r r M N bSg "WS6M-U0 m Uren leesplezier als cadeau Mickey Mouse lichtgevend aan je voeten :ri PAGINA 20 RIJMKRANT 1990 LEIDSE COURANT granaatappel apple eppel stippel koppel droppel waterdroppel waterdruppel dorpel spel gehaspel naspel hazardspel patiencespel komediespel lekespel pingpongspel kwispel schaakspel gokspel handbalspel dobbelspel kegelspel orgelspel schimmeispel damspel klokkenspel samenspel wapenspel gebarenspel tussenspel solospel pianospel kinderspel luisterspel hoorspel voorspel treurspel geluksspel kluchtspel openluchtspel biljartspel schouwspel quadrupel rel parel aquarel kerel merel kraagmerel forel scharrel zwirrel borrel korrel zaadkorrel hagelkorrel gerstkorrel naturel omkleedsel broedsel gebroedsel uitbroedsel voedsel voorwendsel uitvindsel windsel gesel diesel bindweefsel overblijfsel welfsel overwelfsel behangsel hengsel voortbrengsel verfoeisel maaksel uitbraaksel misbaksel hoofddeksel kieuwdeksel overtreksel uittreksel bonksel oksel uitwerksel vertelsel stelsel premiestelsel zonnestelsel talstelsel fooienstelsel planetenstelsel leerstelsel kiesstelsel stolsel vergulsel omhulsel vulsel opvulsel kansel groensel beginsel vruchtbeginsel verzinsel schijnsel weerschijnsel verschijnsel (ronsel dunsel samenraapsel kapsel afschrapsel slijpsel smeersel garneersel roersel kleursel plamuursel gootdissel postwissel zwanemossel beletsel zetsel witsel plantse! carrousel blauwsel aanbouwsel brouwsel tel fluitketel netel bretel beitel kapbeitel koubeitel titel rugtitel kolomtitel meesterstitel badmantel kegelmantel regenmantel kapmantel koningsmantel wentel sintel botel hotel vleesschotel visschotel badhotel bondshotel motel cartel kartel viertel tortel wortel beetwortel stel pastel haardstel weegtoestel radiotoestel distel hazedistel fistel gebakstel petroleumstel samenstel heidenapostel herstel eerherstel nagelborstel weerborstel wetsvoorstel gasstel uitstel kapittel bottel luttel neutel reutel duel vel kavel navel zavel bevel dwangbevel opperbevel voorgevel hevel kevel nevel prevel duivel kervel wervel kalfsvel duvel geduvel heuvel vluchtheuvel keuvel wel jawel alhoewel oftewel evenwel onwel krauwel ouwel gruwel gezwel kropgezwel ezel gezel vrijgezel varensgezel metgezel pakezel muilezel doezel moezel schildersezel vezel runderhorzel morzel treuzel legpuzzel bacil pestbacil krokodil peuleschil verschil koersverschil uilebril hoorbrll sneeuwbrll dril kikkerdril gril pril clubfauteuil kuil berekuil wolvekuil leeuwekuil grafkuil valkuil hartkuil zuil wil moedwil paskwil onwil bestwil ijl bijl kloofbijl valbijl enterbijl slechtbijl bouwstijl vijl wijl kwijl middelerwijl yell grill babydoll kaardebol ragebol prulkebol raagbol bloembol carbol vuurbol col dol nol knol school avondschool industrieschool gemeenteschool zangschool streekschool muziekschool kookschool zwemschool middenschool oefenschool schilderschool leerschool fraterschool kloosterschool handelsschool eenmansschool tuchtschool kostschool riool steenkool eierkool zuurkool pool zuidpool voetbalpool metropool parool stool pistool frivool halvezool spekzool spiegelzool pol rol katrol closetrol inktrol vol beleidvol handvol boordevol zorgvol eivol smaakvol stijlvol roemvol hoopvol eeryo» milligram epigram parallellogram fonogram monogram sonogram schram kram tram paardetram stram sesam bisam tam tamtam stam volksstam wigwam kwam draadzwam boomzwam vllegenzwam adem gadem vadem idem tandem klankbodem bloembodem vruchtbodem diadeem heem leem embleem probleem verneem veem zweem zeem hem kiem alm galm weergalm halm schalm strohalm kalm palm psalm walm zalm helm valhelm film rolfilm tekenfilm seksfilm cowboyfilm tijdbom brandbom dieptebom schoolmuseum gum hum massamedium odium Jodium podium kalium broomkalium cadmium oliedom rijkdom heidendom godendom eigendom grondeigendom prinsdom gom kauwgom hom kom spoelkom vingerkom alom slalom reform platform norm enorm storm beeldenstorm puddingvorm ikvorm pilvorm persoonsvorm huidworm paalworm glimworm lintworm houtworm wurm album poëziealbum fotoalbum cum unicum practicum antibioticum panopticum memorandum idlundum CZL 1WH1SH3WIN31HVVH vooruitgaan ontgaan haan krielhaan weerhaan woerhaan snoeshaan meridiaan parochiaan italiaan zwingliaan baviaan kaan dekaan slijkvulkaan moddervulkaan laan zijlaan slaan terugslaan aanslaan openslaan opslaan doorslaan uitslaan ontslaan maan halvemaan nieuwemaan melomaan monomaan bovenaan spaan klikspaan schuimspaan onderaan aangeraden afraden bevoorraden ontraden zaden gladden kladden hunebedden pissebedden verkleedden redden uitredden wedden verwedden aanbidden voorbidden spreidden verspreidden weidden midden afschudden wakkerschudden mudden heden uitgescheden geregeldheden lafheden aardigheden fraaiigheden vuiligheden plechtigheden geestigheden zottigheden bezigheden dadelijkheden mogelijkheden feitelijkheden feestelijkheden moeilijkheden domheden aangelegenheden fijnheden kostbaarheden waarheden minderheden platheden grootheden flauwheden afzetgebieden verbieden ontbieden veegden verdedigden beschuldigden verkondigden insekticiden arbeiden heiden scheiden bescheiden len krulden zuiden verblijden medelijden aansnijden uitsnijden rijden berijden spelerijden afrijden schrijden schoolrijden inrljde schoonrijde verrijde -strijde baanwedstrijden bestrijden leeftijden wijden achteraan graan zomergraan kraan brandkraan rijmhersenpan span driespan catamaran tiran huistiran nissan charlatan satan rotan van en ben afschrabben ebben doorhebben aanslibben snibben robben lubben racen den baden zwembaden cascaden gaden chiliaden myriaden jaden kaden laden bladen beladen overladen ontladen nomaden karbonaden paden raden geschieden zeelieden jongelieden echtelieden vaklieden hoplieden varenslieden staatslieden spieden bespieden wieden leden geleden uitgegleden inkleden verkleden uitkleden ontkleden verleden gemeden smeden beneden uitgesneden verhoeden beïnvloeden vermoeden broeden overvoeden woeden verbreden gereden omgereden beweegreden treden aftreden terugtreden vertreden gestreden plattreden uittreden steden industriesteden zeden verslaafden leefden spiegelden kwijtschelden hielden knielden schakelden takelden smikkelden smokkelden sprokkelden preutelden prevelden zelden S 3 3 1 3 IM 3 3M 1 vergulden schaamden ontvreemden duimden filmden stroomden maanden nabestaanden landen belanden poollanden aanlanden verpanden aanbranden verbranden losbranden omranden aanranden haaietanden knarsetanden verzanden zegenden grienden herkenden verschillenden neringdoenden wapenden opvarenden langstlevenden zenden afzenden duizenden inzenden opzenden overzenden binden aanbinden verbinden doorverbinden einden hinden linden vinden bevinden ondervinden uitvinden gebonden <ortaangebonden ingebonden ongebonden vastgebonden verbonden ongeschonden monden woonden afronden ondervonden gewonden verwonden dreunden kreunden oden aangeboden doden verafgoden loden kleurpotloden noden kleinoden uitnoden custoden zoden aarden roodaarden aanaarden ontaarden dagvaarden waarden voorwaarden garden volharden vergaderden naderden sidderden verminderden glunderden probeerden produceerden procedeerden garandeerden waardeerden gedelegeerden regeerden logeerden geleerden formuleerden proclameerden smeerden redeneerden stagneerden spioneerden typeerden refereerden stabiliseerden steriliseerden symboliseerden poseerden passeerden respecteerden irriteerden presenteerden saboteerden noteerden presteerden protesteerden promoveerden zweerden slingerden tuinierden varieerden versierden hunkerden sluimerden loerden roerden wapperden schaterden treiterden verduisterden schetterden kwetterden stotterden peuterden leverden zeverden fjorden moorden uitmoorden antwoorden beantwoorden worden geworden speurden zeurden tuurden vuurden verhuisden ouden houden nahouden standhouden behouden stilgehouden volgehouden schoongehouden afhouden bezighouden bijhouden vrijhouden schuilhouden volhouden weerhouden voorhouden maathouden onthouden groothouden verkouden snipverkouden uitduwden duwden waarschuwden trouwden been tandbeen wiggebeen spillebeen heiligbeen sleutelbeen schaambeen krombeen scheenbeen linkerbeen rotsbeen borstbeen obsceen feeën Pyreneeën getweeën geen quadrageen menigeen antigeen glycogeen endogeen heterogeen hetgeen heen scheen daarheen achterheen amfibieën fobieën necrologieën orgieën skiën epidemieën litanieën koloniën harmonieën braderieën galanterieën bijeen bruikleen alleen meen handgemeen ongemeen aaneen ineen peen opeen speen overeen te« hamerteen steen grondsteen proefsteen deksteen speksteen kalksteen waalsteen mergelsteen metselsteen ketelsteen kiezelsteen puimsteen maansteen bikkensteen molensteen wijnsteen dondersteen niersteen magneetsteen sluitsteen veen laagveen hoogveen moerasveen verdween benzeen batiskafen epigrafen choreografen sonografen typografen fotografen verschaffen blaffen afblaffen aanblaffen maffen paffen karaffen JftaOm heffen opheffen gewichtheffen oneffen betreffen giffen opdoffen ploffen ontploffen moffen poffen getroffen zwaargetroffen onovertroffen grondstoffen puffen suffen versuflen filosofen gen dagen nadagen indagen hagen behagen zelfbehagen welbehagen mishagen lagen bejagen aanjagen donderjagen overjagen kagen lagen blagen beklagen aanklagen plagen verlagen beraadslagen verslagen vlagen magen knagen ragen dragen bedragen aangedragen wegdragen overdragen bevragen afvragen opvragen uitvragen vervagen wagen theewagen sproeiwagen hooiwagen kruiwagen bijwagen melkwagen tankwagen praalwagen overvalwagen wandelwagen keukenwagen dievenwagen salonwagen ladderwagen motorwagen aanvalswagen gevechtswagen zagen degen liegen beliegen omvliegen vervliegen kunstvliegen bedriegen wiegen legen belegen gelegen verafgelegen nabijgelegen stilgelegen omgelegen aangelegen tussengelegen naastgelegen verplegen verlegen negen ploegen ongenoegen misnoegen vervroegen voegen zwoegen regen geregen zwavelregen sterrenregen doorregen motregen stortregen tegen stegen vegen wegen inwegen noorwegen zegen vlaggei eggei heggen beleggen wegleggen droogleggen omleggen neerleggen weerleggen overleggen zeggen dankzeggen opzeggen waarzeggen voorzeggen ontzeggen biggen kromliggen klaarliggen verliggen doorliflflep, verkondigen bezondigen natuurkundigen geneeskundigen gelaatkundigen bewilligen herenigen verenigen bezuinigen pijnigen kruisigen matigen vernietigen vergiftigen machtigen volmachtigen bekrachtigen tuchtigen koppotigen behartigen beangstigen bekostigen verwittigen nuttigen rechtbuigen tuigen betuigen getuigen hakwerktuigen aankrijgen kleinkrijgen klaarkrijgen thuiskrijgen thuisbrengen terechtbrengen uitbrengen grootbrengen voortbrengen sprengen vergoedingen overtredingen afdingen handleidingen opleidingen meldingen aanrandingen bevindingen verwondingen houdingen heffingen gedragingen vervoegingen bewegingen uitnodigingen verenigingen glooiingen aanrakingen afwijkingen vertakkingen verzakkingen uitdrukkingen opmerkingen bepalingen dwalingen afspiegelingen zuigelingen volgelingen verwikkelingen inzamelingen aankomelingen woelingen afwisselingen vluchtelingen nieuwelingen gijzelingen instellingen rillingen verlammingen oefeningen rekeningen afrekeningen trainingen omheiningen driekoningen vertoningen woningen gapingen ringen dringen aandringen „Weet je", zo sprak Loek „Eigenlijk is dit niet wat ik zoek Ik zoek het eigenlijk in een andere hoek Iets van speculaas of een andere koek Of een trui, van mijn part een nieuwe broek Maar niet dit, want ik heb al een boek". LEIDSE COURANT PAGINA 9 RIIMKRANT 1990 Jan Siebelink Op zoek naar boektitels die je met een gerust hart cadeau kunt doen? Een paar tips uit het aanbod van het afgelopen lees- jaar. De Nederlandse literatuur staat niet bekend om haar spannendheid en meeslepend heid. Ze moet het doorgaans hebben van andere kwalitei ten. Toch zijn er dit jaar min stens twee dikke leespillen ver schenen van hoog niveau. In de eerste plaats Jan Siebelinks 'De overkant van de rivier' (Meulenhoff/ 39,50). Een schit terend familie-epos waarin een hoofdrol is weggelegd voor het IJssellandschap van vroeger. Siebelink portretteert in dit boek zijn nuchtere moeder en zijn door godsdienst gekwelde vader. Werkelijks een groots boek, dat vele malen herlezen kan worden. Léon de Winter schreef dit jaar 'Hoffman's honger' (De Bezi- ge Bij, 29,50). De auteur speel de al vaker met actuele, politie ke thema's ('Zoeken naar Ei- leen W.' en 'Kaplan'). In dit boek komt de recente omwen teling in Oost-Europa aan de orde. De Nederlandse ambassa deur in Praag, Hoffman, ziet het allemaal met lede ogen. De wereld begint te schuiven en het is voor hem maar de vraag of we niet op een hellend vlak komen. De angst voor de we deropleving van het anti-semi- tisme en smerig nationalisme zit er diep in bij deze jood. Hoff man wordt het slachtoffer van een intrige van geheime dien sten. Graham Greene-achtige setting met De Winters eigen thematiek. Met deze auteur zitten we dan midden in Oost-Europa, waar dit jaar onvermijdelijk veel verscheen. De hoogtepunten zijn wellicht een verhalenbun del van de Tsjech Iwan Klima, 'Praagse ochtenden' (We reldbibliotheek, 29,50) en 'De Tangospeler' van de vroegere DDR-auteur Christoph Hein. De kennismaking met de ver halen van Klima is echt ver frissend. Prachtige satirische ontmoetingen met scharrelaars en sjacheraars uit het Praag van het communistische tijd perk. Heel aanstekelijk, heel menselijk. Hein is meer een sa tiricus. De tangospeler' is een bittere, absurde vertelling over het leven in de gevangenis, de DDR. Internationaal zijn er dit jaar geen wereldsuccessen geweest, zoals indertijd 'De naam van de roos'. Maar aan te bevelen zijn onder meer Franco Ferrucci's waanzinnige monoloog van God 'De schepping' (Wereld bibliotheek 39,50) en Michel Tourniers 'De meteoren' (Meulenhoff 49,50). Dat boek stamt weliswaar uit 1975, maar werd om onverklaarbare rede nen pas nu vertaald. Het epos is een subliem uitgewerkt twee lingenmotief. Jean probeert zich van zijn broer Paul lot te maken. Verder verscheen ook onlangs in vertaling de prachti ge, meeslepende biografie van Leonardo da Vinei (Auteur: Serge Bramly. Anthos, 69,50). Een groot bezwaar van de ver taalde internationale literatuur is dat zij zo duur is en vaak des ondanks in een armzalig kafje gestoken. Wie zijn cadeaus op iets smallere leest heeft ge schoeid kan bij de heruitgaven van de verschillende uitgeve rijen (de 'salamanders' van Querido of de Rainbow-poc kets van Maarten Muntinga, waarvan de prijs rond het tien tje ligt) heel goed terecht. Actu eel en niet zo duur is ook Von- ne van der Meers 'De reis naar het kind' (De Bezige Bij, f 26,50), een mooie, fantasierij- Fay Weldon ke vertelling waar de lezer een complete verrassing te wach ten staat En tenslotte, Fay Weldon, een schrijfster die de verfilming van haar creatie She-Devil, geen introductie meer behoeft. Haar meedogenloze mensen kennis en vlijmscherpe pen kunnen zich tot hilarisch ni veau opwerken. Dat gebeurt dan ook in haar laatste roman 'De klonen van Joanna May' (Bert Bakker,/ 34,90). Als Fay Weldon kwaad wordt, wordt ze ook goed kwaad! maken dat de dagelijkse ver zorging een plezierig spelmo ment wordt. De Mickey-zeep wordt geleverd in een doosje van drie stuks, waarin als ver rassing ook nog drie miniatuur (reis)zeepjes zitten. De serie Totally Minnie' is spe ciaal bestemd voor de wat ijde- le, echte dametjes in de dop (vanaf negen jaar), en bestaat uit een eau de toilette en een badschuim. De geurcompositie van Totally Minnie is, zegt de fabrikant, liefelijk, fris bloemig en een tikkeltje romantisch De verpakking is echt lady (Min nie) like! Voor de allerkleinsten is er een Disney babykit, bestaande uit drie produkten, een zacht geu rende. frisse eau de toilette sa mengesteld uit natuurlijke grondstoffen, een romige volle bodylotion, die het babyhuidje soepel en zacht maakt en uit droging voorkomt en een bad schuim met neutrale Ph-waar- de, die de huid niet irriteert. De Disney babykit is verkrijg baar in een roze meisjesuitvoe ring en een blauwe jongetje suitvoering. Het silhouet van Mickey en Minnie komt terug in de dop, die is uitgevoerd als rammelaar kan worden i Minnie, nu ook op eau de toilette, shampoo, badschuim en zeep. Disney lichtpantoffels voor kleine kindervoetjes warmte, vriendschap, vrolijk heid en plezier geworden. In 1939 schreef de Amerikaan se kunstcriticus Jean Chariot: G, „Disney's creaties zijn geen Geen wonder dat deze karak- d0en Disney-figuurtjes het nog rekstok in de box spelen of koddige typetjes, het zijn figu- tertjes nog steeds dankbare mo- altijd goed. Het Disney-speel- woon op de grond, ren, die zorgvuldig gemodel- tieven vormen voor fabrikan- goed van Mattel helpt kinderen eetset, vormsorteerders en de drie klokken: een waarmee deze vaardigheden op een Mickeystad-speelgoedlijn. kinderen de dierengeluiden speelse manier onder de knie' Speelgoed waarbij kleuren, ge- van de boerderij leren kennen krijgen. luiden en muziek centraal en een andere waarmee ze le- Pantoffels zijn er in allerlei pastelkleuren staan ren klokkijken. Ook de dieren- maten en modellen Mattel tegelijkertijd In de Baby Rekstok hangen geluiden van de dierentuin zijn komt nu met de allerleukste. t ,tTJ} wor.< nSe' Donald, Mickey en Pluto aan in een sprekende klok ver- - bruikt. De Walt Disney kinder- ,je rekstok Donald piept. Mie- werkt, lijn is verkrijgbaar bjj parfume- key rinkelt, Pluto rammelt. In riezaken.de betere drogisterij- d(/zijsteun ratelt baby Goofy en Strikken en en de Bijenkorf-filialen. draait een spiegeltje rond. In de Aan- en uitkleden hebben we bij een echte auto hebben de Sneelffoed andere steun buitelen de kra- allemaal moeten leren. Met de pantoffels koplampen, die door len over elkaar als je aan de bal leuke Mickey en Minnie aan- een sensor in de zool, bij elke Ook op 'gewoon' speelgoed draait Het kind kan met de kleedpoppen kan een kind ein- stap aan en uit gaan. Er is één - deloos oefenen. De kleren van maat (geschikt voor schoen deze poppen zijn namelijk maat 23 tot 28,5) voor kinderen voorzien van allerlei veters, ge- van drie tot zes jaar. De Licht- Minnie of Mickey zitten boven op je voet achter het stuur van de gewatteerde pantoffel in de vorm van een auto. En net als leerd zijn naar de functie die zij ten die hun produkten willen de wereld te ontdekken, het Als de baby meegaat op visite, spen, knopen en ritsen. Samen pantoffels zijn voorzien van hebben en hun functie groeit 'slijten'aan een markt van jon- stimuleert de fantasie en de is dat geen probleem. In een met Mickey en Minnie kunnen een antislipzool en makkelijk uit tot schoonheid." Hij kon ge tot zeer jonge klanten creativiteit van de allerklein- handomdraai is de rekstok in kinderen van een tot vijfjaar afwasbaar. toen niet bevroeden dat zijn Vandaar bijvoorbeeld de en- sten. Spelenderwijs leren en de en uit elkaar te klappen. De uitspraak ruim vijftig jaar later tree dit najaar van een vrolijke wereld ontdekken is van groot rekstok voor baby's vanaf nog actueel zou zijn. kinderserie, bestaande uit eau belang bij de ontwikkeling van driemaanden is op verschil de toilette, shampoo, bad- een kind. En is het niet leuk als lende hoogten instelbaar, schuim en zeep, met Mickey en populaire tekenfilm- en strip- Mattel brengt al geruime tijd Wie kent ze niet? Mickey en Minnie in de hoofdrol. sterren als Donald, Mickey, Minnie Mouse, ongetwijfeld Meisjes en jongetjes (vanaf Minnie, Pluto en Goofy daarbij het bekendste en meest popu- twee jaar) worden met deze een handje helpen? laire tekenfilmduo dat ooit ge- produkten op een aanspreken- De Disney-speelgoedlijn omvat aantal sprekende klokken educatief speelgoed voor kinderen van twee tot vijf jaar op de markt. Nieuw is -- 3 ABC. Met SIV •uapiaq qq IIZZ lVZ 'wreznoo aspxaq Speelgoedberen heb je massa's. Als Sint om Disney-dieren vraagt. Breekt er geschreeuw uit bij de kassa's En de kassière wordt belaagd. „Een eend, die praat", zegt zij verbeten. ,Dat is een zaak voor Martin Gaus".

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27