Meer voor tent en caravan CARAVAN* CAMPING RAI 1 Drie noviteiten op tentengebied Ccidóc Commit 23 t/m 28 novemberl90 aravan-RAI n het kort Ai kampeerauto's en caravans ook voor 't kleinere budget Tip s voor caravanners DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 PAGINA 15 formatie iravan-RAI Caravan mping RAI rdt van jdag 23 tot en t woensdag 28 1 gember louden in het e RAI- nplex. eningstijden 110 tot 18 uur. egangsprijs: i, 2,50 per rsoon; ideren van 4 en met 11 jaar Pas 65- jders 5,-. Er ook een trein- gangsregeling. AMSTERDAM rai Een lekkende gaskachel, iveilige elektrische bedra- een ondeugdelijke khaak: het zijn maar een lar voorbeelden van onvei- g kamperen. De ANWB, lovag, RAI en het ministe- ie van landbouw, natuurbe heer en visserij voeren tij- ens de Caravan Camping y p AI een voorlichtingscam- agne om zulke situaties te )orkomen. Op de beurs is in expositie ingericht in de leltahal, waar veilige en on- eilige kampeersituaties lorden getoond. Daar is ook en gratis brochure verkrijg- aar over dit onderwerp. Een camper is voor veel ïensen een wensdroom, die verband met beperkte fi- anciële middelen niet altijd i vervulling kan gaan: een eetje camper kost gauw ze- entig mille. Maar wie zelf andig is, kan veel geld be- laren. Jaren geleden heeft ANWB een boekje over ilfbouw van een kampeer- ïto op de markt gebracht, ïaar dat is al lang uitver- ocht. Daarom is nu de oude itgave compleet vernieuwd, leze eenmalige uitgave kost n,50 gulden. Wie zich breed wil oriente- ;n op de caravanmarkt al iens tot aankoop over te lan, kan zich laten bedel- n onder de folders. Maar lie dan helemaal niet meer an beslissen, heeft mis- hien iets aan de koopwij- zer voor caravans op floppy disk. Het schijfje is geschikt voor alle MS-DOS compu ters. Via het computerpro gramma kan worden gese lecteerd op prijs, gewicht, in deling en aantal slaapplaat sen. Alle nieuwe caravans zijn in het programma opge nomen. Elk jaar wordt een geactualiseerde versie op de markt gebracht. De koopwij zer is voor 11 gulden te koop op de ANWB-stand; wie 'm per post wil hebben, betaalt 12,50 gulden. Natuurlijk zijn er ook altijd nog koopgidsen van de ANWB, voor wié lie ver bladert dan print. Wie wél wil kamperen met een caravan, maar telkens weer opziet tegen de reis, kan zijn voordeel doen met een gloednieuwe 'caravan- koeriersdienst'. Het bedrijf Avando bv in Krimpen aan de IJssel verzorgt het trans port van caravan van huis naar de Europese vakantie bestemming en weer terug. Ook voor mensen die ook hun boot mee willen nemen op vakantie, is de koeriers dienst een uitkomst: ze ne men zelf de boot achter de auto mee en de caravan wordt bezorgd. Het bedrijf zet de caravan op een mooie plek op de camping en zet de voortent op, zodat alles kant en klaar staat. De kos ten? Een gulden per kilome ter: omgerekend kost dus het transport naar de cam ping aan het Gardameer on geveer 1200 gulden. Voor een kwart van alle Nederlanders die naar het buitenland vertrekken, staat vakantie gelijk met kamperen. In eigen tent of caravan. Van de Neder landers die vakantie in ei gen land houden, kiest zelfs ruim de helft voor zo'n mobiel onderkomen. De doelgroep is dus groot genoeg voor de Caravan Camping RAI, die vanaf 23 november in Amster dam wordt gehouden. Verkopers van caravans dro men nog wel eens van de top jaren 1976 en 1977, toen Ne derland massaal koos voor de caravan. Toen werden er jaar lijks ruim 40.000 verkocht. Daarmee bleek de markt voor lopig verzadigd. Een goed ge bouwde en goed onderhouden caravan gaat immers al gauw een jaar of vijftien mee. De markt zakte in en pas de laat ste jaren is er weer sprake van groei. In 1987 werd de 25.000 overschreden; in 1990 hoopt de branche op een totaal van 30.000 uit te komen. De caravan- en kampeersector heeft positieve toekomstver wachtingen. De mensen krij gen steeds meer vrije tijd, de toenemende groep van actieve senioren blijft op eigen houtje recreëren en de financiële mo gelijkheden om dure gebruiks goederen te kunnen kopen zijn er nog steeds bij de meeste mensen. Voorzitter L. de Winkel van de afdeling caravans van de RAI denkt verder dat de Eu ropese integratie ook een rol speelt: „We gaan ons geleide lijk meer Europeaan voelen en gaan dus nog gemakkelijker en vaker naar het buitenland". De Caravan Camping RAI is een eldorado voor de verwen de kampeerder. Voor het eerst wordt nu het hele RAI-com- plex in beslag genomen door de beurs: 220 exposanten heb ben maar liefst 63.000 vierkan te meter nodig om hun waar uit te stallen. Moderne tinten Wie er nog niet op de camping achter was gekomen dat een 'eitje' uit de jaren zeventig echt niet meer kan, ontdekt dat wel op de caravanbeurs. Klungelen op een wankelend gascomfoortje is er niet meer bij: de caravanner van van daag heeft koelkast, afzuigkap, driepits-gasfornuis in een ge ïntegreerd aanrechtblad eri soepel lopende laatjes tot zijn beschikking. De gebloemde schuimrubberen kussens in de zithoek hebben plaats gemaakt voor goed-zittende bankjes in lichte moderne tinten. Een 'natte cel' is bijna niet meer weg te denken, inclusief che misch toilet. De mogelijkheden voor interieurindelingen zijn legio: iedere kampeerder kan een caravan kopen die precies op zijn situatie is toegesneden. Maar ook de vormgeving van de caravan zelf heeft een enorme verandering onder gaan. Een exemplaar uit het begin van de jaren zeventig bestond uit een houten frame met aluminium aan de buiten kant, triplex binnen en een dun laagje tempex als isolatie daartussen. Van aërodynamica was nog niets te merken. De huidige caravans zijn* keurig gestroomlijnd, voorzien van dubbele ramen en gebouwd uit verlijmde sandwichpanelen met een hoge isolatiewaarde., Natuurlijk zijn de prijzen ook met de tijd meegegaan: begin jaren zeventig kostte een ge middelde caravan vijfduizend gulden. Nu worden de meeste caravans verkocht in de cate gorie tot vijftienduizend gul den. Lichtgewicht tenten Overzicht van de Caravan Camping RAI, zoals die jaarlijks in Amsterdam wordt gehouden. Ook voor de kampeerders die zweren bij eerlijk tentdoek is er voldoende te beleven. TEKENING: PR oppervlakte van de Caravan Camping RAI. Maar ook voor kampeerders die zweren bij eerlijk tentdoek is voldoende te beleven. In gewicht loopt het aanbod van tenten uiteen van 1,5 tot 90 kilo en in prijs van 50 tot 3000 gulden De lichtgewicht tenten zijn ruimer dan ooit vertegenwoor digd. Niet alleen jongeren, maar ook oudere sportieve kampeerders kiezen voor zo'n gemakkelijk op te zetten tent. Zo'n grote bungalowtent is aardig als je met het hele gezin drie weken lang op dezelfde plek blijft, maar voor rond trekken is zo'n zwaar pakket met tientallen stokken toch iets te omslachtig. Voor wie aan stahoogte in een bunga lowtent is gewend, is het moei lijk om zich ineens weer lig gend te moeten aankleden. Mensen die dus iets zoeken tussen de bungalowtent en de trekkerstent in, vinden erde pyramidetent. Een hoge stok achter in de tent garandeert de stahoogte; op twee lagere stok ken vóór rust de luifel. Vouwwagens en -caravans wa ren een hele tijd behoorlijk po pulair, maar momenteel blij ven de verkoopcijfers schom melen rond de zesduizend stuks per jaar. Vouwwagenfa brikanten als Alpenkreuzer en Parad iso komen op de beurs met weer nieuwe indelingen en natuurlijk ook de gewilde grijstinten. En dan zijn er nog de vouwcaravans met schar nierende wanden. De produ centen richten zich op de ver groting van het comfort en het bedieningsgemak bij het opzet- Beperkt Bij de afdeling kampeerauto's op de beurs is het altijd druk, maar toch blijft die markt maar beperkt. Het is smullen geblazen om te zien hoe han dig die verrijdbare woonpara- dijsjes zijn ingericht. Maar wie zich al achter het stuur van zo'n kampeerauto fantaseert, moet zich realiseren dat de goedkoopste versie al 60.000 gulden kost. Voor dat geld heb je ook een super-de-luxe cara van en auto. Mensen die zich zo'n kampeerauto - of nog ech ter een 'motorhome' - kunnen veroorloven, worden voorlopig nog wel met jaloerse ogen na gestaard. 12 >f gij derlanders zijn de lest enthousiaste cara- nners van Europa, al je soms wel eens an- rs denken op campings lar de Duitse kentekens aan rij staan. In Neder- zijn er op elke 1000 rsonenauto's 90 cara- ns. de Caravan Camping II zijn 160 verschillende ty- en uitvoeringen te zien. De jzen variëren van 6.150 tot in de 50.000 gulden. Wie to én caravan liever combi- 3x goedkoopste caravan op de tentoon stelling in de RAI: de Predom, die ruim zesduizend gulden kost. FOTO: PR neert, kan terecht in de kam peerauto-sector. Maar die groep moet een dikkere porte monnee meebrengen: op de kampeertentoonstelling zijn kampeerauto's/motorhomes te bekijken die in prijs variëren van 60.000 tot 120.000 gulden. Caravanfabrikanten zijn bijna allemaal op de 'lichte toer': donkerbruine kastjes met dito vloerbedekking en zwaar ge bloemde bankjes kom je bijna niet meer tegen. Echt modern zijn de caravans ook niet: de fabrikanten moeten nu een maal mikken op de grootste gemene deler. De Joegoslavi sche firma Adria, nu 25 jaar actief op de internationale ca ravanmarkt, presenteert op de RAI een echte primeur: de nieuwe halfintegraal-eamper. Adria hult zich nog in stilzwij gen over de noviteit, maar zo wel exterieur als interieur zouden afwijken van alle be staande campers. Naar ver wachting gaat de importeur deze kampeerauto in drie uit voeringen leveren. het kleine gezin met kleine auto én klein budget een uit komst: de goedkoopste versies (met kopkeuken of tweetafel- model) van deze polyester-ca ravan met hefdak kosten 6.150 gulden. Een ruimere Predom met toiletruimte kost 7.150 gulden. Gekozen kan worden tussen een inrichting met licht essenhout of modern lichtgrijs (ietsje duurder). Inbouwset Voor wie wél een kampeerau to wil hebben, maar geen zes tig mille in een oude sok heeft liggen, is de kampeercabine van de firma Gema uit Cuijk misschien een oplossing. Ach ter op een bestelwagen in dit geval een Citroen C 15 D kan een losse cabine wor den gezet van 70 centimeter 'lang', die 140 centimeter uit steekt boven het dak. In die ruimte kan aan de ene kant een kooktoestel en een kleine koelkast met bergvakken wor den ondergebracht en aan de andere kant een gootsteentje met waterkraan en ruimte voor gasflessen. Gema levert ook een inbouwset, die binnen een minuut kan worden aan Voor elfduizend gulden wordt een bestelwagen omgebouwd tot een 'echte' kampeerauto. FOTO: PR gebracht. Twee zit-/bergban- ken en twee losse bodemplaten die zowel als slaapplateau en tafel kunnen dienen. Verder is voorzien iii een 220 Volt- en een 12 Volt-aansluiting. De kosten voor deze aanbouw, die gemakkelijk aan- en afge haakt kan worden, zijn afhan kelijk van de mate van zelf bouw door de koper. Een indicatie: een ongelakte cabine, voorzien' van gas, wa ter, elektra en apparatuur, dakraam en raam in de ach terdeur en en inbouwset voor de auto kost in totaal elfdui zend gulden. Vakantiegangers die een caravan achter hun auto haken, den ken bij de voorbereidingen niet in eerste instantie aan storm en regen. Maar wie niet goed kan omgaan met de invloed van de elementen op het mobiele huisje, kan voor onaangename verras singen komen te staan. Daarom geeft de ANWB naar aanleiding van een uitgebreid on derzoek naar de windgevoeligheid van caravans belangrijke tips. Een goede'belading is van groot belang. Zware zaken moeten zo dicht mogelijk bij de as en zo laag mogelijk op de vloer liggen. Alles goed vastzetten en zorgen voor een correcte kogeldruk. Bij plotseling noodweer zo snel mogelijk stoppen, de combinatie parkeren, de caravan aangekoppeld laten en met de neus in de wind gaan staan. Volg altijd de adviezen en waar schuwingen van radio en borden langs de weg op. Caravans zijn flinke windvangers, hetgeen tot gevaarlijke situa ties kan leiden. FOTO: PR Een multifunctionele fa milietent, waar naar be lieven compartimenten aan- of afgeritst kunnen worden. Een voortent die je oppompt. En een voor tent die maar één ligger en één staander nodig heeft. Dat zijn de belang rijkste noviteiten op ten tengebied dit jaar. Op de Caravan Camping RAI is voor het eerst de Zeea rend van De Waard Tenten te bekijken. Het is een enorm brede tent met in het midden een 'leefgedeelte' van drie bij drie meter. Aan beide zijkan ten kan een bij-tent worden geritst van twee bij drie meter. Zo'n slaaptent is ruim genoeg voor twee volwassenen en veel bagage of zelfs voor vier jonge kinderen. Het leuke van de Zeearend is dat de bijtenten ook los kunnen worden ge bruikt. Als de kinderen ouder worden en niet meer in dezelf de tent willen slapen, hoeft dus niet meer een nieuwe tent te worden gekocht. Anderzijds: de Zeearend zit wel in de hoogste prijsklasse bij de ten ten: 3000 gulden. Voor dat geld kun je gemakkelijk twee klei nere tenten kopen. Voortent Op het gebied van caravan- voortenten zijn twee innova ties het vermelden waard. Karsten Kampeersport bv in Zwaag komt op de markt met een oppompbare caravanvoor tent. In vijf minuten is de voortent opgepompt; de hele voortent staat in tien minuten. Caravanvoortenten zijn over het algemeen nogal zwaar; er zitten heel veel verschillende stokken bij en het opzetten is niet echt gemakkelijk. Karsten beweert nu al die problemen in één klap te hebben opgelost. De opblaas-tent weegt bij een opbouwlengte van de caravan van vier meter zo'n 23 kilo, heeft slechts drie lichte glasfi ber stokken nodig voor het strak zetten van de tent en een 12 volts compressor of een voetpomp doet het grootste werk. De prijzen lopen uiteen van 2400 tot 2800 gulden. Kanji ier wel een heel bijzondere ma nier om aandacht té vragen voor de nieuwe caravan-voor tent Mehler Futura: het pers bericht werd verpakt in de originele kanjer van een doos en naar allerlei redacties ge stuurd, vergezeld van een hhn- dig kampeerbesteksetje. Dat betekent dus wel een enorme verspilling van frankeerkos- ten én onnodig karton. Dat al les om duidelijk te maken dat de Futura in zo'n 'kleine' doos past. Ook Mehler heeft het ge zocht in 'lichtgewicht' en een beter bedieningsgemak. De voortent heeft slechts één lig ger en één staander. Met ha ringen, de tentrail aan de cara van en een scheerlijn kan het tentdoek vervolgens worden afgespannen. Volgens impor teur CMC is door het ontwerp de tent minder windgevoelig. Het gewicht is terug gebracht van 50 kilo naar 26 kilo. Een prijsindicatie: een voortent voor een caravan met een om- loopmaat van 8,5 meter kost 1850 gulden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15