Streekvervoer mikt op 300 snelbuslijnen Hot news 'iSSs. Valkenburg: wij hebben niet om huizen gevraagd 8 Klare taal £eidóc6ou*a/nt ACTIEPLAN VOOR DE RANDSTAD Lubbers pleit voor oprecht christelijke politiek uwayt ag van ak naar rabisch poverleg Neergestorte DC-9 vloog te laag SIEMENS f 1.698.- VANDAAG 3 7 11 12 13 14 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: JJ. Hallewas, Chef-redacteurG.J. Onvlee. rkeersboetes in fors omhoog HAAG Alle verkeersboetes volgend jaar fors omhoog. Met snelheidsovertredingen worden er bestraft. Een speciale werk- onderzoekt bovendien of het mo- voortaan boetes administratief en, via een incassobureau of deur-' ér. Nog voor 1 mei kunnen deze ellen worden verwacht, aldus mi- Hirsch Ballin van justitie gisteren het debat met de Tweede Kamer iet zwartrijden in trein, tram en Voordvoerders van CDA, PvdA, en D66 reageerden in grote lijnen imend. ia 3: Maij: „Ik hang mijn boe- J met plezier aan de waslijn" DUBLIN Premier Lubbers heeft gisteravond in de Ierse hoofdstad Dublin opzien gebaard met een pleidooi voor een oprecht christelij ke manier van politiek bedrijven. Hij hield dat pleidooi op een congres van de Europese Volkspartij, de federa tie van christendemocratische partijen in de Europese Gemeenschap. „Geloof, hoop en liefde, dat is in wezen de kern FOTO: Milan konvalinka van de 'c' in °nze beweging, van onze christelijke gezindheid", aldus de Ne derlandse minister-president. Hij probeerde de honderden congres gangers uit alle 12 EG-landen ook uit te leggen wat hij met die woorden precies bedoelde. „Heel concreet betekent dit dat we ons steeds moeten realiseren dat, de kracht die we in ons werk nodig hebben, ons aangereikt wordt door De gene die mens en wereld geschapen heeft. Vanaf en vanuit Hem zijn wij on derweg. Onderweg naar Degene die rei kend aan het einde der tijden staat, die ons de richting wijst, als we luisteren". Donderdag 15 november 1990 jaargang no. 24881 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 Geen cola: kind schiet op moeder LILLE Omdat zij hem geen cola wilde geven heeft een zes jarige jongen in het Franse Lille zijn moeder met een jachtgeweer in de buik gescho ten. De jongen, die alleen met zijn moeder thuis was, haalde woedend het geweer uit een kast op de slaapkamer van zijn ouders, wist het vuurwapen zelf te laden en schoot gericht op zijn moeder. Vervolgens rende hij het huis uit om hulp van buren in te roepen. De vrouw werd zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht. De zesjarige is tijdelijk in een tehuis ondergebracht. HET WEER Morgen veel bewolking en vooral in de middag en avond perioden met regen. Mini- mumtempratuur ongeveer 8 graden. Middagtemperatuur omstreeks 12 graden. Zuidwes tenwind, matig, rond kracht 4, overdag toenemend tot krach tig 6, aan de kust tot stormach tig, 8. Aantal kinderloze echtparen groeit snel MAASTRICHT Het aantal echtparen dat geen kinderen krijgt neemt snel toe. Oorzaak daarvan is de dalende kwaliteit van de mannelijke zaadcellen. Ook de bewuste keus van de vrouw om de eerste zwanger schap uit te stellen speelt hierbij een rol. Dit blijkt uit een onderzoek van vrouwenarts Evers die vandaag in Maastricht het ambt van hoog leraar gynaecologie aanvaardde. Het aantal jaarlijkse aanmeldin gen bij de huisarts is toegenomen van 600 in 1980 tot 900 dit jaar. Evers noemt de resultaten zorg wekkend. DEN HAAG Drie- ïonderd nieuwe snel- mslijnen en achthon derd kilometer vrije jusbaan zijn nodig om de mensen uit de auto naar het openbaar ver voer te lokken. Hier voor is een investering van vier miljard gulden nodig. Dit is de kern van het ac tieplan 'Vrij Baan 21' dat vanmiddag in Den Haag is gepresenteerd door de drie streekvervoersmaatschap- pijen in de Randstad: Cen traal Nederland, NZH en Westnederland. Het is, volgens de drie, mo gelijk nog voor het jaar 2000 een verdubbeling te bewerkstelligen van het aantal mensen, dat van het openbaar vervoer gebruik maakt. Hiertoe moet met name het regionale buslij- nennet worden versterkt. Vrij Baan 21 gaat uit van de aanleg van een snelnet van driehonderd lijnen, naast het bestaande net. De snelbussen moeten worden gezien als de 'ruggegraat' van het busvervoer. Om doorstroming en snel heid te garanderen zijn tunnels, viaducten en acht honderd kilometer vrije busbaan nodig. In de plaat sen van aankomst en ver trek zullen de haltes onge veer achthonderd meter uit elkaar liggen. Tussen de plaatsen wordt zo min mo gelijk gestopt. In de spitsu ren zullen de bussen mini maal elk half uur rijden; in de uren tussen ochtend- en avondspits tenminste één maal per uur. De drie bedrijven en de overkoepelende organisatie Streekvervoer Nederland zien Vrij Baan 21 als de enige mogelijkheid om snel een effectief 'autorem- mend' beleid te gaan voe ren. De snelbus is voor de automobilist, volgens het streekvervoer, een goed al ternatief en het nieuwe lij- nennet kan ook snel wor den aangelegd. Als op kor te termijn wordt begonnen met de bestuurlijke voorbe reidingen, kan het nieuwe snelnet voor het einde van de eeuw klaar zijn. Vrij Baan 21 bevat ook een aantal concrete plannen voor de de Haagse regio. Binnen de gemeente Den Haag moeten twee 'corri dors' worden aangelegd, waarbinnen de bussen snel kunnen doorrijden. Het gaat om routes tussen de binnenstad en het West- land en de route Centraal Station-A 12, over de Binckhorst. In Zoetermeer zou een busbaan moeten worden aangelegd langs de Afrikaweg. Het streekver voer wil met de gemeente Wassenaar bespreken hoe de vertraging *van de bus sen op de Rijksstraatweg kan worden verminderd. SIERS/BAGHDAD heeft er geen be ar tegen dat een dele van het bezette Ku- deelneemt aan een ïtuele Arabische top de Golfcrisis. Iraakse vice-premier Sa- Hammadi voegde aan verrassende verklaring, in in Algerije, echter on- ellijk toe dat zijn regering tandpunt overeind houdt iuwayt geen zelfstandige meer is, maar een pro- e van Irak. Hij gaf aan rak met de concessie aan ayt wil tonen dat het een g wil vermijden, merikaanse minister van ïnlandse zaken, James Ba- zal later deze week in Pa- en Genève enkele leden e Veiligheidsraad van de nigde Naties ontmoeten gesprekken over de Golf- i, inclusief de lang ver te ontwerp-resolutie over Mogelijkheid tot het ge- van geweld voor beëin- ig van de crisis. 7: Verzet smokkelt Ikingsregister uit Ku- Tweede verjaardag Gemaskerde Palestijnse jon geren trokken gisteren door de straten van een dorp op de wes telijke Jordaan- oever. Zij be toogden ter gele genheid van het uitroepen van de Palestijnse staat, vandaag precies twee jaar gele den. Volgens de Israëlische mi nister van defen sie, Moshe Arens, is de nu drie jaar oude Palestijnse op stand in de be zette gebieden een „oorlog die niet via de nor male, legale ka nalen gestreden kan worden". Hij verdedigde met die woorden de administratieve hechtenis van enkele Pale stijnse leiders, die deze week zonder vorm van proces voor een half jaar achter de tralies zijn ge zet. FOTO: AFP Oude sieraden uit Tropenmuseum gestolen AMSTERDAM In het Tro penmuseum in Amsterdam heeft een nog onbekende man gisteren een vitrine met eeu wenoude gouden sieraden uit Java leeggehaald. Het gaat om sieraden uit periode van de twaalfde tot de veertiende eeuw. De sieraden hebben een onschatbare culturele en histo rische waarde, maar volgens een woordvoerder geen enkele geldwaarde. VALKENBURG Bur gemeester C. Sinke van Valkenburg heeft ver baasd gereageerd op de plannen met de militaire vliegvelden in de provin cie, zoals deze staan ver meld in de Vierde Nota Extra over de Ruimtelijke Ordening. De nota is gis teren door minister Alders gepresenteerd. Sinke wijst er op dat staatss- cretaris van defensie Van Voorst tot Voorst onlangs heeft gezegd dat de militaire status van vliegkamp Valken burg behouden blijft. De staat secretaris zei dat toen Fokker toestemming kreeg proef vluchten in Valkenburg uit te voeren. „Valkenburg heeft nooit geopteerd voor een wo ningbouwlocatie", aldus Sinke. De burgemeester ergert zich eraan dat er vooral in andere plaatsen dan zijn gemeente wordt gesproken over woning bouw in Valkenburg. Hij wijst op de gemeente Leiden waar vooral de PvdA zich sterk maakt voor woningbouw in plaats van het vliegkamp. Ook zegt hij verbaasd te zijn over de houding van gedeputeerde Stolker (PvdA) die plotseling ook voorstander zou zijn van opheffing van het vliegkamp. „Naar onze mening wordt niet gevraagd", zegt Sinke. Als het vliegveld plaats moet maken voor woningen dan wil de ge meente Valkenburg volop aan de besprekingen meedoen, zo benadrukt de burgemeester. Een woordvoerder van Defen sie zegt dat er op zijn ministe rie niet echt van wordt opge keken dat de militaire vlieg velden weer worden genoemd in verband met woningbouw. „Verschillende bewindslieden hebben al iets met Valkenburg willen doen". Kolonel Van Leeuwen van de marine zegt dat de plannen van minister Alders totaal niet bekend zijn. „Wij weten van niets". Van Leeuwen meldt dat de marine vooralsnog niet wil tornen aan vliegkamp Valkenburg. Pagina 3: Meer aandacht voor leefbaarheid platteland (ADVERTENTIE) Een vleugeldeel van de neergestorte Italiaanse DC 9. Deskundigen zijn op zoek naar de oorzaak van de vliegramp, die aan 46 mensen het leven heeft gekost. FOTO: AP 46 DODEN BIJ VLIEGRAMP IN ZWITSERLAND ZÜRICH De Italiaanse DC-9 van de luchtvaart maatschappij Alitalia, die gisteravond met 46 inzit tenden is verongelukt bij het vliegveld van Zürich, vloog veel te laag. Vol gens een woordvoerder van het vliegveld Kloten vloog het toestel zeker driehonderd meter onder de aangegeven vlieghoog te. Het vliegtuig stortte neer tus sen de bomen op de Stadel- berg, een kleine berg tussen de dorpen Stadel en Weiach, op tien kilometer van het vlieg veld. Alle inzittenden Zwitsers, Italianen en Ja panners verloren bij het ongeluk het leven. Waarom het toestel te laag vloog is nog onduidelijk. Ge tuigen verklaarden dat het vliegtuig vlak voor het neer storten al in brand stond. Vol gens de Italiaanse staatstelevi sie RAI is het niet waarschijn lijk dat het weer van invloed is geweest op het ongeluk. Er zijn echter geen aanwijzingen voor een aanslag. De Italiaanse minister van binnnlandse za ken, Vicenzo Scotti, heeft een onderzoeksteam naar de plaats van de ramp gestuurd om de Zwitserse autoriteiten bij te staan. erstpakketten naar gijzelaars STERDAM Het comité an familie van Nederlandse gij- r- i Irak is blij met de toezegging van het Rode Kruis 'pakketten naar Irak te zenden. Het comité buigt zich, in de situatie rond de Nederlandse gijzelaarsonveranderd begin december over de mogelijkheid voor familieleden gijzelaars om kort voor de feestdagen naar Baghdad te rei- om daar met vastgehouden verwanten Kerstmis te vieren, iraakse leider Saddam Husayn heeft toegezegd dat familie "ijzelaars rond Kerstmis welkom is. 'a 3: Spoedoverleg over missie Auto in water KATWIJK Een bezoek aan een snackbar aan de Binnensluis in Katwijk kwam een 37-jarige vrouw uit Purmerend gister avond op een dure rekening te staan. Op het moment dat zij wil de parkeren drukte zij haar gaspedaal in, in plaats van de rem. Haar auto schoot daarop door een afrastering heen en reed via een talud het water in. Een takelwagen moest er aan te pas ko men om de inmiddels volledig vernielde auto op het droge te hijsen. De vrouw bleef ongedeerd. Siemens wasautomaat met Aqua-lift systeem. Een unieke wastech niek die het wasgoed van bovenaf besproeit. Voor zuinig en schoon wassen. 4 extra toet sen, waaronder toets 30 minuten programma. En een keuzecentri- fuge-toerental van 800/ 1100 tpm. Ga langs bij de Siemens vakhande laar, het kan wel eens verrassend uitpakken. Bel de infoliin 070 - 333 2570/333 2930 voor meer informatie Siemens. Doordacht en duurzaam. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabezorgd. 26 PAÖÏNA'S Gevangen bewaarder: „Wie kijkt er naar óns om?" Politieke crisis in Moskou naar climax NS lokken zakenreiziger met auto verhuurservice Stanley Franker j. kijkt terug op U heuglijk jaar V Gemeente maakt drie varianten voor Elisabeth- ziekenhuis Kritiek op horeca-opl iding Holtland college The Bassets slachtoffer van blunderende gemeent Quick Boys strijdend ten onder tegen NEC GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/5 BUITENLAND 7 ECONOMIE8 SPORT 9 LEIDEN/REGIO 11/12/13/14 KUNST/RTV15 RTV PROGRAMMAS 17 WEER/PUZZEL/MENU .17 Nog ruim een jaar en het is 1992. Het jaar dat de grenzen wegvallen en er 'een wereld voor ons open gaat'. Dat er ook een heleboel problemen op ons afkomen, vergeten velen maar gemakshalve. Niet dr. C. Koster, directeur van het Taaicentrum van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij ziet zelfs - met name op het gebied van de communicatie - leeuwen en beren. We verliezen volgens hem onze voorsprong bij het spreken van de moderne talen. Veel managers sturen zelfs liever een fax dan dat zij telefonisch een andere taal willen spreken, ont hult hij in de Leidse Courant. De krant die elke dag moderne én klare taal spreekt. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f1 7,5( Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Voorl.: Naam: Straat: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging) OF BEL: 071 -122 244 w» I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1