^idócSouAant^ )ok asbest aangetroffen n flats van Slaaghwijk MMAMNE STAD OMGEVING/RTV Boekencollectie Kruyskamp wordt in Leiden geveild Visie '90 prijs voor WBV Leiden EMEENTE BEREIDT INVENTARISATIE VOOR WITH PEOPLE BEZOEKT LEIDEN re zijn geen rijkeluiskinderen" J~b"o n VÖ"o"r~gTs"ch enkabonnTment 1 £eidóe@ou/ta/nt WOENSDAG 21 NOVEMBER 1990 PAGINA 11 D ontevreden over nieuwde Breestraat EN De kruisingsvlakken in eestraat hebben nauwelijks een lidsremmende werking. Zowel toegestane als uit de verboden ting wordt met volle snelheid |e Breestraat gereden. Dat heeft VD-fractie geconstateerd. De euwde" Breestraat werd afge- zaterdag geopend. Na een paar blijken de oude problemen nog niet opgelost. In een brief aan uder J. Walenkamp (verkeer) de ontevredenheid geuit. De wil de uiteindelijk gerealiseer- rmgeving van de Breestraat en ezicht ter plaatse bespreken in Iimissievergadering van 21 no- Wallis de Vries benoemd tot directeur schouwburg LEIDEN P. Wallis de Vries (42) is giste- ren door het college van Ben W tot direc teur van de Leidse Schouwburg benoemd. Wallis de Vries studeerde Nederlands recht in Leiden. Zijn afstudeerscriptie ging over de rechtspositie van de acteur in Nederland. Hij is daarna ook nog op vele gebieden van theater werkzaam geweest. Zo was hij van 1975 tot 1980 programmaleider c.q. bedrijfs leider van de Blauwe Zaal van de Stads schouwburg in Utrecht. Wallis de Vries was van 1983 tot 1985 lid van de deelcommissie van de Leidse Schouwburg. Vanaf 1984 is hij mededirecteur bij Stalles Theaterproduk- ties. Een impresariaat waarbij artiesten zijn aangesloten als Peter Faber, Jenny Arean en Mathilde Santing. LEIDEN De omvangrijke collectie van C. Kruyskamp, oud-redacteur van het Woordenboek der Nederlandsche Taal, wordt dindag 27 en woensdag 28 november geveild. Zijn bibliotheek bevat ongeveer 35.000 banden. Het Leid se veilinghuis Burgersdijk Niermans houdt vrijdag, zaterdag en zondag kijkdagen. Kenmerkend voor de collectie van Kruyskamp is de grote ver scheidenheid in naslagwerken. Zoals een „Encyclopaedia Britannica" met gegraveerde platen die in de jaren 1797 tot 1803 verscheen. Maar ook op het gebied van het oude boek, de kunstgeschiedenis, de maritieme geschiedenis, topografie, erotica en moderne Europese literatuur was hij een verwoed ver zamelaar. Bijzonder is de verzameling Nederlandse literatuur van de dichter C. Buddingh. De collectie bevat vele poëziebundels waaronder veel zeldzame eerste drukken met opdracht aan Buddingh. Ook de apothekershandboeken vallen op. Bijvoorbeeld de twee exemplaren van Zorns „Afbeeldingen der artseny-gewassen met derzelver Nederduytsche en Latynsche beschryvin- gen" met ieder 600 handgekleurde gravures. Belangstellenden kunnen vrij dag en zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur terecht. Zondag van 12.00 tot 16.00 uur in het pand Templum Salomonis aan de Nieuwsteeg 1 in Leiden. LEIDEN De Woningbouw vereniging Leiden heeft gis termiddag de Visie '90 prijs ge kregen voor de renovatie van de flat aan de Agaatlaan. Aan de prijs is een geldbedrag ver bonden van 50.000 gulden. De jury bestaande uit S. Or- landini, L. Hermans en A. Willemsen vindt dat het gere noveerde flatgebouw een voorbeeld is waar andere op drachtgevers moed uit kunnen putten. Het project was opge steld door het architectenbu reau Verheijen/Heuer/De Haan. Volgens het nominatie rapport was gekozen voor een gedurfde oplossing. De flat had namelijk ook gesloopt kunnen worden. „De fraaie toevoeging van de transparan te liftkokers en ingangspartij en maken de flats functioneel en plezierig om in te wonen", aldus het rapport. De jury hield bij haar beoorde ling rekening met een aantal criteria, te weten een goede woon/werkfunctie, risico's voor de opdrachtgever, schoonheid en kwaliteit, een goede relatie met de openbare ruimte en het vernieuwende karakter van het project. Naast Leiden waren de Gro ningse woningbouwvereniging Gruno en de Rotterdamse Stichting voor Volkshuisves ting Tuinstad Zuidwijk geno mineerd. De woningbouwvereniging Leiden weet nog niet wat ze met de 50.000 gulden gaat doen. „We hoopten deze prijs te winnen. Maar aan een be stemming van dat bedrag heb ben we nog niet gedacht. Dat is zoiets als de huid verkopen voordat de beer geschoten is", aldus directeur J. Boggia. IDEN In een flat ting aan de Kieken- fhorst is asbest aan- roffen in een gevel- it. Dat is gebleken een onderzoek door Milieu-alarmteam de Socialistiese Par- (SP). Omdat het gaat soortgelijke wonin- die allemaal in de- fde periode zijn ge- uwd, veronderstelt de dat het kankerver- kkende materiaal in veel meer woningen 'de Slaaghwijk is toe last. In een brief aan ningbouwvereniging Sleutels wordt daar om nader onderzoek rraagd. |gens SP-raadslid C. Ver- r is het onderzoek gedaan [aandringen van een be- per. Hij wil dat onder- Iht wordt hoeveel asbest- fels zich in de lucht in de ningen bevinden. Boven- moeten de bewoners in (tussentijd gewaarschuwd fden niet in de betrokken platen te zagen, boren of spijkeren. Vorige maand werd bekend dat asbesthoudend materiaal is verwerkt in 181 eenge zinswoningen van De Sleu tels in de Merenwijk. Dat was onder de trappen aange bracht. De hoeveelheid as best in de lucht bleef echter onder-de normen. De bewo ners hebben voorlopig het advies gekregen niets te doen waardoor vezels in de lucht kunnen komen. Directeur A. Lepelaar van De Sleutels zei vanmorgen dat het voor hem nieuw is dat dergelijk materiaal in de flat aan de Kiekendiefhorst is verwerkt. Hij zegt de vraag om een onderzoek van de kant van de SP serieus te zullen nemen. „Onze ge dragslijn is om als er schade lijke stoffen worden aange troffen in woningen alles zorgvuldig op een rijtje te zetten en af te wegen „kan dit of kan dit niet". Dat zul len we nu ook doen". Grote schaal Lepelaar wijst in dit ver band ook op het onderzoek naar asbest in de 181 huizen aan de „Oorden", „Plaatsen" en „Hoeken" in de Meren wijk. Asbest werd tot zo'n tien jaar geleden vrij alge meen toegepast als bouw- en isolatiemateriaal. Lepelaar houdt er dan ook rekening mee dat het probleem van asbest in huizen een grote vlucht kan nemen. Als dat inderdaad gebeurt groeit het boven de mogelijkheden van woningbouwverenigingen uit en zal een beroep moeten worden gedaan op het Rijk om bij te springen, zoals dat ook is gebeurd bij bodemsa nering. Beperkingen „Maar dat neemt niet weg dat we ook als dat een deuk in onze mogelijkheden slaat, door zullen gaan met het doen van onderzoek als dat nodig is". Lepelaar merkt op dat het onmogelijk is alle as best in de hele bouw op te sporen en te verwijderen. „Het kan wel zijn dat er si tuaties voorkomen waarin het moet worden verwij derd. Maar asbest in huizen is op zich niet altijd gevaar lijk, zeker niet als de con centraties binnen de perken blijven. Het kan wel zijn dat de aanwezigheid van asbest beperkingen oplevert voor het gebruik van een huis. Je moet het natuurlijk niet gaan schaven of zagen". De directie milieu van de gemeente is op het ogenblik nog bezig met het vervolg onderzoek voor de 181 hui zen waar eerder asbest is aangetroffen. A. van den Berg: „In overleg met de be woners en de Basisgezond heidsdienst wordt nagegaan wat er nu verder moet ge beuren. Daarnaast wordt een inventarisatie voorbereid van het gebruik van asbest in de huizen van de Leidse woningbouwvereniging. Een inventarisatie die eerder ook is toegezegd door wethouder H. de la Mar van milieu. Ook Van den Berg merkt op dat asbest in het verleden op zeer grote schaal is toege past. „Toch is onderzoek no dig om zicht te krijgen op de omvang van het probleem en daarmee ook op de maat regelen die nodig zijn. Als je uiteindelijk tot de cqnclusie komt dat in een groot deel van de woningen asbest is verwerkt op een manier die gevaarlijk is, dan zit je met een groot probleem. Dat is dan meteen een landelijk probleem, want asbest is niet alleen in Leiden op grote schaal toegepast. Maar we zijn nog lang niet zo ver dat we dat kunnen conclude- Feest voor 103-jarige Mevrouw C. van Dam-Groeneveld vierde gistermiddag haar meester C. Goekoop op verjaardagsvisite. Mevrouw Groeneveld 103de verjaardag in buurhuis Groenoord aan de Pasteurstraat, is nog goed gezond. Samen met haar zoon die haar inmiddels Behalve vrienden en familie kwam traditiegetrouw ook burge- al twaalf jaar verzorgt woont ze in de Groenoordstraat. FOTO: WIM VAN NOORT !l EN Vraag een iilander naar de ken- van ons land en reotiepen vliegen je oren. Molens en Brinkers die zijn in de dijk stak, zijn aar twee gemeen- en. Maar de opmer- dat in Nederland straten naast elkaar geeft toch wel eni- tof tot nadenken, voor de auto's en voor de fietsers", de Mexicaanse Dia- vera antwoord op de de ogen die haar ken. Amerikaan Scott Max- de Hilversumse Bene- ackers bereidt zij in Lei komst voor van de onderd jongeren tellen- g- en dansformatie Up People. „Voor mij is ie een droom in vervul- egaan", laat de Mexi- trots weten. Veertien lieden aanschouwde zij Ir eigen omgeving een en van Up With People, hield het niet voor mo- dat zij ooit deel zou uit- van dit internationale ihap dat het begrip tus- nsen van diverse volke- robeert te bevorderen, as de grote levenskans", ij terug op haar selectie vele gegadigden, lizenden gingen Diana, Benedike in de laatste „Up With People is in ger jaren ontstaan", nedike. De toenmalige nt van de internationa- nisatie vond dat het nken plaats moest ma- r een positieve instel- n hoe kan je dat beter dan via muziek. Maar aait niet alleen om de We verblijven een jaar gastgezinnen en volgen le programma's en on- programma's. Het ont- van mensen is een uit- e manier om een cul- leren kennen". Diana r aan: „Je leert ande- pecteren". En Scott er: „Doe je dit alleen rblijf je in hotels en Scott, Benedike en Diana (v.l.n.r.) bereiden op dit moment de komst voor van zang- en dansforma tie Up With People. FOTO: WIM VAN NOORT kom je veel minder te weten. Wij reizen de cast nu vooruit en krijgen training on the job. Niet uit boeken". De Amerikaan wilde de reis voor geen goud missen. Hij was zelfs zo gemotiveerd dat hij zijn universitaire studie (computerwetenschap) voor een jaar onderbrak. In een korte periode bracht hij de be nodigde 20.000 gulden bijeen voor de twaalf maanden du rende trip. „Nee, we zijn geen rijkeluiskinderen", roept Be nedike snel in de hoop nega tieve vragen te voorkomen. In gebroken Engels vervolgt Dia na: „In Mexico is dat drie jaar salarissen. Van februari tot juni heb ik dat geld bij elkaar gebracht door sponsors te zoe ken en feesten te organise ren". Als je maar wilt, dan lukt het ook wel volgens Scott. „Ook ik zocht sponsors. Om hen te informeren schrijf ik nu elke twee maanden een nieuwsbrief. En wanneer ik terugkom ga ik opnieuw met de sponsors praten". Voor de minst draagkrachtigen zamelt Up With People geld in. Na een kortstondig verblijf in Tucson de show wordt dan ingestudeerd beginnen per jaar vijf groepen aan een rond reis langs vele wereldsteden. Benedike, Diana en Scott de den onder meer Washington, Noord-Italië en Frankrijk aan en in december verbluft de cast in Nederland. Op 6 en 8 december verzorgt de groep optredens in de Stadsgehoor zaal, waarna op 13 december Hillegom op het programma staat. Momenteel zijn de drie leden van de zogeheten pr- commissie op zoek naar gast gezinnen voor het internatio nale gezelschap. „Je hoeft dus geen talent te hebben voor dans en zang om deel te kun nen nemen". Of zoals Scott het lachend zegt: „Ik hou van zin gen en dansen, maar mijn voe ten doen niet wat mijn geheu- fen mij ingeeft". „Velen heb- en andere vaardigheden, pu blic relations, techniek, kos tuums", somt Diana vervol gens op. Heimwee Over de inhoud van de show is Benedike duidelijk. „We willen de mensen laten naden ken over wat we zijn". In de nummers die Up With People in Leiden ten gehore brengt, passeren onderwerpen als drugs, bende-oorlogen, blind heid en vrede de revue. „Ook zingen we internationale lied jes en over de jaren zestig met thema's als Batman". Dat alles onder de titel „Face to Face". Rond de Kerst wordt de reis onderbroken voor een twee weken durende vakantie. Voor Benedike en Scott de ge legenheid om ervaringen uit te wisselen met de familie. De gedachten aan thuis kunnen de groepsleden nu eenmaal niet naar de achtergrond schuiven. „Soms heb je wel eens heimwee, vooral als je met je familie praat", zegt Scott en krijgt daarin bijval van Diana. „Tijdens ons ver blijf in Verona was ik twee weken ziek. Toen moest ik wel veel aan miin moeder denken. Maar vaak heb je er ook geen tijd voor, dan weet je niet eens welke dag het is". Dat laatste geldt vooral voor de uitvoe- Kaartverkoop De optredens van Up With People zijn op donderdag 6 en zaterdag 8 december in de Leidse Stadsgehoorzaal. Kaarten, zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij K&O en bij vestigingen van de Rabobank, sponsor van het evenement. De toegangsprijs bedraagt 17,50 gulden. CJP-houders betalen 15 gulden. Voor de voorstelling op donderdag krijgen studenten extra korting. Op vertoon van hun collegekaart kunnen zij tegen 10 gulden een toegangskaart bij de Leid se Rabobankvestiging aan de Stationsweg 39 afhalen. Tonen zij daarnaast ook nog een CJP dan betalen ze 7,50 gulden. Op de avond zelf kosten de kaar ten 20 gulden. renden. Dagen van acht uur in de ochtend tot twee uur in de nacht vormen geen uitzonde ring. Om over de lange reistij den nog maar te zwijgen. Som migen haken dan ook voortij dig af. „Zij verwachten iets an ders", zegt Benedike. Tijd voor jezelf is dan ook een begrip wat de leden van Up With People nauwelijk ken nen. „Slechts enkele uurtjes", „je leert vrije tijd waarderen", „luisteren naar elkaar is be langrijk" en „accepteren" zijn zo maar enkele termen die de drie in dit verband uiten. Waarop Diana vervolgens stie kem laat weten: „Natuurlijk hebben we ook wel eens ru- Finland Tot volgend jaar juli blijft de groep nog bij elkaar. Daarna zit de trip erop. „En dan? Ga ik eerst met mijn familie bij praten. In het jaar heb je ook veel goede vrienden ontmoet, waarmee je contact blijft hou den", loopt Diana alvast op de zaken vooruit. Scott maakt eerst zijn studie af, terwijl Be nedike op zoek gaat naar een baan. Daarnaast kunnen de drie uitzien naar een reünie die elke vijf jaar gehouden wordt. Alvorens het echter zo ver is worden eerst nog landen als Finland en Zweden aange daan. „Snow", slaat Diana al leen al bij de gedachte enthou siast uit. Waarmee een volgen de stereotiep dë wereld wordt inslingerd. PETER VAN DER HULST Warm onthaal voor onorthodoxe Jaargetijden Concert door het Combattimento Consort Amsterdam met medewer king van Jaap van Zweden (viool). Werk van Hellendaal, Von Biber, Bach en Vivaldi. Gehoord in de Stadsgehoorzaal in Leiden op 20 no- Hoogtepunt in het oeuvre van de Venetiaanse „padre rosso", de bloem van het Italiaanse achttiende-eeuwse concerto. Natuurlijk hebben we het over de uit vier concerten bestaan de cyclus „De vier jaargetij den" (opus VIII, 1725) van An tonio Vivaldi (1678-1741). Hoe wel bijzonder geliefd, is het werk vreemd genoeg in Ne derland toch niet zo heel dik wijls te beluisteren. Geen wonder dus dat in de Stadsgehoorzaal gisteravond feen enkele plaats onbezet leef. Van de eerste tot de laatste maat was daar ieders aandacht gericht op de in veel opzichten voortreffelijke uit voering door de begaafde con certmeester van het Concert gebouworkest, violist Jaap van Zweden, samen met de uit tien leden bestaande strijkersgroep Combattimento Consort Am sterdam. In hun benadering van Vivaldi's jaargetijden zet ten solist en ensemble alles op scherp: perfect gelijk uitge voerde bewegingen in aange naam zuiver spel, haarfijne fraseringen en gewaagde, mooie wisselingen in tempo en dynamiek leidden tot een maximum aan spanning en uitdrukking. De vertolking van deze over bekende melodieën verraadde durf om van min of meer ge canoniseerde opvattingen af te wijken. Het briljante en inspi rerende spel van Van Zweden en het als vanzelf gevonden evenwicht met zijn begeleiders eette zodoende het huppelende allegro (danza pastorale) uit het lenteconcert in een verra send nieuw licht, net als het pertinente allegro (la caccia) uit het herfstconcert. De prachtige ijle sfeer in het win terse largo en het onverbidde lijke geweld in het laatste alle gro, eveneens uit het winter- concert, werden niet minder raak getroffen. Voor de pauze hadden solist en ensemble overigens al in het (gereconstrueerde) vioolcon cert in g (BWV 1056) van Jo- hann Sebastian Bach geschit terd. En Pieter Hellendaal (1721-1799) reikte het Combat timento Consort voldoende stof om zichzelf als eersteklas ensemble te bewijzen, onder andere in de typisch Engelse ouverture en in het flitsende presto. De veelzijdigheid van deze strijkers kwam eveneens naar voren in het veel oudere „Die Pauernkirchfahrt" van Heinrich Ignaz Franz von Bi ber (1644-1704). Terecht reageerde het publiek met een lang en enthousiast applaus. De Nederlandse tour nee van deze musici die na tal van optredens op 26 december in Venlo moet eindigen, begint al op een ware zegetocht te lij ken. TOM STRENGERS Geel de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of doch ter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 6 december 1990 t/m woensdag 16 januari 1991 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro hebt ontvangen. j Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor: I Naam:Voort.: Straat: Postcode: Telefoon: (voor controle bezorging) I Deze ontvangt de krant van 6 december 1990 t/m 16 januari 1991 I Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar: j Straat: Postcode*. Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: Leidse Courant, antwoordnummer 998,2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11