hatcher verzwakt ïaar tweede ronde Oost-Europa waarschuwt voor nieuwe tweedeling Parijse top zwijgt over Golf-conflict Olympische waanzin maakt Barcelona peperdure stad De vijf geavanceerde sema foons van PTT Telecom: al vanaf fl. 335,-(excl. BTW). De semafoons werken in de hele Benelux. Voor meer in formatie over onze modellen en de verkooppunten belt u gratis 06-0403, of faxt u 06-0433. Binckhorstlaan. 180, Prinses Beatrixlaan 10, Den Haag. G IITENLAND Ecidóc Somant WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 itjvkov voor rechter - De voormalige Bulgaar- ider. Todor Zivkov, moet voor cel rechtbank verschijnen op be- i ldiging van machtsmisbruik ktc iet verduisteren van staatsgel- o Volgens de Bulgaarse procu- ie -generaal riskeert Zivkov (79) gevangenisstraf van dertig Zivkov, die 35 jaar aan de nd ht was, wordt ervan beschul- ildi bijna vijftien miljard gulden He ;bben verduisterd. De voorma leider werd vorig jaar novem- ijdens een paleisrevolutie door ormingsgezinden binnen de nunistische partij afgezet als jleider en president. Zivkov stee t onlangs in een interview ?tej end dat hij wandaden heeft Britse zakenman in Libanon verdwenen BAYRUT Uit publicaties in twee dagbladen in Bayrut blijkt dat een Britse zaken man, Robin Gregson, al sinds april dit jaar in Libanon wordt vermist. Gevreesd wordt dat hij is ontvoerd en in gijzeling wordt gehouden. De twee kranten publiceerden gisteren een open brief van vrienden van Gregson, die de vermis sing van de zakenman op deze wijze wereldkundig wilden maken. Gregson was in april op weg naar de havenstad Jounieh om vandaar richting Cyprus te vertrekken. Sinds dien is niets meer van hem vernomen. 1 Verzet in Salvador eist nieuw overleg SAN SALVADOR De aanvallen van het Salvadoraanse verzet op doelen van het regeringsleger, waarbij gisteren 27 mensen omkwamen en 141 gewond raak ten, waren volgens guerrillaleiders be doeld om het rechtse bewind van presi dent Alfredo Cristiani terug aan de onder handelingstafel te krijgen. Honderden guerrillastrijders vielen gisteren de be langrijkste luchtmachtbasis bij de hoofd stad San Salvador aan en voerden langdu rig strijd met het regeringsleger. Onder handelaars van het FMLN en de regering hebben sinds mei vijf keer met elkaar om de tafel gezeten. Het overleg is in het slop geraakt omdat de partijen elkaar weder zijds van koppigheid beschuldigen. British Rail vervolgd wegens nalatigheid LONDEN De Britse regering heeft gezegd dat de spoorwegmaatschappij British Rail vervolgd zal worden we gens nalatigheid inzake het treinon geluk bij Clapham, waarbij twee jaar geleden 35 mensen om het leven kwamen. In mei besliste het open baar ministerie nog dat er te weinig bewijs was om British Rail of indivi duele werknemers voor het gerecht te dagen, maar het ministerie van transport zei gisteren dat de raad van bestuur van de Britse spoorwegen ge dagvaard wordt voor het overtreden van de wet op de gezondheid en de veiligheid. British Rail zou te weinig hebben gedaan om de veiligheid van de passagiers en het treinpersoneel te garanderen. Gezant naar Israël NEW YORK De Vere nigde Naties zullen een ge zant naar Israël sturen die klachten van Palestijnen zal onderzoeken over schendin gen van de mensenrechten. Hij zal echter niet spreken over het bloedbad op de Tempelberg, waar op 8 ok tober Palestijnen door de Is raëlische politie werden doodgeschoten. De missie, wordt geleid door dezelfde VN-medewerker die in juni een onderzoeksmissie in Is raël leidde. Toen onder zocht hij de moord op zeven Palestijnen, die in mei door een Israëliër werden dood geschoten. Koreanen verdacht van samenzwering SEOUL De Zuidkoreaanse poli tie heeft acht mensen gearresteerd op de verdenking dat zij lid waren van een ondergrondse communisti sche organisatie die een revolutie voorbereidde. De acht, meest stu denten, zijn in staat van beschuldi ging gesteld wegens het overtreden van de strenge wet op de nationale veiligheid die contacten met Noord-Korea verbiedt. Het gaat om de tweede vermeende communisti sche samenzwering binnen een maand. Eind oktober zijn veertig arbeiders en studenten opgepakt. Het kapitalistische Zuid-Korea is formeel nog steds in staat van oor log met het communistische Noord- Korea. Arianeraket brengt satellieten in ruimte KOUROU Een Europese Arianeraket is de afgelopen nacht gelanceerd vanaf Kourou in Frans Guyana. Aan boord van de Ariane bevonden zich twee Amerikaanse telecommunicatiesatellie- ten, die volgens plan in een baan om de aarde zijn gestuurd. Het Amerikaanse ruimteveer Atlantis, dat een spionagesa- telliet voor het Amerikaanse leger in een baan om de aarde heeft gebracht, is gisteravond geland bij het ruimtecen trum Kennedy in Florida. Het was voor het eerst sinds vijf jaar dat een ruimte veer in Florida landde. De vluchtleiders hadden besloten naar Florida uit te wij ken vanwege het aanhoudende slechte weer op de gebruikelijke landingsplaats in Californië. PARIJS Oosteuropese leiders hebben op de CVSE-top in Parijs ge waarschuwd dat als het Westen geen steun biedt, Europa in plaats van door het IJzeren Gordijn ver deeld zal gaan worden door economische onge lijkheid. De Hongaarse premier Jozsef Antall waarschuwde voor het gevaar van wat hij een „wel vaartsoorlog" noemde. De Poolse premier Mazowiecki zei op zijn beurt dat de gezamen lijke toekomst van Oost- en West-Europa in gevaar komt als „de verdeling van Europa in een rijk en een arm deel, in een klasse A en een klasse B, niet wordt overwonnen". Een aantal Westeuropese rege ringsleiders heeft in Parijs zijn bezorgdheid uitgesproken over de groeiende stroom van Oost europeanen die hun toevlucht zoeken in West-Europa, hetzij om te ontkomen aan etnische of sociale problemen in eigen land, hetzij uit economische motieven. Sinds de val van het IJzeren Gordijn zijn miljoenen mensen uit Oost-Europa naar het Wes ten getrokken en de VS hou den er rekening mee dat in to taal 25 miljoen Oosteuropea nen naar het Westen willen. Alleen al in de Sovjetunie zou den vijf miljoen mensen on middellijk hun koffers willen pakken zodra door het ophef fen van reisbeperkingen een vertrek naar het Westen mo gelijk wordt. Tijdens het overleg is gesugge reerd een breed samengestelde commissie van deskundigen in het leven te roepen die het probleem moet gaan onderzoe ken. Hierover wordt volgens Havel in voorjaar '91 naar Nederland PARIJS De Tsjechoslo- waakse president Vaclav Ha- vel komt volgend jaar maart of april naar Nederland, zo is bekend gemaakt na een ont moeting tussen Havel en de Nederlandse premier Ruud Lubbers in de marge van de CVSE-conferentie in Pariis. Havel stelde een eerder dit jaar voorzien bezoek uit van wege verkiezingen en liet eni ge tijd later zijn vrouw een hoge onderscheiding in ont vangst nemen, die in Middel burg werd uitgereikt. Duitse woordvoerders „zeer spoedig" een beslissing geno men door de 34 CVSE-landen. In een reactie op de waarschu wingen over de nieuwe twee deling in Europa riep bonds kanselier Kohl de wereldge meenschap op hulp te bieden aan de Oosteuropse landen en de Sovjetunie, om te voorko men dat het nog jonge demo cratische proces ten onder gaat door economische en sociale problemen. Hulp aan Oost-Eu ropa is een, zaak van „pan-Eu- ropese verantwoordelijkheid en solidariteit", aldus de kan selier. Premier Lubbers heeft giste ren in Parijs verder getracht steun te verwerven voor zijn plan voor een Europese Ener gie Gemeenschap. Het plan beoogt via pan-Europese sa menwerking op energiegebied de bevoorrading van het Wes ten met Russische olie en Rus sisch aardgas veilig te stellen, en westerse oliemaatschappij en de gelegenheid te bieden moderne technologie aan de Sovjetunie te verkopen. [GENOEGEN IN PARTIJ NEEMT VERDER TOE (Vervolg van de voorpagina) 'an onze correspondent) iJDEN Margaret tcher heeft zich onder partijgenoten niet ex- bemind gemaakt met besluit volgende week leuw de handschoen nemen tegen haar ;er Michael Heselti- de strijd om het lei- hap van de Conser ve partij. is niet eens zozeer haar lit om door te gaan, dan |de manier waarop That- haar besluit bekend- ;te, die voor de nodige fel heeft gezorgd. Vrijwel nadat in het Lagerhuis tslag van de stemming id was gemaakt kwam her in Parijs, waar zij leef voor de CVSE-top, de ambassade uitgelopen, de voet van de trappen ns ihet gebouw legde zij een verklaring af. Wat de le- op j van de Conservatieve vooral steekt is dat her niet de moeite heeft ien overleg te voeren Iide in Londen achtergeble- partijleiders over wat haar ioen stond. Dat overleg tie pas nadat zij haar be- i wereldkundig had ge- de uitslag van de stern- gisteren is het Jtmerrie-scenario' van de Wvatieven werkelijkheid "Vden. De premier kwam en weliswaar als eerste bus. Maar zij kwam met "hemmen tegen 152 voor Itine vier stemmen tekort jschudding Poolse rkiezings- ^pagne om een tweede ronde de voor komen. Daardoor is de positie van Thatcher volgens vrijwel alle waarnemers zwakker ge worden dan hij al was. Glansrijk De trouwe aanhangers van de premier zijn ervan overtuigd dat zij in die tweede ronde glansrijk zal overwinnen, te meer omdat zij dan genoeg heeft aan een enkelvoudige meerderheid. Gisteravond gold nog de regel dat de zitten de fractieleider vijftien pro cent meer moest halen dan de uitdager. Thatcher kwam pre cies een procent tekort. Dat zij die tweede ronde niet heeft kunnen voorkomen weegt echter veel zwaarder dan het feit dat zij er zo vlak bij was. De meeste politieke waarne mers in Londen* vinden het erg onvoorzichtig van haar het risico van een verpletterende nederlaag te nemen. Zij wijzen er op dat Thatcher zo snel met haar reactie kwam om te voor komen dat zij vandaag van de Conservatieve top het 'drin gende advies zou krijgen Zo snel en eervol mogelijk op te stappen. Volgens veel waarnemers mag woren verwacht dat Thatchers politieke imago nu zo is ge schonden, dat vele Conserva tieve Lagerhuisleden niet meer voor haar zullen willen stemmen, uit vrees bij komen de verkiezingen hun zetel te verspelen. De aanhangers van Thatchers tegenstander Michael Heselti- ne geloven daarom vast dat hun idool over een week tot partijleider en premier zal worden gekozen. Heseltine kwam gisteravond heel wat beter uit de strijd dan hij zelf had verwacht. Hij sprak on middellijk zijn grote tevreden heid uit over het bereikte re sultaat. Labour Politieke waarnemers achten het onwaarschijnlijk dat zich voor de stemming van volgen de week dinsdag nog meer kandidaten zullen aanmelden. Binnen de groep van That- cher-aanhangers zijn er wel degelijk lieden die de ambitie hebben de premier op te vol gens (Hurd, Tebbit), maar zij hebben verklaard dat zij loyaal zullen blijven zolang Margaret Thatcher in de ring staat. Waar voor de Conservatieve Partij het 'nachtmerrie-scena rio' werkelijkheid is gewor den, heeft Labour intussen volop reden tevreden te zijn. Het liefst hadden de Britse so cialisten een overwinning ge zien van Thatcher. Uit alle peilingen blijkt namelijk dat Labour de Conservatieven veel gemakkelijker zal ver slaan als Thatcher nog aan het hoofd staat dan wanneer de - partij geleid wordt dcor Mi chael Heseltine of een andere opvolger van de 'IJzeren Het huidige resultaat heeft echter ook zijn voordelen voor Labour. Het land zal nóg een week lang getuige kunnen zijn van de verdeeldheid in de Conservatieve Partij. Elk woord dat daarover wordt ge zegd versterkt de positie van Labourleider Neil Kinnock, terwijl de mogelijkheid dat Thatcher dinsdag een meer- Voor premier Thatcher was het gisteren in Parijs een ongemakkelijke dag. Ongetwijfeld gingen haar gedachten vaak naar Londen. foto: afp derheid in de fractie achter zich krijgt niet is uitgesloten. Labour zal er de komende da gen alles aan doen om zout in de wonden van de verdeelde Conservatieve Partij te wrij ven. Waarschijnlijk morgen komt in het Lagerhuis een motie van wantrouwen van Labour in stemming. Theore tisch zou die kunnen worden aangenomen. Thatcher heeft immers niet langer de steun van 152 leden van haar fractie, terwijl de Conservatieve meer derheid in het Lagerhuis net honderd zetels bedraagt. Het is uitgesloten dat de aanhangers van Heseltine met Labour zul len meestemmen, daarmee Neil Kinnock nieuwe munitie verschaffend om het Conser vatieve bolwerk onder vuur te nemen. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE PARIJS President Bush is er in Parijs niet in geslaagd de CVSE-top te bewegen tot een gezamen lijke verklaring die kan worden uitgelegd als steun aan een toekomstige VN-resolutie die gebruik van geweld tegen Irak rechtvaardigt. In bilaterale gesprekken heb ben verscheidene Europese leiders hun instemming be tuigd met de door de VS ge wenste VN-resolutie. Tijdens een strikt besloten zitting, die uitsluitend aan de Golf was gewijd, bleef het gisteren ech ter opvallend stil. In de woorden van premier Lubbers „werd zeer beperkt gebruikt gemaakt van de mogelijkheid om spontane verklaringen af te leggen". President Bush en zijn minis ter van buitenlandse zaken Ja mes Baker hebben daarbij kennelijk de voorkeur gege ven aan geen verklaring, bo ven een tekst waaruit zou blij- VOORDELIG BEREIKBAAR. (Van onze correspondent) BARCELONA „Nederland se journalisten zoeken villa in de omgeving van Barcelona om tijdens de Olympische Spe len van 1992 rustig te kunnen slapen en werken", luidde on geveer de advertentie in de frootste krant van Barcelona, ieacties kwamen er genoeg, van mensen die zo'n 'torre', een villa of chalet buiten de stad in de bergen of aan het strand, als tweede huis bezit ten en die wel voor een maand tijdens de Spelen willen ver huren. Hoeveel huur ze voor die maand willen hebben, was de logische vraag aan de be middelaar. Drie miljoen pese ta's was de laagste eis, zes mil joen de hoogste, ofwel van 55.000 gulden tot meer dan een ton. „Ja, maar ik wil uw huis niet kopen". „Ach meneer, de multinationale bedrijven of de grote televisiestations zijn al gauw bereid een ton voor een verblijf van een maand neer te leggen". Het zijn die tussenpersonen die de vraagprijs voor een maand je huur tot waanzinnige hoog ten hebben opgedreven. Bar- celonezen met een eenvoudig flatje in de binnenstad kregen tot hun verbazing en genoegen te horen dat ze minimaal veer tigduizend gulden voor die flat kpnden krijgen. Voor zo'n be drag wil iedereen wel een maandje de stad uit. Barcelona wordt een dure stad straks, voor de Olympische be zoeker of de toevallige passant. In een omtrek van honderd kilometer zal er tegen normale prijzen geen appartement of hotelkamer zijn te vinden. Op een bepaald moment moet het toch ergens fout gaan. 1SCHAU In de ^agne voor de Poolse dentsverkiezingen zondag is de aandacht ipledig verschoven van oweestrijd tussen Lech 'resa en premier Ta- z Mazowiecki naar de 'an Stanislaw Tymins- •^en Poolse zakenman, als onafhankelijke djdidaat meedoet. nsky heeft in Polen voor opschudding gezorgd 'lijn beschuldiging dat Ma- ;cki staatsbedrijven voor akprijzen aan buitenland- - kenlieden wil verkopen. fficier van justitie heeft 'c een onderzoek we- j smaad tegen Tyminsy in pellen, waarmee zijn kan- het presidentschap ver- lijken. De zakenman, Canada miljonair is ge en, houdt echter voet bij Gisteren herhaalde hij leschuldiging in het open tegenstanders nemen de iman steeds nadrukkelij- de korrel. Zij laten we- hun twijfels te hebben over de wijze waarop Tymins- ki zijn geld heeft vergaard, over de waarde van zijn ver kiezingsbeloftes en zetten bo vendien vraagtekens bij de geestelijke vermogens van de presidentskandidaat. Tyminski scoorde tot zondag met zijn „welvaartsprogram ma" goed in de opiniepeilin gen. Veel kiezers bleken ge charmeerd van de bebrilde presidentskandidaat die de Po len datgene beloóft waar zij het meest behoefte aan heb ben: welvaart. De presidents kandidaat is ondanks alle strubbelingen ervan overtuigd als winnaar uit de verkiezin gen te komen. „Ik win de ver kiezingen al in de eerste ron de. Ik ben al bezig met het sa menstellen van een nieuwe re gering". Onderhoud aan een Amerikaans vrachtvliegtuig in de woestijn van Saudi-Arabië. De aanvoer van manschappen en militairen naar de Golf-regio gaat onverminderd door. ken dat in de groep van 34 landen verdeeldheid bestaat over het gebruik van geweld. Daar zou de Iraakse president Saddam Husayn mogelijk zijn voordeel mee kunnen doen. Generaal Colin Powell, de voorzitter van de Amerika's Gezamenlijke Chefs van Sta ven, is niet onder de indruk van de versterkingen die Irak naar Kuwayt zal zenden in antwoord op de voortgaande Amerikaanse militaire opbouw in Saudi-Arabie. Powell zei dat de Amerikaanse militaire strategen zich geen zorgen ma ken over het enorme aantal manschappen waarover Irak blijkt te beschikken. „Het is niet zeker of grote aantallen, waarschijnlijk minder capabe le eenheden zijn gevechtscapa citeit vergroten; in feite zou zijn kwetsbaarheid erdoor ver groot kunnen worden, in plaats van dat hij er capaciteit mee wint." aldus Powell. moet die absurde Olympische markt ineenstorten, hopen de genen die tot het laatste mo ment zullen wachten om als nog een goedkope slaapplaats te bemachtigen. Hetzelfde wensen de Barcelonezen zelf, die al jarenlang hard toe zijn aan een nieuwe woning, maar gewoon het geld niet hebben de peperdure onroerendgoed markt af te stropen. Veel fa milies lopen risico's door in hun verouderde flatgebouwen te blijven wonen. Vorige week stortten vijf verdiepingen van een pand in, omdat het ge bouw tijdens de vorige 'boom' in de jaren vijftig met slecht materiaal was gebouwd. Er zijn al t-shirts te koop in Bar celona met daarop afgebeeld een mannetje dat zijn lege broekzakken laat zien, en daaronder de tekst „Barcelo na '93". De omstreden Poolse presidentskandidaat Stanislaw Tyminski Ladrone opent de safe en haalt er een kistje uit. „Doctor roept hij dan, „kom hier en vertel ons, wat dit is". De gaat open en de eerste stuurman komt binnen. „Waardelo- ikken glas", zegt hij, wanneer hij in het kistje heeft gekeken, ine is buiten zichzelf van woede, maar hij krijgt geen tijd om Bts te zeggen, want de kok en de steward hebben beiden listooi getrokken. „Handen omhoog", roepen ze en dat het geen grapje is, zien ze wel aan de grimmige gezichten van bei den. Maar tegelijkertijd gaat de hut op een kier open; Dynamite- Kid is in de hut van de steward achtergebleven. Hij overziet snel de situatie. Tegen twee pistolen kan hij weinig uitrichten of Ha, een idee! Hij grijpt een brandblusser, duwt de knop in en richt de straal op de twee schurken. Een dikke straal schuim spuit naar binnen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5