Nog geen besluit over missie Irak Bush wil grotere ro Duitsland in de Gol Legertransport in volle gang Taak voor de marine bij evacuatie Nederlanders Ceidae Commit Ahrend wil Brits bedrijf overnemen vervoersadvies voor AbVaKabo: 'Individueel ambtenaren is prima' BINNENLAND/BUITENLAND MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PA( [J] Ik bejryp mei hoe win zo 'n situatie kalm kunt blijvent/iske is ontvoerd, niemand laat iets velen en jij ill daar rus Hf de krans te lezen fr Wrak vermiste kotter gevonden IJMUIDEN Het Britse fregat Beagle heeft zaterdagavond voor de kust van Great Yarmouth de al enkele dagen vermiste Belgi sche viskotter Girl Linda op de bodem van de Noordzee gelokali seerd. Het schip telde zes opva renden. De kustwachten van En geland, België en Nederland startten vrijdag een zoekactie naar de kotter uit Oostende. Het 27 meter lange schip met zes op varenden had donderdag een ha ven moeten binnenlopen, maar verscheen niet. Woensdag was er nog radiocontact met het schip geweest, dat toen in zwaar weer voor de Britse kust voer. Veilig Twee maanden na zijn verdwijning wordt het Britse jongetje Simon Jones (4) in de armen gesloten van zijn op geluchte moeder (links) en grootmoe der. De kleuter ver dween in een park in het plaatsje Hemel Hemstead. Gisteren werd hij. gevonden in een pension op nog geen vierhonderd me ter afstand van zijn ouderlijk huis. De poli tie heeft een 25-jarige man aangehouden. FOTO: AP AMSTERDAM Kantoorinrichter Ahrend onder handelt over de overneming van het Britse bedrijf Marketbase. Dit is de houdsterorganisatie van de on derneming Humber Ltd die jaarlijks voor 44 miljoen gulden kantoormeubelen verkoopt. De omzet wordt voor een groot deel behaald met meubelen van Ah rend, zo heeft het Nederlandse bedrijf gisteren mee gedeeld. De twee partijen verwachten in januari een akkoord. Humber is het belangrijkste verkoopka naal van Ahrend op de Britse markt. De overne ming past in het beleid om eigen verkooporganisa ties en distributiebedrijven te verwerven in een aantal Europese landen. In de eerste helft van dit jaar groeide de omzet van Ahrend met veertien pro cent tot bijna 249 miljoen. De nettowinst daalde van 18,6 naar 15,4 miljoen gulden. Verzet groeit tegen Bulgaars kabinet SOFIA De roep om het aftre den van de door vroegere com munisten gevormde Bulgaarse regering van premier Andrej Lu- kanov klinkt steeds luider. In de hoofdstad Sofia betoogden gister avond zeker honderdduizend mensen tegen de regering. Zij dreigden met een algemene poli tieke staking. De voorzitter van de oppositie voerende .Örganisa- tie van Democratische Krachten', Peter Beron, gaf de regerende Socialistische Partij, die vroeger de communistische partij was, nog uiterlijk een week de tijd öm af te treden. „Wij kunnen niet langer wachten", zo waarschuw de hij. Gebruik banddri Noriega verboa WASHINGTON Het Ame N Hooggerechtshof heeft bij i ent heid van stemmen bepaald* d ek£ levisieomroepmaatschappij geen banden mag publiceren sprekken erop die de vroege tor van Panama, Manuel met zijn advocaten gevoerd 1 der advocaten van Noriega hadt >st'l voren gebracht dat publikati df~ banden de kansen op een eei ces voor hun cliënt verkleine banden staan gesprekken vroegere 'sterke man' van vanuit zijn cel in Miami on< met zijn verdedigers gevoei Hoe CNN aan de banden is g is niet bekend. Een Amerikaanse militair registreert de streepjescode van een voertuig dat in de Rotterdamse haven klaar staat voor verscheping naar de Golf. De computer maakt vervolgens een laadplan voor de schepen die het legermateriaal naar Saudi-Arabië vervoeren. ROTTERDAM Het transport van Amerikaan se legervoertuigen naar Saoedi-Arabië via de Rot terdamse haven is in volle gang. Op de vliegbasis Ypenburg wordt gewerkt aan de bouw van barak ken, waar de met het transport belaste militai ren worden onderge bracht. De helikopters die van Duits land naar de Golf worden ver scheept, worden eerst gestatio neerd op de marine-vliegkamp Valkenburg. De helikopters zijn daar nog niet aangeko men, omdat de weersgesteld heid te wensen overlaat. De eerste treinen met honder den legervoertuigen, voorna melijk vrachtwagens, zijn uit het Duitse Möhringen aange komen bij het Rotterdamse overslagbedrijf ECT. In ver band met het militaire trans port zijn uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. De terminal wordt bewaakt door dienstplichtigen van de Nederlandse landmacht, door de Amerikaanse militaire poli tie en de havenbeveiligings dienst. Ook wordt door de Rot terdamse gemeentepolitie ge surveilleerd. In de haven ligt het Ameri kaanse marineschip „Algol" afgemeerd, dat waarschijnlijk woensdag of donderdag uit Rotterdam naar de Golf ver trekt. De operatie wordt geleid door het MTMC, het Ameri kaanse verkeerscommando in Europa, dat in Capelle aan den IJssel is gevestigd. Volgens persvoorlichter Mona Goss is het transport de grootste mili taire operatie uit de Ameri kaanse geschiedenis. Er zal ook materieel via Bre merhaven en Antwerpen wor den verscheept, maar het grootste deel van het transport loopt via de ECT in Rotter dam. Vanuit Rotterdam wordt volgens Goss geen munitie verscheept, omdat de haven daar qua veiligheidsvoor schriften niet voor is uitgerust. Wel zullen er waarschijnlijk MIAl-tanks vanuit Rotterdam naar de Golf gaan. Deze tanks zijn speciaal uitgerust voor een oorlog met chemische wapens. Het grootste deel van het kar wei moet in twee drie weken zijn geklaard. De operatie zal maximaal zes weken in beslag nemen. Op het haventerrein zijn 63 Amerikanen van de 1185e haventransport-eenheid gestationeerd, een legeronder deel dat gespecialiseerd is in de afhandeling van militaire transporten over zee. De ondersteuning die de Ne derlandse landmacht geeft, vindt plaats in het kader van de zogenoemde Host Nation Support. Het Nationaal Terri toriaal Commando in Gouda is met de uitvoering ervan be last. De ondersteuning bestaat FOTO: ANP onder meer uit het regelen van onderdak, medische ver zorging, voeding en vervoer van de Amerikaanse militai ren die bij de operatie zijn be trokken. (Van onze medewerker A.H. Lind) DEN HAAG Het ver trek vandaag van een nieuwe Nederlandse ma rine-eenheid uit Den Helder, ter aflossing van de wacht van het Neder landse smaldeel dat in het Golfgebied opereert, illustreert hoe lang de economische boycot van Irak inmiddels al duurt. Deze tweede eenheid van de Koninklijke Marine in het conflict met Irak bestaat uit het luchtverdedigingsfregat Hr. Ms. Jacob van Heems- kerek, het standaardfregat Hr. Ms. Philips van Almonde en het bevoorradingsschip Hr. Ms. Zuiderkruis, onder bevel van kapitein ter zee P.C. Kok. De aflossing van het hujdige Nederlandse smaldeel in het Golfgebied zal plaatsvinden in Djibouti, een havenplaats aan de Rode Zee waar de Franse marine een marinebasis tot haar be schikking heeft. Als alles goed gaat zullen de schepen elkaar omstreeks 5 december treffen, hetgeen ongetwijfeld zal leiden tot een uitbundig Sint Nicolaas-_ feest. Kapitein ter zee A.C.H.M. van Gurp zkl dan nog een veertien dagen met het nieuwe verband meeva ren om de commando-over dracht zo soepel mogelijk te doen verlopen. Zodra de af geloste eenheid dan op Hol land aan kcferst zal er onge twijfeld wel eens „een klapje meer voor moeders" worden gedraaid, om wat vroeger thuis te komen. De nieuwe eenheid gaat dan op haar beurt richting Perzi sche Golf of Golf van Oman om zich te voegen bij de gro te geallieerde marinemacht van omstreeks tachtig sche pen afkomstig uit vijftien landen die daar verzameld zijn. Veiligheid De reden voor de Nederland se aanwezigheid in het Golf gebied is indertijd verwoord in de brief van het kabinet aan het parlement van 13 au gustus, waarin niet alleen werd gesteld dat de militaire aanwezigheid naar het oor deel van de Nederlandse re gering gerechtvaardigd was vanwege „het vitale belang dat Europa heeft bij stabili teit, territoriale integriteit en souvereiniteit van de landen in de Golfregio". „Niet in de laatste plaats", aldus de brief van het kabinet, „is het waar mogelijk waarborgen van de veiligheid van onze onderda nen in het gebied mede in het geding". Al met al draagt de Neder landse Koninklijke Marine een behoorlijk steentje bij. De taakgroep opereert daarbij onder eigen verantwoorde lijkheid doch in coördinatie met de andere marine-eenhe den. Die coördinatie werkt alleszins bevredigend. Onder de huidige omstandigheden, in vredestijd, bestaat er trou wens geen regeling om onder bevel van een bepaalde natie te opereren. De huidige com mandant van de beide Ne derlandse fregatten, Van Gurp, heeft al enkele malen aangedrongen op de regeling van een commandov i ding, die bij het uit!Dra' van een gewapend c >rge zou moeten gelden. Him derlandse regering he p tot nu toe afgewezen. I ncjj te zeer vooruitlopen omstandigheden. Tweede zin Als de tot nu toe uitge de druk op Irak uiteii onvoldoende blijkt, wc n kl kans op een gewapend pen met steun van de heidsraad echter Daarmee dringt de zich op welke betekeni worden gehecht aan de twik boven aangehaalde zin uit de brief van oi net van 13 augustus. Over „het waarborgt de veiligheid van om derdanen" in het Golifj^./ is sindsdien nimmer it zegd. Hoe had de re gedacht hieraan gesti geven? Betekent dit Nederlandse schepen t cuatie van de Nedei onderdanen in het bied moeten voorbere daar althans klaar I moeten zijn? Zo ja, zijf dan plannen voor l Kortom, dit facet vad deelname aan de mail activiteiten in de Gol| naar het lij] aandacht gen stand steeds drefl wordt kan deze taak| niet over het hoofd gezien, als men deze z van de brief van het thans serieus wil nemcl (De auteur is kapitein I b.d.) (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Nog steeds staat niet vast of Neder land al dan niet een mis sie naar Irak stuurt om te proberen de Nederlandse gijzelaars vrij te krijgen. Wel is er afgelopen weekeinde „voortdurend overleg" ge weest tussen de fractieleiders onderling. De definitieve be slissing over een missie wordt begin deze week verwacht, al dus een woordvoerder van Brinkman. De Belgen hebben inmiddels wel definitief knopen doorge hakt. Morgen vertrekt een de legatie onder aanvoering van oud-diplomaat en Volksunie senator Hans de Beider naar Irak om bij leden van het Iraakse parlement de vrijla ting te bepleiten van de in to taal 37 Belgen die in Irak en Kuwayt vastzitten. De delega tie bestaat uit drie afgevaar digden, drie senatoren en een Europarlementariër van de grote Belgische partijen. Volksunie-senator Willy Kuy- pers herhaalde gisteren nog eens dat de Belgen tevergeefs hebben geprobeerd samen met Nederland een missie te zen den. „Wij hebben nog steeds geen antwoord gekregen op ons schriftelijke verzoek te on derzoeken in hoeverre we misschien samen zouden kun nen werken". Dat verzoek van Kuypers was gericht aan de voorzitter van de Eerste Ka mer, de CDA'er Steenkamp. Gisteren is de Franse recht- sextremistische leider Jean- Marie le Pen met een delegatie van Europese parlementariërs naar Irak gevlogen om te po gen Europese gijzelaars vrij te krijgen. Dit gebeurde op „offi ciële" uitnodiging van de Iraakse regering, zo werd ge meld door zijn partij, het Front National. Er bestaat geen di recte noodzaak van Franse zij de om een missie naar Bagh dad te zenden omdat er geen Fransen meer vastzitten in Irak en Kuwayt. Toen Le Pen vorige maand naar Irak wilde, stuitte hij op de absolute wei gering van de Iraakse ambas sade in Parijs om hem een vi sum te geven. Vandaar dat het moment van zijn vertrek nu vooral door Baghdad leek ge kozen om de Franse president, Francois Mitterrand, in verle genheid te brengen kort voor dat hij VS-president George Bush op het Elyseé ontvangt voor beraad over de Golfcrisis. Bush arriveerde gisteravond in Parijs uit Duitsland. Gisteren is ook een delegatie van een Italiaanse vredesgroep naar Baghdad vertrokken waar eerder op de dag een niet-officiële Zwitserse delega tie is aangekomen. Op de luchthaven Gatwick bii Londen kwam vanochtend een toestel van Iraqi Airways aan met 136 vrijgelaten gijze laars van Amerikaanse, Deen se, Duitse, Ierse en Britse na tionaliteit. Twee derde van de gijzelaars die nog in Irak zit ten, bestaat uit Amerikanen en Britten. Wouters „Er wordt in Baghdad onder de gegijzelden zeker over le ven en dood gepraat. Er is sprake van een doodsdreiging. Die spanning is er voortdu rend". Dat zei de arts Siego Wouters gisteravond in het KRO-actualiteitenprogramma Brandpunt. Siego Wouters heeft eind vori ge week Irak mogen verlaten. Hij is de zoon van dominee Wouters, lid van het Familie comité Gegijzelden Vrij. Vol gens Siego kunnen de gegijzel den in Irak het misschien nog best maanden uithouden, maar hij wees er op dat voor sommi gen de druk plotseling zo groot kan worden dat er „iets knapt". Wouters zei dat er door de ge gijzelde Nederlanders een vluchtplaats is gecreëerd in de omgeving van Baghdad, voor zien van voldoende slaapplaat sen, voedsel en brandstof voor iedereen. „Zo hebben de Ne derlandse gegijzelden in Irak zich op een mogelijke oorlog voorbereid". Die vluchtplaats is geregeld door Nederlanders, zo verklaarde hij. Om de spanning af te reageren worden er door de gegijzelden „te pas en te onpas parties ge organiseerd, soms bij het deca dente af. Dronkenschap komt zeker voor. Het alcoholgebruik is 'enorm om de spanning van je af te krijgen. Daarover moet je je niet te veel zorgen ma ken". FOTO: AFP Medicijnen Rode Kruis naar Irak DEN HAAG Enkele Westeuropese Rode Kruisverenigingen, waaronder ook het Nederlandse Rode Kruis, zijn zaterdag be gonnen met de verzending van medicijnen naar Irak. De zen dingen berusten op afspraken die in september tussen een aantal Rode Kruis- en Rode Halve Maan-organisaties met de Iraakse Rode Halve Maan werden gemaakt. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER SPEYER Duitsland zou een grotere rol in de Golf crisis moeten spelen, zo heeft de Amerikaanse president George Bush gisteren gezegd tijdens zijn korte bezoek aan de Duitse kanselier Helmut Kohl. „Nu Europa voor een nieuwe toekomst staat moet Europa niet in zich zelf gekeerd raken", aldus Bush. Duitsland heeft na aandrang van de VS en andere bondge noten 2,2 miljard dollar be schikbaar gesteld voor de mul tinationale macht in de Saudi- sche woestijn, maar heeft geen troepen ter beschikking ge steld omdat de grondwet de inzet van de Bundeswehr bui ten de landsgrenzen verbiedt. In een interview, met het ra dio-station Deutschlandfunk heeft Kohl verder gezegd dat voorzichtigheid betracht moet worden in de Golfcrisis. „Wie gelooft in een militaire oplos sing moet ook aan de gevolgen van de actie denken", aldus Kohl, die er aan toevoegde dat Nog wat verdwaasd loopt een Amerikaanse moeder met haar kind over de Londense luchthaven Gatwick na aankomst uit Baghdad. Kanselier Kolh en president Bush worden bij de Keulse Dom geestdriftig door de intensief gepoogd moet wor den Irak te bewegen de gijze laars vrij te laten. Volgens Kohl zijn de kansen voor on derhandelingen veel groter als de gijzelaars vrij zijn. In een gesprek tussen de Ame rikaanse president Bush en zijn Franse collega Mitterrand, gisteravond in Parijs, zou Frankrijk hebben toegezegd een resolutie van de Verenig de Naties te zullen steunen die het gebruik van geweld tegen Irak goedkeurt. Aanvankelijk bestond er nogal wat wantrou wen jegens de opstelling van Frankrijk en werd in de VS gevreesd dat Parijs zou gaan dwarsliggen in de Veiligheids raad. Behalve van Frankrijk hebben de VS intussen de steun van de Afrikaanse Veiligheids raadsleden Zaïre, Ivoorkust en Etiopië. Daarnaast zijn Groot- Brittannië en Canada voor standers van een resolutie die de weg vrijmaakt voor geweld tegen Irak. Onduidelijkheid bestaat nog over de opstelling van China en de Sovjetunie, twee leden van de V-raad die beschikken over het veto recht. In een nog te verschijnen uit- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG AbvaKa- bo-bestuutder Cornelissen is zeer te spreken over het plan om voor de vierdui zend medewerkers van de Rijksluchtvaardienst, Rijkswaterstaat, het minis terie van verkeer en wa terstaat en de provincie Zuid-Holland een per soonlijk vervoersadvies voor het woon-werkver- keer op te stellen. De enige aantekening die hij hierbij wil maken is dat de uit voering van het plan door de ambtenaar op vrijwillige basis moet plaatsvinden. „De Abva Kabo vindt ook dat de drukte in de spits en de milieuproble men moeten worden opgelost, maar je kunt een particulier iemand bijvoorbeeld nooit ver plichten een aantal collega's in zijn auto mee te nemen als hij dat niet wil", aldus Cornelis sen. Verder zijn er nog wel een aantal problemen op te lossen als er eigen bussen ingezet worden voor het personeel. Wie part-time werkt, moet be halve heen met de 'werkbus' ook weer gemakkelijk terug naar huis kunnen. Het instellen van een persoon lijk vervoersadvies van de ge noemde ambtenaren vormt een uitwerking van de kabi netsvoornemens in het Natio naal Milieubeleidsplan en het Structuurschema Verkeer en Vervoer. gave van het weekblad president Bush de van zijn politiek in der aangeduid. „Als de andere kant eerste crisis in Koude Oorlog, aspirant-Saddams de slotsom komen loont", aldus Bush, denen geeft voor kaanse Golfgebied: „Ten de wereld agressie nen", waar hij aan dat de veiligheid van nigde Staten in het Verder schrijft hij: nen niet toestaan dat ran economische praktizeert". „V*»;ud v het terrein van voorziening is een factor bij de heid, en we moeten in dier voege te „Ten slotte staan van onschuldigen op 1 aldus de Amerikaan! dent in een verwijzing J honderen mensen uit landen en Japan die wayt en Irak als gijzel den vastgehouden. ih

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4