Voon van Thatcher wankelt ia genadeloze aanval Howe Moskouse maffia probeert perestrojka te frustreren Gorbatsjov wil andere naam voor Sovjetunie Kremlin: Geen coupplan van leger GIITENLAND QeidwQowumt WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 PAGINA 5 rijse commissaris ^mt schuld op zich JJS Het hoofd van de Parijse po- jfceeft zich verantwoordelijk gesteld Tde rellen waarop maandag een ijjerendemonstratie is uitgelopen, '«commissaris Pierre Verbrugghe ït de politie tien minuten had ge it voor zij tegen plunderaars in ac- [vam. Gematigde scholierenleiders i tot een nieuwe betoging op voor ig. Volgens de nieuwste cijfers jen bij de demonstratie 234 agenten fed, van wie vier ernstig, en één Jer. De burgemeester van Parijs, jes Chirac, zei voor de radio dat ïiinisterie van binnenlandse zaken "tiet de politie verantwoordelijk is [het geweld. Toren van Pisa wordt hersteld PISA Na vele maanden van bureaucratische procedures heeft het Italiaanse parlement gis teren zeventig miljoen gulden ter beschikking gesteld voor het herstel van de toren van Pisa. De toren is al sinds 7 januari voor het publiek gesloten nadat een onderzoek had uitgewezen dat los zittende brokken marmer gevaar ople verden voor passanten en de overbelaste toren zelfs zou kunnen kapseizen. De restauratie zal meerdere jaren in beslag nemen en de toren, die anders door 700.000 toeristen per jaar werd beklommen, blijft al die tijd verboden gebied. De middenstanders in de stad, die sinds de sluiting naar eigen zeggen hun inkomsten met dertig procent hebben zien teruglopen, worden niet schadeloos gesteld. Eerste slachtoffer van pest in de Sovjetunie MOSKOU In de buurt van de Oezbekische stad Boechara is een man overleden als gevolg van de pestepidemie die heerst in het Aziatische deel van de Sovjetunie. Enkele dagen na de dood van de met pest besmette man zijn noodmaatregelen ge troffen om de besmettingshaard te vinden, aldus het persbureau Tass. In het Aziatische deel van de Sovjetunie zijn al eerder dit jaar gevallen van de pest ontdekt. Uit Kazachstan, Oezbekistan en Toerkmenië zijn de afgelopen maanden meldin gen binnengekomen. In het district Oetsj-Koedoek in Boechara is, volgens Tass, de pesthaard aange troffen bij ratten. Ook vlooien brengen de ziekte over en mogelijk is de man overleden als gevolg van een beet door een vlo. Tot nu toe zijn dertig mensen die contact hebben gehadden met de dode onder quarantaine geplaatst. Vrijlating verwacht Britten in Libanon TEHERAN De vooraanstaande radicale leider binnen de Iraanse hiërarchie, Ali Ak- bar Mohtashemi, heeft gisteren in een inter view verklaard dat binnen enkele dagen de vrijlating verwacht kan worden van de vier Britse gijzelaars in Libanon. Mohtashemi, een voormalige minister van binnenlandse zaken en in 1983 oprichter van de fundamentalisti sche Hezbollah, zei het niet eens te zijn met de vrijlating, maar gaf aan dat militante mos lim-groepen onder grote druk staan. Van wie zei hij niet. De vier Britten zijn Terry Waite, Alec Collett, John McCarthy en Jack Mann. Van Collett, die in 1985 ontvoerd werd is het onzeker of hij nog in leven is. Waite zit 3,5 jaar vast, McCarthy 4,5 en Mann 1,5. Gerasimov wordt ambassadeur MOSKOU De huidige woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken van de Sovjetunie, Gennadi Gerasimov, zal Moskou in de toekomst als diplomaat verte genwoordigen. Het Sovjetpers bureau Tass heeft bekendge maakt dat Gerasimov „ambas sadeur wordt in een Europees land", zonder daarbij te ver melden om welk land het gaat. De nieuwe woordvoerder van het ministerie van buitenland se zaken wordt Vitali Tsjoer- kin. Hij was tot op heden advi seur van minister van buiten landse zaken Sjevardnadze. Antillen gaan afluisteren DEN HAAG Op de Nederlandse Antillen en Aruba krijgt de politie binnenkort de bevoegdheid telefoon- en faxverbindingen van verdachten van drugshandel af te tappen. Dat is gisteren afgesproken tijdens een in Den Haag gehouden overleg tussen de ministers van justitie binnen het Koninkrijk der Nederlanden Hirsch Ballin (Nederland), mr. W.J. Knop- pel (Nederlandse Antillen) en mr. H. Croes (Aruba). Op de Nederlandse Antillen en Aruba is net als in Ne derland een wetswijziging nodig om telefoon- en faxverbindingen te kunnen afluisteren. ian onze correspondent Roger Simons) •EN De Britse ier Thatcher is giste- door Sir Geoffrey in het mudvolle La- lis platgetrapt als een lelijk insekt. De e vice-premier, 'an alle Conservatie- het langst in That- regering had geze- [lichtte in een korte aak de redenen toe :ijn plotse ontslag. ls,olitie id-Afrika t achter orden" ANNESBURG ienrechtenactivisten fcuid-Afrika hebben Jitwaardigd gerea- op de conclusies feen commissie die een jrzoek heeft ingesteld de betrokkenheid fte politie bij politieke 1 bs de commissie heeft de niets te maken gehad activiteiten van doods- rs die tientallen anti- lin( leidsactivisten het leven n°%i gekost. Rechter Louis e i, naar wie de commissie ;noemd, bekritiseerde in j ndverslag wel de acties it geheime „Bureau Bur- Samenwerking Harms sluit niet uit dat onder het minis- .-.ï defensie viel en in lJze' ior minister Magnus Ma- '°01 n defensie werd opgehe- -er.( ïoordaanslagen heeft be- lct"Het ontwijkende ge- Posl an leden van de gehei- piheid voor de commissie vermoeden dat zij be- n zijn geweest bij 5t d dsmisdrijven", stelt de Praktisch geen enkel Lager huislid had verwacht dat Howe, die dertien dagen gele den opstapte, zo hard zou toe slaan. Sommige parlementa riërs verklaarden achteraf dat zij iets dergelijks nog nooit hadden meegemaakt. Zij wa ren stomverbaasd en diep on der de indruk. Sommige La gerhuisleden vonden dat Howe de regeringspartij had aangespoord tot muiterij; an deren beschuldigden hem van verraad. Het is nu voor alle Conserva tieven overduidelijk dat er iets moet veranderen. Premier Thatcher was aanwezig terwijl Howe fel uithaalde naar haar Europese politiek. Zijn kritiek op haar beleid was vernieti gend. Thatcher zei gisteravond dat Sir Geoffrey haar veel verdriet had gedaan. De gevolgen voor de premier zijn niet te overzien. Zal ze nu uit eigen beweging haar ont? slag indienen? Dat is onwaar schijnlijk, gezien haar karak ter en de steun die zij geniet van veel trouwe adjudanten. Maar het lijdt geen twijfel dat de uiteenzetting van Sir Geof frey Howe koren was op de molen van Thatchers ex-mi nister van defensie Michael Heseltine. Deze zou vandaag beslissen of hij tegen de pre mier in het strijdperk treedt. Thatcher verliest overigens niet alleen steun in haar eigen partij. In het grootste financië le centrum van Europa, de Londense City, is men aller minst gelukkig met de anti- Europese opstelling van de premier. De bankiers en beurshandelaren zijn bang dat Londen zijn positie als derde financiële centrum na New York en Tokyo zal moeten prijsgeven ten gunste van een van de steden op het vaste land, zoals Parijs of Frankfurt. De Britse financiële diensten zijn goed voor bijna twintig procent van het bruto natio naal produkt en bieden twaalf procent van de Britse werkge legenheid. De „onzichtbare handel" van sectoren als het bankwezen, de financiële markten en verzekeringsbe drijven bracht in 1989 meer dan de helft van de ongeveer tweehonderd miljard pond op, die Groot-Brittannië in de handel met het buitenland verdiende. Premier Thatcher beleefde gisteren minder prettige momenten toen ex-minister Howe haar in het Lagerhuis scherp bekritiseerde. Na vijftien jaar partijleiderschap begint de troon van Thatcher te wankelen. FOTO: AP Actie Contra's In het plaatsje Masaya in Nicaragua hebben ze ven voormalige Contra-rebellen en sympathi santen actie gevoerd voor meer overheidssteun en tegen de aanwezigheid van vroegere Sandi- nistische functionarissen in hoge functies. Tij dens de actie werd onder meer de kerktoren van Masaya bezet. Deze plaats was uitgekozen omdat in deze stad in 1979 de Sandinisten hun revolutie begonnen. President Violeta Chamorro wil wel praten met de ex-Contra's, maar heeft gedreigd dat het leger wordt ingezet zodra sprake is van gewapend verzet. FOTO: AFP (Van onze correspondent) MOSKOU Konstantin Sapozjnikov is een oude, met medailles behangen boer uit het dorp Sjolko- vo, onder de rook van Moskou. Zijn onderschei dingen heeft hij verdiend in de oorlog en op het werk op beide fronten deed hij zijn uiterste best. Ook nu staan zijn handen niët verkeerd en tracht hij te profi teren van de kansen die de pe restrojka de ondernemende particulier zou bieden. Zo kocht Sapozjnikov in maart bij de regionale sovchoze twee biggetjes. Hij gaf ze goed te eten en in oktober waren ze rijp voor de slacht. Hij wist dat varkensvlees inmiddels op de markt in Moskou 25 a 30 roe bel per kilo deed en toog naar de hoofdstad om een hande laar te vinden aan wie hij zijn vlees kwijt kon. Al spoedig vielen Sapozjnikov de schellen van de ogen, zo schrijft de regeringskrant Iz- vestia. Op de ene markt wei gerden de controleurs het var kensvlees te keuren. De hoofdslager van een andere grote markt in hartje Moskou weigerde meer vlees toe te la ten, omdat hij anders de con trole lees extra inkom sten zou kunnen verliezen. Overal waar Sapozjnikov met zijn varkens verscheen was het hetzelfde liedje. Slagers joegen hem min of meer weg, terwijl voor de winkels lange rijen kopers op hun beurt wachtten, vaak voor niets, om dat het vlees steeds weer op was. Uiteindelijk keerde Sa pozjnikov onverrichterzake naar Sjolkovo terug en ver werkte het vlees tot een win tervoorraad voor zijn eigen ge zin. Zo is dit land, dat zo graag een normale markteconomie wil hebben, opnieuw een particu liere ondernemer armer. Sa pozjnikov zien ze op de Mos kouse markt niet meer terug. Hij heeft gemerkt dat je vooral connecties moet hebben om zaken te kunnen doen. Con necties in de onderwereld, wel te verstaan, want de hoofdsla gers op de markten werken voor de Moskouse maffia. Dat de maffia het voor het zeggen heeft wordt allang openlijk in de kranten en de media toege geven. De bewijzen zijn steek houdend. Afgelopen zondag meldde de Moskouse tv nog dat er up een vuilstortplaats aan de rand van de stad een paar duizend kilo vers vlees was aangetroffen. De verkoop daarvan op de markt zou het prijsmonopolie hebben door broken. Hetzelfde is gebeurd met siga retten. Terwijl in Moskou de rookwaar op de bon is, lagen op een achterafterrein vlakbij een plotseling wegens herstel werkzaamheden gesloten siga- rettenfabriek grote balen ta bak te verpieteren in de regen. De Moskouse maffia is duide lijk niet gediend van de pere strojka en de toch al zo ge plaagde overheid heeft voor alsnog geen greep op de ma chinaties van de onderwereld. MOSKOU Als het aan president Gorbatsjov ligt krijgt de Unie van Socia listische Sovjetrepublie ken (USSR), zoals de Sov jetunie officieel heet, een andere naam. In het ontwerp voor een nieuw unieverdrag, dat waar schijnlijk deze week wordt ge presenteerd, stelt Gorbatsjov voor de naam te veranderen in Unie van Soevereine Repu blieken. Verder wil Gorbats jov de positie van de president versterken. Deze zou voortaan rechtstreeks door de bevolking moeten worden gekozen. Met het nieuwe unieverdrag wil president Gorbatsjov pro beren het federale karakter van de Sovjetunie te handha ven. Steeds meer republieken verzetten zich tegen het ver drag waarmee zij na 1917 en na 1945 onder de heerschappij van het Kremlin werden ge bracht. Maar ook het nieuwe verdrag zal in de ogen van verscheidene republieken geen genade kunnen vinden. Aangenomen wordt dat onder meer de Baltische republieken, Georgië, de Oekraïne, Molda vië en de Russische Federatie zich zullen verzetten. Deze re publieken willen een veel ver dergaande onafhankelijkheid en verdenken Gorbatsjov er van dat hij de greep op het land wil behouden. In het ontwerp-verdrag blij ven de belangrijkste taken dan ook aan het bestuur in Moskou voorbehouden. Zo wil Gor batsjov geen afstand doen van controle over leger en KGB, de energie-sector, het trans port, de financiën en het bui tenlandse beleid. Per repu bliek zou precieze afspraken worden gemaakt over de ver deling van de verdere be voegdheden. Leden van de interregionale oppositiegroep van Sovjet-par lementariërs hebben gisteren een alternatief voor het unie verdrag van Gorbatsjov gepre senteerd. Het plan had de eer ste prijs gewonnen in een door de oppositiegroep uitgeschre ven wedstrijd. Volgens dit ont werp wordt slechts buiten landse politiek, defensie en fi nanciën door de regering van de unie gecoördineerd. Naast gemeenschappelijke strijd krachten moeten ook de deel staten over eigen legers gaan beschikken. Israël sluit Palesti jnen op JERUZALEM Israël heeft gisteren drie Pale stijnse leiders zonder vorm van proces gevan gen gezet. De aanhouding is volgens de autoriteiten het gevolg van de golf van geweld die het land momenteel overspoelt. Radwan Abu Ayyash, hoofd van de bond van Arabische journalisten, en de journalist Ziad Abu Zayyad kregen elk zes maanden cel omdat zij lid zouden zijn van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Verder werd de vermeende PLO-activist Ahmed al-Yaziji om dezelfde reden een iaar ger vangenisstraf opgelegd. Vol*- gens veiligheidsfunctionaris sen bestaan er harde bewijzen voor de schuld van de drie, maar kunnen zij niet worden berecht omdat daarmee opera ties van de inlichtingendiens ten zouden worden geopen- :nige moordzaak die naar het Openbaar Mi- e doorverwijst betreft de 0C op de activist Fabian Mo en zijn vrouw Floren- die waarschijnlijk werd gepleegd, acht het niet noodzakelijk dat er het CCB wordt on- aangezien het bu- eeds is ontbonden. heeft in totaal 71 moor- iderzocht. De Zuidafri- politie heeft vrijwel ,'an deze aanslagen opge ld ^loleens Harms is er ech- dat de van de ïreePolitie biJ deze en betrokken is geweest. Frederik de Klerk Harms in februari gevafcht voor zijn onderzoek drie ex-leden van de onder wie de voor dans bevelhebber Dirk Coet- Z1C (kenden dat zij politieke lanc en hadden gepleegd, der KAPITEIN ROB MYSTERIE VAN HET ZEVENGESTERNTE MOSKOU Sovjetpresi dent Michail Gorbatsjov heeft geruchten tegenge sproken als zouden onte vreden elementen in het leger van plan zijn een staatsgreep te plegen. een vergadering litairen, die als afgevaardigden waren gekozen in regionale en nationale parlementen, dat hij er vertrouwen in heeft dat de strijdkrachten zich nooit tegen het volk zullën keren, aldus het Tass. Minister Dmitri Ja- E tijdens de vijf uur du rende bijeenkomst toe dat er onder officieren van het leger grote onvrede bestaat: „Er zijn negatieve stemmingen, span ningen en onvrede". „Maar de president sprak vrijuit elke speculatie tegen over een mili taire coup of pogingen om het leger te beschuldigen van het koesteren van kwaadwillige plannen", aldus Tass. Ook sprak de president zich uit r>or de dienstplicht. Schone was Terwijl een Libanese sol daat de wacht houdt, hangen de le den van een familie in de christelijke wijk van Bay- rut de schone was te dro gen, balance rend op de rand van wat er over is van hun balkon netje. Ze zijn nog maar net thuisgeko men van hun recente ver blijf elders, gevlucht als ze waren voor d. e burger oorlog in Bay- rut. it. Dh Skip vervolgt rustig zijn weg en vindt het stoepje van het pon#rant van Wang Hang. Hij duwt de deur met zijn kop open kgeW regelrecht naar majoor Ross toe. „Hé, Skip", zegt deze, werpS er aan de hand, jongen? En waar is de baas?". Ross u-meZ'in praatje met Wang Hang nog niet uit. Hij heeft zo'n idee □eer® Chinees méér weet dan hij wil zeggen. Maar dan gaat ofis de deur open en daar staat agent Cornelissen. „Is die van u?", vraagt hij bars. Ma~r nu dringt het tot Ross door, dat Skip zijn baas nooit in de steek laat. Drommels zou Rob iets zijn overkomen? Hij vertelt de agent wie de baas van Skip is. „En ik heb zo'n vermoeden", voegt hij er aan toe, „dat er iets met kapitein Rob is gebeurd. We moeten hem opsporen, agent!. Kun nen we op uw medewerking rekenen?". „Dèt zou ik denken, me neer", zegt agent Cornelissen, die het nu pas interessant begint te vinden. Ross, Skip en de agent verlaten het resuatrant.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5