De Vries komt op voor behoud van koppeling mm Opticiëns in actie tegen leesbril zonder ogentest Het ontstaan van een financieel melodram CDA draait bij in discussie zorgverzekering „Nederlandse Gladio wel degelijk uit op sabotage" Gereedschap nodig? BINNENLAND Ëoicbc Commit VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 PAG(j]X Volgend jaar weer levertransplantaties ROTTERDAM Begin volgend jaar verwacht het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam weer levertrans plantaties te kunnen uitvoeren. „Er moet in Rotterdam snel iets gebeuren, anders vallen er doden", zo vreest de di rectie van Dijkzigt, die in vergevorder de onderhandelingen is met de ministe ries van volksgezondheid en onderwijs en wetenschappen om de financiering van de transplantaties rond te krijgen. Het Dijkzigt-ziekenhuis moest enkele maanden geleden met de ingrepen stop pen omdat de gevraagde financiering door de Ziekenfondsraad werd afgewe zen en er bovendien een transplantatie arts vertrok. In Dijkzigt worden sinds 1987 tot nu toe veertig levertrans plantaties uitgevoerd. DEN HAAG Het CDA heeft bij de voortgezette discussie over de stelsel wijziging in de gezond heidszorg laten weten „binnen het regeerak koord" te willen blijven. Nadat woordvoerder Lan- sink eerder had gezegd nog geen „groen licht" te kunnen geven, staat nu een grote kamermeerder heid achter de verdere uit werking van de plannen voor een „zorgverzeke ring". Uitgangspunt daarbij is een verdeling van de pre mie in 85 procent inko mensafhankelijk (procen tueel) en 15 procent nomi naal Nu bepalingen in in ternationale verdragen een aanvullende verzeke ring die 15 procent van de zorg omvat, onmogelijk lij ken te maken, moet een (groter) deel van de pre mie voor de basisverzeke ring nominaal worden. In eerste instantie vond Lansink onder die omstan digheden 15 procent on voldoende met het oog op de beoogde kostenbeheer sing (de verzekeraars moeten doelmatig gaan werken om de nominale premie, waarmee ze gaan „concurreren", laag te kunnen houden). Gisteren draaide hij bij, zij het dat kostenbeheersing en het stimuleren van eigen ver antwoordelijkheid belang rijke punten blijven. De CDA-fractie wil graag verder, zei hij. Ook de andere fracties zijn voor doorgaan. Voorwaar de is wel dat een goed nor- muitkeringsysteem moge lijk is. Daarbij gaat het om de bedragen die de verze keraars uit de centrale kas van de basisverzekering krijgen. Voor het vaststel len daarvan is een groot aantal criteria nodig. An ders lopen verzekeraars met veel „slechte risico's" mensen die veel zorg nodig hebbenhet risico dat ze failliet gaan. Ook moet vaststaan dat het mogelijk is met „func tionele omschrijvingen" te werken. Verzekerden krij gen dan bijvoorbeeld recht op verpleging, behande ling of zorg, maar er staat niet meer bij door wie en waar. Het is de bedoeling op die manier meer „zorg op maat" te geven en bij voorbeeld verpleeghuis zorg te vervangen door zorg thuis. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De geheime eenheid waarvan het be staan deze week door pre mier Lubbers werd ont huld, beschikt over een mi litaire tak en heeft in oor logstijd wel degelijk het plegen van sabotage tot doel. Ook beschikt de organisatie in Nederland nog steeds over ge heime opslagplaatsen voor wa pens, meent fractievoorzitter Ria Beckers van Groen Links. Zij zegt zich te baseren op gegevens van zes betrouwbare informan ten. Volgens Beckers berust de coördinatie van de organisatie bij de NAVO en dus niet louter bij de Nederlandse regering, zo als Lubbers aan de kamer schrijft naar aanleiding van de geruchtmakende Gladio-kwes- tie. Gladio is een ondergrondse be weging die vertakkingen zou hebben in heel Europa en die aanslagen zou hebben om communisten in diskrl brengen. Volgens Lubbert de Nederlandse eenheiij met Gladio te maken. Beckers stelde de kwestie! geheime eenheid, die Lubbers rechtstreeks onlj premier en de minister fensie valt, gisteren aan 4. in de Tweede Kamer. Mep; van de coalitiepartners PvdA en de VVD, de oppositiepartij, besloot de|; komende woensdag met Ij over de geheime dienst t teren. je; PvdA-woordvoerder Slop zei verrast te zijn door dqd delingen van Lubbers, ie CDA-zegsman Frinking» Stoffelen dat er meer duai heid over de organisatijt komen. (Van onze parlemenataire redactie) DEN HAAG Als begin volgend jaar het financie ringstekort van de over heid aanzienlijk hoger uit valt dan in de Miljoenen nota is voorzien, zal dat geen gevolgen hebben voor de koppeling. Minister De Vries van sociale zaken deed die toezegging gis teren in het debat over de be groting van zijn departement. De Vries kwam tegemoet aan de eis van de PvdA, waarvoor het handhaven van de koppe ling een halszaak is. De PvdA vindt dat de koppeling alleen mag komen te vervallen als de lonen te fors stijgen en als het aantal uitkeringen te snel groeit. Deze twee voorwaarden staan ook in het regeerak koord. De PvdA is bereid ten gunste van de koppeling extra te be- zuinigen. Als dat niet voldoen de is, gaan de sociaal-democra ten ook akkoord met hogere lasten. Aangezien er bij de tus senbalans begin volgend jaar naar verwachting een tekort van tien a vijftien miljard gul den moet worden weggewerkt, restte de PvdA geen andere keuze. Regeringspartner CDA vindt dat bij de tussenbalans de koppeling niet buiten beschou wing mag worden gelaten. Woordvoerder De Leeuw bena drukte echter wel dat zijn par tij er niet op uit is de koppeling om zeep te helpen. Minister De Vries had twee weken geleden nog voorgesteld ook het overheidstekort te be trekken bij de discussie over de koppeling. Gisteren ging hij daar in een opvallend heftig betoog nader op in. „Niet om dat ik tegen de koppeling ben, maar juist omdat ik die voor vele jaren veilig wil stellen. En ik vraag me af of dat kan bij zo'n enorm overheidstekort". De minister voegde er direct aan toe dat er bij de cao-onder- handelingen volgend jaar geen hoge looneisen mogen worden gesteld. Hij vond PvdA-woord voerder Leijnse aan zijn zijde. „Een loonstijging van vier pro cent is echt te veel van het goe de", zei hij. De werkgevers kregen een veeg uit de pan. De Vries ver weet ze niet erg te willen mee werken. „Slechts onder druk zijn werkgevers bereid tot ak koorden over het terugdringen van het ziekteverzuim, de aan pak van het wao-probleem en het verminderen van de werk loosheid onder etnische min derheden. Die tegenzin is ern stig te betreuren. Want als we het zieketeverzuim met een half a één procent terugdrin gen en het aantal arbeidsonge schikten met vijf procent be perken, zouden we miljarden besparen, waardoor de koppe ling veel makkelijker betaal baar blijft". van CDA'er De Leeuw om het verschil in inko men tussen minimuminkomens en uitkeringen te vergroten kan rekenen op de steun van De Vries. Volgens De Leeuw moet daarvoor het arbeidskos- tenforfati worden verhoogd in ruil voor afschaffing van enke le aftrekposten. Een ander thema waarover uit voerig werd gesproken was het bestrijden van misbruik van so ciale uitkeringen. Staatssecreta ris Ter Veld verzekerde de Ka mer dat ze de sociale diensten zal opdragen de bestaande sancties nog strenger toe te pas sen. Mensen die op geen enkele manier meewerken om betaald werk te krijgen, zullen dat gaan merken. Ter Veld: „Wie bijvoorbeeld niet op komt dagen bij een he- roriènteringsgesprek op het ar beidsbureau, krijgt minder uit kering en bij herhaling zal hij zijn uitkering zelfs geheel ver liezen. Alleen als iemand een hele goede reden heeft om weg te blijven, zal er geen sanctie volgen". Het debat ging ook nog even over de vierdaagse werkweek. De Vries is daar geen tegen stander van, maar vindt dat dit per bedrijfstak of per onderne ming moet worden Harriet Freezerring voor Gabi van Driem AMSTERDAM De Amster damse advocaat mr. Gabi van Driem krijgt dit jaar de Harriet Freezerring, de jaarlijkse prijs van het feministisch maand blad Opzij. De prijs is genoemd naar de schrijfster Harriet Freezer, die tot haar dood in 1977 lid van de redactie van Opzij was. Kies voor Stanley! En u maakt kans op één van die schitterende prijzen waaronder een luxe badkamer naar eigen keuze ter waarde van 15.000,- Kerst-artikelen Hoewel de bomen nog aan hun wortels zitten en Sint Nicolaas nog onderweg is, wordt in sommige winkels, zoals hier in Deil, al ruimte gemaakt voor kerst-artikelen. foto: anp Eerste prijs voor kooi bij 'Visie op vliegen' Minister May van Verkeer en Waterstaat heeft gisteravond in de Haagse Pulchri Studio prijzen uitgereikt aan beeldend kunste naars, van wie werk te zien is op de expositie „Visie op vliegen". De eerste prijs was voor Ron Sluik en Reinier Kurpershoek, die samen een kooiconstructie hadden gemaakt onder de titel Sirk Konstruk III ofwel „Waar katten en roofvogels ontmoeten in oor logstijd". Andere prijswinnaars waren Hermanus Berserik, Jurjen de Haan, Johan Claassen en Wout Zweers. Een eervolle vermei- DEN HAAG De tweehon derd leden van de opticiëns- vereniging 'Oogmerk' gaan vanaf vandaag in de aanval te gen de verkooppunten waar kant-en-klare leesbrillen wor den verkocht zonder dat daar een ogentest aan te pas komt. De vakopticiëns vinden dat met de verkoop van dergelijke brillen de klok een eeuw wordt teruggezet omdat het slechts gaat om een leesloep met steeltjes. Bij de kant-en- klare leesbril zijn de in goedkope produktielanden als Taiwan van kunststof ver vaardigde glazen beide van gelijke sterkte, terwijl tachtig procent van de dragers ogen heeft met een verschillende kijksterkte. Ze worden tegen dumpprijzen verkocht bij on der meer benzinestations, kios ken en andere verkooppunten. Ook bij opticiëns zelf zijn ze verkrijgbaar, zij het dan wel na oogmetng. De opticiëns, aangesloten bij 'Oogmerk', willen met hun ac tie de cliënt er op wijzen dat het aanschaffen van een kant- en-klaar bril bij een los ver kooppunt risico's met zich mee brengt. Het corrigeren van de ogen is een individuele zaak is en afhankelijk van diverse factoren. Bijna geen linkeroog is volgens hen gelijk aan het rechter en bovendien is bij ie dereen de pupilafstand ver schillend. Bij de kant-en-klare leesbril zijn daarentegen de sterktes van de glazen gelijk en is de pupilafstand stan daard hetzelfde. Niet onbe langrijk is bovendien dat zon der een deskundig advies een overcorrectie vaak het geval is hetgeen de oogspieren sneller lui kan maken en een onnodi ge sterkte-toename in de toe- ding was weggelegd voor Heiner Holtappels en Bob 6 hun kunstwerk „Gedeeld Panorama". „Visie op vliegen" ganiseerd om het zestigjarig bestaan van de Rijksluöver dienst kunstzinnig te illustreren. Maar liefst 75 beeldendhtisc naars laten er hun persoonlijke visie op het begrip vliegis vc Bij elkaar gaat het om zo'n 83 wandobjecten (schilderijen 0ol en dergelijke) en 30 ruimtelijke objecten. Deze omvangrUoi koopexpositie is in de bovenzalen van Pulchri te zien tol zondag 9 december. foto: peter van: /ac Geen experimeni met elektronisc huisarrest DEN HAAG wordt er nog niet gl menteerd met eleki huisarrest. Staatssj Kosto (justitie) wil dat] ervarving wordt opged andere alternatieve fiani Kosto volgt daarmee inte vies vati de overleg- en commissie alternatief ties, kortweg de coifn Balkema. Eerder bleelfovii meerderheid in Kamer geen bezwaï hebben tegen een expj De instellingen voor 6 ring zijn tegen elelft at huisarrest, onder meel dat een belasting is vod zinsleden. De commia kema brengt naar \j ting binnen enkele r advies uit over alter! 1 voor de gevangenisstr|^J komst tot gevolg kan hebben. De oogdruk kan ook nog een belangrijke rol spelen. 'Oogmerk' ontkent dat de actie iets te maken heeft met de bo demprijzen waarmee de kant en-klaar bril door de vrije handel wordt aangeboden. Ook de opticiën kan deze bril len voor een lage prijs aanbie den maar met dit verschil dat er tot eind december van dit jaar eerst een gratis oog meting aan vooraf gaat. In het geval dat beide ogen een gelij ke sterkte hebben kan de klant alsnog besluiten een kant-en-klare bril voor nog geen tientje bij de opticiën aan te schaffen. „Hij heeft dan wel de zekerheid dat er met zijn ogen niets aan de hand is", al dus Oogmerk. De actie van de opticiëns gaat duren tot eind december en wordt landelijk gevoerd. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER Ik daiht datje aan mün kant stond [Je jet tlatuurlyk sta ik aan Jouw kant, maar ik ben het niet eens met Het verlies voor de VVD bij de kamerverkiezingen van 1989 was natuurlijk een teleurstelling. Dat het CDA vervolgens de VVD inruilde voor de PvdA verbaasde ons niet. Al lang hadden wij het gevoel dat die wens bij veel prominente CDA'ers en de premier in het bij zonder leefde. Het regeerakkoord van dit kabinet kreeg van ons noch tans het voordeel van de twij fel. Wel waarschuwde de VVD voor de vaagheid ervan. Het bevatte immers een reeks belangrijke wensen: het fi nancieringstekort moest ver der omlaag, de collectieve las tendruk zou minstens stabiel moeten blijven, de overheid sinvesteringen moesten, ver groot worden, er werd geld uitgetrokken voor nieuw be leid en de uitkeringen en ambtenarensalarissen werden gekoppeld aan de loonontwik keling in de marktsector. Op zichzelf een ook voor de VVD begrijpelijke wensenlijst. De kosten van deze wensen bedroegen in totaal 11 miljard gulden, uitgaande van 2,25 procent economische groei en een gemiddelde loonstijging van 2 procent. Het kabinet dacht met een bezuiniging van 0,5 miljard te kunnen volstaan. De VVD meende echter dat het kabinet veel te rooskleurig rekende en geen duidelijke prioriteiten stelde. Zij voorspelde grote financiële problemen, maar die werden door CDA en PvdA weggewo- ven. Wat ons betrof verdiende het nieuwe kabinet een spor tieve kans om het eventuele ongelijk van de VVD te be wijzen. De tijd zou het leren. Prinsjesdag 1990 bracht het antwoord. De nieuwe minister van financiën presenteerde de begroting 1991. Vrijwel alle reacties uit de samenleving waren negatief. Hoewel de ar gumenten daarvoor niet alle maal gelijk waren, klonken in de meeste reacties kwalifica ties als „niet solide", „onrea listisch", „vooruitschuiven van financiële problemen" en „financieel drijfzand" door. Ook de VVD kon niet anders dan zeer kritisch reageren. Het was immers duidelijk, dat het kabinet bij handhaving van alle wensen een gat van minstens 10 miljard zou creër en. Het kabinet verdedigde zich met de stelling dat er te veel onzekere factoren waren (olieprijzen, rente-ontwikke ling, loonontwikkeling, etc.). Deze begroting moest maar geaccepteerd worden en bij de aangekondigde tussenbalans een unicum in de Neder landse politiek zou men wel verder kijken. Duisenberg Het volgende tafereel in dit melodrama brengt ons bij de algemene politieke en finan ciële beschouwingen in de tweede week van oktober. De VVD doet haar oppositie plicht en toont met kracht van argumenten aan, dat er een gat van minstens 10 mil jard gulden zal ontstaan. Een wat arrogante minister-presi dent en een minister van fi nanciën die zich voorzien heeft van een masker van zelfverzekerdheid, weigeren daar serieus op in te gaan, daarin gesteund door de par mantige financiële woord voerder van de PvdA. Echt sterk kun je het moeilijk noe men. De PvdA verklaart nog eens dat de koppeling voor haar heilig is en de CDA-frac- tie waarschuwt dat het pro bleem van het financierings tekort en de staatsschuld voor haar bijzonder zwaar weegt en dat zij niets voor belasting verhoging voelt. De politieke splijtzwam uit het regeerak koord begint aan zijn wanstal tige groei. De rust keert even terug, tot dat de president van de Ne- derlandsche Bank ernstige zorgen uitspreekt over het fi nanciële beleid van het kabi net. Met argumenten die niet bij toeval sterk lijken op die van de VVD toont hij aan hoe groot de financiële risico's zijn. Minister Kok doet Dui- senbergs woorden af met een verwijzing naar diens rol van onheilsprofeet. Premier Lub bers wijst erop dat in elke herfst als de bladeren vallen de president een aanval van somberheid krijgt. Ondanks het aanmatigende karakter van die uitlating een niet on geestige grap. Een grap die overigens meer zegt over de mate waarin de premier het probleem serieus neemt dan over de wijze, waarop de pre sident zijn werk doet. Intus sen vallen vele deskundigen Duisenberg bij. En opeens laat zelfs de zo zelfverzekerde fi nancieel woordvoerder van de PvdA in een interview we ten, dat het kabinet te grote financiële risico's neemt. Hij bepleit bezuinigingen in de orde van wonderlijk genoeg 10 miljard gulden. Waar had ik dat bedrag eerder gehoord? Ontknoping De voorlopige ontknoping dient zich aan. Bij de viering van het 10-jarig bestaan van het CDA (ook vanaf deze plek van harte gefeliciteerd) waar schuwt fractieleider Brink man de PvdA niet teveel soci alisme in het kabinetsbeleid te willen doen, daarbij den kend aan de koppeling. Dan is de maat voor de minis ter van financiën vol. Wat hij als verstandig man al lang wist; wat hij om louter iSa politieke redenen acht kiezen had gehouden; tegenover de VVD in h W1 lement niet wenste toe1 ven, deelt hij op 31 okt h> Scheveningen aan het ie landse volk mee: er is ^e] weer op komst voor derlandse economie, del in de Miljoenennota 'ez niet realistisch, de rentier ger dan voorzien, de o ch zen lopen op, de lonen hoger stijgen, er zal vet bezuinigd moeten won de belastingen moete Al hoog. Goedemorgen, ruft' Kok! Goedemorgen, p Lubbers! Goedemorge: volking van Nederland! even op uw incasseri mogen letten? Hoe dit drama afloi nog niet te over binet moet begin 19915 tussen uitgavenvermiif en belastingverhoging! hè, ik heb zo'n gevoel J kabinet die keuze omhaal van woorden e al veel cijfermist zal uiflj tot na de verkiezingen! Provinciale Staten op f 1991. Of dwingt het PvdA al eerder door d afscheid van de koppf De politieke strijd zal. vigen. De VVD zal haal meeblazen, met overt. op sportieve wijze entyrjj met een duidelijk altejs voor een beter beleid! j op (H. Dijkstal is lid 4jer Tweede Kamer vo\ <jr VVD). 2oi 'Verlagen en terugvorderen studiebeurs niet mogelijk' wedstrijdformulier bij uw gereedschapwinkelier Het beste gereedschap voor het betere werk. GRONINGEN De maatregel van de Informatiseringsbank om studenten die het controleformulier voor uitwonenden niet heb ben teruggestuurd, met terugwerkende kracht op hun beurs te korten is juridisch onjuist. Dat geldt ook voor de terugvordering van de ziektekostentoeslag van 8000 studenten die het controleformulier voor deze toeslag niet hebben opgestuurd, zo betoogt mr. F.M. Noordam, hoogle raar sociaal zekerheidsrecht in de Groningse Universiteitskrant. Studenten van wie in een studentenhuis of in hun ouderlijk huis wordt gecontroleerd of ze er daadwerkelijk wonen, hebben het recht de ambtenaren de toegang te weigeren, zo schrijft de Lan delijke Studenten Organisatie ISO op basis van een juridisch on derzoek.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4