jun de kwekers de tijd om In het milieu te werken" 3)6 Jacobswoude: tand tussen stuur en burgers oet kleiner „Solliciteren is succes uitstralen" Zoeterwoude maakt ton over naar de missie /J /n I0UR IAAL f DEN OMGEVING QeidóaQowuvnt WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 |LLENSECTOR OP THEMA-AVOND IN NOORDWIJK: IDWIJK „Geef ar,,:tor de tijd om te be- dat ook wij het mi- ffcerieus nemen. Dat Jr(ajdj het gebruik van i sche gewasbescher- middelen willen te- ,engen". Die harte- uitten bollenkwe- gisteravond tijdens or leefbaarheidsver- g Kritisch Noord- 5. p georganiseerde the- ond „Bollenteelt en 4.oq de kwekers wordt de ector te vaak in nega- in benaderd. Door de naar ook door milieu- „Zo langzamerhand 1' i we als misdadigers be- d. die bovendien uiterst ijk- gezondheidonder- d werk doen. Sommige i schijnen zich er over "en lazen dat ik nog leef", en van de aanwezigen -ond in De Kuip. ensector wil graag een pu eleveren aan de verbe- .00 van het milieu maar F®'|o vinden de kwekers, gelegenheid worden ".5 geboden. Door de zeer strenge eisen die het buitenland met name de VS en Japan aan de produkten stelt, moeten de kwekers wel veelvuldig naar de gifspuit grijpen. Daar moet dus eerst op internatio naal gebied wat aan worden gedaan. Bovendien kunnen de bollen- bedrijven zich om economi sche redenen geen kleinere oogst veroorloven. Als de pro- duktie door een gereduceerd bestrijdingsmiddelengebruik met bijvoorbeeld tien procent zou dalen; zou dat veel bedrij ven in moeilijkheden brengen. „Juist die tien procent bepaalt dat wij nog wat verdienen en ons bedrijf draaiende kunnen houden". Dat de kwekers niettemin het belang van een goed bestrij dingsmiddelengebruik inzien, bewijst volgens de kwekers het feit dat veel vakgenoten cursussen volgen op dit gebied. Ook pleit de sector zelf voor het instellen van een spuitbre- vet, zodat uitsluitend gekwali ficeerde mensen met de mid delen mogen werken. Verder ontwikkelt de bollensector een meststoffen- en bestrijdings middelenboekhouding zodat exact wordt geregistreerd hoe veel wordt gebruikt. „Er Milieu werkgroep Noordwijk officieel uit startblokken NOORDWIJK Karin van Wezel van de landelijke groep Mi lieudefensie installeerde gisteravond officieel de Werkgroep Mi lieu Noordwijk. Dat gebeurde aan het begin van de thema- avond Bollenteelt en milieu" die leefbaarheidsvereniging Kri tisch Noordwijk gisteren hield in De Kuip. De werkgroep, die in april van dit jaar werd gevormd, is voortgekomen uit Kritisch Noordwijk en telt momenteel dertien leden. Doelstelling is vol gens voorzitter Ellen Hoogeveen de verbetering van het milieu. Door gerichte voorlichting wil de de groep zowel consumenten als ondernemers milieubewuster maken. Verder zal de groep de Noordwijkse gemeentepolitiek kritisch gaan volgen waar het gaat om het milieubeleid. „Alle partijen hadden bij de laatste verkiezingen het milieu hoog in het vaandel staan. Wij gaan be kijken of ze waarmaken wat ze beloven en zullen indien nodig reageren aldus Hoogeveen. wordt dus wel degelijk door ons aan gewerkt. Wat in drie generaties is aangeleerd, mede gestimuleerd door de overheid, kunnen we echter niet op stel en sprong terugdraaien. In ons meerjarenplan staat dat we in het jaar 2000 een reductie van 80 procent van grondontsmet- tingsmiddelen willen hebben gerealiseerd, terwijl het ge bruik van de overige middelen tot de helft moet zijn terugge bracht. Gun ons die negen jaar de tijd om dat te bereiken", al dus de kwekers. Voorafgaande aan deze discus sie vanuit de, overigens rede lijk gevulde zaal, vertoonde Kritisch Noordwijk een zelfge maakte videofilm over de bol lensector, waarin de vervui ling van het milieu door de bloembollensector centraal stond. Professor dr. Lucas Reijnders van de stichting Na tuur en Milieu gaf hierna zijn commentaar over hetzelfde onderwerp. Ook Reijnders vindt dat het gebruik van gewasbescher mingsmiddelen in de bollen teelt sterk moet worden gere duceerd. Dat dit niet van de een op de andere dag kan wor den gerealiseerd, erkende ook hij. Hij hield daarom een plei dooi voor het spoedig realise ren van tenminste twee proef bedrijven, waar geëxperimen teerd wordt met alternatieve teeltmethodes. „Alleen door het uit te proberen, kan wor den bepaald op welke wijze bollen met veel minder bestij- dingsmiddelen' kunnen wor den gekweekt. Deze geïnte greerde kwekerijen moeten als voorbeeldbedrijven voor de sector dienst doen. Kwekers moeten er kunnen gaan kijken om kennis op te doen", aldus Reijnders. Overigens is, in het noordelijk zandgebied, onlangs al zo'n voorbeeldbedrijf ge start. Volgend jaar hoopt men er een in de bollenstrreek te kunnen beginnen. Reijnders pleitte ook voor in tegratie van de bollenteelt in de akkerbouw om.zo een ho gere vruchtwisseling te berei ken. „De bollenteelt vergt met name veel bestijdingsmiddelen omdat jaar in jaar uit hetzelfde op de grond wordt geteeld. Er is een soort monocultuur ont staan. Voor de bollenteelt moet een groter areaal grond beschikbaar komen en de ak kerbouwgrond biedt die moge lijkheid". Volgens de kwekers is het al lemaal niet zo gemakkelijk. Kleiige akkerbouwgrond is veel minder geschikt voor de bollenteelt, terwijl bovendien in de Bollenstreek steeds meer bollengrond wordt opgeofferd aan woningbouw. En omspui- ten van grasland tot bollen grond mag niet meer.- Lucas Reijnders zei dit probleem ook wel in te zien. „Maar ik zou niet weten waarom het niet zou lukken in de toekomst bol len te kweken die het wel op andere grondsoorten goed doen". 2pIO: PR BACH IN VERKIEZINGSPROGRAMMA M 1SWOUDE ^^hting wordt de ko- vier jaar het stok- van D66 in de gemeente Jacobs- (Leimuiden-Wou- Rijnsaterwoude). ^6 in de gemeente- to 'ordt gekozen, zal er iu(ian worden gedaan burgers meer bij be%tuur te betrekken, openbare vergade- openbaarmaking burj» te bespreken amb- stukken, een actief tMiijoral begrijpelijk ge- eUjk voorlichtings- inspraakavonden iaat 0rzittingen. Dat zijn lijsttrekker Hans Jach van D66 de unten in zijn ver- m gscampagne. pÉjreede Kamerlid Jacob komt morgen let Kruispunt in Lei- om de democratische nten nog eens te ver- =L .jken. Maar ook zonder ubliekstrekker hoopt k ich veel kiezers voor winnen. „Voortaan niet meer uitsluitend '""fden worden benoemd adviescommissies van 3die leente. Er moeten ook ,s( in. En de vergaderin- ijk >eten voor iedereen toe- foor jk zijn", zo meent ich TSH trekker zegt tegen poli- olarisatie te zijn. Geen op de spits drijven, discussiëren op basis van te argumenten. En voe- r et de inwoners van de n, v >rpen van Jacobswoude worden gegarandeerd ,;t instellen van functio- den, raden die zich be ien met Je concrete en leefsituatie. „Huur- imissies, een bewoners- Joejaardenhuis of een n la nraad sociale dienst", zo Brambach wat voor- D66 wil verder dat er NTE nafhankelijke ombuds- anV komt, die regelma- slag uitbrengt aan B en aan de gemeenterad. .^,5 ast moet er zo snel mo- inspraakverorde- tvorden vastgesteld en moet de gemeente bij belang rijke zaken de inwoners raad plegen via een referendum. Emancipatie Brambach wil zich als lijst trekker van D66 ook hard ma ken voor een actiever emanci patiebeleid in Jacobswoude. „De gemeente heeft een stimu lerende taak. Z|ij moét gunstige voorwaarden scheppen voor een harmonische emancipa tie", zo meent hij. Woorden, maar vooral daden. Onder meer door subsidies te geven voor kinderopvang, ouderen zorg en studiekosten voor soci ale minima. Wat de recreatie in Jacobs woude betreft wil Brambach meer in regionaal verband gaan samenwerken. „Dat is de enige weg. Er moet een recre- atieschap worden ingesteld en een recreatieplan. Vooral de kleinschalige recreatie moet worden gestimuleerd". Op het financiële vlak moet Jacobswoude een andere koers gaan varen dan nu het geval is. Brambach: „Wij zijn voor stander van het heffen van doelbelastingen, die in princi pe kostendekkend moeten zijn. Alle belastingen die alleen maar worden geheven om de gemeentebegroting sluitend te maken, vallen daar niet onder. En elk jaar moet de gemeente raad een nieuwe lijst met prio riteiten vaststellen". Landbouw De agrarische bedrijvigheid moet in Jacobswoude binnen de perken worden gehouden. De groei van de intensieve veehouderij moet tot staan worden gebracht en intensieve vormen van land- en tuin bouw mogen niet worden uit- gebrèid. Wel moet het kleine bedrijf worden gestimuleerd. Grote bedrijven van elders zijn niet welkom en hinder veroorza kende bedrijven in woonwij ken moeten uitwijken naar nog aan te wijzen kleinschali ge bedrijventerreinen. De partij wil verder „storende en overtollige bouwsels" slo pen en waardevolle, karakte ristieke panden beschermen en restaureren. „Een actieve rol van de gemeente bij het zoeken naar een nieuwe be stemming is daarbij onontbeer lijk", waarschuwt Brambach. NIEUWE TRAINING VOOR LANGDURIG WERKLOZEN LEIDEN „Solliciteren is volgens mij succes uit stralen, je moet het bedrijf laten zien dat het jou no dig heeft. Dat doe je door je houding en de manier waarop je de vragen be antwoordt. Iedereen heeft het in zich, daar ga ik vanuit, maar soms is het weggezakt. Dat moet op gepoetst worden". Aan het woord is Henk Duij- vesteijn. Hij probeert mensen die langer dan anderhalf jaar werkloos zijn de vaardigheden bij te brengen die nodig zijn om een baan te veroveren. Vrijdag begint hij een nieuwe cursus in Leiden. Na eerdere, soortgelijke trainingen vond 75 procent van de deelnemers „De training is bedoeld voor werkzoekenden die problemen hebben zich goed te presente ren. Ze hebben wel de goede opleiding voor de baan, maar het ontbreekt door persoonlij ke belemmeringen aan de vaardigheden om zich tijdens het sollicitatiegesprek te pre senteren. Hoe meer zelfver trouwen je hebt, des te beter je je kunt verkopen. De training is ook voor die het solliciteren een beetje zijn verleerd", aldus Duijvesteijn. Rollenspel De training omvat vijftien we kelijkse bijeenkomsten. Vijf middagen worden sollicitatie technieken getraind, zoals goed luisteren, ontspannen en zelfvertrouwen krijgen. Daar naast worden via rollenspelen sollicitatiegesprekken in scène gezet. Daarbij wordt gebruik gemaakt van video om na af loop de goede en zwakke pun ten te kunnen bespreken. Zo moet de werkzoekende een be ter inzicht krijgen in zijn of haar aandeel in het mislukken van de echte sollicitaties. Van de cursist wordt in de trai ningsperiode verwacht dat hij of zij extra intensief sollici teert, waarbij het mogelijk is ook komende gesprekken te oefenen. „Ik denk dat het aardig lukt om de realiteit na te bootsen", zegt Duijvesteijn. „Het klikt tussen de deelnemers, ze ver trouwen elkaar en ze zijn ge motiveerd. Je kunt er goed mee werken". Duijvestein is trainer-psycho therapeut bij het Leiderdorpse bureau Bakers Duijvesteijn. Dat verzorgt onder andere ook managementtrainingen en wordt veel door bedrijven in geschakeld om interne conflic ten op te lossen. De sollicitatietraining is an ders van opzet dan de beter bekende sollicitatiecursus en - club. De cursus is bedoeld voor mensen die technieken, zoals het schrijven van een brief, onder de knie willen krijgen. De club is er om werklozen de vaardigheden te leren en in het solliciteren te stimuleren. De clubleden komen daartoe vier keer per week bij elkaar om, onder begeleiding van twee medewerkers van het Gewestelijk Arbeidsbureau (GAB), gezamenlijk vacatures te zoeken, brieven te schrijven en gesprekken te oefenen. Samenwerking De training is een initiatief van de vijftien gemeenten in het werkgebied van het GAB Leiden /Lisse, met uitzonde ring van Leiden. Zij gingen in het" najaar van 1989 een sa menwerkingsverband aan om projecten te kunnen organise ren voor werklozen. Afzonder lijk zijn ze vaak te klein en hebben ze te weinig geld om activiteiten op te zetten. De ac tiviteiten worden gecoördi neerd door het „Regioproject artikel 36 WWV" in samen werking met de afdelingen so ciale zaken. Edith van der Spruit coördi neert het regioproject namens de vijftien gemeenten. Volgens haar is het succes van de solli citatietraining doorslaggevend voor de voortzetting ervan. „Gezien de resultaten die er zijn behaald, is dat geen pro bleem. Sommige deelnemers waren al acht of negen jaar werkloos". Het GAB zet zich extra voor de deelnemers in door waar nodig te bemiddelen met werkgevers om zo bijvoor beeld werkervaringsplaatsen te regelen. In maart van dit jaar werd gestart met de eerste twee trainingen, één in Leiden en één in Lisse. In totaal na men zeventien mensen aan de twee trainingen deel, waarvan na de vijftiende bijeenkomst al tweederde tijdelijk of vast werk had of aan vervolgoplei ding was begonnen. Inlichtin gen over de training zijn ver krijgbaar bij de regioprojeet- groep, telefoon 071-251171. Werklozen op zoek naar een baan in de vacaturebank. FOTO: DIJKSTRA ZOETERWOUDE De Zoe- terwoudse werkgroep missie en ontwikkeling maakt deze week 100.000 gulden over naar de Zoeterwoude missionaris sen. Zestien gebieden ontvan gen financiële steun. Per ge bied kan de missionaris reke nen op een bedrag van 6.250 gulden. Nooit eerder ging zo'n groot bedrag naar de missie. Zoals bekend zet Zoeterwoude zich al sinds jaar en dag in voor de missionarissen die, ge komen vanuit Zoeterwoude, hun werk verrichten in de Derde Wereld. Verspreid over 11 landen doen zij, vaak onder zeer moeilijke omstandighe den, hun werk. Het thuisfront in Nederland vergeet hen ech te niet. Dankzij tal van acties wordt jaarlijks geld ingeza- Hoewel de missieveiling in Ons Huis de bekendste actie is, zijn er tal van andere organi saties die ook hun steentje bij dragen. Zo werkten dit jaar onder meer het Katholiek Vrouwengilde, buurthuis De Weipoort, jongerenvereniging Utopia, Huize Emmaus en de LTB samen met de werkgroep missie en ontwikkeling. Ook dankzij giften en de opbrngst van collectes in de kerken werd geld ingezameld. De vei ling werd een ongekend succes want in twee avonden ging voor ruim 88.000 gulden onder de hamer van vilingmeester Koos Paardekooper. De werkgroep houdt altijd een klein bedrag achter de hand. Dat is bestemd voor bijzondere omstandigheden die zich kun nen voordoen. Zo kreeg eens een missionaris die te maken had gehad met een natuur ramp extra financiële steun van de werkgroep. Ook krijgt een missionaris wat zakgeld als hij voor een korte vakantie p.aar Holland komt. Inmiddels zijn de data van de missievei ling in 1991 al vastgesteld. Vrijdag 20 september en zater dag 21 september zal Ons Huis aan het Kosterspad opnieuw het toneel zijn van de missie veiling. FOTO'S: PR Noordwijk Promotie VVV Noordwijk Promotie. Zij wordt hoofd informatie dienst en volgt in die functie Marianne Abels op, die een part-time functie bij de VVV gaat bekleden. De Roos is af gestudeerd aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer en werkte eerder bij VVV's in Limburg en Brabant. Politiek café In De Nadorst achter het voormalig parochiehuis in Langeraar wordt morgen een politiek café gehouden. Iedereen kan kennismaken met de politici die proberen op 28 november door een gunstige verkiezingsuitslag in de nieuwe gemeenteraad te komen. Aanvang om half negen. Gala René Froger, Anita Meyer en LipStick treden op tij dens het Grand Gala dat vrijdagavond wordt gehou den in Treslong in Hille- gom. Voorts zijn een Elvis Presley-show en authentie ke Filippijnse dansfolklore te zien. De opbrengst van het gala, dat wordt gepre senteerd door Frank Mas- meijer, is bestemd voor de gehandicapte kinderen in het Filippijnse Holy Cross Hospital. Toegang kost 40 Aanvang zeven uur Film In De Alkeburcht in Roelof - arendsveen wordt vrijdag de film „Peggy Sue got mar ried" vertoond. Deze door Francis Coppola gemaakte comedie gaat over Peggy Sue, een gedeprimeerde huisvrouw metv twee kinde ren en een kwal van een echtgenoot. Met behulp van een tijdmachine belandt ze in 1960, eindexamentijd op Highschool. Aanvang 21.15 uur, entree/5. Operette Het Noordwijkse Operette Gezelschap Mozaïek brengt vrijdag- en zaterdagavond „Les Cloches de Corneville" op de planken van Tripodia in Katwijk. De uitvoerin gen beginnen om acht uur. Toegang kost 15Houders van een CJP of Pas 65 moeten '12,50 betalen. In lichtingen: 01719-12433 of 01719-12002. Taylor De zanger Michael Taylor treedt vrijdag op in dancing Blues Brothers aan het Hen ri Dunantplein in Hillegom. Grant heeft een veelzijdig repertoire: van ballads tot stevige soulnummers. De zaal opent om 21.00 uur. Expositie De Poolse kunstschilder Wieslaw Paprocki exposeert vrijdag en zaterdag in tuin centrum Jaap Kooy aan de Heereweg in Lisse. Van de hand van Paprocki zijn iko- nen van Christus en de hei ligen uit de Byzantijnse li turgie te zien. Van 24 no vember tot 1 december is bij Kooy tevens een aquarelle nexpositie van Henny La gendijk uit Haarlem te zien. Concert In de Vredeskerk aan de Voorstraat in Katwijk geeft Sander van Marion vrijdag een concert op het Bëtz-or- gel. Werken worden ten ge hore gebracht van: Valente, Scronx, Bach, Homilius, Pe ters en Franck. Ook een im provisatie van de concertge ver zelf staat op het pro gramma. Aanvang 20.15 uur. Concert (2) Het jaarlijkse concert van het Koninklijk Mannenkoor Caecilia uit Haarlem is vrij dag in het Poelhuis in Lisse: Het koor staat onder leiding van Anton de Beer. Solisten zijn Jorine Samson (sopraan) en Bernadette Bouthoorn alt-mezzoAchter de vleu gel zit Rinus de Groot. Op het programma staan wer ken van onder anderen Meulemans, Mozart, Hèn del, Schubert, Mendelssohn. Ver di, Janacek, Kodaly, Brahms en Britten. Aanvang 20.00 uur. Toegang '10,- (CJP/65- plus f5). Jazzballet sportschool Trim u fit van Thea Hoogervorst geeft vrij dag 23 november een grote jazzballetuitvoering in de aula van de KTS aan de Leidsevaart 4 in Voorhout. Er treden vijf groepen op: een uit Voorhout, drie uit Sassenheim en twee uit Noordwijkerhout. De chore ografie wordt verzorgd door Sonja Verbeek. De toegangs prijs is vijf gulden. Aanvang 20.00 uur. Expositie (2) Mary van Delft exposeert tot eind december in restaurant Le Coq d'Or aan de Heere weg 234 in Lisse. Zij toont aquarellen, gemengde tech niek en etsen. De kunstena- resse heeft een voorkeur voor kippen en hanen en daarom heeft het restaurant voor haar werk gekozen. Le Coq d'Or is geopend van dinsdag tot en met zondag. Concert (3) Vocaal ensemble Ottovoci treedt vrijdag op in de Aula van het Pieter Groencollege aan de Helmbergweg 10 in Katwijk. Het vier mannen en vier vrouwen tellende ge zelschap zingt uitsluitend werk van componist Johan nes Brahms. Daarbij zijn en kele zigeunerliederen. De aanvang van dit K&O-con- cert is om kwart over acht. Toegang: f 17,50 (CJP/Pas65 f12,50; jongeren tot 16 jaar f2,50). Expositie (3) Vanaf vrijdag is in Galerie Hofstraat in Rijns burg een kerstexpositie te zien. Sten Gustafsson exposeert Zweedse aquarellen en pen tekeningen. Van Irene Schimmel en Jan Muller is „keramiek voor huis en tuin" te zien en H. Steen kamp toont zijn privé-collec- tie antieke prenten van Rijs- burg. Hofstraat is tot en met 22 december geopend op vrijdag van twee tot zeven uur en op zaterdag van elf tot vijf uur.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13