T Sinterklaas steeds meer in kerstsfeer m MFZC PAGINA 26 RIIMKRANT 1990 LEIDSE COURANT kartels gibbons virtuoos voorzangers wichelaarsters schets politicus bungalows gejat stalagmiet auteurswet getracht bottels bonbons voos hekkesprlngers serveersters iets criticus middeleeuws kat limiet zet vracht keutels dons epos waaiers zusters flets scholasticus boskat niet bezet wagenvracht duels colofons apropos onrustzaaiers gezusters bakfiets focus lat houtgraniet gezet vacht navels gons ros poeiers letters motorfiets crocus eclat doeniet weggezet wacht gevels wagons bros magiërs voorletters damesfiets circus flat durfniet teruggezet schildwacht drevels occasions gros colliers setters niets stoomcurcus baat rekenlat meliniet vastgezet sterrenwacht euvels pensions tros douaniers otters jets fiscus certificaat plat eterniet nauwgezet nachtwacht heuvels stations sleeptros mariniers kotters jackets dus deelcertificaat duivenplèt zwartepiet afzet kustwacht keuvels talons bistros schooiers globetrotters flets aldus delicaat slingerlat riet omzet zacht vezels carillons vos cipiers jutters klets doctorandus duplicaat mulat sybariet tegenzet onzacht horzels plons roodvos croupiers heikneuters koets advocaat mat hypocriet Inzet echt pils slons schoolvos proletariërs kadavers poets geus kandidaat placemat verdriet rozet hecht yells mobilofoons flaps uiers travers stapvoets heus soldaat krammat margriet opzet gehecht grills grammofoons collaps luiers tijdvers pets gracieus kalifaat bakermat pluimriet voorzet aangehecht schools tweepersoons paps bouviers werkgevers cabarets officieus sulfaat grasmat meteoriet haaft biecht pols zoons taps plebejers tipgevers sets malicieus agaat nat spriet schaft nabiecht krols pons scheeps vrijers levers jacquets delicieus aggregaat gerstenat voelspriet verschaft smiecht parasols spons grootscheeps kers jenevers kwets religieus surrogaat petticoat neuriet kaft plecht huls brons jeeps heiligmakers wevers delfts ceremonious haat pat pyriet ongestraft slecht vlaams frons bips gangmakers schuivers slechts harmonieus matriarchaat spat stalactiet taft knecht perrons gips gelijkmakers nablijvers bits serieus rassehaat rat convertlet leeft laarzeknecht uitheems chevrons chips grappenmakers zittenblijvers beits mysterieus klassenhaat krat leviet streeft meesterknecht gems moessons flips straatmakers drijvers kits glorieus noviciaat bisamrat ziet weeft krijgsknecht brems feuilletons pips wakers schrijvers blits victorieus hiaat prat jet heft specht bezems rayons rips ruziezoekers naamvers flits curieus commissariaat muskusrat sajet treft recht ohms zons gazons wulps sterrekers rovers mits furieus secretariaat vrat passagebiljet gift loodrecht pelgrims dubbelloops aalstekers struikrovers drlepits pretentieus novitiaat wrat belastingbiljet petegift zeerecht lilms lantaarns terloops meikers kersvers spits keus predikaat patat intekenbiljet kift gerecht ooms concerns corps handreikers tuinbouwers rits leus duplikaat vat girobiljet lift nagerecht rooms eekhoorns dorps duikers boxers brits fabuleus fabrikaat bloedvat postgirobiljet drift successierecht soms kluns korps aalduikers foyers sprits miraculeus halffabrikaat gevat vervoerbiljet geestdrift kopijrecht albums runs vrijkorps parelduikers kiezers trits neus plakkaat lymfvat retourbiljet kladschrift kerkrecht parfums vuns muziekkorps ruikers gozers duits bloedneus nootmuskaat wat sowjet strijdschrift regelrecht compendiums os legerkorps verbruikers miljonairs luitenants langneus laat zowat plaket handschrift zegelrecht podiums chaos rups Ijkers peignoirs gerants kneus oblaat zat raket geschrift wisselrecht geraniums bos baars kijkers abattoirs protestants haviksneus prelaat abt jacket brailleschrift stemrecht herbariums kreupelbos glasbaars pottekijkers decors hints snotneus inlaat ambt cricket proefschrift aanrecht lunariums sleutelbos zondaars rakkers hors robots rancuneus plaat contract pocket verzoekschrlfl onrecht planetariums luisbos ouderejaars flessentrekkers priors plots reus beeldplaat koopcontract veldboeket gedenkschrift kinderrecht criteriums dos eerstejaars stekkers knots poreus haardplaat extract bruidsboeket hekelschrift voorrecht crematoriums pathos kokos kaars parlevinkers donors ruimschoots desastreus modeplaat tact piket snelschrift oorlogsrecht laboratoriums nachtkaars jonkers cargadoors groots calamitous golfplaat intact eierbriket geheimschrift scheepsrecht forums los laars jokers pastoors pots complimenteus kookplaat contact pakket bezwaarschrift bestuursrecht quorums glos dribbelaars mokers sponsors spots luxueus naamplaat exact sokket spijkerschrift privaatrecht plectrums klos bedelaars onruststokers professors rots tyfus spaanplaat affect zeebanket grootschrift jachtrecht quantums kolos kandelaars erkers cultivators trots paratyfus ovenplaat effect koket spotschrift vuistrecht quotums mos zwendelaars opmerkers doctors foxtrots catalogus glasplaat sluiereffect loket stift gevecht gregoriaans varenmos pingelaars standwerkers mentors arts fondscatalogus bouwplaat lichteffect postloket viltstift luchtgevecht kapelaans cosmos wichelaars dokwerkers beurs aarts genius overlaat perfect kroket verblijft dicht parmezaans dans microcosmos goochelaars kakelaars thuiswerkers nabeurs stadwaarts st eustatius consulaat subject parket helft gedicht boos houtwerkers postulaat aspect let schoft echogedicht cadans bolleboos femelaars propellers maat respect chalet onbeschoft kniedicht fakkeldans framboos rijglaars tellers lidmaat suspect palet kloostergeloft minnedicht klaagdicht klompendans doos rijlaars kamers tijdmaat indirect kleitablet bruiloft karakterdans taartedoos kaplaars kramers vlaktemaat hypercorrect belet ooft hekeldicht volksdans verfdoos moordenaars nemers landklimaat architect gelei verft sneldicht jeans steekdoos harpenaars werknemers primaat edict skelet durft heldendicht fans tekendoos kluizenaars aannemers gasautomaat interdict poelet schurft lierdicht gans godgans pillendoos meccanodoos minnaars noemers formaat verdict kalfspoelet surft verdicht paars edammers /#Sj J AsiSr eenheidsformaat conflict kotelet vernuft treurdicht kolgans kapdoos plunderaars emmers f J mondjesmaat aquaduct singlet nooddruft gasdicht slogans scheerdoos folteraars Immers scheepsmaat smeedt filet suft schicht sneeuwgans hans passerdoos lasteraars brommers uBl bootsmaat vergoedt waterballet wuft bliksemschicht hoos (luisteraars nummers AiJ? granaat vermoedt paillet jaagt jicht schans grandioos ijveraars dromers dekenaat redt cabriolet plaagt licht thans koos hars farmers senaat wedt ultraviolet knaagt ultralicht althans eurodollars schoeners concubinaat leidt complet draagt onderbelicht kans schaloos mars kenners carbonaat verleidt regenverlet waagt ingelicht lans naadloos parademars verkenners jv./ inkarnaat duidt amulet zaagt navigatielicht saldibalans draadloos opmars corners internaat meldt lamet pleegt daglicht handelsbalans zaadloos treurmars sners externaat vermeldt smet verlegt zwaailicht gamelans geluidloos wars partners 11 n tribunaat duldt calumet verkondigt allicht glans radeloos dwars zigeuners telepaat wendt net ligt dwaallicht mans goddeloos krabbers koers psychopaat zendt schrobnet zingt stakellicht rans bloedeloos machthebbers biedkoers \hiv neuropaat verslindt leefnet verhoogt poollicht catamarans redeloos obers platvloers SUSM/a. raat wordt castagnet poogt tegenlicht krans liefdeloos aders broers U -&IST Laiifftei r\ filmapparaat debet spoorwegnet droogt bovenlicht theekrans vreugdeloos verraders pers M\[ aristocraat quolibet beignet zorgt neonlicht rozenkrans geldeloos vaders slapers ir<\\ plutocraat tibet kabinet acht zonlicht trans duldeloos adders rotatiepers bureaucraat facet goudreinet ambacht plicht charlatans verstandeloos touwladders slepers quadraat lacet spinet bedacht stemplicht nochtans eindeloos bidders vruchtepers koolhydraat pincet volleybalnet onbedacht ouderplicht divans nodeloos flodders knijpers referaat cadet muskietennet nagedacht leerplicht zwans baardeloos broeders dempers agglomeraat bidet sonnet jacht kiesplicht vermoedens waardeloos reders dompers desperaat beet marionet robbejacht zuiderlicht heidens zorgeloos arbeiders wijnpers graat analfabeet schelpnet valkejacht weerlicht scheldens smakeloos inleiders kopers ruggegraat asceet luchtnet vossejacht geweerlicht eens roekeloos rijders lopers fysiokraat heet lunet drijfjacht knipperlicht wijdbeens nameloos daalders landlopers minoraat rectoraat kokendheet snikheet koet kloet hageljacht zeiljacht ruiterlicht schitterlicht geeneens vormeloos elders bijlopers eveneens zinneloos schilders naaktlopers korenbeurs afwaarts jus protectoraat dieet moet motorjacht nicht opeens hulpeloos zolders kidnappers fondsenbeurs bergafwaarts kus praat keet mammoet sneeuwjacht familiebericht wagens krachteloos eilanders herrieschoppers chauffeurs rugwaarts handkus gekkenpraat pleet snoet lacht kabelbericht volgens echteloos inlanders joppers interieurs derwaarts krokus zottenpraat compleet roet klacht jaar bericht cotangens vruchteloos branders karpers nederwaarts judaskus kletspraat incompleet groet jammerklacht doodsbericht leugens tuchteloos voorstanders lasers flankeurs achterwaarts lus prietpraat overkompleet judasgroet rouwklacht telexbericht hens besluiteloos kalenders geisers honneurs uitwaarts cyclus substraat spleet welkomstgroet mensengeslacht wereldgericht opticiens renteloos hoenders kruisers sappeurs huisarts klus zeestraat sleet stoet voorgeslacht aangericht bakens geesteloos vlinders heersers coureurs zenuwarts fallus vraat atleet jachtstoet macht onverricht lakens lusteloos padvinders overheersers regisseurs erts bolus veelvraat vleet voet zeemacht draaigewricht littekens smetteloos kruisvaarders maaidorsers expediteurs scherts plus citaat meet staandevoet volmacht wicht varkens zouteloos walvisvaarders passers acquisiteurs zwavelerts modulus precipitaat komeet paardevoet blancovolmacht gewicht haveloos harders ruitewissers inquisiteurs nerts cumulus emeritaat smeet koevoet legermacht goedgewicht flens laveloos kampeerders psychiaters monteurs tinerts mus resultaat neet roeivoet rechtsmacht middengewicht groothoeklens trouweloos adverteerders katers dompteurs terts ringmus potentaat elektromagneet horrelvoet luchtmacht overwicht zoomlens dakloos samenzweerders kraters instituteurs couverts primus staat poëet knolvoet nacht booswicht mens werkloos aanvoerders meepraters faveurs koorts humus maandstaat peet muntvoet geminacht zwicht paardmens talloos uitvoerders eters graveurs sluipkoorts minus politiestaat speet blauwvoet middernacht gezwicht medemens breidelloos speurders areometers rembours voorts sinus vazalstaat reet zoet gisternacht zicht holemens regelloos ouders insekteneters discours tests cosinus deelstaat decreet mierezoet pacht gezicht jongmens doelloos houders veters pass buts knus ergostaat concreet honingzoet veepacht zeegezicht christenmens gevoelloos schouders wachters stewardess preuts bonus bufferstaat kreet pet onderpacht bleekgezicht pens naamloos stadhouders baanwachters stress kluts kous natuurstaat dekreet parapet verpacht vergezicht wapens levenloos aandeelhouders dochters airhostess muts slobkous vaat diskreet pipet gebracht stadsgezicht garens zinloos wethouders hekkesluiters cross slaapmuts kletskous derivaat weet sigaret toegebracht zondagsgezicht grens ploos grootouders ruiters binnengaats kwartiermuts sportkous reservaat kweet filtersigaret teruggebracht woningtoezicht boomgrens bladerloos fairizeeërs skelters schaats pelsmuts remous zaat zweet lazaret uitgebracht aanzicht dorens vaderloos voltreffers panters kunstschaats claus pus rabat bezweet fret eendracht inzicht nonsens kinderloos juffers splinters kaats applaus campus debat snelbuffet floret haardracht opzicht rechtens ouderloos jagers scooters melaats paus opus dat cachet pret klederdracht overzicht intens weerloos slagers poters standplaats saus rus nadat manchet zelfportret overdracht vooruitzicht hoogstens sequens roerloos managers reporters aantreeplaats bus lazarus omdat biet buret voordracht kortzicht stuurloos zwagers supporters zeeplaats syllabus virus zodat impliciet set gracht haarspeldbocht wens geruisloos legers kadasters ereplaats rebus casus gat expliciet twinset paardekracht binnenbocht hartewens uitzichtloos negers meesters opslagplaats gribus cresus hennegat discrediet korset zwaartekracht buiten bocht gelukwens vruchtloos baanvegers burgemeesters ligplaats kwibus census fregat erudiet kwartet drijfkracht kocht heilwens staartloos mijnenvegers priesters speelplaats autobus usus lekgat benefiet duet draagkracht omgekocht nieuwjaarswens restloos aanzeggers oesters schuilplaats spuitbus status keelgat saprofiet menuet beweegkracht miskocht twens foutloos achterliggers westers buitenplaats postbus prospectus nestelgat vergiet silhouet groeikracht mocht republikeins poos misdadigers registers stopplaats kubus sanctus mangat parkiet jaquet denkkracht krocht peins roos steigers ministers bewaarplaats tragedicus habitus armsgat muskiet vet mannenkracht tocht kapiteins broos vrijwilligers lijsters landingsplaats chemicus ritus ponsgat liet lavet heerkracht veldtocht prins kroos zuigers eksters zitplaats fotochemicus emeritus knoopsgat bakeliet hammevet leerkracht leeftocht burins eendekroos reizigers werksters maats koeltechnicus lotus gietgat proseliet vliegbrevet veerkracht zwerftocht geenszins rabbijns klimroos krijgers medewerksters ondermaats satiricus infuus luchtgat failliet kaarsvet verkracht aantocht tijgers I ln"nn*ra kortbalsters flats classicus confuus gootgat metropoliet wet geneeskracht intocht TT l f ïseujeuaö ijepeujen I JOOiq luejduee WjdeBuj I jrepaqna 1 Mnaeusjnnzioox 1 ineuojjse 1 isueiüMe 1 uappns 1 IOJ 1 to6ej luawjjjos ijejiMneu LEIDSE COURANT PAGINA 3 RIIMKRANT 1990 Nederlanders geven graag luxe geschenken om het thuis nog gezelliger te maken Rijmkrant December, feest maand bij uitstek en geef-maand bij uit stek. Soms is het heel eenvoudig om voor ie mand een passend ge schenk te vinden, om dat je weet waar hii of zij van houdt, welke hobby's er op na wor den gehouden. Moei lijker wordt het als je iets moet kopen voor iemand die je niet zo goed kent, of het aller ergste voor die vrouw of man die alles al heeft. De vele recla me-folders en catalo gussen, die je deze maand in de bus krijgt van allerlei winkels en concerns en de grote warenhuizen, kunnen daarbij wel eens hel pen. De rijmkrant die al en kele jaren achtereen verschijnt, biedt ook de helpende hand, maar dan op een iets andere manier. Na tuurlijk staan er ook in deze krant cadeau-tips op velerlei terrein van speelgoed tot compu ter-accessoires. Maar vooral met al die rijm woorden waardoor het dichten een stuk ge makkelijker wordt en wat ook belangrijk is, waarmee het cadeau een hele eigen per soonlijke sfeer mee- Kerstversierin gen zijn de laatste jaren veel gekoch te Sinterklaas-ca deautjes gewor den. Deze engel is gemaakt van pa pier maché. Ver krijgbaar in alle soorten en maten; met grote- en klei ne vleugels, met pijl en boog of met een harp. De prij zen (bij de Bijen korf) variëren van 14,90 en tot 39,90. i rif Jarenlang liep het als een trein De Kerstman bleef weg als Sint er zou zijn Geen sprake van enig concurrentiebeding Tot het dit jaar weer misging Kerstspullen kwamen ineens weer in trek Sint boos, vind je het gek top mol het bedorven van di» mooie feest e De kamer gaat ruiken naar deze perziken. Ze lijken echt, maar zijn van hout gemaakt en met de hand gesneden. Ze ko men 'vers' en sterk ruikend uit de heuvels van Arkansas en worden verkocht in een gevloch- Het vieren van de verjaardag van de bisschop van Mira wordt de laatste jaren in Ne derland overvleugeld door het sfeerrijke gebeuren ronde de kerstdagen. Sinterklaas is en blijft toch wel een feest voor kinderen en je ziet dan ook steeds meer dat mensen zonder kinderen of zonder kleine kinderen het Kerstfeest veel uitvoeriger vie ren. Een grappige trend is dat allerlei Sinterklaascadeautjes eigenlijk bestemd zijn voor het vieren van het kerstfeest. En gelenhaar als surprise... Sinds de afgelopen twee jaar is er in Nederland een enorme hoeveelheid spullen speciaal gemaakt voor Kerstmis. Dat geldt niet alleen voor de talloze versierselen voor in de kerst boom, maar steeds meer wor den er ook artikelen aange schaft die maar eenmaal per jaar worden gebruikt. Zoals ta fellakens, deurmatten, hand doeken, sokken, drinkbekers, waxine-lichtjes; teveel om op te noemen. Deze artikelen zijn nu al allemaal in de winkels te koop. Voor wie dus niets kan bedenken is de eerste trend dit jaar dus het cadeau-geven het geven van kerstbenodigdhe den. Groot zal daarbij het aandeel zijn van kleine barokke engel tjes die in de kerstboom kun nen worden gehangen, maar ook gewoon aan een koordje ergens midden in de kamer bungelen Kerstengeltjes soms zo lelijk dat ze weer mooi wor den Een andere trend en dat zal niemand verbazen is het feit dat de cadeaus die we elkaar geven met Sinterklaas en Kerst steeds luxueuzer worden. Vrouwen krijgen mooie zachte, zijden lingerie en ook mannen stellen steeds meer prijs op luxe zaken, zoals vulpennen en agenda's; als het maar luxe is. Zelfs de dure stropdas is weer terug. Een andere heel belangrijke trend is die van cocooning het zal niemand verbazen en daar hoort alles bij wat er maar mogelijk is om het in huis zo gezellig mogelijk te maken. De magnetronoven wordt nog steeds veel gevraagd, maar er is ook veel belangstelling, voor luxe espresso-apparaten. Niet zo'n plastic gevalletje wat het toch nooit goed doet, maar dure Italiaanse apparaten die bij zo'n vijfhonderd gulden beginnen en doorlopen naar ruim boven de duizend. Bakshop Maar het kan ook een stuk een voudiger, bijvoorbeeld door kleine geschenken die kunnen worden gebruikt bij het bak ken, want bij cocoonen hoort ook het zelf bakken van koek jes en taarten, zoet of pittig of het bakken van eigen brood. Voor de feestdagen wordt het een zaak om zelf ook allerlei fi guurtjes te bakken en te glazu ren. Bij de Bijenkorf heeft men daarvoor sinds kort een Baks hop waar men alles kan krijgen voor bakken en braden. Het is geen verrassing, dat mooie ser viezen, bestekken, kandelaars, vazen, tafellakens en servet ten, lakens en handdoeken daar ook allemaal bij horen. Evenals de granfoulards, die dunne katoenen doeken, waar mee je een bank, stoel, tafel of bed een heel ander aanzien geeft. Welkome cadeaus dus, alles wat met het huis te maken heeft. En in huis worden met die feestelijke dagen ook fees telijke kleren gedragen. Een trend van de laatste jaren, ma%r dit jaar is men wel extreem vroeg begonnen met het aan schaffen van party-kleding. Bij diverse modezaken is het nogal een persoonlijke zaak is. zal het als cadeau niet zo ge makkelijk zijn. Maar wat wel leuk is om te geven zijn allerlei accessoires, zoals de prachtige panty's en kousen met glitters en glimmers, lange avond handschoenen, avondtasjes versierd met grote stenen en schitterende ceintuurs. Jaren zestig Was het vroeger nogal eens zo dat kinderen met Kerstmis nieuwe handschoenen, een shawl of een muts kregen, te genwoordig zoeken de kleinen die toch liever zelf uit. Mis schien wel wat voor hen is die rage in oude horloges, hoewel misschien wat prijzig. Met CD's kun je ze ook nog wel verras sen, zeker met de muziek van de jaren zestig en zeventig die op het ogenblik erg in de mode is. Zoals die jaren ook in de mode mode zijn. Misschien nog wel leuk voor lieve kleine meisjes en handig voor moeders zijn de losse witte kanten kraagjes die men nu weer in veel zaken kan krijgen, overigens niet alleen voor kin deren. Met zo'n kraagje is een gewone jurk opeens een feest jurk Nog een leuk cadeautje voor in huis zijn de zogenaamde pot pourri's, gedroogd houten fruit, houtsnippers, bloemen en geu rige oliën, te koop in allerlei zakjes en doosjes die thuis op de tafel of schoorsteenmantel een lekkere geur verspreiden, zoals vroeger de zakjes in de linnen kast bij oma. Hoewel het aanbod heel erg groot is, wordt het toch steeds moeilijker om cadeautjes voor iemand te bedenken. Iedereen heeft immers al zoveel, zo niet alles. Daarvoor zijn natuurlijk allerlei cadeaus-cheques heel handig, niet alleen maar voor boeken en platen, maar ook voor een schoonheidsbehande ling, voor een weekeindje weg naar Amsterdam, voor een stukje vakantie, een abonne ment voor schouwburg, een tijdschrift of een museumjaar kaart die door veel mensen op prijs wordt gesteld. Ceurtjes En wie het helemaal niet meer weet, kan altijd nog terugval len op een geurtje. Het is mis schien wat afgezaagd, maar de meeste mensen vinden het toch leuk om te krijgen en het wordt ons heel gemakkelijk gemaakt, want veel fabrikanten komen zo voor de feestdagen met nieu we geuren uit of ze voegen er een body-lijn aan toe en boven dien doen ze dat ook nog eens in allerhande cadeau-verpak kingen. Een paar nieuwe namen: Cassi- ni, genoemd naar de Ameri kaanse mode-ontwerper Oleg Cassini, die in de jaren '60 o.a. de kleren van Jackie Kennedy ontwierp. Joopde Duitse mode-ontwerper, komt met een nieuwe geur, Nuits d'été, van Lancöme is er Tresor, Bog- ner komt met een nieuwe he- rengeur, Action is de naam van de nieuwe geur van het Itali aanse modehuis Trussardi en Jil Sander komt met haar vier de geur, zoals altijd bij haar simpelweg no.4 genoemd. Ook nog altijd leuk om te krij gen zijn natuurlijk sieraden, hoewel dat ook erg persoonlijk is. Als men het over pure luxe heeft, moet men eens gaan kij ken naar de horloges van Pia- get, stuk voor stuk juweeltjes, maar wat aan de prijzige kant. Het zijn namelijk horloges met briljanten en diamanten, meer sieraden eigenlijk dan horlo ges. De sieraden van Yves St. Laurent zijn ook niet goed koop, maar ook wel heel mooi, om heel hebberig van te wor den. En dat is het ook wel het leuke

Leidse Courant | 1990 | | pagina 21