nuitr Beste kansen Walesa bij Poolse verkiezingen thanksgiving, epetitie voor e kerstdagen Aftreden van Thatcher niet meer verwacht Jeltsin wil referendum over macht Gorbatsjov Moskou vraagt Europese Gemeenschap voedselhulp 'HU W©fl£ AG JITENLAND CcidócSouoont DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 PAGINA 5' ^TA-complot ontdekt H gen Barcelona '92 [CELONA De Spaanse en Franse I tie hebben documenten gevonden waar- rjblijkt dat Baskische terreurbeweging van plan is aanslagen te plegen in :elona in de aanloop naar de Olympi- reg( Spelen van 1992. Volgens het dagblad rt er fanguardia zijn de documenten gevon- 'n t0 in de auto van een belangrijke ETA- jker ir, die vorige week werd gearresteerd. er de gevonden documenten bevonden dg plattegronden en gegevens van militai- gebouwen, politiebureaus, gevangenissen tort' edrijven in en rond Barcelona. Bij de Lind nse terreurbestrijders is al langer be ng^ i dat Barcelona '92 een favoriet doelwit J* v, in terroristen vanwege de enorme pu- ïles te't ^ie aanslagen in deze stad zullen Dor. ^eren .Lenin beval executie tsaar' MOSKOU De oprichter van de Sovjetunie, Vladimir Iljitsj Lenin, heeft in 1918 de execu tie bevolen van de afgezette tsaar Nicolaas II en zijn familie, zo blijkt uit een artikel in het blad Argumenten en Feiten, het meest gele zen Sovjetblad van dit ogenblik. In het blad komt een onderzoeker aan het woord die zegt een telegram te hebben ge vonden dat is ondertekend is door Lenin, waarin de lokale autoriteiten van de stad Je- katerinboerg wordt bevolen de tsaar te exe cuteren In 1924 werd Jekaterinboerg her- noemd in Sverdlovsk. De onthullingen over de rol van Lenin bij de moord op de tsaar zullen het imago van de eerste Sovjetleider nog verder aantasten. De officiële lezing is nog steeds dat Lenin en de andere communistische leiders er pas na dien achter kwamen dat de tsaar en zijn fa milie waren vermoord. MOSKOU Boris Jeltsin, de president van de Russische Fede ratie, heeft gisteren opgeroepen een referendum te houden over de vraag of Sovjetpresident Mi- chail Gorbatsjov vergaande be voegdheden moet krijgen om het land uit de economische crisis te halen. Een volksraadpleging zou in we zen een openbare motie van wan trouwen zijn tegen Gorba^jov, die in maart door het parlement tot president werd gekozen. Ra dicalen, onder wie Jeltsin, had den toen al gepleit voor het hou den van algemene verkiezingen. De Opperste Sovjet (parlement) heeft het afgelopen weekeinde in principe de versterking van Gor- batsjovs presidentiële macht goedgekeurd door het kabinet onder zijn directe controle te plaatsen. De uiteindelijke goed keuring hierover in het Congres van Volksafgevaardigden wordt in december verwacht. Met zijn oproep om de macht van de pre sident publiekelijk te laten ratifi ceren, heeft de radicale Jeltsin zich aangesloten bij zijn politieke tegenstanders van rechts in een nieuwe aanval op Gorbatsjov. ident Bush had gisteren, na aankomst in Saudi-Arabië, een irek met de Saudische koning Fahd. foto: epa LSHINGTON De 000 Amerikaanse mili- m|en in het Golfgebied koiben vandaag een fees- jke, bijna emotionele beleefd. Thanksgiving Jerli r°°r veel Amerikanen, fron Kerstmis, de belang- ieiri ste jaarlijkse feestdag, ara nksgiving is bij uitstek een ns- en familiefeest, met als mii iax het diner waarin de lei drol per definitie is weg- gd voor een kolossale tur een kalkoen. Kalkoen d vandaag dan ook op het ,u toen Barbara en presi- George Bush in de woes- van Saudi-Arabië met de aanzaten aan nksgiving-maal. Vijftig end van die vetgemeste cona vogels zijn naar de Golf du gevlogen om de kwart Amerikaanse soldaten even het idee van at di is' te geven. nksgiving bestaat in Ame- al sedert de vroege zeven- Ie eeuw, toen Europese rims in navolging van de ijkt tfeesten in Engeland een ;dag voor het gewas in namen. Het feest werd in 'Urin nieuwe wereld aanvanke- en samen gevierd met de In- 't hoien, die toen nog vriend- el ippelijk met de vroege r zij ranten verkeerden. Tegen- Su rdig heefL-'Thanksgiving Wes Tv, geen religieus accent meer, maar des te meer emotionele lading in een Amerika waar de vrije dagen schaars zijn en familieleden vaak duizenden kilometers uiteen wonen. De dag voor 'turkeyday' proberen miljoenen Amerikanen tege lijk naar elkaar op reis te gaan, wat leidt tot verstopte highways en luchthavens. Amerikanen kunnen eindeloos fantaseren over de smaak van een perfect bereide kalkoen, maar de ervaring leert dat het heel moeilijk is om een grote kalkoen lekker klaar te ma ken zeker ook in de Saudi sche woestijn. Buitenlanders die bij Amerikanen op een Thanksgiving-dinner worden uitgenodigd zien zich vaak voor het probleem geplaatst de kok een geloofwaardig compli ment te maken voor een hoofdgerecht dat eigenlijk niet. nou ja, dat beter had gekund. Voor koken nemen Amerikaanse mannen en vrouwen immers zelden de tijd, zodat de ervaring ont breekt. In het land van de diepvries- en magnetronmaal tijden hoeft menig burger slechts twee maal per jaar zijn culinaire best te doen: met Thanksgiving en met Kerstmis (wanneer eveneens turkey wordt gegeten). Als de kal koen vandaag weer eens gas tronomisch was mishandeld, was er ook voor de troepen overzee de troostrijke ge dachte dat Thanksgiving ei genlijk de generale repetitie voor Kerstmis is. ADVERTENTIE PASOP! ✓^1 /VALLENDE KETELS! 't Regent CV-ketels! Ikog ,nt iedereen kiest de Radson e J)XHR. de S< H°°g Rendement, dus Superzuinig. Milieuvriendelijk. Overal royaal warm water Plus f 350.- subsidie! ove 'urdelig en milieubewust nieten van het hoogste ovjel irmtekomfort Kies Radson! bioj or folders over 1^^^^ NOX HR ImMI J 04 7( H 84 8 (Van onze correspondent Frans Wijnands) WARSCHAU „Het vuurwerk moet nog ko men", zei presidentskan didaat Tadeusz Mazowieki toen hem werd gevraagd waarom zijn verkiezings campagne zo sloom ver liep. Al eerder had Mazo- wiecki duidelijk gemaakt dat hij er niets voor voel de om zich voor de tv of waar dan ook „aan te stel len als een opgewonden jonge meid die aan de man wil komen". Een overbodige opmerking. Mazowiecki lijkt net zo min op een vrolijke deerne als me vrouw Thatcher op Berend Botje zonder tanden. En het beloofde vuurwerk komt ook niet, Mazowiecki keerde pas gisteren de loop van de mid dag duidelijk vermoeid in Warschau terug van de CVSE- top in Parijs. Veel tijd voor een spetterend slot van zijn campagne is er niet meer, want vanaf morgenmiddag twaalf uur moeten alle kandi daten zich rustig houden. Zon dag mogen de Polen dan voor het eerst in hun geschiedenis rechtstreeks zeggen wie hun nieuwe president wordt: Lech Walesa, de nu al legendarische leider van Solidariteit, of Ma zowiecki, die de Polen het af gelopen jaar hebben leren kennen als een gewetensvolle, hardwerkende, zeer integere en bij vlagen zelfs briljante po liticus en premier. Miljonair Tenzij de 'boer Koekoek van Polen' alsnog voor een verras sing zorgt. Stanislaw Tymins- ki, jaren geleden geëmigreerd en in Canada op bijna klas- siek-Amerikaanse wijze miljo nair geworden, was een paar weken geleden niet meer dan een folkloristisch element in de Poolse presidentsverkiezin gen. Maar de gladde prater to verde zijn landgenoten de af gelopen weken de hemel op aarde voor, als hij gekozen zou worden. Sprookjes vinden juist in tijden van bittere nood gre tig gehoor. In de laatste opiniepeilingen met Walesa onveranderd op kop streefde Tyminski Premier Tadeusz Mazowiecki tijdens de verkiezingscampagne om het presidentsschap van Polen, waarin hij het opneemt tegen de vakbondsleider Lech Walesa. foto: ap zelfs Mazowiecki voorbij. Klaarblijkelijk zien veel kie zers geen andere mogelijkheid hun ontevredenheid over de andere kandidaten te uiten dan zich achter de geslaagde emigrant te scharen. Hoe grap pig het Tyminski-element ook moge zijn, de verstandige Po len en dat zijn er zeer ve len moeten er niet aan den ken dat Tyminski straks als verrassende tweede met Wale sa in de beslissende verkie zingsronde komt en de eerste minister met lege handen blijft staan. Vooral ter eigen gerust stelling is te beluisteren dat het zo'n vaart wel niet zal lo pen, en dat Tyminski in de uitslag nergens zal blijven. Als dat gebeurt mag hij het zich zelf verwijten. Eerst beschuldigde hij Mazo wiecki van volksbedrog. De premier zou florerende bedrij ven voor een habbekrats heb ben verkwanseld aan buiten landers. Maar Tyminski's 'ge heime bron' bleek een alge meen bekend regeringsrapport over de privatisering. Alleen had Tyminski nogal amateu ristisch een paar bedragen met elkaar verward. Mazowiecki's staf nam de af faire hoog op en inmiddels heeft de minister van justitie een vooronderzoek wegens be lediging gelast. De kandidaat uit Canada ging vooral in de fout toen hij geen antwoord gaf op vragen waarom nie mand van de Poolse gemeen schap in Canada hem kent, of hij in Zweden met de Poolse geheime dienst had samenge werkt en wie de medefinan ciers van zijn verkiezingscam pagne zijn. Als Tyminski over een paar dagen niet meer dan een kleurrijke luchtballon blijkt te zijn, zou het Mazowiecki extra stemmen kunnen opleveren. Stemmen die hem dan worden nagedragen, zoals de meeste, want ervoor gevochten heeft hij niet of nauwelijks. „Dat is zijn aard ook niet", hoor je in zijn omgeving zeggen. Mazo wiecki is eerder het type dat de ogen bezorgd ten hemel slaat dan de mouwen op stroopt, zoals Walesa doet. Alle uithoeken Terwijl Mazowiecki wegens drukke werkzaamheden al leen in de weekeinden de straat opging, trok Walesa er dagelijks op uit. Naar alle uit hoeken van het land; hij sprak met intellectuelen wiens favo riete kandidaat hij niet is, en praatte met de Joodse lobby, om uit te leggen dat een moge lijk wat ongelukkige uitspraak van hem allesbehalve antise mitisch was bedoeld. Voor de rest praat Walesa met veel hu mor en vol slimheid, in een stijl van ouwe-jongens-kren- tenbrood. Ook in deze laatste fase be steedt Mazowiecki relatief weinig tijd aan zijn campagne. Gisteravond verscheen hij weliswaar in de Technische Universiteit van Warschau, maar de zaal was grotendeels gevuld met uitgenodigde me dewerkers van de premier uit het hele land. „Die hebben hard voor hem gewerkt en de premier wiide hen daarvoor bedanken", was de verklaring van campagneleider Henryk Wozniakowski. Een gezellig partijfeestje derhalve, maar geen wervende bijeenkomst. Had hij niet beter de boer op kunnen gaan, werd hem ge vraagd. Letterlijk dan, want de omvangrijke boerenstand in Polen zal in de eerste ronde nog wel op de eigen kandidaat stemmen, maar daarna? „Ik moet toegeven dat het agrari sche hervormingsplan van de regering beter uitgewerkt had moeten worden", gaf Mazo wiecki toe, kennelijk in een poging nog wat boerenstem- men binnen te halen. Mazowiecki wijst vaak op wat zijn regering het afgelopen jaar tot stand heeft gebracht. Dat is niet weinig. Bovendien scoorde de premier zelf nog een paa.r fraaie punten dank zij het grensverdrag met de Duitsers en zijn opvallende op treden op de Parijse top. Het heeft zijn aanzien vergroot, maar ook zijn aanhang? Onder veel van de enorme verkie zingsposters met Mazowiecki's gezicht zijn kleine biljetjes ge plakt, bijna voetnoten, met de tekst: „Blijf lachen, we winnen toch!", getekend: Lech Walesa. (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Het nieuws van Thatchers aftreden verraste Groot-Brittannië. Gisteren verklaarde zij nog de strijd om het par tijleiderschap niet te zul len opgeven en door te gaan naar de tweede ver kiezingsronde. Naar verluidt hebben minis ters gisteravond druk uitgeoe fend om Thatcher tot aftreden te bewegen om verdere verne dering te voorkomen en om een „eenheidskandidaat" de kans te geven de positie van de conservatieven te verster ken voor de verkiezingen van medio 1992. Recente opiniepei lingen hadden aangegeven daf de Conservatieve Partij het beter zou doen met een ander als leider. Paddy Ashdown, leider van de liberalen, noemde Thatchers handelswijze „een goed be sluit". Neil Kinnock, de leider van de Labourpartij. sprak van „zeer goed" nieuws. Eerste vrouw Margaret Thatcher was in Groot-Brittannië de eerste vrouw die premier werd. Zij heeft deze functie langer be kleedt dan een van haar voor gangers in deze eeuw. Als dochter van een winkelier kwam zij in 1979 aan de macht met het idee dat het haar be stemming was Groot-Brittan nië eind twintigste eeuw te transformeren. Tijdens haar regeringsperiode werden be lastingen verlaagd, werd de macht van de vakbonden ge broken en gingen staatsbedrij ven over in particuliere han den. De laatste maanden geraakte het land steeds dieper in een economische recessie. Haar partij raakte bovendien scherp verdeeld over haar afWijzende houding ten aanzien van de Europese integratie. Chronologie van de hoogte punten uit de carriere van de Britse premier Margaret That cher: - 1958 - Gekozen in het Lager huis als vertegenwoordiger voor het Noorlondense district Finchley. - 1961 - Benoemd tot staatsse cretaris voor pensioenen en nationale verzekeringen, in functie tot 1964. - 1970 - Benoemd tot minister van onderwijs in het kabinet van de Conservatieve premier Edward Heath, in functie tot 1974. - 11 februari 1975 - Verslaat Edward Heath in de strijd om het leiderschap van de destijds oppositionele Conservatieve Partij. - 4 mei 1979 - Wordt premier van Groot-Brittannie na een verkiezingsoverwinning van de Conservatieven. - 2 april 1982 - Argentinië valt de Falkland-eilanden aan, om dat de Britse kolonie Argen tijns bezit zou zijn. Groot-Brit tannie stuurt de marine en neemt de eilanden half juni weer in nadat Argentinië zich heeft overgegeven. In de oor log komen 255 Britten en 650 Argentijnen om. - 9 juli 1982 - Begint tweede termijn als premier na verkie zingsoverwinning van de Con servatieven. - 12 maart 1982 - De Nationale Bond van Mijnwerkers begint uit protest tegen de plannen om 20 onrendabele mijnen te sluiten een staking van 51 we ken. Het wordt de langste en meest gewelddadige staking in de Britse geschiedenis, die een keerpunt betekent in de po gingen van Thatcher om de macht van de vakbonden te breken. - 12 oktober 1984 - Ontsnapt aan verwondingen als de IRA het hotel in Brighton opblaast waar de Conservatieve Partij aan een conferentie bezig is. Bij de bomaanslag vallen vijf doden en 31 gewonden. - 3 maart 1985 - Mijnwerkers besluiten weer aan het werk te gaan, zonder dat hun conflict met de overheid is bijgelegd. - 6 januari 1986 - Minister van defensie Michael Heseltine neemt ontslag omdat hij het er niet mee eens is dat de heli- kopterfabriek Westland in Amerikaanse handen komt. Heseltine wilde een Brits-Eu- ropese reddingsoperatie. - 11 juni 1987 - Leidt Conser vatieven andermaal naar een verkiezingsoverwinning, waardoor ze de enige premier wordt die deze eeuw drie ver kiezingen achtereen weet te - 26 oktober 1989 - Minister van financien Nigel Lawson neemt ontslag omdat hij met Thatcher van mening ver schilt over de monetaire poli tiek. - 1 november 1990 - Vice-pre mier Sir Geoffrey Howe, voor malig minister van buiten landse zaken en nog als enige over uit Thatchers oorspron kelijke kabinet van 1979, stapt op omdat hij het niet eens is met de ideeen die de premier heeft ten aanzien van de Euro pese eenwording. - 13 november 1990 - Howe zegt in het Lagerhuis dat Thatcher vitale Britse belan gen in het geding brengt en verdeeldheid zaait binnen de Heseltine kondigt aan dat hij tegenkandidaat van Thatcher zal zijn bij de jaarlijkse verkie zingen om het leiderschap van de Conservatieve Partij. Het is de eerste serieuze uitdaging voor Thatcher, die dan 15 jaar de partij leidt en ruim elf jaar premier is. - 20 november 1990 - Michael Heseltine dwingt Thatcher bij de partijverkiezingen een tweede ronde af, die 27 no vember wordt gehouden. - 22 november 1990 - Thatcher kondigt aan dat ze niet aan de tweede ronde deel zal nemen en na de partijverkiezingen zal terugtreden als premier. PARIJS Sovjetleider Michail Gorbatsjov heeft in Parijs, waar hij de Con ferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Eu ropa (CVSE) bijwoont, de westerse landen een lijst gegeven met eerste le vensbehoeften die de Sov jetunie nodig heeft om de winter 'door te komen. De Duitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Die- trich Genscher heeft gezegd dat de Europese Gemeenschap haar uiterste best moet doen zo snel mogelijk voedselhulp aan de Sovjetunie te verstrekken. Hij noemde daarbij een bedrag van 1 miljard dollar (1,65 mil jard gulden). De hulp aan de Sovjetunie vormt een van de belangrijkste onderwerpen op de aankomende Europese top. die medio december in Rome wordt gehouden. Bondskanselier Helmut Kohl beloofde Gorbatsjov voedsel dat door middel van particu liere inzamelingsacties in Duitsland Zal worden ver gaard. Hij zei ook dat Bonn de voorraden graan, meel, melk poeder en babyvoedsel zou kunnen sturen, die waren aan gelegd voor het geval de Sov jetunie. net als in 1948-1949, tot een blokkade van het voor malige West-Berlijn had beslo ten. In Leningrad maakte de tele visie gisteren bekend dat de rantsoenering van voedsel in die stad op 1 december zal be ginnen. Leningrad (vier mil joen inwoners) zal de komende winter worden geconfronteerd met de grootste voedseltekor ten sinds de Tweede Wereld oorlog, toen de stad door Duit se troepen werd belegerd. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE De verrassing is volkomen! Een wolk van wit schuim be- brek t de twee schurken, die één ogenblik absoluut niets zien en atie is juist voldoende voor Rob en Ladrone om zich op hun te- is ti standers te werpen. De steward vuurt zijn pistool af, maar het raci ot treft geen doel. En binnen enkele minuten zijn de mannen rmeesterd. Maar wat nu? Ladrone, Dynamite-Kid en dr. Pron- CHOpeken de koppen bij elkaar, ,,'t Liefst zou ik die knapen aan litie overleveren", gromt Ladrone, maar Dynamite-Kid zegt lachend: „Ja, ja en dacht je, dat ze dan over óns zouden zwij gen? Trouwens, ze hebben ons goed geholpen bij de diefstal van de diamanten. We zetten ze gewoon aan wal". Dat wordt beslo ten, de vlet komt langszij en de twee mannen klimmen over boord. Er is haast bij, want de „Ranger" staat op het punt te vertrekken. Juist nadert in de verte weer de patrouilleboot van de politie te water, de R.P.75. Geweld in Bangladesh Studenten van de Universiteit van Ohaka in Bangladesh hebben gisteren ernstige vernielingen aan gericht bij een hevig protest tegen de regering. Daarbij zouden volgens getuigen vijfentwintig per sonen gewond zijn geraakt. Op weg van school naar huis passeert hier een schooljongen een bran dende jeep. foto: ap Moskou eert vijf spionnen op postzegel MOSKOU De Sovjetunie heeft aan vijf meesterspion nen, onder wie de Brit Kim Philby, een postzegel gewijd. Philby, wiens voornaam ei genlijk Harold was, werkte in Groot-Brittannie 26 jaar lang voor de KGB. Na zijn ontmas kering vluchtte hij in 1963 naar de Sovjetunie, waar hij in '88 overleed. Een van de ande re agenten die op een postzegel verschijnt is Rudolf Abel, die voor de Sovjetunie spioneerde. Nederlaag communisten Bosnië- Hercegovina BELGRADO De commu nisten zijn er niet in geslaagd ook maar één zetel te behalen in het parlement van de Joe goslavische deelrepubliek Bos- nië-Hercegovina. zo is geble ken na telling van 85 procent van de stemmen die zijn uitge bracht in de eerste vrije ver kiezingen die sinds '45 in deze republiek zijn gehouden. Volgens de voorlopige uitsla gen wonnen de nationalisti sche partijen 57 van de 110 ze tels in de Kamer van Commu nes. In de overige 53 kiesdis tricten volgt nog een tweede stemmingsronde. De commu nisten maken ook daarbij wei nig kans. De uitslag van de verkiezingen heeft het uiteen vallen van Joegoslavië weer een stap dichterbij gebracht. (ADVERTENTIE) Eigentijds of klassiek. Speels of strak. ALNO zorgt voor perfektie in kwaliteit en betrouwbare service. Biedt de allure die u past Van een klasse die u herkent aan de details. Wereldklasse die u toekomt Hul gratis hel dikke ALNO KeukenKijkBoek bij: Den Hug: Hel Koenehui», Munweg 32, 25» AA Den Hug. TeL 347)434.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5