Opmerkelijke tevredenheid >ver huidige sluitingstijd Nieuwe galerie voor acrylaatkunst geopend Bibliotheek schrijft op zondag 187 nieuwe leden in ;iinterklaas .pent nieuwe 'freestraat £etdóc<3ou/umt „%&G brengt ode aan dirigent Nico de Jeu Meisje (16) aangerand HORECA ONDERNEMERS ZIEN REFERENDUM NIET ZITTEN Snelkraak bij Lissese fotozaak IIDEN OMGEVING LN, MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PAGINA 7 iePen Maar liefst 75 :ent van de Leidse ho- mi -ondernemers is te- ,dilen over de huidige d ingstijden. Dat is de lerkelijke uitkomst een enquête, waarvan jjjresultaten vanmiddag oui^nd werden gemaakt ns een bijeenkomst ondernemersvereni- Horeca Nederland De nieuwe voorzit- van de afdeling Lei- J. Ponsioen verbond aan de conclusie dat bodem" uit de volks- [ajpleging van 6 maart is llen. taal werden twee weken en 320 enquêteformulie- R0 litgedeeld aan horeca-on- emers. Bij elkaar kwamen ingevulde lijsten terug, van 71 als ongeldig of on- ïlijk moesten worden aan-* rkt. Belangrijkste uit- t is dat de eigenaars van 'jj( Ijeszaken, lunchrooms, INATEURSCONCERT IN STADSGEHOORZAAL: SI Nieuw bestuur Leidse horeca Naast de bekendmaking van de opmerkelijke enquêteresul taten werd vanmiddag het nieuwe bestuur van de Leidse af deling van Horeca Nederland (HN) voorgesteld. Voorzitter wordt J. Ponsioen. Hij wordt bijgestaan door F. Bik (Bonte Koe), R. Kenter (Grote Beer), A. van 't Hof (Scarlatti), P. Hoogveen (Het Huis de Bijlen), W. Ankoné (Barrera en De Hut) en R. de Kier (Napoleon). Nadat vijf jaar geleden het oude afdelingsbestuur „struikelde" over de sluitingstijden duurde het tot vanmiddag eer een nieuw bestuur werd geko zen. Overleg met verschillende instanties, de hinderwetten en opnieuw de sluitingstijden zijn de onderwerpen waarmee zij direct aan de slag kunnen. shoarmatenten, koffiehuizen, snackbars en restaurants voor driekwart tevreden zijn over de huidige sluitingstijden. Zo mogelijk nog opmerkelijker is dat kroegbazen in nog hogere mate (80 procent) de huidige sluitingstijden als de juiste zien. Alleen bij de enkele dis cotheken die Leiden rijk is, wordt verruiming als noodza kelijk gezien. Een eensgezinde 100 procent van hen vindt 01.00 uur doordeweeks en 02.00 uur in het weekeinde te vroeg. Ponsioen liet naar aanleiding van het onverwachte enquête resultaat weten het onderwerp voor het referendum dat hij zelf liever als volksraadple ging aanduidt verkeerd ge kozen is. „Het bestaansrecht van de volksraadpleging is weggevallen. Ik heb altijd al gevonden dat de sluitingstij den geen goed onderwerp wa ren maar de enquête heeft dat definitief bewezen. De bodem is zogezegd weggevallen", al dus Ponsioen. Zinvol „De vrije sluitinstijden zijn er niet alleen voor de horeca-on- dernemers", reageert de Leid se D66-voorman P. Langen- berg, wiens partij het houden van een referendum heeft be dacht. „Er zijn ook andere be langhebbenden zoals binnen stadbewoners, kroegtijgers en de toeristische en economische belangen van de gemeente. Ik proef dat er een behoefte bij klanten is om langer door te gaan. Het is daarom maar af wachten of een ondernemer zijn zaak inderdaad dicht gooit als die rond sluitingstijd hele maal vol zit. De ondernemer krijgt zogezegd een grotere verantwoordelijkheid", aldus omdat er verschillende belan gengroepen zijn die om hun mening gevraagd moeten wor den. Wat de ondernemers willen, is niet relevant volgens B. Stöxen, voormalig kroegbaas, oud-raadslid van Leiden Weer Gezellig en initiator van vrije sluitingstijden: „Ze hoeven niet te verruimen, maar ze moeten wel de mogelijkheid hebben. Zelf kiezen in welke uurtjes je de omzet wil maken. Door die spreiding wordt het rustiger met name voor de po litie. Verder is het een stuk eerlijker voor de Leidse bevol king ten opzichte van de stu denten, die wel in hun vereni gingen tot het ochtendgloren kunnen doorzakken". Over de volksraadpleging is Stöxen helemaal niet te spre ken: „Vrijwel alle partijen hadden in nun verkiezingspro gramma staan dat ze voor ver ruiming van de sluitingstijden waren. Daarmee namen ze onze partij de wind uit de zei len. Nu moeten ze dat ook doen en niet er nog eens een referendum over houden", al dus een ongekend felle Stöxen die woorden als volksverlak kerij en kiezersbedrog daarbij niet schuwt. ei DEN Het traditio- donateursconcert van muziekvereniging dat zaterdag is ge- len in de Stadsge- was een ware aan de dirigent Nico leu. Deze dirigent, die Iom gezondheidsrede- voor dit concert niet volledig in heeft nen zetten, was wel ivezig in de zaal. is Nico die de afgelopen KEten jaar het geluid van heeft bepaald dankzij terende arrangementen 51 composities. Daarmee .Cht hij het orkest naar een 0 kend hoog peil", zo luidde ening van collega-instruc- en choreograaf Marinus t over de dirigent die deze in het zonnetje werd ge- Het seniorenorkest bracht prachtige filmmuziek uit de science fictionfilm Back to the future en het schitterende Mac Arthur Park van de componist Jimmy Webb in een arrange ment van Nico de Jeii. Overi gens waren alle arrangemen ten van deze dirigent, zoals presentator Mari Tol bena drukte. Tot slot speelde het se niorenorkest nog een drietal composities van de hand van Nico de Jeu. „Eén ervan heeft hij twee maanden geleden nog geschre ven" zo kondigde dirigent-in structeur Joop Peters aan. Foutloos bracht het orkest on der leiding van Joop Peters, die nu de zware taak heeft het orkest alleen te leiden, de composities L'Embassadeurs, Cestovni-Radovi en Massed Bands on the move. Knap was de solo van de tamboers onder leiding van Rinus Vuyk ge naamd Nijori. Voor de pauze trad de stage band op, het derde orkest van K&G dat nu zo'n zeven jaar geleden aan de stam van K&G werd toegevoegd. Dit orkest, bestaande uit oud-seniorleden is de laatste twee jaar uitge groeid naar een volwaardig or kest met een eigen sound. Dit keer een absolute lust om naar te luisteren. Dirigent Joop Pe ters heeft dan ook keihard ge werkt om dit niveau met zijn stageband te bereiken. En dat hem dat gelukt is, viel zater dagavond te horen. Na de Stageband was de beurt aan Jong K&G. Dit orkest, dat bestaat uit jongens van 8 tot 16 jaar liet onder leiding van de instructeur Rik Boelee, Jaques Boelee en Hans Vonk een pro gramma horen van grote klas se. Dit keer niet alleen mar sen, maar ook andere muziek soorten. Ook zij brachten film muziek in de vorm van een se lectie van filmmelodiën van James Bond en een arrange ment van The Flying Doctors. Na het dankwoord van voor zitter Wim Lugthart en bloe men voor de vijf instructeurs plus de op het balkon zittende dirigent Nico de Jeu, werd het concert besloten met een dans avond met medewerking van de Bigband Voorschoten. Een voortreffelijk concert waar weinig schoonheidsfout jes aan kleefden en waar door de talrijke bezoekers oprecht van is genoten. Alleen zou het ook prettig zijn als iedereen bij een dergelijk concert op tijd kwam zodat bezoekers wel op hun eenmaal aangewezen plaatsen kunnen blijven zitten. Al is een van de laatkomers dan ook „Sinterklaas", het klopt niet WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT Keukenbrandje na kroketten bakken KOUDEKERK AAN DEN RIJN Het frituren van kro ketten leidde in een woning aan de Van Poelgeestlaan in Kouderkerk zaterdagmiddag tot een kleine keukenbrand. Tijdens het bakken sloeg de vlam in de pan en vloog als gevolg daarvan de afzuigkap in brand. Doordat de brand weer snel ter plaatse was, bleef de schade beperkt. „Een likje verf hier en daar, een nieuwe pan en een andere af zuigkap. Daarmee is het groot ste leed wel geleden", aldus een politiewoordvoerder van morgen. Inbraak in café WARMOND Bij een café aan de Dorpsstraat in War mond is gisternacht ingebro ken. De dieven kwamen bin nen via een zijraam. Uit de kas wordt een bedrag van 1.700 gulden vermist. De dieven vernielden ook twee fruitauto maten. Eigenaar Paul van Oerle voor zijn galerie aan de Nieuwstraat. foto: wim van noort LEIDEN Art Acry- laat is de naam van de eerste galerie in Neder land die gewijd is kunst voorwerpen gemaakt van perspex en acrylaat-pro- dukten. Wethouder Hen- riëtte van Dongen van Culturele Zaken opende zondagmiddag de eerste tentoonstelling, die gewijd is aan het werk van de kunstenaar Theun Renes. De galerie is gevestigd in de Nieuwstraat 53 in Lei den. Initiatiefnemer van de galerie is de Leidse architect Paul van Oerle. Hij betrok het pand aan de Nieuwstraat ongeveer een jaar geleden en vestigde er op de benedenverdieping een kleine studio, waar door hem ontworpen kunststofobjecten worden geproduceerd. Tot nu toe ging het vooral om toege paste kunst, zoals sieraden en kleine gebruiksvoorwerpen. Met de galerie wil de architect ook het gebied van de beel dende kunst bij zijn activitei ten betrekken. Volgens Van Oerle zijn in Nederland min stens vijftien kunstenaars die pure acrylaat-kunst maken. Die mensen hebben reeds hun medewerking aan de galerie toegezegd. „Perspex is een prachtig mate riaal", aldus Paul van Oerle. „Er wordt wel van gezegd dat het zielloos is, maar dat is on zin. Dat zei men in de vroeger ook over staal en gietijzer en daar is men toch ook allang op terug gekomen". igtLjrd afgemaakt na irijding met auto 3RDWIJKERHOUT ^O-jarig paard is gister- iag na een aanrijding op Schulpweg afgemaakt. dier was zo ernstig ge- Hild geraakt dat het niet r te redden was. Het d trok een karretje met J;1 op een man uit Benne- k. Plotseling sprong het d voor een auto die uit novergestelde richting j.e m. De automobilist uit 52 enheim kon een botsing meer vermijden. Een Islachter heeft het paard eu maakt. LEIDEN De Leidse biblio theek heeft tijdens de drie eer ste zondagopenstellingen 187 mensen als nieuw lid in kun nen schrijven. Ruim 95 pro cent van de bezoekers op zon dag vindt de openstelling op die dag positief. Het zijn twee van de resultaten van een on derzoek dat op zondag 11 no vember gehouden werd onder de bezoekers van de Leidse bi bliotheek. Door het Leidse bu reau Rechearch voor Beleid bv werden op die dag 155 van de 680 bezoekers gevraagd naar hun ervaringen. Reden ook waarom het onderzoek alleen op zondag werd gehouden. „Als wij de mensen naar hun mening over de openstelling op zondag hadden willen vra gen, had dat ook op een werk dag gekund. Het ging nu ech ter om hun bevindingen", al dus F. Kriek van Rechearch voor Beleid. Wat die mening over de zon dagopenstelling betreft wordt in het onderzoek verwezen naar de bevindingen van een eerder gehouden enquête over een flexibele werkweek. De uitslag hiervan sluit aan bij de visie van de bibliotheek. Tweederde van de onder vraagden in dat onderzoek vindt dat ondernemers er vrij in moeten zijn om ook op zon dag geopend te zijn. Opvallend is wel dat de stij gende lijn van het aantal be zoekers zich niet heeft voort gezet. Op 11 november bezoch ten 680 mensen de bibliotheek, tegen 1015 in de week daar voor. Het aantal uitgeleende boeken bleef wel op hetzelfde peil. De meesten van de onder vraagden maken duidelijk dat een bezoek aan de leeszaal doordeweeks vanwege het werk niet mogelijk is. Daar naast vindt men de rust bij het zoeken van boeken op zondag prettig. Opvallend bij die cij fers is wel dat bijna dertig pro cent van de ondervraagden de leeszaal in de afgelopen twee maanden zes tot tien keer be zocht en ruim veertig procent drie tot vijfmaal. Volgens Kriek moeten deze uitkomsten dan ook gerelativeerd worden. „In de praktijk blijkt de tijd er dus wel te zijn, maar men er vaart het als lastig om even snel een boekje te halen. De zondag biedt meer tijd". Wordt gekeken naar de sa menstelling van het zondagse publiek (werkenden, studen ten, etc.) dan blijkt dat deze nauwelijks verschilt met de mensen die op werkdagen de leeszaal bezoeken. De zonda gopenstelling vormt voor ve len (79 procent van de geèn- queteerden) wel een aanlei ding om de bibliotheek vaker te bezoeken. In 109 gevallen vormt het lenen van een boek de reden van het bezoek, 29 mensen gaan voor het lezen van een krant of tijdschrift. Het onderzoek werd gehouden om de bibliotheek enig cijfer materiaal te kunnen verschaf fen bij hun overleg met de vakbonden. Eerder werden de Abva/Kabo en CFO door de president van de rechtbank naar de onderhandelingstafel gestuurd. In dat kort geding eisten de bonden dat de zonda gopenstelling verboden werd. De Abva/Kabo en CFO vin den de openstelling een in breuk op CAO-afspraken. Het experiment ging op 21 ok tober van start. De bibliotheek vindt dat de proef van zes maanden tegemoet komt aan de wens van de gemeente om de stad op zondag te verleven digen. De openstelling zou nieuw publiek kunnen aan trekken en daarnaast wijst de bibliotheek erop dat ook ande re culturele instellingen op zondag geopend zijn. LEIDEN Een 16-jarig Leids meisje is zaterdagmiddag bij de Sint Janshof aangevallen door een jongen. Het meisje liep met haar handen vol bood schappen. Bij het hofje vroeg de jongen naar de weg maar even later besprong en betast te hij haar. Ze wist hem van zich af te slaan waarbij echter de boodschappen over straat vlogen. Ook een tweede aan val werd afgeslagen waarna de jongen vluchtte. De jongen heeft een mediterraan uiter lijk, is ongeveer 1 meter 60 groot en is tussen de 12 en 16 jaar oud. S JSVERKEER BLIJFT WE WEG STAAN 2, lis 0(> a 0 n«' DEN Sinterklaas tat zaterdagmiddag in stromende regen of fi 1 de „nieuwe" Bree- it openenen. Nieuw is ?n nog een bredere p met ribbels voor de maar vol- wethouder J. Walen- :an' ip komen daar nog bo- 00 verlichting en een sti angspoort bij. Walen- ang ip sprak de hoop uit 3, de eeuwige discussie jjr de Breestraat nu tot einde is gekomen. De 1 cht van Sint deed ech oes anders vermoeden. goedheiligman, die zater- S >chtend onder grote be stelling per boot bij de d, fort aankwam, bewees u zijn gevolg van 30 zwarte l !n dat de verkeersafwik- ng nog niet optimaal is. nS'ter het rijtuig waarin de anse bisschop vanaf het Kort Rapenburg de Breestraat op wilde draaien, ontstond een enorme opstopping. Een tien tal bussen tesamen goed voor een passagiersaantal van nog geen vijf personenau to'swerd tot stilstand ge dwongen toen de zwarte pie ten ter hoogte van de Papen gracht enkele minuten stilhiel den. Zij bleven wachten op de komst van Walenkamp en burgemeester C. Goekoop, maar deze bleken niet van het rendez-vous met de Sint op de hoogte en schuilden nog in het stadhuis. Balorige pieten speel den zich in de tussentijd warm op hun blaasinstrumenten en beklommen terloops een van de bussen die vervolgens bijna letterlijk op z'n kop werd ge zet. Ook de politie had een ludieke actie in petto. Omdat de Sint vanaf de verkeerde kant met zijn rijtuig de Breestraat was ingeslagen, werd hij op de bon geslingerd. Maar om te laten zien dat pet en mijter verwis selbaar zijn, bleef het bij een marsepeinen bekeuring. Even LISSE Enkele videocamera's weg en veel materiele schade. Dat was de balans die in de nacht van vrijdag op zaterdag kon worden opgemaakt na een snelkraak bij een Lissese fotozaak. De dieven sloegen hun slag om kwart voor drie. Met grof ge weld werd de toegangsdeur tot winkelcentrum De Passage ver nield en werd vervolgens de ruit van de winkeldeur ingeslagen. Eenmaal in de zaak werd het glas van een vitrine kapot gesla gen. Voor hoeveel precies is gestolen, is nog niet bekend. De ge tuige die de politie heeft gebeld wordt verzocht nogmaals con tact op te nemen met de recherche van de Lissese politie. Rookschade door brand in vriezer WOUBRUGGE Kortslui ting in een vriezer veroor zaakte zondagmiddag een brandje in een woning aan de Boddens Hosanghweg in Wou- brugge. De bewoners van het huis kwamen rond half twee thuis en ontdekten dat de huiskamer vol rook stond. Na der onderzoek wees uit dat de vrieskist in de kelder de boos doener was. Hoe groot de scha de precies is, kon de politie vanmorgen niet zeggen. De rookschade was aanzienlijk. Onder andere een stapel kle dingstukken die in de kelder lag, is onbruikbaar geworden. Prins Antonius II regeert over Snelheidscontrole in rijk van Hutspotten Van de Mortelstraat Een koekje van eigen deeg. Een marsepeinen parkeerbon voor Sinterklaas, die voor de opening van kant de straat inreed. later was het voor de door-en- door natte Sinterklaas echt even schrikken. Een ruit bij Minerva werd door de wind opengeslagen en daardoor kwam het glas op het wegdek terecht. Niemand raakte ge wond maar, daardoor kwamen ook in de andere rijrichting bussen tot aan de horizon vast te zitten. Onder grote publieke belangstelling bereikte de oude man uit Myra het stad huis waar hij een rood-wit lint mocht doorknippen. Terwijl buiten het busverkeer in beide richtingen nog maar nauwelijks op gang was, sprak binnen Walenkamp de hoop uit dat de discussie over de Breestraat ten einde zou zijn. „Met de nieuwe indeling zou ik liever willen spreken over Smalstraat. Er gaat nog een heleboel gebeuren. Ik hoop dat hiermee een impuls voor het winkelen wordt gegeven en dat de Breestraat het rustige de Breestraat vanaf de verkeerde foto: wim van noort centrum van de binnenstad wordt", aldus Walenkamp. Nieuwe voetgangerslichten, waar het rood vervangen is door oranje, treden vanaf van daag in werking. Het is echter maar zeer de vraag of met de huidige stroom busverkeer het instellen van „facultatieve" lichten wordt gerechtvaardigd. LEIDEN Prins Antonius II en prinses Tineke regeren dit carnavalsseizoen over het rijk van de Leidse Hutspotten. Za terdagavond werd het prinse lijk paar aan de volgelingen gepresenteerd tijdens een feestavond in het Antonius Clubhuis in Leiden. Traditie getrouw stapte de nieuwe prins om elf over elf uit de grote pot. Prins Antonius is in het dagelijks leven Ton Rijs- bergen. Rijsbergen is in Lei den en Alphen bekend wegens zijn zaken in automaterialen. Hij volgt prins Lodewijk (Kal lenberg) op. NOORDWIJK Vier auto mobilisten zijn zaterdagavond bekeurd tijdens een snelheids controle op de Van de Mortel straat in Noord wijk. De hoogst gemeten snelheid was 120 ki lometer per. Op deze weg is 50 toegestaan. Tevens werden twee autobestuurders betrapt op het rijden door rood licht en werden er twee bekeurd voor het voeren van een meertonige hoorn. Deze claxons zijn op het politiebu reau verwijderd.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7