ockeyderby in bordeel LMHC handballers EDH ideale tegenstander voor Saturnus Grasshoppers zorgt voor verrassing Ijierikanen winnen landenprijs WK powerlifting Winnaar Yan der Burg wil afrekenen met bijgeloof RT £aidM<2owumt MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PAGINA 17 IDENAARS POETSEN GESCHONDEN BLAZOEN OP: 29-14 )EN De heren van Sa- herstelden zich, na de twee weken verloren ?bben, tegen het Delftse Ze „veegden" de zwak- lelftenaren met 29-14. De is van HVS trokken op Jaatste moment aan het te eind. In een gelijk- duel verloren de jwijksen nipt van Satur- tidderkerk. bus bleek in het tweede team van EDH een ideale tegenstander te hebben getroffen om het ge schonden blazoen weer wat op te poetsen. De Delftenaren toonden aan terecht onderaan te staan en misten elk zelfvertrouwen om het de Leidenaren enigszins moeilijk te maken. Winfred van Boheemen was de eerste die de poetslap op pakte. Hij verschalkte de Delftse keeper tweemaal vanuit de hoek en stelde daarna Dan Olssen in staat voor 3-1 aan te tekenen. De Leidse ploeg liep daarna via 5-3 ge makkelijk uit naar een 10-5 voor sprong bij rust. In de tweede helft liet Saturnus er geen gras over groeien. Met snelle break-outs en verschillende schoten uit de tweede lijn tilden de Leidenaars de stand naar 17-6. Doordat Saturnus de teu gels hierna wat liet vieren scoorde beide ploegen tot 25-14 om beurten. In de slotfase etaleerde de Leidse ploeg haar kunsten en besloot het duel in stijl. André van Es dolde de Delftse keeper door de bal getruct naar Nico Mooren te spelen, die het speeltuig in een leeg doel deed be landen. In een wonderlijke wedstrijd greep HVS naast beide punten. Op 6-6 na, waren alle gelijke standen op het scorebord verschenen. De Stompwijksen gingen de rust in met een 5-6 voorsprong en ver grootten deze daarna tot twee pun ten. Op dat moment verzuimde HVS echter, doordat het niet se cuur en te haastig speelde, defini tief afstand te nemen. Saturnus Ridderkerk bracht de stand weer in evenwicht en de wedstrijd ver volgde zijn oude gangetje. In de slotfase leed HVS balverlies waar door de Ridderkerksen op een 12- 11 voorsprong geraakten. Hierna werd Saturnus gered door de scheidsrechters, die voor het eind signaal floten. De dames van Olympia wonnen in Schiedam verdiend van UVG: 12- 18. Aanvankelijk keken de Wasse- naarsen op tegen hun tegenstand sters maar dat bleek nergens voor nodig te zijn. Na een 3-3 stand be reikt te hebben, overdonderde Olympia de Schiedamse ploeg en liep, via snelle combinaties, uit naar een 3-9 voorsprong. In de tweede helft ging de Wassenaarse ploeg gewoon door met het goede spel. Het vergrootte de marge maar liefst tot negen punten (6-15). De concentratie was hierna even zoek bij Olympia, waardoor de gastvrou wen nog in de gelegenheid kwa men hun score te verdubbelen. De heren van Rijnstreek verloren met 21-12 in Den Haag van het ge promoveerde Hermes 2. De Al- phense ploeg was in de eerste helft goed opgewassen tegen het fysieke Haagse spel. Door met een sluiten de verdediging Hermes al vroegtij dig aan te pakken, ontnam het alle kracht uit de vijandelijke aanval. Rijnstreek ging dan ook met een 8- 9 voorsprong rusten en de Hage naars leken kapot gespeeld. In te genstelling tot de verwachtingen legde niet Hermes, maar Rijnstreek het loodje. Drie Alphense spelers raakten in een tijdbestek van twee minuten, bij een 11-10 stand, ge blesseerd en moesten vroegtijdig het speelveld verlaten. Hierna was Rijnstreek niet meer opgewassen tegen de sterke Haagse aanval en kon men terneergeslagen de terug reis aanvaarden. anc :N De dames van zetten de hockey- we) in de tweede klasse ^Roomburg in een 3- teerwinning om. De ju ra incasseerden in de Vajangsklasse B een 2-1 Forescate had een maximale n J sportief duel sloten de vjetrdames van LMHC de aisjtegen Roomburg met it cjnnend af. De ploeg uit ïeest had in de eerste ts (door een veel hoger urpj eenduidelijk over- eejdat door velddoelpun- aremn Kiki Tesselaar en lurq Melzer, via een re- ook in cijfers werd 3ek ukt. Roomburg speel- nscgens coach Hans van *a!i „een van haar betere ed( ijden" en nam vanaf itsignaal in de tweede het initiatief over. kon de pressie een- lechts stuiten ten koste en strafbal, die door lurgse Johanneke ibach werd benut. De effer schudde LMHC r, waarna een in hoog heen en weer golvend ntstond. Volgens Van „zat het geljkspel er jk in", maar vijf mi- voor tijd scoorde juist Hoytema het voor bevrijdende en win- doelpunt. en van LMHC leden ein verlies tegen het tweede plaats van de ngsklasse B staande jsch. De Bosschenaren sterk, wat in de eer- Ift tot een 2-0 voor leidde. In de vijfen- areifcste minuut bekroonde Jansen Schoonho- n puntgave aktie met ffer. Met de 1-2 ach- d werd gerust. In de helft had de wed- een evenwichtig ka sc zeg' ijke rakter. Den Bosch gaf de zege, ondanks een drietal strafcorners, niet meer uit handen. LMHC neemt bij aanvang van de winterstop de voorlaatste plaats in, die degradatie betekent. Een klasse lager bevinden de heren van Alecto zich in de zelfde positie. Gisteren werd op eigen grond met liefst 4-0 van Bennebroek verloren. Coach Rein Grippeling noemt het slordig omsprin gen met de kansen de oor zaak van de misère. „Wij hadden meer corners, maar zij verzilverden ze juist. We moeten tijdens de winterstop de puntjes maar eens op de 'i' zetten." Het in dezelfde afde ling van de eerste klasse uit komende Roomburg speelde gelijk tegen het Amstelveen- se HIC. Na tien minuten rondde Bas Koning- via een solo het lichte veldoverwicht met een doelpunt af. Daarna hobbelde de wedstrijd tot het eind van de tweede helft voort. Een onoplettendheidje in de verdediging bezorgde HIC de draw. De dames van Alecto blijven na de op het oog wat magere 1-0 overwinning op Huizen koploper in de eerste klasse B. „We moeten tevreden zijn met deze overwinning", meende trainer Robbert Kruidenier. „Huizen heeft uit de laatste vier ontmoetin gen, waaronder die tegen de nummers twee, drie en vier, liefst zeven punten gehaald. In de eerste helft waren we wel wat sterker, maar meer dan een benutte strafcorner van Lilian Mentink zat er toch niet in. We gaan ons nu volop voorbereiden op de zaalhockeycompetitie, waar in we in de hoofdklasse spe len." De laatste speeldag voor de winterstop leverde Foresca te, net als vorig weekeinde, een maximale score op. De heren kenden geen enkel pardon met het onderaan staande Haagse VCL, dat zich bij de degradatie lijkt te hebben neergelegd. In de eerste helft scoorde Nol van der Steen. In de saaie tweede helft werd de score via twee treffers van Martijn van Paassen en een strafcorner van specialist Erik Kruis- mulder tot 4-0 opgevoerd. Bernard Thieme miste op de plaats van de zieke Gert-Jan Egberink nog een strafbal. De Voorschotense dames za gen hun goede opbouwende spel door de storm goeddeels verprutst. De ruststand ging met 0-0 in. Direct na de af slag van de tweede helft werd een snelle vrije slag door Romee Zwaan in het doel geschopt in plaats van erin geslagen. Het matige scheidsrechtersduo telde deze aktie als treffer. Natha lie van Grieken tekende uit een strafcorner voor doel punt nummer twee. De heren van Noord wijk zagen hun pogingen tot com binaties door de windkracht 9 volledig stranden. De rust ging met een 1-0 achterstand in. Het overwicht in de twee de helft werd met twee doel punten bevestigd. Coen Kei zer scoorde met een tip-in, Fred Beuk benutte een straf bal. Vervolgens miste Noord- wijk de spirit om Spirit van een tweede treffer af te hou den. Verkeerd uitlopen van de Noordwijk-keepster zorg de bij de dames in het begin van de tweede helft voor een 1-0 achterstand. Aeolus had ook bij 2-0 de wind mee. in dezelfde derde klasse als Noord wijk verloren de Leid se Studs met 1-0 van het sterke Zoetermeer. „Je hoopt op een gelijkspel, maar de veertiende corner uit een reeks van zestien ging er toch in", gaf coach Wilden- boer als uitleg. PETER KLEIN Pelote In Havana werd het toernooi om de wereldtitel pelote gehouden. Op de foto een moment van een van de partijen van dit van oorsprong Spaanse spel. FOTO: AFP MET ZEGE OP STERK AKRIDES LEIDEN De dames van Grasshoppers hebben dit weekeinde voor een enor me verrassing gezorgd. Na zes nederlagen op rij boekten de Katwijkse bas- ketballsters de tweede overwinning van dit sei zoen tegen de nummer twee van de dameseredi visie Akrides (65-67). De heren van Luba Leiden raken steeds verder in de problemen. Leiden ver loor van hekkesluiter Rot terdam met 57-66. „Het kan verkeren", een uit spraak van Brederode die voor Grasshoppers heel toepasselijk bleek te zijn. Trainer-coach Han Wallaart bleef ondanks de nederlagen vertrouwen houden in de capaciteiten van de Katwijkse dames. Zaterdag haalde Wallaart zijn gelijk. In IJmuiden werd Akrides ver rassend op een nederlaag ge- tracteerd. Het lag in de lijn der verwachtingen dat Grasshop pers opnieuw kansloos zou zijn. Akrides deelde de tweede plaats in de competitie, draai de bijzonder goed, en had met de kwalitatief mindere ploe gen helemaal geen moeite. Margreet Oening, de van Gro ningen afkomstige center, is een van de belangrijkste speel sters bij Akrides. Tegen Grass hoppers besvestigde Oening dat door tien van de eerste veertien punten voor haar re kening te nemen. Wallaart schakelde daarom over naar een zöne-verdediging. Een tac tiek die goed uitpakte voor de Katwijkse dames, want na 24- 17 nam Grasshoppers een voorsprong die tot aan de rust gehandhaafd bleef (28-33). Met name Ada Hoek maakte nu gebruik van de ruimte die een vedette als Zora Malacko creëert. Met 9 punten in de eerste helft en 21 punten (te gen 75%) na de pauze, eiste zij een hoofdrol voor zich op. „Een belangrijk winstpunt", volgens Wallaart. „Malacko staat elke wedstrijd onder zware druk. Ik heb erop geha merd dat andere speelsters de geboden ruimte moesten aan pakken. Zaterdag gebeurde dat eindelijk". Grasshoppers speelde de frustratie van zes nederlagen op rij er eindelijk uit. Malacko nog altijd goed voor 20 punten moet een zucht van verlichting hebben ge slaakt bij het zien van de eind stand 65-76. Haar ploeg lijkt eindelijk de goede weg te zijn De dames van Lisse in Amsterdam van Canadians. De Amsterdamse vrouwen raakten deze week hun coach Paul van der Ree kwijt, en aan hun speelwijze is dat goed te merken. Lisse profiteerde be kwaam. Via een ruststand van 20-27 werd het uiteindelijk 41- 46 Topscorer bij Lisse werd Joke van dere Heuvel met 18 punten In de heren promotiedivisie raakt Luba Leiden steeds ver der in de problemen. In het begin van de competitie hielp Leiden Gunco Rotterdam aan de eerste overwinning, zater dag was het de andere Rotter damse ploeg, RZ, dat de eerste overwinning van het seizoen boekte. Leiden-coach Ben Ponsioen had geen verklaring voor de nederlaag. „We had den de pech dat Ben de Jong niet kon spelen vanwege een blessure, een aantal andere jongens was eveneens niet fit. Desondanks hebben we veel kansen gehad. Maar als de bal len er niet in gaan, dan houdt In de heren eerste divisie B kwamen de ploegen van Lei derdorp en BVO ook niet tot de winst. BVO verloor in en tegen Lisse met 81-78. Met de rust stonden de Alphenaren nog voor (37-45), met name dankzij Oscar Taal (30 punten) en Jack Ginjaar (16 punten). Na de pauze pakte Lisse mede door het uitvallen van BVO- speler Erik van der Maas de volle winst. In Leiderdorp zijn de presta ties nog slechter Tegen WSC konden de Leiderdorpers geen vuist maken. Rust 36-46, eind stand 72-86. Frank Kuipers kreeg een diskwalificerende fout, hij maakte een schoppen de beweging naar een tegen stander. Maarten Wals speelde een betere rol voor Leider dorp. Hij werd topscorer met 27 punten. In de dames promotiedivisie liep koploper PSV Eindhoven tegen een nederlaag op in Noordwijk. MSV met Renate Sluis in een glansrol won ver diend met 64-59. andts ver|j r N| de ]pAAG Jan Post adentet na vier dagen lingjowerliften met een voldaan gevoel, as een geweldig aldus één van de •Fliorganisatoren. Post, hem in totaal drie- ld toeschouwers, - r- zien dat de Finse JndHmers opvallend t presteerden, maar eièïjnieuw de Amerika- iet de landenprijs )Ejarts keerden. acht Post ftuwens uitgesloten dat het WK opnieuw in Den Haag zal plaatsvinden. Vier jaar ge leden vond de mondiale titel strijd ook al eens in de resi dentie plaats. „Nu is de fut uit het organisatie-comité", aldus Post. „Eén van de grote man nen achter de schermen is aan het begin van dit jaar overle den. Dat scheelt heel wat. Ik zie het dus somber in. Om al les vlekkeloos te laten verlo pen hebben we immers zo'n twee jaar aan voorbereiding nodig. Die tijd kunnen we met z'n allen niet meer vrijma- Bij de titelstrijd in sporthal Ockenburgh waren deelne mers uit 32 landen aanwezig. De Nederlandse afvaardiging eindigde in het algemeen klas sement uiteindelijk op de vier de plaats. Dat was onder meer te danken aan drie bronzen medailles. Hijman (-100 kg), Van der Tak (-125 kg) en Jan sen van Jorksveld (boven 125 kg) waren de gelukkigen. In de zwaaardere gewichtsklas sen waren de Finnen supe rieur. Dè krachtpatsers uit Scandinavië ontvingen in de zwaardere gewichtsklassen vier van de zes gouden me dailles. Virtanen won in de klasse tot 82,5 kilogram, zijn landgenoten Hyttinen (-100 kg), Kapyla (-110 kg) en Vilmi (-125 kg) volgden zijn goede voorbeeld. De Amerikaan Harring (-90 kg) en de Frans man Brulois (boven 125 kg) behaalden de overige eerste plaatsen. De organisatie werkte met een begroting van circa zeventig mille. „Omdat we lange tijd in het ongewisse verkeerden of de televisie wel aandacht aan het evenement zou besteden, stonden de sponsors niet be paald in de rij", aldus Post. Hij kon gisteren alsnog een televi sieploeg verwelkomen. „Toch hebben we weinig sponsors kunnen warm maken voor dit WK. Het grootste gedeelte is gefinancieerd uit de entreegel den en bijdragen van verschil lende instanties. Zoals gelden van de sporttotalisator en de gemeente Den Haag". DEVENTER „Een fan tastische ploeg, mij heb ben ze niet nodig". Bij de strijd om de IJssel Cup konden Leo Visser en het (winnende) KNSB-gewest Zuid-Holland best zonder elkaar. De kersverse pi- ]pot uit Haastrecht, als huidig inwoner van Ge leen uitkomend voor Noord Brabant/Limburg, eindigde zaterdag als der de achter zijn eigenlijke provinciegenoten Ben van der Burg (Den Hoorn) en Jac Orie (Den Haag). Uitgelaten blij met de dubbe le triomf was Van der Burg overigens niet. Het abomina bele weer, de inferieure kwaliteit van het Deventer kunstijs („Eén en al hob bels"), de zwakke starter Mulder („Die man wil zich zelf impopulair maken") en het veel te lange programma gaven de Westlander genoeg reden tot mopperen. „Ik heb nog nooit met een lekker ge voel de IJssel Cup gereden", aldus de winnaar, die na een vijfde plaats op de 500 meter (39,96) niettemin een snelle 1500 meter aflegde: 2.02,19. Vorig seizoen werd Ben van der Burg in het nog ander half jaar weg roestende IJs- sel-stadion tweede achter Anne-Jan Portijk. Na die zege, verdween de Fries (nu 35e) geheel in de vergetel heid. Van der Burg wil graag afrekenen met het wijd ver- Ben van der Burg breide bijgeloof dat de win naar van de IJssel Cup „te vroeg in vorm" is. „Ik ben toch blij dat ik deze zege op m'n erelijst heb staan", aldus de al weer snel goedlachse vice-wereldkampioen. Gezondheid Opvallender nog dan de in tussen wel gevestigde topper Van der Burg, was zaterdag echter de tweede plek van Jac Orie. De Hagenaar, ooit geldend als een groot talent, kwakkelde de laatste twee seizoenen met zijn gezond heid. „Vorig jaar oktober was ik aan het stoeien met m'n hond Die beet me in m'n vinger en dat werd een bloedvergiftiging, waardoor ik een heel seizoen moest af schrijven", aldus Orie die in de winter 1989/'90 met Leo Visser, Yvonne van Gennip en Jolanda Grimbergen in de toenmalige alternatieve kernploeg acteerde. „Maar daar heb ik weinig plezier aan kunnen beleven helaas". Orie lijkt nu „uit het zwarte gat" te klimmen. Slechts zijn trainingspak draagt nog die kleur. „Ik hoop dat dit een bevestiging van mijn aan staande come-back is, dat die wisselvalligheid nu eens ver dwenen is. Ik doe er keihard m'n best voor. Gewoon door zetten en in jezelf blijven ge loven. Ik heb twee jaar slecht gereden. Maar daarbij heb ik gelukkig een enorme steun gehad aan mijn familie en m'n broer Nico in het bij zonder, die heeft me echt fantastisch opgevangen in die moeilijke tijden". Na Ben van der Burg en Jac Orie eindigden ook de overi ge drie vertegenwoordigers van het gewest Zuid-Holland bij de eerste zestien. Delfte naar Hans Janssen (winnaar van de 500 meter in 39,69) werd vijfde, stadgenoot Erik de Vries negende en Rotter dammer Raymond Brugmans zestiende. Zodat ook de af wezigheid van de nu nog als marathon-schaatser actieve Bart Veldkamp en Thomas Bos door gewestelijk coach Hans Veldkamp moeiteloos kon worden opgevangen. DICK KIERS Carmen Delsasso gekwalificeerd LEIDEN Met een plaats in de halve finale van het derde toernooi van het winteijeugdcircuit van de tennisbond heeft Carmen Delsasso, naast het beste 'Leidse' resul taat, zich ook gekwalifi ceerd voor het vierde, zo genaamde A-toernooi. In die halve eindstrijd van de leeftijdsgroep tot en met 12 jaar ging de Leiderdorpse in drie sets ten onder tegen Annemarie van Assendelft. Lizzy' van Ruiten, Remco Oosten en Jelle Oosterhof overleefden de eerste ronde. Bij de veertienjarigen boekte de dit jaar voor het eerst tot de selectie toegelaten Daph ne Brouwer een opmerkelijk resultaat met de 6-4, 3-6, 6-1 zege op Anna-Paula van Huystee. Zij verloor van Sharon Vitalis. Martijn van den Berg werkte in de eerste ronde een achterstand van 6- 4 in de eerste set en een 5-1 in de tiebreak van de tweede set weg om tegen districtsge- noot Jasper van Ingen alsnog te winnen. Ook kwam het einde in de tweede ronde. In de groep tot en met 16 jaar klopten Hester Stehou- wer en Tessa Hillaert hun districtsgenotes Mariska Griekspoor en Tammera Canter Visscher om in de tweede ronde beide met 6-4 in de derde set te sneuvelen. Renée Crama speelde zich met een 6-0, 6-4 zege op Ma- non Buskens in de kwartfi nale en daarmee ook in het vierde toernooi.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17