Luc en Joris Lutz als vader en zoon (ËSfcf f Chinezen mogen reproducties Vincent van Gogh bewonderen kunst/rtv/film Acties bij de omroep voorlopig van de baa Ettertje van een knul Artistieke pretenties roni Henry Miller en Anaïs Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! £eid&iQowuml VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 PAGtt £1 Van Gogh-expositie naar Florence DEN HAAG De tentoonstelling 'Van Gogh en Den Haag' die tot overmorgen te zien is in het Haags Historisch Museum, wordt van 18 december tot 15 februari in aangepaste vorm geëx poseerd in het Museo Mediceo de Palazzo Medici Riccardi in- Florence (Italië) onder de titel 'Van Gogh e la Scuola dell'Aja' 'Van Gogh en Den Haag' besteedt aandacht aan het werk dat Van Gogh in Den Haag maakte en de contacten die hij met de kunstenaars van de Haagse School onderhield. Gestolen schilderij van Frits Mondriaan ROTTERDAM Het schilderij van Mondriaan dat het afgelo pen weekeinde uit een woning in Rotterdam is gestolen, is niet geschilderd door Piet Mondriaan maar door diens oom Frits Mondriaan. De waarde van het werk van Frits Mondriaan (1853-1932) wordt lager ingeschat dan die van het werk van Piet Mondriaan. Frits Mondriaan staat bekend als landschapsschil der. Hij wordt gerekend tot de Haagse School. De politie zegt nog geen spoor te hebben van het schilderij en de vijf andere schilderijen die tegelijkertijd werden meegenomen. Dali Toegepaste kunst van Salvador Dali, zoals deze gouden plaque met een ridder te paard, komt op 21 november onder de hamer bij het veilinghuis Christie's in Amsterdam, het is een van de topstukken van de veiling. De opbrengst wordt geschat op zo'n 40.000 gulden. FOTO: DIJKSTRA HILVERSUM De directie van het omroepproduktiebedrijf NOB en de bonden zijn weer in gesprek. De leden van de bonden hebben gister avond tijdens een vergadering in Hilver sum ingestemd met een voorstel om ver der te praten. Acties bij radio en televisie zijn daarmee voorlopig van de baan. Be stuurder K. Koornstra van de Diensten bond FNV zei dat er nieuwe openingen zijn geboden, nadat de directie de bonden woensdag opnieuw had uitgenodigd voor een gesprek. De onderhandelingen waren maandag af gebroken nadat de directie niet tegemoet wilde komen aan de eis van de bonden dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen bij het NOB. Bij het bedrijf worden al arbeidsplaatsen geschrapt in het kader van een lopend saneringsplan. De NOB- directie wil echter nog eens 475 arbeids plaatsen extra schrappen omdat de omzet drastisch daalt. Om de bonden onder druk te zetten had de NOB-directie al voor vrij dag tijd gereserveerd voor een kort geding om te proberen eventuele acties door de rechter te laten verbieden. Volgens Koornstra hebben de bonden nu het ver trouwen dat de directie een uiterste krachtsinspanning zal leveren om ge dwongen ontslagen te vermijden. De di rectie is bereid mensen wier functie gaat vervallen twee keer een andere baan aan te bieden. Aanvankelijk wilde de directie niet verder gaan dan één aanbod, terwijl de bonden er drie eisten. Ook zullen werknemers van veertig jaar en ouder voorrang krijgen als openvallende plaat sen binnen het bedrijf moeten worden op gevuld. Bovendien komt er een ingsregeling voor werknemers van en ouder. Overeenstemming is nog niet. Zo zullen, aldus Koornst degens nog gekruist moeten wordei de vraag hoe lang mensen de tijd een andere baan te vinden. De denken dat zij nog een week of twf dig hebben om eventueel met de tot een vergelijk te komen. Ondei gaat een actiecomité dat is gevon werknemers van het NOB, gewooi met het voorbereiden van acties, stra sluit namelijk niet uit dat tu: wellicht actie nodig is om de druk, ketel te houden. De bonden ontl overigens niet dat de situatie bij h< ernstig is. Als er niets gebeurt dreii aldus Koornstra, in de loop van li 1992 liquiditeitsproblemen bij het Hoogspanning bij optreden van NDT 2 NDT 2 in AT&T Danstheater, gister avond, herhalingen vanavond en 17 november en 1 en 2 december. De juniorengroep van het Ne derlands Danstheater is lang zamerhand technisch en sce nisch zo gerijpt, dat zij prak tisch de meeste balletten kan dansen die in eerste aanleg op het repertoire van de grote groep staan. In het derde sei zoenprogramma was dit nu het geval met Kylians 'La Cathé- drale engloutie' op de gelijkna mige muziek van Debussy. Voor de eerste maal staan de jongeren nu met dit zeestuk op het grote podium aan het Spui. Voor deze choreografie is theatraal besef een eerste ver eiste. Emotionele krachtmetin gen in de erotische sfeer die nen te worden verwerkt. De golven slaan in alle opzichten hoog op, maar' verzoening en terugkeer in de oude relatio nele bedding blijven niet uit. Uitstekend gedanst, evenals trouwens de beide wereldpre mières, die speciaal voor NDT 2 werden geschreven. De dan ser en choreograaf Philip Tay lor ziet in deze noviteit terug op zijn leer- en rijpingsperio- de. Hij werpt tevens een blik vooruit op de periode, waarin hij het zonder de steun van een ensemble zal moeten stel len. 'Quiet strenght' is zijn streven en tevens de titel van deze première. Dramatischer en dieper peilt de Franse gast- choreograaf Jean-Christoph Maillot, die niet aarzelt deze jongeren te confronteren met hun eigen, deels nog onver werkte emoties. 'After all' werd door de uitvoerenden zo wel technisch als mentaal en theatraal voortreffelijk opge vangen. Twee aanwinsten dus, waarvan het grote publieke succes mede te danken was aan de Britse pianist en com ponist Kelvin Grout, die de muziek schreef voor 'Quiet strenght' en die tevens Debus sy in het openingsballet uit voerde. In 'After all' had Mail lot begrijpelijkerwijs ook geko zen voor klassieke muziek, n.l. voor twee fragmenten uit Schuberts enige Strijkkwintet. FRANK DELBOY 'PROBLEM CHILD' LIDO/STUDIO LEIDEN: Problem Child' met John Riiter, Jack Warden en Michael Oliver. Regie: Dennis Du- Het probleemkind heet Junior, wordt gespeeld door een naar ogend kindacteurtje met de naam Michel Oliver, en is vol gens de regisseur een mengsel tussen Dennis the Menace en Marquis de Sade. De klucht die nieuwkomer Dennis Du- gan rond hem bakte is even problematisch als het jongetje. De knul is een wees die dertig maal op verschillende stoepen is gelegd alvorens hij vanuit het weeshuis wordt geplukt door een yuppi,e-echtpaar dat geen kinderen kan krijgen. Zij wil het 7-jarige knulletje voor al omdat ze dan door de buurt geaccepteerd kan worden. Ju nior wordt hartgrondig uitge wuifd door de uitgeputte non nen van het weeshuis dat hij onveilig heeft gemaakt en gaat vrolijk op weg om ook z'n nieuwe pappie en mammie tot wanhoop te brengen. Het erg ste maakt hij het door 'fan mail' te schrijven aan een mas sa-moordenaar die dan ook prompt uit de gevangenis ont snapt en het ettertje kidnapt. Dat zou waarschijnlijk het meest bevredigende 'happy end' van de film geweest zijn, maar de makers moesten het jongetje ook nog eens lief laten worden. Ongein, slecht ge maakt, terwijl er blijkbaar zo veel scènes onderweg naar de bioscoop gesneuveld zijn (wat moeten die dan erg geweest zijn) dat wie het nog kan op brengen de titelrol te spellen een aantal acteurs vermeld zal zien, die in de hele film niet voorkomen. B.J. NCRV HAALT 'HA, DIE PA!' UIT ENGELAND Ha, die pal. Negendelige comedy serie. NCRV-televisie. Nederland 1 om 19.50 uur. Vanavond. HILVERSUM Acteur Luc Lutz zag het eerst he lemaal niet zitten om sa men met z'n zoon Joris op het scherm te verschijnen. „Je bent gek", zei hij dan ook tegen zijn dochter, toen zij voorstelde om Jo ris de rol van Matthijs te geven in de negendelige comedy-serie 'Ha, die pa!'. „Maar Joris heeft talent. Dat bleek toen hij auditie deed. Ie dereen was ontzettend enthou siast. Ook mijn broer Pieter reageerde met 'het is hardstik- ke leuk' en die geeft altijd ob jectief zijn mening. Hij schreef als p.s. in een brief die hij stuurde 'mijn neef en collega Joris'. Ik was verbaasd, ben dat eigenlijk nog steeds, maar Joris rolt moeiteloos door de serie heen". In de afgelopen seizoenen heeft de NCRV haar ogen goed de kost gegeven. Vooral mede-Nederland 1-bespeler de VARA trok de aandacht met aanlokkelijke kijkcijfers. Dat kunnen wij ook, moet de om roep hebben gedacht en de kij ker plukt daar nu de vruchten van. Want wat is er mooier dan Nederlandstalige comedy? 'Ha, die pa!' treedt in de voet sporen van de VARA's 'Laat maar zitten'. Ook de NCRV keek over de grens en vond in Engeland de scripts voor deze reeks. 'Home to roost' is de oorspronkelijke titel, waarvan er aan de overkant van de Noordzee vier maal zeven af leveringen werden vervaar digd. Dus mocht de serie een succes zijn, dan kan de NCRV even vooruit. „We experimen teren dit seizoen een beetje. Willen in januari naar een an der tijdstip verhuizen om te kijken hoe dat uitpakt", zegt regisseur Nico Knapper. „Nee, wij kijken niet alleen naar kijkcijfers, die getallen zijn behoorlijk verschoven sinds wij commerciële concur rentie hebben. Rond de jaar wisseling beslissen wij of de serie een vervolg krijgt. Gaan we door, dan kunnen we in april, mei al weer verder", al dus de NCRV. „Daarbij heb ben we wat optimistische sce nario's in de kast liggen, één ervan is dat we met eigen schrijvers verder gaan. We hebben tenslotte een leuk ge geven in handen met die ge scheiden vader en zijn zoon. Dat leent zich voor gevarieer de herhalingen". Grootvader Luc Lutz: „Als je een goed schrijvers-collectief hebt, gaat Matthijs op een gegeven mo ment misschien wel trouwen en word ik grootvader. Die Norbert is in elk geval een type dat ik goed aankan". 'Ha, die pa!' is het verhaal van vader Norbert en zoon Mat- legt j :-H rapic ARC Luc Lutz als Norbert en Joris Lutz als zijn 19-jarige zoon Matthijs. thijs Hogendijk. Het tweetal heeft elkaar, na de scheiding, negen jaar lang niet gezien. Dan staat Matthijs plotseling voor de deur. Pa is echter niet van plan zijn zoon kost en in woning te verschaffen ('Niet gaan zitten, daar word je maar stijf van'). Het is het begin van een reeks komische verwikke lingen, die door de droge ma nier van spelen van Luc Lutz en de eigentijdse aanpak van Joris (die zorgt voor het mo derne taalgebruik in de serie) makkelijk een succes zou moeten kunnen worden. Volgens Luc Lutz heeft het voordelen om met je eigen zoon te spelen: „Wij hebben een goede en leuke relatie. Hierdoor hebben wij geen last van de irritaties die soms tus sen acteurs en actrices bestaan. Bovendien hebben wij samen veel kunnen oefenen". Joris: „Ik geloof niet dat ik een andere rol zo had kunnen spelen. Het is een enorm voor deel als je zo'n coach hebt, FOTO: NCRV want ik heb toch in korte tijd een enorme berg informatie moeten verwerken. Bovendien vond ik het in het begin be hoorlijk eng voor de camera". Privé-leven Beiden ontkennen dat hun privé-leven op het scherm wordt getoond. „Het heeft echt niets met mijn eigen leven te maken", laat Luc Lutz weten. Toch weet ook hij hoe het is gescheiden te zijn. De m hebben er zelfs nog even gedacht zijn ex-vrouw Si Rooskens de rol van M; moeder te geven. Luc: dat kibbelachtige van No niet, dat overal wat achtei ken. Bovendien zou ik op zo'n toon tegen mijn spreken". Hoewel Joris duidelijk pfr1 heeft tijdens de opna'eVf weet hij niet of er voor een carrière is weggeleg het scherm. „Als het te ct neren is met mijn studii het Haags Koninklijk Co vatorium, sluit ik niets Maar mijn gitaar blijft h< ei langrijkst. Ik heb ook mi gen funk-rocktrio 'Moi hip', waarmee ik zowel geschreven materiaal al vers speel. Het belang dat we zelf lol hebben. ben we bijvoorbeeld we m mo's opgenomen, maar vi we het maken van een niet echt belangrijk". - In een keer ARC Elke aflevering van 'H^BBC pa!' wordt in een keer op rint men. Producent Hans f wijk: „Nico Knapper laat spelen, noteert ondertuss de regiekamer wat niet gaat en doet die dinger het einde nog een keer o\Wei gebruikt materiaal dat hmr dens de generale heeft geschoten". Bij die opnamen kunnen fnac veer dertig mensen aan{oo( zijn. De rest van de st ken zijn namelijk de verjrt2 lende vertrekken in de s 02 ondergebracht. „Het is di' ge manier om twee afle\ .gen per dag te vervaardiji HANS I 10 m n s Terwijl de Chinezen het in Beijing moeten doen met reproducties, gaat in het Van Gogh-museum 'Van Gogh en de moderne kunst' van start, over de invloed van de schilder op andere kunstenaars. FOTO: ANP (Van onze correspondent Dirk-Jan van den Bergh) BEIJING „Dat komt doordat jullie altijd van dat rotweer in Nederland hebben. Daarom zijn de Nederlandse schilderijen altijd zo somber." Een 72-jarige Chinese kunst criticus, net terug van een maand Amsterdam, staat pein zend voor het 'Landschap met Vier Bomen' op de net geopen de tentoonstelling van repro ducties van Van Gogh, of 'Wensente Fan Gao', zoals zijn naam door de Chinezen wordt uitgesproken. De tentoonstel ling werd geopend in het reus achtige Cultuurpaleis voor Minderheden in Beijing, nadat ambassadeur Roland van den Berg samen met vice-minister van de Staatscommissie voor Minderheden Wu Jinhua een symbolisch lint doorknipte. De expositie werd georganiseerd door de Nederlandse ambassa de in Beijing en de SCM. Deze tentoonstelling vormt het eerste grote evenement van culturele uitwisseling tussen Nederland en de Volksrepu bliek China, nadat de EG af gelopen maand de sancties te gen Beijing ophief. De 48 reproducties zijn toegan kelijk voor het Chinese pu bliek, bij wie Vincent erg po pulair is. Maar Van Gogh wordt ook geaccepteerd door de staatsideologen: zo wordt hij in een Chinese encyclope die geprezen, omdat hij „oog had voor de barre omstandig heden van de boeren en arbei ders" en dat zijn de twee lei dende klassen in communis tisch China. Veel Chinese schilders en kunstcritici spraken hun te leurstelling uit over het feit dat het reproducties waren, maar dat was, aldus ambassa deur Van den Berg, „omdat de originelen te duur zijn om over de hele wereld te vervoe ren". De selectie van werken van Van Gogh geeft een over zicht van de verschillende pe riodes uit het leven van de schilder. Vele Chinese toe schouwers waren geintrigeerd door de 'Brug in de Regen', die Van Gogh in 1887 schilderde naar de Japanner Hiroshige. Rondom de afbeelding van de Brug zijn Japanse karakters aangebracht. „De karakters lij ken niet zo", moppert een ou dere Chinese dame. „Maar het is gevoelig weergegeven". De tentoonstelling, die eerst in de Filipijnen gehouden werd, zal tot 25 november duren en vervolgens doorgaan naar Hongkong. HENRY JUNE LIDO/STUDIO LEIDEN: 'Henry June' met Fred Ward, Uma Thurman en Maria de Medeiros. Gebaseerd op het werk van Anaïs Nin. Scena rio: Philip en Rose Kaufman. Regie: Philip Kaufman. De Amerikaanse regisseur Philip Kaufman maakt zich sterk voor literatuurverfilmin gen: 'The right stuff' naar Tom Wolfe, 'The unbearable light- tness of being' naar Milan Kundera en nu 'Henry June', gebaseerd op het boek van de Franse schrijfster Anaïs "Nin. Anaïs Nin, beroemd en be rucht door haar dagboeken, waarin ze de vooral erotische ontplooiing van haar persoon lijkheid op een voor haar tijd en sexe ongebruikelijke ma nier neerlegde, schreef met 'Henry June' een boek over haar verhouding met Henry Miller en diens vrouw June. Het boek mocht pas gepubli ceerd worden als Nins echtge noot Hugo was overleden. Dat was in '86. We zijn in het Parijs van de dertiger jaren, Miller is een nog onbekende Amerikaan die levend als een 'bohémien' in de Franse hoofdstad de vrij heid voor zijn zelfexpressie zoekt en aan z'n 'Tropic of Cancer' werkt Anaïs Nin is de vrouw van een bankemployee (later avantgarde-filmer), die tot dan toe haar verlangens en- gevoelens alleen in haar dag boek kwijt kon, Henry Miller ontmoet en in hem een gelijke drang naar sexuele bevrijding herkent. Ze krijgen een ver houding. Miller is nog ge trouwd met de Amerikaanse June, een mysterieuze vrouw, een soort sexuele noodlotsgo- Onderdeel spelprogramma Jackpot verboden AMSTERDAM De recht bank in Amsterdam verbiedt de AVRO, TROS en Veronica het onderdeel „trefwoord" uit het spelprogramma Jackpot nog verder uit te zenden op te levisie. De rechter besliste dit in het kort geding dat tegen de Nederlandse omroepen was aangespannen door de Vlaam se Televisie Produkties NV (VTP). Volgens VTP is het be wuste onderdeel van Jackpot een exacte kopie van het Amerikaanse spelprogramma „Talkabout". De rechten op Talkabout zijn door VTP ge kocht van het Amerikaanse bedrijf DLT Entertainment dat het spel ontwikkelde. Vol gens het vonnis van de recht bank moet inderdaad gecon stateerd worden dat „Tref woord" „qua idee en opzet vol ledig overeenstemt met Talka bout en derhalve inbreukma kend is". Mocht het vonnis van de rechtbank in de wind worden geslagen, 'moet een dwangsom van 50.000 gulden worden betaald. Producent John de Mol-produkties is nu in onderhandeling met VTP over de rechten die voor ge bruik van het onderdeel be taald moeten worden. Dat was de reden dat Jackpot gister avond niet kon worden uitge zonden door Veronica. Of er inmiddels wel een compromis is bereikt was bij het ter perse gaan van deze krant nog niet bekend. Thea Beekman schrijft geschenk Kinderboekenweek AMSTERDAM De auteur Thea Beekman (1923) schrijft het Kinderboekenweekge schenk 1991. De Kinderboe kenweek wordt volgend jaar gehouden van 2 tot en met 12 oktober. Het thema is dan 'Huizen in boeken'. Thea Beekman kreeg in 1974 de Gouden Griffel voor haar boek 'Kruistocht in spijker broek'. In 1989 kreeg zij van de Stichting Nederlandse Kin derjury voor 'Een bos vol spo ken' de prijs in de categorie 6 tot 9 jaar. Zij behoort tot de 15 meest uitgeleende auteurs bij de openbare bibliotheken. Het Kinderboekenweekgeschenk werd in 1989 ingesteld als ver vanging van een speciale uit gave die tegen een geringe prijs verkrijgbaar was. Driehoeksverhouding in het Parij Miller, zijn vrouw June en Anaïs en Maria de Medeiros. din die ook Anaïs Nin in haar ban krijgt. Kaufman, die Nin persoonlijk gekend heeft, het scenario sa men met zijn vrouw Rose schreef en zijn zoon Peter liet produceren, maakte van die in elkaar verstrengelde levens een artistiek nogal pretentieu ze film. Prachtig in z'n donke re kleuren, z'n evocatie van het Parijs en de 'rive gauche' van de jaren dertig, tegelijker tijd overdreven coquetterend met de armoedige wereld van 'saltimbanques' (een klein rol letje van komiek-mime Pierre Etaix), oplichters, bordelen, al cohol en opium. Het is alle maal gezien met het romanti sche waas voor Amerikaanse ogen die naar artistiek Parijs kijken, terwijl het sexuele as pect van de verhoudingen sterk neigt naar de meligheid van David Hamiltons 'soft sex'. De onbekende acteurs imponeren niet erg, al lijkt Maria de Medeiros met haar muizegezichtje inderdaad op vallend op Nin. De té lange film geeft geen nieuwe, of an dere kijk op de relatie Miller, Nin en June. Integendeel, denk je alle mooie beeldrij- men, 'couleur locale' en vrij scènes weg, dan blijft er in fei te slechts een dun melodrama tisch verhaaltje over van een s van de dertiger ja Nin (Fred Ward, Uma driehoeksverhouding hoop gelieg en bedrieg vig met zichzelf bezij egotisten. Alles ter n glorie van de literati moet je in dit geval ge de boekwinkel halen. BERT JANSMA WILLEKE van AMMEl bij van Stock SIGNEERT WILLEKE van AMMEIJOl „EEN DUBBELTJE SEX A Boekhandel van Sta jïj Belinfante c5ebï

Leidse Courant | 1990 | | pagina 14