Verdrag over ontwapening ji Europa op tijd klaar Antisemitisme als wapen in Poolse verkiezingscampagne Westen wil Sovjetunie door de winter helpen VS waarschuwen Irak nogmaals ITENLAND CsidacSoivumt VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 >k Nederlander i rampvliegtuig [CH Bij de vliegtuigramp woens- /ond bij Zürich blijkt ook een Neder- >r om het leven te zijn gekomen. Het n dom een man die in Zürich woonde, de passagiers bevonden zich verder anderen zeven Amerikanen, acht :rs, jes Italianen en vijf Spanjaar- deiüe bemanning bestond louter uit Ita- t ifc. Niemand van de 46 inzittenden tq de ramp overleefd. Het verongeluk- pstel. een DC-9 van luchtvaartmaat- Sippij Alitalia, was op weg van Milaan dade luchthaven Kloten bij Zürich toen Jet voor de landing tegen een heuvel ngt Het ongeluk is waarschijnlijk te di*i aan een fout van de zeer ervaren atiit of een technisch mankement. Twee Berlijnse agenten voeren een arrestant weg tijdens de krakersrellen in het oostelijke deel van de stad, die tot gisteren in de loop van de ochtend voortduurden. Het geweld heeft inmiddels geleid tot een politieke crisis in de stad. FOTO: DPA Stadsbestuur Berlijn valt over krakersrellen BERLIJN De coalitie in Berlijn van sociaaldemocraten en de met de Groe nen gelieerde Alternativen Liste is veertien dagen voor de gemeente raadsverkiezingen gevallen. De linkse alternatieven traden gisteren uit het stadsbestuur na een buitengewone ver gadering van hun parlementsfractie over de omvangrijke politie-inzet te gen krakers in het oostelijk deel van Berlijn. Aanleiding voor de breuk was de instemming van de sociaaldemocra tische SPD met dit politieoptreden, dat leidde tot drie dagen van ernstige on geregeldheden. De oppositionele chris tendemocratische CDU heeft de breuk in de coalitie aangegrepen om het af treden te eisen van burgemeester Wal ter Momper (SPD). Israëlische aanklager Eichmann overleden JERUZALEM Gideon Hausner, de Israëli sche openbare aanklager van de Duitse oor logsmisdadiger Adolf Eichmann, is gisteren na een langdurige ziekte op 75-jarige leeftijd over leden. Hausner verwierf internationale be kendheid tijdens het proces in 1961-1962 tegen de nazi die verantwoordelijk werd gesteld voor zijn rol in de moord op miljoenen joden. Haus ner werd de openbare aanklager van Israël in 1960, het jaar waarin Eichmann werd ontvoerd door Israëlische agenten om të worden berecht in de joodse staat. De rechters veroordeelden Eichmann tot de doodstraf. In zijn openings pleidooi had Hausner gezegd. „Wanneer ik hier voor u sta, rechters van Israël.sta ik niet alleen. Ik heb zes miljoen mede-aankla gers, maar zij kunnen niet opstaan om de be schuldigende vinger uit te steken". Schutter wilde Gorbatsjov doden MOSKOU De schutter die vorige week op het Rode Plein tijdens de parade ter gelegenheid van de 73e verjaardag van de Oktoberrevolutie twee schoten afvuurde, was van plan Sovjetpresident Michail Gorbatsjov te vermoorden, aldus het officiële pers bureau Tass. De 38-jarige Alkeksandr Sjmonov uit Leningrad, die met een geweer met een afgezaagde loop op een afstand van slechts 46 meter van Gorbatsjov stond, schoot volgens oog getuigen in de lucht. Hij had een briefje in zijn jaszak waarop stond dat hij zich meer dan twee jaar lang heeft voorbereid op de moordaanslag Als hij wordt schuldig bevonden kan hij de doodstraf krijgen. Het leven wordt voor veel inwoners van de Sovjetunie met de dag moeilijker. Deze vrouw kampeert al enkele weken voor de deur van het bekende Hotel Rossia in Moskou, uit protest tegen het beleid van de regering. BONN Westerse lan den, met de VS en de Bondsrepubliek voorop, zijn bereid de Sovjetunie met massale voedselhulp door de komende winter te helpen. In veel westerse hoofdsteden bestaat grote bezorgdheid over de voedselsituatie in de Sovjet- e en de mogelijk gevolgen daarvan voor de positie van president Gorbatsjov. De be richten over de rantsoenering van levensmiddelen in Lenin grad en Moskou hebben die angst alleen maar doen toene men. Sovjet-functionarissen hebben gezegd dat zij de ko mende winter wegens de slechte oogsten en de proble men met de voedseldistributie grote moeilijkheden verwach- In een rede voor het Duitse parlement zei bondskanselier Kohl gisteren dat hij in zijn gesprekken met Sovjet-presi dent Michail Gorbatsjov heeft beloofd het ineenstortende Sovjet-rijk „naar onze beste vermogens te helpen". Hij ver klaarde binnenkort een groep Duitse experts naar de Sovjet unie te sturen om de Sovjet- overheid bij te staan bij het uitvoeren van de economische hervormingen Kohl zei ook dat Duitsland aan de Sovjetu nie een totaal bedrag van 29 miljard mark (33 miljard gul den) aan hulp heeft toegezegd. Die hulp aan de Sovjetunie zal naar verluidt ook een belang rijk gespreksthema zijn bij het overleg tussen Kohl en presi dent Bush, dat aanstaande zon dag wordt gehouden. De Sovjet-overheid heeft ove rigens tot nu nog niet de .ver nederende stap gedaan om aan de voormalige vijand om voed selhulp te vragen. Volgens di plomaten in Washington heeft Gorbatsjov tijdens zijn bezoek aan de Franse president Fran cois Mitterrand en in zijn ge sprekken met Kohl de proble men van zijn land wel uitvoe rig uiteengezet. Peilingen versterken kansen van Heseltine LONDEN De kansen van Michael Heseltine om Marga ret Thatcher als partijvoorzit ter en premier te vervangen zijn gestegen door een onder zoek, waaruit blijkt dat de Britse Conservatieve Partij on der Heseltine aanzienlijk beter zou scoren dan onder That cher. Als Heseltine Thatcher opvolgt schieten de Conserva tieven hun Labour-tegenstan- ders met tien procent voorbij. Blijft Thatcher aan het bewind, dan blijven de Con servatieven juist op achter stand, zoals nu al zestien maanden het geval is geweest. Heseltine neemt het dinsdag tegen Thatcher op in een ge heime stemming onder de 372 Conservatieve Lagerhuisleden. «EN Twintig hden na het begin 'de onderhandelingen ^enen tussen NAVO iWarschau Pact over ientionele ontwape- j in Europa (CFE) ligt teerste verdrag ter on- Ekening gereed. Het [ment zal maandag de staatshoofden en ffingsléiders van de ten NAVO- en zes jschau Pactlanden in worden onderte- verdrag worden de aan- conventionele wapens iier beide boridgenoot- [pen mogen beschikken Voor tanks en ar- legeschut is een maxi- Ivan twintigduizend stuks jproken; het aantal ge- jtsvliegtuigen en helikop- is vastgesteld op respectie- 6800 en tweeduizend in"J Jlucjverdragsgebied (van de indfitische Oceaan tot de Oe- liegjs verdeeld in zones waar- ijerTook verschillende limie- ngrtoor de diverse wapenca- tol 'ANj —/age op Filipijnen da! get ano Onggan (I) zoekt de nten bij elkaar van zijn - en dat door de tyfoon Mike tietfmen werd verwoest. De coiln trof afgelopen dinsdag ovincie Cebu op de Filipij- Het natuurgeweld heeft iijrieer dan 140 mensen het gekost en in het getrof- or* |ëbied gezorgd voor een ïlekft aan voedsel en drinkwa- FOTO: AP exp tegorieën gelden Het verdrag voorziet daarnaast in een veri ficatiesysteem, gebaseerd op inspecties en informatie-uit wisseling. De onderhandelaars van de 22 landen keren 26 no vember terug naar Wenen voor een tweede fase van on derhandelingen over conven tionele ontwapening. De conferentie in Parijs is ech ter niet alleen van belang om dat daar het CFE-akkoord wordt ondertekend. Het is een bijeenkomst van de landen die deelnemen aan de Conferentie voor Veiligheid en Samenwer king in Europa, kortweg als CVSE aangeduid. Dat zijn 32 Europese landen en de VS en Canada Albanië heeft nimmer aan CVSE-bijeenkomsten deelgenomen, maar heeft voor dit keer de rol van waarnemer aangevraagd. Helsinki De eerste CVSE-vergadering werd in 1979 in het Finse Hel sinki gehouden. Daar werden toen de 'Akkoorden van Hel sinki' ondertekend, waarin af spraken zijn gemaakt over vei ligheid, samenwerking en mensenrechten. Het duurde echter nog geen jaar eer het 'proces van Helsinki' in de verdrukking kwam als gevolg van de oplevende Koude Oor log. Sinds de komst van Michail Gorbatsjov in het Kremlin is de wereld echter op zijn kop gezet. Met de Muur is veel van het wederzijdse wantrouwen verdwenen en volgend jaar zal het Warschau Pact als militai re organisatie worden opgehe ven. De Franse minister van bui tenlandse zaken, Dumas, noemde de komende vergade ring daarom onlangs „het be langrijkste internationale ge sprek dat sinds 1945 heeft plaatsgevonden". Het is de be doeling dat in Parijs richting wordt gegeven aan de toekom stige politieke architectuur van Europa. Niet dat dat nu een makkelij ke klus wordt. Vooral in Oost- Europa lopen de spanningen momenteel hoog op. Alleen op de westelijke flank van het Oude Europa lijken de dingen enigszins naar verwachting te lopen. De Europese Gemeen schap gaat, weliswaar met val len en opstaan, verder op de weg naar 1992 en naar een po litieke, economische en mone taire unie waarvan de contou ren zich steeds duidelijker af tekenen. Maar daardoor doe men juist weer nieuwe proble men op in de relatie met de VS, in en buiten de NAVO. Gloedvol Zoveel is zeker: het Europese Huis, waar in Parijs in gloed volle bewoordingen over zal worden gesproken, staat er nog lang niet. De politieke en economische hypotheek om dat huis te bouwen is nog niet afgesloten. Op de bouwperce len, die zich van de Atlanti sche Oceaan tot de Oeral uit strekken, woeden hevige na tionalistische ruzies. Op dat deel van het perceel waar het marxisme eens floreerde, vin den nu de eerste brood- en voedselrellen plaats. Oude sen timenten, ongeduld, te grote haast, een bijltjesdag-mentali teit, nationalistische ambities, enorme economische ongelijk heden en sociale ontreddering maken een goed gesprek over de toekomstige architectuur van Europa vooralsnog onmo gelijk. Maar de oude, sinds eeuwen gekoesterde droom van het grote, vreedzame, welvarende en verenigde Europa bepaalt het politieke denken in de Oude Wereld. Bij de vindt een korte Twee m Lech een vraag te kun stellen. De oudere wint. Wat is meneer van wie we alle- houden - applaus - een ware Poolse zal zijn - ap- van plan te doen regering van zy- van commu- joden? Stilte. Het is geen vraag en er komt ook geen antwoord. De man wordt opzij geschoven Maar zijn woorden blijven in de lucht hangen. Solidariteitvoor- zitter Lech Walesa en premier Tadeusz Mazowiecki strijden tegen elkaar in de eerste presi dentsverkiezingen Ameri kaanse stijl in Oost-Europa. De keuze is nu tussen twee indivi duen. tussen hun persoonlijke stijl en opvattingen en niet tussen hun programma's (Wa lesa blijft volhouden dat hij geen programma heeft). De strijd wordt opgeluisterd met alle tamtam van de mo derne verkiezingscampagne. Maar schijn bedriegt. De tech nieken en de technologie mo gen dan modern zijn, de emo ties die de campagnes teweeg brengen zijn geworteld in de nationalistische politiek van de jaren twintig en dertig, de tijd van het laatste onafhanke lijke Polen. Het was toen een ander land: overwegend agrarisch, een multi-culturele samenleving met miljoenen joden, Duitsers en Oekrainers. In die tijd moest Polen, net als nu, zijn onafhankelijkheid bevechten in het krachtveld tussen een Duitsland in opkomst en een onzekere, in zichzelf gekeerde Sovjetunie. Het grote debat van die tijd, tussen het schreeuwerige Russofiele anti semitische nationalisme van Roman Dmovski en het Russo- fobische, maar etnisch toleran te streven naar onafhankelijk heid van maarschalk Jozef Pilsudski, heeft nooit een ech te afloop gekend; het werd door de communisten 'bevro ren'. Maar nu. bij de verkie zingscampagnes. waren de geesten weer in 't rond. Mazowiecki is van joodse af komst. 's Nachts worden de posters met zijn portret beklad met Davidsterren of haakneu zen. De onuitgesproken sug gestie van zijn tegenstanders is dat hij door zijn joods-zijn een mindere Pool is. Walesa veroordeelt het antise mitisme soms tijdens zijn toe spraken. Maar hij pakt de on ruststokers niet aan. En voor de campagne in volle ernst aanving, zei hij: ..Ik ben een echte Pool. Daar schaam ik me niet voor. Waarom zouden mensen van joodse afkomst zich voor hun voorvaders moeten schamen0' De wortels van het Poolse an tisemitisme liggen diep en zijn in elkaar verstrengeld. Polen heeft echter twee tradities die naast elkaar bestaan, die van wederzijdse tolerantie en res pect - hoe hadden anders zo veel miljoenen joden door de eeuwen heen in Polen een on derkomen kunnen vinden? - en die van wrijving en haat. Het is wel bijzonder verdorven om het vooroorlogse antisemi tisme wakker te roepen als een politiek wapen in de be langrijkste vrije verkiezingen van het land. De joden werden voornamelijk op Poolse bodem uitgemoord in de Duitse kam pen. Er zijn slechts ongeveer 12.000 praktiserende joden overgebleven in Polen, meest ouderen. Walesa krijgt uit veel hoeken steun Zijn aanhangers zijn over het algemeen rationele, maar gefrustreerde burgers die willen dat er een einde komt aan de recessie, aan het bezuinigingsprogramma, aan de slepende, weinig inspire rende omvorming tot een vrije-markteconomie. Maar het meeste lawaai maken de rechtse extremisten, die in het voetspoor zijn getreden van Dmovski. De presidentskandidaten van rechts hebben de eerste horde niet gehaald - zij kregen niet de vereiste 100.000 handteke ningen bij elkaar - en hebben zich nu achter Walesa ge schaard. De Solidariteitvoor- zitter wil een president in de traditie van Pilsudski zijn. Maar hij gebruikt de taal en de redeneringen van Dmovski, het simplistische zinnetje: „Ik ben Pool omdat ik geen jood Dat gevoel kan dan heel wat politieke doelen gediend heb ben in de jaren dertig, toen er een enorme joodse gemeen schap was in Polen Maar nu, nu er bijna geen joden meer over zijn, raakt het kant noch wal. ROGER BO YES (c) The Times MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE opbouw in het gebièd van de Golf „een duidelijk signaal is aan Saddam Huasayn: wij zijn dodelijk ernstig wat betreft jouw vertrek uit Kuwayt". Er zal echter geen sprake zijn van een langdurige lijdensweg zoals in Vietnam", aldus Bush. Hij wees er op dat Irak in de Golfcrisis niet kan rekenen op steun van de Sovjetunie en China zoals de Vietnamese communisten twintig jaar ge leden dat wel konden. Bush sloot onderhandelingen met Baghdad uit, voordat Irak uit Kuwayt vertrekt. „Als je een buurland verkracht, verwoest en plundert kan je dan aan de wereld vragen, zeg. geef me iets zodat ik mijn gezicht niet verlies, opdat ik kan doen wat ik al maanden geleden had moeten doen? Het antwoord is nee, er zal geen compromis worden gesloten met dergelij ke naakte agressie". Volgende week voert Bush tij dens de CVSE-top in Parijs ge sprekken over de Golf met on der anderen Sovjetpresident Gorbatsjov, Thatcher, Miter- rand, Kohl en premier Lub bers. Hij zal dan pogen steun te vergaren voor een VN-reso- lutie waarin toestemming wordt gegeven om de Iraakse troepen met geweld uit Ku wayt te drijven. De VS zijn deze maand voorzitter van de VN-Veiligheidsraad en willen daarom op korte termija een uitspraak van de raad waarin het gebruik van geweld expli ciet wordt toegestaan. Het perspectief op een Arabi sche top die een vreedzame oplossing zou kunnen brengen van de Golfcrisis lijkt verke ken, nu Egypte, Syrië en Ku wayt in navolging van Saudi- Arabië hebben laten weten dat zij geen enkel heil verwachten van zo'n top. President Muba rak van Egypte heeft wel een beroep gedaan op de Ameri kaanse president George Bush om drie maanden te wachten met een aanval op Irak, waar bij niet werd aangegeven wan neer die periode afloopt. De in de Golfregio gestatio neerde Amerikaanse strijd krachten zijn gisteren samen met Saudische militairen een groots opgezette landingsoefe ning begonnen op het strand van Saudi-Arabië. De zesdaag se operatie, waaraan honder den manschappen, zestien oor logsschepen en 1100 gevechts vliegtuigen meedoen, is door Irak veroordeeld als een oor logszuchtige provocatie. De oe fening heeft de naam 'Drei gende Donder'. (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON De Amerikaanse president- George Bush heeft gezegd dat de crisis in de Perzi sche Golf niet zal leiden tot een situatie zoals des tijds in Vietnam. Bush, die vandaag naar Europa reist en volgende week naar de troepen in de Golf, be loofde zijn landgenoten vrede noch oorlog, alleen maar succes. „Ik zal als opperbevelhebber van de strijdkrachten nooit ie mand in een militaire situatie plaatsen die wij niet kunnen winnen. nooit", zo zei hij in een vraaggesprek op het Ame rikaanse kabeltelevisienet werk CNN. Bush zei dat de ,vej~ De R.P.75 vaart de Sixhaven binnen en gelukkig, daar ligt e"Kr'jheid II nog gemeerd. Maar er is niemand aan boord. En kennelijk ook niet aan boord geweest. Ross krabt zich -ld ;op het hoofd. „Dat wordt een lastig karwei, meneer", zegt chipper van de politieboot, „hebt u er geen idee van, waar tiend gebleven kan zijn? Misschien is hij ergens een biertje vali drinken". Maar Ross schudt zijn hoofd. Dat kan niet, want Zou Rob Skip wel hebben meegenomen. „En op die hond kun je vertrouwen", zegt hij; „als dat beest zo te keer gaat is er iets met zijn baas gebeurd". - Ondertussen is Rob uit zijn verdo ving bijgekomen. Verbaasd kijkt hij om zich heen. Waar is hij? Drommels, hij ligt in zijn kooi. Maar....nee, dit is de „Vrijheid II niet. En wat heeft hij een hoofdpijn! Wat is er alweer gebeurd? Langzaam keert zijn geheugen terug. Ah, hij is overvallen door twee kerels op die gracht. Maar waar hebben die hem heenge- sleept?.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5