoud is het resultaat. Wat wil de theaterliefhebber nog PETER SNEL Residentie Orkest onder leiding van Hans Vonk in composities van Liszt, Busoni en Sibelius. Solist de pianist Martijn van den Hoek. Gisteravond, Anton Philipszaal, Den Haag. Herha ling hedenavond. Concert met veel vergeefse moeite Letterlijk met beide handen heeft pianist Martijn van den Hoek de kans gegrepen om gis teravond en vanavond Steven Mayer als solist bij het Residen tie Orkest te vervangen. Van den Hoek mocht dat ook al doen bij het Prinsjesdagcon cert, als vervanger van Mayer speelde hij toen van Liszt het eerste pianoconcert en de To- tentanz. Mayer moest zich bij die gelegenheid wegens ziekte laten vervangen. Was hij dan gisteravond nog ziek of weer ziek? Nee, aan die vervanging zit een verhaal. Tijdens de laatste tournee van het orkest afgelopen zomer was Mayer solist, dat verdiende hij omdat hij in mei van dit jaar in Den Haag de wereldpremiere van De Profundis en de Euro pese premiere van het derde pianoconcert van Liszt had ge geven. Maar eenmaal op tour nee kregen Mayer en chefdiri gent Hans Vonk een, zoals dat fraai wordt omschreven .artis tiek meningsverschil' en Mayer kon gaan. Geen concerten in november en geen Liszt-CD met het Residentie Orkest. Of die CD er ooit komt is de vraag, maar Martijn van den Hoek zette zich gisteravond volledig in om zich waar te ma ken. De wereldpremière van 'De Profundis, Psaume instru mentale' is destijds nogal opge blazen, zoals toen en ook gister avond bleek, ten onrechte. Liszt heeft het werk onvoltooid gelaten en verloor de belang stelling voor dit opus, maar de Amerikaanse musicoloog Jay Rosenblatt zag in de voltooiing wel brood. Ruim een half uur lang hebben Vonk en Van den Hoek hun best gedaan, maar het was ver geefse moeite. Een veel sterker en overtuigender werk is de Totentanz en die weergave maakte bijzonder veel indruk. Een beleefd en wat zielig ap plausje viel de Nocturne symp- honique van Busoni ten deel. Een werkje in nevelen gehuld, eigenlijk vlees noch vis en niet meer dan een sfeervolle op maat voor de zevende symfonie van Sibelius. Het wordt natuurlijk nooit wat tussen die Finse componist en het Nederlandse publiek. Fin- landia behoort tot 'The music for millions', de fijnproevers houden van het vioolconcert, maar met een symfonie wil het niet lukken En toch is die ze vende symfonie een degelijk stuk werk, het was zijn laatste symfonie en als zestigjarige had hij toch de nodige ervaring in het componeren Zo werd het dus eigenlijk een avond van vergeefse moeite met Liszt, Busoni en Sibelius, maar het kan per slot niet altijd feest zijn. ADRIAAN HAGER De wereld van Boudewijn Büch; Co lumbus achterna. Documentaire. Vara-televisie. Nederland 1 om 23.10 Zaterdag. HILVERSUM „Als ik een held omarm, laat ik ioudewijn Büch: „Het komt bij lutoriteiten in andere landen liet in hun hoofd op dat een lederlander in een bibliotheek i til filmen". FOTO: SP hem niet meer in de steek. Maar ik haat die man. Waarom? Het was een naar mens: hij was ge biologeerd door goud, wil de iedere heiden katho liek maken en startte ei genhandig de genocide op de indianen". Boudewijn Büch heeft het over nie mand minder dan „de al- lerkatholiekste man van de 15e eeuw", Christoffel Columbus, die iedereen uit het geschiedenisboekje kent als de man die in 1492 Amerika ontdekte. In 'De wereld van Boudewijn Büch' gaat de samensteller, re gisseur en presentator vanaf zaterdag, wekelijks Columbus achterna. Hij start bij de ver moedelijke geboorteplaats en eindigt bij een van de twee of ficiële graven. Er zijn veel on duidelijkheden in het leven van Columbus. Aangenomen wordt dat hij in Genua werd geboren, maar er zijn slechts drie regels 'steenkool-Ita liaans' van zijn hand gevon den, terwijl er tientallen brie ven in het Spaans voorradig zijn. Büch heeft niet de pre tentie dat hij helderheid kan scheppen en zal de laatste zijn die een theorie aan de bestaan de theorieën toevoegt. Wel ontdekte hij dat er pas in de 17e eeuw over een 'Ei van Co lumbus' wordt gesproken en we dus te maken hebben met een toegeschreven anekdote. W ereldgeschiedenis De tocht van Büch voert de kijker in negen uitzendingen de halve wereld over op zoek naar sporen van de ontdek kingsreiziger. Büch: „Ik heb voor Columbus gekozen omdat in 1492 het grootste evenement in de wereldgeschiedenis plaatsvond. Columbus ontdek te Azië. Dat dacht hij tenmin ste want naar later bleek, was het Amerika. Dat de Verenig de Staten zijn uitgegroeid tot de machtigste mogendheid telt ook mee in mijn keus. Bij het begin van mijn speurtocht had ik bewondering voor de man, maar nu haat ik hem. Ik heb alleen nog bewondering voor zijn zeemanskunst. Het is fan tastisch hoe hij erin is geslaagd met een houten bak de oceaan over te steken. Terwijl de kans 'bestond' dat hij eraf zou val len". 'Columbus achterna' is een voorafje van het Columbusjaar 1992, wanneer het vijfhonderd jaar geleden is dat hij Amerika ontdekte. In tal van steden zijn de voorbereidingen in vol le gang. De presentator rea geert wat lakoniek. Volgens hem wil iedereen een stukje Columbus om het commercieel uit te buiten. Alleen de graven in Santa Dominga en Sevilla neemt hij serieus. Monomanie Het programma heeft volgens de 20e eeuwse 'ontdekkings reiziger' meer rode draad dan de vijfentwintig reizen die hij eerder maakte. „Maar het is nog steeds geen Teleac-uitzen- ding, ik laat me sterk beïn vloeden door wat ik tegen kom. Het is mijn monomanie, waar het programma om draait". In deze roes leidt hij de kijker langs talloze bibliotheken en bezienswaardigheden waar op een of andere manier een link wordt gelegd met Columbus. De schrijver Büch is niet van plan een 500.001e boek te schrijven over het leven van Columbus, maar denkt wel aan de titel 'tegenwerking en medewerking tijdens mijn speurtocht'. Het team van Büch gebruikte meermalen steekpenningen en filmde soms illegaal. „Het komt bij autoriteiten in andere landen niet in hun hoofd op dat een Nederlander in een biblio theek wil filmen. Ze denken dat je voor politieke gevange nen komt ofzo. Aan de andere kant zorgt een camera wel voor de nodige indruk en staan Nederlanders als serieus te boek. Het is mijn rare vorm van enthousiasme die mij toegang verleent tot plaatsen waar anderen niet komen", al dus de presentator. voc Als morgen de eerste afleve ring wordt uitgezonden, be vindt Boudewijn Büch zich op een eiland in de Indische Oceaan, waar hij de tochten van de schepen van de Vere nigde Oostindische Compagnie (VOC) reconstrueert. Hij hoopt er op die manier achter te ko men waar de schepen heen gingen, wat ze tegenkwamen en wie ze ontmoetten op hun reizen. Van deze reizen wordt de kijker waarschijnlijk pas over een jaar deelgenoot. HENK SWAGER Dales 'op de stoel' Minister len Dales in een opvallend decor in gesprek met de negenjarige Said Ennaji uit Eindhoven. De minister is een van de gesprekspartners van kinderen in het NCRV-tv-programma 'Op de groei', waarin kinderen met bekende volwassenen praten over gewetensvragen. Deze aflevering staat ge pland voor 11 februari. De eerste uitzending is 10 december, met minister Maij-Weggen.FOTO: anp F amilieberichten In gelovig vertrouwen op zijn God en gesterkt door het H. Sacrament der Zieken is heden in de vroege morgen na een geduldig gedragen lijden op 67-jari- ge leeftijd van ons heengegaan, onze broer, zwager en oom HEINRICH JOANNES VAN DER WEIJDEN Noordwijk: H. J. Janson-v.d. Weijden H. C. Janson Noordwijk: C. M. Remmen-v.d. Weijden L. G. A. Remmen Noordwijk: M. M. Steenvoorden- v.d. Weijden Elmpt (Duitsland): G. M. v.d. Weijden M. v.d. Weijden-Lochtman Noordwijkerhout: G. A. v.d. Weijden H. M. J. v.d. Weijden-Diemel Fijnaart: C. v.d. Weijden-Turenhout M. Dijkers neven en nichten Correspondentieadres: Herenweg 30, 2211 CD Noordwijkerhout. Hein is thuis opgebaard, alwaar condoleren en afscheid nemen. De gezongen Uitvaartmis zal worden opgedragen op zaterdag 24 november om 11.00 uur in de paro chiekerk van St. Jozef, Herenweg 15, Noordwijker hout, waarna wij hem zullen begeleiden naar zijn laatste rustplaats in het familiegraf op het kerkhof aldaar. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in restaurant Zegers, Herenweg 78, Noordwijker hout. Steun het Comité Anti Stierenvechten, Postbus 757, 3500 AT Utrecht. overmaking van uw bndrage ontvangt u van gratis informatie, stickers en een button. x «-programma 'n Geraffineerd, doordacht en uitgebalanceerde collectie eigenzinnige meubelen. Exclusief bij Casba. •Dressoir f 2645,- TV/Video-meubel f 2095,- Eethoek bestaande uit tafel, afm. HOxijO cm f 995,- en 4 armstoelen in tuigleer p. st. f 760,- CASBA WOONDORADO EXTRA'S Alles onder éen dak Kinderspeelhoek met video Kwaliteitsgarantie Voordeliger dan elders door gezamen- Ruime parkeergelegenheid Interieur Waarborg lijk groot en messcherp inkopen Restorado rj[\ïl Rolstoelvriendelyk r Gratis opslag voor latere levering 3- en 2-zitsbank. Leer f 3695,- Stof f 2295,- Fauteuil met keuze uit 24 kleuren leer f 1795,- Glazen mimiset.,2 delig, hardglas 8 mm dik, nu f 695,-. Mimiset, 3-delig f 895,- Glazen salontafel, afm. 130 x 70 cm van 10 mm dik hardglas. nu f695,- Verlichting is de "afmaker" in elk interieur. Halogeenverlichting is de nieuwste, speelse trend om juist die sfeer te creëren die u wenst Casba heeft 10-tallen prachtige design-lampen, met extra aandacht voor halogeen, die hun licht op deze Modern- Wonen-Design-Show laten schijnen. HEEFT 'T SOWIESO Hoge Rijndijk 315, Zoeterwoude, Telefoon 071-89.93.46 Open: Ma. t/m vrij. 9.30-17.30 uur. Donderdag koopavond tot 21 uur. Zaterdag van 9.30-17.00 uur.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15