Snorfiets vaak een racemonster voor jeugd °h tstel qissie lt slecht j familie izelaars ADB wil directeur GAB Amsterdam weg hebben Grotere rol regio bij verkiezingen „Nederland moet stiller worden" ril Genland CeidócSommit VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 PAGINA 3. n terugbetaling aan inette vrouwen ERDAM Het Dijkzigt Ziekenhuis tterdam hoeft vrouwen die in 1988 ageerbuisbevruchting zwanger pro- XI tn te worden en daarbij werden be- net hepatitis B geen 4.000 gulden te- betalen. De rechtbank in Rotterdam dat Dijkzigt, los van de besmetting, ikrodukt heeft geleverd, waarvoor vorden betaald. De rechtbank heeft wogen dat de vrouwen voor de ge- i van de besmetting inmiddels wel •loos zijn gesteld. Mr. F.A. van der je advocaat van een van de vrouwen eegt tegen het vonnis van de recht- beroep te gaan. Hij acht, als het wt Ziekenhuis daarmee akkoord gaat, •t uitgesloten het gerechtshof over te im direct bij de Hoge Raad in beroep i (sprongcassatie). Kakebeeke bepleit Veiligheids raad op gebied van milieu WAGENINGEN Er dient een internationaal gezagsorgaan te worden inge steld om de atmosfeer op aarde te beschermen. Daarbij moet gedacht worden aan een soort Veiligheidsraad op het gebied van milieu, zo bepleitte prof/lr. W.J. Kakebeeke gisteren tijdens zijn intree-rede als bijzonder hoogleraar 'Mi lieubeleid in Europa' aan de Landbouwuniversiteit Wageningen (LUW). Prof. Kakebeeke is directeur internationale milieuzaken bij het ministerie van VROM en is specialist op het gebied van milieusamenwerking tussen Oost- en West-Europa. Het nieuwe Europa kan in de toekomst, aldus prof. Kakebeeke, samen met de Verenigde Staten en Japan op mondiaal milieuge bied een doorslaggevende rol gaan spelen. Dan moet Europa op korte termijn wel in staat zijn de eigen milieusituatie, met name op het gebied van de luchtverontreiniging, te verbeteren. Kakebeeke: „Al in 1965 zinspeelde Jan Tinbergen in zijn boek 'Naar een nieuwe wereldeconomie' op een dergelijke autoriteit". Maar Kakebeeke con cludeert dat de animo voor een internationaal gezagsorgaan nog steeds wei nig weerklank vindt. De angst voor aantasting van de nationale soevereini teit speelt nog steeds een grote rol. Marechaussee contra drugshandel Antillen DEN HAAG Uiterlijk in het voorjaar van 1991 worden naast de politiekorpsen in de West eenheden van de marechaussee ingezet tegen de 'verontrusten de' drugscriminaliteit op de An tillen. Hiertoe heeft minister Hirsch Ballin van justitie beslo ten, zoals gisteren bleek bij de begrotingsbehandeling van An tilliaanse en Arubaanse Zaken. Het idee om mariniers in te zet ten tegen de groeiende drugs handel op de Antillen vond bij hem geen gehoor. Wel is Hirsch Ballin het roerend met de Ka mer eens dat de drugscriminali teit op de overzeese eilanden harder moet worden aangepakt. SER eensgezind over helen pensioenbreuk DEN HAAG De partijen binnen de Sociaal-Economische Raad (SER) hebben overeenstemming bereikt over het helen van de pensioenbreuk bij verandering van werkgever. De raad is verdeeld over het instellen van een pensioenplicht. De FNV blijft hieraan vasthouden. De werkgevers vinden dat het ontbreken van regelin gen rond pensioenen niet opgelost moet worden door wetgeving, maar in overleg tussen organisaties van werkgevers en werkne mers, zo blijkt uit het ontwerp-advies, waarover de Sociaal-Econo mische Raad vandaag heeft vergaderd. Wat het helen van de pensioenbreuk betreft: de meeste pensioen fondsen hebben elkaar onderling gevonden in een circuit van waarde-overdracht. Daardoor kan bij verandering van baan de waarde van het opgebouwde pensioen bij de oude werkgever 'ver taald' worden in (doorlopende) pensioenrechten bij de nieuwe werkgever. In het ontwerp-advies wordt bepleit dat een wettelijk recht op deze waarde-overdracht voor de werknemer wordt inge voerd. Voor mensen die geen werk meer hebben moet het wets voorstel Nypels/Groenman soelaas gaan bieden. Volgens dat voor stel moeten toeslagen die gelden voor ingegane pensioenen (bij voorbeeld koppeling aan prijsstijging) ook gelden voor mensen die vroegtijdig het pensioenfonds verlieten. TU Delft verwerpt Hoofdlijnenakkoord DELFT De Universiteitsraad van de Technische Universiteit Delft heeft gisteravond het zoge noemde Hoofdlijnenakkoord van minister Ritzen van onderwijs ver worpen. Delft is na Utrecht de tweede universiteit die weigert dit akkoord tussen Ritzen en de uni versiteiten te tekenen. Een woord voerder van de universiteit zei dat hu vermoedelijk acht van de twaalf universiteiten wel tekenen. In het Hoofdlijnenakkoord garandeert de minister in grote lijnen de universi teiten de komende vier jaar rust aan het financiële front. In ruil daarvoor moeten de universiteiten studenten dwingen hun studie wat sneller af te maken. I zij ?er )t dfAAG Het comité van deden van Nederlandse uars in Irak wil zo snel 8 Ijk een gesprek hebben bassadeur Van Dam. jrzoek daartoe is al inge- bij het ministerie van isiandse zaken. Het besluit kenfcissie uit te stellen is end.'gevallen bij de familie )Osh gijzelaars, erjvoerder Bakker van het vanl"Comité: „Wij vragen recht af of Van Dam wel one[ weet in welke, vooral ig |jk, ellendige toestand de grs in Irak verkeren. Wij de indruk dat hij in zijn kken met minister Van 2 foek en de fractieleiders se t politieke partijen niet e s^al goed heeft over kun- enlfngen dat de Nederland- jlaars zo'n beetje aan het in hun latijn zijn eigen land snel het sig- let komen dat daadwer- lan een spoedige oplos- in het probleem wordt neemt met zijn'kritiek van het standpunt dat lilie-comité gisteren in- ladat CDA-fractieleider nan, ook namens zijn [-fractieleiders, bekend je dat het besluit over het lslJf van een missie naar c. Wlopig wordt uitgesteld li Jep zorgvuldig mogelijk te nettti handelen" v4r. ..We hebben inderdaad ■)r0jte instantie positief gere- ien| Alhoewel we voor ons int'J meteen vraagtekens n®'Jn achter dat uitstel, cjVjet ons, ook vanuit tak- oogpunt, verstandiger reageren. Inmiddels 9un;e echter overstelpt met in8ffitjes van verontruste fa ctiën, die niet begrijpen 'S t de politiek geen duide- eignaal richting Baghdad 'j,,,met de boodschap „wij er aan". De mensen zijn ^as Ook de gijzelaars zelf ■)1 Ht zo langzamerhand niet ^jzitten. Zij voelen zich 1 'Aieer in de steel^gelaten. aHdedeling dat een besluit Y§e(fet zenden van een missie karWgesteld heeft in Bagh- ppnieuw tot slapeloze j* Pji geleid. Dat is iets wat ktlJ1ltiek kennelijk maar niet ioeiï ;enplaag bij se grens inuipHOTEN De grens- tussen Noord-Neder- ooell Duitsland wordt over- 1 dejd00r muizen. De plaag rgste in het Duitse Rei en in KrUmmhorn. reten de muizen hele staakn grasland kaal. Ook h* land heeft van de knaag- 'mt te lijden. Deze vreten tergewassen aan. Bij re telling van de Land- erjbaftskammer (Land- char|eremgjng) in Leer zijn muizen per hectare ge- G°d|n het Nederlandse ziJnj is de plaag niet zo erg. >ud T die o botst op mfietser „SNEL EN GEVAARLIJK RIJDEN IS HET PAROOL" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De verze keraars zijn het zat. Elk jaar moeten zij met lede ogen constateren dat wéér meer snor- en bromfiet sers letterlijk uit de bocht zijn gevlogen. Vaak nadat er driftig aan het motor blok is gesleuteld. Giste ren kwam de Nederlandse Vereniging Van Automo bielassuradeuren (NVVA) daarom met een 'master- plan' om het aantal onge vallen onder snor- en bromfietsers terug te drin gen. „Met een bromfiets rijden is langzamerhand levensgevaar lijk geworden", zo verklaart NVVA-directeur mr. J. Smit het initiatief. „In vijf jaar tijd is het aantal gewonden met ruim vijftig procent gestegen, het aantal doden met dik veer tig procent. Langzamerhand moet je tegen je kinderen gaan vertellen: wacht maar tot je auto kunt rijden. Van mij krij gen ze in elk geval geen brom mer meer cadeau". In een brief aan minister Maij- Weggen van Verkeer en Wa terstaat zegt de NVVA „zeer bezorgd" te zijn over het grote aantal doden en gewonden on der bromfietsers en hun duo passagiers. „Het moment was gekomen dat wij het niet lan ger konden laten bij opnieuw een premie-aanpassing. Als verzekeraars zeggen we: het moet veiliger worden op de weg". Smit ziet vooral de jonge, on besuisde bromfietser als een groot verkeersrisico. Uit de ongevalsstatistieken blijkt dat de slachtoffers in de helf van de gevallen tussen de 16 en 21 jaar oud zijn. Snel en gevaar lijk rijden, dat zou het parool zijn. Smit: „De tijd dat je een fiets met een hulpmotor kocht ligt al ver achter ons. Zelfs snorfietsen worden in feite "ge bouwd als racemonsters met zeer gemakkelijk te verwijde ren snelheidsbegrenzers. Na een beetje sleutelen kun je er gemakkelijk zeventig mee ha- Maij-Weggen, zo stellen de verzekeraars voor, zou eigen lijk de wetgeving aan de prak tijk moeten aanpassen. Wie ze ventig wil rijden op een brom mer mag dat, maar moet wel eerst een rijbewijs halen. Smit: „Brommers zijn in feite motor- fieten geworden. Nou, noem ze dan ook maar zo. Verbiedt ze op fietspaden en fietsstroken. Voer een kentekenplicht in en pas ook de specificatie-eisen aan. Wij verwachten dat je het verkeer hiermee echt een stuk veiliger kunt maken. Al was het alleen maar omdat je de kans op aanrijdingen tussen bromfietsers en fietsers op' fietspaden verkleint". Om de snorfietsjeugd een voet dwars te zetten bepleit Smit herinvoering van de helm voor snorfietsers. Op deze ma nier wordt het plotseling veel minder aantrekkelijk om een snorfietsje te kopen met louter de bedoeling de boel op te voe ren. Smit: „Want laten we wel wezen: de snorfiets was ooit bedoeld voor de rustige wat Rechter gunt schilder B. Busser ontheffing De Groningse kunstschilder G. Busser moet alsnog in overleg ontheffing kunnen krijgen van het verbod om in de zomerpe riode te varen en schilderen in de rust- en werpgebieden voor zeehonden onder Schiermon nikoog, Rottummeroog en Rot- tummerplaat. Dat vindt de voorzitter van de rechtspraak afdeling van de Raad van Sta te, P. Boukema gisteren tij dens het spoedgeding over deze kwestie. Het ministerie weigert de ontheffing, omdat van 15 mei tot 1 september, menselijke aanwezigheid daar verstorend werkt. Tijdens de zittig werd de schilder door Boukema wel „een heel bijzon der geval" werd genoemd. Ge probeerd wordt nu eerst om alsnog in overleg toch iets van Bussers wensen gehonoreerd te krijgen. In afwachting daar van is het ontheffingsverzoek tot nader order aangehouden. De rechtszaak kan worden her vat, zodra de kunstschilder niet tevreden is met de nieuwe beslissing die het ministerie nu moet nemen. AMSTERDAM Het Anti Discriminatie Bureau Amsterdam (ADB) wil dat de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in de hoofdstad uit zijn functie wordt ontheven. Aanleiding voor het verzoek zijn uitlatingen die Van Ravensberg op 2 november deed in een interview met het opinieblad HP/De Tijd. In het artikel zei de directeur onder meer: „Dagelijks loop ik op de Nieuwendijk langs het Sonesta-hotel. Je ziet toch alleen maar zwartjes die daar lopen te dealen" en „die groep van buitenlandse werklozen moet je voortdurend bij de lurven blijven grijpen". Volgens het ADB maakt Van Ravensberg zich niet alleen schuldig aan grove beledi ging van migranten, maar bovenal aan stigmatisering en discrimi natie Van Ravensberg erkent dat het gebrüik van het woord „zwartjes" niet zo gelukkig is geweest. „Ik bedoelde het niet deni grerend. Ik heb eerder met die jongeren te doen". Bij het ministe rie van sociale zaken gaat men er „vooralsnog niet van uit dat Van Ravensberg uit zijn functie zal worden ontheven". COMMISSIE DEETMAN: STICHTING GELUIDHINDER: DEN HAAG Als het aan de Nederlandse Stichting Geluid hinder (NSG) ligt, wordt het een stuk stiller in ons land. Zij heeft daartoe gisteren in Den Haag het NSG-Geluidbe- leidsplan uitgereikt aan het CDA-kamerlid Berry Esselink, tevens voorzitter van de vaste commissie voor milieubeheer. Momenteel heeft 30 procent van de Nederlanders in ernsti ge mate last van diverse vor men van lawaai. Volgens de NSG kan dit aantal in het jaar 2010 tot de helft worden terug gebracht. De stichting wil on der meer dat de overheid géén nieuwe autowegen meer aan legt en een absoluut nachtver bod instelt voor vliegtuigen. Burenlawaai, de meest voor komende vorm van geluidso verlast, kan worden opgelost door betere geluidsisolatie tus sen woningen. Ook vergaande maatregelen tegen lawaaiige huisdieren als honden en ha nen zijn volgens de stichting dringend nodig. CDA-kamerlid Esselink tem perde het enthousiasme van de NSG enigszins met de opmer king dat Nederland nooit zo stil kan worden als de stich ting wenst. „We moeten wel reëel blijven: mensen zijn nu eenmaal bewegelijk en daar hoort geluid bij", aldus Esse link. „Gelukkig maar, want anders zou het een saaie boel worden!" Volgens hem doet de overheid momenteel voldoen de om ernstige geluidhinder te voorkomen of te bestrijden. Hij verwees onder meer naar de investeringen in het rail verkeer en de plannen om de geluidsoverlast op bestaande wegen te verminderen. Vol gens hem gaat het in veel ge vallen ook om een mentali teitsverandering bij de men sen. „Leren elkaar te verdra gen, dat is belangrijk", aldus Esselink. Op de bon voor schieten met luchtdrukpistool LISSE Vier jongens zijn gisteren bekeurd omdat zij op het speelterrein aan de Voerman met een luchtdrukpistool schoten. Een pistool werd in de Ringvaart gegooid toen de politie ver scheen, het andere werd in beslag genomen. Twee jongens heb ben hun pistool later op het bureau ingeleverd. Zij hadden het thuis liggen. De jongens verklaarden dat zij schoten op blikjes die in de Ringvaart dreven. Het gaat om drie Lissenaren van 15, 14 en 15 jaar oud en een 15-jarige Hillegommer. Sieraden en cheques buit Duizend gulden, sieraden, cheques en twee paspoorten zijn gisternacht buit gemaakt bij een inbraak in een woning aan de Hooghkamer in Voorschoten. Sieraden en cheques buit VOORSCHOTEN Duizend gulden, sieraden, cheques en twee paspoorten zijn gister nacht buit gemaakt bij een in braak in een woning aan de Hooghkamer in Voorschoten. De dader kwam het huis bin nen door het slot van de keu kendeur open te breken. nister-president, een gekozen formateur en een gekozep burgemeester, hoewel uit de nota blijkt dat men hieraan veel haken en ogen ziet. De discussie over het invoeren van een referendum (volks raadpleging over bepaalde po litiek omstreden kwesties) dient ook opnieuw te worden heropend. De verkiezing van de Eerste Kamer door de leden van pro vinciale staten wil de commis sie ongemoeid laten. Wel op pert zij het idee om de Eerste Kamer een 'terugzendings- recht' te geven. Dit houdt in, dat de senaat een wetsonwerp niet meer kan verwerpen. Zijn er ernstige bezwaren tegen een wetsvoorstel, dan moet dit worden teruggestuurd naar de Tweede Kamer, die het defini tieve oordeel dient te vellen. Overigen suggesties van de commissie zijn: Verruiming kiesrecht bui tenlanders Na een kabinetscrisis die nen verkiezingen eerder plaats te kunnen vinden dan na normale beëindi ging van een kabinetspe riode het geval is. Versterking van de positie van het Europees parle ment Versterking van de band tussen Kamerleden en le den van het Europees par lement; daarbij moet op nieuw het tien iaar geleden afgeschafte dubbel-lidmaat- schap van Tweede Kamer en Europees parlement als mogelijkheid aan de orde komen. Wetten moeten voordat zij van kracht worden beter worden getoetst op uitvoer baarheid en handhaafbaar heid. Topambtenaren moeten worden benoemd in dienst van het rijk en niet meer in dienst van één ministerie. Zo ontstaan er een soort al gemene ambtelijke organi satie boven de ministeries. (HOUT Een 21-jarig uit Abbenes is gister- met kneuzingen aan lelleboog en middenrif led van een botsinbg op pGravendamseweg in put afgekomen. Het werd geschept door de 'an een 54-jarige Rijns- die haar over het zag toen hij het indus- rein wilde inrijden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De band tussen Tweede-Kamerle den en de kiezérs in de verschillende landsdelen moet worden versterkt. Dit kan bereikt worden door de burgers bij ka merverkiezingen voortaan twee stemmen te laten uitbrengen: één voor een regionale kandidaat en één voor een nationale kandidaat. Deze twee per sonen behoeven niet uit dezelfde partij te komen. door WILLEM RUSTIER MÊT ££W TIMMERMMIL Dit is een van de voorstellen van de Kamercommissie voor staatkundige en bestuurlijke vernieuwing, de commissie- Deetman. In een vanmiddag gepresenteerde discussienota somt de commissie een groot aantal mogelijkheden op om de politiek duidelijker te ma ken en politieke processen ge smeerder te laten verlopen. Het uitbrengen van twee stemmen bij kamerverkiezin gen wordt ook in Duitsland toegepast. De consequentie van dit systeem is dat het aan tal volksvertegenwoordigers voortaan zal variëren. Voor Nederland betekent dit dus dat de Tweede Kamer niet meer per definitie uit 150 leden be staat, maar uit een aantal dat grofweg tussen 150 en 170 ligt. Dit systeem verdient nadere bestudering, vindt de commis sie. Dat geldt eveneens voor de mogelijkheid om kamerver kiezingen uitsluitend via een districtenstelsel te laten plaats vinden. Nederland zou daartoe moeten worden opgedeeld in 5 a 15 districten, die elk 10 a 30 kamerleden leveren. Het in voeren van een kiesdrempel, waardoor partijen een mini mum aantal stemmen moeten behalen om in de Kamer te komen, wijst de commissie af. De commissie beveelt ook ver der onderzoek aan naar het systeem van een gekozen mi- oudere weggebruiker, voor wie het allemaal niet zo hard hoefde. Wie had toen kunnen voorzien dat het een rage zou worden onder de jeugd die op snelheid belust is?". No claim De NVVA zou geen verzeke- ringsverbond zijn als zij niet tevens een listig plannetje had ontwikkeld om ook in de sfeer van de verzekeringen het één en ander aan te passen. Smit toont zich namelijk een warm voorstander van het invoeren van een systeem van no-claim- kortingen voor bromfietsen. Smit: „Dat heeft als grootste voordeel dat degenen die vei lig rijden een veel lagere pre mie hoeven te betalen. Want het is toch in feite onredelijk dat die groep jaar na jaar mede moet opdraaien voor de forse premieverhogingen?". Een no-claimkerting voor bromfietsverzekeringen is mo menteel nog praktisch onmo gelijk, omdat de verzekeringen bromfietsgebonden zijn. Smit: „Als een brommer verkocht wordt, dan wordt de verzeke ring automatisch meever- kocht. Als gevolg daarvan we ten wij eigenlijk nooit wie onze klanten zijn. Vervelend hoor! Door een kentekenplicht voor snor- en bromfietsen kan dat probleem verholpen wor den. Wij denken echt dat we er met name de grote groep De snorfiets was ooit bedoeld voor de rustige wat oudere weg gebruiker, voor wie het allemaal niet zo hard hoefde. oudere rijders een dienst mee kunnen bewijzen". De komende weken zal blijken of en in hoeverre minister Maij-Weggen de plannen van Smit overneemt. De directeur is vol goede hoop, zegt hij, want de nieuwe minister van Verkeer en Waterstaat heeft al eerder getoond zich zeer actief te willen inzetten voor het verbeteren van de verkeers veiligheid. Smit verzucht: „Eén ding staat vast. Als we niets doen, dan zal het alleen maar erger worden. Dan val len er elk jaar weer meer do den en gewonden onder brom fietsers. Als ik politicus was zou ik me daar toch ernstig zorgen over maken". PAUL KOOPMAN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3