Vrijwilligers maken een nieuwe voor de Pieterskerk erstgroep MIJ „BONA OPZOLDER WORDT LAATSTE HAND GELEGD AAN DRAMA Ineke vondst aan kleipijpen op expositie LANGS OMWEGEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. tn-Francois Champollion komt tot leven in Oudheden 16 EN Het Rijksmuseum Jarkludheden houdt morgen ,13; ïdag een Champollion- nd. Dit ter gelegenheid tweehonderdste ge- van Jean-Frangois votfcollion. De beroemde 0 geleerde die als eerste 15 (Progliefenschrift van de 19.( ïgyptenaren ontcijferde, nde tdekking van de geleer- phan{roofde de „heilige te kens" van de magische en mystieke sluier en van het heilige imago waarmee zij sinds de vijfde eeuw na Chris tus waren bekleed. Het museum aan het Rapen burg 28 staat dit weekeinde bol van de activiteiten. Voor kinderen wordt de tekenfilm Asterix en Cleopatra vertoond. Ook worden films over de Egyptische collectie van het museum getoond. Champollion zelf wordt vanaf 12.30 uur ten tonele gevoerd in de Taffeh- zaal. Een aantal keer per dag geeft hij uitleg over zijn ontcij fering van het hiërogliefen schrift. Dat doet hij aan de hand van de steen van Roset te. Mensen die willen weten hoe hun naam in hiërogliefen schrift eruit ziet, krijgen hier van een computerbewerking in Egyptische beeldschrift. Egyptologen geven ieder half uur rondleidingen. Om 15.00 uur houdt de conservator M. Raven beide dagen een lezing over de contacten tussen de eerste directeur van het mu seum, Reuvens, en Champol lion. CcidócSouoant VRIJDAG 16 NOVEMBER 1990 PAGINA 11 [DEN OMGEVING V alleen Jezus is nog oud, van de vorige stal zeg maar. En. weer was het koppen en han den maken en lijven van co- coskarton. Stijve figuren wa ren het vroeger. Ze waren de montabel en werden na af loop „van de voorstelling" op geslagen in de orgelkamer bo ven, het trapje op". Lucie en collega's vrijwilli gers zijn een paar jaar geleden begonnen met het vernieu wen van de kleding. „Het was een ouwe troep geworden. Oude gordijnen werden bij het Leger des Heils wegge sleept en een bonthandel stond ons stukjes bont (voor de koningen) af. Met de nieu we voorzitter van de groep werd ook de opzet van onze kerststal vernieuwd, onder leiding van Dick Kompier. Nu konden we terecht bij het „Bona" op zolder. We hebben nu ook daar in het handwer klokaal onze opslag, zodat we niet meer het nauwe orgelka- mertrapje in de kerk op en af hoeven te kruipen". Dramatischer Plannen voor het volgend jaar zijn er ook al. Lucie Lee- ne: „We willen de opstelling ruimteliiker maken en ook meer decorstukken gebrui ken. Ook willen we wat met de verlichting doen, een wat dramatischer effect bereiken door spots en dergelijke. Vol gend jaar hopen we ook wat „beesten" er bij te kunnen maken. Het is gewoon erg leuk werk en we hebben de smaak te pakken". De „beelden" hebben een fra me van betonijzer, waarover volumes met kippegaas ko men en met kranten (papier- maché) worden beplakt. En dat alles beschilderd. Het haar van de poppen is van vlas, in plaats van de pruiken die wat synthetisch aandeden. „Vlas is veel mooier", vindt Lucie Leene, die en passant een foto laat zien van de oude groep zoals die afgelopen jaar vóór de leprozenramen nog stond opgesteld. Ziedaar een herder met een lege wijnfles. Die had iemand van de vrijwilligers in zijn hand gestopt, hetgeen niet door iedereen gewaar deerd werd. De achtergrond van het selfmade Kerstdrama is toch al niet louter religieus meer, maar is een kijkspel waaraan velen plezier kun nen beleven. De groep wordt 9 december a.s. opgesteld. Dat zal wel, in clusief het vervoer en het hier en daar bijwerken van de figuren, een dagje in beslag nemen, verwacht Lucie Lee ne. Op 4'januari moet het te bezichtigen, kunstige gezel schap zijn vertrokken, dan is de Pieterskerk weer stalloos maar mag het er toch weer vies gaan ruiken. Goed bieridee levert 10.000 gulden op W.P.G. van der Geest, mede werker van Heineken Neder land in Zoeterwoude heeft on langs een beloning van 10.000 gulden gekregen voor een kos tenbesparend idee in de brou werij aan de Burgemeester Smeetsweg. Van der Geest werkt op de afdeling energie. Hij bedacht dat het gebruik van gekoeld brouwwater met een temperatuur van twee gra den Celcius voordeliger is dan het gebruik van ongekoeld brouwwater. Door de voorkoe- ling draait één koelcompressor minder en wordt gebruik ge maakt van minder circulatie- pompen dan voorheen. De Hei neken Ideeënbus-commissie vond het inmiddels in de prak tijk gebrachte idee zeer waar devol. De algemeen directeur van Heineken, R.V. Strobos overhandigde de beloning per soonlijk aan Van der Geest. FOTO: PR Jonge en maakt daarna een rondgang door Sassenheim. Drumfanfare Adest Musica gaat het gezelschap bii deze rijtoer vooraf Zoals elk jaar komt Sinterklaas op uitnodi ging van de O VS, die in ver band met het bezoek van de bejaarde bisschop weer een zegelactie organiseert waar mee voor 15.000 gulden aan waardebonnen zijn te winnen. Sint (15) Voor het eerst sinds lange tijd komt de Sint weer per boot naar Voorhout Morgen tus sen twee uur en half drie ar riveert het schip in de Leidse - vaart ter hoogte van de Na gel brug. Na een ontvangst door burgemeester De Goeij in het Overbos gaan Sint en de burgemeester met een rij tuig naar het gemeentehuis. Een rijtoer door het hele dorp staat dit keer niet op het pro gramma maar Sinterklaas zal wel tweemaal op de Heren weg, bij de Boerhaavestraat en de kerk, uit de koets gaan om handen te schudden en een praatje te maken met de kinderen. Bij goed weer houdt de goedheiligman vervolgens zitting op het bordes van het gemeentehuis. Sint (16) Sinterklaas wordt op 1 de cember pas officieel in Voor schoten verwelkomd, maar morgen neemt hij toch al even een kijkje in winkelcen trum Hofland. Een uur na de televisie-uitzending over de aankomst van de Sint is hij in het winkelcentrum. Sint (17) De Sint komt morgenmiddag om half twee aan bii dorps huis De Kern in Wetering- brug De route is: Lisserweg, Huigsloterdijk, Bruggestraat, Jerkstraat, Veerstraat, Wete ringlaan, Peeklaan, Meer- kreuk, Europaplein, Europa- weg, Elzenstraat, Dijkstraat, Langeweg, Noordeinde, Noordplein, Noordhoek Om drie uur arriveert hij bij café Heemskerk aan de Langeweg in Roelotarendsveen. waar hij de prijzen van de kleur- wedstrijd uitreikt. Sint (18) De boot van de Sint meert morgenmiddag om drie uur af in de Haven van Wassenaar Vervolgens gaat het in feeste lijke optocht naar het cen trum van het dorp waar de goedheiligman om half vier wordt verwelkomd door bur gemeester Schoute. Deze ge beurtenis heeft plaats aan de Langstraat ter hoogte van de ABN. Sint (19) In Woubrugge komt de Goedheiligman met zijn Pie ten morgen in zijn aloude stoomboot om half vijf aan bij de Nederlands Hervormde Kerk. Al om vier uur vaart de boot Woubrugge binnen bij de Dageraad, om via de Heij- manswetering en de Woud- wetering op het bordes bij de kerk aan de Comriekade te worden onthaald door burge meester Brouwer de Koning. De Sint maakt vervolgens een rondrit door de nieuwbouw- straten. Sint (20) Burgemeester Houdijk van Zoeterwoude ontvangt Sin terklaas tweemaal: morgen in Rijndijk en de week daarop in het Dorp. Morgen om twee uur arriveert de Sint bij de firma Oosthoek aan de Hoge Rijndijk. Daarvandaan wordt een tocht gemaakt via de Om- medijkseweg, Nassaulaan, Oranjelaan en de Laan van Meerburg naar De Eenden kooi. Daar worden St. Nico- laas en zijn Pieten toegezon gen door de kinderen en toe gesproken door de burge meester. Sint (21) In Koudekerk, Leimuiden, Rijnsa terwo ude, Noord- wijk. Leiderdorp, Valken burg. Warmond en Zoeter- woude-Dorp komt Sinter klaas zaterdag nog niet. Deze gemeenten halen de Sint en zijn gevolg volgende week za terdag in. De eigenaar van het museum voor de tabakspijp van klei, Don Duco, ziet al helemaal voor zich hoe de pijpen daar terecht zijn gekomen. „Rond het jaar 1660 heeft een bewo ner van het Rapenburg een partijtje georganiseerd. Voor een huis vol visite werd een glaasje geschonken en voor de heren stonden lange pijpen klaar met een schotel tabak. De volgende dag mocht het dienstmeisje de troep oprui- aantal leden van de vrijwilligersgroep is bij Bonaventura op ir bezig met het leggen van de laatste hand aan de groep, lit jaar rond de Kersttijd de kribbe in de Pieterskerk gaat Iken. Rechts de „regisseur", handenarbeidleraar Dick Kompier. Even was er tijdens deze werkfase een zacht geneu rie: „Hoe leit dit kindeke eenzaam en koud". Vandaar dat Dick Kompier wat verrast opkijkt van zijn werk. FOTO: WIM VAN NOORT Al een jaar of wat, sinds de restauratie van de kerk rond 1980, staat rond het Kerstfeest in de Leidse Pieterskerk een „levensgrote" kerstgroep. Met als achtergrond de „leprozen- ramen" aan de noordzijde, die in de middeleeuwen de lijders in staat stelden tussen de spij len door de kerk in te kijken. In die tijden kende de Pie terskerk, noch de concurre rende andere Leidse kerken, een „Kribbe". De nog roomse kerk stond wat huiverig te genover „de plastische voor stelling van de gebeurtenissen van Christus' geboorte". En ook later, tot in onze da gen, heette het: „In de kerk moet men er wel op letten door een verstandige plaat sing de aandacht van de gelo vige niet van de liturgische geheimen af te trekken". Vandaag is dat geen probleem meer. Trouwens, de Pieters kerk is al geruime tijd geen kerk meer. Hetgeen door ve len betreurd wordt. „Er ge beurt van alles, soms is er ook een rommelmarkt en het ruikt er vies", aldus beeld houwster Lucie Leene met enige afkeer. Lucie Leene is een van de on geveer 30 mannen en vrou wen die de vrijwilligersgroep uitmaken. „We hebben alle maal een eigen functie. Zo zorgen sommigen voor de openstelling van het gebouw in de weekeinden, anderen zetten de examentafeltjes en stoelen neer, weer anderen geven bijvoorbeeld rondlei dingen. Enfin, we doen van alles. Het zijn allemaal buurt bewoners met een warm hart voor de Pieterskerk. De groep functioneert in samenwerking met de Stichting Pieterskerk Leiden, de eigenaresse van de kerk en de aanpalende huisjes waar vroeger het kerkhof was". Even „echte" kerk De groep beijvert zich ook voor de jaarlijkse kerstgroep, waardoor de Pieterskerk weer even de sfeer van een „echte" kerk bezit. Het is tel kens een activiteit die veel in zet en tijd vergt. Het bijzonde re van dit jaar is, dat zes vrij willigers al sinds mei bezig zijn met alle figuren (Maria. Jozef en het Kindje, twee her ders en drie koningen). Lucie Leene: „Het was om de paar weken steeds een avond wer ken. Nu zijn alle figuren die in de stal thuishoren opnieuw gemaakt. De oude „poppen" zijn opgedoekt; we waren aan vernieuwing toe". De kerstgroep (op ware groot te) wordt gemaakt op de han- denarbeidzolder van de Bona- ventura-scholengemeenschap aan de Burggravenlaan, en de mentor en aanvoerder is Dick Kompier, die tevens leraar handenarbeid op dit college is. Afgelopen woensdagavond was het stel weer druk in touw. Het karwei zit er bijna op. Over een maandje kan de bezoeker wederom van het tafereel genieten „We hebben hard maar leuk gewerkt", aldus Lucie Leene, die zelf Maria „de sleutelfi guur" voor haar rekening had genomen. „Alles is nieuw, 16- EN Zestig complete met een steellengte van alve meter uit 1660. Dat nieuwste Leidse vondst anaf zondag wordt ten- besteld in het Pijpenkabi- ielden wordt een partij gevonden waarbij niet de koppen maar ook de boven de grond komen. P-j4 rtij werd opgegraven uit 18 eerput in een tuin van uis aan het Rapenburg. men. Zestig pijpen vond zij, verspreid door het huis achter gelaten door de gasten. Ge makshalve heeft zij ze alle maal in de beerput gegooid, waar ze ruim 300 jaar zouden blijven zitten", aldus Duco. Hij vindt het jammer dat niet alle pijpen meer heel waren, maar noemt de partij toch een op merkelijke Leidse vondst. Ter gelegenheid van de mini- expositie is in het Pijpenkabi- net de publicatie „Leidse pij pen" te koop. Dit boek be schrijft de kleipijpen die door Leidse pijpenmakerijen zijn gemaakt in de zeventiende en achttiende eeuw. Het boekje kost in het museum tien gul den. De expositie is van 18 no vember tot en met 9 december te zien in het museum aan de Oude Vest 159a. Belangstellen den kunnen op zondagen van 13.00 tot 17.00 uur terecht. dag om twee uur verwelkomd in Noordwijkerhout. Burge meester Winkel ontvangt het hoge bezoek in het gemeente huis. Drumfanfare St. Jeanne DArc en drumband Altesa zorgen voor de muzikale om lijsting. Na zijn bezoek aan het gemeentehuis maakt de Sint een rondgang door het dorp waarbij de strooipieten op verschillende plaatsen met gulle hand hun werk doen. Op de volgende plaatsen wordt gestrooid: gemeente huis, Marktplein, Zeestraat, Ervoort/Groenen wege, Via duct weg (Ireneschool), Puyc- kendam en Victorplein. Sint (11) Sint Ni colaas wordt morgen ook in Oegstgeest verwacht. Hij arriveert om half twee per schip bij de Van Eysingabrug. Daarbij volgt een uitgebreide rondrit door de gemeente waarbij onder meer een be zoek wordt gebracht aan de winkelcentra Haas wijk. Lan ge Voort en De Kempenaer- straat. Sint (12) Sinterklaas arriveert morgen middag om twee uur in 't Moleneind in Rijnsburg. Na verwelkoming door burge meester Jonkman gaat de kindervriend naar het ge- meenthuis waar hij om half drie wordt verwacht. Vervol gens bezoekt het gezelschap om drie uur winkelcentrum De Hoftuin en een half uur later De Remise. Sint (13) Sint komt morgen ook naar Rijpwetering en Oud Ade Daar arriveert hij met zijn Pieten om twee uur per schip het dorpshuis aan de Pastoor van der Plaatstraat in Rijpwe tering. De Goedheiligman wordt daar verwelkomd door loco-burgemeester L. Beelen. Sint (14) In Sassenheim arriveert Sin terklaas morgen om twee uur per boot in de Oosthaven. De goedheiligman wordt ontvan gendoor burgemeester De [Jg utfam komt Sint mor- C 3; net zijn Pieten om half i. wo aan bij de Aardamse 10: P nadat hij eerst langs de 1 Lt anaalweg is gevaren. Na ntvangst bij de brug 4GEI1 de goedheiligman een ree* Kr via de Aardamse- >i® Essenlaan, Hazelaar- 3: Lijsterbeslaan, Aard- veg, Zwanenlaan, Rei- n, A. Schweitzerstraat, j y-» (pist raat, Aardamseweg, 1 veg en Korteraarseweg. id (2) Nicolaas meert morgen ro>» uur af bij de Alphen- ug in Alphen. Vervol- stijgt hij te paard rich- et Oude Raadhuis in het in meester Visserpark, llan hij door burgemeester 'aats wordt ontvangen. 'erk schimmel rijdt de n.| 'eiligman door de Am- aar, Willem de Zwiiger- 'r&e Lijsterlaan, Bleyenberg- 1 Hooftstraat, Van Man- straat, Pieter Doelman en Castellumstraat. s w< Afsprekend wordt hij n ef 'eld van zijn pepernoten ar d! 'de en op stelten lopen- 'spro 'ten. ;w e azerswoude-Dorp ko- mist te Sint en zijn Pieten gist ond al aan. Om zeven iet 'rtrekt de stoet, waarbij wor<Ten kunnen meelopen oste spionnen, vanaf Pon- 1W n aan de Dorpsstraat. De is. f gaat vervolgens naar iet n wbachtsplein. waar de nog w°rdt ontvangen door B en neester Hannie van :aak 'ea- iarv4 int jü (4) igge Hazerswoude-Rijndijk te J kr Sint morgen om FOTO: JOS VAN LEEUWEN Sint (9) Een rondrit per auto, verge zeld van het muziekkorps Eensgezind maakt Sinterklaas zaterdag met zijn Spaanse knechten door Noorden. De Goedheiligman vertrekt om elf uur vanaf de R.K. kerk aan de Simon van Capelweg. Via de Prolkade, Anjerstraat, Gerberastraa t, Chrysan ten - straat en Anjerstraat bereikt hij rond half twaalf de gym zaal aan de Anemonenstraat. Burgemeester W. de Vrey heet de Sint en zijn gevolg welkom. Vervolgens kunnen de kinderen een uur genieten van een stuk dat opgevoerd wordt door de toneelpieten. Sint (10) Sinterklaas en zijn Pieter mannen worden morgenmid neemt hij een kijkje bij de ac tiedagvan De Spartaan in de Hobahohallen en hij bezoekt aan het einde van de middag ook nog buurtschap De Engel. Sint (8) Vanuit Noorden vaart Sint Nicolaas morgenmiddag naar Nieuwkoop. Om half twee komt hij aan bij restaurant Tijsterman aan de Dorps straat. Om twee uur wordt hij daar ontvangen door burge meester W. de Vrey. Een half uur later toert de Sint per auto rond in het plassendorp. Via de Achterweg en de Ken- nedylaan arriveert hij rond drie uur het eveneens aan de Dorpsstraat gelegen parochie huis, waar de kinderen een uur lang de toneelfratsen van de zwarte pieten kunnen aan schouwen. kwart over tien bij Het An ker. De stoet gaat via de Rhy- nenburcherlaan en en Potgie terlaan naar de Da Costasin- gel. Daar is de ontvangst door burgemeester Van Leeuwen. Sint (5) Vergezeld van niet minder dan 25 Pieten arriveert Sin terklaas om kwart over een aan de Turfmarkt in Kat wijk aan den Rijn. Na een ontvangst door burgemeester Van Montfrans wordt in twee koetsen een rondrit gemaakt door heel Katwijk. Alle win kelcentra in zowel Katwijk aan den Rijn als Katwijk aan Zee worden aangedaan. De rondrit duurt tot vijf uur. Voor de muzikale begeleiding zorgen de twee Katwijkse muziekverenigingen. UNI lost halverwege de tocht DVS af. Sint (6) Ook in Leidschendam komt Sinterklaas morgen per boot aan. Hij stapt bij de Sluis uit. Verwacht wordt dat zijn schip rond kwart over elf afmeert. Sint (7) Sint Nicolaas en zijn Pieten vergeten ook Lisse niet. Om een uur arriveert de boot bij de brug over de Ringvaart. Na verwelkomd te zijn door burgemeester Van der Kroft en ondernemervereniging- voorzitter Tibboel, maakt de Sint in een koets een rondrit door de gemeente. Zwarte Pieten escorteren hem daarbij op pony's. Sinterklaas doet ach tereen volgens winkelcen - trum Blokhuis, De Passage, de Kanaalstraat, de Heereweg en de Poelmarkt aan. Tussendoor De aankomst van Sint Nicolaas.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11