Le Pen met zes Nederlanders terug uit Irak 4 5 7 13 14 Spitsvignet Spitstoeslag gaat 600 gulden kosten egeringsleiders ezegelen „nieuwe ekomst Europa" Parkeermeters in Leiden slikken ook buitenlandse munten 12 14 Dagen Gratis £cidóc6otumit XX Woensdag 21 november 1990 82ste jaargang no. 24886 Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Losse nummers f1,35 Vannacht aan de kust nog een enkele bui en in het binnen land lichte vorst met een mini- mumtemeratuur van min 2 graden. Overdag zonnige pe rioden en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur ongeveer 6 graden. Zwakke veranderlij ke wind. izenden boeren trekken ecember naar Brussel SSEL Ongeveer 22.000 Europese boeren n op 3 december een protestmars op Brus- ouden, zo heeft Joseph Yverneau, voorzit- de Europese boerenorganisatie (COPA) persconferentie in Brussel bekendge- De boeren komen demonstreren tegen irermindering van de steun aan de land- 3 december begint in de Belgische de slotronde van de internationale •kingen over een verdere vrijmaking van ereldhandel. In deze zogeheten Uruguay- heeft de Gemeenschap aangeboden in aar tijd de steun aan de landbouw met procent te verminderen. De handelspart- van de Gemeenschap vinden dat veel te g, maar de Europese boeren vinden het eveel. Uit ons land worden in Brussel bij- eeduizend boeren verwacht. Thanksgiving Kort voor in Amerika morgen op Thanksgivingsday op grote schaal tijdens feestelijke diners kalkoenen worden verorberd, hebben twee meisjes Lorri Bauston en Paula Silver in het plaatsje Briston in de staat Oklahoma een zestal kalkoenen juist eens verwend met een speciaal Thanksgivingdiner. Ze deden dat vooral om de aandacht te vestigen op een menselijker behandeling van pluimvee. foto: ap Moskou akkoord met nieuwe vergadering Veiligheidsraad willen dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties opnieuw bijeenkomt voor een vergadering over de Golfcrisis. Daarbij moet alles wat tot nu toe is gedaan om tot een oplossing te komen van het conflict op een rijtje worden gezet en een nieu we resolutie worden aangenomen, zo hebben de ministers van buitenlandse zaken van de twee lan den, Sjevardnadze en Baker, in Parijs verklaard. De twee ministers onderstreepten nadrukkelijk de „solidariteit en de eenheid" tussen hun landen met betrekking tot de crisis in'de Golf. Of de nieuwe resolutie het gebruik van geweld tegen Irak zal toestaan zeiden zij niet, maar Baker is al geruime tijd bezig om steun te winnen voor een dergelijk standpunt. De twee zeiden niet te hebben gewerkt aan de opstelling van een nieuwe resolutie. Pagina 5: Parijse top zwijgt over Golf-conflict Puntverlies hockeyploeg MELBOURNE De Ne derlandse hockeyploeg heeft vanochtend tijdens het toernooi om de Cham pions Trophy het eerste puntverlies geleden. Oranje kwam in Melbourne niet verder dan 4-4 tegen Duits land. Tot drie minuten voor tijd koesterde Nederland nog een voorsprong van 4-3, maar een strafbal bracht de Duitsers alsnog langszij. Door het puntverlies heeft Australië, dat met 4-0 van Groot-Brittannië won, de leiding van het toernooi overgenomen. efstal uit ags wapen- >ot mogelijk rk van itairen HAAG De dief- ran veertig kisten met ns en munitie, die in werd gepleegd in een ime opslagplaats van ninisterie van defen- de Scheveningse s in Den Haag, is mo- het werk geweest nilitairen. een woordvoerder e Haagse.politie deed de haussee zeven jaar gele- angifte van de diefstal, ing om een geheim wa- pot, waarvan het bestaan in beperkte militaire bekend was. De wapens jnitie waren vervangen >en partij schroot. Dat be de nog eens het vermoe- at er mensen achter de aten met kennis van za- )ij een controle met me- tectoren zou de diefstal an het licht komen. ote partij wapens is nooit De Haagse po- ^noch het ministerie van ^ftie willen bevestigen of bedoeld waren voor pik door de geheime orga- die sabotage moet ple- ijdens een eventuele be- g. De Tweede Kamer de- Tt vandaag over deze or- PARIJS De ex- treem-rechtse Franse politicus Jean-Marie Le Pen komt met een aantal Europeanen, onder wie zes Neder landers, terug uit Irak. Dit heeft een corres pondent van de Franse televisie vannacht vanuit Baghdad ge meld. Gisteren werd ook bekend dat de 105 Nederlandse bagge raars binnen een maand Irak mogen verlaten. Le Pen zal merger/ it.* Straatsburg landen aan boord van een Boeing 727 van de Iraakse luchtvaart maatschappij, aldus de cor respondent. In het gezel schap van Le Pen, die voorzitter is van het Front National in Frankrijk en lid van het Europese Par lement, bevinden zich naast de zes Nederlanders, 35 Britten en 18 Italianen. Saddam Husayn besloot gisteren ook dat alle Duit se gijzelaars uit Irak en Kuwat naar huis mogen. Hoezeer deze vrijlating uit menselijk oogpunt ook mag worden toegejuicht, de toelichting die radio Baghdad daarbij gaf brengt de Duitse rege ringsleider Helmuth Kohl in grote verlegenheid. De lof die Kohl wordt toege zwaaid voor diens houding inzake de Golfcrisis was het laatste waaraan deze op dit moment behoefte had. De verklaring voor de Iraakse stap is mogelijk dat Saddam Husayn met zijn nieuwe tegemoetko ming aan Duitsland, na de relatief succesvolle missie van oud-kanselier Willy Brandt, een wig heeft wil len drijven in het toch al niet zo hechte westelijke front tegenover Irak. Pagina 3: Nederlandse baggeraars binnen maand thuis Belegering Inwoners van de Roemeense hoofdstad Buka- rest verdringen zich voor een winkel om schoe nen te kopen voor de winter. In Roemenië heerst een groot tekort aan levensbehoeften en winkels waar wat te koop is worden zo'n beetje belegerd door het publiek. Intussen nemen de protesten tegen het regerende Front van Natio nale redding (NSF) toe. Een bijeenkomst van aanhangers van het front liep gisteren uit op rel len met tegenstanders. foto: ap DEN HAAG Mogelijk wordt volgend jaar al een toeslag van ongeveer 600 gulden op de motorrijtuigen belasting ingevoerd voor au tomobilisten die in de spits willen rijden. Die zou dan moeten gelden in de Rand stad en enkele andere gebie den waar het verkeer vast loopt. De ministerraad heeft daar vorige week in kleine kring over gesproken. Het onderwerp staat vrijdag op nieuw op de agenda. Dit is gisteren in kringen rond het kabinet bevestigd. Tot dus ver was het de bedoeling dat de spitstoeslag pas in 1992 zou ingaan. Met de maatregel beoogt minister Maij (ver keer) het autoverkeer terug te dringen. Met de opbrengst, naar wordt aangenomen 250 miljoen gulden per jaar, zou een deel van haar plannen fefinancierd moeten worden. >e CDA-fractie in de Twee de Kamer vindt dat bij de in voering van een spitstoeslag ook dagkaarten beschikbaar moeten komen voor automo bilisten die zich incidenteel in de spits begeven. Pagina 3: „Autokosten moeten zeker 50 pet om hoog" JS Met de onder ling van een „Hand van Parijs voor een Europa" hebben shoofden en rege- leiders van 32 Euro landen plus de VS en vanmorgen de S-conferentie in Pa- Egesloten. ns premier Lubbers heb- e leiders „een volstrekt e toekomst voor Europa eld". „De Koude oorlog is ij", zei de Amerikaanse ent George Bush. „We n een hoofdstuk van de edenis afgesloten", t 'Handvest van Parijs' chten de CVSE-landen ,de democratie als enig ngsstelsel van onze na- te bouwen, te bevesti gen en te versterken". Verder zijn afspraken gemaakt over samenwerking op velerlei ge bied en is vastgelegd dat de onderlinge betrekkingen „ge baseerd zullen zij op respect en samenwerking". De leiders hebben besloten el kaar opnieuw te ontmoeten in het voorjaar van 1992 in Hel sinki. Daarna zullen ze elke twee jaar, of als de omstandig heden dat nodig maken vaker, voor topoverleg bijeenkomen. De ministers van buitenlandse zaken van de betrokken 34 landen zullen elkaar elk jaar ontmoeten. Hun eerste overleg in CVSE-verband is volgend jaar in Berlijn. Pagina 5: Oost-Europa waar schuwt voor nieuwe tweede ling ite diefstal sieraden in lofarendsveen LOFARENDSVEEN len ter waarde van 50 gulden zijn afgelopen rond half vijf gestolen n juwelierszaak aan het Iplein. De inbrekers len de zaak binnen door >ten van de voordeur te elen. Voorts is gistermid- ond vijf uur ingebroken woning aai. de Mimoza- De daders waren het via een raam aan de ach- de binnen geklommen, s nog niet bekend wat er tolen. Ook hebben inbre- ïen woning aan het Grut- bezocht. Zij kwamen gis- tussen tien uur 's mor- Bn acht uur 's avonds bin- foor een slot aan de ach- Ur open te wrikken. Ze h er vandoor met een Irecorder en een televisie. LEIDEN De nieuwe fraudebestendige parkeermeters in Lei den werken goed. Te goed, want hoewel er nog niet één is open gebroken slikken de apparaten de inworp van allerlei buiten landse munten. De meters van Amerikaanse makelij accepteren probleemloos Oostenrijkse, Joegoslavische, Finse, Belgische, Italiaanse en ui teraard ook Amerikaanse munten, aldus een woordvoerder van de Leidse politie. Leiden heeft de meters als eerste in Nederland op proef. „Ze zullen wel wat worden bijgesteld zodat het gebruik van vreemde munten kan worden tegengegaan." De Leidse im porteur van de parkeermeters wil kijken wat tegen het euvel kan worden gedaan. „Maar het is heel moeilijk om bij voorbeeld Italiaanse munten niet te laten werken. Ze zitten qua afmetin gen heel dicht bij onze gulden." Doordat de automaten veel ver- schilende munten accepteren kan er voor betrekkelijk weinig geld in de Leidse binnenstad worden geparkeerd. Zo is het met behulp van halve Belgische franken mogelijk voor omgerekend één gulden bijna een hele dag te parkeren. Dit kost normaal ge sproken 25 cent per 10 minuten. Met halve Finse marken kost het dertig cent per uur. Ouders straks recht op half jaar deeltijdverlof DEN HAAG Ouders van kinderen onder de vier jaar hebben vanaf 1 januari 1991 recht op zes maanden onbe taald deeltijdverlof. Ze moeten dan wel ten minste één jaar bij een werkgever in dienst zijn. De wekelijkse arbeidstijd kan tijdens het verlof woraen te ruggebracht tot minimaal 20 uur per week. Beide ouders kunnen ieder afzonderlijk ge bruik maken van de wettelijke regeling. Bij de geboorte van ieder kind ontstaat recht op verlof, bij een tweeling of 'meerling' echter slechts één maal. De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met het wets voorstel. Schietpartij in Oude Wetering Bij een gewapende overval is gisteravond een 58-jarige man uit Oude Wetering voor zijn woning aan Plantage 1 in zijn ge zicht geschoten. Het slachtoffer werd in zijn kin geraakt en Is met spoed en onder politiebegeleiding overgebracht naar het AZL in Leiden. De nog onbekende dader nam het slachtoffer vijf maal onder vuur en ging er vervolgens vandoor in zijn auto, waarschijnlijk een groene Saab. Na de schietpartij sloot de politie direct de omgeving van de woning af. Het onderzoek is nog in volle gang. FOTO: WIM van NOORT Hoofddorper overlijdt achter stuur van auto LEIDSCHENDAM De 64-jarige Hoofddorper J.H. Sparnaaij is gistermiddag achter het stuur van zijn auto overleden door een acute hartstilstand. De man reed op de A4 richting Rotter dam. Zo'n drie kilometer voor de afslag Leidschendam raakte de man onwel, waarna de auto stuurloos werd. Het voertuig, dat twee andere personenwagens ramde, kwam op de vluchtstrook tot stilstand. De 64-jarige echtgenote van de man brak daarbij haar borstbeen. Ontslagen werknemer sticht miljoenenbrand PURMEREND Een 25-jarige man uit Purmerend heeft be kend, brand te hebben gesticht in de Boots Fritesfabriek in Pur merend. Een uitslaande brand verwoestte het bedrijf in de nacht van maandag op dinsdag. De schade beloopt ettelijke miljoenen. De man bekende de brand te hebben gesticht uit wraak voor zijn ontslag bij het bedrijf. Volgens de politie nam hij ook vorige week al wraak door het plegen van een inbraak waarbij hij ap paraten onbruikbaar maakte. Duizend vogels met olie besmeurd DEN HAAG Het aantal le- vende en dode vogels dat is getroffen door olie nadert de duizend, zo blijkt uit tellingen van vogelopvangcentra langs de Noordzeekust en van Rijks waterstaat. Volgens woord voerder R. Schriel van Rijks waterstaat gaat het toch om een nieuwe olielozing, waar van de slachtoffers aanspoelen tussen Zandvoort en Bergen aan Zee. Volgens de dienst is in deze kuststrook tien tot vijf tien kubieke meter zware stookolie aangespoeld. 18 PAGINA'S Kopten klagen jk achterstelling In J Egypte aan fa De wereld wordt een grote familie Thatcher verzwakt in tweede ronde De Vries kritiseert werkgevers Prestigeverlies Michels door vertrek Wim Kieft Ook asbest in flats Leidse j j Slaaghwijk 1 aangetroffen I Nieuwkoop moet kleinschalig karakter behouden Bollenkwekers hebben tijd nodig om aan het milieu te werken Kerkstraat Noordwijk heeft oppepper nodig GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5 ECONOMIE 7 SPORT 9 LEIDEN/REGIO 11/12/13/14 DIENSTVERLENING12 KUNST/RTV15 RTV-PROGRAMMA'S 17 WEER/PUZZEL/MENU 17 Voetbal op tv In 1992 gaat het gebeuren. Dan gaan de grenzen open en de rijkswegen dicht voor wie er niet eerst voor heeft betaald. Dat laatste dan tussen half ze ven en half tien 's morgens. Gevolg: gezellige drukte op de binnenwegen. Files in Hoogmade en Zevenhoven in plaats van voor de Van Brienen- oordbrug. Want alleen met het spitsvignet op de voorruit mag nog op de grote wegen worden gere den. Daar wordt het dan natuurlijk akelig stil, want wij Nederlanders weten wel een andere weg naar ons werk en een betere bestemming voor die zeshonderd gulden, die zo'n vignet kost. Bijvoor beeld een abonnement op de Leidse Courant. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) I Straat: I ,1 Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i mm

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1