olfcrisis •verschaduwt op in Parijs Gorbatsjov schuift Ryzjkov aan de kant orbats jov enthousiast jver bezoek aan Rome Zondagskranten somber over kansen Thatcher Israël houdt rekening met val koning Husayn Shamir: bezette gebieden voor joodse immigranten AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB A( [JITENLAND QeidóaOowumt MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 if^rron haalt uit ojaar Nederland Tie ;N HAAG De Surinaamse vice-pre- j ent Henk Arron heeft Nederland dit l d ekeinde opnieuw verweten dat het ir „onoverkomelijke" problemen in Su- en,ame zorgt doordat het niet met ont- .ge ckelingsgelden over de brug komt. ,1 lgens Arron brengt de houding van d derland de democratie in zijn land in idc ïstig gevaar. De uithaal van Arron naar atj derland is een reactie op een motie van eer Tweede Kamer en op een uitspraak ne i het parlementslid Aarts (CDA) dat rinaamse parlementariërs „niet uit het in :de hout gesneden" zouden zijn. Arron »ni ?mt de motie „zeer denigrerend" en 3e, t dat Suriname zijn waardigheid en s g ts niet te grabbel zal gooien. „Dan moet geld maar wachten". Berlijnse voedselvoorraad wellicht naar Sovjetunie BONN Duitland zal de voedselvoor raden die in West-Berlijn waren opge slagen met het oog op de mogelijkheid van een Sovjetblokkade aan de Sovjetu nie kunnen geven, als noodhulp om hongerende Sovjetburgers te helpen de winter door te komen. Duitse minister van financiën, Theo Waigel, heeft dit voorstel gedaan in een interview met het blad 'Die Welt'. Bij de voorraden gaat het om graan, vlees, melkpoeder en babyvoedsel. Bondskanselier Helmut Kohl drong er gisteren bij de bevolking op aan snel voedselpakketten naar de Sovjetunie te sturen. In de Sovjetunie bestaat grote vrees voor een hongerwin ter, als gevolg van de onmacht om de op zichzelf behoorlijke oogsten over het land te verdelen. Zeven doden bij geweld Zuid-Afrika JOHANNESBURG Bij gewelddadigheden op verschillende plaatsen in Zuid-Afrika zijn zeven mensen omgekomen. Twee mensen kwamen zaterdag om bij gevechten tussen po litie en betogers in Johannesburg. Gisteren werd in Soweto een man doodgeschoten terwijl hij op weg was naar een bijeenkomst van de conservatieve Inkatha-beweging. De overige vier doden vielen in andere woonsteden van Johannesburg en in Natal. ANC-leider Nelson Mandela heeft tezelfdertijd zijn aanhangers op geroepen de strijd tegen de apartheid te verhe vigen door gebruik te maken van geweldloze middelen als stakingen, boycots eri burgerlijke ongehoorzaamheid. „Wij zijn een vergevings gezind volk, maar geen slaven", zei Mandela ten overstaan van 15.000 aanhangers in een stadion even buiten Johannesburg. Oudste mens is nu 116 PALATKA Een vrouw van wie men aanneemt dat ze de oud ste wereldburger is, heeft gisteren haar 116e verjaardag gevierd met een feest in het kader van „waren we nog maar dertig". Carrie C. Joyner White geldt voor het Guinness-recordsboek als de oud ste mens ter wereld en de oudste Amerikaanse die ooit geleefd heeft. Maar één persoon geldt als iemand die ouder geworden is: de Japanner Shigechiyo Izumi uit Japan die in 1986 op 120-jarige leeftijd de laatste adem uitblies, aldus het Guinnessboek. White is op 18 november 1874 geboren in Gadsden County in Florida. 's Werelds oudste, Carrie White. foto: ap Duizenden Spanjaarden herdenken dood Franco MADRID Zo'n vijfduizend Spanjaarden hebben gisteren bij het enige overgebleven standbeeld van generaal Francisco Franco in Madrid de dood herdacht van de dictator, nu vijftien jaar geleden. Zij zongen fascistische liederen", zwaaiden met Franquistische vlag gen en beschimpten de democratie. Volgens de politie vonden daarbij geen incidenten plaats. Onder de menigte bevonden zich fas cisten, neo-nazi's, nostalgische mensen van middelbare leeftijd, veteranen uit de Spaanse Burgeroorlog en ook opvallend veel jeugdige skinheads. Franco overleed op 20 november 1975. Hij werd staatshoofd na de overwinning van zijn strijdkrachten op die van de republi keinen in de Spaanse Burgeroorlog, die duur de van 1936 tot 1939. Na zijn dood werd Span je snel een volwaardige democratie. TERST STRENGE BEVEILIGING OMGEEFT CVSE-TOP Van onze correspondent) HIJS Zelden zijn in Pa- zoveel staatshoofden en re- ngsleiders bijeen geweest dit moment. De onge- veiligheidsmaatregelen rmee de bijeenkomst van Europese leiders plus die Canada en de VS wordt [even staan evenwel in con- met het eigenlijke onder- p van de top: het officiële ie van de Koude Oorlog, rendien overschaduwt de fcrisis wat wel 'het einde de Koude Oorlog' wordt oemd. politieke leiders zullen *htig vastleggen dat de tijd i diametraal op elkaar staan- bondgenootschappen voorbij I n dat Europa zich kan op- Ieen voor een nieuw tijdperk I der oorlogsdreiging. Vooraf- nde aan de CVSE-top on- tekenden de lidstaten van ^NAVO en, het Warschau t het eerste verdrag tussen t en West over conventio- e ontwapening. Dit CFE-ak- >rd, dat na twintig maanden lerhandelen is bereikt, voor in een verlaging van meer veertig procent van het tal conventionele oorlogs- pens tussen de Atlantische leeaan en de Oeral. De twee dgenootschappen mogen ten hoogste 20.000 tanks, 00 stuks artillerie, 30.000 antserde gevechtsvoertui- 10 gevechtsvliegtuigen 2.000 helikopters overhou- irdoor kunnen de komende jaar zo'n 100.000 stuks raar militair materieel" wor- vernietigd, aldus een hoge ctionaris van de NAVO. :hts een tiende daarvan is g] omstig van het NAVO-arse- Ijjil,. de rest komt van het Warschau Pact. Na uitvoering van het CFE-verdrag zullen er nog 155.000 stuks zwaar wapen tuig in Europa zijn. Het ak koord voorziet in een ingewik keld systeem van verificaties in het veld. Tevens legden in We nen onderhandelaars van '34 landen de laatste hand aan een pakket vertrouwenwekkende maatregelen (CSBM), waaron der het informeren over troe penbewegingen en defensiebe grotingen. Dit is echter geen verdrag en daardoor niet bin dend. De belangrijkheid van de verdragen en maatregelen is er echter niet minder om. Triomfalisme Het vertoon van triomfalisme, waarin de Franse regisseurs van dit internationaal spekta kel hadden voorzien, wordt evenwel door twee crises ge temperd: die in de Golf en die in de Sovjetunie. Saddam Husayn agressie be zorgt de Amerikaanse presi dent Bush ongekende hoofd brekens die hij met zijn ferme retoriek en het sturen van 250.000 militairen naar de Ara bische woestijnen niet heeft kunnen verhullen. Zodra de 'feestelijkheden' in Parijs ach ter de rug zijn reist Bush door naar Saudi-Arabië om er met koning Fahd van gedachten te wisselen. Daarna gaat Bush naar Egypte om met president Mubarak te spreken en tenslot te viert hij Thanksgiving Day met de Amerikaanse troepen in de Arabische woestijn. Bush's Sovjet-tegenhanger Gorbatsjov heeft op weg naar Parijs een natie achtergelaten die nagenoeg in een staat van politieke, economische en soci ale ontbinding verkeert. Hij keert wdensdag terug naar een land waar hij wordt gewan trouwd en in sommige kringen zelfs gehaat. Daardoor verschijnt in het enorme conferentiecentrum aan de Avenue Kleber vandaag eigenlijk maar een echte win naar: bondskanselier Helmut Kohl. Niemand twijfelt er hier in Parijs aan: Kohl vertegen woordigt vandaag voor het eerst een nieuwe Europese su permogendheid in wording. Zijn Duitsland is bovendien het meest sprekende symbool van de totaal veranderde Europese Ondanks het feit dat de bijeen komst in Parijs in een ander daglicht is komen te staan, heb ben de Fransen niets nagelaten om de top 'grandeur' mee te ge ven. De ontvangsten en diners zullen elkaar tot en met woens dag in hoog tempo afwisselen, maar achter een bijna ondoor dringbaar gordijn van veilig heidsmaatregelen. Mitterrand heeft wat dat be treft niets aan het toeval over- metisch afgesloten en de Parij- zenaars die er wonen kunnen hun eigen woningen en appar tementen slechts op vertoon van speciaal vervaardigde pas jes bereiken. Het Kleber-me- trostation is tijdelijk gesloten. Bovendien heeft de Franse re gering een aanpalend luxe-ho tel gevorderd dat als werkver- blijf voor de 34 toegestroomde delegaties moet dienen. MOSKOU Het Sovjet- parlement heeft er zater dag in beginsel mee inge stemd de bevoegdheden van president Gorbatsjov uit te breiden. Volgens de plannen moeten de minis ters voortaan verantwoor ding afleggen aan Gor batsjov, wat hem controle over de regering geeft. Dat betekent dat de Sovjetlei der in feite de impopulaire en inefficiënte regering van pre mier Nikolaj Ryzjkov aan de kant schuift en zelf regeert, met de hulp van de hoge ver tegenwoordigers van de vijf tien republieken. De bevoegdheden van de Fe- deratieraad worden uitgebreid en het voormalige adviesor gaan krijgt een belangrijke uitvoerende taak bij de coördi natie van de activiteiten van het centraal gezag en de repu blieken. Hiermee wordt tege moet gekomen aan klachten van de republieken dat de re gering geen overleg met hen pleegde voor tot maatregelen te besluiten ter leniging van de politieke en economische problemen. Maar Gorbatsjov blijft vasthouden aan de uit eindelijke macht. Dit zal met name slecht vallen bij de Bal- tische staten Estland, Letland en Litouwen. „De Bal ten zullen deze veran deringen nooit aanvaarden en ik ben bang voor wat hierna kan gebeuren", zei de Letse afgevaardigde Nicolaj Neiland na de stemming van zaterdag. Gorbatsjov wil in de eerste plaats de republieken bijeen houden en zich er van verze keren dat zij het nieuwe Unie verdrag ondertekenen waarin alle banden tussen het centraal gezag en de republieken wor den vastgelegd. Het Kremlin wil dat dit verdrag voor het eind van het jaar getekend is. De exacte aard van Gorbats- jovs plannen zal pas bekend worden wanneer het parle ment aanstaande vrijdag de batteert over een gedetailleer de resolutie. De conceptvoorstellen die met 316 stemmen voor, 19 te gen en 31 onthoudingen wer den aanvaard moeten nog worden voorgelegd aan een parlementaire commissie die de plannen in een definitieve vorm zal gieten waarna er op 23 november over gestemd kan worden. Jeltsin Of Gorbatsjovs plannen al dan niet slagen hangt in grote mate af van de president van de Russische Federatie, Boris Jeltsin, die het centrale gezag wil verminderen en meer be voegdheden wenst voor zijn eigen grote republiek. Jeltsin heeft nog niet publiekelijk ge reageerd op de voorstellen en volgens een naaste medewer ker „gaat hij door met zijn plannen voor de soevereiniteit van de Russische Federatie". De plannen van Gorbatsjov kregen de steun van afgevaar digden van alle politieke stro mingen. Afgevaardigden had den gevraagd om een doeltref fender centraal gezag omdat zij er weinig heil in zagen wet ten aan te nemen die vervol gens door de republieken naast zich neergelegd werden. Het Sovjetpersbureau Tass, dat de plannen omschreef als een tijdelijke beperking van de de mocratie, noemde de timing van Gorbatsjov perfect. „Het is de vraag of enkele weken ge leden voorstellen het persoon lijk gezag van de president te verruimen zo een eensgezinde steun gevonden zouden heb ben in het parlement", aldus het persbureau. Maar de popu lariteit van Gorbatsjov zal slechts kortstondig zijn als de voorstellen niet werken en hij niet langer de schuld kan schuiven op de regering voor het niet aanpakken van de voedseltekoren en andere ern stige problemen. Chamorro in actie tegen ex-Contra's MANAGUA De Nicara guaanse president Violeta Chamorro heeft het leger en de politie gelast een belangrij ke autoroute te ontruimen die door voormalige Contra's was geblokkeerd. De maatregel is mogelijk de eerste stap van een offensief tegen de vroegere rebellen, die met tal van acties protesteren tegen het niet nakomen van beloften door de regering en het handhaven van sandinisti- sche leiders op hoge posten. De ontruiming verliep zonder ge weld. (Van onze correspondent Aart Heering) JME Aan de voora- *ind van de Paneuropese nferentie in Parijs heeft chail Gorbatsjov een ksembezoek aan Rome tl bracht. Nadat hij gister- Drgen in Vaticaanstad Dim anderhalf uur met paus had gesproken, 1 ndigde hij opgewekt dat de volgende ont- Detingmet Johannes ulus II in Moskou plaats hebben. kleine tegenvaller was dat ontmoeting nog zeker twee op zich zal laten wachten. :icieel omdat de pauselijke inda vol zit, maar in werke- '1! iheid omdat de paus eerst de twikkelingen in de Sovjetu- 1 en het volledige herstel van de bisschoppelijke hiërar chie wil afwachten. Volgens perswoordvoerder Navarro Valls heeft de paus echter zijn instemming betuigd met de perestrojka en het herstel van de godsdienstvrijheid in de Sovjetunie en zijn beide leiders het eens over een behoedzaam beleid inzake de Golfcrisis, 's Middags heeft de Russische leider met premier Andreotti gesproken. Beide regeringslei ders drongen daarin aan op een vreedzame oplossing van de Golfcrisis zonder overijlde stappen en gaven zo een indi rect antwoord op de heel wat oorlogszuchtiger uitlatingen van de Amerikaanse president Bush. Het tweede onderwerp van 'gesprek betrof de Rus- sisch-Europese betrekkingen. Andreotti kondigde aan dat tijdens de Europese top van midden december een pro gramma van economische hulp aan de Sovjetunie zal worden gepresenteerd. Italië heeft zelf aan die hulp al een concrete inhoud gegeven door twee gisteren ondertekende economische akkoorden, waar in een Italiaanse steun van cir ca elf miljard gulden aan de Sovjetunie wordt voorzien. Een derde overeenkomst be treft het milieu. Italië en de Sovjetunie, die overigens geen van beide kunnen bogen op een standvastig milieubeleid, beloven elkander daarin bij te staan, in het bijzonder waar het de vervuiling van de Mid dellandse en de Zwarte Zee betreft. Het meest belangrijke docu ment dat gisteren is getekend, is een 'vriendschaps- eri sa menwerkingsverdrag' dat in de plaats komt van het vredes verdrag dat Italië en de Sov jetunie na 1945 nooit hebben getekend. Italianen en Russen nemen zich daarom voor om verder te werken aan de een heid van Europa, ,',van de At lantische Oceaan tot aan de Bush in Praag Jarenlang leidde Alexander Dubcek, de leider van de Praagse Lente van 1968, noodgedwongen een teruggetrokken bestaan. Zaterdag was hij als voorzitter van het parlement van Tsjechoslowa- kije een van de gastheren van president Bush. Het Amerikaanse staatshoofd woonde de eerste verjaardag bij van de 'Fluwelen Revolutie', die de communistische machthebbers ten val bracht. Bush beloofde de Tsjechoslowaken hulp bij de overgang van een plan- naar een markteconomie. foto: ap Oeral", zoals Gorbatsjov bij militaire hulp zullen verlenen verdienste voor de wereldvre- herhaling zei. Beide partijen aan een land dat de ander aan- de. De prijs, een cheque van verklaren in dit verdrag niet alleen dat ze in gevaar van on derlinge conflicten de weg van de onderhandeling zullen kie zen, maar ook dat zij* nimmer valt. 800.000 gulden, wordt eens per 's Avonds voor zijn vertrek jaar uitgereikt aan een weten- naar Parijs nam Gorbatsjov de schapper of politicus die zich Premio Fiuggi in ontvangst heeft onderscheiden in de die hij kreeg vanwege zijn strijd voor de mensenrechten. (Van onze correspondent Willy Werkman) TEL AVIV Met de verkie zing van de 56-jarige Abdel Latif Arabiyat is voor het eerst in de geschiedenis van Jordanië een vertegenwoordi ger van het fundamentalisti sche Mohammedaamse Broe derschap doorgedrongen tot de post van parlementsvoorzitter. Arabiyat versloeg zijn tegen kandidaat Suleiman Arar, een conservatief en aanhanger van koning Husayn, met 41 tegen 28 stemmen. De positie van koning Husayn is met deze laatste ontwikkeling danig verzwakt. De monarch kampt al de laatse twee jaar met een ernstige economische crisis. De groeiende frustatie van het Jordaanse volk is in het recen te verleden aanleiding geweest tot een toename van het reli gieuze radicalisme en het Ara bische nationalisme. Sinds het begin van de Golf crisis is de Arabische economi sche hulpverlening aan Jorda nië tot stilstand gekomen en de ongeveer 35 procent hoge werkloosheid is nog gestegen door de terugkeer van onge veer 100.000 Jordaanse arbei ders. De ontwikkelingen in Jordanië hebben in Israël da nige ongerustheid veroorzaakt. Volgens Israëlische veilig heidskringen is het Hasjemiti- sche regime in gevaar. „Ik vrees dat we op een dag zullen horen", zo zei gisteren een niet met name te noemen bevoegde bron, „dat koning Husayn Jor danië heeft verlaten". TEL AVIV Premier Yitzhak Shamir van Israël heeft ver klaard dat Israël de bezette Westelijke Jordaanoever en de Ga- zastrook moet houden voor joodse immigranten. Hij deed zijn uitspraken bij een herdenkingsdienst voor voormalige leiders van zijn Likud-blok. De nagedachtenis aan hen verplicht de joodse staat controle te houden over al het Arabische land dat in de oorlog van 1967 werd bezet, aldus Shamir. „De gewezen leiders van onze bewe ging hebben ons een duidelijke boodschap gegeven het Land Is raël van de zee totaan de rivier (de Jordaan) te houden voor generaties die zullen komen en voor de massale immigratie". De Bijbelse term „Land van Israël" omvat niet alleen het eigenlijke Israël met de geanexeerde hoogvlakte van Golan en het ooste lijk deel van Jeruzalem maar ook de Westelijke Jordaanoever en de Gazastrook. Later voor de radio zwakte Shamir zijn uitspraak wat af en ver klaarde hij dat hij geen verband had gelegd tussen de bezette gebeiden en immigratie. Israël krijgt een enorme stroom immigranten uit de Sovjetunie te verwerken en die immigratiegolf verontrust de Palestijnen in de bezette gebieden. Zij zijn bang dat zij plaats zullen moeten maken voor de nieuwkomers. Zowel de VS "als de Sovjetunie hebben van Israël de gerantie geëist, dat de immigranten niet worden gehuisvest in de bezette gebieden. MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE Ladrone en Dynamite-Kid doen net of ze erg verwonderd Rob hoeft zich helemaal niet op te winden en naar die dia- naten hoeft hij niet meer te zoeken, want die zijn al lang de E ens over. „Maak dat een kind wijs", zegt Rob, „die diamanten n nier aan boord; waarschijnlijk zijn ze zelfs in deze hut". Daar jeten Ladrone en Dynamite-Kid toch wel om lachen. „Je "'int een geboren speurder te zijn, Rob", zegt de laatste, „als zo zeker weet, dat die stenen hier zijn, zoek ze dan maar eens op". Rob staat op en loopt langzaam de hut door telkens stie- kum op zijn armband detector kijkend. Het licht gloeit feller op als hij bij de houten wand komt. „Wat is hier achter?", vraagt hij. „De hut van de steward en de kok", antwoordt Ladrone, „nee Rob, daar hoef je de diamanten heus niet te zoeken". Hij lacht maar eens hartelijk om al die onzin, maar Rob vraagt toch toe stemming de hut hiernaast even te mogen bekijken. Nou, dat mag best. LONDEN De Britse zondagsbladen zullen de stemming van de Britse premier Thatcher gisteren niet hebben verbeterd. Op twe na bevatten zij slecht nieuws voor haar strijd om het leiderschap van de Conservatieve Partij, mor genavond, tegen Michael Heseltine. De Sunday Times, tot dusver volstrekt pro-Thatcher, riep de Conservatieven op „Het is jammer, tot ziens" te zeggen tegen Thatcher. „Als de Con servatieven niet van leider veranderen, zullen de kiezers waarschijnlijk een andere re gering kiezen", aldus de com mentaarschrijver in een stuk waarin hij de Tory-leden in het Lagerhuis ertoe oproept voor Heseltine te stemmen. De Britten, zo gaat hij verder, „zijn mevrouw Thatcher beu en zij zijn haar methoden zo zat dat zij vanaf nu een ver kiezingshandicap vormt". „Ook als het haar lukt zich te handhaven", doet de links ge richte Observer er nog een duidelijk schepje bovenop, „is haar positie binnen de partij en het kabinet al dodelijk aan getast". De rechts georiënteerde zon dagkranten Sunday Telegraph en Sunday Express blijven als enige loyaal aan de eerste-mi- nister. Mevrouw Thatcher „is niet te vervangen" en het zou „onwaardig" zijn haar zo uit de macht te verjagen, schrijft de Telegraph, die meent dat „de bureaucraten in Brussel van vreugde dansen bij het idee" van haar vertrek. De meeste zondagbladen pu bliceerden opiniepeilingen die ronduit gunstig waren voor Thatchers uitdager Heseltine. Alleen onder zijn leiding* zou den de Conservatieven even tuele verkiezingen winnen van Labour. Roemeense communisten verder onder nieuwe naam BUKAREST De Roemeense communistische partij, die bij de revolutie in december van de macht werd beroofd en verdween, is heropgericht on der een nieuwe naam: de Soci alistische Arbeiderspartij, zo zei de vice-president van de partij, Nicolae Balasoiu. De partij staat onder leiding van de vroegere communistische premier Ilie Verdet, (65), en een mede-oprichter van de oorspronkelijke communisti sche partij, de 95-jarige Cós- tantin Pirvulescu. De partij wil naar eigen zeggen het bes te van de oude communisti sche partij en van de Westeu- ropese sociaal-democratie in zich verenigen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5