S-station Voorhout at open in 1996 „Religie geen doel, maar hulpmiddel om te leven" Weer onderzoek Voorhout naar haalbaarheid van bibliotheek NAAL Milieuvlucht heeft succes HORWEGEN DOEN TOEZEGGING >rhout rhoogt fieven Horeca-opleiding op Holtlant College HEIN BUSKERMOLEN VASTE PASTOOR DE ZILK: bEN& OMGEVING QeidwQowumt WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 PAGINA 11 )uze brandstofslangetjes soms oorzaak van brand RDORP Brand netjes van brom- jtorfietsen zijn niet de oorzaak van De slangetjes zijn •stand tegen Euro- |je benzine en wor- jreus. Eén vonk kan tor brand zorgen. Onderzoek van de Iche recherche van tspolitie district 's ifihage heeft dit uit- lie is de zaak gaan on- jfen nadat was gebleken dat bromfietsen en motorfiet sen diverse malen aanleiding waren voor brand. In panden waar brand had gewoed wer den brom- of motorfietsen aangetrofen. Men kwam tot de ontdekking dat het materiaal van veel brandstofslangetjes, die zijn gemaakt van rubber of een soort kunststof, niet be stand is tegen Euro-loodvrije benzine. Deze problemen ko men met name voor bij brom mers en motoren van ander half jaar oud. Tot enkele jaren geleden waren er geen proble men omdat normale benzine werd gebruikt die een andere samenstelling heeft. Sommige toegevoegde bestanddelen in Euro-loodvrij lossen de kunst stoffen op. De branden kunnen ontstaan omdat bromfietsen en motoren vaak in garages en schuurtjes worden gestald. Een vonk van een wasmachine, koelkast of lichtschakelaar kan dan brand of een explosie veroorzaken. Verder is uit het onderzoek gebleken dat eigenaars van brommers en motoren bij het verwisselen van de brandstofs lang geen goed materiaal ge bruiken. De politie adviseert om de brandstofslangetjes te laten controleren. LISSE Bij een milieuvlucht boven het zuidelijk gedeelte van de Bollenstreek zijn on langs diverse vervuilingen ge constateerd. Gezien werden enkele olieverontreinigingen van oppervlaktewater, ver dachte vuilopslag en vuilver branding en mogelijke veront reiniging door meststoffen. De vlucht werd uitgevoerd boven Katwijk, Oegstgeest, Rijns burg, Valkenburg, Voorhout en Warmond. Milieu-ambtenfe- ren zullen deze zaken nader onderzoeken. ELLIN OUT - De ge- el Voorhout krijgt in astaP spoorwegstation. i8.45heester M. de Qi^jmulders maakte BABeren bekend tijdens 7J!fmene beschouwin- zei dat zij de toe- 63°6jf van de NS zwart leeft. 1 (Caon is bestemd voor de imed n volgens De Goeij •3(j- gt ook tot uitdrukking "polÏP de bijdraëe in de ,4.00T»at het station pas in 4: (anit heeft te maken met 1): I8inverdubbeling in 3 'Jam. Het is de bedoe- lerend er *n Voorhout elk (mant een trein stopt. De ODEiester zei dat de NS l3.45inoemd parallelstation !®a3!Q bouwen- Dit betekent jr(aijperrons tegenover el- 3IO i>men te liggen. Alle 2): La| zijn voor een station, al stelde J. Warmenhoven (Gemeentebelangen) dat een regiostation „blik" aantrekt. Het aanleggen van parkeer plaatsen kost geld en dat geld is er volgens Warmenhoven niet. Het station maakt deel uit van het plan Kerkzicht. Kerkzicht ligt ingeklemd tussen de nieuwbouwwijk Oosthout en de spoorbaan. Het nieuwe en oude gemeentehuis maken er ook deel van uit. Voor Kerk zicht was een plan ontwikkeld, maar dat is teruggenomen om dat uitvoering veel te duur was. Om de plannen wel te kunnen uitvoeren is nu ook het gebied Teylingergeest erbij betrokken. VVD-wethouder B. Joon (ruimtelijke ordening) verwacht begin volgend jaar met concrete plannen te kun nen komen. Centrumachtig CDA en Gemeentebelangen opperden gisteren het idee het winkelgebied van de Heren straat door te trekken naar de Jacoba van Beierenweg en be gin Oosthoutlaan Joon zei dat hier met speciale aandacht naar wordt gekeken. Gemeen tebelangen en PvdA toonden zich geen voorstander van sloop van het oude raadhuis. „Met het NS-station krijgen we in Kerkzicht een centru machtige ontwikkeling", aldus Joon. D IJdo (CDA) waar schuwde dat in 1992 in Kerk zicht aan de slag moet worden gegaan. Volgend jaar kunnen we nog woningen bouwen op het terrein van de Spelewey, maar daarna moeten we in Kerkzicht beginnen", aldus de oud-wethouder. Volgens burgemeester De Goeij is nieuwbouw van het Spektrum in Voorhout een goede aanzet tot een bedrij venterrein. „Wij wachten op kaarten van de provincie zo dat we precies weten welk bollenland wel mag worden omgespoten". Met uitzonde ring van Gemeentebelangen zijn alle partijen voorstander van een bedrijventerrein al vindt de VVD zes hectare erg weinig. Voorts wees het college het in stellen van een noodfonds voor minima, een idee van de PvdA, af. Ook het doortrek ken van kabeltelevisie naar de buitengebieden, een voorstel van het CDA, gaat niet door. Het is te duur. Wethouder Joon zag wel iets in een plan van zijn partij de VVD om groente-, fruit- en tuinafval zelf te gaan verwerken. Ook gaat hij praten met landbouw organisaties om te komen tot een verbod op het verbranden van dekstro. Over vier maan den worden in Voorhout nieu we bushokjes geplaatst. Het gaat om glazen abri's met re clame die door een bedrijf worden geplaatst. Bij de bus hokjes komt de mogelijkheid om de fiets te stallen. BeV; ellnge int e diei Sint OUT - De ge- aad van Voorhout [isteravond tijdens iandeling van de ig ingestemd met oging van de be- in. Alleen de VVD ienst tegen het optrek- ~sc° tn de onroerend- g i3.odasting (OGB). jloging van de OGB procent levert de ge in 1991 48.000 gulden O-fractievoorzitter W. leerde zich tegen dit met de opmerking: moeten creatiever opgevuld dan door de verhogen". s van Voorhout gaan meer betalen voor de an hun huisvuil. Be- reinigingsheffing nu [ulden, volgend jaar burgemeester en wet- deze heffing op 166,40 lepalen. Ook in vol- aren moet rekening gehouden met een van de reinigings- Groen Links stelde reinigingsheffing te aan de OGB zodat s van grotere huizen ilasting betalen. Vol- urgemeester M. de ïulders is zo'n con- echter onwettig. An- la astingen gaan volgend 0- oorhout met drie pro- in hoog. stemde voorts tegen jing van de huurprij- irieven van de sport- laties en tegen de ig van de huur van so- icatief centrum De Gebruik van de en gymnastieklokaal vijf procent duurder, ge accommodaties drie Commerciële tarieven Gaasbak stijgen met Jent, niet-commerciele :rs gaan drie procent ïtalen. De volkstuin- ïten drie procent meer tafel leggen. waren voor het om het inzamelen van ier financieel te steu- •rhout streeft er naar irg niet te vergroten Ier meer subsidie op ier te geven. De prijs papier is gedaald tot nt per kilo en daarom et voor verenigingen "^aantrekkelijker oud verzamelen. Het ge lat dat dit papier, in t wordt thans 250 ton ld, in de vuilniszak be- urgemeester en wet- die deze subsidie al- ?n geweigerd, stelden !es voor maximaal vier kilo te geven. Uitge- ,rdt van 300 ton oud er jaar. zo" «i ■Ï7.M". 'Olgenl®ri dig hdbei lingen. dt kind*, idig h van k ll'.und' 8.30- RijM irartod< LEIDERDORP Burge meester A. Bruggeman van Leiderdorp geeft morgen het startschot voor de opleiding horeca- en voedingsdienst (CT) in het hoofdgebouw van het Holtland College (MEAO- RIO-Noorderwiek) aan de Leiderdorpse Leidsedreef. Dat gebeurt om 16.30 uur. Op dezelfde tijd en plaats kan worden kennisge maakt met de Beuajolais Primeur, die door leerlin gen van de opleiding ho reca- en voedingsdienst uit Venray naar Leider dorp wordt gebracht. Naast burgemeester Brugge man zullen ook W. Visscher, voorzitter van de Leidse afde ling van Horeca Nederland en een vertegenwoordiger van de voedingsdienst in de gezond heidszorg h^t woord Het Holtlant College wil met de nieuwe opleiding jongeren met een havo-, mavo- en lbo- diploma opleiden voor het on dernemerschap en vakman schap in de horeca en voe dingsdienst in de gezondheids zorg. De meeste leerlingen zul len een leidinggevende functie gaan vervullen bij de bedrij ven waar zij terecht komen; dat kunnen restaurants en ho tels zijn, maar ook sportcom plexen en passagiersschepen. De opleiding duurt drie jaar. Alle aspecten van de horeca branche komen aan bod: het plannen van werkzaamheden, het instrueren van personeel, het inrichten van een restau rant, het verzorgen van een aantrekkelijk menu, de hygië nische eisen en nog veel meer. De lessen zijn theoretisch, praktisch en algemeen. De theorie omvat management van de consumptieve-techni- sche diensten. Leiding geven, beheer en organisatie, gezond- heidskunde, economie, om gang met mensen en admini stratie komen aan bod. Daar naast worden praktische vaar digheden aangeleerd. In spe ciale praktijklokalen, ingericht als keuken en restaurant wordt maaltijdbereiding aan geleerd, het serveren van dranken en gerechten, menu planning en voedseldistributie. In een stageperiode van een half jaar in binnenland of bui tenland kunnen de leerlingen hun kennis in de praktijk toet sen. Verder zijn er lessen in de moderne talen, recht en han delskennis. De leerlingen gaan het schoolrestaurant geheel zelfstandig runnen. Zij berei den en serveren een lunch of diner, ontvangen gasten en hebben het financiële beheer. In een sfeervolle ambiance kan iedereen tegen een aan trekkelijke prijs lunchen of di neren. Op 28 november kunnen be langstellenden kennis maken met de nieuwe opleiding en met Victor Molkenboer, de or ganisator: van 19.30 tot 21.30 uur in de school aan de Leid sedreef 4. DE ZILK „Wat een ruimte, riep ik toen ik in trok in de pastorie van De Zilk. Hoe krijg ik die ruimte vol? Daarvoor sliep ik met iemand anders op een klein kamertje op het marineschip De Tromp. Als de een zich aankleed de, moest de ander wach ten tot die klaar was. Als ik me vijf minuten ver sliep, was de douche be zet. Dan hoorde je: „Jam mer, pater, moet je maar eerder opstaan". Hein Buskermolen, de toe komstige pastoor van de H. Hart-kerk in De Zilk heeft in middels de ruime pastorie wel degelijk weten te vullen. En hoe. De muren zijn groten deels verscholen achter vele tientallen foto's, prenten, teke ningen en schilderijen. Onder stapels boeken, blaadjes, vel len, bijbels, kaarsen, lampen en beeldjes is nog net een bu reau te zien. De rest ligt op de grond. Al die spullen heeft Buskermolen verzameld, ver meerderd en steeds weer met zich meegenomen. Er hangen enkele rijen wapenschilden die hèrinneren aan zijn tijd bij de marine. Een uitbundige pastoor krijgt De Zilk in hem, die geen ver warming heeft en daarom drie kachels heeft aangezet. Een ervan is een houtkachel waar van hij het vuur met de blaas balg nog eens warm doet op laaien. NATO „Ik was al eens eerder bij de marine geweest", vertelt hij. „Dat was van 1977 tot 1983. In 1986 ging ik weer en kwam ik op De Tromp in NATO-ver band: acht schepen uit allerlei landen met 2000 man aan boord en ik was de enige pa ter. Daarvoor was ik pastoor in Heiloo en daarvoor zes jaar pastoor in het Roergebied in Duitsland. Daar had ik een pa rochie van 30 kilometer en drie kerken. Ik ben begonnen als kapelaan in Obdam". Buskermolen heeft inmiddels heel wat werelden gezien en steeds nieuwe mensen ont moet. En dat is te merken als hij zichzelf introduceert. Wie is Hein Buskermolen? „Wie ik ben? Je bent wie je wordt, je wordt wie je bent. Je bent kind van je tijd, je begint en je beëindigt steeds weer en je verandert. Of liever, er is een groeiproces. Ook door die wis selende omstandigheden. En daarvoor moet je elkaar de ruimte geven. Maar je blijft wel jezelf ondanks die groei. „Typisch Buskermolen", zeg gen ze toch. Er wordt dus niets van je opgeheven of zo. Als ie mand een baby in zijn armen heeft, dan zeg ik: dat kind is zo uniek, dat is nu nooit meer weg te denken. Dat unieke blijft altijd. „Veranderen" is het goede woord ook niet. Ik word geen meisje. Water wordt geen melk." Buskermo len lacht uitbundig, een hem kenmerkende lach, als hem een logische gedachte te bin nen schiet: „Maar water wordt wel wijn. De vorm verandert. Ik heb een keer mijn priester boordje afgedaan, maar ik weet echt niet ,wanneer. Maar er is ook een ontwikkeling van de inhoud, die groeit ook". De manier waarop Buskermo len aan zijn priesterlijke taak inhoud wil geven, komt met zijn zienswijze overeen. „Ik ben middelaar. Ik heb een be middelingsfunctie. Hoe breng ik onder woorden wat leeft in deze tijd. Ik wijs ergens op, maak openingen om iemand de wereld te laten zien, om het leven van mensen misschien op te doen lichten. Religie is geen doel maar een middel, een hulpmiddel om te leven". Invaller Intussen woont Buskermolen al vier jaar op de Zilker pasto rie die leeg kwam te staan toen pastoor De Jong vertrok. In die vier jaar werkte hij als aalmoezenier op Valkenburg, maar daarnaast deed hij „in- valwerk" in de Zilker H. Hart parochie die in die jaren onder verantwoordelijkheid viel van de twee Noordwijkerhoutse pastoors Van der Plas en Hooymans. „Ik deed de avond vieringen door-de-weeks, maar ik deed geen begrafenis sen, huwelijken of een doop. De laatste jaren kwam daar een keer per maand een week endviering bij en dat doe ik nu twee keer in de maand. Straks vanaf 25 november ben ik pas echt pastoor". Buskermolen verlaat namelijk per 1 december de marine met functioneel leeftijdontslag. Hij had zich al eerder voorgeno men om dan weer parochie werk te gaan doen. Echt totaal anders wil hij dat werk niet noemen. Buskermolen: „Je bent gewoon jezelf en je ont moet mensen op een bepaalde manier. Bij de marine was dat in de werksfeer, in de cafés en in de hoerententen. Hier in De Zilk is dat in de woonsfeer. In Duitsland had ik drie kerken tegelijkertijd. Elke tree is dan verschillend. Hier doet de mi crofoon het niet of daar heb je weer zo'n koor. Steeds moet je aan van alles denken, omdat het overal net weer anders gaat. En de parochianen zelf zien steeds weer een ander voorgaan in de mis. Hier in De Zilk met maar één kerk krijg je wel wat rust in de parochie. En natuurlijk ken ik wat Zil- kers, maar ik ken ze tot nog toe meer van bijvoorbeeld De Duinpan, want daar ga ik toch met ze om. ik kan dus niet zeggen dat ik al die Zilkers al ken, al wordt de laatste tijd de band al wat sterker". GERARD DE KLERK Burgemeester is gegriefd VOORHOUT - „Mevrouw Wijling heeft mij persoon lijk gegriefd", aldus burge meester M. de Goeij-Smul- ders gisteren in de ge meenteraad. De Goeij was boos over beschuldigingen die A. Wijling-Schellinger hout (Groen Links) aan het adres van het college uitte. Volgens het raadslid neemt het college de ge meenteraad niet serieus door een besluit valï de raad te ondermijnen. De raad heeft besloten dat er een bibliotheek moet ko men, maar volgens Groen Links willen burgemeester en wethouders dat nu niet meer. „Wij komen niet te rug op een besluit van de raad. Het is alleen onze plicht om de zorg van het ambtelijk apparaat te ui ten", aldus de burgemees ter. Zij zei dat in de begro ting voldoende dekking voor de bibliotheek is aan gegeven. „U heeft het niet gelezen of niet begrepen". De Goeij gaf wel toe dat er weinig financiële ruimte is voor de bibliotheek. Wij ling zei in een reactie dat het niet de bedoeling was geweest om de burgemees ter persoonlijk aan te spre ken. VOORHOUT - De haal baarheid van een biblio theek in Voorhout wordt opnieuw onderzocht. CDA-wethouder E. van der Laar (welzijn) kondig de dit gisteren aan tijdens de algemene beschouwin gen. Met uitzondering van Gemeentebelangen hou den alle partijen echter vast aan de bibliotheek. De gemeenteraad besloot in 1989 na langdurig aan dringen door een actie groep dat zo'n instelling er moet komen. Van der Laar wil weten of er voldoende vrijwilligers voor de bibliotheek beschikbaar zijn. Besloten werd destijds dat de „bieb" moet gaan werken met een professionele kracht aangevuld met vrijwilligers. Van der Laar wil ook weten of een bibliotheek met een be roepskracht en vrijwilligers kan draaien. „In deze regio is het nog niet gelukt op deze manier een bibliotheek op te zetten". Voorts wil de wethou der de zaak financieel ook nog eens op een rijtje zetten. -Dat kan volgens hem snel gebeu- Van der Laar zei dat na het raadsbesluit van 1989 er inter ne kritiek was losgekomen op het feit dat het werken met vrijwilligers niet was onder zocht. „Er is een zekere angst ontstaan en die moeten we se rieus nemen", aldus Van der Laar. De wethouder zei dat als blijkt dat het met vrijwilligers niet kan de gemeenteraad op nieuw een besluit moet ne men. „Er is dan een geheel an dere situatie". Van der Laar merkte op dat er genoeg tijd is voor het onderzoek. De nieu we bibliotheek is onderge bracht in plan Kerkzicht. Dit plan is teruggetrokken om te worden herzien. Volgens A. Wijling-Schellin gerhout (Groen Links) is er een betrouwbare groep vrij willigers beschikbaar voor de bibliotheek. Zij zei dat er veel verwarring is ontstaan. Zo is er een vertrouwelijke nota op gesteld waarbij de bibliotheek commissie is gepasseerd. „Als we het nu niet doen dan komt die bibliotheek er nooit meer". P. Jochemsz (PvdA) merkte op dat men al veel verder had kunnen zijn met de biblio theek. „De PvdA vraagt zich af of de twijfel over de biblio theek niet te maken heeft met de financiële tegenvallers bij het gemeentehuis en de kami- kazesprong van de scholen bouw". VVD'er W. Meijer stelde zich veel voorzichtiger op door te M. de Goeij- Smulders: persoonlijk gegriefd. FOTO: HENK VAN DEN ENDE vragen om een actueel finan cieel beeld en inzicht in de hoeveelheid vrijwilligers. „Veel langer mag de onduide lijkheid niet duren". CDA- fractievoorziUer A. van der Meer-Mannak zei: „Toen we besloten de bibliotheek te ne men heb ik niemand horen vragen of er wel genoeg vrij willigers zijn. We waren hele maal niet bang dat er geen vrijwilligers zouden zijn. Ook zijn er geen planologische pro blemen, die zijn in 1991 opge lost. Waarom is de snelheid van werken dan zo teruggelo pen?" Voorafgaand aan de vergade ring zei het oud-raadslid A. Lap (PPR) dat er sprake is van onbehoorlijk bestuur door een vertrouwelijke nota op te stel len en het bibliotheekbestuur te passeren. „De discussie is al gevoerd", aldus Lap. Namens de stichting gemeenschappelij ke openbare bibliotheek Voor hout zei J. Jansen-Willems dat de bibliotheek met de nodige vaart tot stand moet komen en dat de verwarring en misver standen die zijn ontstaan uit de weg moeten worden geruimd. Sancta Maria Psychiatrisch Ziekenhuis Sancta Maria in Noordwij- kerhout houdt morgen van elf tot vier uur een verkoop tentoonstelling. Allerlei za ken die door de diverse the rapie-afdelingen zijn ge maakt, worden daarop te koop aangeboden. In een Franse sfeer met muziek, terrasjes en kraampjes wor den onder andere beren, houten speelgoed, sieraden, kussens, wandkleden en ta fellakens aangeboden. Ook draait er een rad van avon tuur. Plaats van handeling is gebouw De Golfslag. Tröckener Kecks De Tröckener Kecks geven vrijdagavond een concert in jongerencentrum Het Kas teel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. De band staat deze weken hoog genoteerd op de hitlijsten met het nummer „Met hart en ziel Kaarten aan de zaal kosten 12,50. Het concert begint om negen uur. Computercursus De Scholingscommissie Bloembollenstreek organi seert een computercursus voor werknemers in de agrarische sector. De nadruk ligt daarbij op het effectief gebruik maken van kant en klare computer-gebruiker- spaketten. De cursus duurt 14 avonden van drie lesuren en wordt gegeven in de Mid delbare Tuinbouwschool in Lisse. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de school aan de Vennestraat 2, telefoon: 02521-13035, of bij docent G. Bos, telefoon: 071- 320950. Postzegels Ruil vereniging Alkemade houdt vrijdag haar maande lijkse ruil- en contactavond in De Alkeburcht aan de a 1 Noordhoek in Roelof- arendsveen. Zaal is open van zeven tot tien uur. Le den hebben gratis toegang, andere volwassenen betalen fl, kinderen f0,50. Kleindieren De vereniging Ons Belang houdt vrijdag, zaterdag en zondag een kleindierenten- toonstelling. Hoenders, ko nijnen, cavia's, sierduiven, kleine knagers en watervo gels zijn te zien. Er wordt gerekend op 300 dieren. Plaats van handeling is de Jozefzaal aan de Paradijs laan 7 in Alphen aan den Rijn. op vrijdagavond tus sen acht en half elf uur, za terdag tussen tien en tien uur en op zondag van tien tot vier uur. Brigitte De 19-jarige zangeres Brigit te treedt vrijdagavond op in bar-dancing Blues Brothers aan het Henri Dunantpein in Hillegom. De zaal gaat om negen uur open. No Limits De Zoetermeerse band No Limits treedt vrijdagavond op in de Voorhoutse jonge- rensociëteit Ex- Voto. De zes- mansformatie speelt muziek van diverse stromingen waarin een belangrijke rol is weggelegd voor de twee saxofonisten. De zaal is open vanaf half tien. Kaarten kosten J5 gulden, leden moeten de helft betalen. Toneel Toneelgroep Michael speelt vrijdagavond in Pleyn'68 in Hazerswoude het blijspel „Familie is ook niet alles" van Bernard Bruinhof. Een gemeentesecretaris trekt met zijn ambtenaren in zijn huis omdat het gemeentehuis wordt verbouwd. Zijn vrouw en een verre neef brengen leven in de brouwerij. Aanvang half negen. Zon dagavond wordt het stuk vanaf acht uur gespeeld in het Anker. Rommelmarkt In De Schelft in Noordwij- kerhout wordt zaterdag en zondag een rommelmarkt gehouden. Op beide dagen kan men van tien tot vijf uur terecht.-Toegang kost/4. kinderen moeten J2 betalen. Zang Een zang- en orgelavond wordt zaterdag gehouden in de Oudshoornsekerk in Al phen aan den Rijn. Mede werking wordt verleend door kinderkoor De Lentek lokjes en organist Ronald de Jong. Aanvang half acht, toegang gratis. Toneel Toneelgroep Voorschoten viert het 25-jarig bestaan met de opvoering van de ko medie „De Heer van Pour- ceaugnac" van Moliere. Het stuk wordt vier keer op de planken gebracht: op 17, 18, 24 en 25 november in het cultureel centrum aan de Prinses Marijkelaan in Voorschoten. Op zaterdag wordt 's avonds om acht uur begonnen en op zondag 's middags om half drie. Mede werking wordt verleend door het Barok Ensemble Voorschoten. Toegangskaar ten kosten f10, houders van een CJP of Pas 65 moeten /7.50 betalen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11