FNV m*. Schande als we het met e koppeling niet redden „Eerst bezuinigen, daarna hogere lasten 3wenland r>r> erk is vooral geestelijk zwaar" Minister Maij treft maatregelen na verkeers- ramp Breda CcidócSouoont WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 PAGINA 3 4F HAAG Het vaarbewijs voor de re- jesector wordt pas 1 april 1992 ver- Dat is een jaar later dan was voor- P(|zo liet minister Maij-Weggen gisteren i Een kamermeerderheid staat ach- tar plan. Het gaat om recreanten aan jer van pleziervaartuigen van 15 me- langer, bestuurders van snelle mo len, alsmede enkele onderdelen van iroepsvaart. Het vaarbewijs gaat ook n voor waterscooters die sneller kun- lan 20 kilometer per uur, kondigde aan. Volgens de minister is het uitstel utsl ;voig van opleidingstechnische aspec- ngegeven door de ANWB. Het vaar- gaat rond de 52 gulden kosten. De Itievaart in Nederland was de afgelo- omer drukker dan ooit. Het aantal p°o >es in de maanden mei tot en met ïen nber lag twee procent hoger dan in re 1 ner van vorig jaar. oo! dei t ge ker rbewijs jaar later Autoverhuur in stations UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen en het autoverhuurbe drijf Hertz sluiten binnenkort een contract voor de verhuur van auto's vanaf 27 stations. Het betreft een vierjarig contract, dat in maart vol gend jaar ingaat. NS en Hertz mik ken vooral op de reiziger die de trein neemt voor zakelijk gebruik. Die moet wel van tevoren via een spe ciaal 06-nummer een auto reserver en. De autoverhuurder zorgt dan dat er op het afgesproken tijdstip een auto klaar staat. Op vertoon van een geldig treinkaartje, rijbewijs en pas poort en tegen betaling van vierhon derd gulden borg kan de reiziger, die minstens 21 jaar oud moet zijn, de auto meenemen. De tarieven voor 'Trein autoverhuur' liggen 30 pro cent lager dan normaal. 134 jaar lang terugbetalen LEEUWARDEN Uitkeringsfraudeurs in Leeuwarden kun nen ook na hun dood hun schulden terugbetalen aan de socia le dienst. Officier van justitie mr. B.W.M. van der Lugt reken de de politierechter gisteren voor dat verdachte Van der M. pas over 134 jaar haar fraude tot de laatste cent heeft terugbe taald. De 26-jarige vrouw heeft de sociale dienst voor een be drag van 19.000 gulden opgelicht. De sociale dienst kwam met haar overeen dat ze slechts 12 gulden per maand hoefde af te lossen. Dat betekent dat ze 134 jaar nodig heeft om de schuld af te lossen. Dit feit kwam aan het licht tijdens de behandeling van de fraudezaak door de politierechter. De vrouw kreeg uit eindelijk 180 uur werkstraf. Pleidooi culturele autonomie van EG-lidstaten DEN HAAG De EG-lidstaten moeten ook als de grenzen wegvallen hun eigen culturele beleid blijven bepalen. Deze soevereine bevoegdheid moet in een verdrag worden vastge legd. Dat stelt het Comité Buitenlands Cultureel Beleid in een manifest dat vanmiddag aan staatssecretaris Dankert van bui tenlandse zaken is aangeboden. Voedselvergiftiging Nijmeegs ziekenhuis NIJMEGEN In het personeels- restaurant van het St. Radboudzie- kenhuis in Mijmegen heeft zich een geval van voedselvergiftiging voorgedaan. Tweehonderd van de elfhonderd personeelsleden die donderdag friet, snijbonen en rol lade hadden gegeten, kregen daar na last van misselijkheid en koorts. Een onderzoek van de Keuringsdienst van Waren wees uit dat er sprake was van voedsel vergiftiging, waarschijnlijk ver oorzaakt door een schoonmaak middel. Omdat de restaurants voor het personeel en voor de patiënten strikt gescheiden zijn, is geen van de patiënten slachtoffer geworden van de voedselvergiftiging. Onderwijs van belang, maar mag niets kosten PARIJS Aan de ene kant wordt zeer veel nadruk gelegd op het belang van onderwijs voor een evenwichtige sociale ontwikkeling en de economische positie, aan de andere kant komt er eerder minder dan meer geld beschikbaar voor het onderwijs. Deze „maatschappelijke schizofrenie" rond het onderwijs kan volgens minister Ritzen (on derwijs) alleen worden opgelost als werkge vers en werknemers en mogelijk de onder wijsdeelnemers zelf medeverantwoordelijk worden. Dit heeft de minister gisteren ge zegd op de conferentie van onderwijsminis ters van de OESO in Parijs. Ritzen noemde het maatschappelijk klimaat rond het on derwijs intern tegenstrijdig. Die diagnose is volgens hem representatief voor veel mo derne samenlevingen. Gemier lubbers tijdens fnv-congres TERDAM Geraffi- was het, en ook wel 'ukagd. In het hol van ;iun 6 j p «uw speelde premier >ers gisteren de bal naar FNV-voorzitter lenburg. De vakbe- Ing en (bijna) nie- Po 1 anders is er voor itwoordelijk dat de eling tussen lonen, 'oolj ringen en ambtena- 'e ilarisen betaalbaar iolse gren t SI riejaarlijkse congres van IV, met ruim een miljoen de grootste vakcentrale [ederland, stond officieel heid teken van 'Economische e afjindigheid en Solidariteit', Pole vertaald: een gegaran- jch inkomen voor iedereen il werken. Maar Steke- a rg en Lubbers vochten in uits !rdam over de hoofden genide congresgangers een over de koppeling uit. dag zei Stekelenburg dat ïanciële problemen van ersti erheid nimmer een ont- ovmde voorwaarde voor de ;ant( ling mogen zijn. Als het W0I et deze voorwaarde wel lanteren, zou de vakbe- ig de kont tegen de krib J'*- jst v taaie congres sudderde Pol pn voort. Iedereen was in eft t>hting van Lubbers, die mJ treeks per trein van een j vakantietrip naar Vene- ugkeerde. „Ach, een in- 1 Di j voor iedereen is een rerdiWe laten hier ons eta- en i leid zien, daarna horen niks meer van. In het 100 komen we er wel op omschreef een FNV- erker de landerige 5 begon met een uitge- 1 visie op de Europese en ontwikkelingen, maar trefzeker hij uit op de woedende tie over 's lands finan- aandacht naar het werk gaan en niet naar het loon, herhaal de Lubbers diverse keren. Zonder percentages te noemen („die kunt u zelf invullen") toonde hij zich bezorgd over de looneisen van diverse bon den die „spanning" geven. Maar, zo suste Lubbers het FN V-kader: „De zaak hoeft niet uit de hand te lopen. Onze economie is sterk genoeg. We dreigen helaas de geweldige denkfout te maken dat de vraagstukken de problemen van 'van zullie', dus van het kabinet, zijn. Ik meen dat de solidariteit wordt bepaald in het cao-overleg". Handig Premier Lubbers tijdens zijn toespraak op de laatste dag van het FNV-congres. FOTO: ANP ciën en de koppeling. De pre mier legde een rechtstreekse relatie tussen de groei van de werkgelegenheid en de koppe ling. Want: als de looneisen matig zijn, kan er meer geld worden besteed aan scholing en het scheppen van banen. Het mes snijdt dan aan twee kanten. De koppeling blijft voor de overheid betaalbaar omdat de loonstijging in het bedrijfsleven niet al te hoog is en het aantal uitkeringen daalt. Dus moeten de bonden ervoor zorgen dat de loonstij ging niet uit de hand loopt. „Het is een schande als we, met onze welvaart, het niet redden met de koppeling", wierp Lubbers de verbouwe reerde zaal toe. „We zijn nu in een fase geraakt waarin we •moeten zeggen: we pikken het niet als er mensen zo maar de wao in gaan. Ik zeg u: de kop peling is niet in de eerste plaats een probleem van het kabinet. Het is een probleem van de sociale partners. De kracht om iets goed te doen komt van de vakbeweging zelf. Verantwoorde afspraken brengen de koppeling niet in gevaar". In vrije cao-onder handelingen moet de meeste Het was bijzonder handig van Lubbers. Hij vertelde niks nieuws en vermeed zorgvuldig het heetste hangijzer, name lijk: moeten de overheidsfi nanciën meetellen bij het al dan niet laten doorgaan van de koppeling? Daarmee liet Lubbers bewust de onzeker heid voortbestaan. Of, zoals een naaste medewerker van Stekelenburg zich afvroeg: „We hebben een ethisch appèl over ons uitgestort gekregen. Maar wat bedoelde Lubbers nou precies?" Stekelenburg zelf interpre teerde Lubbers' woorden voor het gemak maar positief: „Lubbers heeft het niet over de overheidsfinanciën gehad. Dus ga ik ervan uit dat dit punt voor hem niet speelt en dat de koppeling onverkort doorgaat. Ja, dan moeten el ders bezuinigingen worden ge vonden. Daar zullen wij kri tisch naar kijken, want ook hierbij kunnen de laagstbetaal den de dupe worden". De FNV-voorman realiseerde zich dat hij niet louter optimis tisch kon zijn. „Lubbers schet ste een overheid die zich wel erg ver terugtrekt. Ik zou zo graag zien dat de overheid eens partij kiest voor ons en erkent dat wij ons keihard in zetten voor het scheppen van ROB SEBES ERDAM Het zou be- ,|geen luxe zij als er op ?èrk meer aandacht komt 'let welzijn van het per- I. Prof. dr. F. van Dijk jet Academisch Medisch Amsterdam con- dit na een onder zoek, waarvan hij de resulta ten vandaag op een symposi um in de hoofdstad presen teerde. Een op de drie werknemers die meededen aan een groot bedrijfsgezondheids- kundig onderzoek in Gelder land vindt het werk geestelijk inspannend, terwijl een op de vijf het lichamelijk inspan nend vindt. In totaal werden 30.000 werknemers onder zocht. Prof. Van Dijk wees ook op lopend CBS-onderzoek, waaruit bleek dat steeds meer mensen vinden dat ze in een hoog tempo moeten werken (38 procent in 1977 tot 51 pro cent vorig jaar). Hij verwacht een verdere toename van tijds druk en van geestelijk belas tend werk. Kerkhof schoongeblazen Zwierend met een motorblazer is een gemeentewerkman bezig de zerken van de begraafplaats van het Betuwse dorpje Enspijk schoon te blazen. Met dit apparaat is de de man in een halve dag klaar met hetzelfde werk dat voorheen dagenlang door vier werklieden werd gedaan. foto: anp PVDA LAAT ZICH NIET IN DE TANG NEMEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvdA-frac- tie vindt dat de koppeling vol gend jaar niet ter discussie mag komen. Maar voor het geven van een garantie tegen belas tingverhoging, zoals het CDA heeft gevraagd, voelen de soci aal-democraten niets. Afhankelijk van het financiële gat waarmee het kabinet vol gend jaar geconfronteerd wordt, kunnen wel degelijk las tenverzwaringen aan de orde komen, liet vice-voorzitter Frans Leijnse van de PvdA- fractie gisteren weten. Minister Bert de Vries en het CDA-ka- merlid Gerrit Terpstra hadden eerder gezegd dat het CDA er net als de sociaal-democraten alles aan wil doen om de kop peling tussen lonen en uitke ringen te handhaven. Maar dan zou vrij vertaald de coa litiepartner wèl de prijs moeten willen betalen in de vorm van vergaande bezuinigingen. De Vries: „Dus geen verhoging van de collectieve lastendruk". Leijnse nam bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken echter nadrukkelijk af stand van die CDA-eis. „Bij het opstellen van de tussenbalans in januari moet eerst gepraat worden over bezuinigingen, maar als we het daarmee niet redden kunnen ook lastenver zwaringen aan de orde ko men", zei hij, en voegde daar aan toe: „Het is een fabeltje dat het niet volledig toepassen van de koppeling de miljarden zal opleveren om het kabinet uit de brand te helpen". Na afloop van het debat liet Leijnse weten dat het regeer akkoord formeel een verhoging van de lastendruk in 1991 toe staat. „In het akkoord staat als je het goed leest dat de lasten druk in 1994 op het niveau van 1990 moet liggen. Let wel, in 1994! Daar tekenen wij ook voor". Alle fracties lieten blijken diep bezorgd te zijn over met name de toename van het aantal wao'ers. De CDA-woordvoer- ders Johan de Leeuw en Ank Bijleveld vinden dat de sociale partners snel actie moeten ne men om de groei van het aantal arbeidsongeschikten in te dam men. Premier Lubbers heeft zijn politieke lot verbonden aan een 'plafond' van één miljoen wao'ers, een grens die na 1991 mogelijk snel genaderd wordt. „Dit probleem moet helemaal boven aan de agenda komen te staan", aldus Bijleveld. Athie Schimmel (D66) en Paul Ro- senmöller (Groen Links) ver weten het kabinet laksheid bij de aanpak van de wao en werkloosheid onder etnische minderheden door te veel aan de Stichting van de Arbeid over te laten. Het debat over de begroting van sociale zaken stond ook in het teken van de 'nieuwe flinksheid' die eerder deze maand werd betracht door mi nister van financiën Wim Kok en PvdA-fractievoorzitter Thijs Wölgens. Volgens Kok is zijn tolerantie voor het misbruik van uitkeringen tot 'nul' ge daald. Wöltgens liet weten dat werklozen die consequent werk weigeren desnoods hun gehele uitkering kwijt moeten raken. Opvattingen die gisteren in de Kamer warme steun kregen van VVD, CDA en PvdA. Bijleveld (CDA) zei het 'treu rig' te vinden dat de sociale diensten de sanctierichtlijnen blijkbaar niet volledig uitvoe ren. Volgens Rosenmöller had Wöltgens met zijn ferme speech de werklozen echter ge stigmatiseerd en in een ver domhoekje geplaatst. Maar Leijnse betoogde dat de rede van zijn fractievoorzitter verkeerd was uitgelegd. D66-kamerlid Arthie Schimmel zei: „Door zo de nadruk op de plicht tot het aannemen van werk te leggen, moet de zwak ke groep uitkeringsgerechtig den zich steeds krachtiger ver weren dat het niet lukt om een baan te vinden. Dat vind ik heel ernstig". DEN HAAG Minister Maij van verkeer en wa terstaat heeft een reeks van maatregelen aange kondigd om de verkeers veiligheid te verbeteren op de A 16 bij Breda. Daar kwamen vorige week bij plotselinge mist acht men sen om het leven en raak ten ruim dertig automobi listen zwaar gewond. De minister wil onder meer op zo kort mogelijke termijn een omvangrijke proef met een sy steem, dat de weggebruiker waarschuwt voor het ontstaan van mist. Verder denkt zij aan waarschuwingstekens op de weg, voorstellen met betrek king tot mistachterlichten en plaatsing van attentieborden in mistgevoelige gebieden. Twee maanden Volgens Maijs informatie neemt het politieonderzoek van het ongeval bij Breda van 5 november nog zeker twee maanden in beslag. Vooruitlo pend op die uitslag kan de po litie geen uitspraken doen over de juiste toedracht. Het aantal ongevallen op het tra ject is tussen 1986 en 1989 toe genomen met 60 procent: van 200 tot 330. Volgens Maij is het technisch gezien niet mogelijk de al geplande verbeteringen te versnellen. Voorzien is on der meer de ombouw tot een autosnelweg met twee keer drie rijstroken. Informatieborden De minister haakte tijdens be sprekingen gretig in op de sug gestie van PvdA-verkeersspe- cialist Castricum om in de wegbermen in het land infor matieborden neer te zetten, waarop radiofrequenties voor regionale verkeersinformatie te zien zijn. Castricum uitte zijn boosheid over berichten dat rijkswaterstaat regionale waarschuwings- en meldings systemen zou tegenhouden. Maij was zich van geen kwaad bewüst. Zij zal over dit „goede punt" met rijkswaterstaat en de regionale omroepen om de tafel gaan zitten. Minister Maij houdt staande dat met name vrachtwagens de boosdoeners zijn bij grote ongevallen met dodelijke af loop. Maij vindt dat vrachtwa gens zeker bij drukte en mist of slecht weer uitsluitend op de rechter rijstrook moeten ril den, en bij voorkeur de snel heid moeten temperen tot 50 kilometer per uur. Zij wil proeven nemen met speciale rijbanen voor vrachtwagens. „Moedeloos" De minister wordt af en toe „moedeloos" van het gedrag van een deel van de wegge bruikers. „Ik word terwijl mijn chauffeur vrachtwagens nelheid hanteert zelf diverse malen door vrachtwagens voorbiigereden". Zij laat, an ders dan een kamermeerder heid van CDA en VVD, het idee van een snelheidsbegren zer voor vrachtwagens niet los. Zij streeft naar goede af spraken met de sector zelf. Leidt dat tot niets, dan wil de minister de snelheidsbegren zer als stok achter de deur houden. izigheid van zijn vrouw neemt professor G. Aldrich de felicitaties in ontvangst van Rode tertegenwordiger Hans-Petergasser na zijn installatie als bijzonder hoogleraar internationaal hitair recht aan de Rijksuniversiteit Leiden. De 'Rode Kruis-leerstoel' werd in 1975 mede met an humanitaire organisaties ingesteld. foto: anp „Geheime eenheid wèl bedoeld voor sabotage-acties" (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG In het Limburgs Dagblad van vanochtend zegt een oud-officier dat de eenheid wel degelijk sabotage-acties in oorlogstijd tot doel heeft. Hij gaat daarmee in tegen de verkla ring van premier Lubbers. Volgens deze zegsman, die anoniem wenst te blijven, heet de eenheid O&I, hetgeen zou staan voor operaties en inlichtingen. O&I zou volgens ingewijden ook de leden van het kabinet en de koninklijke familie moeten evacueren bij een inval in Neder land. De oud-officier zegt dat de leden van de eenheid, volgens ingewijden enkele tientallen, onder valse namen leven en ope reren. Zelfs bij de burgerlijke stand zouden zij onder valse na men staan. De eenheid zou onder oorlogstijd direct onder de vice-voorzitter van de Raad van State vallen en zou over gehei me wapenvoorraden en -opslagplaatsen beschikken. Lubbers weigert in verband met de staatsveiligheid in zijn brief op details in te gaan over de omvang, de taak en de doelstelling van de organisatie. Wel schrijft hij dat alleen de opeenvolgende premiers en ministers van defensie van de eenheid op de hoogte waren, net als enkele hoge ambtenaren. De overige bewindslie den wisten van niets. Lubbers stelt dat het commando altijd on der Nederlands gezag heeft gestaan. Van buitenlands toezicht of van NAVO-bemoeienis is volgens Lubbers nooit sprake geweest. De contacten met andere geheime eenheden in NAVO-landen hadden alleen betrekking op allerlei praktische zaken, zoals de vraag hoe de doelstelling van de eenheid in bezettingstijd het beste kan worden uitgevoerd. mbaai door WILLEM RITSTIER WAT £TBI ME VAUM0W? FDPPF7... Recht op uitkering, niet op werk bepleit HEERLEN Iedereen moet recht krijgen op een uitkering, niet op werk. Dat vindt prof. dr. J. A. Flendrig, hoofd van de afdeling inwendige genees kunde van het Academisch Ziekenhuis Maastricht. Op een internationale studiebijeen komst droeg hij dit idee aan voor beheersing van het ziek teverzuim Het invoeren van een arbeidsloos inkomen voor iedereen die niet werkt, zowel zieken als gehandicapten en werklozen vereist wel een nieuwe loondervingswet. (ADVERTENTIE) Komfort* bolo corduroy brook BEST SELLERS

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3