Vergelding geneest niet Is Preken voor de flower- pöwergeneratie kerk wereld Uitzegenen mST Ceidóc Sou/tont GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSoiruwt zaterdag 17 november 1990 pagii iki Gladio en de oorlog MOCHT ons land ooit weer door een vreemde moget' a< worden bezet, dan zal een regering in ballingschap i het duister tasten over wat zich in het bezette vaderla jwij speelt. Een select gezelschap burgers en militairen zal aa ren als de geheime oren en ogen van het verdreven la t0( stuur. Die ondergrondse inlichtingendienst zal tevens nS ren met woord en daad de morele weerbaarheid van derlandse bevolking te verhogen. De betreffende burj jnj, militairen zijn reeds aangewezen. Zij weten wat va une wordt verwacht en beschikken over de middelen 01 iva van hun illegale taak te kwijten, mocht de nood aan d mi® komen. :on< VERBAZINGWEKKEND is het bestaan van die orgai op zichzelf allerminst. Een regering behoort op alles i voorbereid. Aan de vooravond van de Tweede Wereldi -■ was ons land nergens op voorbereid, zeker niet op een I ting. De gevolgen waren desastreus. Tal van goede vad I ders hebben het leven verloren bij pogingen verzetsorg I ties van de grond te krijgen in een tijd waarin je er goi J deed niemand te vertrouwen. In de jaren vijftig, met de Duitse bezetting vers in h heugen en een Russische bezetting als spookbeeld voorn heeft het kabinet onder premier Willem Drees de histcaaI les omgezet in een paar praktische voorzorgsmaatr ey 'voor je weet maar nooit'. Een daarvan was de opri!1C van een spionage- en sabotagenetwerk dat in oorlogsti in worden geactiveerd. Dat geschiedde uiteraard in het i lP^ Paus ontmoet Gorbatsjov opnieuw VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft morgen opnieuw een ontmoeting met Sovjetpresident Michail Gorbats jov. Het gesprek, waarvan het tijdstip nog niet vaststaat, heeft plaats op verzoek van Gorbatsjov. Vorig jaar december was er ook een ontmoeting. Hij verblijft zondag zes uur in Rome op doorreis naar Parijs, waar maandag de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking .in Europa begint. Gorbatsjov zal een vriendschapsverdrag ondertekenen en twee verdragen op gebied van deeconomische samenwer king. Voorts heeft hij een ontmoeting met president Francesco Cossiga en premier Giulio Andreotti. Gorbatsjov neemt boven dien de Fiuggi-prijs in ontvangst voor zijn werk ten gunste van de rechten van de mens. Gedachtenisdienst voor ds. Doucé DEN HAAG Vanmiddag vindt in de Haagse Ontmoetings- kerk (Loosduinen) een gedachtenisdienst plaats voor de Franse homopredikant Joseph Doucé. Hij streed tegen discriminatie vanwege sexuele geaardheid en was geruime tijd spoorloos. Hij blijkt te zijn vermoprd: zijn lichaam werd onlangs gevonden. Vermoedelijk zijn bij de moord overheidsfunctionarissen be trokken. Na afloop van de dienst (aanvang: 15.00 uur) wordt een petitie aangeboden aan de Franse ambassade. Daarin wordt onder meer aangedrongen op opheldering van de affaire Doucé. De Nederlandse baptistenpredikant dr. J. Reiling gaat voor in de begrafenisdienst die in Parijs wordt gehouden. Ds. Doucé was voorzitter van de Nederlandse ds. Brussaardstich- ting, die zich onder meer bezig houdt met de pastorale zorg on der sexuele minderheden. De schrijvers van kranten, pamfletten en tijdschriften, zij zijn de werkelijke kerk in een modern land. Thomas Carlyle (1795 - 1881) door Marinus van der Berg Dokkum is een prachtig ge restaureerd vestingstadje. De meest noordelijke stad van ons land. Een genoegen om er op een zonnige novemberoch- tend rond te wandelen. Ik was er uitgenodigd door de drie plaatselijke ouderenbonden. De nacht bracht ik door in een hotelletje. Voordat ik terug reisde, wandelde ik nog een uurtje rond. Daarna ging ik weg, maar niet zonder nog even achterom te kijken als wijze van groeten. Dokkum is zo'n stadje, woon plaats voor mensen, dat je iets doet. Als iets je wat ge daan heeft, ga je niet zomaar weg. Het weggaan is geen drama, maar wel een klein ge beuren, zoals een rimpel in het water van de stadsgracht. Dit weggaan, slaat geen won den in je ziel, maar je staat er even bij stil. Heel anders is het natuurlijk als je geboren en getogen Dokkummer bent. Weggaan, weg moeten gaan, kan dan wel wonden slaan. Je kunt aan mensen gehecht raken, maar ook aan een woonplaats, een streek, een dorp. Wachtende op de bus, begon ik te mijme ren over de vele soorten van weggaan. Ik moest denken aan mensen die door omstan digheden genoodzaakt zijn om huis en grond te verlaten. Een gedwongen verhuizing. Vluch telingen moeten hals over kop weg. Ze hebben niet de tijd om weg te gaan en hun huis en grond te groeten. Wie het ziet aankomen en zich voorbe reiden kan, heeft de kans om nog eens met zijn geest door het huis te dwalen. Je kijkt nog eens naar de kamers, de gangen, de deuren en zegt ze vaarwel. Wie jarenlang in hetzelfde huis gewoond heeft, gaat er niet zomaar weg. Je doet jezelf niet zomaar de deur uit, zoals je een vuilniszak buiten zet. De laatste keer dat je deur uit gaat markeert een belangrijk levensmoment. Ze is als een grenspaal die de overgang naar een ander gebied aan geeft. Ik moet dezer dagen denken dat we vroeger een huis-inzegening kenden en ook nu gebeurt dat nog wel. Het intrekkers-feest in de vorm van een maaltijd is een oud gebruik in sommige stre ken. Maar ik heb nooit ge hoord van een uit-zegening: op een bijzondere wijze het huis groeten bij het weggaan. Zegenen is een wijze van groeten. Vaak in de Naam van. Toch kan ook uitzegenen zinvol zijn. Vooral op bijzon dere momenten: je wordt ou der en gaat kleiner wonen. Of je kunt niet meer thuis blijven en gaat op kamers wonen. Of je moet vanwege ziekte je huis verlaten. De laatste avond in je oude huis is een bijzondere avond. Die avond zou je je huis kunnen uit-zegenen door te herinneren, in stilte en met verhalen, terugdenken aan het goede en aan de pijn die er was, door te danken voor de ontvangen zegen en te huilen om verdriet en pijn, misschien ook door te vergeven, zuive ren wat vertroebeld raakte van mens tot mens. Zo'n moment van uit-zegenen kan er ook zijn als een gestor vene uit huis wordt gedragen. Dat is een teder en gevoelig moment. Ik griezel van de ge woonte om een overledene in zo'n zwarte plastic zak te doen. Ik heb gezien dat het ook anders kan. Eerst samen zijn, een moment van stille herinnering, een enkel woord op de wijze van bidden. Het huis zal nooit meer zijn, zoals het was. Het huis begint een nieuwe periode. Vaak van leegte en stilte, die intreedt als de overledene over de drempel is gedragen. Uit-ze genen is als het uitzwaaien dat je soms op stations zo harts tochtelijk kunt zien bij mensen die elkaar lieven. Er zijn mo menten waarop je niet weg gaat zonder te groeten. Dokkum is een vestingstadje. Vroeger een zee-haven. Plaats van thuiskomen, veiligheid vinden en plaats van het onze kere weggaan. Een plaats die weet heeft van uit-zegenen, opdat de reizende-wel-thuis- komst. Gegeven de weerloosheid: Een por tret van Abel Herzberg. IKON-tele- visie. Zondag, Nederland 3, 21.50- 22.40 uur HILVERSUM Van de vo rig jaar op 96-jarige leeftijd overleden Amsterdamse jood se schrijver Abel Herzberg is de klassiek geworden uit spraak dat de nazi's niet zes miljoen joden vermoord heb ben, maar zes miljoen maal één jood. Toen nazi Adolf Eichmann begin jaren zestig terecht stond, verdedigde hij de op vatting dat ze hem beter met een parachute boven Beieren konden droppen en hem te ruggeven aan de Duitse rege ring. Die moest dan maar zien wat ze met hem zouden doen. En van de drie van Breda vond Abel Herzberg, zo ver telt zijn vriend Huub Ooster huis, dat ze die ,,met een schop onder de kont" de grens over moesten zetten. Want van haat, wraak en ver gelding, daar wilde de overle vende uit het concentratie kamp Bergen-Belsen niet van weten. Wraak geneest niet. „Door toe te geven aan de haat bereik je de bevrijding van de benau wenis van het kampsyndroom niet", schreef Herzberg. „Je moet leren begrijpen dat je een moordenaar niet betaalt moet zetten met zijn eigen munt, maar met die van jouw. Die munt dient vrij te zijn van de idee der vergelding en niet besmet met de haat, die hem tot levensbeginsel ge strekt heeft. Daarmee wordt je een vrij mens". Morgenavond zendt de IKON-televisie een portret ter nagedachtenis van Abel Herzberg uit. In gesprekken met mensen die Abel Her zberg goed hebben gekend en op plaatsen die een rol speel den in zijn leven filmde Yaèl Koren een levensschets. Abel Herzberg, een man die altijd vragen had waar geen antwoord op was. Zo typeert zijn kleinzoon Tamir Her zberg de Amsterdamse schrij ver en advocaat. Zeker, waar om God het toeliet dat de jo den door de nazi's omgebracht werden, is een vraag die hem al in het concentratiekamp heeft bezig gehouden. Maar meer nog, later in zijn leven, de vraag waarom zoveel joden zonder vorm van verzet de gaskamers in gingen. Her zberg stelde daartegenover de machteloosheid en de weer loosheid als een humanistisch ideaal, dat tegelijkertijd een vorm van verzet inhoudt, een innerlijk gevecht, dat ieder mens moet leveren om niet te vervallen tot hetzelfde nivo als de beulen. Dr. Louis Tas, neef van Abel Herzberg, die ook Bergen-Bel sen overleefde, vindt de gees teshouding, dat wraak en ver gelding niet geneest, neuro tisch. Een uiting van een he laas opgelopen verkniptheid, zegt hij in de film. Want de helft van de joden die de gas kamers hebben overleefd, hebben last van overlevings- schuld. En de andere helft, die eigenhandig een Duitser hebben doodgeslagen, niet. „Abel Herzberg vergist zich er lelijk in. Wraak geneest wel degelijk." Ook zijn zoon Ab Herzberg, die in Israël is gaan wonen, keert zich scherp tegen het diep humanistische gedachtengoed van zijn vader. „Geleuter en gezannik, dat het goed doet voor het Hol landse publiek, maar voor die psychologische fijnzinnighe den hebben de joden in Israël geen geduld Abel Herzberg zag altijd meerdere kanten van de zaak. Zijn leven en denken illustre ren die ambivalentie. Hij wist van te voren dat er een ver schrikkelijke oorlog ?ou ko men, maar hij vluchtte niet. Hij was voorzitter van de Zio nistenbond, maar kwam er nooit toe naar Israel te emi greren. Hij koesterde humani taire ideeën, maar bleef zich afvragen of ze wezenlijk bij droegen aan de opbouw van een minder geweldadige we reld. „Hoe kunnen wij en de Schrijver Abel Herzberg geslachten die na ons komen, verder denken, voelen, lief hebben en werken, kortom leven, nu de beschaving ge bleken is te kunnen vergaan en de mensen hebben getoond tot een horde teugelloze roof dieren te worden?", schreef hij. „Ik teken in mijn opstel len de mens, waartoe hij in staat is. Laten we niet te snel denken dat we beter zijn dan die kampbeul en die SS'er. Dat zouden gelijke omstandig heden pas kunnen bewijzen en aantonen. Juist daar moet de mensheid op gewezen wor den. Dat doet misschien te rugdeinzen voor een nieuwe oorlog. Wij zijn als doorsnee mens niet te vertrouwen." Al op zijn veertiende keerde Herzberg de formaliteiten van de joodse godsdienst de rug toe. Maar zijn joodse achter grond werkte levenslang door in zijn manier van denken. Niet het vinden van universe le antwoorden was voor Her zberg het belangrijkste, maar het kwam er op aan op de juiste manier met de vragen FOTO: SP bezig te zijn. Vragen die Abel Herzberg tot een van de grootste schrijvers heeft ge maakt, die Nederland deze eeuw heeft voortgebracht. Want het stellen van de vraag is vaak ook al het antwoord geven, aldus zijn kleinzoon Tamir Herzberg. „Gegeven de weerloosheid" is een inspirerende film gewor den over een man, wiens ge dachtengoed tot ver over zijn dood zijn waarde zal blijven behouden. THEO KRABBE Slechts enkele zinnetjes in het boek, op de vingers van een hand te tellen en dan nog in terugblik ver woord, verraden iets van de motivatie die Herman Pijfers moet hebben ge had nadat hij in 1963 de boekenreeks Ambo had opgezet. En dat wordt dan negatief geformu leerd: „Het geloof, de be zieling van toen zijn ge doofd in de poolwinden die daarna zijn opgesto ken". Het is al vaker gezegd. Geen uitgever heeft zo goed de op vattingen in katholiek Neder land in de naconciliaire perio de gepeild en vorm gegeven als uitgeverij Ambo. En als dat laatste nu nauwelijks meer kan, dan denk je aan die poolwinden die voor meer dan een betekenis vatbaar zijn. Uit de aard der zaak vervul len uitgevers hun rol in de schaduw van de auteurs die ze uitgeven en steeds vaker komt het voor dat ze geen en kele binding meer hebben met hun produkt. Pijfers was daarentegen met hart en ziel bij zijn boeken betrokken en omdat die boeken van hem zo'n opmerkelijke rol hebben gespeeld is het verhaal van de uitgever zelf die voor deze boeken heeft gezorgd ook het kennis nemen waard. In Alles heeft zijn tijd - een verwijzing naar de Prediker die door hem in een nieuwe vertaling van Pé Hawinkels en Pius Drijvers werd uitge geven - houdt Piifers zich bij zijn leest en als hij dan toch nogal uitvoerig vertelt over zijn jeugdjaren als arbeiders- jongetje in Rotterdam zuid, is dat omdat die uitgeversactivi teiten het niet zonder die voorgeschiedenis kunnen stel len. Hageveld Pijfers zat vier jaren op Hage veld toen hij daar werd weg gestuurd omdat hij, gek als hij op boeken was, een literaire Herman Pijfers studie in zijn bezit had die niet vooraf door de censor van het seminarie was goed gekeurd: Parlando van Du Perron. Bepaald geen schok kend boek, maar voor lectuur op Hageveld gold nu eenmaal dat zij alleen maar cum licen- tia superiorum genoten mocht worden En Pijfers die een passie had voor literatuur, hield zich daar niet aan. In dat leven op het seminarie in de jaren dertig lag al die span ning met die steeds verder af wijkende buitenwereld beslo ten die drie decennia later zou ontaarden in de grote uit tocht. Maar ondanks die spanning overheerst bij hem de loyali teit jegens het eigen milieu. Met een fonds uit zijn paro chie had Pijfers op Hageveld kunnen studeren en toen hij uit het seminarie terugkeerde mocht hij zijn studie op een katholiek gymnasium afma ken. En zo monomaan was die katholieke wereld niet of er was toch al van alles in bewe ging dat hem aansprak. In de jaren zestig kreeg hij' nadat hij als redacteur van de Katholieke Illustratie ver geefs geprobeerd had de deur voor nieuwe ontwikkelingen te openen, zijn kans bij Fon tein. Deze uitgeverij was op gezet door een oud-medewer ker van de eveneens katholie ke uitgever Het Spectrum. Fontein gaf boeken 'uit van zedelijke speelruimte voor ka tholieken werd bij hem tot het uiterste toe benut, maar bleef het dan bij: echt ver nieuwend waren ze niet. Dat gold wel voor boeken van Heinrich Böll en Graham Greene, geen vertegenwoor digers van een getto-katholi- cisme, maar misschien zagen de Nederlandse katholieke uitgevers ze daarom wel niet staan en dus kwamen ze bij algemene uitgevers in verta ling uit. Verstarring was er dus al getuige het beleid bij een blad als de Katholieke Il lustratie dat volgens Pijfers door de directie toch in de eerste plaats als een werkge legenheidsproject werd ge zien. Maar de vernieuwing kreeg elders in ieder geval op dat moment sterkere kansen. Ironie Pijfers is de eerste om er de ironie van in te zien. Voor de aanduiding van zijn nieuwe boekenreeks koos hij, die bij de KI gesmaald had op het bij tijd en wijle traditionele ge preek waarin het blad op hoogtijdagen verviel, het wel luidende latijnse woord ambo. De meest bekende betekenis ervan is 'beide', maar het kan in het kerklatijn ook een preekgestoelte aanduiden dat zowel voor epistel- en evange lielezing dient. Pijfers bleek er een uiterst in ventief gebruik van te ma ken. Het eerste boek dat hij naar een idee van hem zelf op de markt bracht was Uit het Rijke Roomse Leven, dat B. F. Brinkel, alias Michel van der Plas, nader zou uitwerken en de criticus Kees van Fens van een uitvoerig nawoord zou voorzien. Het boek bleek op het juiste moment geko men en het werd prompt na gevolgd maar niet geëvenaard voor de andere zuilen. Er zou den vele andere bestsellers volgen die weliswaar nu vol komen vergeten zijn, maar toen een schot in de roos wa ren. De tv-toespraken van bisschop Bekkers bijvoorbeeld of een verzamelbundel 'Over de priester', waar namen aan verbonden waren van Corne- lis Verhoeven en pater van Kilsdonk. Nog zo'n bestseller was het boek van Cornelis Verhoeven die zijn eersteling 'Rond de leegte' bij Ambo te vondeling legde. Het werd een groot succes. En het hield niet op. Pijfers kwam in aanraking met Fort- mann die tot een idool zou uitgroeien. Fortmann noemt hem een clericale heer die zijn wetenschappelijk werk veel belangrijker vond dan zijn stukken voor de Volks krant. Pijfers zag het belang van die stukken die achteraf meer weerklank vonden dan zijn diepgravende godsdiens- psychologische studies. In 1972 verscheen Heel de mens, een bundel artikelen van Fortmann twee na zijn dood, dat welsprekende plei dooi voor de relevantie van de religieuze erfenis waarmee zoveel confessioneel getinte organen vervolgens hun voor deel zouden doen. Maar dat is ook het moment waarop het einde van de ver nieuwing in de rk kerk zicht baar is. Het fonds wordt bre der en nog succesvoller met het werk van Foudraine 'Wie is van hout', het begin van de hausse in de antipsychiatrie en dat vanwege zijn enorme oplage bekend stond als 'Wie is van goud'. Het boek van Cri Stellweg, 'Deze aarde ver laten', markeerde weer een andere behoefte, die waarin een waardige weg werd gewe zen naar euthanasie. Godsdienst RK domineert het Ambo-fonds dan al lang niet meer, ook al blijft het onder dak aan die uitgaven bieden zoals die van het Thijmge- nootschap waarin het behoud van een leefbare religieuze cultuur "Pijfers zegt het zo: 'Ik wilde uitgeven al wat buiten ons ge zichtsveld gehouden was', maar rancune speelt hem geen parten. Loyaliteit is de onuitgesproken drijfveer ge weest. De grootste afdeling van zijn boek staat dan ook niet voor niets onder het kop je P. M. (Pro Memorie). Als uitgever wilde hij een schuld aflossen, want zonder het fonds dat pastoor Verberne in Rotterdam zuid voor hem had opgezet, had hii het nooit zo ver kunnen brengen. Een prijs of onderscheiding heeft hij nooit gehad. Maar dat wordt waarschijnlijk ruim schoots vergoed doordat hij velen een weg heeft kunnen wijzen waarop ze nog steeds voortbouwen. PAUL VAN VELTHOVEN Herman Pijfers: Alles heeft zijn tijd. Herinneringen van een uitgever. Lannoo, prijs 39,50. geheim, een kwestie van gezond verstand, gebaseerd varingen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Na het besli minister-president Drees zijn slechts de premiers en i 'Pe nisters van defensie in de achtereenvolgende kabinet1 een zeer beperkt aantal hoge ambtenaren op de hoo{ weest. GEHEIME genootschappen en besmuikte overheids ties horen eigenlijk niet thuis in een democratie. Toc,ng ons land bijvoorbeeld niet zonder zijn omstreden Bi ren landse Veiligheidsdienst, juist omdat de gevaarlijkste ne den van de democratie veelal slechts langs heimelijke wegen kunnen worden opgespoord en uitgeschakeld. n| het eeuwige dilemma van een open samenleving. H< ne mag je het parlement en de openbaarheid buiten spel o teneinde de democratische beginselen veilig te stellen rie moeilijk het werk van de BVD zich verdraagt met ope rin1 heid is dezer dagen gebleken tijdens enkele tv-optrede geheime dienstchef Docters van Leeuwen. De parleme controle op de BVD is aan de magere kant, maar ze degelijk aanwezig. Dat ligt veel moeilijker bij de Nederlandse variai J 'Gladio', waarvan kamerleden tot dusver het bestaan f< v niet kenden. Met uitzondering dan van Hans van II (D66), Bram Stemerdink (PvdA) en Frits Bolkestein die immers minister van defensie zijn geweest en daa de Kamer zijn teruggekeerd. Degenen, bij wie de T vol Wereldoorlog nog scherp in het geheugen zit gegrift, 1 flB wel bevroed dat er iets dergelijks als 'Gladio' bestond; >°r ons land. Zo goed als ook de Russische geheime dienst da| de voor de hand liggende veronderstelling zal zijn gel dat zo'n geheime organisatie in tal van landen in he )tte was geroepen. We mogen trouwens rustig aannemen, sen in de Sovjetunie een variant van 'Gladio' bestaat. opi T T ,®nai V IA Italië en België is de Gladio-affaire wereldwijc openbaarheid gekomen. Het is begrijpelijk dat het landse parlement nu ook het naadje van de kous wil qo Aangezien het gevaar voor een Russische bezettin om West-Europa voorlopig van de baan is, kan maar het bi istt volle waarheid op tafel komen. Vooral omdat hetge JPe dusver uit het buitenland bekend is geworderlel3 Gladio de kwalijke geur meebrengt van ternauwernood" ijdelde staatsgrepen. an; p Voordelig Zwaard U HET is geen toeval dat juist in Italië en België de onth an! gen over Gladio zijn gedaan, en dat ze juist daar grote hebben teweeggebracht. In beide landen circuleren sind ire en dag geruchten over de ondergrondse activiteiten v; jf trarechtse groepen, variërend van de maffia, Mussolin gis tatoren en de Romeinse vrijmetselaren tot de bende vai te j vel. Deze duistere gezelschappen zouden steun ontvang! va de hoogste regionen van regering en leger. De klemn ne vraag is: hoort Gladio in dit subversieve rijtje thuis? Tv dringende vraag: hoe ver reikte en reikt de arm v; _J (Amerikaanse) NAVO-staf in de binnenlandse aangeleg den van Nederland en de andere lidstaten. II VOLGENS premier Lubbers valt het met het geheim derlandse Zwaard reuze mee: de NAVO heeft er foi niets over te zeggen, de gladiatoren vormen in beginselWi gewapende sabotage-eenheid al hebben ze hier enp' wel wapentuig verborgen de groep leidt al vele jarei slapend bestaan. Bovendien een typisch Nederland tail ons Zwaard kost bijna niets en de president v< Algemene Rekenkamer, ook een ingewijde, tekent in komende gevallen persoonlijk de bonnetjes af. Er lijk net thans in ons land, dus weinig aan de hand. Hoe eerde weinige in alle openheid wordt toegelicht, des te beter, gende week heeft Lubbers daartoe de gelegenheid in <tyor mer. Bij de suggestie dat Lubbers vervolgens zou moete treden, zoals Ria Beckers van Groen Links betoogt, slechts een glimlach. Het moet desondanks niet helemaa gesloten worden geacht dat premier Lubbers en ministe defensie Ter Beek binnenkort een geheel nieuw draa je| zullen schrijven 'voor je weet maar nooit'. Want zo hooi ook. Bel Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244 Postadres, postbus 11. 2300 AA Leiden Abonnee service Telefoon 071 - 313 677 van ma. t/m vr van 8.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19 00 u. op za. van 14.00 tot 15 00 u. Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girokai per maand f. 24,85 per maand f 25 per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. 75 per jaar f. 284,50 per jaar f. 285 Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244 Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswij 070 - 3902 702. AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 -+L

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2