leer aandacht or opvoeding het onderwijs Aei Kosten medicijnen 10 procent hoger SER: monopolie van NS opheffen DNGI Overheid geeft miljard minder uit Ministerie gaat dronken rijders rijbewijs afnemen Succesvolle jacht op fiets- en autodieven Van Mierlo: Geheimeweerstands- organisatie moet blijven bestaan pa 'ENLAND QeidóaQowumt MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PAGINA 3 een, g{ irschapsverlof ;naren succes ,AG Vooral bij gro- leenten is het experi- iet ouderschapsverlof nbtenaren een groot ■worden. I nen 1100 tijdelijke ba aidus een rapport van eniging Nederlandse en. De Nederlandse ir Gemeenteambtena- dat het ouderschaps- u moet worden opge- n de cao voor 1991. de regeling mag een es maanden de helft d werktijd thuis blijven, gever betaalt dan 75% aantal niet-gewerkte Vonhoff: opkomst bij verkiezingen verplicht stellen DEN HAAG De opkomstplicht bij verkiezingen moet volgens de com missaris van de koningin in Gronin gen Vonhoff weer worden ingevoerd. Vonhoff vindt dat veranderingen niet alleen van de overheid moeten uitgaan, maar dat van de kiezer zelf ook wel iets verwacht mag worden. Er moet volgens hem niet alleen naar de rechten, maar ook naar de plich ten worden gekeken. Stemplicht hoeft er niet te komen, aldus de VVD-politicus gisteren voor de AVRO-radio. De opkomstplicht is in 1970 in Nederland afgeschaft. DEN HAAG De meest recente informatie wijst er op dat de stijging van de kosten voor genees middelen dit jaar wellicht boven de 10 procent uit komt. Staatssecretaris Simons van volksgezondheid antwoordt dit op vragen over het Financieel Over zicht Zorg 1991 dat vandaag in de Tweede Kamer is besproken. Tot dusver was rekening gehouden met een stijging van 8,7 procent. Dat betekende al een overschrijding van de geraamde toeneming van de kosten met 133 miljoen gulden. Volgend jaar wil Simons de kostenstijging tot 4 procent be perken door het geneesmiddelenvergoedingssys teem. Ziekenfondsverzekerden en een deel van de particulier verzekerden moeten dan voor dure middelen bijbetalen als er ook goedkopere, gelijk waardige middelen voorhanden zijn. Zeevarenden dreigen met acties ROTTERDAM Nederlandse zeevarenden willen van de re ders en de overheid harde garanties voor behoud van werkgele genheid. Zij sluiten bepaalde vormen van actie niet uit om dui delijk te maken waar de grenzen liggen, zo bleek vandaag tij dens de jaarvergadering van de FWZ (Federatie van Werk nemersorganisaties in de Zeevaart). De FWZ wil dat de overheid financiële steun voor de bouw van nieuwe schepen koppelt aan garanties voor behoud van de werkgelegenheid. Veel werkge vers vervangen bemanningen uit Nederland door goedkopere krachten buiten de EG-landen. Van Ark organisator Jamboree Dronten DEN HAAG Scouting Nederland heeft mr.'drs. J. P. van Ark (36) benoemd tot directeur van de Stichting Wereld Jamboree 1995. Van Ark is momenteel directeur van Scouting (125.000 le den). De Wereld Jamboree die over vijf jaar in Dronten wordt gehouden, zal door minstens 30.000 scouts uit honderd landen worden bezocht. Grafische bond CNV is tegen uibreiding atv DEN HAAG De Grafische Bond CNV zal bij de komende cao-onderhandelingen geen ver dere arbeidstijdverkorting (atv) eisen. De bond stelt evenmin bi- voorbaat een looneis. De grafi sche sector, waarin 35.000 men sen werken, wordt met de me taalsector beschouwd als trend setter waar het gaat om cao-af spraken. In 1986 werd als eerste in de grafische bedrijfstak de werkweek teruggebracht naai 36 uur. Volgens de CNV-bond is het niet verantwoord nog kortei te gaan werken. r,i [STER RITZEN: 'e "tlRDAM Minister van onderwijs en tappen heeft za- jepleit voor meer tt voor de opvoe- iak van het onder- j deed dat tijdens onderwijsconfe- Amsterdam. bij n t^doen van kennis en leden moet kern-acti- irUiP, waar"bij de overheid jd de zorg heeft voor "jteit daarvan. Cruciaal rlert je postitie van de le- se ijook in staat moet zijn als fcn en waarden over te oneket is nodig dat er een ■dgj^de aandacht komt .normen en waarden", jtzen die er nog 'aan e dat het stimuleren van de gemeenschapszin in het programma niet mag ontbre ken. Ook leerkrachten en ou ders moeten volgens Ritzen de discussie over normen en waarden aangaan. De Belgische hoogleraar Willy Wielemans waarschuwde tij dens de conferentie voor te overspannen verwachtingen die aan het onderwijs worden gesteld. Het onderwijs alleen kan geen maatschappelijke problemen oplossen zonder hulp van andere maatschappe lijke sub-systemen. Wielemans toonde zich een nadrukkelijk voorstander van de in het Nederlandse onder wijs beoogde basisvorming. Hij acht een vroegtijdige selectie in het onderwijs uit den boze. Bijna 78 procent van de deel nemers aan de conferentie is van mening dat invoering van de basisvorming een positief effect zal hebben op de uitstel van de studiekeuze, zo bleek uit een bliksemenquête die tij dens de conferentie gehouden werd. Eenderde van de confe- rentie-gangers verwacht geen effect op uitval en zittenblij- vers. Een nog grotere groep (45 procent) denkt dat basis vorming geen of een negatief effect heeft op de opvang van kinderen met leerachterstan- den. Staatssecretaris Wallage gaf in een reactie op deze enquête uitslagen aan dat hij het bij zonder belangrijk vindt dat de postitie van lbo en mavo in de basisvorming overeind blijft. „We moeten daarom binnen die basisvorming een voor sprong geven aan het lbo en Minister Ritzen tijdens de PvdA-conferentie over onderwijs in Amsterdam. het onderwijs een hernieuwde aandacht komt voor de normen en waarden ,Het is nodig dat er in FOTO: ANP iuraad bepleit ere veestapel G De veestapel stisch worden inge- i. Boeren die daardoor t biiblemen komen, beho- vefinanciële tegemoetko- aatj1 overheid te krij- jzegt de Centrale Raad Alieuhygiëne in een uwp verdeeld advies. De idt dat het beleid van ling bij lange na niet j .waardoor de milieu- jng niet wordt ge- e Voorzitter Van Poppel stollen voor de AVRO-ra- sbr'anaf 1992 het uitrij- mest moet worden op alle 380.000 hec- id die al is verzadigd iaat iita\DVERTENTIE) Drie doden bij botsing Een complete ravage op de Rijksweg 9 tussen Alkmaar en Den Helder. Bij een frontale botsing ter hoogte van de gemeente Zijpe verloren zaterdagavond drie personen het leven, een echtpaar uit Heerlen en hun schoondochter, eveneens uit Heerlen. Zeven mensen liepen lichte tot ernstige ver wondingen op. Het ongeluk was het gevolg van een verkeerde inhaalmanoeuvre van de zoon van het verongelukte echtpaar. HILVERSUM De mo nopoliepositie van de Ne derlandse Spoorwegen (NS) moet worden door broken. Het railnet moet worden opengesteld voor andere bedrijven en bui tenlandse spoorwegonder nemingen. Dat staat in een advies van de com missie Vervoersvraagstuk ken van de Sociaal Econo mische Raad (SER). Er moet, aldus het advies, een eind komen aan de overheids bemoeienis met de NS. De NS zouden een gewone onderne ming moeten worden. Dan zouden ze slagvaardiger kun nen optreden bij nieuwe ont wikkelingen. De overheid zou een opdrachtgever van de NS moeten worden. Als de over heid bij voorbeeld wil dat on rendabele lijnen worden opge heven, dan zou ze de NS daar voor moeten betalen. Volgens commissie-voorzitter Polak zou de concurrentieposi tie van de NS op deze manier verbeterd kunnen worden. Hij benadrukte dat er per land een instantie verantwoordelijk moet blijven voor de techni sche voorzieningen, de aanleg en de veiligheid van het rail- net. NS-directeur Ploeger zei in een voorlopige reactie op het advies van de SER-commissie dat uitvoering van de ideeën praktisch heel lastig lijkt. Hij vroeg zich af wie dan bij voor beeld verantwoordelijk is voor de dienstregeling. Hij herin nerde er aan dat al eerder der gelijke voorstellen zijn gedaan, onder meer door de Europese Commissie. Als uitvoering van de ideeën in het advies zou inhouden dat de overheid verantwoordelijk zou worden voor de aanleg van de infrastructuur, kan Ploeger zich daar wel in vin den. Schiphol beste luchthaven SCHIPHOL De lezers van het Amerikaanse tijdschrift Business Traveller Internatio nal hebben Schiphol uitgeroe pen tot beste luchthaven ter wereld. Het tijdschrift houdt elk jaar een opinie-onderzoek onder duizend lezers in de Verenigde Staten. De lezers waarderen vooral het belastingvrije win kelcentrum, het ontbreken van lange rijen, de snelheid van de bagage-afhandeling en de paspoort- en douanecontro le. De luchthaven Changi in Singapore komt op de tweede plaats. 20 november In het Sonsbeek International Art Centre in Arnhem reikt- prins Claus de eerste Astmafonds Prijs uit aan prof. dr. N.G.M. Orie, emeritus hoogleraar longziekten in Gronipgen. BAAI ZE GAAPTE EEK KEEK EK WEK VIEL ZE GEHEEL OKTEPMIKEK \HGlMP....mP,HEl door WILLEM RUSTIER (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De over heid geeft dit jaar een miljard gulden minder uit dan was begroot. Dat staat in de zogeheten na- jaarsbrief die minister Kok van financiën morgen naar de Kamer stuurt. Zoals begin dit jaar was met Kok was afge sproken, hebben de departe menten een extra zuinig beleid gevoerd. Vooral is scherper gelet op de kleinere uitgaven posten. Het ministerie van de fensie heeft daardoor 350 mil joen gulden minder uitgege ven, Sociale Zaken 200 mil joen, Verkeer en Waterstaat, Binnenlandse Zaken en Eco nomische Zaken elk 100 mil joen. Minister Kok beschouwt dit als een trendbreuk, omdat de departementen in voor gaande jaren altijd hun begro tingen overschreden. De mee valler, die wordt verrekend in de begroting van 1991, is hard nodig. Financiën verwacht voor dit jaar minimaal drie miljard gulden minder aan be lastingen te ontvangen. Twee miljard daarvan komt voor re kening van de inkomstenbe lasting. Het ministerie heeft geen idee waarom de inkom sten zo fors tegenvallen en heeft daarom een onderzoek ingesteld. Begin volgend jaar worden ^de resultaten ver wacht. Sassenheimse (16) op bromfiets aangereden SASSENHEIM Een 16-jari- ge bromfietsster uit Sassen- heim heeft zaterdag een zwaar gekneusd been en dito enkel opgelopen na een aanrijding met een 50-jarige automobilis te uit Heemstede. Het meisje reed, komend uit de richting van de Van Pallandtlaan, op het fietspad langs de Parklaan. Zij werd aangereden toen ze linksaf een inrit wilde inrij den. Lisser wordt onwel tijdens autorijden LISSE Een 68-jarige Lisser raakte zaterdagmiddag ge wond bij een ongeval in de Prins Hendrikstraat in zijn woonplaats. Het ongeluk ge beurde om drie uur. De man bestuurde een personenauto en werd onwel. Hij botste tegen twee geparkeerde auto's waar bij veel materiële schade werd veroorzaakt. De Lisser is per ambulance overgebracht naar het AZL. Behalve een ge scheurde lip is overig letsel en de reden van het onwel wor den niet bekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Aanzienlijk meer mensen zullen de ko mende jaren hun rijbewijs kwijtraken omdat ze met te veel alcohol op achter het stuur zijn gaan zitten. Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat meer gebruik maken van een administratie ve regeling die de mogelijk heid biedt automobilisten op deze manier te straffen. Tot nu toe gebeurt dat 2000 keer per jaar; minister Maij streef' naar een aantal van minimaal 10.000. De speciale regeling is oor spronkelijk bedoeld voor men sen die niet in staat worden geacht een voertuig te bestu ren. Daarmee worden in eerste instantie mensen bedoeld met een lichamelijk gebrek of au tomobilisten die onwel zijn ge worden. De minister wil de politie er op wijzen dat de re geling wel degelijk ook kan gelden voor mensen die te veel hebben gedronken. Een automobilist wordt in voorko mende gevallen twee uur li chamelijk en psychisch ge keurd door één van de twee honderd artsen van het minis terie. Die bepaalt of de betrok kene zijn of haar rijbewijs kwijtraakt. Er komt dus geen rechter meerman te pas. Een woordvoerder van het mi nisterie wijst erop dat automo bilisten op deze manier niet al leen sneller hun rijbewijs kun nen verliezen, maar dat bo vendien de gevolgen voor ing rijpender zijn. Uiteindelijk kan zélfs een psychiatrisch onder zoek noodzakelijk zijn om te bepalen of iemand zijn rijbe wijs weer terugkrijgt. Dat zal bijvoorbeeld niet het geval zijn als blijkt dat de betrokkene te afhankelijk is van alcohol. Minister Maij wil het rijden onder invloed fors terugdrin gen. Vorig jaar werden 23.000 mensen aangehouden met een alcoholpromillage van meer dan twee. Heineken ontziet staf bij reorganisatie ZOETERWOUDE De land valt de winst 'eSen Een nieuwe renruanisatienlan 6rote bezuinigingsoperatie nieuwe reorganisatieplan moet de organjsatie in Neder- nen van Heineken wijken jand efficiënter i nauwelijks af van de eer ste plannen die in februa ri tot stakingen leidden. De staf in Zoeterwoude en Den Bosch wordt ge spaard ten koste van de werkvloer, waar ruim vierhonderd banen zou den moeten verdwijnen, zo meldt De Volkskrant vanochtend. Een woordvoerster van Heine ken noemt de berichtgeving 'speculatief' en wenst geen en kel commentaar te geven tot dat de nieuwe reorganisatie plannen op 28 november wor den gepresenteerd. Internationaal doet Heineken goede zaken, maar in Neder- maken. Begin dit jaar kondig de de directie aan dat er vier honderd van de vierduizend banen zouden moeten verdwij nen. Daarnaast zou het werk van ongeveer driehonderd werknemers (vooral opslag en transport) worden uitbesteed. De staf werd ontzien en dat schoot veel werknemers in het verkeerde keelgat. Het perso neel in de bierbrouwerijen in Zoeterwoude en Den Bosch legde de produktie enkele da gen stil en de directie zag zich genoodzaakt de plannen in te slikken. Zij zegde de bonden toe een nieuw reorganisatie plan te maken, maar volgens ingewijden houden die de heersende 'chefjescultuur' van Heineken gewoon in stand. WARMOND/LEIDEN Een bij nader inzien niet kloppende melding van autodiefstal heeft de poli tie van Warmond in de nacht van zaterdag op zondag handenvol werk bezocht. Met de bij een café in de Veerpolder ge parkeerde auto was niets mis. In de buurt van het voertuig des te meer. Toen de politie na de melding een kijkje nam bij de auto, was zij juist getuige van de diefstal van een mountainbike. Een 20- en een 18-jarige man uit Leiden waren druk bezig met het slopen van een verkeers bord waaraan de fiets vast stond. Toen zij de politie in de gaten kregen, gingen ze er als een haas vandoor. Eén man kon nog in de Veerpolder aan gehouden worden. De ander kreeg de politie in de Leidse Merenwijk te pakken. Weer terug bij de verdachte auto in de Veerpolder was er opnieuw werk aan de winkel. Er stopte een lelijke eend waaruit vier jongens sprongen, die het op een lopen zetten. Zij bleken de wagen een dag eerder in Leiden te hebben ge stolen. In totaal werden overigens af gelopen weekeinde vier „een den" gestolen in Leiden. In nog één ander geval 'kon de politie tot aanhouding van de dief overgaan. Om half twee vannacht werd een 21-jarige Leidenaar op de Willem de Zwijgerlaan aangehouden na dat hij eerder enkele stopte kens van de politie had gene geerd. De man reed onder in vloed en zonder rijbewijs in de gestolen Citroën. DEN HAAG Een ge heime weerstandsorgani satie die in oorlogstijd in lichtingen- en verzetsacti viteiten moet ontwikke len, dient te blijven be staan. Hans van Mierlo (D66) heeft dit zaterdag voor de VARA-radio ge zegd. Er zijn volgens Van Mierlo za ken die in het belang van de samenleving geheim moeten blijven. Wel vindt hij dat ge zien de veranderde internatio nale situatie deze dienst anders ingericht moet worden. Van Mierlo neemt met zijn uitspra ken alvast een voorschot op het debat over de Gladio-affai- re. dat naar alle waarschijn lijkheid komende woensaag wordt gehouden. Groen Links had het debat aangevraagd na dat aan het licht was gekomen dat de NAVO geheime opslag plaatsen heeft voor het geval de Sovjetunie Europa zou be zetten. Onlangs erkende pre mier Lubbers het bestaan van een „stay behind force". Deze gemengd burgerlijk-militaire organisatie valt rechtstreeks onder de premier en de ter van defensie. Aanhoudingen in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN Diverse personen zijn in het afgelopen weekeinde aange houden in Alphen. Een 14-ja- rige Alphenaar en twee inwo ners van Zoeterwoude, om streeks 16 jaar oud naar aan leiding van een fietsendiefstal. Zij bleken diverse fietsendief stallen, een inbraak en een be roving op hun kerfstok te heb ben. Drie jongens beroofden zondag een 13-jarige Alphense jongen op de Kennedylaan van zijn portemonnee die ze ven gulden bevatte. Inmiddels is één van de daders, een 14- jarige Alphenaar, aangehou den. Een 32-jarige man -die in een dronken bui meubilair uit zijn woning aan de Grijpenstijn- straat gooide en de hele buurt in de nacht van zaterdag op zondag wakker maakte werd ter kalmering meegenomen naar het politiebureau. In de nacht van vrijdag op za terdag werden vernielingen aangericht door een groep van 20 jongeren bij disco Starlight aan de Prins Hendrikstraat. Er werden ramen vernield ter waarde van 2200 gulden. Ver der probeerde en discobezoe ker de politie-auto met een uit de grond gerukt hekwerk te vernielen. De politie hoopt binnenkort aanhoudingen te kunnen verrichten. Inbrekers slaan toe in Ter Aar TER AAR Een woning aan het Schagenhof was dit week einde het doelwit van inbre kers. Zij namen een videoca mera en -recorder, paspoort, rijbewijs, cheques en sieraden mee. Het slot van de achter deur werd opengebroken.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3