Autokosten moeten eker 50 pet omhoog rtistyli Baggeraars binnen maand thuis Middenstander heeft meer kans op hartaanval eubelen Klacht tegen advocaat Spong Kamer wil af van illegale arbeid EETUERV00R OF ER NA? Kamermeerderheid voor weerstandsorganisatie NENLAND Ceidac (Bou/tant WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 3 ftart ambtenaren aat uit vrouwen HAAG Een kwart van nbtenaren bij de rijksover- jestaat uit vrouwen. Nog jerder is het aantal vrouwe- ijksambtenaren zo groot ge- Dit blijkt uit het rapport eid en arbeidsmarkt', dat ;r Dales van binnenlandse naar de Tweede Kamer restuurd. Daarin staat onder "dat de afslanking van de t e rerheid zich gestaag voort en in het einde van 1989 werk- int 3.300 mensen minder voor ^g.k dan een jaar daarvoor. In "waren vorig jaar 163.506 en in dienst van ministeries ere rijksinstellingen. NAM houdt vast aan boren in IJsselmeer ASSEN De NAM wil niet afstappen van het plan om te gaan proefboren in het IJsselmeer. De minister Alders (milieu) en Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) hadden dat min of meer van de NAM gevraagd. De NAM zegt daar verbaasd over te zijn en zich te hebben ge stoord aan de negatieve uitlatingen van beide ministers over de plannen van de NAM. De verbazing en verwarring bij de NAM zijn zo groot omdat het kabinet nog de afgelopen zo mer de vergunning voor zulke boringen heeft verlengd. Als de Raad van State zich in het vooijaar in de arob-procedure die de provincies Noord-Holland, Friesland en Flevoland tegen de vergunning hebben ingesteld ten gunste van de NAM uispreekt, kan de maatschappij in principe meteen met het boren beginnen. LEIDEN Middenstanders en fabrieksarbeiders hebben twee keer zoveel kans op een hartaan val dan 'witte-boordertwerkers' en mensen die aan de top van de sociaal-economische ladder staan. Dit blijkt uit het 'Zutphen- onderzoek' van de Leidse hoogleraar prof. D. Kromhout. De gisteren gepresenteerde uitkomsten van het in Zutphen gehou den onderzoek bevestigen dat er een verband bestaat tussen de levensduur van mensen en, hun leefgewoonten. Wie verantwoord eet. niet rookt en weinig alcohol gebruikt wordt volgens Kromhout inderdaad ouder. Eerder kwam het Zutphen-onderzoek mondi aal in het nieuws door de conclusie dat het eten van vis de kans op een hartin farct verkleint. Kromhout liet gister middag weten die theorie nog steeds aan te hangen. Het werk van Krom hout in Zutphen, dat dertig jaar heeft geduurd, maakt deel uit van een inter nationaal opgezet bevolkingsonderzoek. Kromhout verwacht nog vijf jaar nodig te hebben om alle cijfers te ordenen. Ingenieurs zijn tegen afschaffing van titels AMSTERDAM De drie Nederlandse inge nieursverenigingen met in totaal 4800 leden hebben de minister van onderwijs en weten schappen gevraagd af te zien van zijn plan de titulatuur in het hoger onderwijs af te schaffen omdat ze in het buitenland zouden leiden tot onderwaardering. Zij zijn van mening dat af schaffing van met name de titel van ingenieur het internationale aanzien van Nederlandse in genieurs schaadt. Ook op nationaal niveau ach ten de organisaties het voornemen van de be windsman onverstandig. De titels „ir" en „ing" zijn hier herkenbare begrippen, die hun waarde hebben bewezen en in een behoefte voorzien, aldus de verenigingen. Volgens hen zijn het de titels ,,mr." en ,,drs." die mogelijk in het buiten land minder hoog worden aangeslagen. Salarisverschil hbo'ers en academici kleiner DEN HAAG Het verschil in salaris tussen pas afgestudeerden van hogescho len en universiteiten die gaan werken in het bedrijfsleven, neemt af. Beginnende hbo-ers verdienen op dit moment nog 23 procent minder dan beginnende acade mici. maar dit verschil wordt jaarlijks kleiner. Dit blijkt uit een jaarlijks onder zoek van de beloningsverschillen van het bureau Hay Management Consul tants in Utrecht. Een beginnende hbo-er verdient dit jaar gemiddeld 39.600 gul den. Een academicus krijgt 9.300 gulden meer: hij verdient 48.900 gulden. In 1989 was het verschil tussen beide concurren ten nog 10.000 gulden. De beginsalaris sen van academici vertonen een lichte daling. is drfementaire redactie) Int HAAG Minister vjelVeggen van verkeer Achterstaat vindt dat de wt i voor het autorijden afs tomende jaren ten pue met 50 a 60 pro- verhoogd moeten min om de groei van articulier verkeer in te kunnen houden. Ige - >rse verhoging van de op benzine zal volgens ermoedelijk het meeste bb< lorteren, zo blijkt uit de ïlijke voorbereiding van atie' SVV-2 (Structuursche- rkeer en Vervoer) die naar de Tweede Ka- gestuurd. !Veijstukken breekt de mi- cin; :en lans Voor forse auto- ;o i'erhogingen, eventueel ibinatie met verlaging t vaste lasten. Onder- ïeft volgens haar aange- dat een verhoging van ndstofprijzen met tien het autoverkeer circa ^Jocent vermindert. Deze .^iie zou bevestigd wor- Banenruilbeurs voor ambtenaren DEN HAAG Het aantal voorstellen dat verkeersminister Maij-Weggen de laatste maanden lanceert om de groei van het autoverkeer terug te dringen kent geen grenzen. Na experimen ten met telewerken, de vierdaagse werkweek en het persoonlijk vervoersadvies kondigde zij gisteren een nieuw plan aan: de ba nenruilbeurs. In antwoord op vragen uit de Tweede Kamer schrijft Maij dat onderzocht wordt of het mogelijk is een arbeids plaatsenruilbeurs voor ambtenaren te organiseren. Op die ma nier zouden ambtenaren die ver van hun werk wonen gemak kelijker een baan dichter bij huis kunnen* vinden. Als gevolg hiervan, zo hoopt de minister, worden de files in de spitsuren bestreden. Het is de bedoeling dat al volgend jaar een proefpro ject van start gaat waaraan verschillende overheidsdiensten deelnemen. den door de reactie van de Ne derlandse automobilist op de Golfcrisis. De duurdere benzi ne in augustus en september zorgde, blijkens verkeersstatis- tieken, voor een halvering van de groei van het verkeer op autosnelwegen. Maij-Weggen bestrijdt in haar brief aan de Kamer dat de overheid de zakken van de au tomobilist plundert, een ver wijt dat onlangs nog. werd ge uit door de Stichting Weg. Pas bij een stijging van de benzine accijns met f 0,60 tot 1,20 per liter zouden de kosten en opbrengsten van het autover keer enigszins in evenwicht komen, becijfert zij. „De veel gehoorde kreet dat de automo bilist de melkkoe van de over heid is, wordt hiermee afdoen de ontzenuwd". Openbaar vervoer Bij de algemene beschouwin gen keerde een kamermeer derheid zich nog tegen het plan om de benzine-accijns per 1 november met acht cent te verhogen, omdat de automobi list daardooi te zwaar belast zou worden. CDA, PvdA en VVD beriepen zich daarbij op het regeerakkoord, waarin im mers is afgesproken dat de kosten van particulier en openbaar vervoer gelijke tred moeten houden. Het kabinet sjtelt nu een verhoging met twee cent voor, om toch nog voldoende geld voor verbete ring van het openbaar vervoer op tafel te krijgen. Maar volgens Maij-Weggen ra ken trein, tram en bus door de voortdurende efficiencyverbe teringen aan de auto sterk achterop. In antwoord op vra gen uit de Kamer schrijft zij dat zuiniger motoren en goed koper onderhoud er voor ge zorgd hebben dat de reële au tokosten tussen 1970 en 1988 ruim tien procent gedaald zijn. Tot het jaar 2010 zou nog eens dertig* procent efficiencyver betering mogelijk zijn. „Om de tarieven van de auto en het openbaar vervoer, gelijk te houden is plusminus een ver dubbeling van de brandstof kosten nodig". Negen scholen in de prijzen Minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat heeft gisteren in Maij, die al zeventien jaar in Klazinaveen,woont, overhandigde de het Haagse Museon aan negen scholen afkomstig uit het hele eerste prijs aan leerlingen van de Klazinaveenschool. land een 'veilig-verkeer-prijs' uitgereikt. De scholen hadden mee gedaan aan een prijsvraag in het kader van de Europese Ver- foto: peter van mulken keersveiligheidsweek, die van 1 tot 7 oktober duurde. Minister VRIJLATING IN FASEN I Crosbie Edgerton Saint (links), commandant van het Amerikaanse leger in Europa, heeft biddag een bezoek gebracht aan de Beatrixhaven in Rotterdam. Daar stelde hij zich op de j4van de gang van zaken rondom de versterkingsoperatie voor de Amerikaanse troepen in de e generaal werd vergezeld door de bevelhebber van de Nederlandse landstrijdkrachten lui- generaal M.J. Wilmink (midden). Op de achtergrond het vrachtschip Algol. DEN HAAG Vreugde bij de Nederlandse bagge raars en hun familie. Na een spannende periode, waarbij steeds onduidelijk bleef of de Iraakse leider Saddam Husayn de werk nemers van de baggerbe drijven Volker Stevin en Boskalis nu wel of niet als gijzelaars beschouwde, is vanuit Baghdad gisteren eindelijk het bevrijdende bericht gekomen dat de 105 Nederlandse bagge raars die nog in Irak ver blijven naar huis mogen. In totaal mogen alle 215 bag geraars die voor Volker Stevin en Boskalis aan het project in Umm Qasr werkten naar huis. Die groep bestaat uit 105 Ne derlandse baggeraars, veertien Belgen, drie Engelsen en in to taal 93 mensen uit landen in het Midden-Oosten. De vrijlating gebeurt gefa seerd. De eerste groep wordt eind volgende week in Neder land verwacht. De laatste bag geraars keren volgens een ge- zamelijke verklaring van Vol ker Stevin en Boskalis medio december, in ons land terug. Bij Volker Stevin en Boskalis heerst „gepaste vreugde". Nog altijd zijn beide maatschappij en uiterst terughoudend in hun reacties. „Pas nadat alle baggeraars terug zijn, zullen wij volledige opening van za ken geven Tot die tijd houden wij de publiciteits-kraan dicht", aldus hun woordvoer der. Ook de familieleden van de baggeraars hebben strikte opdracht gekregen geen mede delingen te doen via de media. De gijzelaars in Irak reageer den wel uitgelaten op de ko mende vrijlating van de bag geraars. „Dat is mooi, dat is prima", zei woordvoerder Martin Bronkhorst vanuit Baghdad. Bronkhorst ziet de vrijlating als „een succes voor de stille diplomatie". Vanuit de politiek werd met enige reserve gereageerd op het nieuws uit Irak. Minister Van den Broek van buiten landse zaken liet vanuit Parijs, waar hij met premier Lubbers de CVSE-topconferentie bij woont, weten „verheugd te zijn", maar tevens „van harte te hopen dat het schema van de gefaseerde vrijlating van de baggeraars ook inderdaad wordt aangehouden". Onmiddelijk nadat vanuit Irak de komende vrijlating van de baggeraars bekend werd kwa men de fractieleiders van alle partijen uit de Tweede Kamer, uitgezonderd de Centrum-De mocraten, in spoedberaad bij een. Na het spoedoverleg maakte CDA-fractieleider Brinkman namens alle fracties bekend dat een definitief be sluit over het al dan niet stu ren van een missie naar Irak om de overige gijzelaars vrij te krijgen opnieuw „zeker voor enkele dagen" is uitgesteld. Inmiddels wordt de kans gro ter dat oud-minister van bui tenlandse zaken en voormalig secretaris-generaal van de NAVO, mr. Joseph Luns, een rol gaat spelen in een eventue le missie naar Irak. Zelf heeft Luns vanuit Brussel, waar hij woont, al laten weten gepolst Kamer vraagt geen woorden maar daden DEN HAAG De Kamer vindt dat het kabinet te lang zaam werkt aan het terugdrin gen van de milieuvervuiling. De Feyenoord-leus „Geen woorden maar daden" was gis teren bij de behandeling van de milieubegroting van minis ter Alders in diverse varianten te horen. Niet alleen de woordvoerders van de opposi tie maar ook die van de rege ringspartijen maakten duide lijk dat zij trappeleh van onge duld om het milieubeleid ge stalte te geven. „Minder pra ten en meer doen. De tijd van de grote beleidsnota's is wat ons betreft voorbij", alcfus de CDA'er Esselink. PvdA- woordvoerster Ruigrok-Ver- reijt hamerde op het belang van voorlichting aan de bur gers over milieuvriendelijk ge drag. t) h ONINKLIJK IUIS Vlamingstraat 40 grote markt 28 den haag Peper met verlof ROTTERDAM Burgemees ter Peper van Rotterdam is enige tijd met verlof. Dat heeft te maken met persoonlijke omstandigheden. Hij is ver vroegd teruggekomen van een promotiereis naar Brazilië, al dus een woordvoerder van de gemeente, die meedeelde dat de burgemeester zeker tot maandag, mogelijk nog langer met verlof blijft. (ADVERTENTIE) MORGEN GA IK LEKKER 'c;^ DE GLASBAK IN. y FIJN, DAN BLIJVEN WE 1 NOG EEN POOSJE SAMEN. DE GLASBAK SNAKT NAAR GLAS AMSTERDAM De hoofdofficier van justitie in Amsterdam heeft bij de dekenvan de orde van advocaten in Den Haag een klacht ingediend over de Haagse advocaat mr. G. Spong, zo heeft persof ficier van justitie mr. L. de Wit meegedeeld. De strafpleiter zou schriftelij ke berichten van de zijde van de familie van een gedetineer de cliënt hebben doorgespeeld terwijl de- gedetineerde daar geen recht op had omdat hij in beperking zat. Dat laatste wil zeggen dat een verdachte niet een volledig contact met de buitenwereld mag hebben. Volgens de strafpleiter gaat het Om een „onschuldig brief je" van de vader van zijn cliënt waarin de man sterkte wordt gewenst. „Ik heb er de tuchtrechtspraak nog eens op nageslagen maar volgens mij is dit toegestaan", aldus Spong in een reactie. De bewuste cliënt werd vrij dag door de rechtbank in Am sterdam wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De Co lombiaanse man werd ver dacht van de smokkel van 140 kilo cocaïne via Suriname naar Nederland. Het openbaar ministerie heeft hoger beroep aangetekend bij het gerechts hof. DEN HAAG Er moet nu snel een einde worden gemaakt aan de situatie dat illegale vreemdelin gen nota bene voorzien van een Sofinummer via koppelbazen en uit zendbureaus aan een baan worden geholpen. Dat vindt een brede meerder heid van de Tweede Ka mer, die gisteren van mi nister De Vries (sociale za ken) te horen kreeg dat het om 50.000 tot 100.000 mensen gaat. De minister hoorde gisteren zelf voor het eerst van zijn ambtenaren dat er ook uit- zendburaus bij zijn betrokken. Hij kondigde dan ook overleg met de algemene bond van uitzendbureaus aan over de te volgen gedragslijn. Ook de overige leden van het kabinet zegden de Kamer toe 'zich ex tra te gaan inspannen. Bij een Rotterdams bedrijf werden onlangs 30 illegale werknemers aangehouden. De directeur reageerde daarop stomverbaasd: „Wij hadden van al die mensen een pas poort gezien eneen fiscaal nummer doorgekregen". Het VVD-Kamerlid mevrouw Rempt vroeg staatssecretaris Van Amelsvoort hoe dat nu mogelijk is. Kan de belasting dienst niet toetsen of mensen een geldige verblijfsvergun ning hebben, zo vroeg zij zich af. Maar dat kan volgens Van Amelsvoort wettelijk niet. Hij zag geen mogelijkheid hier di rect iets aan te doen. We moeten ons hierover diep gaand beraden. Overigens er kende minister De Vries dat mensen wel een verblijfsver gunning moeten hebben als zij in aanmerking willen komen voor een werkloosheidsuitke ring. Het baarde De Vries zorgen dat de groep zo omvangrijk is. Zij krijgen vooral werk in sec toren waar laaggeschoolde ar beidskrachten worden gezocht. Dit soort arbeid moet worden verricht door geregistreerde werklozen, zo vond hij. Minister Hirsch Ballin van jus titie erkende dat vooral in de grote steden de vreemdelin genpolitie met te weinig perso neel kampt. Hij gaat zich daar om bezinnen over de vraag hoe de capaciteit van vreem delingenpolitie beter kan wor den gebruikt en of de straf maat voor dit soort gevallen niet moet gorden verhoogd. Staatssecretaris Kosto van jus titie zegde de Kamer toe zeer snel indringende gesprekken met de vreemdelingenpolitie te voeren. Ook gaat hij met de korpschefs van de vier grote steden praten. Het PvdA-Ka- merlid Buurmeijer prees de onthullende wijze waarop vier leden van het kabinet zich het hoofd over dit.probleem bra ken, maar betreurde dat ze niet in staat bleken het pro bleem op te lossen. In het alge meen werd erop gewezen dat als er niet snel iets gebeurt Nederland rekening moet houden met een aanzuigende werking op meer illegalen. (ADVERTENTIE) Hollandse Meesters uit Amerika Het Mauriishuis is ook open op donderdag- en vrij dagavond. Tot negen uur, tot en met 13januari volgend jaar. (Dat is dichterbij dan u denkt.) DEN HAAG Nederland hoeft volgens een meerderheid in de Tweede Kamer niet het voorbeeld van enkele omringende lan den te volgen door de geheime weerstandsorganisatie Operatiën en Inlichtingen op te heffen. Wel dient de commissie voor de veiligheids- en inlichtingendiensten voortaan volledig op de hoogte te worden gesteld van het bestaan van welke geheime dienst dan ook. Dat blijkt uit de stellingname van CDA, VVD en D66 aan de vooravond van het debat. De partijen hebben er alle begrip voor dat destijds tot de vorming van een dergelijke organisatie is overgegaan. Ook kunnen ze zich vinden in de geheimhouding die tot voor kort in acht is genomen. De PvdA wilde nog geen uitsluitsel geven over de vraag of de dienst al dan niet gehand haafd mag worden. Groen Links meent dat premier Lubbers de kamer onlangs nog ten onrechte informatie over de weerstand sorganisatie heeft onthouden.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3