De achterkant van het alfabet A B PAGINA 16RIIMKRANT 1990 LEIDSE COURANT LEIDSE COURANT PAGINA 13 RIIMKRANT 1990 Elf pagina's hulp-woorden om te rijmen Het is even wennen, maar per slot van rekening gaat het bij rijmen steeds om de laatste let tergrepen. Dus zoek je iets dat moet volgen op RIJMEN, dan kijk je allereerst naar het hoofdstuk met de 'N'. Dan ver der gekeken naar de 'EN', de 'MEN; en zo verder. Probeer ook eens de laatste woorden sa men te trekken '....daar ga je', rijmt op'....kwaje'. Klank Alle woorden komen maar een keer voor. Bij het zoeken naar het geschikte woord, zal de Sin terklaasdichter dus ook reke ning moeten houden met de klank van een woord of letter. Zo rijmt lichterlaaie op kwaje en hond op bont. Letters die wat betreft klank op elkaar lijken zijn onder meer de C en de K, de C en de S, de S en de Z, de V en de F en de D en de T. Ook kunnen er in woorden klanken voorkomen die door de uitspraak erg op el kaar lijken. Laat ook eens de 'n' weg, die wordt vaak toch niet uitgespro ken. Het zoeken zal dan vaak bij het hoofdstuk met de 'E' moeten gebeuren. Hoewel veel verkleinwoorden zijn ge noemd, kan zeker ook bij de oorspronkelijke uitdrukking worden gezocht. Ook het weg laten van vervoegingen kan helpen bij het zoeken. Neen, alle letters zijn zo op rij gezet, dat de achterste letter het meest vooraan in het alfabet is te vinden (dus ba...ruw). Vanzelf Sinterklaasrijmpjes maken met deze lijst van bijna 18.000 woorden gaat natuurlijk niet. Wel kan het een hulp zijn, wanneer net dat ene woord niet gevonden kan worden om het gedicht voor vader, doch ter, opa of tante te maken. De enorme en zeker nog niet volledige lijst in deze rijmkrant is gesorteerd op het alfabet. Niet zoals in het gewone woor denboek van voren begonnen met de A en zo door naar de Z (dus Abcoudezuur). Samenstelling: Rien van den Anker en Ria Schuurhuizen Vormgeving: Tom Tates Met medewerking van: Hanneke Uijt de Willigen, Jan-Hendrik Bakker, Ben Blumers, Frans Bos, Frans Happel, Leo Henny, Paul Houkes, Cor Houthuys, Peter Louwerse, Niek Otte, Martijn Verwaaijen en Arvid van der Wolf. harmonika china elektronika amerika examina platina geofysika patina grammatika bijna shri lanka manna judoka havanna sambai bazooka belladonna bamba la achterna rumba scala fauna aruba gala sauna tuba guatemala pa cuba hela papa hydraulica akela opa mica lila pappa mechanica chinchilla spa harmonica guerrilla ra unica villa para geofysica chocola algebra statica hola zebra practica stola cobra diabetica hoepla dra politica hupla zodra farmaceutica sla hydra circa zeesla era veranda zalmsla cholera agenda huzarensla geluidscamera pinda kropsla opera honda aula flora coda vla wastora soda ma lepra alinea piama kopra korea lama tarra mama terra fa drama metra alfa liefdesdrama tetra sofa panorama ultra ga hema extra eega schema soesa lega thema heisa collega theorema visa mega magma mensa noga diafragma kassa yoga flegma massa carga stigma bata fuga dogma data ha prima fata beha mamma errata dia programma cassata kleurendia lemma beta india komma nafta podia puntkomma senorita hernia somma delta aria oma junta herbaria coma nota lunaria axioma quota paria aroma aorta honoraria firma canasta aquaria plasma pasta varia schisma siesta archivaria charisma poesta oratoria krisma vendetta observatoria prisma valuta via astma qua cavia reuma lava cambodja na viva „H aj%hova lab slab drab schrab krab kwab zeekwab eb raad draad gouddraad schroefdraad meeldraad voeldraad vandraad glasdraad puntdraad beraad lijfsieraad octrooiraad verkleed vroed voogdijraad meed onopgevoed heemraad smeed doorvoed onraad speed verwoed verraad reed sped hoogverraad breed gered bedrijfsraad duimbreed tred gewaad haarbreed wed kwaad vingerbreed gelaafd zaad gereed verslaafd zangzaad schreed geleefd mosselzaad treed uitgeleefd raapzaad wreed gekleefd bad ambtseed gestreefd bloedbad tweed bedroefd zonnebad gebied gegroefd oogbad grondgebied geproefd aanbad missiegebied gekruifd lichtbad stroomgebied verwijfd had rechtsgebied hoofd gehad afzetgebied gehoofd blad lied bruggehoofd theeblad echolied strottehoofd rozeblad solied brievehoofd hoefblad troostlied warhoofd lijfblad dagblad goed kinderhoofd massagoed waterhoofd vloeiblad landgoed voorhoofd dekblad voddegoed heethoofd insteekblad gegoed gedoodverfd weekblad beregoed aangedurfd lepelblad roofgoed gee'rfd kopblad erfgoed gejaagd zilverblad trekgoed godgeklaagd kleurblad strijkgoed geplaagd zondagsblad speelgoed maagd schutblad leengoed weggelegd vouwblad gemeengoed aangelegd glad steengoed opgelegd spiegelglad evengoed uitgelegd klad zogoed vastgelegd pad ondergoed nagezegd sintelpad voorgoed meergezegd oorlogspad reisgoed benodigd rad fabrieksgoed uitgenodigd trad gebruiksgoed gereinigd stad witgoed gematigd randstad pootgoed deelgerechtigd industriestad hoed onbetuigd havenstad flaphoed gemengd vaderstad vingerhoed verhoogd fabrieksstad vilthoed gedroogd wad bloed voogd bed kikkerbloed landvoogd gebed gloed strandvoogd hunebed vloed gewaarborgd groentebed zondvloed bezorgd sterfbed springvloed onbezorgd kweekbed overvloed gezorgd waterbed verzorgd bloembed weemoed onverzorgd opklapbed gemoed deugd kinderbed overmoed jeugd kermisbed levensmoed vreugd eed spoed gehaaid leed gespoed genaaid harteleed tegenspoed il :doo>| ei uf|z ueeüjwedJOA apueipenv uhz wsdeBui jooui safineapeo ap jaauueM >jf!ia;saaj leeiuaiaq ^h|jnn;eu \ee\s iaH ujo

Leidse Courant | 1990 | | pagina 31