Sou/twit Michels wringt zich in bochten «CHENKAMf 12 iet van Ei jsden eist ngere tennispartijen aardesport in opspraak door doping 13 14 15 16 17 18 18 SPORT Grieken oefenen op natgespoten veld Rel in snooker-wereld VANDAA( MAANDAG 19 NOVEMBER 1990 PAGINA 11- Peboogbreuk i der Ende I HAAG- De Haagse internatio- Jvoetbalseheidsrechter Mario van Inde heeft afgelopen vrijdag tij- ;en training in de zaal een elle- reuk opgelopen. De nationale ier één op de A-lijst van dit mo- moet deze week voor controle Jhet ziekenhuis, maar zal komend (einde zeker niet in actie kunnen De ontmoeting tussen de Ipische teams van DDR en West- iand op 20 november in Leipzig I/oor Van der Ende was aangewe- I gaat hoogstwaarschijnlijk niet \vanwege de onlusten van de laat- i Duitsland. Eerder was al ^interland tussen de beiden lan- n Berlijn officieel afgelast. Mario van der Ende ...niet in actie... FOTO: DIJKSTRA Masterstitel Agassi/Seles FRANKFURT Als eerste Amerikaan sinds John McEnroe heeft Andre Agassi de finale van het ATP-circuit gewonnen. In 1985, toen het evenement nog onder de titel Masters op de ka lender prijkte, maakte McEnroe in de eindstrijd de Tsjechoslowaak Ivan Lendl onschadelijk. Twintig jaar en zeven maanden oud, is Agassi op een na de jongste speler die dit toernoi wint. Ook in dit opzicht sluit de agressieve Agassi aan bij de vroegere „Big Mac", die in 1979 nog twin tig moest worden toen hij zijn eerste triomf vierde. Agassi, die in de halve eindstrijd al afre kende met de Duitser Boris Becker, greep de hoofdprijs van het met 3,5 miljoen gulden gedo teerde toernooi door de als eerste getipte Zweed Stefan Edberg in vier sets te verslaan: 5-7, 7-6 (7-5), 7-5, 6-2. In New York won Monica Seles in het Masterstoernooi voor vrouwen met een prij zengeld 1,75 miljoen gulden in de finale van Ga- briela Sabatini (Arg) 6-4 5-7 3-6 6-4 6-2. Zater dag had Sabatini Steffi Graf uitgeschakeld. Nol de Ruiter verbaasd over fikse schorsing DEN HAAG Bondstrainer Nol de Ruiter heeft verbaasd gereageerd op het feit dat hij vier Europese wedstrijden niet op de bank mag zitten. De Ruiter, coach van het olym pisch elftal, werd door de tucht- commissie van de UEFA voor vier duels verbannen omdat hij tijdens de wedstrijd Portugal - Nederland op 16 oktober her haald (overigens terecht) protes teerde en gebaren maakte naar de scheids- en een grensrechter. Broers Van Spanje boycotten bond APELDOORN De broers Van Spanje zijn boos. Op de topsport commissie van de tafeltennisbond. Zo boos dat ze alle evenementen van de bond boycotten. Te begin nen met de meerkampen, het win- tercirciut en de nationale titel strijd. Een brok ervaring, 279 in terlands, is verloren voor de bond. De onvrede geldt de wild cards voor Heister en Keen voor de fina le van het wintercircuit. Beide ta lenten worden zo maar toegelaten tot de eindstrijd en Ron van Span je niet. Dat zit hem dwars en zijn broers Henk en Jaap ook. Ron, 92- voudig international, had in hun gekleurde ogen niet gepasseerd mogen worden. Ex-bestuursleden voor de rechter GRONINGEN Het open- baar ministerie in Groningen zal strafvervolging instellen tegen drie oud-bestuursleden van de FC Groningen, in verband met de zwart-gel- daffaire bij die club. De oud bestuursleden die binnenkort worden gedagvaard zijn de toenmalige voorzitter Renze de Vries, penningmeester Siebe van der Pruik en be stuurslid W. de Boer. Door hun handelwijze bij onder meer enkele transfers zou de fiscus destijds voor zo'n 2,1 miljoen gulden zijn bena deeld. frt-i 1de iders slag) sief 6' phileense militair bekijkt elkaar gespatte honkbal- K (loderende ikbalknuppel Jt Canadees AGO Een Canadese zaterdag om het leven ;n bij een bomaanslag hileense hoofdstad San- De 36-jarige zakenman inwezig bij een vriend- ;lijke honkbalwedstrijd nationale stadion toen ontplofte, die in i ||alknuppel was verstopt 73 één van de dug-outs lag. Ihinste drie anderen, on- e een medewerker van >assade van de Verenig- ten, raakten gewond. De num ijd ging tussen leden 3n af£ Chileens-Amerikaanse n de Kamer van Koop- en een team van de siteit van Santiago. Vol de deelnemers zouden es Amerikaanse mari- de wedstrijd mee- |maar zij lieten op het I moment verstek gaan. a de aanslag verklaarde lan in een telefoonge- met een lokaal radiosta- t de PLO, de Palestijnse lingsorganisatie, vefant- ilijk is voor de aanslag. WASSENAAR In het trainingskamp, dat de Nederlands-elftalgroep vanaf vandaag in Wasse naar heeft belegd in het kader van de voorberei ding op het EK-kwalifi- katieduel met Grieken land van komende woensdag, zijn Adri van Tiggelen en Juul Eller- man niet meer versche nen. Het tweetal kreeg afgelopen weekeinde van bondscoach Rinus Michels te horen dat op hun aanwezigheid niet langer werd prijsgesteld. Voor beiden betekende de beslissing van Michels niet alleen een teleur stellende, maar tevens een nogal onbegrijpelij ke. Om met Van Tiggelen, 36- voudig international, te be ginnen, kan van het afvallen van de verdediger van An- derlecht worden gezegd dat Michels hem nogal als een jojo heeft gebruikt. Vorige maand haalde de bondscoach de toen net van een blessure herstelde pupil van Aad de Mos opnieuw bij Oranje. Van Tiggelen kreeg in het duel met de Portugezen, dat zoals bekend met 1-0 verloren ging, een basisplaats en werd pas zes minuten na het ont staan van de achterstand in het kader van het verhevi- lis). Van Tiggelen hoort nieuws via televisie BRUSSEL Adri Van Tig gelen was ronduit verbaasd dat Michels hem buiten de selectie heeft gezet. De ver dediger van Anderlecht ver nam gisteravond via de tele visie dat hij één van de twee afvallers was. Van Tiggelen: „Ik had verwacht erbij te zijn. Zeker nadat ik in de groep van twintig was opge nomen. Ik ben fit, heb zater dagavond gespeeld. Mede met het oog op de interland van woensdag. Michels ver telde me dat het gemakkelij ker zou zijn mij te selecteren als ik bij Anderlecht zou spe len. Deze beslissing is een on verwachte tegenvaller". Het feit dat hij bij Anderlecht lange tijd buiten het basis elftal werd gelaten, speelt volgens Van Tiggelen een be langrijke rol in de beslissing van de bondscoach. „Maar dat wist Michels ook al toen hij de groep van twintig sa- Adri van Tiggelen ...tegenvaller... FOTO: DIJKSTRA menstelde. Dit is echt geen beslissing van het laatste mo ment", aldus de 33-jarige ver dediger. Van Tiggelen vernam het nieuws via de televisie. „Vreemde gang van zaken. Ik had wel een telefoontje verwacht. Ik behoor niet voor niets al jaren bij Oranje. Ik verwacht er tegen Malta weer bij te zitten. Zeker als ik van nu af aan weer bij Anderlecht in de basis sta". gen van het offensieve con cept vervangen door John van 't Schip. Aangenaam - Zijn selectie toen was voor Van Tiggelen al een aange name verrassing en vorige week nog sprak de Spijker de hoop uit dat hij via een nieu we cap zijn gram zou kunnen halen op zijn coach bij An derlecht, De Mos. Die stelde Van Tiggelen als onderdeel van het soms slechts door voetbalcoaches zelf te begrij pen pokerspel afgelopen za terdag gewoon weer wel op in het competitieduel van Anderlecht met Ware'gem. Een basisplaats leek vooraf een voorwaarde van Michels voor een positie in de selectie van Van Tiggelen, maar zie wat gebeurt: de verdediger speelt in dc Belgische compe titie en staat naast de Oranje- groep. Logica? In bochten Rinus Michels wrong zich gisteren nogal in bochten om te verklaren waarom hij de verdediger van Anderlecht tot de rol van afvaller had veroordeeld. „Van Tiggelen zit er qua vorm weer tegen aan", sprak de bondscoach. „Maar hij is een speler die je niet op de bank kunt zetten". De vraag rijst dan onmiddel lijk waarom Van Tiggelen dan überhaupt bij de voorlo pige selectie was gehaald, als de bondscoach hem toch niet in de basis tegen de Grieken had willen zetten. Kan er bij Van Tiggelen on danks alles sprake zijn van, zoals dat tegenwoordig zo mooi wordt genoemd, gebrek aan spelritme, dat argument kan zeker niet worden ge bruikt voor de andere afval ler van gisteren, Juul Eller- man. De PSV'er verkeert in een zeer goede vorm, scoort regelmatig en maakte ook af gelopen vrijdag de beste ih- druk in het oefenduel met Rinus Michels stuurde Van Tiggelen en Ellermanm naar huis, maar had daar geen afdoende verklaring voor. FOTO: ANP SVV. De aanvaller werd zelfs door Michels vóór dat treffen geprezen, maar kreeg toch te horen dat hij zijn bie zen mocht pakken. „Hij zit er tegenaan", sprak Michels. „Hij is ook in vorm, maar na lang wikken en wegen heb ik toch besloten hem te laten afvallen". Achttien man In zijn spelersgroep, die na het aanwijzen van slechts twee afvallers, nog steeds uit achttien man bestaat, bevindt zich nog wel de vrijdag door Michels zo gekritiseerde Aja- cied Bryan Roy. „Als voet balliefhebber", stelde Michels gisteren, „zie ik Roy graag spelen. „Zijn rendement zal alleen groter moeten wor den". Ook een wat merk waardige keuze van de bondscoach, die de wél ren dement opleverende Eller- man dus uit zijn spelersgroep schrapte. Michels verklaarde zijn be slissing om alsnog een Spe lersgroep van achttien man te handhaven als volgt: „Ik wil graag deze selectie een paar dagen bij elkaar hebben om samen te kunnen wer ken. Woensdag zullen dan de twee spelers worden aange wezen, die op de tribune moeten plaatsnemen. Voor- SPIJKENISSE De Griekse voetbalploeg, die gisteren op Schiphol aankwam voor het EK-kwalifikatieduel met Neder land van komende woensdag en in Spijkenisse verblijft, heeft gedurende de voorbije dagen in eigen land op kunstmatig nat gemaakte velden getraind. Coach Georgiadis verklaarde dat zijn ploeg al twee jaar niet meer op natte velden heeft ge speeld. Vandaar het feit dat in Griekenland een voetbalveld werd natgespoten om de spelers een beetje aan de woensdag in Rotterdam verwachte omstandigheden te laten wennen. „Kou speelt voor ons geen rol", sprak Georgiadis. „Daar kun je je op in stellen. Wat de conditie van een nat veld betreft is het nuttig geweest om daarop toch een keer te hebben geoe fend". Georgiadis ging gisteren enigszins op de bluftoer. „We komen met vier spitsen in actie", verklaarde hij. „We willen aan trekkelijk voetbal spelen. Die vierde spits komt vanuit het middenveld". Rinus Michels, kennis nemend van de uitlatin gen van Georgiadis: „Dat is gewoon gegoochel met woorden". deel voor hen is in elk geval dat ze er ook nog een paar dagen bij hebben kunnen be horen". FRANK WERKMAN De selectie van achttien is doel: Van Breukelen (PSV), Hiele (SVV); verdediging; Blind (Ajax), De Jong (PSV), Frank de Boer (Ajax), Valckx (PSV) en Rutjes (An derlecht); midden; Winter (Ajax), Wouters (Ajax), Van. den Brom (Vitesse), Vanen burg (PSV) en Richard Witschge (Ajax); voorhoede; Van Basten (AC Milan), Kieft (Bordeaux), Van 't Schip (Ajax), Roy (Ajax), Gillhaus (Aberdeen) en Berg kamp (Ajax). pJTRUST SPORT BLIJFT IN DE MARKT HAAG Organisa- iet van Eijsden van loor Anders Jarryd >udig gewonnen i Indoor tennistoer- wil dat er volgend n Den Haag langere en worden gespeeld. flale tussen Jarryd en n Vajda in het voor eerst uitverkochte ust Sport was gister- ag binnen één uur en Jg minuten gepiept; -2. ,,Dat kun je 3500 kers eigenijk niet •en", vond ook Van n. Kort tevoren had kenbaar gemaakt in ekomst het 'best of systeem te willen hanteren. eerder aangekondigde Sn om voor de volgende (drie) jaren de nieuw in te stel len finale van de Europese se rie Challenger-toernooien naar Den Haag te halen, lijken inmiddels al wat meer kans van'slagen te hebben. Speler Udo Riglewski, die in de kwartfinale werd uitgescha keld door de latere winnaar Jarryd, heeft zich na zijn ver trek zelfs telefonisch nog eens uitgeput in complimenten. Dat sterkt Van Eijsden in de hoop dat tegemoet zal worden geko men aan zijn eisen voor het organiseren van wat officieel moet gaan heten de Peugeot European Challenger Finale. Eén dezer dagen verwacht hij van de hoofdsponsor te horen dat deze ook de komende jaren geld en auto's ter beschikking zal stellen. 15.000 van de afgelopen week", aldus Van Eijsden, die na vier jaar in Valkenswaard de afgelopen week voor het eerst onderdak had gekozen in Den Haag, waar hij naar schatting 15.000 kijkeqs mocht verwelkomen. „De zestien hoogst geplaatste winnaars van Europese Chal lenger-toernooien van dat jaar zullen vanaf woensdag tot en met zondag in actie komen. Alleen de spelers uit de top tien komen niet in aanmer king. Er moet minimaal 200.000 dollar aan prijzengeld op tafel komen. Behalve de eis dat er om drie gewonnen sets gespeeld moet gaan worden, heb ik ook voorwaarden ge steld voor de data. Verder heb ik als eis gesteld dat ik na twee of drie jaar de kans moet krijgen om te worden toegela ten op de agenda van de grote ATP-toernooien". Hilversummer Van Eijsden, tevens organisator van de Anders Jarryd geconcentreerd in actie op weg naar de zege in Houtrust. strijd op het Melkhuisje, heeft moeten afzien van zijn eis dat hij een spelersveld van 32 man moet kunnen aantrekken. En van de voorwaarde dat hij minstens vier 'wild cards' zou mogen uitdelen, om zodoende verzekerd te zijn van een aan tal Nederlanders als publiek strekkers. „Maar in de halve finales en in de finale zaten nu ook geen Nederlanders meer. En toch zat het vandaag (zon dag, red.) vol". ROB LANGEVELD Verder in deze sportbijlage: Gehoorzaam tennispubliek laat oren hangen naar tv. ELONA De Neder- paardesport is bij 'Sering van de internatio- tfppische federatie (FEI) jeelona in opspraak ge- 1 door dopinggevallen. >ut, veroorzaakt door on- Idheid, bij de fabricage ^edingsbrokken was de Het betreft de spring- I ruiters Jos Lansink en Piet Raymakers en vierspan-we reldkampioen Ad Aarts, die zijn wereldtitel door dat inci dent dreigt kwijt te raken. Twee andere, minder bekende Nederlanders, zijn eveneens betrapt maar moeten nog voorkomen. Hoewel er aan de gang van zaken stevig kan worden getwijfeld, voelde de tuchtcommissie van de FEI zich sterk genoeg sancties te treffen. Raymakers werd on langs al zonder mondelinge behandeling voor een maand geschorst, de namen van Lan sink en Aarts werden van de uitslagenlijst geschrapt van het evenement waar hun dieren werden „gepakt". De Neder landse hippische sportbond (NHS) heeft tegen de straf beroep aangetekend. De schor sing van Raymakers is daar door opgeschort. Raymakers' zaak dateert al van april, Lansinks rijdier Li bero H werd in mei betrapt tij dens het CSIO van Kopenha gen waar Nederland de lan- denwedstrijd won. Bij beide dopingcontroles werden spo ren gevonden van theobromi ne. Dat is volgens de zwarte lijst een opwekkend middel vergelijkbaar met cafeïne. Elders in deze sportbijlage: Barcelona '92 behoudt hippi sche onderdelen LONDEN De snooker-wereld is in beroering. Alex Higgins, de 'bad boy' onder de spelers, heeft permisse deel te nemen aan de World Masters, die begin januari op het programma staat. Veertien spelers, onder wie wereldkampioen Stephen Hendry, hebben gedreigd met een boycot. Higgins is door de wereldfede ratie WPBSA geschorst tot mei 1991. Wegens het in diskrediet brengen van het spel, zoals het officieel heet. In de praktijk om dat hij tegenstanders en arbiters met de keu bewerkte en spe lers, zoals bijvoorbeeld Dennis Taylor, met de dood bedreigde. Desondanks ontving Higgins een invitatie voor de première van het World Masters, dat een record bedrag aan prijzengeld (675.000 gulden) biedt. „Omdat", aldus promotor Hearn, „Hig gins een publiekstrekker is en de World Masters niet onder de vlag van de WPBSA valt". Rob Jacobs adviseert Oranje pressing -*■ I Monica Seles bijna bij roze Lamborghini IJssel Cup meer reünie dan schaatswedstrijd Alphense Boys pakt eerste periodetitel Tsjizjov naast Sijbrands Hockeyderby in voordeel LMHC Pover AZC toch tweemaal naar winst Leython blijft tweede Van der Wal mag niet telefonisch remise accepteren GRONINGEN Jannes van der Wal was ziek. „Barstende hoofdpijn", meldde hij monter na een avondje doorzakken. Maar vooral ziek van hoofdarbi ter Thorn Nobbe, die hij een ongelooflijke zeurpiet vond. Zaterdagmiddag kwam hij in aanvaring met Nobbe, gisteren meldde hij zich ziek. Bij aanvang van de tiende ronde zat hij dan ook niet achter het bord. Een reglementaire ne derlaag hing hem boven het eigenwijze hoofd, want van uitstel of verplaatsing wil de organisatie niets horen Tegen stander Mamima N'Diaye was minder kinderachtig. Hij had geen bezwaar tegen uitstel, maar stond machteloos tegen het standpunt van de organisa tie. Het tekende zijn sportieve instelling, dat hij zelf Van der Wal opbelde. De Malinees maakte de Groninger duidelijk dat hij niet op reglementaire gronden beide punten wilde inpikken, en stelde remise voor. Opnieuw lag de organi satie dwars. Een papieren re mise was niet geoorloofd. Dus werd Van der Wal telefonisch daarvan op de hoogte gesteld. Hij kwam alsnog. Per auto van de organisatie. Acht minuten en twaalf zetten later was het remise. En vertrok hij weer. Per auto van de organisatie. Elders in deze sportbijlage: Veel kritiek op falende or ganisatie. Geel de Leidse Courant cadeau Een prima idee voor een Sinterklaascadeau voor uw man of vrouw, opa of oma, voor zoon of doch ter. Kortom, voor iedereen die graag op de hoogte wil blijven van het belangrijkste nieuws: geef ze een geschenkabonnement op de Leidse Courant. Het abonnement loopt van 6 december 1990 t/m woensdag 16 januari 1991 en kost slechts 20,-. Op pakjesavond zelf staat u niet met lege handen, want u ontvangt van ons een fraaie cadeaucheque die u de gelukkige kunt overhandigen. Als u nu de bon invult en vóór 1 december aan ons toestuurt, zorgen wij ervoor dat u de cheque tijdig in huis hebt en de krant vanaf 6 december op het aangegeven adres wordt bezorgd. Met betalen verzoeken wij u te wachten tot u van ons een acceptgiro hebt ontvangen. BON VOOR GESCHENKABONNEMENT Het geschenkabonnement op de Leidse Courant is bestemd voor: Naam:Voorl.: Straat: Plaats: Postcode: Telefoon: Deze ontvangt de krant van 6 december 1991 t/m 16 januari 1991 Stuur de cadeaucheque en te zijner tijd ook de acceptgiro naar: Naam:Voorl.: Straat: I Postcode:. 1 Datum: _Plaats: (voor controle bezorging) i i i Handtekening: Stuur deze bon in een open envelop, postzegel niet nodig, aan: j Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. CcidócSoiitaTit LimBUMJUH

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11