Bisschop die geen vertrouwen krijgt zou moeten vertrekken' Castro kwaad op Overeem Ceidoe Souoatr kerk wereld boekwijzer beroepingen r>r> GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidwQowuvnt WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAG1 [N] Italiaan vervolgd wegens praten met de Maagd Maria VICENZA Een man die beweert de Maagd Maria geregeld te zien en met haar te praten, wordt vervolgd wegens het kwetsen van de katholieke kerk. Een magistraat in Vicenza stelt een onderzoek in naar Renato Baron en de 35 leden van zijn organisatie „Werk van Liefde", die Italiaanse en buiten landse bedevaartgangers leidt naar de bergtop waar Barons ontmoetingen met de Madonna zouden plaatsvinden. Als de le den van de organisatie schuldig Worden bevonden hangt hun een straf van maximaal drie maanden cel en twee miljoen lire (ongeveer 3.000 gulden) boete boven het hoofd. De geldboete zal misschien niet het grootste probleem zijn: de organisatie ac cepteerde veel giften van de gelovigen die op de bergtop sa mendromden in de hoop een glimp van de maagd op te van gen. Geen psychologische test voor predikanten LUNTEREN De gereformeerde synode wijst een psycholo gische test om de geschiktheid van aanstaande predikanten tij dens hun studie te testen vooralsnog af. Zij kiest in beginsel voor een vorm van begeleiding waarbij op bepaalde momenten gesprekken worden gevoerd met studenten die predikant wil len worden. De waarde van een test moet niet worden over schat, zo werd op de synode gezegd. Iemand die als student slecht scoort, kan toch een uitstekend predikant blijken te zijn. De synode had twee jaar geleden de deputaten (deskundigen) toerusting en begeleiding gevraagd om een onderzoek naar de invoering van een psycho-technisch onderzoek van aankomen de predikanten. Zij overwoog onder meer dat het werk van de predikant zwaarder is geworden door de toegenomen plurali teit in de kerk. Het is altijd plezierig om verwacht te worden en niet te komen opdagen. Rotterdamse Pauluskerk jubileert met 'Nacht voor God' ROTTERDAM De Rot- terdamse Pauluskerk viert vrijdag haar 30-jarig bestaan met een 'Nacht voor God'. In de nacht van vrijdag op zaterdag krijgt heel religieus Rot terdam de gelegenheid zich te presenteren. Ook Rotterdammers die gods dienst achterhaald vin den, zijn van de partij. ,\De nacht is vanouds altijd het moment geweest waarop de mens overhoop ligt met God. Juist in de nacht is het moeilijk om in God te gelo ven", licht ds. Hans Visser toe Maar verder moeten er geen „diepliggende bedoelin gen" achter de keuze voor de nacht gezocht worden. Tussen vrijdagavond half acht en zaterdagochtend zes uur mogen moslims, bahai's, soe- fies, humanisten, nieuw-apo- stolischen, vrije evangeli- schen, remonstranten en aan hangers van de New Age-be- weging vertellen wat zij waardevol in hun eigen geloof vinden. Kunstenaars, musici en dichters zorgen tussendoor voor enige ontspanning. Klokslag twaalf uur staat een toespraakje van bisschop R Ph. Bar van Rotterdam op het programma. „Omdat religie weer in is", leek het Visser aardig om te kijken wat er op dit gebied in Rotterdam te koop is. De pre dikant hoopt ook dat de con tacten erdoor verstevigd wor den. „Je ziet elkaar haast nooit. Iedereen heeft zijn ei gen clubje". Vrijgemaakten, pinkstergelovigen, Jehovah- getuigen en „andere groepen die denken de waarheid in pacht te hebben" zijn niet op Vissers uitnodiging ingegaan. Jaarboek KDC Onlangs is jhet negentiende Jaarboek van het Katholiek Documentatie Centrum ver schenen. Naast een verslag van de in 1989 verrichte werkzaamheden bevat het een viertal artikelen. In het eerste artikel schrijft B. van Raaij over de opkomst en neergang van de katholieke studentenbeweging tijdens het Interbellum. P Boven d'Eert belicht de overheid als zeden meester na de Tweede We reldoorlog en neemt als voor beeld het wetsontwerp op de leesbibliotheken. Over de op richting van de eerste levens scholen en over het tot stand komen van een landelijk or gaan geeft H. Vossen een re laas. In het laatste artikel be steedt P. de Haan aandacht aan de rol van mgr. A.C. Ramselaar bij de voorberei dingen van het tweede Vati caans Concilie. Het documentaire gedeelte van het jaarboek bevat drie bijdragen. J. Jacobs introdu ceert de bronnen waaruit ge put kan worden om de be trokkenheid van Nederlan ders bij Vaticanum II te on derzoeken. Th. Schepens geeft een statistich overzicht van theologische faculteiten en hogescholen voor theologie in Nederland. 1977- 1987. Daar uit blijkt dat het aantal stu denten fors is verminderd. Tenslotte heeft P. Begheyn SJ naar aanleiding van de her denking van de geboortedag van Igantius van Loyola (500 jaar geleden) en van de stich ting van de orde (450 jaar ge leden) een bibliografie samen gesteld betreffende de ge schiedenis van de jezuïeten in Nederland. Het jaarboek kan besteld worden bij het secretariaat van het KDC. De prijs bedraagt 29,50. Adres Erasmuslaan 36, 6525 GG Nijmegen. Tel. 080 - 51.24.12. Nederlandse Hervormde Kerk Benoemd tot bijstand in het pasto raat te Wirdum (Fr.) S. Brandsma, emeritus predikan. te Kollum, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Willige-Langerak P.J. Krijgsman, kand. te Ridderkerk; te Bodegraven drs. J.A. de Koeijer te Wilnis. Aangenomen naar Wesepe mw. A. Fuhrmann. vicaris te Hoogvliet, die bedankte voor Ruinerwold. Gereformeerde Kerken Beroepen te Dokkum drs. T. Deel stra te Oldehove; te IJsselmuiden- Grafhorst drs. A.J.J. van Noord te Streekgemeente Midden-Betuwe, wonende te Kesteren. MGR. BLUYSSEN: NIJMEGEN Vele uren spraken de theoloog Her- wi Rikhof en KRO's pers chef Ben Spekman met bisschop J. Bluyssen op zijn kamer bij de zusters van Huize Mariënburg in Den Bosch. In drie ge spreksrondes legden Rik hof en Spekman de man, die als hulpbisschop van mgr. Bekkers deelnam aan het Tweede Vati caans Concilie, in 1966 zeer jong zelf bisschop van Den Bosch werd en in 1984 wegens gezond heidsredenen moest te rugtreden, vragen voor over het Tweede Vati caans Concilie, over hoe ingrijpend de kerkvisie van het Concilie door werkte, over zijn invul ling van het bisschop sambt, de keuzes die hij in zijn leven maakte, en zijn visie op God, spiritua liteit en bidden. De resul taten van die gesprekken hebben ze verwerkt in een boek. 'In hoop leven. Gesprekken met bisschop Jan Bluyssen'. Vanmid dag werd het boek in Nij megen gepresenteerd en een eerste exemplaar aan bisschop Bluyssen aange boden. ..Dagelijks dienstbaar" liiidt zijn wapenspreuk. Zelf zegt mgr. J. Bluyssen, daarover: „Je bent als bisschop, als priester geroepen dienstbaar te zijn aan de mensen omwille van het evangelie. Het gaat erom dat de blijde boodschap over kan komen en beleefd kan worden. Dat heeft conse quenties voor het omgaan met mensen voor wie je staat. Zij zijn geen schapen of slaven waar je maar mee doen kunt wat je wilt. Het zijn mensen met een eigen verantwoorde lijkheid en een eigen kijk op zaken, op geloven en kerk. Dat heeft het Tweede Vati caans Concilie heel sterk be nadrukt. Mensen worden aan gesproken op hun eigen ver antwoordelijkheid van Gods wege, vanuit de kerk en van uit hun eigen omgeving. Zo moet je met mensen omgaan, dat is heerlijk, want het bouwt bruggen. En dat is mijn beleid als bisschop geweest." Alleen al uit dit citaat, dat ty perend is voor bisschop Bluyssen, komt naar voren hoezeer de oud-bisschop van Den Bosch geïnspireerd is door het Tweede Vaticaanse Concilie en die nieuwe inzich ten in geloof en kerkvisie daadwerkelijk tot richtsnoer van zijn eigen handelen heeft gemaakt. Vertrouwen in men sen hebben, samenwerking, collegialiteit, niet veroorde len, maar bruggen bouwen, dienstbaarheid betrachten en luisteren, het loopt als een rode draad door de gesprek ken die Rikhof en Spekman met hem voerden. Harde uit spraken over het huidige bis schoppencollege en het kille klimaat in de RK Kerk wor den er door mgr. Bluyssen niet gedaan. Het interview boek is een persoonlijke te rugblik op zijn leven. Goed overleg „Je kunt als bisschop alleen goed functioneren als je sa men met anderen, overleg, te werk gaat", zegt Bluyssen tegen zijn gespreks partners. „De inspraakmoge lijkheden moeten zeer groot zijn. Dat is niet alleen een zaak van praktisch werken, maar het is ook theologisch verantwoord. Ik vind het erg belangrijk dat een pastor, en ook een bisschop, op basis van vertrouwen kan werken. Dat kun je natuurlijk aanvechten, bestuurlijk en theologisch, want het zou tot de conclusie moeten leiden dat een bis schop die geen vertrouwen heeft moet vertrekken. Die conclusie zou ik voor mijzelf trekken. Een ander zal dat niet doen. Ik wil ook niet zeg gen dat dat per se in de kerk moet. Zonder dat vertrouwen is niet te werken. Je kunt ook uitgaan van het standpunt: ik heb gelijk en de anderen on gelijk, en ik moet mijn gelijk blijven verkondigen, dan maar tegen alle anderen in. Zo eenvoudig en simpel of helder ligt het niet. Je moet je steeds afvragen hoe zit het nou precies. Een kleine kerk van zuiveren kan niet Chris tus' ideaal zijn geweest. Dat gaat in tegen de werking van de Heilige Geest." Voordat hij door mgr. Bek kers werd aangesteld tot zijn hulpbisschop, was Jan Bluys sen tweeënhalf jaar kapelaan in Veghel en surveillant op het klein seminarie. Daarna verbleef hij voor studie in de ascese en de mystiek enige tijd in Rome en teruggekeerd uit Rome werd hij geestelijk directeur op het klein-semi- narie. Alleen het priester schap was zijn eigen keus. Daarna werd er werd er steeds voor Bluyssen gekozen, maar spijt daarvan heeft hij niet. „Ik zou het nu niet meer zo gemakkelijk accepteren", zegt hij er nu van, al voegt hij er aan toe: „Ik heb veel geluk gehad, geluk in alle beteke nissen van het woord." goffd Optimisme Over de omslag in de RK Kerk in Nederland begin ja ren zeventig, toen Rome be gon met de benoeming van conservatieve bisschoppen en de Nederlandse kerkprovincie onder curatele stelde, is bis schop Bluyssen wel diep te leurgesteld, maar niet verbit terd. Ook hier blijft hij met optimisme, hoop en vertrou* wen spreken. „Het heeft een groot gevoel gevoel van jam mer en van teleurstelling be tékend dat zaken geblokkeerd werden in de kerk. Maar ik denk, als het er nu niet ip zit, dan hoop ik dat het er over tien of twintig jaar wel inzit. We hebben getracht eruit te halen vvat erin zat op het ge bied van inspraak, van lokaal beraad, met de beste bedoelin gen. Op den duur is dat niet verder mogelijk geblekeji, tot grote teleurstelling ook van collega's. Maar er komt een tijd dat dit weer terugkomt. Deze stromingen en evolutie' in de maatschappij kun je niet onderdrukken. Het komt te rug en dan definitief, ben ik geneigd te denken. Ik beleef deze ontwikkeling niet als tragisch. Het zal wel zo moeten, het is een fase in een noodzakelijke ontwikkeling." Dat vertrouwen en optimisme tekent ook zijn spiritualiteit, die Rikhof en Spekman goed in het boek hebben laten uit komen. „Hoop, geloof en lief de worden je gegeven, ze moeten steeds opnieuw afge beden worden om ze te kun nen krijgen. Ontvangen en ontvankelijkheid zijn voor mij kernwoorden. Er is nieuwe hoop nu er allerlei ontwikke lingen in de wereld gaande zijn." Ik denk niet alleen aan de po litieke situatie of de zorg om de ecologie, maar ook aan het zoeken van God. Veel mensen zoeken naar God in hun le ven, proberen tekenen van Hem te vinden, staan daar voor open. Daar mogen we als kerk bij zijn en in de naam van Jezus proberen er een handreiking voor te bieden aan hen die Hem zoeken." THEO KRABBE In hoop leven. Gesprekken met bis schop Jan Bluyssen. Onder redac tie van Herwi Rikhof en Ben Spek man. Uitgeverij Meinema, Den Haag. Prijs 19,90 Charisma TV vraagt opnieuiy zendtijd LEEUWARDEN De stich ting Charisma TV heeft voor de tweede keer een aanvraag voor zendtijd ingediend bij het Commissariaat voor de Media. De eerste aanvraag werd in april afgewezen, om dat het Commissariaat vond dat er voor de boodschap van de Pinkstergemeenten al ruimte wordt geboden door de Evangelische Omroep (EO). Voorzitter G.A. Panhuise heeft echter opnieuw een po ging gewaagd, nadat de EO in gesprek met Charisma TV had toegegeven dat het voor haar „niet mogelijk is de spe cifieke accenten van de Pink sterbeweging in de program ma's te laten uitkomen". Cha risma TV komt graag als klei ne zendgemachtigde in aan merking voor een uur televi sie-zendtijd en twee uur ra dio-zendtijd per week. Kopten verwijten Egyptische regering discriminatie CAIRO/BONN De Egyptische regering dis crimineert Koptische christenen door ze syste matisch uit het parlement te weren. Deze klacht hebben leiders van de Koptische kerk laten ho ren, nadat duidelijk werd dat er van de 444 kandi daten van de Nationaal- democratische partij (NDP) voor de parle mentsverkiezingen eind november slechts twee christen zijn. „Ik werd helemaal beroerd en voelde me ziek toen de NDP de kandidatuur van maar twee christenen bekend maakte", schrijft Anton Seid- Egypte niet gebeurd sinds de onafhankelijkheid in 1923. De verschillende partijen hadden bij verkiezingen altijd Kopti- Paus Shenouda II foto: ap sche kandidaten naast hun is lamitische broeders." Het betreft hier yolgens Seid- hom 'officieel beleid', omdat de NDP de regerende partij is. Ook in andere sectoren voert de partij van president Hosni Mubarak de discriminatie door. Van de 209 onlangs nieuw aangestelde openbare aanklagers zijn er slechts vier christen en ook onder de 255 nieuwe adjudanten zijn de Kopten op de vingers van één hand te tellen. Volgens Seidhom hadden de twee Kopten op de NDP-lijst zich beter kunnen terugtrek ken. „Dat had van christelijke waardigheid getuigd." Het tweetal reageerde daarop met een advertentie in Al-Watani, waarin zij de Kopten oproe pen de strijd niet op te geven. De voornaamste oppositiepar tijen zullen de parlementsver kiezingen van 29 november boycotten, omdat er te weinig garanties zijn dat deze eerlijk zullen verlopen. In de semi-officiële krant Al- Akhbar werd de onderverte genwoordiging van christenen bij de verkiezingen „een ver gissing door tijdgebrek" en „een onbedoelde fout" ge noemd. In dezelfde krant vraagt echter een vooraan staand christen hoe dr. Yusuf Wali, voorzitter van de NDP, nou kan vergeten twintig of dertig Kopten op de kandida tenlijst te zetten. Ook paus Shenouda III, de leider van de Kopten die thans Duitsland bezoekt, wijst geregeld op de „benarde toe stand" van de christenen in Egypte. Sinds 1980 is de ver volging van christenen toege nomen, zegt hij. Vooralin het noorden, waar de meeste Kopten wonen, worden chris tenen geregeld bedreigd, ont voerd of zelfs vermoord. De kerk groeit echter tegen de verdrukking in, aldus de 117de opvolger van Sint Mar cus. De Koptische Kerk telt ruim acht miljoen leden (op 52 miljoen inwoners) en hun aantal groeit gestaag. Steeds meer jonge mensen voelen voor de kerk en voor het klooster, aldus Shenouda III, die ook onder de Kopten 'in ballingschap' bijvoorbeeld in de Verenigde Staten, een op leving ziet. LUNTEREN De voor zitter van de gerefor meerde synode, ds. E. Overeem, heeft gisteren de woede van secretaris generaal dr. Emilio Ca stro van de Wereldraad van Kerken opgewekt, toen hij de kritiek van de synode op het mensen- rechtenbeleid van de We reldraad uiteenzette. Castro voelde zich door Over eem „oneerlijk" behandeld, omdat de synodevoorzitter db kritiek na zijn toespraak tot de synode uitsprak. Hij wees er in een tweede rede tot de synode op, dat de Wereldraad altijd rekening houdt met de mensen die leven onder een dictatoriaal regime. „Wij heb ben een gezamenlijke verant woordelijkheid voor de ijkheid voor de men- de westerse publieke opinie sen die betalen voor hun le- tevreden willen stellen"-, hield ven. We moeten niet alleen Castro de synode voor. Dë synode zette in april dit jaar ernstige vraagtekens bij het beleid van de Wereldraad van Kerken, dat de lidkerken in een bepaald land worden geraadpleegd, voordat er een uitspraak over de schending van de mensenrechten in dat land wordt gedaan. Dat leidde ertoe, dat de Wereldraad zich niet uitsprak over de schen ding van de mensenrechten in Roemenië onder Ceausescu, omdat de leiding van de Roe meens-Orthodoxe Kerk daar tegen was. In maart dit jaar noemde het Centraal Comité (algemeen bestuur) van de Wereldraad zijn zwijgen over Roemenië een foute beoorde ling, maar het weigerde boete te doen en zich tegenover het Roemeense volk te veront schuldigen. Volgens de uit Uruguay af komstige Castro, die vier da gen in ons land verblijft, werd de leiding vam.de Roemeens- Orthodoxe Kerk door de Roe menen vertrouwd. „Als men dat betwijfelt, kan men zich ook afvragen, of bijvoorbeeld de Nederlandse katholieken zich vertegenwoordigd voelen door hun kardinaal. Degenen die de kerk moeten beoorde len, zijn de aldus Castro. Castro wilde niet ingaan op het rapport dat de hervormde synode deze week bespreekt. Daarin wordt voorgesteld in Oost-Europa niet samen te werken met de Wereldraad, omdat die zich daar heeft ge compromitteerd, maar met or ganisaties als Pax Christi en het IKV, die een veel betere reputatie in Oost-Europa héb ben. Hij volstond met de op merking, dat de Wereldraad al samenwerkt met Pax Christi. Castro spreekt mor gen de hervormde synode toe en zal dan ongetwijfeld op deze zaak ingaan. Castro heeft morgen ook een gesprek met premier Lubbers. Het gaat om een bezoek uit hoffelijkheid, aldus Castro, die tegensprak dat hij van de Gereformeerde Kerken, die hem hebben uitgenodigd, had geëist, dat een onderhoud met de minister-president op het programma zou staan. Als problemen van de Nederland se samenleving noemde hij onder meer de opvang van asielzoekers en de nieuwe si tuatie na 1992, als de Europese binnengrenzen verdwijnen. Europa na 'Parijs' Het historisch karakter van de Conferentie voor V heid en Samenwerking in Europa (CVSE) ten spijt, vandaag afgesloten bijeenkomst in Parijs niet veel meeieid weest dan een lange aaneenschakeling van saaie en vaer meenplaatsen bol staande redevoeringen. Het was d danks belangrijk dat staatshoofden en regeringsleider^ deze gelegenheden de kans kregen om intensief met e rerh te overleggen, zowel formeel als informeel. Zulke bijeen in h sten dragen daarom bij aan een verbetering van het 'int 3.3i tionale klimaat'. Op zich had natuurlijk ook met één dagk gaderen kunnen worden volstaan. VANMORGEN hebben de in Parijs verzamelde leider „Handvest van Parijs voor een nieuw Europa" ondertel achttien pagina's vol verheven beginselen en fraaie vo< mens. Die gebeurtenis mag, met enig gevoel voor dram; best als het begin van een nieuw tijdperk voor Europa den aangemerkt. In Parijs is nu ook officieel een streep J achter een tragische reeks van ideologische geschillen, tieke tegenstellingen en militaire dreigingen die de afgei halve eeuw de naam Koude Oorlog zijn gaan drager vraag die het handvest echter onbeantwoord laat is h g vreedzame dialoog en de samenwerkingsplannen van j CVSE-landen zich in de naaste toekomst moeten ontwl Er zijn, deels in CVSE-verband, nog enkele niet gehei beduidende vlekken weg te werken. Zo komen nu pas drier sprekingen over de personele inkrimpingen van de machten van NAVO'en Warschau Pact op gang. Int slepen de onderhandelingen tussen de VS en de Sovje over de halvering van de strategische kernwapens ziel steeds voort. Afgesproken is ook dat er gepraat gaat wt over de te land geplaatste kernwapens voor de korte afs ;t Maar de Amerikaanse president Bush heeft op dat pue weinig toeschietelijkheid getoond, dat hij grote ongerus heeft gewekt bij de Sovjets die liever vandaag dan mi over dat onderwerp willen gaan onderhandelen. OOK het maandag ondertekende akkoord over de vei dering van de conventionele wapens in Europa (CFE) nog tal van vragen op, al was het maar omdat gebleken de Sovjets heel wat meer wapens achter de Oeral hebbtsoi ruggetrokken dan de westelijke landen lief is. Het CF koord zet bovendien een hoogst ingewikkeld verificatie ces in gang dat veel mogelijkheden tot wederzijdse iri in zich draagt. Ten slotte zal ook nog moeten blijken regelingen, die in het kader van de CVSE in het levei|t geroepen, toereikend zijn voor de praktische uitwerkin de goede bedoelingen, die de afgelopen dagen in zo mate zijn geëtaleerd. op Hulp voor Sovjetunie NAAST de vragen van militaire aard zijn er meer alge problemen. Zo staat nu al vast dat het CVSE-proces vet glans en vaart zal verliezen als het Westen niet bereid chaotische economie van de Sovjetunie voor de totale o gang te behoeden. Dat kost niet alleen een maximui goede wil, maar ook een ongekende hoeveelheid gel< uiteindelijke rendement van die politiek-economische tering is bovendien zeer moeilijk op voorhand vast te si De westelijke bereidheid de Oosteuropese landen de hi de hand te bieden is zeer groot, ook al omdat-hun t mieën overzichtelijk zijn en gemakkelijk kunnen wordt voegd naar het vrije marktmechanisme zoals dat in het ten bestaat. Met de onmetelijk grote en niet te overzien* jeteconomie ligt dat volstrekt anders. De omvang van dt blemen daar onttrekken zich in feite aan ieders voo lingsvermogen. DAN hebben we het nog niet gehad over vraagsti rond de politieke plaats die de Sovjetunie op het Eur toneel zal gaan innemen. Kan dat reusachtige land, dat democratische traditie kent, in sociaal en politiek O] dichter bij West-Europa komen? Zal het economisch nancieel ooit in de pas kunnen lopen van zijn rijke We buren, waarvan het nieuwe Duitsland straks de indus krachtbron is? En zullen de ontmoedigde Sovjetmass. democratische gezindheden kunnen ontwikkelen z welke van een mentale aansluiting bij het zich snel vei wende Europa geen sprake kan zijn? De verwarring ov<|a| soort kwesties was zichtbaar en hoorbaar achter de overmoedige retoriek waarop de wereldleiders de Parij: va de afgelopen dagen in zo ruime mate hebben vergast. VOORJAAR 1992 komen de staatshoofden en regerin ders van de 34 bij het Parijse overleg betrokken lande nieuw bijeen in Helsinki. Dan moet op vele vragen nog leven een fundamenteel antwoord zijn gegeven, moet het kwijnende Warschau Pact of een nieuwe hebben of geheel zijn opgedoekt. Dan moet de NAVÖ wijs hebben geleverd dat ze inderdaad een instrumen tber de vrede is in plaats van een in militair denken vastgei organisatie. Dan moet duidelijk zijn of de economisch* vormingen van Gorbatsjov hun beoogde effect hebben teerd. De bijeenkomst in Parijs heeft een moeilijk en veeli programma in gang gezet dat niets minder beoogt dan 1 één noemer brengen van de enorme politieke, soek zelfs religieuze en ideologische verschillen die tot'dusv historische realiteiten van Europa hebben bepaald. In zicht markeert de Parijse top een nieuw tijdperk dat ingezet, maar dat hopelijk niet een te grote uitdaging voor de 34 CVSE-landen mT £cld6c(2ouxcuit Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers) Kantoor Apothekersdijk 34, Leiden Telefoon 071-122 244 Postadres, postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon- 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8 30 tot 17 00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15 00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giroké per maand f. 24,85 per maand f. per kwartaal 74,10 per kwartaal per jaar 284,50 per jaar Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2