Hockeyploeg laat straf corner onbenut ehoorzaam tennispubliek laat oren hangen naar tv Monica Seles bijna bij roze Lamborghini i^emcoach wordt tureluurs eigen selectie-carrousel BRINKMAN MAAKT MISSERS GOED Ceulemans leidt weer in wereldbekerstrijd KOERSEN Agassi wint liever in eigen land CcidócSouocwit MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 sner ls]ijzende F' van cJaar [yORK Judith Wies- Ne w York bij de te jen tot de „Rijzende Ityan het jaar uitgeroepen, intiis, officieel de „Virginia spÉRising Star Award" geti- rsTerd voor de eerste keer g (lend. De 26-jarige Oos- enlse klom dit jaar van de iaar de zeventiende po- NEW YORK Monica Seles had de langste adem. De 16-jarige in de Vere nigde Staten wonende Joegoslavische had gisteren in elk geval meer lucht dan Gabriela Sabatini. In de finale van de Masters, die voor het eerst over vijf sets ging, bedwong de linkshandige tie ner haar tegenstandster met 6-4, 5-7, 3- 6, 6-4 en 6-2. De dames stonden drie uur en 47 minuten op de baan. Seles incasserde een premie van 250.000 dol lar, waardoor haar droomwens een roze Lamborghini aan te schaffen binnen niet al te lange tijd werkelijkheid kan worden. De 17.200 toeschouwers in de niet geheel uitver kochte Madison Square Garden zagen een evenwichtige partij. Voor Seles, in 1990 win nares van de Open Franse titel, stond voor de negende keer dit jaar in een finale. En zij handhaafde haar honderd-procentsscore als winnares. Toch leek Seles in de Newyorkse eindstrijd aanvankelijk de mindere. Sabatini, winna res van de Masters in 1988, dicteerde de par tij in de tweede en derde set. De immer he vig zuchtende Seles bleek haar zenuwen echter goed te beheersen en toonde een be tere conditie, waardoor het karwei in „ex tra" sets (6-4 en 6-2) betrekkelijke simpel werd geklaard. Seles is de opvolgster van Steffi Graf. Zij had zaterdag de Amerikaanse Martina Na- vratilova van de tweede plaats op de we reldranglijst verdreven. Een zege op de Amerikaanse Mary Joe Fernandez (6-3, 6-4) bracht haar Seles tevens de fel begeerde fi naleplaats. Sabatini liet Graf in 74 minuten (6-4, 6-4) alle hoeken van de baan zien. Ze werd gekweld door griep. In de eerste ronde tegen Capriati dacht ze aan opgeven. Ze speelde door, won en haalde door de zege op Katerina Maleeva de laatste vier. Tegen haar persoonlijke verwachting in. In de strijd tegen Sabatini schoot ze fysiek te kort. Ze nam een voorsprong van 3-0, maar werd daarna op alle onderdelen overtroefd. nde. 0: ANP !bh'| SFOORT De werd de afgelopen tureluurs in de ei- lectie-carrousel Het itzendbureau van de jond raakte in foort verstrikt in de elerlei uitleg vatba- sictienormen voor de sta Ikampioenschappen. jn Klooster kreeg een tteijegroep in de schoot ge in plaats van een op inten heersende kern- Je bondscoach was zelf jaars bondscoördinator a'even weken voor de al- e start in Perth bakzeil he ireide kwalificatie voor Idtitelstrijd aan de Au- 'e westkust bleek in de veel minder prestatie- rend dan Van Klooster er zijn bureau in het bondshuis had uitge- „Ik had gehoopt dat nkgevallen tot het ver- zouden behoren. Het I de eerste selectiewed- J' sinds 1984. Zonder imp, zonder vereni- ssognes. Iedereen wist het moment was waar- moest gebeuren. De t es passen niet bij de ereldkampioen- y(l" ooster sneed zich met iibehoud-clausule in de nditeria lelijk in de vin- mpiat begrip was zo rek- nieuw stukje elas- iernploegleden wisten npi nhuld door een be- i A aag die door weinig veri in (Inge de Bruijn, Iris ~lft Manon Masseurs, I M» IA. •hace il i f Martin van der Spoel, Michael van Rijn) kon worden aange tast. Met gepraat en gelobby in de marge van het gehakketak om de WK-gunsten zette Van Klooster gistermiddag de defi nitieve Nederlandse afvaardi ging voor-Perth in de steigers. Pak slaag Op grond van de povere ver richtingen in de race tegen het uurwerk verdiende het elite korps een plak slaag. Met uit zondering van de gedreven Karin Brienesse die drie richt- tijden bedwong. Maar' zo'n be straffende daad zou een regel rechte ondergraving van het beleidsplan van Ton van Klooster zijn geweest. Dus verplaatste hij zich gemakshal ve in de rol van de goedheilig man. „Hoe zorgen we ervoor dat onze kansen in Perth zo goed mogelijk worden verde digd", bonkte het een week einde lang door het hoofd van Van Klooster. De bondscoach streek zich over het hart. Hij sleepte Dia na van der Plaats, Marieke Mastebroek en Ellen Elzerman als reserves voor de vrije slag estafettes bij het reisgezel schap, hoewel de beschermde zwemsters hun beloften niet hadden kunnen inlossen. Die kans wordt hen in Perth nog gegund. Van Klooster: „De es tafettes zijn kwalitatief in staat voor het allerhoogste te gaan. De concurrentiestrijd moet tot op het WK worden doorge trokken". Tweeling Marianne en Mildred Muis kregen bijna de kous op de kop. Via de zijdeur glipten zij de probleemklas van Van Klooster binnen. Het zomerse leed (in de privé-sfeer en op sportief terrein) en de relatief korte voorbereiding op de se lectiewedstrijden lieten zich gelden. Op alle individuele nummers schoot de tweeling tekort. Reden voor trainer Ruud Veldman om te stellen: „Als trainer heb ik gefaald, dat durf ik gerust te zeggen. Je moet bij de les blijven. Denk je dat je het hebt, valt alles uit je handen. Het is een hard gelag. Ik ben een slecht verliezer, wil het gelijk altijd aan mijn zijde krijgen". Ron Dekker's vroege WK- kwalificatie in Seattle (Good will Games) en Rome, twee extra selectie-momenten in de zomerperiode, en de in Rome in stelling gebrachte wissel slag-estafetteploeg voorkwa men op voorhand een grafs temming. Allrounder Van der Spoel, de ijverigste van het mannen-stel, en schoolslag zwemmer Van Rijn kregen te recht een vliegtuigstoel toege wezen. Hun niet-aflatende ge hamer op de deur van de keu zecommissie had eindelijk het gewenste resultaat. De Nederlandse deelne(e)m- (st)ers aan het WK zwemmen in Perth zijn: vrouwen: Karin Brienesse (Orca), Inge de Bruyn (Nautilus), Kira Bulten (Steur), Iris Westrik (De Din- kel), Ellen Elzerman (Torpe do), Marianne en Mildred Muis (beiden ZPA), Manon Mas seurs (HPC), Diana van der Plaats (De Dolfijn), Marieke Mastebroek (Eemsrobben); mannen: Ron Dekker (De IJ- sel), Ronald Sloeserwij (Dol fijn), Michael van Rijn (KZC), Casper van Dam (Zwemlust- /Den Hommel), Richard Gran- neman (HPC) en Martin van der Spoel (DWK). HANS VOS MELBOURNE De tweede overwinning van de Nederlandse hockey ploeg ging vanochtend in Melbourne tegen de Sov jetunie heel wat moeilij ker dan twee dagen eerder, toen Groot-Brit- tannië eenvoudig met 5-0 werd verslagen. Dank zij een treffer van spelverde ler Jacques Brinkman werd het vier minuten voor tijd 1-0. Brinkman maakte daarmee in één klap zijn eerdere missers in het duel goed. De Kam pong-speler kwam zeker drie keer oog in oog met doelman Vladimir Plesjakov te staan. Telkens maakte de Sovjetrus- sische goalie de inzetten van Brinkman onschadelijk. Net als eerder de Australiërs, die maar 2-1 wonnen, slaagde Nederland er niet in door de stugge en fysiek sterke Russi sche verdediging komen. Daar kwam bij, dat de strafcorner deze keer helemaal niet liep. Was de score tegen de Britten nog honderd procent, nu ble ven vijf korte hoekslagen on benut. Voornamelijk door goed ingrijpen van Plesjakov, maar ook door een paar maal foutief stoppen door Van Pelt. Het lichamelijk geweld van de Russen kwam hen in de twee de helft te staan op twee gele kaarten (Atanov en Andajev). In die periodes van numerieke meerderheid drong Nederland sterk aan, maar ook toen wilde het niet lukken. Rob Bianchi besloot tien minu ten voor tijd zijn eerste wissel in het toernooi toe te passen. Hij zette Bastiaan van Ede op de rechtervleugel in voor Stephan Veen. Het bleek een 'gouden' omzetting te zijn. Toen Van Ede vier minuten voor tijd op rechts voorzette kwam de bal via een Russische stick bij Brinkman. Deze keer faalde hij niet tot grote vreug de van de volledige Neder landse selectie (1-0). Ook in de zeventiende ontmoeting was de Sovjetunie er niet in ge slaagd van Nederland te win nen. Compliment „Ik moet vooral mijn jonge verdediging een compliment geven", aldus coach Rob Bian chi. „Die is geconcentreerd blijven spelen en heeft geen kansen weggegeven. In de rust heb ik gezegd, dat iedereen zijn geduld moest bewaren. Dan zouden de kansen vanzelf blijven komen. In de eerste helft liep het nog niet zo naar wens. Ik denk dat de jongens die 5-0 tegen de Britten nog te veel in hun hoofd hadden zit ten". Bianchi had zich afgelopen za terdag geen beter begin van het twaalfde toernooi om de Champions Trophy kunnen wensen. De score van 5-0, die wereldkampioen Nederland in het openingsduel van Mel bourne behaalde op de ontluis- Jacques Brinkman. FOTO: DIJKSTRA terde olympische kampioen Groot-Brittannië, viel veel ho ger uit dan hij, en menig an der, had durven dromen. Bianchi, in de Australische kranten de „voetbalcoach" ge noemd, gaf na afloop eerlijk toe, dat hij tevoren niet goed wist hoe hij de mogelijkheden van het sinds de WK van La hore sterk verjongde Oranje moest inschatten. „Ik ben op gelucht", zei hij. „Want ik heb duidelijk kunnen constateren dat dit een goede groep is. Bui ten het veld wist ik dat al. Daarbinnen is nu ook geble ken, dat de spelers, hoe oner varen ook, wel degelijk wat in hun mars hebben. Het was on getwijfeld een groot voordeel, dat we vroeg zijn vertrokken en op Bali en hier naar elkaar zijn toegegroeid. Veel spelers zijn nog maar in de knop. Ze moeten nog in bloei komen". Nederland geniet morgen van een rustdag. Woensdag is Duitsland de tegenstander. „Die moeten we ook kunnen hebben", aldus Brinkman. „De Duitsers spelen niet echt goed. Voorlopig hebben we al vier punten. Dat betekent dat we al zeker bij de eerste vier ko men". PARIJS De arm van Ray mond Ceulemans vertoont nog steeds geen slijtage. De oude meester nam gisteren de lei ding in de strijd om de wereld beker door het toernooi in Pa rijs op zijn naam te schrijven. Hij versloeg in de finale de Fransman Bitalis met 3-1. De Zweed Blomdahl, twee weken geleden winnaar van het eer ste evenement uit de cyclus van zes, eindigde als derde. Twee weken geleden was Ceu lemans in Antwerpen al in goede vorm. In een slepende finale ging hij toen in de vijfde set tenonder tegen Blomdahl. In Parijs bleef een herhaling van,die finale uit. Het tweetal kwam elkaar in de halve eind strijd tegen. Ceulemans nam revanche, weer in een vijf set ter. De vijftiger verspeelde een voorsprong van twee sets, maar herstelde zich in de be slissende reeks. Met 15^10. In de andere halve eindstrijd moesten de Fransen Bitalis en Weingart het tegen elkaar op nemen. De eerste, in Antwer pen nog door de Nederlander Dick Jaspers in de eerste ron de uitgeschakeld, deed de or ganisatie een plezier door een voudig te winnen. In de finale kon de Franse nummer één Ceulemans alleen in de tweede set onder druk zetten. Na de gelijkmaker was het met Bita lis gedaan. In de derde bleef hij zelfs op „nul" staan. Met 15-5 6-15 15-0 15-10 trok Ceulemans de winst naar zich toe en verzekerde zich tevens van de eerste positie in het wereldbekerklassement. Zijn voorsprong op Blomdahl be draagt vijftien punten. AG Nadat An- cjarryd zijn Slowaak- le-tegenstander Ma- la gistermiddag tijdsbestek alle van Houtrust ïad laten zien, klom verslaggever Jack er Voorn van zijn 2 houten commenta- en achter de spon den vandaan. Hij de Zweedse triom- veg uit de juist be- 'ceremonie-proto- om hem voor een overzijde van de opgestelde televisie- eerst even zijn laten doen. Een ttme van hoofdspon- ïugeot, de Haagse ithouder Dijkhui organisator Van lieten zich deze iting aanleunen. En ïoorzame tennispu- al eerder in de aten blijken bereid de oren te laten naar de (belangen tv. et eerder in de week stormliep op het ver- Houtrust Sport, trad Voorn namens orga- Van Eijsden nog op als ort opperspreekstal- op het 'centre court', 'oedanigheid vroeg hij 'ezigen meermalen om i scholen op de tribune le korte zijde van de aan, omdat daarop de Succes voor Schapersen Siemerink DEN HAAG De dub belspelfinale in Houtrust Sport bracht gistermid dag een dubbel Neder landse succes. Rotter dammer Michel Schapers en Rijnsburger Jan Sie merink wonnen de laat ste partij van het toer nooi tegen het duo Mronz-Olhovski. Omdat Siemerink, met al zijn beweeglijke driestheid, waar nodig, lekker kon leunen tegen de ervaring van Schapers en omdat de zwakste van het vier tal, Olhovski, aan de an dere kant van het net stond, won het Neder landse koppel logisch met 6-3, 7-5. Vorige week zegevierden Haarhuis en Davis in een grand prix- toernooi in Moskou. camera's van Eurosport (dat de afgelopen week samenwerkte met het Haagse Lokatel) ston den gericht. En, o wonder, ve len werkten nog mee ook om de hal voller te laten lijken dan ie was. Gisteren op de fi naledag was er, althans tijdens het enkelspel, geen aanleiding voor een dergelijke volksver huizing. En de welbespraakte Van der Voorn, die zich moest bezighouden met zijn eigenlij ke werk als tv-commentator, was nu niet in de gelegenheid om met met zijn volle stemge luid de volle hal toe te spre ken. In zijn plaats verscheen een achternaam-genoot van wethouder Dijkhuizen in de piste, die tijdens de dus hinderlijk onderbroken prijsuitreiking zijn stopwoord je „dus" tien keer zo vaak ge bruikte als het woord „tennis". Nou viel er over de door Jar- ryd afgeraffelde eindstrijd ook niet zo bijster veel boeiends te vertellen. De ruim 3000 kij kers hadden gistermiddag een oppermachtige Zweed de vloer zijn aanvegen met zijn op de wereldranglijst ruim twintig plaasten hoger (111e) geklas seerde opponent. Met „Jarryd heeft terecht gewonnen", trap- FOTO: stephen evenhuis te Vajda een open deur van je welste in. „Sorry dat het zo snel was afgelopen", excuseer de Vajda zich in het openbaar. De bezoekers reageerden met een begripvol applausje. „Vo rig jaar in Valkenswaard zaten er bij de finale maar een man of 700", constateerde organisa tor Van Eijsden tevreden. „Ik schat dat er in de hele week in totaal 15.000 mensen zijn ge weest. Ruim de helft was via vrijkaarten bij onder andere de gemeente en de PTT geko men. En in de andere helft zit ten ook nog een hoop kor tingskaarten. Maar ik ben er heel tevreden mee. De kaart verkoop was niet in de begro ting opgenomen en de reacties van de bezoekers waren posi tief". Gehaat Dat laatste ging afgelopen za terdagavond niet op bij het op treden van Patrick Kühnen in zijn halve finale-partij tegen Marian Vajda. De Duitser maakte zich bij het publiek ge haat met arrogant gedrag, na dat eerder op de dag Javier Sanchez in een wat rustiger stemming door Jarryd van de baan was gemept: 6-1, 6-2. Met dezelfde cijfers won de 29-jari- ge Zweed dus gistermiddag ook de finale, die daardoor qua amusementswaarde ver ach terbleef bij de veel slechter be keken eerdere partijen uit het toernooi. De tegenvallende eindstrijd vormde daarmee een onwaardig afscheid voor Marleen van Noortwijk, die heeft besloten haar loopbaan als semi-professioneel tenni- sarbiter te beëindigen. De 29- jarige Bredase, die onder meer het 'centre court' van Wimble don vanaf de hoge stoel heeft gezien, werd door Van Eijsden na de huldiging van de win naar in de bloemetjes gezet. Maar ook zij moest daarbij wachten tot de televisie-werk zaamheden achter de rug wa ren. ROB LANGEVELD Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.55 uur: AVRO's Sportpanorama. Nederland 3, 22.15 uur: Studio Sport Journaal. Eurosport, 18.00-01.30 uur: Sport. Sportnet, 18.00-00.00 uur Sport. MORGEN Eurosport, 10.00-18.00 uur Sport. Sportnet, 08.00-18.00 uur Sport. DEN HAAG Onze tips voor de koersen van Hilversum (morgen om 18.30 uur) luiden: le koers: 1. Exception. 2. Early Nobo, 3 Eelkje (1-9-7). 2e koers: 1 Charming Bear, 2 Delea- zar Fibber, 3. Erasure (1-5-6). 3e koers: 1. Excellant Kades, 2. De Beste Peka. 3. Elma Westcorner (3-6- 10) 4e koers: 1. Da Silva Diepnow. 2. Dash of Scot. 3 Candy White (5-1-6). 5e koers: 1 Jungle Love, 2. Chess Darby. 3. Dina Jeanet (4-3-2) 6e koers: 1 Eclair Dakota. 2. Donna Berkum. 3. Dazraff B (7-10-1). 7e koers: 1. Crown Chief, 2. Carelyn Space, 3. Comeet Ruimzicht (4-3-2). 8e koers: 1 Arndon One, 2. Betsie B, 3 Cann De Bloomerd (2-7-8). 9e koers: 1. Don Berkum, 2. Brown Beauty, 3. Champion's (8-2-7). 10e koers: 1. Daronet, 2 New Yor ker, 3. Dex Ruimzicht (8-5-7). FRANKFURT Andre Agassi was opgetogen na zijn zege in het master- stoernooi Frankfurt. „Ik heb Becker en Edberg ge klopt. Dit was de beste week in mijn loopbaan. De tiebreak in de tweede set was beslissend. Jam mer alleen dat ik niet won in New York maar hier in Frankfurt". Jaren lang was het gebruikelijk het toernooi in de Ameri kaanse metropool te laten spelen. Agassi nam revanche voor de nederlaag in de voorronde, die overigens zeer moeizaam tot stand was gekomen. De eind strijd bood dramatiek en we- teldtennis. In de eerste set werden al vijf breaks geregi streerd. Beide spelers hielden elkaar zodoende 58 minuten bezig. Het restant zou niet minder enerverend zijn. De tiebreak vormde het keerpunt. Twee dubbele fouten aan het einde van de derde sets brach ten de Zweed, vorig jaar win naar over Becker, definitief uit balans. Vanaf de tweede set had Agassi al wat kleine en grote fouten afgedwongen. De opslag van Agassi maakte ge durende de drie uur en veer tien minuten durende partij een meer solide indruk. Het was de derde keer dat de kleurrijke man uit Las Vegas aan het evenement deelnam; het was zijn eerste eindstrijd. In de halve finales had Agassi miljoenen Duitse harten ge broken met de zege op Boris 'Boem Boem' Becker (6-2, 6-4). De in het neongeel geklede Amerikaan bezat geen angst voor de steenharde opslagen van de Duitser. Twee keer braken de snaren van zijn flu orescerend rose racket door de kracht van Beckers services. Ondanks de snelheid van rond de 190 kilometer per uur wa ren retourneerde Agassi super be. In 78 minuten voltooide hij het karwei en noteerde hij zijn derde achtereenvologende overwinning op Becker in dit jaar. De Duitser raakte geirri- teerd over zijn kansloze uit schakeling. Hij werd humeurig en reageerde zich af op de Amerikaanse scheidsrechter Kaufman. Die gaf de Duitser uiteindelijk een waarschu wing. Becker was zo ontgoo cheld over het verlies, dat hij niet op de persconferentie ver scheen. Dat leverde hem een boete van 1750 dollar op, vrij wel niets in vergelijking met de premie van 350.000 gulden voor de plaats bij de laatste vier. Sportwereld Wielrennnen Theo de Rooy wordt met ingang van 1 janauari 1991 assistent-ploeg leider bij Panasonic. De oud wielrenner volgt de Belg Ferdi van den Haute op. Ploegleider Peter Post bereikte overeen stemming met de amateurs Eric Knuvers en Michel le Grand over een verbintenis van een jaar. Wielrennen De Franse wielrenster Isabelle Nicoloso heeft gisteren in Bordeaux het indoor-wereldrecord op de ki lometer met staande start op haar naam gebracht. Zij legde de 1000 meter af in 1.11,976. Het oude record was sinds 21 september 1983 in handen van de Sovjet-renster Erika Saloe- mijaemet 1.13,377. Wielrennen Dimitri Konis- jev komt definitief naar de TVM-ploeg van Cees Priem. Afgelopen donderdag ontving de teamleiding de bevestiging van de Sovjetrussische wieler federatie dat de vice-wereld- kampioen van 1989 met in gang van volgend jaar in Ne derlandse dienst mag rijden

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13