Politiek wil af van files voor de kust uit de weekbladt d0ENE ELSEVIER HIT CeidócSomotit Ministerie wil 4 miljard meer fietskilometers Arnhemse Rechtbank weigert beëdiging raadsleden De prij van pure zij is gedaald. GladioGladioGladi BINNENLAND DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 PAG JI Overlegmodel ambtenaren nog niet rond DEN HAAG Topambtenaar overheidspersoneel Pont is er 100 procent zeker van dat nog deze kabinetsperiode het ar beidsvoorwaardenoverleg voor de 700.000 ambtenaren wordt opgedeeld in acht aparte cao's. De vier centrales van over heidspersoneel temperen ech ter zijn optimisme. Dat werd gisteren duidelijk na afloop van het ambtenaren- overleg. De vaststelling van de budgetten voor de verschillen de sectoren, de verdeling daar van over de inkomens en het niveau van de dienstverlening alsmede de rol van het parle ment daarin vormen de voor naamste struikelblokken die minister Dales (binnenlandse zaken) nog moet opruimen. De FN V-ambtenaren, vere nigd in de grootste vakcentra le AbvaKabo, hebben de min ste reserves. Volgens voorzit ter Vrins moet de overheid zelf maar zien hoe ze het bud getprobleem oplost. „Wij zijn daar niet aan gebonden. We gaan net als in de marktsector in vrijheid onderhandelen. Komen we er niet uit, dan voeren we collectieve actie om alsnog onze zin te krijgen". Zijn CNV-collega Poell kijkt minder luchtig tegen de pro blemen aan. „Als Pont bedoelt dat de centrales in feite in stemmen en het verder een kwestie is van uitwerking, dan ben ik het daar niet mee eens" Zijn centrale gelooft niet in reëel overleg zolang het bedrag voor betere arbeids voorwaarden de sluitpost vormt. Het Ambtenarencen- trum en de CMHF (hoger per soneel) willen ook nog tal van verduidelijkingen. Gisteren werd ook duidelijk minister Dales en drie van de vier ambtenarencentrales het besluit hebben teruggedraaid om de opbrengst van de verla ging van de jeugdlonen bij de overheid toe te voegen aan de arbeidsvoorwaardenruimte voor 1991. Het geld (jaarlijks oplopend tot uiteindelijk 150 miljoen gulden) blijft toch be schikbaar voor werkgelegen heidsprojecten voor jongeren. Minister en centrales moeten nog wel een paar voorwaarden afspreken, die moeten voorko men dat het geld niet gebruikt zal worden voor andere doelen („lantarenpalen op donkere plekjes in het kader van de so ciale vernieuwing", aldus een cynische bondsbestuurder). Alders vraagt meer geld voor bodemsanering DEN HAAG Milieu-minister Alders gaat in het kabinet vragen hoe hij al het geld dat de staat binnenkrijgt door juri dische procedures tegen bodemvervui lers kan gaan besteden aan schoonmaak van vervuilde bodems. De bewindsman zei dit woensdag in tijdens de behande ling van de milieu-begroting nadat de gehele Kamer de wens op tafel had ge legd dat niet langer 25 procent van de opbrengsten van kostenverhaal dient te worden afgedragen aan minister Kok van financiën. Een motie van de PvdA terzake is mede ondertekend door SGP, CDA, RPF, D66, VVD en Groen Links. De Kamer is van mening dat het dek kingsprobleem een zaak is van het ge hele kabinet, dus niet uitsluitend van Alders' departement. Boeren: Landbouwschap onvoldoende herkenbaar DEN HAAG Het Landbouwschap in Den Haag is niet voldoende herken baar als belangenbehartiger voor boeren en tuinders. Dat concludeert een or ganisatie-adviesbureau dat de afgelopen maanden het Landbouwschap heeft doorgelicht. Volgens het Arnhemse bureau is er te veel verschil tussen de problemen van de boeren en de onderwerpen die het Landbouwschap aan snijdt bij de minister. Verder hebben de boeren en tuinders te weinig zicht op wat er gebeurt met de heffingen die ze aan het schap betalen. Een betere informatieverstrekking naar de achterban zou veel onvrede wegnemen, alus het adviesbureau. Het onderzoek is ingesteld naar aanleiding van protesten van akkerbouwers die vinden dat het schap zich niet voldoende inzet voor deze sector. Om hun protest kracht bij te zetten, besloten de akkerbouwers eerder dit jaar de verplichte landbouwschapsheffing niet langer te betalen. Het onderzoeksrapport dat gisteren werd gepresenteerd, doet een aantal aan bevelingen om tot een efficiëntere organsiatie te komen. Zo zou het Land bouwschap een onafhankelijk voorzitter moeten krijgen. Nu wisselen de voorzitters van de drie centrale landbouworganisaties (CLO's) elkaar elke twee jaar af. Daarnaast moet er een discussie op gang komen met de 3 CLO's en de vakbonden over de taken en de structuur van het Landbouwschap. Het adviesbureau vindt verder dat er in het bestuur van het schap zetels beschik baar moeten komen voor vrouwen- en jongerenorganisaties. Keuringscursus voor agenten BREDA Om meer mensen de strenge politiekeuring te laten doorkomen start het Spectrum College in Breda een voorbereidingscursus hierop. Dit ge beurt in samenwerking met het ministe rie van binnenlandse zaken, de politie scholen in Leusden en Heerlen en poli tiekorpsen in Noord-Brabant, Noord- Limburg, Zeeland en dat van Dor drecht. De voorbereidingscursus richt zich op twee groepen: de mensen die te jong zijn om al te worden toegelaten tot de politieschool, en mensen die tijdens de keuring zijn afgevallen. Voor de laat ste groep wordt een drie maanden du rende training opgezet, waarin aandacht wordt besteed aan de persoonlijkheids vorming. De mensen die te jong zijn, kunnen een brugjaar volgen. De invoe ring daarvan staat al vast. DEN HAAG Staatsse cretaris Van Rooy van economische zaken is het met de Tweede Kamer eens dat er iets moet wor den ondernomen tegen de vaak kilometerslange files voor de kust tijdens de zo mervakantie. Dit bleek gisteren tijdens een mon deling overleg over de nota ondernemen en toe- PvdA en VVD opperden de suggestie om bij de kustplaat sen grote parkeerplaatsen aan te leggen van waaruit de toe risten per pendelbus naar het strand kunnen worden ver voerd. Een soortgelijk proef project loopt al in Den Haag. Toeristen die naar Schevenin- gen willen kunnen hun auto in de garage bij het Centraal Station parkeren een zich per „Strand Expres" van de HTM naar de badplaats laten ver voeren. Van Rooy zei dit soort demon stratieprojecten zeer te ver welkomen. Zij zal het idee aankaarten bij haar collega's van verkeer en waterstaat, en landbouw en visserij, zo be loofde zij. Verder vindt de staatssecreta ris dat - om de automobiliteit terug te dringen - er meer openbaar vervoer naar de gro te attracties moet komen en dat ook de grote steden er alles aan moeten doen om de toerist uit de auto te houden. Dit kan volgens haar bijvoorbeeld door het inzetten van antieke trams, zoals in Amsterdam. Over een eventuele vaarbelas- ting zegde Van Rooy de Ka mer toe dat als die wordt ge heven, de opbrengst zo dicht mogelijk bij de gebruiker zal worden besteed. Zij dacht daarbij aan investeren in het verbeteren van de natuur- en waterkwaliteit. Van Rooy zei verder zeer te hechten aan verdere professio nalisering van de toeristische sector. Dat is volgens haar van groot belang omdat de concur rentie in deze sector moordend is. Daarom wil zij eerst weten wat er aan toeristische oplei dingen zo al wordt geboden. Haar ministerie gaat in kaart brengen of deze opleidingen aansluiten bij de wensen van deze marktsector en wat de exameneisen exact zijn. Het mooie weer leidde afgelopen zomer vaak tot kilometerslange files richting kust. DEN HAAG/AMERS FOORT De fiets als al ternatief voor de auto; het ministerie van verkeer en waterstaat denkt dat het kan. 'Masterplan Fiets' is het opmerkelijke scenario om de fietser vaker en veiliger op de pedalen te krijgen. Het nog papieren toekomst beeld schetst dat Nederland vier miljard fietskilometers extra gaat afleggen. Het aantal doden in het verkeer moet door verkeersmaatregelen met de helft dalen. Er wordt op aangestuurd dat een ritje op de fiets (voor afstanden tot vijf kilometer) in steden net zo lang of zelfs korter duurt dan met de auto Het aantal gesto len fietsen daalt volgens het plan met 100.000 (door betere mogelijkheden tot stalling) en er komt een uitgebreide pro motiecampagne voor de zege ningen van het rijwiel. Deze week lekte een ander onder deeltje van het 'Masterplan' uit. Het ministerie wil dat ver voer van de fiets in de trein goedkoper wordt en ook moet er één kaartje komen voor fietshuur en treinreis. Op het jubileumcongres van de fietsersbond ENFB, giste ren in Amersfoort, gaf het mi nisterie volledig tekst en uit leg. Het plan stuurt vooral aan Een studente van de Vrije Univérsiteit Amsterdam is op zoek naar haar fiets. Of zou het rijwiel gestolen zijn. Volgens het Masterplan moet diefstal beteugeld woren. Deze en andere maatregelen hebben ten doel de fiets aanlokkelijker te maken dan de auto. FOTO ANP op een mentaliteitsverande- fietser denken: logische routes, stoke bestuurders van auto's ring onder twee soorten 'be- ongehinderde doorgang en moeten nu eens goed beseffen stuurders'. Politici moeten in goede ontsluiting van straten, dat een fiets een prima alter hun plannen veel beter aan de wijken en gemeenten. En ver- natief is. Tekenend is een re cent onderzoek in Delft, zo bleek op het congres in Amersfoort. Daar wist één op de zeven ondervraagden niet uit te leggen waarom voor een kort ritje de auto werd geno- A Welleman, lid van de hoofddirectie waterstaat van het ministerie, is één van de opstellers van het plan. Hoe veel geld het gaat kosten, kan hij nog niet zeggen. „In elk ge val gaat veel meer aandacht uit naar het fietsverkeer bij de bestemming van het totale budget voor verkeer en ver voer. Het Masterplan is een begin van een belangrijke dis cussie, ook met gemeenten en provincies. Het moet over een jaar of vier tot concrete maat regelen leiden". Th. Schoemaker van de Tech nische Universiteit in Delft, één van de sprekers op het congres, mist in veel gemeen ten een fietsbeleid. Hij heeft uitgebreide studie gedaan naar verkeers- en vervoerssyste men. Zomaar een fietspad om dat wijkbewoners toevallig bij het gemeentebestuur klagen, biedt geen soelaas. „Je moet van te voren duidelijk om schrijven op welke manier een gebied bereikbaar moet zijn. Per situatie is het nodig om daarin de rol van de fiets te- betrekken A. Pettinga van de Grontmij denkt aan 'per manente fietsteams'. HENK VAN ESS ARNHEM De Arnhem se rechtbank heeft het verzoek van twee Groen Links-raadsleden uit Rhe- den, om als ambtenaar van de burgerlijke stand te worden beëdigd, af ge- Eerder had de Rhedense ge meenteraad het tweetal be noemd tot onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand. De beide raadsleden hadden in die functie homo-huwelijken willen sluiten. Volgens de rechtbank staat het op voor hand vast dat de raadsleden in strijd met een door een ambte naar van de burgerlijke stand af te leggen eed zullen hande len. De twee raadsleden had den bij hun verzoek tot beëdi ging aangevoerd dat dit een logisch vervolg zou zijn op hun benoeming door de gemeente raad. Maar de rechter stelde dat niet elk verzoek tot beëdi ging wordt gehonoreerd. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER i Ultgeverlj/Wavery Productions HlFever zijden blouse. Van 100% zijde. In antraciet, rood, ecru, koraal, zalm, lila, pistache en blauw. Mt. M - L - XL. Van 99,- voor 69,- HiFever spijkerbroek. Stonewashed Van 69,95 of 59,95 voor Aanbiedingen geldig t/m zaterdag 1 december of zolang de voorraad strekt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabezorgd. Het kon niet uitblijven. Ter wijl de kranten de afgelopen weken massaal berichtten over die geheimzinnige orga nisatie Gladio, probeerden de weekbladen hun neuzen die per in de feiten te steken. Helaas. Onthullingen blijven uit in HP De Tijd, de Groene en Vrij Nederland. De laatste twee en Elsevier pakken ook Lech Walesa bij de kop. De presidentskandidaat blijkt gevaarlijke trekjes te ver to- De theorie is interessant, de aanwijzingen zijn er, maar harde bewijzen ontbreken. Gladio in Italië zou de hand hebben gehad in de moord op de Zweedse premier Olof Palme. De Groene sprokkel de de door buitenlandse me dia vergaarde feitjes bijeen en zette ze op een rijtje. Pal- me zou zijn vermoord omdat hij teveel wist van de Ameri kaanse wapenleveranties aan Iran en het doorsluizen van de winst aan de contra's in Nicaragua. Gladio Italië zou vervolgens op verzoek van de CIA het vonnis hebben geveld. Wat het binnenland betreft, voorspelt het blad dat het Gladio-muisje nog een fel zwiepend staartje krijgt. Hoe het allemaal in elkaar zit, is onduidelijk, maar pluis is het zeker niet. Achterdocht is er ook volop bij Adam Michnik, hoofdre dacteur van de Gazeta Wy- borcza, het grootste dagblad van Polen. De voormalige 'strijdmakker van Lech Wale sa vreest het ergste. Aanvan kelijk wilde Walesa er niets van weten, maar nu ambieert de vakbondsleider toch een nieuwe baan: het president schap. De krant van Michnik kreeg van Walesa te horen dat het uit moet zijn met al die kritische artikelen. Met dat dreigement kwam een einde aan het verbond tussen intellectuelen en arbeiders binnen de vakbond Solidari teit. „Mij beangstigt de ma nier waarop hij Solidarnosc gebruikt om zijn eigen per soonlijke ambities te verwe zenlijken", schrijft Michnik. „Walesa zorgde ervoor dat ie dereen die in" staat was zich tegen hem te verzetten van het toneel verdween, en daartoe vond hij het nodig hen in het openbaar 'egghe ads' en 'joden' te noemen. Zijn politieke droom is abso lute macht zonder verant woording. Lech Walesa zal geen president van een de mocratisch Polen zijn". De Nobelprijswinnaar zal vol gens Michnik niet van zijn fouten leren. „Omdat hij er diep van is overtuigd dat hij er nooit een maakt". Adam Michnik houdt in El sevier hetzelfde betoog. Ter wijl Walesa probeert presi dent van Polen te worden, maakt premier Lubbers kans op het voorzitterschap van de Europese Commissie in Brus sel. „Jacques Delors blijft ge woon zitten tot Lubbers klaar is met deze kabinetspe riode", weet Elsevier. Tijdens het congres van de Europese christen-democraten in Dub lin merkte Elsevier op „dat de Belgische premier Mar tens en Lubbers elkaar kan dideren om vervolgens be scheiden te ontkennen dat zij de functie zelf ambiëren". Nee, dan heeft de Ameri kaanse schrijver Paul Bowles het een stuk makkelijker. „Voor mij is alles per defini tie volstrekt zinloos. Dat is een geruststellende gedach te", vetrouwt hij Elsevier toe. Het boek 'The Sheltering Sky' van deze bedenker van de Amerikaanse variant van het existentialisme is ver filmd door Bernardo Berto- lucci en gaat in december in première. Reden genoeg voor Elsevier om naar Tanger af te reizen. De reis-auteur woont daar omdat de stad hem ooit werd voorgespie geld als een ideale vluchtha- ven voor ontspoorde roman tici. Even merkwaardig en amusant als de persoon Bow les zelf is zijn relatie met huisvriend Mohammed Mra- bat. Hij maakt de oude schrij ver in het voorbijgaat uit voor leugenaar, ouwehoer en zeurpiet. Als interviewer Rob van Scheers vraagt waar de auteur dat aan te danken heeft, kijkt Mrabat hem met grote ogen aan en zegt: „He's my friend!". Terug naar die dekselse Gla dio en Lech Walesa, die bei de in Vrij Nederland worden aangestipt. Ex-staatssecreta- ris van defensie G. Peijnen- burg zegt op de hoogte ge weest te zijn van de Neder landse variant van Gladio en van geheime wapenopslag plaatsen. Gladio, Gladio, Gla- relc dio, luidt de bovenrege het artikel. VN slaagt ei^ai in de geïnterviewden to 'n zienbarende uitspraker ;r- bewegen. er Elders in VN ratelt de ;bc ed van woorden Taalkund in^ qua logica is er volgend vaak geen touw aan v; ul. knopen. Zo kan Wales; *ei' weren: „Ik ben er voor, 'ei ker nog, ik ben er teg Maar elke onhandighe een gesprek wordt onmi f" lijk gecorrigeerd door waakzame perschef, volgde Walesa tijdensl weinig verheffende a zingscampagne. Premier Mazowiecki kandidaat, maar vindt| kiezingsbijeenkomsten gruwel. Hij wikt en maar zijn morele prinj zijn onwrikbaar. Walel ongehoorzaam, dynan! onredelijk en anarchist De premier heeft daaiT gen een afkeer van i zoekt voortdurend naarl promissen. Zijn medewj worden wanhopig varf bescheidenheid. Hoe oob de kiezer? Zondag wetel Margaret Thatcher dinsdag waar ze aan tif Dan wordt gestemd ov** vraag of zij leider blijf! de Britse conservatii Vrij Nederland portret de vrouw die thans f 'Battle of Britain' Edward Heath haalde hal '66 in zijn schaduwkaï^ maar had bedenkingen:] ze er eenmaal inzit, k( we nooit meer van ha; Acht jaar later stak de ren Dame hem kundi) dolk in de borst. „Niet rug", aldus VN. „Ze nooit van achteren aan' Nog één keertje Gladio. HP/De Tijd slaagt er ni met onthullingen te k0|5< waar de Belgische en aanse kranten ec bol staan. Wat knullig voer blad aan dat „de Nederl; journalistiek geconfron wordt met een gehein sti dingscultuur Rara: nieuws, maar toch een Het interview met Hedy D'Ancona lei di evenmin nieuws, maar een aardig stukkie op. De Tijd 'vraagt zich NOS-Laat ooit het n van Newsnight op BBC halen en constateert „Voorlopig slaat onze M.pe naast Jeremy Paxmar Francine Stock nog een vig figuurtje". D'Ancon; woordt: „Dat komt du gt het mondje van de inteoe wer en niet uit het van de minister" Dat di is' dere minister 'Meisje wordt genoemd, vindt I a cona flauw en province en ook seksistisch. De enkele puissant rijkt tf( vele straatarmen zijn s kd tomatisch voor de verz t n economie van Surinnit waar HP/De Tijd een I nam. Corruptie viert hoier De jaarverslagen van gemene Rekenkamer zij ral solute bestsellers in Si rd me. Het Dagblad de We: sloot de laatste versie uilleton-vorm integraal te nemen. Opvallend zinssneden als: „Op schrijven van de Rekf mer werd door de mii niet gereageerd". Het uitblijven van re; geldt niet voor de Russ generaal Dmitri Volkogi an_' Zijn Stalin-biografie o tende een schok in de S< unie. Volkogonov in du; jonge jaren zelf „een n Mil stalinist" veegde de aan met de man die ^n^ nen 'tegenstanders' ov« w kling heeft gejaagd: 'ni< vonden nogal wat Sovjelïr" niet aardig van de biof mr Duizenden brieven bel R; den op zijn bureau. Tu '"k( procent van de mensen j zich af wat de schrijve genlijk wel dacht. En t< nisch weyd hij met de bedreigd. „Iedereen is ervan ovei dat het socialisme e historische nederlaag geleden. Maar is dat wel vraagt Volkogonov zie HN-Magazine af. „Als Marx uit zijn graf zou staan en in het westen Duitsland zou rondne V zou hij waarschijnlijk ze Jongens, het is ons g Het socialisme is er! Ni lijk zou hij een paar niet leuk vinden, zoal grote inkomensverschillf Zou Marx ook te sprekei over het sluimerende ral in Duitsland, dat in ee der artikel van HN won schreven? Stadsbestui Anetta Kahane uit Le - verwijt de politie gebrek t c begrip voor de situatie is buitenlanders. „Het is tl St< woordig oké een raci &t zijn WIM BUNSCHO let

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4