Ëx-DDR-burger nog net zo machteloos r I inal Ie TASI-FUNCTIONARISSEN HEBBEN TOUWTJES NOG STEEDS IN HANDEN ■CeicUeSou/ia/nt' ZATERDAG 17 NOVEMBER 1990 PAGINA 27 O Het riante voormalige gastenverblijf van Stasi topman Erich Mielke. In het kapitale pand aan de Lindenstrasse zit nu een advocaat-notaris-bureau dat vermoedelijk de dekmantel Hoe ver strekken de lange vingers van de voormalige Oostduitse geheime dienst, de Staatssicherheit, de Stasi De burgercomité's in de voormalige DDR zoeken driftig naar kapitalistische sporen van de vroegere Stasi medewerkers. Bewijzen zijn er nauwelijks. Maar duidelijk lijkt dat met de verdwenen miljoenen van het vroegere communistische regime nieuwe florerende bedrijven worden gefinancierd. „Iedere dag die voorbij gaat is een verloren dag", zegt een woordvoerster van het burgercomité in de Oostberlijns 'Stasi- wijk' bij uitstek, Hohenschönhausen. Nog dagelijks wissen ex-Stasi medewerkers sporen van hun verleden uit. Het riante voormalige gastenverblijf van Stasi-topman Erich Mielke. In het kapitale pand aan de Lindenstrasse zit nu een advocaat-notaris-bureau dat vermoedelijk de dek mantel is van een 'Stasi-firma'. FOTO: PERS UNIE Deutschland einig Vaterland. „De Stasi's zijn in het t e Duitsland de ergste kapitalisten" BRLIJN - „De voormalige Oost- litse veiligheidsdienst, de Stasi, is i een groot lichaam. Het hoofd is Beslagen, maar de immense romp Btaat nog steeds". De 'DDR'- prijfster Freia Klier lijdt onder eigen citaat. Ze zou het graag ders zien. t Stasi is overal, heeft hele lange vin- rs, is ongrijpbaar, nog steeds, en de i werkt in het nadeel van de Stasi-ja- Belastend materiaal is verloren ge- verbrand in de Stasi-ovens. Ge- ihtigheid gaat in rook op. Nog dage- Jgens sommige bronnen zouden me- verkers van de ex-Stasi, standplaats jndsrepubliek, op dit moment zelfs 39, <fcr de Russische geheime dienst KGB Irken. overal in de voormalige DDR verrij- nieuwe bv's, waarvan het sterke ver leden bestaat dat ze met Stasi-gelden gevoed. Met 'verdwenen miljoenen', it er is veel geld op mysterieuze, on- ipeurbare wijze 'opgelost in het niets'. t-Duitsland ontving vroeger tiental miljoenen marken van de Bondsre- iliek om het snelwegennet in de DDR peil te houden. Bekend is dat een il daarvan nooit voor dat doel is ge likt en in tot nu toe onbekende zak- van partijleden verdween, er is meer. „Waar zijn de miljoenen de FDJ gebleven?", vraagt Renate jfmeister, prominent lid van het bur- K i comité in de Oostberlijnse wijk Ho- absoli ischönhausen zich af. De FDJ is de de po jegere jeugdorganisatie van de com- inistische partij. )nfris C r„klS -eg' d 11 ïer jaar )stzej. ichapifJi bod rperioj Dezel' tverke pak len vi ippij aderii|V( 500 j; -period i. Dail Duits i riddt'1 Om( vrien ■p™f iet m :ledigi d! ;eresta st ir is r ld 18' nog u werkelijk dat al die Stasi's nu loos zijn? Onzin. In deze wijk zie je endsnel nieuwe bedrijfsjes opbloeien, larvan wij weten dat er met onzuiver d wordt gespeeld. Maar bewijzen, hè... ijzen kunnen we dat niet", heeft niet alleen te maken met het dat veel dossiers zijn verdwenen. :r nog maakt de staat het werk van burgercomité's op „onfrisse wijze" o mogelijk. „De vroegere DDR-regering - ft ons 'kaltgestellt"'. burgercomité's werd mei dit jdar alle oegdheden ontnomen. De vrijwel on- jajgrensde speurkansen - „We mochten :ral naar binnen waar we vermoedden iets niet zuiver zat" - die de comi- krap een jaar geleden verkregen, zijn meer. Dat is een erfenis van de '(jbegere Oostduitse CDU-minister Dis- en de regering-Hans Modrow. „Distel id dat de staatscommissie 'Zur Auflö- der Stasi' het werk best alleen af Die commissie heeft bevoegdheden arvan wij slechts kunnen dromen", ifmeister heeft weinig vertrouwen in staatsapparaat; de onderzoekers van staatscommissie. „Het zijn allemaal 1-SED'ers; oud-partijleden, met een 'alijk verleden. Hoe kun je daarvan rwachten dat ze zich met onpartijdig derzoek bezighouden?" ifmeister en de burgercomité's doen steeds onderzoek. Maar resultaten er mondjesmaat. „We moeten onze ormatie moeizaam samenrapen. Dat veel tijd. Teveel tijd. Er glipt veel :n onze vingers door". zwav andlitz :htvoc der i: gevaa iapier tid snell :i renigii iai ir hooWi •fmeister richt haar werkzaamheden Hohenschönhausen dat de sinistere naam 'Klein Wandlitz' draagt. Wand- is het luxueuze 'dorp' in een lom- Trijke buurt ten noorden van Berlijn hooggeplaatste Stasi's en regerings- len woonden. In Wandlitz was het pfdvêrblijf van oud-DDR-staatsleider :vJich Honecker. Hohenschönhausen was Berlijnse Stasi-wijk, waar onder ande re Schalck Golodkowski woonde, de vroegere DDR-topman export en import die nu wordt verdacht van miljoenen verduistering. Schalk Golodkowski - die lange tijd op de opsporingslijst van de Bondsrepu bliek en de voormalige DDR stond - heeft volgens Hofmeister inmiddels zijn intrek genomen in de woning van de zoon van de wijlen Beierse conservatie ve CSU-leider Franz-Joseph Strauss. „Zeer waarschijnlijk een tegenprestatie van de Westduitse Bondsregering. Na tuurlijk, Golodkowski heeft 'gezongen'; hij heeft waardevolle informatie doorge speeld aan Bonn, in ruil voor onbekom merd, luxueus verder leven". Zuur In Hohenschönhausen ligt ook het riante voormalige gastenverblijf van Stasi-top man Erich Mielke. In het kapitale pand aan de Lindenstrasse zit nu een advo- caat-notaris-bureau dat zich bezighoudt met - onder andere -'Bürgerberatung'. Een zure paradox. Want Hofmeister heeft sterke aanwijzingen dat het bureau de dekmantel is van een 'Stasi-firma', die zich nu opwerpt als een bureau 'voor burgers'. Maar, opnieuw, „we beschik ken niet over harde bewijzen". Ook al zouden die bewijzen er wel zijn... Echt daadkrachtig tegen de ex-Stasi's op treden is nauwelijks mogelijk. „Zolang die bedrijven binnen de wet opereren, kunnen we ze niets maken. Dat ze ge werkt hebben voor de Stasi is op zich niet strafbaar, ook nu nog niet, tenzij we kunnen bewijzen dat ze zich crimineel hebben gedragen, of mensen hebben mishandeld". Daar zit ook de pijn. Want in hoeverre is het rechtvaardig of wenselijk om ex- Stasi-medewerkers stuk voor stuk aan het kruis te nagelen, in een land waar een kwart van de bevolking voor de Staatssicherheit actief is geweest? Velen beweren dat een dergelijk daadkrachtig handelen welhaast zeker tot het failliet van het oostelijk deel van het nieuwe Duitsland zou leiden. Want wie moet de bedrijven nog runnen als de communis tische directeuren van weleer stuk voor stuk het veld moeten Grove fout Hofmeister: „De Stasi was heel 'fein- spinnig verspinnt'; zat overal. EnJe kunt niet iedere Stasi straffen; er zijn ook 'harmlose' Stasi's geweest, die niet echt wat kwaads in de zin hadden; die slechts pionnen voor het kruimelwerk waren. Ze geloofden misschien niet eens alle maal in de 'Arbeiter und Bauern' staat. En u moet niet vergeten dat ze soms niet anders konden want de Stasi's 'bespitzel- ten', bespionneerden alles, dus ook el kaar... Je waakte wel voor een misstap". Of, zoals ex-minister president Lothar de Maizière van de DDR dat in een in terview met de Volksstimme, een regio nale oud-SED-krant in Magdeburg, dat zei: „Schuld kan nooit schuld voor ie dereen zijn. Op grote schaal alles en ie dereen veroordelen wijs ik af. Er waren tenslotte ook 85.000 Stasi-medewerkers die met het echte stasi-werk niets te ma ken hadden. Wie keukenhulp bij de Stasi was, is voor mij niet iemand die voor veroordeling in aanmerking komt. Het is belangrijker om diegenen te pakken, Üie mensen mishandeld, onderdrukt of ge chanteerd hebben Iedereen moet veroordeeld worden naar de graad van zijn persoonlijke schuld". De angst bestaat dat de geschiedenis zich herhaalt. Hofmeister: „Kort na de Twee de Wereldoorlog zijn veel nazi's vrijuit gegaan. Dat moeten we nu voorkomen. Dat ben je een volk dat veertig'jaar lang onder de communisten heeft geleden verplicht. Die grove fout, die we na de Tweede Wereldoorlog maakten, mogen we niet nog eens maken. Maar ik ben bang dat we vruchteloos bezig zijn; dat zelfs veel van de ergste Stasi's ontsnappen aan ge rechtigheid. Dat risico groeit met de dag; de tijd wist veel uit". Verhit Het vroegere gastverblijf van Erich Miel ke zorgt in Berlijn nog steeds voor ver hitte discussies. Het pand is staatseigen dom en wacht op een nieuwe bestem ming. Het omstreden bureau beweert over de eigendomsrechten te beschikken, maar heeft tot nu toe halsstarrig gewei gerd documenten die dat aantonen te overleggen aan de stadsdeelraad. De stadsdeelraad, die wordt gedomi neerd door de socialistische SPD, beslist over het lot van voormalige Stasi-pan den. Een andere geruchtmakende zaak betreft een kraakpand, aan de Manetstrasse, op een forse steenworp afstand van het voormalige Mielke-verblijf. Dat monumentale oud-Stasi-pand werd bezet door een groep krakers uit Oost- Berlijn - vijf volwassenen en drie kinde ren - die er in augustus met plannen voor een woongemeenschap neerstreken. Inmiddels is het pand ontruimd op grond van een juridisch waterdicht ont ruimingsbevel. Het pand lijkt de speel bal van een uiterst gecompliceerd com plot, met in de hoofdrollen ex-Stasi's. Het gebouw behoorde, tot de monetaire eenwording van Duitsland in juli dit jaar. toe aan KWV Hohenschönhausen, de Kommunale Wohnungs Verwaltung, een soort woningbouwvereniging in han den van de staat, die ook voor de wo ningtoewijzing zorg droeg. De KWV - inmiddels ter ziele en ver vangen door een nieuwe instantie, 'Ho- wobau', met een nieuwe, Westberlijnse directeur - had in het pand een speciaal bureau, van waaruit Stasi-medewerkers woonhuizen kregen toebedeeld. De 'ge wone burger' werd geholpen vanuit de grote KWV-kantoren elders in de wijk. Kort voor de 'Wahrungsunion' - in juli, toen de Oostduitse mark plaats maakte voor de Westduitse D-mark - en de val van de oude KWV, verhuurde de Kom munale Wohnungs Verwaltung het pand aan het bouwbedrijf G. uit Dresden. Van G. bestaat bij de krakers en het Bürgercomité het ernstige vermoeden dat het om een Stasi-firma gaat. Alleen al het feit dat een bedrijf uit Dresden wist dat er een pand in Berlijn vrijstond doet vermoeden dat er 'geheime contac ten' in het spel waren. G. is korte tijd later opgeslokt door de Westberlijnse makelaar in onroerend goed, Fritz S. die het pand op zijn beurt wil doorverhuren. Daarvoor hebben G. en S. vier draagkrachtige artsen op het oog. Financieel zijn de artsen veel aan trekkelijker partners dan de armlastige woongemeenschap. Woedend De krakers zijn woedend over het feit dat uitgerekend oud-Stasi's hun droom verpletteren. „Juridisch kunnen we er geen speld tussen krijgen", aldus woord voerster Marina Orejuela. G. en S. heb ben zich eind juni ingedekt met een con tract dat mede-ondertekend is door de burgemeester van de stadsdeelraad, Ru dolph Buschko. En aan dat contract viel onmogelijk te tornen, hebben juristen uitgezocht. Buschko, die op zich sympathiek tegen- Demonstranten doorzoeken het hoofdkwartier van de Staatssicherheid, de Stasi, na een inval begin dit jaar. Veel belastend materiaal blijkt te zijn vernietigd. FOTO: EP A over de woongemeenschaps-plannen staat, heeft indertijd 'bij vergissing', geeft hij toe, zijn handtekening gezet, zonder zich te realiseren welke koehan del erachter stak. Woongemeenschappen waren in de voormalige DDR taboe. De krakers heb ben een vervangende woonruimte aange boden gekregen, uitgerekend in een nieuwbouwwijk-volgens-socialistisch- model. Het aanbod heeft de woongemeenschap gespleten. Een deel wilde op het aanbod ingaan („Het is beter dan niets"); een ander deel hield voet bij stuk en liet het op een confrontatie met de politie aan komen. De kwestie heeft ruime aandacht in de plaatselijke pers. Kapitalisten Dat is ook het enige wapen, aldus Hof meister, om de oud-Stasi's in hun nieu we jasje aan te pakken. „Met slechte pu bliciteit heb je kans dat zo'n bedrijf in de toekomst geen 'voet meer aan de grond krijgt omdat niemand meer zaken met ze wil doen". In hoeverre die hoop enige realiteitszin heeft, is onduidelijk. Feit is dat de West berlijnse makelaar Fritz S. ongetwijfeld wist van het Stasi-verleden van het Dresdner bedrijf G. „Als het om geld gaat, zal het veel westerse bedrijven het een zorg zijn of het ex-Stasi-bedrijven zijn of niet", stelt Hofmeister bitter vast. En: „De Stasi's zijn in het nieuwe Duits land de ergste kapitalisten". Berlijn gonst van geruchten. Een heel hardnekkige is het verhaal dat directeu ren van op zich redelijk succesvolle 'DDR'-bedrijven een deal met draag krachtige, westerse toplieden sluiten. De deal houdt in dat het bedrijf failliet gaat, zodat de 'gegoede' westerling het 'DDR'- bedrijf vervolgens voor een appel en een ei kan opkopen. Vals In 'Klein Wandlitz' ligt ook het vroeger zwaar bewaakte Stasi-pand waar voor de val van de Muur driftig valse paspoor ten werden gedrukt voor Oostduitse spionnen, die zich daarmee als West duitser toegang wisten te verschaffen tot westerse, topgeheime documenten. Het pand ligt aan de Orankestrasse, pal naast een kerkhof. De camera's kijken inmiddels werkloos uit over de dodenak ker. „Vroeger", zegt Hofmeister, „wist niemand wat zich in dat gebouw afspeel de". Het pand staat nu voor een deel leeg; een ander deel wordt nog steeds gebruikt als drukkerij, maar ook die zal uiteinde lijk plaats maken. „En wat er dan mee gaat gebeuren, weten we niet. Daarover worden geen mededelingen gedaan". Hier houdt het Stasi-verhaal niet op. Het steekt de 'goede' DDR-burgers uiter mate dat veel oud-Stasi's ook nu nog topfuncties mogen bekleden in bedrij ven. op scholen. Dezelfde directeuren, waarvan bekend is dat ze niet om hun verstand, maar om hun partijlidiftaat- schap, hun baan verwierven. Een vroegere DDR-tekenlerares, die ja ren geleden ontslag nam omdat ze wei gerde de leerlingen soldaten en tanks te laten tekenen, snapt het niet: „Dat die v roegere directeuren er nog zitten... dat kan toch niet... Dat waren de fanatiekste partijleden." Haar vroegere directeur heeft haar het leven destijds behoorlijk zuur gemaakt; stapte op de meest onverwachte momen ten de klas binnen om te controleren of ze zich wel aan het onverbiddelijke schoolwerkplan hield. Want het school werkplan was heilig, beval het socialis tisch onderwijs. Citaat, uit het schoolwerkplan voor de onderbouw, onderdeel sport: „Doel: Leren van commando's en het uitvoeren ervan". In de derde klas van de basisschool moesten de leerlingen de volgende commando's eigen hebben ge? maakt: „Klasse stillgestanden. Melden aan de sportleraar: ogen rechts!". Het opvoedkundige element: „De bereidheid bijbrengen zich te identificeren met sol daten; de bereidheid om het land te ver dedigen; verantwoordelijkheid en zelf standigheid". En over het tekenonderwijs: „In het te kenonderwijs voor de onderbouw geldt steeds het doel, de eenheid van socialis tische vorming voluit te verwezenlijken. De leraar moet de scholieren liefde voor hun socialistische Heimat, de Duitse De mocratische Republiek, liefde voor de vrede en voor het socialisme onderrich ten". Het schoolwerkplan geeft voorbeelden van zaken die in ieder geval aan bod moesten komen tijdens de tekenlessen. „Thema/opdracht: Kerstkaarten voor grenssoldaten; uitnodigingskaarten voor de NVA (Nationale Volksarmee); feest versiering ter gelegenheid van de eerste mei". Brieven Het steekt de miljoenen werklozen in de voormalige DDR dat hun vroegere ba zen nog werk hebben en zij niet. Of, zo als een inwoner van een dorpje onder de rook van Magdeburg dat omschreef in een brief aan de Volksstimme. een 'be keerde' SED-kranl die zich voortaan presenteert als 'Uw krant met hart': ..Ik ben zelf lichamelijk gehandicapt als gevolg van handelen van een medewer ker van de Stasi. Ik eis geen financiële, maar ideeèle schadevergoeding; en wel zodanig dat men deze Stasi-mensen niet meer in leidinggevende posities laat. Ze moeten ter verantwoording van hun da den worden geroepen. We mogen het Geschiedenisboek van deze voormalige DDR niet dichtslaan en zeggen: 'Dat was eens', maar dat boek moet op basis van de nieuwe vrijheidslievende Rechts staat aangepast worden". Een andere inwoner schrijft: „Dagelijks verschijnen nieuwe meldin gen, op televisie en in de krant, dat de 'oude' ook de 'nieuwe' leiders in de be drijven zijn. De oude leiders kunnen hun verleden zelfs openlijk verkondigen, zonder bang te zijn dat ze daardoor hun baan verliezen. Tegelijkertijd worden ar beiders. die ook al tijdens het 'SED-regi- me' werd verteld wat ze moesten doen en laten en totaal vernederd werden, werkloos. Wie geeft de vroegere SED-lei- ders het recht om zo met mensen om te Dood Veel werklozen van de vroegere DDR vechten hun ontslag aan via de rechter. Processen die vele maanden kunnen du ren, omdat er een groot tekort aan rech ters bestaat. Veel rechters zijn uit hun macht ontheven, omdat ze op een kwa lijke wijze 'recht' hebben gesproken voor de vroegere communistische machtheb bers van de DDR. Wat heet recht... Ook al krijgen de werk lozen hun gelijk, voor sommigen hoeft het niet meer, nooit meer, in een land waar de Stasi nog veel macht mag genie ten. hand in hand met de extreem-recht se bewegingen. Zoals een werkloze, ou dere vrouw het verkondigde: „Sie haben uns selisch kaput gemacht". Bij de Brandenburger Tor, op de plek waar vroeger de Muur stond, vragen twee meisjes van rond de acht jaar: 'Weet u waar de Todesstreife is?' De To- desstreife was de fatale lijn; een vluchte ling die de streep overschreed, werd neergeschoten. Er is geen streep meer. „Deutschland einig Vaterland. En de* Stasi's zijn overal", constateert Frau Hofmeister. LEX VAN KOOTEN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 27