The Simpsons: Malle humor en emotie Sevilla en de Grote Sprong Voorwaarts wordt gezien als 'niet-geschikt-voor-kin- deren'. Fox begreep echter dat het een show voor volwassenen en niet voor kinderen was, hoewel ik wist dat kinde ren ervan zouden genieten. Bart houdt zich tenslotte bezig met dingen, die scholieren graag zouden doen. Ik was veel banger dat volwassenen er niets aan zouden vinden, er worden tenslotte zo ontzettend veel slechte cartoons ge maakt. Wij kozen dus voor malle.humor en emotie. Dat laatste was vooral een idee van producer James L. Brooks. Hij zei: 'we moeten proberen momenten in de show te creëeren dat mensen vergeten dat ze naar van die lelijke stripfiguurtjes zitten te kijken". God „Weet je, soms voel ik mij net een beet je God. Ik heb die figuurtjes verzonnen en die zijn nu een heel eigen leven gaan leiden. Maar ze blijven gemakkelijk te hanteren, ze halen buiten beeld geen rare streken uit zoals echte acteurs soms doen. Het is echt een prima baan om manager van een stripfiguur te zijn. Aan het begin van een nieuw seizoen ga ik met alle schrijvers in een kamer zitten en wissel ideeën met ze uit. Een secreta resse, het arme mens, schrijft alles op wat we tegen elkaar zeggen en zo worden de verhalen geboren. Daarbij is de gou den regel dat we er vooral zelf plezier aan moeten beleven". „Er wordt ontzettend veel herschreven. Dat gaat soms zover dat er na uitzen ding nog dingen worden veranderd. Sommige afleveringen zijn hierdoor in de herhaling aangenamer om naar te kij ken dan de eerste keer. Als van stripverhalen, zou ik het leuk den als 'The Simpsons' wat kregen. Sinds vorig jaar is het >der de cartoons wat minder maar wat niemand schijnt is dat het succes van 'The danken is aan de fantastische scripts, deze strip gaat het om knappe schrij over domme mensen. Waar we denken is een biscoopfilm. Het bleem is alleen dat we nog geen script hebben. Ik ben echter niet plan mij in dat avontuur te storten leen maar omdat er een hoop geld verdienen valt". Levend voorbeeld „Mijn ambitie is altijd geweest om elke tak van het medium succes te h ben. Ik teken nog altijd een strip vooiJAC krant; 'Life In Heil', die ietwat wildei I gekker is dan 'The Simpsons'. Hij s en inmiddels in bijna driehonderd kran Overigens is een van mijn kinden men onlangs uitgekomen. Ik heb al vor een flipperkast willen ontwerpen en ere is nu gebeurd. Niet de machine zelf ofte tuurlijk, maar wel de grafische vorn;^ ving. Er bestaat nu dus een Simps(ra^ flippermachine. Waar ik nu naar uitk is het werken met echte acteurs. Het I mij zoveel gemakkelijker dan het wer iJze met stripfiguren. Tenslotte moet mis handeling worden uitgetekend. Wat [jd wil zeggen dat ik genoeg heb van stri u^( guren. De realiteit van het stripverl is fantastisch. Het is een droom die )e l kelijkheid wordt... Elke keer weer", an HANS P arm jpul SEVILLA - De stadsklokken van Sevilla zijn sinds het begin van de wintertijd ge woon een uur vooruit blijven staan, alsof het deze Zuidspaanse stad niet snel ge^ noeg 1992 kan zijn, het jaar van de Gro te Sprong Voorwaarts. Van de tijd van kort na Christopher Columbus in één keer naar de 21e eeuw. Ooit, nog verder weg in het verleden dan onze eigen 'Gouden Eeuw', was Sevilla dc hoofdstad van de Nieuwe Wereld (Amerika), het centrum van een rijk waar de zon nooit zou ondergaan. Dat gebeurde toch. Het Spaanse rijk ging ten onder zoals bijna alle andere grote we reldrijken ten onder zijn gegaan, maar bijna nergens hebben de effecten daarvan zo lang en zo diep doorgewerkt als hier in het hart van Andalusië, de zuidelijkste provincie van Spanje - zonovergoten, geïsoleerd en verarmd. Vanaf volgend voorjaar gaat dat allemaal veranderen. Op paasmaandag (20 april 1991) opent de Spaanse koning Juan Carlos in Sevilla de wereldtentoonstel ling Expo '92. Wanneer op 12 oktober de poorten achter de laatste bezoekers wor den gesloten, staat Sevilla al met één been in de 21e eeuw. In zes maanden tijd wordt een achterstand van decennia, zo niet van eeuwen, weggewerkt. „Zeggen ze", zeggen ze in Sevilla, want veel inwoners moeten het allemaal nog maar zien gebeuren. Te vaak zijn belof tes van de centrale regering onvervuld gebleven en ook nu heeft Madrid een ste vige vinger in de paella. Het feit dat pre mier Felippe Gonzalez en veel van zijn medewerkers uit Sevilla komen, doet aan dat wantrouwen weinig af. Eerst zien, dan geloven, zo lijkt het devies. In een blik gevangen Vanaf de Puente San Telmo, een van de vele bruggen over de Guadalquivir, de ri vier waaraan Sevilla zijn bestaan dankt, zijn heden, verleden en toekomst van Se villa in één blik te vangen. Op de rechte roever van de rivier de wandelpromena des van de Paseo de Cristobal Colón, vooral 's avonds een geliefd ontmoe- ZATERDAG 17 NOVEMBER 19 'Eat my shorts, dude', 'Have a cow, man' en 'No autographs please'. Het zijn de gevleugelde uitdrukkingen van de meest geliefde stripfiguur van Amerika: Bart Simpson. Dit recalcitrante ventje, dat zich met zijn gedrag openlijk verzet tegen autoriteiten, is de held van menig scholier. Net als de rest van de familie Simpson haat je hem, of je sluit hem in je armen. Een tussenweg is er niet. In Amerika is de onorthodoxe tekenfilmreeks, gemaakt voor volwassenen maar even geliefd bij tieners, inmiddels uitgegroeid tot een rage. Overal waar je kijkt, blikken de leden van die knotsgekke familie met hun veel te grote ogen je aan, zelfs als je bij de Burger King in alle rust een hamburgertje zit te eten. MATT GROENING MOET ER VOORAL ZELF PLEZIER AAN BELEVEN 'Het Tijdperk der Ontdekkingen' is het thema van de wereldtentoonstelling Expo '92 die van april tot oktober 1992 wordt gehouden in het Zuidspaanse Sevilla. Met de vijfhonderdste verjaardag van de ontdekking van Amerika als uitgangspunt wordt in meer dan honderd paviljoens een overzicht gegeven van wat de mensheid in de voorbije vijf eeuwen tot stand heeft gebracht. Expo '92 is door het Internationale Tentoonstellingen Bureau, de wereldwijde organisatie die toezicht houdt op de Expo's, uitgeroepen tot een universele wereldtentoonstelling. De laatste uit deze categorie vond in 1970 plaats in het Japanse Osaka. Nadien zijn er alleen gespecialiseerde Expo's gehouden, zoals die in 1986 in het Canadese Vancouver over transport. Wat betreft het aantal deelnemers is Expo '92 nu al een succes. Waren in Osaka nog 77 landen aanwezig, in Sevilla zijn dat er straks 110, Daarnaast neemt een groot aantal bedrijven en internationale organisaties aan de wereldtentoonstelling deel. Expo '92 staat overigens niet uitsluitend in het teken van vooruitgang en technologie. De avonduren zijn gereserveerd voor een breed scala aan culturele evenementen, waaronder opvoeringen van alle grote opera's die zich in en rond Sevilla afspelen. De Spaanse autoriteiten verwachten gedurende de 175 dagen dat de Expo open is meer dan twintig miljoen bezoekers, de helft Spanjaarden en de andere helft toeristen, voornamelijk vakantiegangers uit de badplaatsen aan de Costa Blanca en de Costa del Sol. EXPO'92 MOET ZUID-SPANJE BIJ EUROPA BRENGEN CeidócSoirtaTit j£ LOS ANGELES - „Of Michael Jackson binnenkort met Bart Simpson over het scherm stapt, is nog lang niet zeker. We hopen na tuurlijk van wel. Ook dat verhaal hoort thuis in de enorme stroom geruchten die over The Simpsons de ronde doen. Ik vind het wel grappig dat er wordt geroddeld over niet bestaande figuren,' ten slotte zijn de sterren uit succesvolle series vaak onderwerp van ge sprek", zegt Matt Groening (36), de geestelijke vader van The Simp sons, de stripserie die elke woens dag en zondag bij RTL4 is te zien. Zijn succes op televisie begon in 1987 toen producer James L. Brooks (Oscar- en Emmy-winnaar, maker van 'Terms Of Endearment') hem vroeg dertig se conden durende filmpjes te maken voor de uiterst populaire 'Tracey Ullman Show'. „Ik creëerde de familie Simpson in vijftien minuten, deed wat ik altijd had gedaan. Ik tekende figuurtjes met veel te grote ogen en geen kin. Dat doe ik al sinds de vijfde klas van de lagere school". Het succes van die korte stripverhaaltjes bleef ook J)ij productiemaatschappij Fox niet onopgemerkt en dus kreeg Matt het verzoek een serie van dertien half uur durende shows te vervaardigen. „Ik had enorm veel vertrouwen in The Simp sons, maar dat het succes zo snel zou komen, had zelfs ik niet verwacht". „Door het succes kregen we plotseling ook met het fenomeen merchandising te maken. Hoewel het op een explosie lijkt als je hier in Los Angeles rondloopt, hebben we het in de hand. Hoewel... We plakken de beeltenis van Homer, Marge, Bart, Lisa, Maggie en grootvader Abra ham niet op elk produkt. We houden niet zo van die 'labelslabbing', maar er zijn altijd piraten op de kust. Neem het t-shirt met Bart als neger. Fantastisch... Dat geeft toch aan dat iedereen zich met Bart identificeert". 'The Simpsons' is niet langer het werk van Matt alleen. „Ik heb de karakters ontworpen, heb de supervisie en ben bij het schrijfproces betrokken. Maar het succes van 'The Simpsons' is te danken aan een team. Het is misschien pijnlijk om te zeggen, maar ook ik ben vervang baar geworden. Er werken ongeveer tachtig animators in Hollywood aan de serie en nog eens een paar honderd in Korea. Laat ik zeggen dat het creatieve proces zich hier in Hollywood afspeelt en dat het camera-werk, het inkleuren en het schilderen van elke beeldje in Korea gebeurt. Het is een kwestie van geld. We zouden deze show onmogelijk op het scherm kunnen brengen als alles in Hol lywood zou moeten gebeuren. Kijk, een aflevering kost nu al tussen de 500.000 en 700.000 dollar en dan verdien ik niet eens het salaris van Bill Cosby... (la chend) Daar werk ik nog aan". Onorthodox 'The Simpsons' is een onorthodoxe stri preeks. Matt: „Daar hebben we bewust voor gekozen. Zo hebben we geen car- toon-achtige geluidseffecten of van die typische tekenfilm-clichés als een figuur Roestbruine staken vormen nu nog het skelet van wat straks dit futuristische moet worden: het paviljoen van de grote ontdekkingen. De bol is het Imax-theater paviljoen. ke paviljoens verrijzen; het een nog ristischer dan het ander. Minstens zo geavanceerd als wat er alle maal boven de grond zal verschijnen, is hetgeen de afgelopen jaren allemaal in de bodem van Cartuja is verdwenen. Een ingenieus stelsel van bomen, heggen, fon teinen, watervallen en onder het trottoir lopende kanaaltjes moet zorgen dat het zelfs bij typisch Zuidspaanse temperatu ren aangenaam vertoeven is op het Expo-terrein. De tweede bodemschat van het eiland is het enorme netwerk van glasvezelkabels en andere ultra-moderne communicatie-verbindingen. Wat dat be treft bevindt dit stukje Spanje met een oppervlakte van 215 hectare zich al een heel eind in de 21e eeuw. Grote sprong Om die Grote Sprong Voorwaarts van Andalusië naar de 21e eeuw is het uitein delijk ook allemaal te doen, alle hoogdra vende taal van de organisatoren over vrede, solidariteit en wederzijds begrip ten spijt. EXPO '92 is vooral bedoeld om Andalu sië en Sevilla uit hun isolement te halen en op te stoten in de vaart der volkeren, zodat de provincie niet langer louter en alleen afhankelijk hoeft te zijn van het massa-toerisme aan de volgebouwde kus ten. Daartoe investeert de regering tien tallen miljarden peseta's in de infrastruc tuur. De autoweg van Madrid naar Sevil la (525 kilometer) wordt gemoderniseerd zodat de reistijd gehalveerd kan worden. Er komt een directe TGV-verbinding met de hoofdstad, inclusief een geheel nieuw station, en het vliegveld van Sevil la krijgt een eigentijds stationsgebouw. De ultra-moderne voorzieningen op het Expo-terrein zelf dienen intussen als lo kaas voor high-tech-ondernemingen. waarvan al verschillende hebben aange kondigd dat zij in 1993 onderzoeksinsti tuten op Cartuja zullen vestigen. In kleurrijke gidsen, boeken en wordt Sevilla geschetst als het hart van de Westeuropese dustrie. Wie een paar dagen in Sevilla merkt tot zijn grote verbazing dat loofsbelijdenis van de vooruitgang de techniek in de stad zelf nog lijks weerklank vindt. Barcelona beeld mag dan al enkele jaren de ban zijn van de die - ook in '92 - hoofdstad worden gehouden; in valt van een 'EXPO-gevoel' nog wé te merken. Men lijkt vastbesloten v< lopig nog even de kat uit de boom te ken, voor de eerste stap over de dren van de 21e eeuw wordt gezet. Daarnaast is er ook ook kritiek. Zov Expo '92 met zijn miljoenen bezoe tech-virus van Cartuja zou het spec karakter aantasten, dat de stad nu J a zo'n aantrekkelijke bestemming rria Sevilla zal straks, kort gezegd, Sei niet meer zijn. Anderen klagen ovei*"1, hoogte van de toegangsprijzen (tussei zestig en tachtig gulden p.p.) die een gewoon gezin uit Sevilla niet zij betalen, de stijging van de prijzen vai huizen en het almaar drukker worde^ T bouwverkeer. De organisatoren van de wereldtentc stelling kunnen daar echter niet mee ten. Columbus werd aanvankelijk niet serieus genomen, maar toen hij maal uit de Amerika's was teruggeki beleefde Sevilla een ongekende bloeiF-' was het gedurende meer dan honi jaar de rijkste stad ter wereld. Misschien is het inderdaad zo dal honderden monumenten, patio's, nen, kerken, kapelletjes, fonteinen steegjes die van toen dateren een eei heidswaarde hebben. Dan is voor S< de confrontatie met de 21e eeuw voorbaat gewonnen. JOS TIMM1 Se in- in de lucht laten doorlopen om hem er dan achter te laten komen dat hij geen grond meer onder de voeten heeft. Maar waar ik echt heel blij mee ben, is dat we geen ingeblikte lach gebruiken. Druk van bovenaf kennen we ook niet. Daar ben ik even bang voor geweest. In het begin kreeg ik nog wel eens een opmer king over wat wij omschrijven als 'sub tiele humor', maar wat in televisie-land tingspunt voor de (jongere) inwoners van Sevilla. Hier hebben neonlicht en pop muziek de mysterieuze romantiek van Carmen definitief verdrongen. Hoog boven dit alles uit torent de Giral- da, de toren van de kathedraal, waarvan het onderste deel ooit de minaret was van een moskee uit de tijd dat de stad in het bezit was van de Moren (712-1248). Anders dan de minaret vermocht de moskee geen indruk te maken op de Middeleeuwse bouwmeesters. Op de plaats van het islamitische gebedshuis verrees tussen 1402 en 1506 de op twee na grootste kerk van Europa. Alleen de St. Pieter in Rome en St. Paul's in Lon den zijn groter. Nóg domineert de Giralda het stads beeld, maar slechts enkele kilometers verderop gloort het nieuwe Sevilla. Voor al aan het begin'van de avond steken de hijskranen en futuristische bouwwerken op het Expo-terrein scherp af tegen de oranje gekleurde hemel. Meer dan vijf eeuwen lang heeft de Giralda de vooruit gang kunnen weerstaan, maar hoe het haar in de 21e eeuw zal vergaan is nog lang niet zeker. In die zin is heel Sevilla één groot Expo-terrein: een onophoude lijke confrontatie van verleden en toe komst, een fascinerende tweestrijd tussen traditie en vooruitgang. Nergens is dat contrast evenwel scherper te zien dan op het eigenlijke Expo-ter rein, het eiland Cartuja. Die naam komt van het uit de vijftiende eeuw daterende Kartuizer klooster van Santa Maria de las Cuevas, waar Columbus zijn reis naar de Nieuwe Wereld voorbereidde en waar hij gedurende meer dan twintig jaar be graven heeft gelegen. Terwijl de ruïnes van het klooster met engelengeduld worden gerestaureerd zijn tientallen lassers een paar honderd meter verderop tot diep in de avond bezig sta len balken aan elkaar te lassen. Die roest bruine staken vormen het skelet van het paviljoen, dat straks geheel gewijd zal zijn aan de grote ontdekkingen. Alles bij elkaar zullen er volgend jaar rondom het Het klooster op La Cartujaeen oase van Middeleeuwse rust in een stukje Spanje dat de stap tracht te maken naar de 21e eeuw. De familie Simpson met Lisa, Homer, Bart, Marge en Maggie. TEKENINGEN: MATT GROENING

Leidse Courant | 1990 | | pagina 30