Uiterste armoede legt Waarde van Üe mens bloot" 'finale Barones Alwina de Vos van Steenwijk voorvechtster van paria 's ZATERDAG 17 NOVEMBER 1990 PAGINA 25 ontwikkeling van het denk- en spraak vermogen en cultuur. In Nederland (Amsterdam en Breda) en ook elders richtte de beweging volkshogescholen op de gezinnen mee aan rollenspellen, peu terprogramma's en kunnen ze een vak leren in de huizen van beroepen. „Wij zijn dus beslist geen gaarkeuken, we dragen geen dekens en kleding aan, we zijn geen arbeidsbureau. Wel zijn we hun pleitbezorgers en zitten we voortdu rend bij de EG, op ministeries, bij bur- Uiterlijk De bekende bijbelse zinsnede 'wiens broeders hoeder ben ik?' klinkt de vrij willige krachten van ATD niet onbekend in de oren. Volgens de barones is een omschakeling van mentaliteit een eerste vereiste. „Het heeft met het hart en met liefde te maken. 'Van wie hou ik eigen lijk?' maar vooral 'wie is mijn naaste? Je kiest de mensen niet uit omdat ze je prettig liggen maar je gaat juist daarheen waar mensen in dermate moeilijke om standigheden leven dat ze zelfs hun ui terlijk al niet meer mee hebben. Hun aangezicht is geschonden, de hele ver schijning is door armoede aangetast. En daarachter zit een mens met een onge looflijke wil tot leven". „In uiterste armoede zie je pas wat de mens waard is, ontdaan van alle liflafjes. Ik vind het doodnormaal dat het mens heid in staat is om naar de maan te vlie gen. Wat mij met bewondering vervult is dat mensen in een onrechtmatige staat van ontbering toch nog weer proberen op zoek naar werk te gaan. Ook al liggen ze dagenlang uitgeput op een vermolm de matras". In navolging van père Joseph Wresinski is Alwine de Vos van Steenwijk van oor- „In hun eigen leven moeten ze voortd' rend het onrecht van het lijf houden. Zij zijn hele goeie, verdedigers van hun buurman". Hulp Hulp via internationale organisaties be reikt slechts zelden de allerarmsten, luidt haar ongezouten kritiek. „Wij noemen graag alles armoede want dan kan het in één zak en kunnen we zo fijn kiezen. Ik begrijp dat het voor hulpverleningsorga nisaties nodig is efficient te werken. Het is ook de plicht tegenover de goede ge ver, maar het verwordt een beetje als je daarmee ook efficiënte volksdelen met je hulp gaai benaderen. Mensen bijvoor beeld die al een coöperatie vormen en makkelijk tomaatjes kweken zodat wij ze kunnen kopen". „Het is een goede zaak, er worden ook echt mensen geholpen. Maar we zouden argwaan moeten krijgen als het zo effi ciënt gaat want dan bereik je de aller armsten niet. Père Joseph heeft enkele criteria voor het opsporen van armoede opgesteld en tijd is er één van. Ik bedoel dit niet denigrerend maar er is nog een overkant van armoede en wie wil dóór heen?" Huisvesting is een ander criterium. ATD is te vinden bij gezinnen in de grote Eu ropese steden en op het platteland die buiten ieders blikveld vallen omdat ze voortdurend opgejaagd worden. Regel matig krijgen vrijwilligers een seintje dat er 'een gezin in een container woont. Een derde criterium is het ontbreken van werk en diploma's. „Heb je wat ge leerd dan kun je je bijscholen door aar dige cursussen te volgen of een bedrijfje met lotgenoten op te zetten. Zo niet dan zit je thuis nog niet in de kou. Vooral kinderen uit armoede-gezinnen hebben het moeilijk. Altijd achter, met de vinger nagewezen. Bangig omdat hun ouders al ongelukkig zijn, gaan ze naar school met een bezwaard hartje. Bij een psychologi sche test zegt men vrolijk dat zo'n kind achterligt". W apengekletter Haar zetel op de begin oktober in New York gehouden kinder-topconferentie van de Verenigde Naties bleef leeg. „Ik vond het te gek: met al dat wapengeklet ter in de wereld gaan ze even mooi twee dagen een conferentie over kindersterfte en inentingsprogramma's houden. Ik heb gevraagd of het goed was als in mijn plaats een medewerker als waarnemer zou komen. Want aan de andere kant kun je er ook maar beter wel bij zijn, zo weet je wat er besproken wordt". Huichelachtig vindt de barones een te grof woord om het beleid van podia als de VN, IMF, Wereldbank en Unicef te kenschetsen. Maar ze spiegelen de man in de straat wel een illusie voor. „Men geeft de wereld de illusie dat er iets aan de rampzalige toestand van miljoenen kinderen gebeurt. Jaren geleden zijn op voordracht van père Joseph door Unicef en de commissie van de Mensenrechten van de VN resoluties aangenomen waar in wordt erkend dat wij met z'n allen de allerarmste kinderen nog nooit hebben bereikt". „En wat zie je: men kabbelt er weer rus tig overheen. We doen het toch zo goed met z'n allen, we hoeven maar te beslis sen en het verandert. We geven niet toe dat er grote onwetendheid heerst over armoede. De Wereldbank eh het IMF hebben geen cijfers, methoden of statis tieken om deze mensen in kaart te bren gen". Met pijn in het hart ziet ze de Europese Gemeenschap de jaren negentig binnen sukkelen met armoede in het kielzog. „En er wordt met geen woord over ge rept. Ze doen er niets aan". Met de jaren verschoof de verblijfplaats van Alwine de Vos van Steenwijk van het Sallandse Wijhe naar een ATD-ge- meenschap, Le Hameau de Vaux bij 1 rijs. Dicht bij het graf van haar voor beeld Joseph Wresinski. Toch blijft Overijsel haar thuis. „Juist de band met mijn eigen stukje grond doet me besef fen waar mijn wortels liggen". „De mensen hier in Wijhe kenden mijn vader als de jonkheer en mij als freule Alwine. Ik kom hier elke keer weer thuis en dat geeft een vertrouwd gevoel. Ar men kennen die rust niet, ze zijn zonder ophouden op de vlucht en altijd op zoek. Ze hebben geen wortels omdat die voortdurend worden afgezaagd". ANNE MARIE VAN DER KOLK De afstand tussen de jonge vrouw en de man naast haar was bijna tastbaar toen zij samen door de modder waadden in het kamp voor daklozen vlakbij Parijs. Zij, van adel, eewgnd te genieten van het goede des levens. Hij, priester 9in zwarte soutane, opgegroeid in ellendige armoede. Het leven van barones Alwine de Vos van Steenwijk naakte op die winterse dag in januari van het jaar 1960 :en draai van 180 graden. Père Joseph Wresinski werd de ipil van haar leven. Ruim twee jaar na zijn dood schreef de jud-diplomate een biografie over deze priester-van-de- irmen. Deze week kwam de Nederlandse vertaling iveneens van haar hand in ons land uit. 3e vurige wens van père Joseph - mentale weerbaarheid m\ de allerarmsten in woord en daad - mondde uit in de Vierde Wereldbeweging ofwel Action Toute Détresse ATD). Het hart van deze beweging klopt in boerderij Het ïwervel in Wijhe. Barones De Vos van Steenwijk ontvangt ils voorzitster van ATD op 23 november in Straatsburg de Albert Schweitzer-medaille. nbJUHE - Noisy-Ie-Grand, in 1960 is v< n kamp voor daklozen, is nu een e urige buitenwijk van Parijs. Een ie scheiden, met glas-in-lood-ven- leer ;rs versierde kapel herinnert aan treurige geschiedenis van deze )ormalige krottenwijk. Toch: de hending van mensenrechten gaat >ort. Ook anno 1990 zijn er men- die niet worden gehoord omdat in onze maatschappij niet mee- llen. Willen wij eigenlijk wel luis- ^ren naar wat zij ons te zeggen .„.d bben?, vraagt Alwine barones de )pdaos van Steenwijk zich af. CHI itterdam 1990. Een moeder met twee ideren uit een achtergebleven buurt in havenstad. De voogdij is van mening l de twee kleintjes beter af zijn in een idertehuis. De kinderrechter geeft de oeder gelegenheid al of niet in te stern en. Dan, plotseling, staat de gezins- logd op de stoep. Of de kinderen hun :ren alvast kunnen inpakken want er n twee plaatsen in het tehuis vrij. De eisjes worden uit huis geplaatst, moe- r is op de vlucht. e onmondigheid waarin mensen met n maatschappelijke achterstand klem tten, steekt de barones. „Dit gezin lat met de rug tegen de muur. Het ijgt de kans niet uit de armoede te uipen. De voogd heeft van de weer- lekk osheid van de moeder gebruik ge- erd aakt door voor haar te beslissen wat en a led is in haar situatie. Het versterkt bij thu vrouw het beeld dat ze niets waard is. verdi it soort mensen is van generatie op ge- ten ïratie gedoemd in onwaardigheid te le- u".- oor vrienden en de vrijwilligers ('vo- ntaires') van de Vierde Wereldbewe- ng is zij freule Alwine, een krasse ime-van-stand, negenenzestig jaar oud. .rbee e lijnen in haar gezicht wekken de in- laorfuk van fijn perkament. Ze praat be en u ichtzaam, haar woorden zorgvuldig eledi ezend. Onderwijl omklemt ze met bei- geviif handen het boek over de door haar geve >zeer bewonderde père Joseph. Van tijd al h»t tijd werpt ze een blik op zijn foto die je kaft'siert. luiTENBEENTJES do e allerarmsten in Europa en daarbui- itgez in (Action Toute Détresse is actief in aan 10 landen met als centra boerderij Het nen (wervel in Wijhe en Le Hameau de iet cifnder ons. Een minderheid in eigen an b nd, door niemand opgemerkt en ver- ■gelijjedigd. zijn over de grens gevallen van wat ïansen misère noemen. Zij zitten in ederland niet aan de onderkant van de laatschappij maar aan de onderkant arm Nederland, en dat maakt nog to erschil uit. Er zijn geen scherpe grenzen tlanti trekken tussen misère en armoede. j^01 et zijn vaak overgangszones. Wij ken- !n echt wel hele goeie sociale wetge- ng, daar hoeven we niet voor te blo- Jn. Alleen, we houden nooit rekening et allerarmste volkslaag die net bui- jn de voorzieningen valt". Mensen die daar terecht komen hebben r een scheef verleden, geen referenties, rzake iemand die ze durven vertrouwen, geen rganisatie die voor ze opkomt. De ou de ners en voorouders van de allerarmsten ehou0men al uit getto-achtige buurten in ti ote steden als Rotterdam, Amsterdam, ;n,)en Haag, Eindhoven. Of het waren g me turfstekers en boeren uit Drente, ;0 rabant en Limburg". v$im kinderen en kleinkinderen vormen gasten van de Vierde Wereldbewe- g. Opgegroeid in wankele gezinnen, uizen of ap straat. Alwine de Vos van Steenwijk heeft de indruk dat vooral Brabant en Limburg ook nu nog pro bleemgebieden vormen. Meer dan het oosten van ons land waar armoede zich concentreert tot incidentele gevallen. Daarbij is de Nederlandse situatie nog het minst schrijnend, vervolgt de baro nes, vergeleken bij veel Europese steden, om nog maar helemaal niet te spreken van de ellende in veel Derde Wereldlan den. Nieuwe armen Frankrijk bedacht een naam voor deze 'paria's' in de moderne samenleving: nouveaux pauvres, de nieuwe armen. Alwine de Vos van Steenwijk omschrijft het liever. „Vaak zijn het mensen die te lang werkloos blijven, bijna of geen lage re school hebben en jarenlang nog nét binnen de grenzen van de maatschappij zijn gebleven. Maar door een of andere oorzaak worden ze buiten de boot ge mikt". „Je vervalt nooit in armoede van heel ver weg, dat is niet waar. Iemand die in een redelijk goed voorzien milieu is ge boren heeft nog zoveel andere reserves, die heeft cultuur, spraakgebruik, relaties. i zijn straat opgroeien en daar blijven. Wij kennen vandaag kinderen die absoluut geen enkel model hebben van de man die 's ochtends op gezette tijden naar zijn werk gaat. Ze missen elke regel, elke zekerheid. Deze mensen komen hier niet zomaar aanzeilen, ze hebben een achter grond". Ze houdt even op met praten als om haar gedachten te ordenen. Het gesprek voert ze bijna op het puntje van haar stoel. Het kleine kamertje in Het Zwer- vel met uitzicht op grijze luchten en drassige weilanden inspireert. Langzaam vervolgt ze: „ATD wil de mensen laten zien dat wij met z'n allen van hoofd tot hart anders moeten denken en leven. Want de armen hebben ons iets te zeg gen en zij worden gewoon niet gehoord". Wending Dertig jaar geleden kreeg haar leven een andere wending. Tot 1960 leefde Alwine de Vos van Steenwijk in goeden doen, eerst op het ouderlijk landgoed Onder de Gelder in Wijhe, erfgoed van het ge slacht. Later bekleedde zij als een van de eerste vrouwen verschillende diploma tieke posten waaronder die in de Franse hoofdstad. „Ik behoorde tot de eerste ge neratie vrouwen van na de oorlog die in diplomatieke dienst gingen. Daarvóór deed je dat niet als vrouw. Als jong meisje ging je in die oorlogsjaren ook niet studeren want dat bracht allerlei in gewikkelde en moeilijke situaties met zich mee. Nee, mijn generatie deed an dere dingen". Ze trad toe tot het Internationale Rode Kruis en bleef daar jaren achtereen ac tief. Met armoede kwam ze wel in aan raking, zegt ze zelf, maar echt begrijpen deed ze het niet. „Ik was terechtgeko men in de Haagse achterbuurten maar mijn ogen zijn daar niet opengegaan. Ik zag een hoop ellende en toch gingen mijn ogen pas open toen ik die man ont moette die zélf uit de ellende kwam". Dat was - vermeldt de barones met na druk - op 1 januari 1960, een kille win terdag in Parijs. „Ik had een artikel gele zen over père Joseph die in de Parijse blikkenbuurten werkte om de armen weerbaar en mondig te maken. Toen dacht ik: wat gebeurt me nou? Dat moet ik toch weten, ik zit hier in Frankrijk en vlakbij heerst armoede. Ik ging naar Noisy-le-Grand en ontmoette père Jo seph, in soutane, tot aan zijn knieën in de modder. Hij vroeg me om hem te Barones Alwine de Vos van Steenwijk: „Ik vond het te gek: met al dat wapengekletter een conferentie over kindersterfte en inentingsprogramma's houden". helpen en eigenlijk ben ik sindsdien niet meer weggegaan". Afstand Een man met een heldere en enthousias te kijk op het leven, op de armen. Voor de Hollandse jonge vrouw van adel ver keerde de priester in ongehoord slechte omstandigheden, net als de mensen rondom hem. „Ik wist niets van dit leed, de hutten waarin mensen leefden en dat in die tijd", zegt ze terugkijkend op die beslissende ontmoeting. Nog dagelijks is de afstand tussen de we reld van de barones en die van de aller armsten voelbaar. „Ik kom elders van daan, de gezinnen ook en we trekken naar elkaar toe. Toch merk ik nog elke dag mijn eigen achtergrond. Ik blijf vra gen: hoe ziet u het, wat wilt u echt, wat moet er veranderen. Jk heb mijn milieu en de diplomatie verlaten en heb een hele andere gedachtengang moeten aan wennen. Iedere vrijwilliger die zich bij ons aansluit, wil in principe klein zijn om anderen te dienen en niet om zelf de publiciteit te zoeken". Ondanks de verbondenheid met de ar men blijft er een afstand, erkent de baro nes. „Ik zou zeggen dat er altijd een mysterie tussen ons blijft. Er blijven din gen die ik nooit zal begrijpen omdat ik niet een van hen ben". Haar overstap naar 'de andere wereld' wekte bevreemding op bij haar toenma lige collega's in de diplomatie. Alwine de Vos van Steenwijk trotseerde de meewa rige blikken. „Ze begrepen er niks van en ik kon het ze niet uitleggen. Mijn le ven is zo door en door veranderd. Nu heb ik maar één zekerheid, namelijk dat ik niet lager kan vallen omdat ik al met beide benen op de grond sta. Ik verloor mijn prestige in de hoge kringen. In hun ogen ging ik goede werken doen". Wat de barones en de achtergestelden- van-tegenwoordig in elk geval delen is het gemak waarmee ze het pluche van mensen met een positie betreden. „Ik heb dat natuurlijk als vanzelf meegekre gen en ik doe m'n voordeel met die con tacten. Maar ook de gezinnen lopen kalm bij ministers binnen en weten nor maal te doen. We hebben zo'n goeie zaak te verdedigen. Mensen zijn mensen en daarmee vervallen alle grenzen". Grondlegger De man van wie een foto op de kaft van het net uitgebrachte boek prijkt, gaf haar bestaan een onvermoede draai. Père Jo seph vormt al dertig jaar het middelpunt van ATD, de 'vredesbeweging voor de allerarmsten' waarvan hij de grondlegger is. Zijn persoon duikt steeds weer op tij dens het gesprek, het lijkt alsof de baro nes er geen genoeg van kan krijgen. Joseph Wresinski werd op 12 februari 1917 in een huis voor vluchtelingen in het Franse Angers geboren. Het gezin Wresinski (Poolse vader, Spaanse moe der en vier kinderen) trok door armoede en werkloosheid gedreven van de ene stad naar de andere en kwam tenslotte in Parijs terecht. Joseph groeide op in achterbuurten. In 1946 werd de jonge man tot priester gewijd. „Père Joseph was afkomstig uit de arme volkslaag en hij heeft in dat mi lieu werkelijk al zijn krachten uitgestort. Hij ervaarde de vechtlust van de men sen. De moeder van père Joseph heeft ervoor gestreden dat haar jongen zijn schooldiploma's kon halen. Net als veel achtergestelde kinderen yvas haar zoon een turbulent jongetje dat op school vaak met zijn vuisten sprak. Ze wist te voorkomen dat haar kinderen van haar werden afgenomen". Het is triest, constateert Alwine de Vos van Steenwijk, maar ook vandaag de dag bestaan dergelijke situaties. „Kinderen uit arme gezinnen haalt men gewoon maar weg uit hun vertrouwde omgeving. Père Joseph maakte het mogelijk dat deze mensen zichzelf konden verenigen. Wij houden hen onmondig, bepalen wat goed is in de veronderstelling dat ze zelf niet kunnen denken. Père Joseph kon dit doen omdat hij uit hun midden kwam en de wereld van onderaf bekeek". Volgens de voorzitster van de Vierde Wereldbeweging bleef de priester in zijn tijd een vreemde eend in de bijt. Hoewel het fenomeen van de priester-arbeider in opkomst was, de rooie paters die hun mouwen opstroopten en zich onder het Europese industriële proletariaat bega ven, behoorde hij niet tot hen. „Wat hij voorstond was geen klassenstrijd. Wat betekent dat in hemelsnaam voor hen die niet tot een klasse behoren? Moeten mensen die dorsten naar vrede vechten? Hij wilde eenheid van arm en rijk door middel van verzoening, overtuiging en consensus". Omwenteling Het boek van de barones dat vorig jaar in het Frans verscheen zag afgelopen donderdag het licht in ons land. De voorzitster van ATD gelooft namelijk hartstochtelijk dat ons land zit te wach ten op mensen als père Joseph. „Hoe onprettig de jeugd van tegenwoordig dat ook vindt, ik geloof dat de geschiedenis geen sociologische wetmatigheid is, maar door mensen wordt gestempeld". „Over vijftig jaar weet iedereen wie père Joseph is. dat weet ik zeker. Hij bracht een omwenteling teweeg in onze manier van kijken naar ernstige armoede. Zijn gedachten moeten worden doorgegeven en dat zal lukken. Ik ben ontzaglijk opti mistisch". Over de biografie van de tweeëneenhalf jaar overleden Franse priester deed ze maar kort. „We zitten hier vol van hem, we hoüden van 'm". Herhaaldelijk vroegen de gezinnen van ATD om een wat zij noemden 'docu ment van armoede'. „Ze zeiden: hij is een van ons. We kunnen ons aan hem spiegelen". Barones de Vos van Steenwijk wijst met nadruk op de originele kijk die père Jo seph op armoede had. „Hij bood de we reld een definitie van armoede in ter men van mensenrechten aan. Precies het tegenovergestelde van alle academische abstracte verklaringen. Hij zei: armoede- situaties zijn die waarin men hoe langer hoe minder zijn rechten kan waarmaken en zijn verantwoordelijkheden kan uit oefenen. Hele volksdelen refereren zich niet aan grote mensen die veel over ar moede praten en er ook iets aan doen maar toch rijke mensen blijven. Een arme spiegelt zich echt nooit aan een rij ke". De barones duidt het boek aan als 'de achterkant van de documentaire'. „Daar in de wereld gaan ze even mooi twee dagen waar de tv nooit komt, het is net altijd om het hoekje". Medaille Aanstaande vrijdag staat ATD voor de tweede keer in het licht van de schijn werpers. Dan ontvangt de voorzitster uit handen van een internationale jury de Albert Schweitzer-medaille. De medaille wordt eens in de zoveel jaar uitgereikt 'om Europese persoonlijkheden te eren en aan te moedigen die hun leven op een voorbeeldige en belangeloze wijze inzetten in de humanistische en humani taire geest van Albert Schweitzer'. Voor de barones is de medaille een er kenning van de stichter van ATD die in navolging van de Franse arts en theo loog Albert Schweitzer (1875-1965) eer bied toonde voor het leven in al zijn schakeringen. „Lief dat ze de medaille aan ons toekennen. Er zijn namelijk nog mensen als Schweitzer die stralend bo ven de rest uitstijgen. Hij en père Joseph waren eender in hun visie". ATD is volgens de paar honderd perma nente vrijwilligers in 110 landen uniek in de wereld van de hulpverlening. De dragers zijn en blijven de gezinnen zelf. Het zijn de vrijwilligers die hen raadple gen en beluisteren. „We willen voortdurend weten dat wat we doen ook werkelijk overeenkomt met hetgeen zij willen. Van daaruit groeien onze programma's. Père Joseph was het beste bewijs dat mensen van de over kant van de armoede ook mondig zijn en fantastische ideeën kunnen hebben. En wij moeten slim genoeg zijn om te luisteren en te registeren". Hulpverlening om een vuist te maken tegen armoede waar ook ter wereld is geen nieuw verschijnsel. De wereld ken de altijd al mensen die vanuit hun be voorrechte situaties naar de armen toe gingen. „Bij ATD is het zo dat de armen naar óns toekomen en zeggen: doe je mee", schetst de barones de uitzonde ringspositie die haar beweging inneemt. Vakantie Boerderij Het Zwervel in Wiihe is het kloppend hart van de Vierde Wereldbe weging. Hier komen jaarlijks gedurende de zomermaanden gezinnen een paar weken vakantie vieren. „De mensen komen uit geïsoleerde buurten en weten niet hoe je vakantie viert. Het respect dat ze hier ondervin den en de herkenning van lotgenoten la ten een diepe indruk achter. Gister avond zaten we hier rond de haard en dan hoor je verhalen van mensen die voor het eerst in hun leven zichzelf openstellen. De mensen zijn bang voor vrijheid, bang voor afwijzing omdat ze nooit de gelegenheid kregen zich te laten zien als mensen". Ze vertelt in één adem door over wat haar levenswerk is geworden. Over kin deren die nog geen meter bij hun ouders vandaan durven lopen, vreesachtig als ze zijn voor de ruimte op het platteland. Over volwassenen die zich schamen voor hun tandeloze mond, hun eetge drag en analfabetisme. „Geef die men sen hun eigen waarde terug en stel ze in staat een eigen leven op te bouwen". Behalve vakanties doet ATD meer. Sleu tel tot ontwikkeling uit de armoede is EgidtttBou/umt'

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25