flan spitstoeslag zaait erdeeldheid in coalitie Ontdek met Heineken het échte Rome, Madrid, Parijs of Athene. Ambassade werkt aan vrijlating elf gijzelaars iibbers ontkent nden met Gladio Luchtmachtstaven kunnen met kwart minder aan mensen toe Badkamer Gabor wekt woede YYD «NENLAND QeidóaOowuwt DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 PAGINA 3 ïema afgetuigd ^HAAG Adriaan Venema is vond in Hilversum door twee inden afgetuigd. De omstreden er liep onder meer gekneusde i op toen de belagers hem bij treden van de televisie-studio's it RTL-4 programma Diewertje :0, handen namen met een ploer- ,n er en een honkbalknuppel. 1 ia is in het ziekenhuis in Hil- >nf i behandeld, maar werkte des- te [s mee aan de live-uitzending. )rr tste tijd is hij regelmatig be et zegt hij. De daders moeten ce. s de schrijver worden gezocht eem-rechtse kringen. Drie we- vc leden protesteerde Venema in =e lekblad Vrij Nederland tegen lg itie van de memoires van de Ze re Rost van Tonningen. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In Bagh dad werkt de Nederlandse ambassade met man en macht aan de vrijlating van elf Nederlandse gijze laars. Dat gebeurt onder leiding van de Nederland se ambassadeur in Ku- wayt, Veling, die in Irak tijdelijk de nog in ons land verblijvende ambas sadeur Van Dam ver vangt. Acht Nederlandse gijzelaars zijn er inmiddels zeker van dat zij vandaag Baghdad kunnen verlaten. Een gedeelte van hen verlaat Irak in het spoor van de Franse extreem-recht se politicus Le Pen, een andere groep gaat naar huis met de Zwitserse delegatie die nu nog in Baghdad verblijft. Aanvankelijk bevestigde het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag gisteren dat negen Nederlandse gijze laars naar huis mochten. De woordvoerder van de gijze laars in Baghdad, Martin Bronkhorst, wist evenwel te melden dat minimaal acht en maximaal elf Nederlanders Irak mogen verlaten. Aanvankelijk stonden op de lijst van namen van gijzelaars die de Zwitsers hebben vrij ge kregen twee Nederlanders die als Zwitser waren aangemerkt. Bronkhorst: „Dat veroorzaakte verwarring. Het betreft even wel wel degelijk Nederlanders, die echter voor een Zwitsers bedrijf werkten en met Zwit serse vrouwen zijn getrouwd". Volgens Bronkhorst zijn drie Nederlandse gijzelaars die van de Iraakse autoriteiten toe stemming hebben gekregen Baghdad te verlaten al lang weer thuis. „De Iraki's hebben met oude lijsten gewerkt. Daarop kwamen namen van gijzelaars voor die al met de missie-Brandt naar huis zijn fegaan. De Nederlandse am- assade in Baghdad probeert van alles om in de plaats van die drie man andere Neder landse gijzelaars mee te geven. Het staat echter nog niet vast of dat al dan niet lukt. Het is allemaal erg spannend", aldus Bronkhorst, die doorlopend in contact staat met ambassadeur Veling. Nederland niet zo gastvrij UTRECHT De veel geroemde Ne derlandse gastvrijheid voor vluchte lingen blijkt niet uit feiten. De bro chure 'Vluchtelingen in getallen' van de vereniging Vluchtelingenwerk toont aan dat slechts 1 op de 745 in woners van Nederland een toegelaten vluchteling is. In de Europese Ge meenschap (EG) is die verhouding 1 op de 611. Nederland telt circa 20.000 vluchtelingen. De meeste van de 750.000 vluchtelingen in Europa be vinden zich in de EG (535.000). Van de rijkste EG-landen herbergt Neder land er op Italië na de minste in ver houding tot de eigen bevolking. De nemarken voert de ranglijst aan met een verhouding van 1 op 187. Daarna volgen Frankrijk, de voormalige Bondsrepubliek, België en Engeland. BEPERKING AUTOGEBRUIK VORM VAN VRIJHEIDSSTRAF MIDDELBURG Terugdringen van het autoge bruik, hoe marginaal ook, tast voor het individu direct de kwaliteit van zijn leven aan. Maatrege len op dit gebied zijn te vergelijken met vrijheids straffen. Dat heeft prof.ir. J. Volmuller, emeritus hoogleraar verkeerskunde aan de Technische Universiteit in Delft gisteren betoogd op een ver- keersdag in Middelburg. Volgens hem zou er alle ruimte zijn voor verruiming van bijvoorbeeld het autowegennet als wij ervan overtuigd waren dat dat een goede zaak zou zijn voor onze samenle ving. „We kunnen pas goed uit de problematiek komen als we naast de fiets en het openbaar ver voer ook de auto aanvaarden als een onmisbaar instrument in het genieten van onze nog steeds stijgende welstand en erkennen dat die auto even zeer zijn ruimte vergt als de wasmachine, de rui me woonomgeving, het sociaal-cultureel centrum of het voetbalstadion", aldus Volmuller. ;be HAAG Binnen de ingsfracties is ver- ontstaan over lan van verkeersmi- Maij-Weggen om iafcitstoeslag op de mo- v uigenbelasting in te êe n. )A wil de opbrengst van atregel gebruiken voor 'A anciering van nieuwe >n inels. De PvdA vindt it de inkomsten met het openbaar vervoer ip de rails moet worden io bleek gisteren na af- het overleg met de af; ;r. week zag het er nog dat de regeringspartij- roerend eens waren invoering van een jke toeslag. Tijdens een iebijeenkomst in Den Haag lieten de verkeersspecia- listen van CDA en PvdA we ten dat het tijd werd voor in voering. Minister Maij-Weg- gen besloot onmiddellijk spij kers met koppen te slaan, en bracht het voorstel dezelfde week nog in de ministerraad. Niet alleen over de aanwen ding van de opbrengsten, maar ook over de uitvoering van de maatregel zijn echter diep gaande verschillen van me ning gerezen. Tijdens eerdere debatten was al duidelijk ge worden dat de PvdA weinig voelt voor de aanleg van vijf autotunnels in de Randstad. Het CDA wil nu de spitstoe slag gebruiken om op dit ge voelige punt concessies bij de coalitiepartner af te dwingen. Daarbij speelt mee dat de on derhandelingen over de priva te financiering van de nog niet aangelegde tunnels (in totaal 4) tot teleurstelling van het CDA wat in het slop zijn ge raakt. CDA en PvdA blijkens tevens verschillend te denken over de manier waarop de toeslag kan worden ingevoerd. Het CDA dringt aan op de intro ductie van een 'dagkaart' voor automobilisten die zich inci denteel in de Randstad-spits begeven. De sociaal-democra ten vrezen echter dat zo'n sy steem, dat het gebruik van vignetten vereist, zo goed als onmogelijk te controleren is. Bij eerdere debatten had woordvoerder Castricum al het voorbehoud gemaakt dat een vignettensysteem niet mag ontaarden in een enorme bu reaucratische rompslomp. Te vens vreest hij dat de toeslag het gebruik van sluiproutes zal aanmoedigen met alle gevol gen voor de verkeersveilig heid en geluidoverlast van Ook binnen het kabinet zijn de betrokken ministers het nog niet eens over de wijze waarop de toeslag kan worden ingevoerd. CDA-minister Hirsch Ballin (justitie) biedt naar verluidt nog het meeste weerwerk. Hij heeft Maij- Weggen duidelijk gemaakt on voldoende politie op de been te kunnen brengen om het ge bruik van dag-, week- of maandkaarten effectief te kunnen controleren. De con trole op automobilisten die via hun wegenbelasting voor een heel jaar spitstoeslag betalen zou in het voorstel moeten plaatsvinden via de huidige kentekencontrole, waarbij elke auto gemiddeld vijf maal per jaar gefotografeerd wordt. Het kabinet is van plan mor gen definitief knopen door te hakken over de invoering van een spitsheffing, mogelijk al in de loop van 1991. Maij-Weggen kan dan bij de behandeling van haar verkeersplannen, volgende week in de Tweede Kamer, opening van zaken ge- 'Ramp was niet te overzien geweest' Het had maar een haar gescheeld of de F16- straaljager van de basis Twenthe, die gisteren in Drenthe is neergestort was terechtgekomen op een gaslocatie van de NAM bij Dalen tussen Hoogeveen en Coevorden. „De ramp was in dat geval niet te overzien geweest", zegt NAM- woordvoerder Frank Duut. Het toestel, dat een waarde vertegenwoordigt van 35 miljoen gul den, kwam in een nabijgelegen weiland terecht. Werknemers van het bedrijf en een boormaat- schappij waren juist bezig met het slaan van een nieuwe put naast de bestaande, toen het toestel neerkwam (foto rechts. De vijfentwintig werknemers stopten direct hun werkzaamheden in verband met ontploffingsgevaar. De 28-jarige piloot kapitein M.T.A.PIadet uit Enschede, die de F16 wegens onbestuurbaarheid met de schietstoel had moeten verlaten, werd opgepikt door een passerende politieauto. Na het toestel nog even in ogenschouw te hebben genomen, werd hij (foto boven) per helikopter naar het zie kenhuis vervoerd voor onderzoek. FOTO'S: ANP ach folg van de voorpagina) :AAG De orga- O en I heeft vol- Lubbers niets uit- le met „grootschali- errilla-achtige orga- als Gladio, die vortels in de NAVO ?n. Zij valt uitslui- onder het gezag en verantwoordelijkheid -geie Nederlandse rege- P.( O en I altijd betrokkep ooit'1 kij overleg binnen de over strategieën en es van geheime weer- inheden in oorlogstijd, van O en I tijdens een ng is echter vrij be- zoals de premier vorige al in een brief aan de meedeelde. De belang- taken: zorgen dat de re- ^en de leden van het ko- gn k huis in veiligheid ko- ïnformatie doorspelen Ie regering in balling en „kleine sabotage-ac- g itvoeren tegen de bezet- aj zoals het bemachtigen telangrijke stukken en 'ernietigen van bevol- [isters. In vredestijd en I een slapend be- „Zii houdt zich ook be- t 'bezig met het verga- inlichtingen over per- aldus de premier, iet uitoefenen van haar heeft O en I volgens rs de beschikking over uurwapens en zaken ingstoffen, bijvoorbeeld uizen open te breken", ^ateriaal van de organisa- "verigens sinds enige tijd in Nederland op een ESS centraal punt opgeslagen. „Deze opslagplaats kan alleen met toestemming van de mi nister van defensie worden be treden", aldus Lubbers. „De leden van O en I kunnen er dus niet zomaar over beschik ken". Tot deze streng beveilig de centrale opslag is besloten nadat begin jaren tachtig op twee plaatsen in Nederland wapendepots van O en I wa ren gevonden. Lubbers noemde het „volko men terecht" dat het bestaan van O en I lange tijd geheim is gebleven. „Dat was in het be lang van de staat en de bur gers. Nu er echter een eind is gekomen aan de Koude Oor log, hebben we de vrijheid er over te praten". Hoe groot de organisatie is wilde Lubbers niet zeggen. Evenmin ging hij in op de vraag welke personen ervoor worden gerecruteerd. Wel ontkende hij de suggestie van Ria Beckers dat het vooral om mensen met een militaire achtergrond gaat. Het kabinet is bereid het on derdeel 'geheime uitgaven' dat voorkomt op de begrotingen van vijf departementen te be spreken met de kamercommis sie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. Minister Kok van financiën liet de ka mer dit gisteren per brief we ten. Hij reageerde daarmee op een brief van voorzitter Ver meend (PvdA) van de vaste kamercommissie voor de rijks uitgaven. Het PvdA-kamerlid Melker.t had Kok al in juni vragen gesteld naar de achter grond van de geheime uitga ven (ongeveer 11 miljoen gul den). Aan de vooravond van het debat over de organisatie O en I werd Kok vanuit de kamer aan deze kwestie herin- tie roept hulp Ron Brandsteder in HAAG Bezoekers van de Hilversumse markt worden an op een bijzondere manier gewaarschuwd voor zaken- Ron Brandsteder, André van Duin, Linda de Mol, Henny an, Will Simon, Ted de Braak, Carry Tefsen en Joost den ir hebben geluidsbanden ingesproken met waarschuwende ti. Korte oproepen als „Zorg dat de zakkenroller er niet bij noeten de winkelende Hilversummer erop wijzen dat hij Dp zijn portemonnee moet letten. Ook geven de artiesten adviseren zij de markbezoekers hun beurs in de hand of de kleding te dragen. Aanleiding tot deze ongebruikelijke t van de Hilversumse politie is een opmerkelijke stijging et aantal gevallen van zakkenrollerij in die plaats. DEN HAAG De staven van de Koninklijke Luchtmacht kunnen zo worden gereorgani seerd dat de bestaande taken met 26 procent minder mensen kunnen worden uitgevoerd. Dat blijkt uit een rapport van het organisatiebureau Klyn- veld Bosboom Hegener. Minister Ter Beek van defensie heeft het rapport gisteren naar de Tweede Kamer gestuurd. In totaal werken er 1524 mensen bij deze staven. Een van de maatregelen is dat de organisa torische laag van de twee com mandostaven van de lucht macht het commando tacti sche luchtstrijdkrachten en het commando logistiek en oplei ding uit de luchtmachtorga nisatie wordt verwijderd. Vol gens Ter Beek is dit de eerste maatregel waarin de reorgani satie zijn beslag krijgt. Bij de twee commandostaven, die bei de in Zeist zijn gevestigd, wer ken nu 323 mensen. Omdat de taken van de com mandostaven naar de Haagse staven overgaan, kan een aan tal van deze mensen werk in Den Haag krijgen en een ander deel naar elders worden over geplaatst worden. Ook de Haagse staven kunnen volgens het rapport met minder men sen toe. Daar werken thans 1201 mensen, terwijl er in de nieuwe opzet 1025 overblijven. Het organisatiebureau stelt vast dat de taken van de twee com mandostaven belangrijke over lappingen vertonen met taken die door de Haagse staven wor den uitgevoerd. Dat komt om dat de commandostaven be perkte bevoegdheden hebben. Andere taken die nu bij deze staven liggen kunnen de Haag se staven ook voor hun reke ning nemen, aldus het rapport, dat daarom de opheffing van de commandostaven adviseert. Erasmusprijs Prins Bernhard, regent van de Stichting Praemium Erasmianum, heeft gisteren de Erasmusprijs voor de prehistorie uitgereikt aan de Britse geleerde Grahame Clark. De uitreiking in het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam werd bijgwoond door Koningin Beatrix en prins Claus. Professor Clark (83) krijgt de prijs, een bedrag van 200.000 gulden, omdat de stichting vindt dat hij een fundamentele bijdrage heeft geleverd aan het theoretisch- archeologisch denken binnen de Europese prehistorie. FOTO: ANP DRS. P. SCHOTHORST IN PROEFSCHRIFT: Complicaties bij geboorte veroorzaken later problemen UTRECHT Kinderen die wegens ernstige com plicaties rond de geboorte op een speciale intensive- care-afdeling (NICU) zijn opgenomen hebben later een grotere kans op psy chische problemen dan kinderen in het algemeen. Drs. P. Schothorst concludeert dit in haar proefschrift over een onderzoek bij „NlCU-kin- deren", waarop zij volgende maand promoveert aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Jaarlijks worden 3.000 kinde ren wegens complicaties (ex treem korte zwangerschap, te laag geboortegewicht, ernstige aangeboren afwijkingen) in een NICU opgenomen. De On derzoekster ontdekte dat bij ogenschijnlijk normaal func tionerende kinderen toch wat aan de hand was. NICU-kin- deren blijken drie keer zo vaak speciaal onderwijs te vol gen (12 procent), vier keer zo vaak psychische problemen te hebben (43 procent) en acht keer zo vaak lichte stoornissen in de hersenfuncties (42 pro cent) te hebben als kinderen in het algemeen. Schothorst adviseert om kin deren die het meeste risico lo pen op problemen niet alleen rond hun zesde te onderzoe ken. Dan is het mogelijk om de problemen op tijd, met ex tra en heel gerichte begelei ding, zoveel mogelijk te beper- ,ken. Onderzoek bij NICU-kinderen was tot nu toe vooral gericht op peuters en kleuters. Scho thorst koos voor kinderen van acht jaar en ouder omdat er op die leeftijd intellectueel, soci aal en emotioneel veel van hen wordt gevraagd. Ze on derzocht de kinderen zelf en beirok onder meer schoolpres taties, gezinsfactoren, emotio neel en sociaal gedrag bij haar onderzoek. AIBAAI door WILLEM RITSTIER Albeda blijft nog zes jaar DEN HAAG Prof. dr. W. Albeda is voor nog eens zes jaar benoemd tot voorzitter van de Advies- en Arbitragecommissie Rijksdienst, die bemiddelt in conflicten tussen ministers en ambtenarencentrale (de 'Com- missie-Albeda'). H. Vonhoff wordt plaatsvervangend voor zitter, prof. dr. C. Rijnvos en prof. mr. M. Rood ziin benoemd tot lid. Rotterdams burgemees ter A. Peper vervangt Rijnvos als plaatsvervangend lid. Ande- Prof. dr. W. van 1 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG VVD-ka- merlid Piet Blauw wil tekst en uitleg van staats secretaris Gabor (natuur beheer) over de badkamer van „enkele tienduizen den guldens" die deze heeft laten installeren op het ministerie van land bouw, natuurbeheer en milieuhygiëne. Blauw vindt dat Gabor een wel erg grote luxe-uitgave heeft gedaan. „Veel Nederlan ders die over een vergelijk baar bedrag zouden kunnen beschikken, zouden daarmee tot de aankoop van een eigen woning zijn overgegaan", al dus het kamerlid in schriftelij ke vragen aan de staatssecre taris. Blauw wil precies weten hoe veel de badkamer heeft ge kost, of Gabor daarvoor een greep heeft gedaan uit de rijkskas en wie er al dan niet van de ruimte gebruik mogen maken. Tenslotte merkt het kamerlid op dat de forse in vestering niet strookt met het gewenste spaarzame omgaan met water, „zoals ook door de staatssecretaris omschreven bij de behandeling van de derde nota waterhuishouding deze week". Een woordvoerder van het mi nisterie bevestigde vanmorgen dat Gabor kort na zijn aantre den 50.000 gulden heeft be groot voor de aanleg van een 'verfrissingsruimte'. Het mi nisterie onthoudt zich verdeï van het geven van commen taar op de kamervragen. (ADVERTENTIE) Heineken, al jaren thuis in Europa's favoriete hoofdsteden, laat u het échte, niet-toeristische, Rome zien, het geheime Madrid, het verborgen Parijs en het Athene van de Atheners. Honderd van zulke opmerkelijke 'ontdekkingsrei zen' zijn er te winnen. Een onvergetelijk lang weekend voor twee personen. Alle informatie vindt u nü in elk krat Heineken Bier. -

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3