IJssel Cup meer een reünie dan schaatswedstrijd A Uithof door fout rondenteller Chaos CeidócSouomit Enkelblessure Priscilla Ernst Barcelona '92 behoudt hippische onderdelef c Editie '91 nog niet onder dak Buikloop v( juniorenp 1.A LOEF EN AAFTINK SNEL IN OUVERTL 4 zon Yvonne van Gennip op naar het „juiste fanatisme SPORT MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PAG Qg ASSEN Op de tweede dag van de shorttrack-competitie hebben twee le den van de kernploeg blessures opgelo pen. De Haagse Priscilla Ernst viel giste ren in Assen op de 500 meter uit met een enkelblessure die haar minimaal twee weken van het ijs houdt. De 19-jarige Ernst werd op de 500 meter door Monique Velzeboer in de rug gereden. De Haagse kwam ten val en beschadigde haar toch al kwetsbare enkel. De eerste diganose luidde dat de blessure met rust kan genezen. De vrouwen-kernploeg mist al Joelle Koets veld van Ankeren, de Europese kampioene die in de zomer voor de vierde keer aan de meniscus werd geopereerd en dit seizoen waarschijnlijk niet in actie zal komen. Voor haar val won Ernst de 1000 meter voor de Rijswijkse Penelope di Lella en Velzeboer. De sprint werd gewonnen door kernploeg debutante Di Lella voor Velzeboer en Huis man. Bij de mannen won Charles Veldhoven de 1000 meter. Erik Duyvelshoff liep op de 1000 meter een blessure aan de enkel op, die hem voor vier tot zes weken aan de kant houdt. Het verlies telt zwaar omdat de Vinkevener deel uitmaakt van de estafette-ploeg, die dit seizoen de olympische start in Albertville wil afdwingen. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA De hippische onderdelen van de Olympische Spelen '92 worden defini tief in en rond Barcelona afgewerkt. De In ternationale Paardensport Federatie (FEI) onder voorzitterschap van prinses Ann van Engeland, besloot zaterdag niet naar een an der land uit' te wijken. Nadat in de afgelopen drie jaar drie keer een epi demie van Afrikaanse paardenpest in Spanje was uitgebroken, leek de Spaanse grens tot en met 1992 voor paarden gesloten te blijven. Eind vorige maand nam de veterinaire commissie van de Eu ropese Gemeenschap een voor Barcelona gunstige beslissing door Noord-Spanje officieel vrij van paardenpest te verklaren. De commissie trok dwars door Spanje een fictieve grens die moet voorkomen dat paarden van het getroffen Zuid- Spanje naar de noordelijke provincies worden vervoerd. De hippische onderdelen op de Spelen '92 komen slechts in gevaar als er alsnog een ge val van paardenpest in Noord-Spanje wordt ge constateerd. Niettemin is het de vraag of alle toppaarden over twee jaar daadwerkelijk in Barcelona in actie zul len komen. Vooral in de Verenigde Staten en Ca nada bestaat felle weerstand tgen de door FEI ge nomen beslissing, die volgende maand door het Internationaal Olympisch Comité wordt bekrach tigd. De regeringen van die landen drei paarden die in Barcelona toch in actie zujg men, bij terugkeer zes maanden in quaren plaatsen. De Nederlandse paardensport (en doping) Barcelona veelvuldig over de tong. Voor; verweerde zich tegen de aanklachten. „He ver een voerkwestie en het probleem doet j jaren voor. Ik ken wel tien gevallen", ze tevens eigenaar van Libero. De „uitscha van Lansink en Libero, waarmee hij vorij nog de Grote Prijs van Maastricht won, b dat Nederland de zege in de Prix des Natii Kopenhagen kwijt is. Daarvan zal nieman ker liggen. Ernstiger zijn daarentegen de g voor Aarts, wiens wereldtitel op het spel (FC NSV DEVENTER De editie 1991 van de IJs- sel Cup wordt opnieuw in de open lucht ge houden. De nieuwe kunstijsbaan in Deven ter zal pas in het na jaar van 1992 worden geopend. Bovendien zijn de kosten van het multi-functionele cen trum De Scheg inmid dels opgelopen tot 37 miljoen gulden. Dit maakte Dick Schnei der, de directeur van het IJssel-stadion zaterdag bekend. Het lag aanvan kelijk in de bedoeling dat dit jaar afscheid zou wor den genomen van de verouderde accommoda tie aan de boorden van de IJssel. Schneider wijt de vertraging aan de tra ge ambtelijke molens. Hij verwacht dat de provin cie deze maand nog de vergunning voor de bouw van het nieuwe complex in Colmschate zal geven. Een jaar geleden werd de aanleg van het complex- geschat op 32,5 miljoen gulden. Dat omvat een semi-overdekte 400-me- terkunstijsbaan en facili teiten voor een aantal in- doorsporten. Op de plaats waar zaterdag in de stro mende regen werd ge schaatst, zijn luxe bunga lows voorzien. DEVENTER In de schaatswereld wordt het winnen van de IJssel Cup gezien als het graven van eèn graf. De winnaars van de gewestelijke wedstrijd in het bouwvallige IJssel- stadion in Deventer zak ten later in het seizoen nagenoeg allemaal door het ijs. Te vroeg in vorm, meenden de kenners. Ben van der Burg en Sandra Voetelink, winnaars van afge lopen zaterdag, haalden hun schouders over zoveel onbenul op Voor hen en voor de ande re kernploegleden is de IJssel Cup niet meer dan een aardige onderbreking van de training. Al sinds jaar en dag geldt de IJssel Cup als de officiële ope ning van het Nederlandse schaatsseizoen. Dat wordt door de organiserende vereniging, de Deventer ijsclub DIJC, ech ter een beetje kunstmatig in stand gehouden, want de wed strijd voor de gewestelijke rij ders is al lang niet meer de eerste wedstrijd van het sei zoen. Het lijkt de enige status die de wedstrijd nog heeft, want veel waarde wordt er door de schaatsers niet meer aan gehecht. Toch is de IJssel Cup, die dit jaar door het gewest Zuid-Hol land werd gewonnen, de eer ste gelegenheid waarbij de schaatswereld zich weer mas saal langs een kunstijsbaan meldt. De toeschouwers mogen het de laatste jaren dan laten afweten, het legertje schaat sers en hun volgers komen bij na allemaal naar Deventer. „Het is £en reünie, een weer zien van oude bekenden. Even weer de handen schudden", karakteriseerde Egbert van 't Oever, de coördinator binnen de schaatsbond, de wedstrijd in paar woorden. „En het is bovendien de oudste klassie ker die we hebben. Dat moeten we zo houden". Niet belangrijk Ab Krook, de mannen bonds coach, vindt de prestaties van zijn pupillen op het Deventer ijs niet belangrijk. Het is geen wedstrijd voor de kernploeg, vindt Krook. „Dat kan niet in verband met de trainingsin tensiteit van de ploeg. Die ligt zo vroeg in het seizoen veel te hoog". De kernploeg zal pas volgende week gas terug ne men, omdat op de eerste twee dagen van december in Heer enveen om de wereldbeker wordt gereden. Toch vindt Krook de IJssel Cup een aar dige wedstrijd. „Het is een wedstrijd voor de gewesten, leuk voor de gewestelijke rij ders. Voor mij is het een in ventarisatie. Of er nog nieuwe rijders zijn bijvoorbeeld". De kernploegleden reden hun rondjes in een lacherige bui. Schouders Of lieten Deventer helemaal links liggen. Zo verschenen Bart Veldkamp, Falko Zand- stra, Thomas Bos, Gerard Kemkers, Christine Aaftink, Arie Loef en Jan Jan Brouwer om verschillende redenen niet op het appèl. Ben van der Burg wond zich voor de wed strijd nogal op over de kwali teit van het ijs. „Het is echt schandalig. Het ijs is een was bord, een baan met spring- schansen. Ze kunnen hier echt geen ijs maken. Ik rijd omdat ik moet". En Leo Visser was liever thuisgebleven. „Het is echt niets. En dan dit weer er ook nog bij. Ik had mijn tijd wel beter kunnen besteden". Leo Visser verruilde zijn opleiding tot piloot weer even voor het schaatspak en reikte tot een derde plaats. FOTO: ANP DIJC-secretaris Gerard Bits haalt zijn schouders over het gemekker op. „Ach, deze wed strijd heeft kennelijk nooit m het schema van de kernploe gen gepast. In 1965 was dat ook al zo. Het geklaag is ken nelijk inherent aan de sport. Nee, pijn doet het allang niet meer En als het er op aan komt wil iedereen de wed strijd toch wel winnen. Boven dien werden er hele redelijke tijden gereden". De IJssel Cup was ook een weerzien met Leo Visser. On danks zijn bedenkingen vooraf was Visser verbaasd over zijn eerste optreden na zijn oplei ding tot piloot. Op de 500 me ter gleed hij naar 40.33 en op de schaatsmijl noteerde hij 2.02.33. Gezien de omstandig heden, harde rukwinden en een gestaag vallende regen druppels, acceptabele tijden. „Ik ben verder dan ik had ge dacht". Het komende schaats seizoen is bepalend voor zijn verdere carrière. „Ik wil na dit seizoen een evaluatie. Ik ga alleen naar de Olympische Spelen wanneer ik een kans maak. Ik ga niet naar Albert ville om alleen maar mee te doen. Maak ik geen kans, dan stop ik met schaatsen". BERNIE VAN UNEN HEERENVEEN Ee deel van de juniorenke van Leen Pfrommer i als „klassieker" geaffj wedstrijd tussen Fries de Rest van Nederl; aan de start verschei terug van een traini van twee weken in werd jeugdwereldk Falko Zandstra en d het schaatsen in Hee door buikloop onmogf maakt. Bedorven vlee op de thuisreis meeg voedselpakket zou de zijn. Naast Zandstra nog zeven leden van kernploeg de start gist de start laten lopen. r i ontl /inn de HEERENVEEN Di kernploeg van Eppie heeft zich gisteren haafd. Tijdens de eers nale confrontatie wei Loef en Christine Aaf aanval van outsiders 38,22 (Loef) en 41,! kwamen de twee Ned sprintkampioenen tot 500-metertijden van h seizoen. Loef hield de landers Menno Boel Hans Janssen, daags winnaar van 500 met< venter, op afstand. A de incourante 300 met de Brabander buigen. Aaftink werd door medekernploegl q, Loorbach, die de nar west teruggekeerde Stam vier-tiende seco bleef. ies ens ofd.' n v D ;e)kk< a cur. Arnold Stam (links) gaat als eerste over de meet, maar zijn zege blijft uiterst omstreden. en-rr». a kid DEN HAAG Voor de marathonschaatsers is het te hopen dat Koning Win ter het Nederlandse op pervlaktewater weer eens verandert in snelle ijs vloeren. Zij verdienen een grotere populariteit dan zij in de overdekte hallen kunnen oogsten. De topsporters zijn in staat schitterende wedstrijden te la ten zien. Als de temperatuur dik beneden het nulpunt staat en de oostenwind de rijders in het gezicht blaast, komen zij tot hun recht. Voor die wed strijden trainen ze dan ook. De wedstrijden op de kunstijsba nen, het domein van de sprin ters en allrounders, vormen een welkom alternatief in de kwakkelwinters, maèr in feite zijn de ovalen van 400 meter te klein voor de topsport, die de noeste werkers voor ogen staat. In Den Haag liep zo'n wed strijd weer eens in het hon derd. Ondanks het zo trots aangekondige gebruik van chips om de rijders te kunnen volgen. In de derde wedstrijd voor de eerste periode van het toernooi om de KNSB-beker reed het marathonpeloton voor het eerst 150 ronden. Na twee sprintzeges van Richard van Kempen leek dit een open koers, met veel meer kansheb bers. Zo was het ook en de half-overdekte Uithof liep er met 2000 man behoorlijk voor vol. Het werd ook een interessante wedstrijd. Er werd vanaf het startschot gedemarreerd, het peloton brak vele malen, groepjes namen een ronde winst, van begin tot eind was er spanning en tot het laatste moment kon niemand voor spellen wie er zou winnen. De 22-jarige Arnold Stam uit Kaatsheuvel werd dan ook een zeer verrassende winnaar. Hij versloegAicht vluchtgezellen in de sprint. Het was zijn eerste overwinning als A-rijder in zijn loopbaan. De acht versla genen vlogen na afloop hoofd- sscheidsrechter Rein Zwart naar de keel. Wat anderhalf uur lang een rommeltje was, veranderde plots in een com plete chaos. Technologie Zo lang het marathonschaat- sen op kunstijs plaats heeft, is het een schier ondoenlijke zaak de wedstrijd in goede ba nen te leiden. Het jurycorps ontbeert de technologie om het overzicht te bewaren, als de vluchtpogingen elkaar in snel tempo opvolgen. Zaterdaga vond in Den Haag zetten met name Bert Verduin en de trai nende allrounder Bart Veld kamp de wedstrijd op zijn kop. Na veertig ronden brak het peloton. De snelste helft boek te de eerste rondewinst. Het duurde een dik half uur voor de wedstrijdleiding had uitge maakt welke 37 rijders voorop reden. Ondertussen waren er nieuwe ontwikkelingen. De talrijke toeschouwers voortdu rend in onzekerheid en toen ze al een uur in hun Haagse huis kamers zaten, was winnaar Stam nog steeds niet gehul digd. Uiteindelijk boekten negen rij ders drie ronden winst. Zij zouden nog twee ronden door rijden als de groep met twee ronden voorsprong had ge sprint. Op dat moment ging de De Uithof liep met zo'n tweeduizend bezoekers behoorlijk vol, al deden enkele lege plekken anders vermoeden. FOTO: CORNE SPARIDAENS rondenteller in de fout. In plaats van op 2 zette hij het rondebord op 1 en luidde de bel voor de laatste ronde. De speaker ging mee in de vergis sing, de negen rijders in ver warring brengend. Nadat Stam had gewonnen, keerde de rest zich woedend tegen de jury. „We zijn gedupeerd", stelde kanshebber Van de Boogert, die het met de vierde plaats moest stellen. Bij de wedstrijdleiding werd de fout onmiddellijk erkend. Rijders en ploegleiders dien den protesten in. Na lang be raad besloot de jury de uitslag toch op te maken met de ver wachting dat deze wedstrijd achter de groene tafel nog een vervolg krijgt. „Dat zit er dik in", verwachtte Hans Brand, voorzitter van de landelijke technische commissie mara thon. DEVENTER Yvonne van Gennip is druk doen de het „juiste fanatisme" te (her)vinden. „Niet te veel, maar ook niet te weinig", aldus zoekt de schaatsenrijdster de ge wenste verhoudingen. Zaterdag, bij de IJssel Cup, had Van Gennip het nog lastig in balans te blijven. Twee val se starts op de 500 meter bete kenden diskwalificatie én een mislukte rentree op het De venter ijs. „Ik heb liever dat het me nu overkomt dan tij dens een écht belangrijke wedstrijd", zo legde de Haar lemse, hoewel oneens met starter Mulder, het incident la coniek naast zich neer. Haar latere winst op de 1500 meter (in 2.14,64) gaf een geloofwaar diger indicatie van haar moge lijkheden. Pas komend week einde, bij de eerste wedstrijden voor de World Cup, wil Van Gennip echt laten zien wat ze (nog) kan. „Daar heb ik echt zin in. Ik ben benieuwd wie er allemaal nog zullen rijden", zei Van Gennip die ook het „nieu we" Berlijn wel eens met ei gen ogen wil zien. Van Gennip staart zich niet langer blind op de topsport pur sang. „Ik zie er nu de be trekkelijkheid van in", zegt de drievoudig olympisch kampi oene van Calgary '88. Om daar in één adem aan toe te voegen: „Maar dat is heel wat anders dan verzadigd zijn". Van Gen nip beseft nu wat er zoal in de wereld te koop is en beleeft met die instelling meer plezier aan het schaatsen. „Ik wil nog steeds graag winnen, maar over eventuele nederlagen zal ik mezelf nu makkelijker heen Schaatsles op televisie DEVENTER Yvonne van Gennip gaat schaats lessen op tv geven. De op de ijsbaan teruggekeerde rijdster treedt voor Veroni ca op als schaatsdocente. Het gaat om zeven lessen, die in de tweede helft van februari worden opgeno men. Daardoor hoeft Van Gennip de grote toernooien van het seizoen niet te mis sen. De serie komt tot stand in samenwerking met de KNSB. Chiel van Praag zal de reeks presen teren. De programma's worden in het najaar van 1991 uitgezonden. Enige ja ren geleden heeft de toen malige mannenbondscoach Henk Gemser ook schaats lessen via de tv gegeven. zetten. Dat onzekere is weg, ik voel me stukken evenwichti ger nu, word minder beïn vloed door allerlei factoren van buitenaf. Niet laten afhan gen van een prestatie hoe je je voelt. Want ik schaats en nie mand anders en ik weet wat het beste voor me is". Uitdaging De uitdaging om de nu nog ac tuele tekortkomingen weg te werken, streelt Van Gennip's eergevoel. „Mijn techniek is nog helemaal niet goed. Ik kan mijn kracht niet goed op het ijs kwijt. Kan best een jaar du ren. Wat er tussen mei en nu is verbeterd, dat is i reld van verschil, aangrijpingspunten, welke wegen je nog I wandelen, dat is nend. Als je er eer is dat plezier weg", r Gennip die ook opl neel vlak nog een acf bezit. „Als ik i verzuren m'n beneij De techniek wordt i der, een kwestie van nen. Zodra je die i bent om de pijngrenJ winnen, dan pas benr goede weg". De IJssel Cup werdl in de wacht gesleept Gennip's kernplo Sandra Voetelink. To gen verbazing. De I landse won de 5r (42,86) en eindigde seconde achter Van C tweede op 2.14,94. „Het seizoi lekker voor me", aldl link die tijdens de van voorbereiding al de weinigen in blal zondheid vertoefde. I lekker kunnen train» Voetelink die in het l sement de herboren, haar plezier schaats rieke Stam en sprints] Loorbach voorbleef. I Herma Meijer (vierdl van Schie (vijfde) I bondscoach Jan-Wil tot tevredenheid. Ha Vries is een echte sta 1 komt uit de omgevip '5 venter en alleen dat vaardigde haar deeli de IJssel Cup. Coll tante Jolanda Gr E3 herstelt van een enk Lv en keek toe hoe vi Visser het er af brad DIC

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14