^cldó^Qowva/nt orse toename lelfverwaarlozing Archief Weeshuis ontsloten ALLER LEI(DS) STAD OMGEVING/KUNST/RTV II »ebel kroond ft prijs asisgezondheidsdienst verdeelt taken beter Heerma schrapt bezuiniging op stadsvernieuwing Gemeente moet extra bezuinigen door hoge rentestand Fraaie reiswekker VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 PAGINA 9 Lriinhonderd compostvaten "rJi'i aangeschaft in Leiden el, cj eerc/N De gemeente Leiden schaft een ex- 7j7VeIcompost vaten aan. „Momenteel zijn er jd, verkocht. In totaal moeten er driedui- endlmen". Dit zei wethouder H. de la Mar vatonpnd in de commissie voor sociale zaken progen naar aanleiding van de succesvolle van Jvatenactie. De verkoop van de extra ré er& 1 nog even op zich laten wachten. Pas f is gri of februari van het volgend jaar kun- 1700 exemplaren worden geleverd. Om jen te voorkomen bij de distributie zal concise man brengen van de vaten per wijk tfejn. Het uitdelen van compostvaten leid- t vvoBe wee^ m 8e Stevenshof tot grote pro- 3rkei Vele mensen die in de rij stonden GM worden teleurgesteld omdat niet ge- edev emplaren voorhanden waren. „Zij zul- ,or een briefje krijgen", aldus De la Mar. ing Eerste aanzet buurthuizen voor sociale vernieuwing LEIDEN De Leidse club- en buurthuizen hebben een eerste aan zet gegeven voor een project in de sfeer van sociale vernieuwing. Onder de naam Het Traject willen de buurthuizen een bijdrage leveren aan de vermindering van de werkloosheid in de sociale vernieuwingswijken. Ze willen de zogeheten toeleiding van een aantal doel groepen verbeteren. Coördinator V. Kok- ke hoopt met de gemeente en andere in stanties de financiën voor 1 januari rond te hebben. Zodat het project in het nieuwe jaar van start kan. Doel van Het Traject is met name migran ten, vrouwen en jongeren die (langdurig) werkloos'zijn en uit een van de vijf Leidse sociale vernieuwingswijken komen, ad viezen en voorlichting te geven om hun positie op de arbeidsmarkt te verbeteren. „Wij zijn er niet voor daadwerkelijke toe treding tot de arbeidsmarkt. Dat doet het arbeidsbureau. Wat wij willen heet in het vakjargon toeleiding. Mensen begeleiden naar een beroeps- of scholingskeus toe", aldus Kokke. Het Traject denkt dit doel te bereiken door wijkgericht te werken en gebruik te maken van traditionele hulpverlening zo als huisartsen, de wijkagent en maat schappelijk werkers. Ook ligt het in de bedoeling drie Trajectwinkels te openen met spreekuren en informatiebank. Deze moeten verschijnen in Leiden-Noord, de oostelijke binnenstad en in de Slaaghwijk. De winkels kunnen volgens de conceptno ta van Het Traject in buurthuizen maar ook in andere openbare gebouwen of win kels worden ondergebracht. Ook wordt het houden van cursussen in het kader van Het Traject niet uitgesloten. Samenhang Andere problemen in de wijken zoals buurtbeheer, milieu en stedelijke vernieu wing kunnen volgens de opstellers van de nota in samenhang met Het Traject wor den aangepakt. „Het Traject kan in deze sociale vernieuwingsgebieden met haar doelstelling en wijkgerichte werkwijze een belangrijke plaats innemen", staat in de nota te lezen die aan het Leidse college van B en W is aangeboden. Een laatste doelstelling van Het Traject is werklozen met weinig uitzicht op een baan te helpen bij het zinvol besteden van hun vrije tijd. Gedacht wordt aan het ge ven van recreatieve cursussen zoals foto graferen, computeren en tuinieren. Hoogste punt LEIDEN Het hoogste punt van de nieuwbouw bij de Scholgengemeenschap De Nieuwe Vaart werd gistermid dag bereikt. Ouddirecteur en grondlegger van de school, H. Ipenburg, plaatste om dit te vieren om drie uur een kozijn- stel. Aan het gebouw aan het Lammenschanspark wordt een nieuwe vleugel gebouwd. De afdelingen techniek, die nu nog in een gebouw aan de Haagweg zijn gehuisvest, ver huizen naar de nieuwe vleu gel. De afdelingen motorvoer tuigen, elektro- en mechani sche techniek kunnen dan be schikken over moderne werk plaatsen. Automobiliste mishandeld LEIDEN Een 33-jarige Leidse automobiliste is vanmorgen door een onbekende in het ge zicht geslagen. De vrouw reed met haar auto vanuit de Merenwijk de Willem de Zwijgerlaan op en wisselde daarna van linker naar rechter rijstrook. De vrouw vermoedt dat iemand daar bij mogelijk heeft moeten afremmen. Toen zij ter hoogte van de Haarlemmerstraat en Floris Versterlaan moest wachten voor het rode stop licht werd opeens haar portier geopend en kreeg zij een harde klap in het gezicht. Ze hield daaraan een bleodneus en hoofdpin over. Haar kleding raakte besmeurd. Een goed signale ment van de dader kon zij niet geven, omdat haar bril op de grond viel. Vermoedelijk gaat het om man. die in een kleine witte auto rijdt. Politievoorlichter D. Graveland sprak zijn be zorgdheid uit over het toenemend geweld op de weg. „Bij het minste of geringste gaan de men sen eigen rechter spelen en dat is ontoelaat baar". AAR SCHATTING 1900 DAKLOZEN IN LEIDEN i gro DEN Naar schat- j 250 mensen in Lei- -j verwaarlozen zich- of vervuilen. Daar- st zijn misschien wel mensen zijn dak- en jsloos in Leiden. Dat [ijft de Werkgroep (iënische Probleem- ïllen (WHP) in het verslag over 1989. :te aantallen zijn echter bekend. Wel is bekend die aantallen toenemen, •om pleit de werkgroep nader onderzoek en menskracht voor hulp- ining. Bij de werkgroep "89 46 gevallen ernstige vervuiling of raarlozing gemeld. Aan- ling geschiedde in 14 ge- n door de gemeentepoli- ivooral de wijkagenten Iden daarbij een belang- j rol. Zo'n 30 maal betrof Alleenstaande mannen, 14 I om alleenstaande vrou- en 2 maal om echtparen, hoofdprobleem was in 11 gevallen alcoholisme, in 21 gevallen psychiatrie en de rest was gemengd van aard. Dat vervuiling of verwaarlo zing niet alleen een probleem van ouderen is, bleek uit het feit dat de leeftijd van de aangemelde personen va rieerde van 20 tot 104 jaar.. Van de 46 gevallen kon meer dan de helft worden opgelost. Dat gebeurde middels het in schakelen van meer thuis hulp al dan niet voorafge gaan door tijdelijk opname en het opruimen van de ergste rommel. In 2 gevallen kon niet worden voorkomen dat de betrokkene kwam te overlijden doordat er te laat hulp werd ingeroepen. „In een geval was betrokkene bij aankomst van een medewer ker van de Basisgezondheids dienst reeds vier maanden overleden. En had hij al die tijd in bed gelegen terwijl de buren dachten dat hij met vakantie was", zo wordt in het jaarverslag opgemerkt. De overgebleven „gevallen" worden minimaal een maal per twee weken bezocht door een maatschappelijk werk- Zwervers De WHP heeft ook de ont wikkelingen voor de komen de jaren op een rijtje gezet. Daarbij wordt een schatting gemaakt van de gevallen van zelfverwaarlozing of -vervui ling die al aan de gang zijn, maar die nog niet bekend zijn. Daarbij komt de werk groep uit op ruim 250 men sen. „In het gunstigste geval betekent dit dat er op dit mo ment 27 alcoholverslaafden, 90 psychiatrisch gestoorden, 45 zelfverwaarlozers en 90 ouderen aan het verwaarlo zen en vervuilen zijn zonder dat dit manifest is", schrijft de WHP. Maar de werkelijke aantallen kunnen nog hoger liggen, zo wordt in het jaar verslag aangegeven. Het aantal dak- en thuislozen neemt toe, constateert de WHP. „Het gaat hier om al lerlei soorten mensen, varië rend van weggelopen jonge ren tot chronisch psychiatri sche patieënten of verslaaf den die in een pension leven, of van opvangsinstelling naar opvangsinstelling zwerven of die daadwerkelijk onder de sterren slapen". In Leiden zijn op dit moment ongeveer 100 dak- en thuislozen be kend. Dat zijn vooral oudere alcoholisten en psychiatri sche patiënten die zich veelal ophouden in het Van der Werfpark en het Plantsoen. Hoe groot het werkelijke aantal dak- en thuislozen is, weet de WHP niet. Maar als ze het landelijke aantal om rekenen naar de Leidse situ atie, dan zou dit betekenen dat er in Leiden 1900 dak- en thuislozen moeten leven. „Niet alle 1900 zullen ovei straat zwerven; desalniette min praten we hierbij ove een aanzienlijk aantal men sen die een hoog risico lopen om nog verder in de proble men te raken", aldus de WHP. Nader onderzoek is nodig om de precieze aantal len te weten te komen, om de exacte problemen duidelijk te maken. Meer menskracht is nodig om de hulpverlening beter te garanderen. IN/DEN HAAG renweide Coebel in Boshuizen is van- in het provincie- Den Haag be- i met het predikaat Jern waar pit in zit', an is een prijs van gulden verbon- weide is ingericht Igenaren van onder jgeiten, schapen en in samenwerking f gemeente. ■ze leefbaarheidswed- alweer voor de vier- werd georgahiseerd Heidemij, kiezen be- zelf een project ten van de plaatselijke (j_ fheid. Zij moeten dat 'f uitvoeren. In elke ie zijn wedstrijden, /eide 'De Coebel' is nu PI- leen noodlokatie geves- e vereniging van eige- kwam met het project de gemeente Leiden plaats van de toenma- renwei andere plannen e gemeente heeft nu in stemmingsplan ruimte ft voor het onderbren- f de dieren. Daarnaast I de dierenliefhebbers fcanisatie opgezet die Iten verzamelt in de zeer matig gebleken, peze ronde waren er les aanmeldingen. De lij gaat daarom in de- Uop stations en in bi- en een publiciteitsac- fren. Dat is voor het f de geschiedenis. Ver- i Heidemij dat er bij de |n meer nadruk op het komt te liggen. H Vuilverbranding De laatste hoge schoorsteen verdwijnt uit het Leidse stads beeld. De karakteristieke pijp van de vuilverbranding wordt afgebroken. Tachtig meter hoogte wordt neergehaald. Eerst werd de binnenpijp, de vuurvaste bemetseling wegge- sloopt. Dat waren muren van anderhalve meter dikte. Nu wordt de buitenmuur steen voor steen weggehaald. FOTO: WIM VAN NOORT Burgemeester Goekoop en A. Nieuwenhuizen Segaar, voorzitter van de stichting Heilige Geest- of arme Wees- en Kinderhuis, van in de bankjes van de wezen op de tentoonstelling. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Burgemeester C. Goekoop opende gister middag de tentoonstelling ,,Het Weeshuis aan de Hooglandsekerkgracht". Dat gebeurde in de Hoog landse Kerk. Tegelijker tijd werden twee boeken gepresenteerd. S. den Haan heeft zich gebo gen over de inventaris van het archief van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis aan de Hooglandsekerkgracht. Hij heeft de periode van 1334 tot 1979 de afgelopen drie jaar onderzocht. En een nieuwe in ventarisatie van het archief, dat in totaal 73 meter plan klengte beslaat in het Leidse Gemeentearchief, gemaakt. Het werk „Inventaris van het archief van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis te Leiden" werd gisteren ge presenteerde door archivaris IL van Maanen. De geschiedenis vangt aan in de middeleeuwen met de Hei lige Geest van de Sint Pieter- sparochie, een instelling voor algemene arménzorg. In de tweede helft ging de instelling zich meer toeleggen op de kin- derzorg en in de zestiende eeuw was de instelling gespe cialiseerd in kinderzorg.Den Haan kwam vele interessante deelarchieven tegen. Bijvoor beeld van het Cellebroeders- klooster (1421-1679), of de vi- carieën van Sint-Johannes Evangelist en Sint-Andreas in de Hooglandse Kerk (1535- 1578), maar ook van de familie van Schooten (1649-1679) en van notaris Engel van Haas- Bouwgeschiedenis Het weeshuisarchief is een be langrijk archief voor genealo gisch, biografisch onderzoek en voor onderzoek naar de ge schiedenis van onroerend goed in en om Leiden. Van de ge schiktheid van het archief voor het verrichten van de laatste soort onderzoek getuigt het gelijktijdig met de inventa ris verschijnende boek van J. Droge. Dat is getiteld „Waar de wezen in de gevel staan. De bouwgeschiedenis van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis aan de Hoog landsekerkgracht te Leiden". Dat boek werd gisteren inge leid door professor R. Meisc- hke, oud-hoogleraar litera tuurgeschiedenis van de Leid se universiteit. Ook muziekhistorici kunnen hun hart ophalen in het ar chief. Want dit archief bevat de eerste grote compositie voor kinderen in de Nederlandse muziekgeschiedenis. De leider van het aan de instelling ver bonden Zangcollege, compo nist en musicus Christian Frie- drich Ruppe (1753-1826), maakte dit werk voor Kerst mis van het jaar 1796. H. Briër speelde gisteren tijdens de ope ning op het grote orgel van de Hooglandse Kerk improvisa ties op de door Ruppe gecom poneerde kinderliedjes. De tentoonstelling wordt ge houden in het voormalige weeshuis, het Nationaal Na tuurhistorisch Museum aan de Hooglandsekerkgracht 17. De expositie is tot en met 13 janu ari 1991 te bewonderen. IN De afdeling ene gezondheids man de Basisgezond- f lienst wordt in |h gesplitst. Uit de hg komt een afde- iaal medische zorg afdeling preventie- londheidszorg. Het aantal activiteiten van deze algemene afdeling nam toe, terwijl de beschikbare tijd en het aantal personeelsleden verminderden. Bijvoorbeeld het beginnen van een bevol kingsonderzoek naar borst kanker, preventie- en voor lichtingscampagnes voor AIDS, een groeiend aantal ge vallen van TBC, de dubbele vergrijzing en de daarmee sa menhangende ouderenzorg en de toename van het aantal dak- en thuislozen, zelfver waarlozers en - vervuilers. Door deze toename van activi teiten bleven de coördinatie achter, waardoor het risico van langs elkaar heen werken ontstond. Ook waren een aan tal taken niet duidelijk genoeg afgebakend en voelde zich daarvoor niemand daarvoor verantwoordelijk. De oplossing hiervoor is het opsplitsen van de algemene af deling in twee aparte afdelin gen. De afdeling preventieve gezondheidszorg houdt zich bezig met infectieziektenbe- strijding, AIDS, TBC en de be volkingsonderzoeken. De af deling sociaal medische zorg neemt de taken ouderenzorg, hulpverlening aan dak- en thuislozen, zelfverwaarlozers en - vervuilers, methadonver- strekking en rampenbestrij ding. DEN HAAG De bezui niging op het stadsver nieuwingsfonds van 30 miljoen in 1991 gaat niet door. Staatssecretaris Heerma (volkshuisves ting) heeft dat donderdag aan de Tweede Kamer ge schreven. Het benodigde geld komt uit het subsi dieprogramma voor nieuwbouw en woning verbetering van dit jaar. Omdat gemeenten hiervoor minder plannen hebben inge diend dan geraamd is geld over. Heerma zal dit bedrag niet herverdelen over de pro vincies en gemeenten, zoals normaal wel gebeurt. Door deze operatie houdt Heerma de komende jaren ook nog wat geld over om tekorten op zijn begroting te dekken. De Tweede Kamer had Heer ma tijdens de algemene be schouwingen gevraagd de be zuiniging op stadsvernieuwing ongedaan te maken. De Ka mer vindt het onverantwoord op deze post te besnoeien, ge zien het belang dat het kabinet hecht aan sociale vernieuwing. Heerma heeft de Kamer ook ingelicht over het nieuwbouw- programma van dit jaar. Tot 1 juni zijn 18.500 bouwvergun ningen voor ongesubsidieerde woningen afgegeven. Naar schatting zullen in 1990 32.000 van deze woningen worden gebouwd. Verder worden dit jaar ongeveer 4.100 duurdere huurwoningen (premiehuur) en 10.000 koopwoningen met eenmalige subsidie gebouwd. In de sociale huursector zijn dat er 25.000. Het programma van 21.000 so ciale koopwoningen voor dit jaar wordt niet gehaald. Op 1 oktober was nog maar voor 79 procent aan plannen inge diend. Dat komt doordat de la gere inkomens (tot 43.500 gul den per jaar belastbaar), voor wie de soiale koopwoningen zijn bedoeld, ze door de hoge hypotheekrente niet kunnen betalen. De subsidies van 4.000 sociale koopwoningen zal Heerma gebruiken om zijn be grotingsproblemen op te los- Ook vorig jaar zijn minder so ciale koopwoningen gebouwd dan was geraamd. Heerma zal het overgebleven subsidiegeld deels doorsluizen naar volgen de jaren. Voor een aantal wo ningen dat wel is gebouwd, maar niet verkocht, wil hij een eenmalige premie van 5.000 gulden verstrekken. De beper king dat alleen de lagere inko mens deze woningen mogen kopen, vervalt dan in principe. Vogelmarkt Avibus Leiden houdt zon dag een vogel beurs. Dat gebeurt in zaal De Blauw- kras aan de Voorschoter- weg, naast zwembad De Vliet. Iedereen die dat wil kan er zijn gekweekte vo gels te koop aanbieden. Verkopers kunnen er van af 9.00 uur terecht, kopers vanaf 10.00 uur. Toegang Kinderen tot 12 jaar gratis. Kraam verzorging Voor allochtone vrouwen die de opleiding tot kraamverzorgster willen volgen, is er zondag een voorlichtingsmiddag. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van de Stichting Beroepseducatie Z-H Noord aan de Mare- singel 54 en duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Stijldansen In het buurthuis Matilo krijgen paren elke zondag avond gelegenheid om vrij te dansen. Voor drie gul den per keer kunnen de vrienden of partners van 20.00 tot 23.00 in het ge bouw aan de Zaanstraat 126 terecht. LEIDEN Het college van B en W verwacht een nieuwe bezuinigingsronde bij de gemeente. Dat staat in een brief aan de hoof den van gemeentelijke di recties over het meerja- renbeeld 1992-1995. In het voorjaar worden de bezui nigingsmogelijkheden geïnventariseerd. De bezuinigingen zijn nodig, omdat de rentestand hoog is. Leiden krijgt daarvoor geen compensatie van het Rijk. Het meeijarenbeeld van mei 1990 gaat nog uit van 8 procent, ter wijl voor het nog samen te stellen meerjarenbeeld op 9,5 procent wordt gerekend. In dat nieuwe meerjarenbeeld moet ook de nog resterende vijf miljoen gulden voor nieuw beleid van het college worden ingepast. Ook valt de algemene uitke ring voor de komende jaren ongunstiger uit dan het meer jarenbeeld aangeeft. De eerste resultaten van de doorlichting van de begroting 1990 zijn in middels ook bekend. Deze ge gevens zijn ongunstiger dan de nota financiële positie van lei den aangeeft. Bovendien ver wacht de gemeente dat het Rijk bezuinigingsmaatregelen voor de gemeenten voorbe reidt. Het college wil in mei 1991 een afweging maken tussen nieuw beleid, bezuiniginsmaat- regelen en belastingmaatrege- Sponsors Leidse marathon bekend LEIDEN De organisatoren van de Leidse marathon heb ben in het Zoeterwoudse com puterbedrijf 3M een hoofd sponsor gevonden. Organisator T. Scheffer wilde niet zeggen om hoeveel geld het precies gaat maar hield het op een aanzienlijk deel van de beno digde 125.000 gulden. Het res terende geld wordt bij elkaar gebracht door een aantal sub sponsors. De marathon die op 16 juni plaats heeft en als start en finish de Schipholweg kent, wordt gehouden door de Leid se Road Runners Club, De Ba taven en AV Holland. Schef fer deelde gisteren tevens mee dat het Nederlands universi tair kampioenschap marathon als onderdeel van de Leidse marathon wordt opgenomen. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. r J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: J Adres: I Postcode/plaats: ficidócSouAcmt

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9