Jroot verlies van andbouwgrond dreigt p Noordwiikerhout Voorhout gaat toch compostvaten kopen Bewoners Rode en Bospolder ontsnappen twee jaar aan hogere belastingen Alkemade Horeca-opleiding Holtland gedoopt met Beaujolais Man (18) raakt van de weg Huys Dever organiseert educatief muziekpro ject WIDENS OMGEVING QeidóaQowuvnt VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 PAGINA 13 egpiraat maakt elweg onveilig Sp DERDORP Een auto- lilist heeft gisteravond A kwart voor tien voor gro- d« zot P'° reec*- haalde op de an richting Den Haag hoge snelheid auto's ts in. Een 21-jarige man Nieuwerkerk aan den >1 belandde hierdoor in angrail. Zijn auto raakte ir beschadigd. Persoonlij ongelukken deden zich voor. Het voorval speel- ich af ter hoogte van de over de Rijn. Van de )iraat ontbreekt Nieuwe winkel mag gebouwd worden in Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Kapper J. Willemse mag een nieuwe winkel bouwen tussen zijn eigen zaak en de drie in aanbouw zijnde winkelpanden in de Dorpsstraat in Noord wijkerhout. W. Hof (PvdA) en E. Hulspass (D66) zeiden gis teren in de commissie ruimtelijke ordening dat ze liever hadden willen wachten tot het rapport gereed is dat in op dracht van de plaatselijke middenstand wordt opgesteld over het (mogelijke) winkelbestand in het dorp. Maar het voorbereidingsbesluit was volgens chef openbare werken De Boer al genomen. Wethouder C. Van Duin vond dat de bouw ook spoedeisend was omdat nu ook juist gewerkt wordt aan de drie nieuw op te trekken winkelpanden ernaast. „Bedrijfseconomisch zou het een slechte zaak zijn als later alles nog eens opgesteld moet worden om de winkel van Willemse apart te gaan bou wen", aldus de wethouder. Over geruchten dat Willemse de winkel zou verhuren ten behoeve van een automatenhal, zei de wethouder dat het college hoe dan ook niet van plan is een verordening op te stellen die dat toestaat. Snel verlichting rond flats Katwijk KATWIJK De straten rond de drie torenflats in Katwijk krijgen nog voor de kerstdagen straatver lichting. Die toezegging deed wethouder H. van Mierlo gister avond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor welzijn. Alle fracties die in de commissie zijn vertegenwoordigd spraken zich uit voor de investe ring van 50.000 gulden in straatlantaarns. Dat bedrag was voor dit doel reeds gereserveerd. Verschillende raadsleden zeiden voorstander te zijn voor het plaatsen van meer straatverlichting op don kere plekjes in Katwijk. E. Bergman (RPF) noemde speciaal de Nachtegaallaan, waar het 's avond heel donker is. Dat is niet prettig voor de mensen dié avonddienst hebben in verzorgingstehuis Överduin. De wethouder was eveneens van mening dat er meer gedaan kan worden, maar hij voegde eraan toe, dat het om grote bedragen gaat. Actie tegen inbraken begonnen in Oegstgeest OEGSTGEEST Burgemeester S. Scheenstra heeft gisteren het startsein gegeven voor de actie „Oegstgeest Veilig". Die is onder andere bedloed om het aantal inbraken te beperken. In Oegst geest worden met-uitzondering van de steden meer inbraken gepleegd dan gemiddeld in de regio. De actie past in het programma Bestuurlij ke Preventie van de gemeente. De politie gaat de komende tijd voorlichtingsbezoeken afleggen in het Oranjepark. Met betrekking tot sociale veilig heid kan iedereen via telefoonnummer 155440 bellen en vertellen waar men zich in Oegstgeest onveilig waant. Verder wordt binnenkort een „info-lijn" geopend voor vragen over inbraakpre ventie. In de hal van het gemeentehuis is een ex positie ingericht die dagelijks tijdens werkuren is geopend. Snellere aanleg van fietspad DE ZILK Het fietspad van De Zilk naar Hillegom wordt misschien al in 1991 of 1992 aangelegd in plaats van de geplande datum van 1996. Dit zei wethouder C. van Duin gisteravond in de commissie ruimtelijke ordening. Hij was blij met de mededeling van gedeputeerde Jansen die had gezegd zich daarvoor sterk te maken. Van Duin wees erop dat in dat geval het fietspad er zal zijn als in 1996 inder daad een station bij Hillegom wordt geopend. Fietser gewond bij aanrijding met bus LISSE Een 43-jarige fietser uit Lisse is gister middag op de Vivaldi- straat gewond geraakt bij een aanrijding met een bus. De bus wilde linksaf de parkeerplaats oprijden. De chauffeur, een 54-jari- ge Noordwijker, wachtte even op een auto en trok vervolgens op. Hij had niet gemerkt dat de fietser de bus links wilde passeren. De Lisser is naar het Dia- conesse in Heemstede ge bracht. Zijn verwondingen vallen vermoedelijk mee. 1MEENTE WIL EIGEN STRUCTUURONDERZOEK 0 )RDWIJKERHOUT ■ib'Er dreigt 250 hectare rische grond verloren taan voor de gemeente ede rdwijkerhout als plan- ?n' van de provindie op in8 gebied van ruimtelijke 0(Vning doorgaan. Wet- ler C. van Duin had iravond in de commis- ruimtelijke ordening al moeite met het feit die grond niet ge ijkt wordt voor wo- ,n x bouw voor Noordwij- ioufse woningzoeken- maar vqpr recreatie- loeleinden. Na 2000 moeten Noordwijkerhout- se woningzoekenden in die visie opgevangen wor den door onder andere Hillegom. De gemeente wil dan ook dat de streekgemeentenin het SDB gezamenlijk een struc tuuronderzoek gaan opzetten om zo met de provincie in ge sprek te kunnen komen over de voorgestelde plannen voor verdere verstedelijking van de bollenstreek in het gebied van tussen Hillegom, Sassenheim, Noordwijk en Katwijk. „Heeft deze streek nog toe komst?" vroeg W. Hof (PvdA) zich af. Th. Nulkes (CDA) was geschrokken van de omme zwaai van de provincie. Hij vreesde dat de streek haar po sitie wat betreft de bollenteelt zal gaan verliezen. Wethouder Van Duin zei over de provin ciale plannen om het agrari sche gebied tussen Schulpweg en het congrescentrum Leeu wenhorst te gebruiken in de groensfeer: „Het zou een onei genlijk gebruik van die gron den zijn om recreatieve ele menten te bouwen voor het houden van congressen. We moeten ruimte inleveren voor recreatie en congresstilte ter wijl we aan de andere kant naar buiten de gemeente moeten om onze eigen inwo ners in woningen onder te brengen". De commissie juichte het toe dat de streekgemeentes van daag aan de provincie om uit stel gaan vragen om zelf een structuurplan op te zetten die dan gereed zou moeten zijn in juli, augustus van het volgend jaar. „We moeten dan in ge sprek gaan met de provincie Van Duin. Volgens hem zou Hillegom wel voor de opvang van Noordwijkerhoutse woning zoekenden willen zorgen voor ongeveer 1000 woningen te bouwen tussen Hillegom en De Zilk. Maar alleen als de pro vincie inderdaad blijft vinden dat in Noordwijkerhout geen woningen meer gebouwd mo gen worden, aldus Van Duin. Dagopvang van start De dagopvang voor ouderen in Rijnsburg is gis teren officieel begonnen. Wethouder A. de Haas-Kromkamp gaf het startsein door de let ters van het woord dagopvang op te hangen. Dankzij de dagopvang, een initiatief van het Ge coördineerd Ouderenwerk Rijnsburg/Valken burg en de Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Bollenstreek, kunnen ouderen iedere donderdag terecht in Vlietstede. Daar wordt ge zorgd voor een kopje koffie en een warme maaltijd. Verder wordt de dag op een prettige en zinvolle wijze doorgebracht. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Project vandalisme overgedragen aan scholen Rijnsburg RIJNSBURG De werk- groep Scholenproject Van dalisme heeft woensdag middag in de trouwzaal van het gemeentehuis in Rijnsburg haar project of ficieel overgedragen. De scholen kunnen nu met het lesmateriaal aan de slag. Als voorzitter van de werk groep sprak burgemeester Jonkman over het bevorderen van de leefbaarheid in het bloemendorp door met elkaar en naast elkaar verder te gaan. Hoewel de gemeente Rijnsburg geen geld voor het vandalisme beschikbaar stelde ging de werkgroep toch aan de slag. Ze was dan ook verheugd toen de Lionsclub, die enkele maanden geleden in Rijnsburg is opgericht, 5.000 gulden schonk voor het project. Namens de stuurgroep ging Hans Wegter, hoofd van de openbare school de Tintelton inhoudelijk op het project in. Doel is de jeugd van acht tot zestien iaar te bereiken. Het project bestaat uit een infor- matieboek en een map waarin kant en klare lessen in ver werkt zijn. De klassen van de basisscholen en de eerste twee klassen van het voortgezet on derwijs in Rijnsburg zullen er van gebruikmaken. 6 en PvdA 'èJedend over >pen houtwal rdwijkerhout IfiDWIJKERHOUT Afgrijselijk, afschuwe- het zag er verschrik- |k uit. Een schandalige cdelwijze", zo karakte- ^jrde E. Hulspass (D66) ravond in de commis- ruimtelijke ordening kappen van houtop- ooden nabij de boerderij '^Jnburg door project- imetrikkelaar Blokhuis uit /EFf Wel ;te met W. Hof (PvdA) ize misdaad niet mocht, i, dat de projectontwikke- 'leen profijt mocht hebben it de schade hersteld zou lèfen. Zaterdagochtend was •r omwonenden gebeld 83! was aanwez'g geweest, nu de vereniging Dorps- d wat relaxed achter- peN|was gaan zitten in de we- lap dat dit in elk geval •d zou blijven nu de re voor plaatsing van irg op de provinciale ientenlijst was gestart, lt alles omver gehaald", luis was volgens Hof als |ief in de nacht met een tractoren in de vroege id gekomen „om de hele iaar de sodemieter te hei- Zij wilde dat de zaak tot lem toe uitgezocht ider C. van Duin kon intal opmerkingen on- __rtrÜven. Hij kondigde aan uiak te laten uitzoeken. L. .LlGfvorst (VVD) en Th. Nul "'DA) zeiden eerst het ant van het college af te "tien alvorens te reageren ft kappen van de houtop- Volgens de project- Ikkelaar zou de gemeente in kapvergunning heb Tlfgegeven. iluit over urgebied Sé«Ji ter inzage bwijkerhout ►luit van de Noordwij- itse gemeenteraad over |tuurgebieden bij Leeu- 255^>rst zal toch ter inzage in gelegd. Daarmee geeft "ider Van Duin gevolg >e eis van de VVD, de en D66. De zaak leidde opgelopen emoties in ^Pdsvergadering van okto- Jen bleek dat de wethou- |fcfen raadsbesluit waarin l^lldat landbouwer Clemens J|\|le Lee weg geen graslan- r| flocht omspuiten tot bol- ^IJjnd, niet ter inzage wilde l| fDaardoor zou Clemens p de kans krijgen om tot Hpiten over te kunnen J|| Dat was de afgelopen zelfs aanlei- |0m te dreigen met een (van wantrouwen tegen «houder. ALKMEMADE/HOOG- MADE De 70 bewoners van de Rode en Bospolder' in Hoogmade hoeven de komende twee jaar waar schijnlijk niet de hogere afvalstoffenheffing van hun nieuwe gemeente Al kemade te betalen. Door de gemeentelijke herinde ling gaan de bewoners met hun polder op 1 janu ari over naar Alkemade. Het tarief daar is fors ho ger dan in hun huidige gemeente. Burgemeester A. Meerburg op perde het voorstel gisteren in de commissie voor bestuursza ken als overbruggingsmaatre gel. In Alkemade worden het tarief voor de afvoer van afval verdubbeld doordat de Leidse vuilverbranding haar poorten moest sluiten en een nieuwe stortlocatie in de Does in Lei derdorp door een procedure foutje niet doorgaat. Na die twee jaar moeten de be woners van de Rode en Bos polder wel het Alkemadese ta rief betalen. Dat betekent ook een fors hogere onroerend goed aaanslag en een hogere rekêning voor de rioolheffing. De hondenbelasting in Alke made is lager, de woonforen- senbelasting daarentegen aan merkelijk hoger. Burgemeester Meerburg ver wacht wel moeilijkheden bij het gelijktrekken van de leges. Zo moet voor een standplaats voor een caravan in Alkemade veel meer geld worden neer geteld (180 gulden) dan in Woubrugge (tussen de 20 en 50 gulden). Meerburg wil dat de houders op de camping van Rijkelijkhuizen al volgend jaar het volle pond betalen. De Rode en Bospolder is een uit gestrekt gebied zonder gas en riolering, met slechts één lichtmast en een wegdek dat aan een opknapbeurt toe is. „We hebben de gegevens nog niet precies in kaart. Maar duidelijk is dat er heel wat moet gebeuren", aldus Meer burg. Vooral de aanleg van riolering in de polder wordt een dure aangelegenheid. Om die reden ziet het er dan ook naar uit dat vooralsnog alleen de camping van Rijkelijkhui zen van riolering wordt voor- Burgemeester Bruggeman kreeg bij de start van de nieuwe opleiding van het Holtland College Beaujolais Primeur aangeboden. FOTO: HENK VAN DEN ENDE LEIDERDORP Met de aanbieding van Beaujolais Primeur aan de burge meester A. Bruggeman van Leiderdorp is gisteren het startschot gelost voor de opleiding horeca- en voedingsdienst van het Holtlant College. De in troductie vond gistermid dag plaats in het voorma lige gebouw van het RIO aan de Leidse Dreef te Leiderdorp, dat met de Leidse scholen MEAO en Noorderwiek opgegaan is in het Holtlant College. Het Holtlant College wil met deze opleiding jongeren met een HAVO, MAVO en LBO- diploma opleiden voor het on dernemerschap en vakman schap in de horeca en voe dingsdienst in de gezondheids zorg. De opleiding, die drie jaar duurt, omvat een theore tisch en een praktisch deel, alsmede een stageperiode van een jaar. De kritiek vanuit het horecaberoepsonderwijs be paalde voor een deel de sfeer van de openingsplechtigheid. De voorzitter van de centrale dienst van het Holtlant Colle ge, de heer M.L. Candido, sprak er zijn teleurstelling over uit, dat het Onderwijs centrum Horeca via de pers in de aanval was gegaan. Een briefje of een gesprek had vol gens meer voor de hand gele gen. Ook de voorzitter van de afde ling Leiden van Horeca Ne derland, W. Visscher, was wei nig gelukkig met de geuite kritiek. Volgens hem was er zonder meer behoefte aan de cursus. „Partijen doen er goed aan om eens rond de tafel te gaan zitten", aldus de heer Visscher. SASSENHEIM Een 18-jarige automobilist uit Hillegom is gisteravond op rijksweg 44 ter hoogte van Sassenheim met zijn auto in de berm terechtgekomen. De man, die op de west- baan richting Den Haag reed, probeerde de blo wer op zijn dashboard bij te regelen. Toen hij weer op de weg keek zag hij dat hij op het punt stond een voor hem rijdende auto te raken. In een poging een botsing te vermijden verloor de Hillegommer de macht over het stuur, slipte en kwam in de berm terecht. Hij is met hoofdletsel overgebracht naar het ziekenhuis. De wagen liep zware schade op. Inbraak woning ALPHEN AAN DEN RIJN In een woning aan de Herman Gorterstraat is in de nacht van woensdag op donderdag inge broken. De daders braken de achterdeur open. Meegenomen werden een cd-speler, verster ker, videorecorder, dameskle ding en 700 gulden. VOORHOUT Schoor voetend ging de Voor- houtse gemeenteraad gis teravond akkoord met het verlenen van het krediet om compostvaten aan te schaffen. Weliswaar was het krediet van 6250 gul den geen heet hangijzer. Maar dat ligt anders voor de subsidie die verstrekt wordt aan de mensen die een dergelijk vat willen kopen van de gemeente. Al eerder is daar in de com missies ruimtelijke ordening en milieu en de commissie fi nanciën over gediscussieerd. Op een groot vat van 240 liter van 125 gulden bedraagt de subsidie 30 gulden. Op een vat van 180 liter 90 gulden be draagt de gemeentelijke bij drage 22,50 gulden. P. Jochemsz (PvdA) bleef van mening dat de verstrekking van compostvaten alleen maar een succes kon worden als er meer subsidie gegeven zou worden zoals in Leiden waar men 25 gulden betaalt voor een vat. „We gaan dan ook met lede ogen met dit voorstel akkoord". Ook de VVD en Gemeentebelangen die eerder ook pleitten voor een hogere subsidie ten behoeve van de gebruiker werden door wet houder B. Joon over de drem pel getrokken. „Het belang rijkste is in ieder geval dat er iets gebeurt" verzuchtte L. van der Zon (VVD). .„Naast die vaten is voorlichting het belangrijkste. Ik zag ook graag een „opgedirkte" dag van uit gifte van die vaten. Wellicht kan wethouder Joon het eerste vat verkopen" zo suggereerde Van der Zon. Ook raadde hij aan er meer dan 50 te bestel len. CDA'er IJdo benadrukte nog eens duidelijk dat alleen een verkocht VAM-vat nog geen succes was, maar wel een ge bruikt vat. IJdo noemde de aanschaf van de vaten slechts een aanzet naar een andere maatschappij. „Een goed plan van aanpak waarbij ook de scholen betrokken moeten worden zodat de kinderen er mee opgroeien. Onze groente, fruit en tuinafvalverwerking kost ons straks 50 gulden per ton. Ons ander huisvuil kost wel vijf keer zoveel, dus moeten we proberen minder huisvuil te produceren". Wethouder Joon beloofde het thema breder aan te pakken dan aanvankelijk de bedoeling was en de actie met publicaties en folders te ondersteunen. Ook zijn al meer dan 50 kom- postvaten besteld omdat de le vertijd vrij lang is. „Daar heb ben we al op gerekend, want we zouden het onszelf kwalijk nemen als het bij die vijftig zou blijven", aldus Joon. LISSE 't Huys Dever in Lisse heeft de organisatie op zich gekregen van een educa tief muziekproject van de Cul turele Raad Zuid-Holland (CRZH). In de maanden febru ari, maart en april wordt een „masterclass"-concertserie ge houden. Dit houdt in dat gese lecteerde leerlingen een open bare les krijgen, die wordt ge volgd door een concert gege ven door de „master" in sa menwerking met de desbetref fende leerlingen. De drie disci plines waarin de concerten worden gegeven zijn viool, fluit en gitaar. Violiste Coosje Wijzenbeek uit Hilversum is de eerste „master" die haar medewerking aan dit project verleent. Voor de beide andere concerten zijn de onderhande lingen nog gaande. De organisatie van de master- class-serie is in handen gesteld van een speciaal voor dit doel in het leven geroepen commis sie, gevormd door wethouder J. Meulemans, secretaris P. Hoogervorst en bestuurslid P. Delnoij van Dever, de voorzit ter van de Culturele Raad i.o. W. de Munk en directeur van de Muziekschool Lisse R. Wag ner. In eerste instantie worden de leerlingen die zijn ingeschre ven bij de Zuidhollandse mu ziekscholen uitgenodigd zich aan te melden voor deelname aan de masterclass. Maar ook anderen die menen voldoende niveau te hebben kunnen zich inschrijven. Aanmeldigsfor- mulieren zijn verkrijbaar bij het bureau cultiirele zaken van het Lissese gemeentehuis. De inschrijving voor het eerste concert sluit op 3 december. De Stichting Muziekschool Lisse maakt uit de aanmeldin gen een selectie. De geselec teerden worden uitgenodigd voor een auditie op zaterdag 15 december. Auto verliest deel voorkant KOUDEKERK AAN DEN RIJN Een 55-jarige vrouw uit Koudekerk is gistermiddag een groot gedeelte van de voorzijde van haar auto kwijtge raakt. De vrouw wilde vanuit een inrit de Hoogewaard oprij den. Zij moest echter wach ten voor een vrachtauto. De chauffeur van de vrachtauto moest uitwijken voor een be tonnen bloembak en raakte de wagen die vermoedelijk een klein stukje te ver naar voren stond. De vrachtwa gen had slechts een krasje. De politie wijt het ongeiuk voor een deel aan de beton nen bloembakken die de snelheid van het verkeer op de Hoogewaard moeten rem men.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13