ïeidóeSou/umt PvdA-fractie wil paal en perk stellen aan lastenverhogingen Mbo®» ÖEMffiNKABOM STAD OMGEVING/RTV gehoogde kruisingen eestraat werken niet Gebruik vreemde munten valt mee eidooi voor opgraven Romeinse haven en fort j Postcode:Plaats: j Straat:1 £cidóc(3ou*a/nt DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 PAGINA 11 1* tkeldemonstratie op Leids luct tegen aanleg wegen IN Als spoken verklede actievoerders gaan mor- tjdag op het viaduct Europaweg-A4 bij Leiden de- gn reren tegen de aanleg van nieuwe wegen. Vanaf vier iai illen zij het viaduct versieren met fakkels en span- i met onder andere de tekst „Nieuwe wegen lopen Volgens een van de initiatiefnemers is het niet de ing het verkeer te blokkeren. De actie sluit aan op ndelijk initiatief van onder andere de Vereniging defensie, stichting Natuur en Milieu en fietsersbond K|t Ze wordt daarnaast gesteund door een groot aantal milieu-organisaties. De actievoerders keren zich te- plannen van minister Maij-Weggen voor de aanleg euwe wegen en tunnels en andersom de verhoging j treintarieven. Volgens de actievoerders durft de 'Jer het niet aan om het autogebruik echt aan te pak- jeuwe wegen doen in die visie vooral weer nieuwe ev itstaan. Voor de actie bij het Europaviaduct is geko- idat dit vlakbij de nieuw aan te leggen Rijksweg 11 1 Marionetten uit India in Volkenkunde LEIDEN Een marionetten theater uit India geeft mor genavond een voorstelling in het rijksmuseum voor Volken kunde. De voorstelling maakt deel uit van het internationaal poppenfestival dat deze week in heel Nederland wordt ge houden en een initiatief is van het Prins Bernhardfonds. De marionetten worden door vier man bewogen. Daarbij wordt gezongen, gesproken en mu ziek gemaakt. De eenmalige voorstelling begint om kwart over acht in de aula van het museum aan de Steenstraat 1 in Leiden. Kaarten kosten 20 gulden. Drugs gevonden bij huiszoeking LEIDEN Tijdens huiszoeking in een wo ning aan de Arends horst heeft de politie gisteren vier gram co- oaïne en 500 gram soft drugs in beslag geno men. Ook werd weeg- apparatuur aangetrof fen. De 21-jarige bewo ner is aangehouden. De totale waarde van de drugs is 4000 gulden. De Leidenaar werd al lan gere tijd door de politie in de gaten gehouden. Gaatjesboorder weer actief LEIDEN In twee wo ningen aan de Edelkarper is in de nacht van dinsdag op woensdag ingebroken. De inbreker kwam in de woning door een gaatje in het raamkozijn te boren en vervolgens het raam te ontgrendelen. Uit de wo ningen nam hij een koffer en in totaal 1100 gulden weg. De koffer werd later in een van de tuinen van de buurt teruggevonden. De bewoners van de wo ning lagen tijdens de in braak te slapen. Daders inbraak bij Lugdunum aangehouden LEIDEN Twee Leidenaars van 17 en 18 jaar oud ziin dinsdagnacht aangehouden bij een inbraak in de kantine van voetbalver eniging Lugdunum aan de Oegstgeesterweg. De jongens werden op heterdaad betrapt. Een derde jongen wist op tijd te ontsnappen, maar werd gisteren alsnog opgepakt. Het gaat om een 18-jarige inwoner van Leiden. De jongen bekende voorts een roofoverval te hebben gepleegd op een 65-jarige Leidse op 8 november. Hij beroofde de vrouw op de Oude Singel van haar tas met geld, paspoort en rijbewijs. Hij bekende de roof nadat in zijn kleren een kranteknipsel was gevonden over het voorval. Het drietal wordt morgen voorgeleid aan de officier van justitie. De 17-jarige, een illegaal in Nederland verblij vende Libanees, wordt uitgewezen. Laurier (GL): vacaturebank bij Sociale Dienst LEIDEN Het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB) moet een deel van haar vacatures middels een terminal of een medewer ker kunnen aanbieden in het gebouw van de Sociale Dienst. Dat plan opperde het Groen Links raadslid J. Laurier gisteravond tijdens een onderhoud van de gemeentelijke commissie economi sche zaken met GAB-directeur G. Tibbe. „Waar komen veel werklozen bij elkaar? Bij de Sociale Dienst!", was de kort maar krachtige redenatie achter dit idee van Lau rier. Tibbe toonde begrip voor dit idee maar wees het vervol gens van de hand. Volgens hem is er naast een kaartenbak of computerterminal ook persoonlijke begeleiding bij het aanbie den van vacatures nodig die juist bij het GAB wordt gegeven. Daarbij komt dat mensen die werkloos zijn toch altijd eerst naar het GAB moeten en verder zijn de financiële en technische ge volgen van de uitvoering van Lauriers plan hoog en ingewik keld. „We hebben al een job-centre aan de Stationsweg geves tigd waar iedereen binnen kan lopen. Verder wordt al alle mo gelijke moeite gedaan om de vacatures aan te bieden maar ik nodig de gemeente hierbii uit om ook hieraan verder mee te denken", aldus de hoopvolle woorden van Tibbe. i onthuld van nieuwe middelbare technische school Ise wethouder A. van Bochove onthulde iddag officieel het logo van de nieuwe jare Technische Sectorschool Leiden. De ontstond per 1 augustus uit een fusie Christelijke Middelbare Technische Leiden, het Koninklijk Genootschap het technisch deel van de school voor iddelbaar beroepsonderwijs Brittenburg /ijk en het technisch deel van de school roene Hart" in Gouda. Met de onthulling logo in het hoofdgebouw aan het Lam- menschanspark in Leiden werd de fusie gisteren officieel bekrachtigd. De uiteenlopende soorten kortere en langere technische opleidingen wor den nu nog verzorgd vanuit de vertrouwde ge bouwen van de oude instellingen. In de toe komst staat echter een reorganisatie op stapel. Door korte zeer praktische opleidingen onder éèn dak te brengen met lange meer theoreti sche opleidingen moeten doorstroming en keu zemogelijkheden worden verbeterd. FOTO: HENK SNATERSE BELASTINGSTIJGING HOOGUIT VIER PROCENT LEIDEN De PvdA- fractie wil paal en perk stellen aan verdere las tenverhogingen voor de Leidse burgers. Opnieuw een forse stijging van de onroerend-goedbelasting (OGB) moet worden voorkomen. Dat heeft de fractie dinsdagavond unaniem besloten. De komende drie jaar mag de opbrengst van deze belasting in totaal 5 mil joen gulden stijgen. Dat betekent een toename met vier procent (1,6 miljoen) per jaar. Van avond kaart de grootste collegepartij dit tijdens de commissievergadering voor financiën aan. „Dat lijkt niet schokkend", vertelt fractievoorzitter S. de Vreeze, „want de OGB is al met 17 procent gestegen. Maar het is wel schokkend, als je naar de signalen voor de toekomst kijkt". Het colle ge heeft in ieder geval vijf miljoen gulden nodig voor het realiseren van nieuw be leid. Voor het meeijaren- beeld 1992 wordt het begrip autonome ontwikkelingen ruim geïnterpreteerd. Het college wil het complete be staande voorzieningenniveau namelijk in stand houden. Bovendien zijn er tegenval lers, bijvoorbeeld de tekorten bij de Streekmuziekschool. Wordt er landelijk een bezui nigingsoperatie voor de ge meenten voorbereid en zijn er voor de huidige begroting al tegenvallers geconstateerd. „Als je dat allemaal bij elkadr optelt, dan weet je al op voor hand dat er dingen fout gaan", legt De Vreeze uit. Het college gaf vorige week in een brief hierover al een seintje aan de directiehoof- den. In de brief wordt voor gesteld eerst de brede auto nome ontwikkelingen te in ventariseren, dan een moge lijke bezuinigingsoperatie te houden, en als dat niet ge noeg blijkt te zijn de OGB te verhogen. De PvdA-fractie twijfelt aan dit voorstel en geeft nu een duidelijk teken aan het college. Vijf maal een bezuinigingsoperatie in tien jaar vindt de fractie te veel. Aan het beperken van de OGB-stijging wordt daarom voor het eerst politiek belang gehecht. Piketpaaltje De opbrengst van de OGB mag voor het nieuwe beleid worden gebruikt. De rest van het pakket moet in eigen huis worden opgevangen, middels bezuinigingen of heroverwegingen. De Leidse bevolking mag er in ieder ge val niet voor opdraaien. „We zetten nu een piketpaaltje neer om het politieke signaal af te geven. De komende drie jaar mag de opbrengst van de OGB met niet meer dan vijf miljoen omhoog. We Verkla ren het temperen daarvan tot politiek belangrijk en we wil len daar heel hard mee om gaan". De partij draagt mogelijke oplossingen aan. Het begrip autonome ontwikkelingen moet ten eerste veel „enger" worden opgesteld. „Dus al leen de echte ontwikkelin gen, bijvoorbeeld de kosten van meer bewoners, meer huizen, meer vuilophaal. Te gen de directiehoofden kun je dan zeggen: alles wat u verder op uw lijstje heeft staan, stel daar maar een be zuinigingsvoorstel tegenover. Je moet gaan wegen, wat is belangrijker, ofwel de voor ziening handhaven of bezui nigen. Ten tweede kun je wel breed de voorzieningen in ventariseren, maar dan moet je nu ook al heroverwegingo peraties eraan plakken. Het probleem is dan dat je niet weet hoe ver je moet gaan. Je kunt met twee alternatieven werken, uitgaan van het gunstigste en het slechtste ge val". Een derde mogelijkheid is als er nu tegenvallers komen, di rect andere zaken ter discus sie stellen. „Dat kan per di rectie, per portefeuillehouder of per begrotingshoofdstuk. Dat maakt niet uit, als het maar gebeurt. Bijvoorbeeld de tekorten bij de Streekmu ziekschool alleen accepteren als er een heroverwegings- voorstel bij zit. Tegenover ie dere min een plus stellen". De fractie weet de oplossing nog niet, maar wil nu al wel de discussie aanzwengelen. En aan het college vragen welke maatregelen er wor den genomen en waar de oorzaken zitten van de tegen vallers.„Beter nu dan te laat", vindt De Vreeze. HEK WD OP iPVALLENDE HERINRICHTING EN De „verhoog- kruisingsvlakken op bestraat hebben niet jewenste snelheids- pnde effect. Dat I verkeerswethouder ttenkamp (CDA) gis- nd toegeven tijdens pimissievergadering banleiding van vra- an het VVD'er G. I' E er nou eigenlijk ver- aan de Breestraat be leen onopvallende ver- k van de stoep. De krui- zijn nauwelijk ver- Ik weet dat ze niet te linnen worden omdat je bus uit vliegt maar vol- »ij gaat er nu helemaal femmende werking van Udus Bakker die per- k had geconstateerd dat hts een lichte trilling in p optreedt. Walenkamp gaf toe dat ook hij de onlangs aangebrachte, glooiende plateau's wat duide lijker zicht- en merkbaar had verwacht: „Toch heb ik al met mensen gesproken die be roepsmatig over de Breestraat rijden en in combinatie met de suggestiestrook gaat er toch weldegelijk een licht remmen de werking vanuit. Verder kan je merken dat er de afge lopen dagen minder opstop pingen zijn geweest", aldus Walenkamp die daarmee de aandacht verschoof naar de to tale herinrichting van de Breestraat die afgelopen zater dag werd geopend. Ook verte genwoordigers van gehandi- captenorgansiaties hebben zich volgens Walenkamp positief uitgelaten over de huidige Breestraat. Een evalutatie van de Bree straat in de huidige vorm heeft samen met de politie en de NZH plaats in januari. rant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags 114.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw fordt nabezorgd. 'o: FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Met het gebruik van buitenlandse munten bij parkeermeters valt het reuze mee. Tot die conclusie komt L. Daleman, directeur van Dale man Machinereparatie. Het bedrijf dat alle Leidse meters in onderhoud heeft plaatste twee weken geleden op proef dertig nieuwe apparaten. De meters zijn van Ameri kaanse makelij en heel wat steviger uitgevoerd dan de huidige exemplaren. Het ge bruik van zwaardere materia len is met name bedoeld om het vandalisme tegen te gaan. Elk jaar worden in Leiden vele meters opengebroken. „Het slotensysteem van de nieuwe apparaten is beter. Daarnaast kan elektronisch worden gemeten hoeveel geld er in het apparaat zit en zijn elektronisch wijzigingen uit te voeren aan bijvoorbeeld de tijd", verduidelijkt Daleman. In het buitenland zijn al 3 mil joen van dergelijke meters in gebruik. Leiden is de eerste Nederlandse stad waar deze meters geplaatst zijn. De dertig exemplaren .staan op de Bees tenmarkt, Turfmarkt en 2e Binnenvestgracht. Het gebruik van buitenlandse munten is evenals bij de oude apparaten niet te voorkomen. Volgens Daleman zijn er wel waterdichte systemen, maar die meters zijn te duur. Daar naast zijn ze kwetsbaarder. Niet overdrijven Het gebruik van buitenlands geld moet ook niet overdreven worden, vindt Daleman. Hij noemt een bedrag van 500 gul den aan vreemde munten op een totaal van 1,6 miljoen gul den. Daleman is ook zeer ver bolgen over eerdere publica ties waarin dit probleem werd aangehaald. „Het is gevaarlijk om dat soort verhalen in de wereld te brengen. Je weet niet wat het veroorzaakt. Door hier ruchtbaarheid aan te ge ven kan ook het proefproject mislukken", aldus Daleman. Over de bevindingen tot nog toe kan F. Biegstraaten van de dienst parkeerbeheer nog niet veel zeggen. „We hebben de nieuwe meters pas twee we ken in gebruik, dus is het erg vroeg om conclusies te trek ken. Echt slecht kunnen ze niet zijn want er zijn 3 miljoen in gebruik" Biegstraaten be vestigt dat de nieuwe meters nog niet zijn opengebroken. „Maar je weet nooit welk ver nuft de tegenstander nu weer laat zien". Buikletsel na val met fiets LEIDEN Een 27-jarige Leidse vrouw is met open ver wondingen aan haar buik in het Diaconessenhuis opgeno men. Ter hoogte van het via duct kwam zij gistermiddag op fiets Rijnsburgerweg met haar s ten val. Vermoedelijk raakte zij met haar trappier de stoeprand. Daarbij kreeg zij het stuur van de fiets in haar buik. Politie pakt inbrekers op ROELOFARENDSVEEN De politie van Den Haag heeft gisternacht twee Hagénaars aangehouden die vorige week hebben ingebroken bij de wo ningbouwvereniging Alkema de. De buit bestond toen uit een onbekend bedrag aan geld. Het gaat om een 38-jarige en een 25-jarige man. „Doorge winterde types. Ze worden vandaag ook verhoord over een inbraak in Leiderdorp", aldus een woordvoerder van de politie in Alkemade van morgen. ADVERTEER MEER! RM ATIE - AVOND OVER VERPLEEGHUIZEN SN Een pleidooi Ie opgraving van de Inse haven en het Ul j de Vliststraat voor igeslacht. Dat hield s nzittende van de roep Roomburg gis- nd tijdens een informatie-avond Stadsgehoorzaal verpleeghuizen. In worden in 1994 verpleeghuizen ge- I. In een studie wor- eb locaties aangewe- Voorkeur genieten orfbalveld aan de ïslaan en het slacht- rrein aan de Mare- cheologisch monument lenover de Vliststraat. een van de locaties die ezocht voor een ver- lis. De Leidenaar vreest verpleeghuis op het be de monument wordt d. De kaarten van de Rijksdienst voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek verschil len namelijk van die van de gemeente Leiden, gaf hij aan. „Zo'n haven met castellum is uniek in Nederland, de conser vering is uniek. Dit is het be langrijkste gebied in Neder land. De haven ligt echter pre cies op de plek waar u wilt gaan bouwen". Volgens D. Halfwerk, hoofd stedebouw van de gemeente, overlappen de terreinen el kaar niet. Bovendien als er be stemmingsplannen gewijzigd moeten worden, overleggen we met de Rijksdienst, zei hij geruststellend. „Dan verzoek ik de gemeente nu alvast vol doende geld te reserveren voor een uitgebreide opgra ving", was het antwoord van de Leidenaar daarop. Felle te genstand tegen een verpleeg huis op die locatie ontbrak. Overvallen Een inzittende van de werk groep Vogelwijk nam ook de gelegenheid te baat om een paar wensen te uiten. Gebruik de de Pomonavelden voor de bouw van een verpleeghuis en niet het terrein van de Annak- liniek. En ontsluiting van het terrein dient alleen te geschie den vanaf de Wassenaarseweg. Een verpleeghuis „wordt in de wijk met open armen ontvan gen" als er voorzieningen voor ouderen bij worden gereali seerd. Tafeltje-dekje, recreatie ruimten en aanleunwoningen gekoppeld aan een verpleeg huis, zo luidde het voorstel. Wethouder T. van Rij kon nog niet overzien of dat mogelijk was, maar zei toe een en ander in de afwegingen te betrek ken. Fel verzet was er tegen de komst van een verpleeghuis op het korfbalveld aan de Brahmslaan. Korfbalvereni ging Ons Eiland Voelt zich ronduit overvallen. De nood zaak om beton te storten op een sportveld, ontgaat de vere niging, zo verwoordde de voorzitter. Voor het voortbe staan van de club, die al 18 jaar in de Fortuinwijk actief is, wordt gevreesd. Ook werd verwezen naar een raadsvoor stel uit 1988 waarin staat dat de gemeente in overleg met de club een oplossing zou zoeken. Dat is nog niet gebeurd. Van Rij pareerde de aanval door te stellen dat het nog drie jaar duurt voordat de eerste paal de grond in gaat en dat er nog genoeg tijd is om in overleg een oplossing te zoeken. „Maar ik kan het me voorstellen dat u als het als vereniging verve lend vindt om te denken aan aftellen". Prikkeldraad Van een bewoner van de Brahmslaan mocht er „straks prikkeldaad om de Fortuin- wijk heen worden gezet". Hij wees onder meer op de aanwe zigheid van drie bejaardenhui zen en trok de leefbaarheid van de wijk in twijfel. „Twee jaar geleden heb ik een ander verhaal gehoord van de ge meente. Toen was de buurt aan het vergrijzen en moesten er woningen komen om de buurt te laten verjongen. Als het zo doorgaat wordt het een onbewoonbaar stukje Leiden". Wethouder P. Bordewijk gaf hem daarin gelijk. Hij vindt het jammer dat die mogelijk heid om „nieuw bloed" in de wijk te krijgen verloren gaat. „Maar het is belangrijker dat we die verpleeghuizen in Lei den krijgen". Een woordvoerder van de PvdA-werkgroep ouderenbe leid vond twee huizen in Lei den alweer te weinig. „Drie honderd bedden lijkt behoor lijk wat, maar over tien jaar is de capaciteit te klein". Hij re kende het een en ander voor. „Nu zijn er 85 dementerende 90-plussers in Leiden, dat wor den er over tien jaar 295. Die moeten worden opgenomen, omdat hun kinderen tegen die tijd ook alweer 70-plus zijn. Dat zijn er 200 meer dan nu is uitgerekend". Hij pleitte voor twee grote moederhuizen met daaromheen ruimte voor het aanbrengen van ouderenvoor zieningen. Bordewijk gaf aan dat die huizen er eerst maar eens moesten komen. Geef de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of doch ter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidie Courant. Het abonnement loopt van 6 december 1990 t/m woensdag 16 januari 1991 en kost slechts 20,- Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro hebt ontvangen TBON VOOR GESCHENKABONNEMENT 11 J Het geschenkabonnement op de Leidse Courent is bestemd voor: J Naam:Voorl.: Straat: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant van 6 december 1990 t/m 16 januari 1991 Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar: Naam:Voorl.: I Postcode: Datum: —Plaats: Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: Leidse Courant, antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11