Vroeger waren er alleen nu zijn twee keer zo veel vrouwen lid VVD wil Rijneveld beschermen tegen invloeden van buitenaf TONEELREUS GERRIT VAN TOL WEET VAN GEEN OPHOUDEN VV LEIDEN OMGEVING CcidaeSoma/nt WOENSDAG 14 NOVEMBER 1990 P£ t Brandweer van Alkemade vijftig keer uitgerukt ALKEMADE De Alkemadese brandweer moest vorig jaar vijftig keer uitrukken voor een veelsoortig heid aan meldingen en bfanden. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1989. Dat vermeld een totale brand- en on- gevalschade van 455.000 gulden. Top drukte voor de brandweer was er vooral in de maanden januari, maart, november en december. De blusgroep Roelofarendsveen be staat uit zeventien brandweerlieden, de blusgroep Rijpwetering werkt met twaalf brandweerlieden en de blus groep De Kaag heeft er negen. Inclu sief de commandant en de ondercom mandant bestaat het Alkemadese brandweerkorps momenteel uit veer tig personen. Subsidie rijk voor Catalpa NIEUWKOOP De stichting Catalpa krijgt een extra subsidie van 78.000 gulden. Volgens de Nieuwkoopse wet houder D. Boonstra moet die bijdrage van het rijk in ieder geval in 1990 aan Catalpa worden uitbetaalt. Over de besteding ervan en onder welke voorwaar den dit bedrag wordt verleend kan in 1991 beslist worden. Nieuw koop is met Catalpa in zee gegaan voor kinder opvang in Nieuwkoop. Aankomst van Sint in Weteringbrug WETERINGBRUG Sinterklaas komt za terdag om half twee aan in Weteringbrug. De Sint en zijn Pieten worden ontvangen door de Dorpsraad van Weteringbrug. Bij slecht weer is het dorpshuis „De Kern" open voor de kin deren. Nabij De Kern start een rijtoer met Sinterklaas, veel Zwarte Pieten en de Lei- muidense Muziekvereniging Mavileo. In We teringbrug gaat de rijtoer over de Lisserweg en Huigsloterdijk. Vandaar gaat dé tocht door Oude Wetering; namelijk: Bruggestraat, Kerkstraat, Veerstraat, Weteringlaan, Peek- laan. Meerkreuk naar het Europaplein. Hier neemt de Veense muziekvereniging Liefde voor Harmonie de muzikale begeleiding over van MAVILEO. De route wordt vervolgd via de Elzenstraat, Dijkstraat, Langeweg, Noord- einde, Noordplein naar de Noordhoek. Om ongeveer drie uur zal Sinterklaas arriveren bij café Heemskerk aan de Langeweg, alwaar hij enige tijd zal blijven. Handwerkexpositie Roelofarendsveen ALKEMADE De Stichting Open Be- jaardenwerk (S.O.B.) organiseert voor komend weekeinde weer de jaarlijkse handwerktentoonstelling en -verkoping. Dan zijn de vruchten van een jaar noes te arbeid te zien en te koop. Dit keer is de expositie in de recreatiezaal van „Arendshorst" aan het Noordeinde in Roelofarendsveen. De openingstijden zijn zaterdag van twee tot vijf en zondag van half twaalf tot vier uur. Van de op brengst hoopt de S.O.B. weer nieuwe materialen te kunnen komen, zodat de activiteiten van de handwerk- en han- darbeidsclubs weer voor een jaar veilig zijn gesteld. Lubbers en Kok mengen zich in verkiezingsstrijd Hazerswoude HAZERSWOUDE De verkiezingsstrijd in de herindelingsgemeenten is inmiddels goed losgebarsten. Met landelijke coryfeeën proberen het Hazerswoudse CDA en de PvdA publiciteit te halen. Zo zal vanavond Wim Kok in de Ridderhof in Koudekerk aantreden, terwijl minister president Lubbers op 26 november in verenigingsgebouw Het Anker in Hazerswoude staat. Andere sprekers morgenavond in Koudekerk zijn Loudi Stolker, gedeputeerde voor Zuid-Holland en wethouder Gerrie van der Lecq-de Knikker uit Hazerswoude. Van der Lecq voert ook de PvdA aan bij de verkiezingsstrijd in Rijneveld. De aanvang is om acht uur. Opvallend is dat de VVD niemand met landelijke allure binnen de gemeentegrenzen haalt. Raadslid W. den Ouden daarover: „Leden van de lokale politieke afdeling weten vaak het beste wat er in de gemeen te gebeurt. Als hier Frits Bolkestein of iemand van Provinciale Staten komt, houdt hij toch een oppervlakkig praatje. Ook heb ik mijn beden kingen over de publiciteit die dergelijke stunts opleveren. Nee hoor, wij kunnen dat best zelf". Minder controle in Doesgebied LEIDERDORP Het Leiderdorpse Doesgebied zal niet zo intensief meer worden gecontroleerd als tot voor kort, toen het nog er naar uitzag dat de stort plaats op korte termijn in gebruik kon worden ge nomen. Aangezien de Raad van State alle ver gunningen voor de stort plaats heeft vernietigd heeft een strenge controle geen zin meer, aldus het Leiderdorpse college van burgemeester en wethou ders in antwoord op vra gen van het gemeente raadslid J. Janssen (Groen Links). Overigens blijft er wel een vorm van toezicht, om te voor komen dat er illegaal gestort gaat worden. De provincie zal, in het kader van de uitvoering van de afvalstoffenwet, regel matig controleren. Het project bureau milieu van de gemeen te Leiderdorp zal twee keer per maand ter plaatse pools hoogte nemen. Eventueel zal ook de rijkspolitie controleren. Er zal worden overlegd tussen de diverse instanties om de controles op elkaar af te stem men, opdat het toezicht opti maal wordt. De wethouder mi lieu zal bij het dagelijks be stuur van de gemeenschappe lijke vuilverwerking Leiden en omstreken aandringen op maatregelen van de Gevulei om illegale stort te voorko men. Er wordt gedacht aan verwijdering van de toegangs- brug. De gemeente voelt zich niet verantwoordelijk voor bedrei gingen aan het adres van Riet Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp. Riet Dekkers zou worden bedreigd door personen die haar kwa lijk nemen dat door haar be zwaarschriften de stortplaats er niet komt, waardoor de af valstoffenheffing omhoog gaat. Het college stelt dat de officier van justitie daartegen maatre gelen kan nemen. Het geheime nummer van Riet Dekkers is op haar eigen uit drukkelijke verzoek aan der den beschikbaar gesteld. De laatste tijd is het nummer ech ter niet meer doorgegeven, al dus het college. ZEVENHOVEN „Wie eenmaal schmink geroken heeft, kan niet meer te rug," is de leuze van de 63-jarige Gerrit van Tol. Al 46 jaar is hij lid van de Zevenhovense toneelvere niging St. Jansclub, die dit jaar haar 70-jarig jubileum vieft. Toneel heeft voor eens en al tijd het hart van Van Tol ge stolen. Tijdens zijn „toneelcar rière" heeft hij zich in 85 ver schillende rollen mogen inle ven: dokter, pastoor, huisva der, boef en nog vele andere. „De eerste rol die ik speelde was in het blijspel „De huisti ran", waarin ik de zoon speel de van de heer des huizes, ver tolkt door Joop Lauwers. Ik had al aardig wat spreekbeur ten en ik was enorm enthou siast. Dus ben ik gebleven en ik heb altijd met veel plezier mijn rollen gespeeld." Een speciaal foto-album, ge tuigt van de vele rollen. „Ik heb één keer, in „Een beeld zonder man", twee uur lang als beeld op een sokkel moeten staan. Dat vergeet ik nooit. Ik mocht geen vin verroeren. Dat werd je wel zat. Als de spelers aan je zaten te knijpen moest je je wel goed houden om niet in de lach te schieten." Alleen mannen Van Tol is behalve acteur ook voorzitter van de club. Hij heeft de archieven erop nage slagen en vertelt dat in no vember 1920 de St. Jansclub werd opgericht. Onder de be zielende leiding van Arie Lie- verse uit Hoogmade sloegen diverse bekende Zevenhove- naren, onder wie Janus, Siem en Piet van Veen, Tinus de Groot, Cornelis van Horick en Bas van der Meer aan het re peteren en zorgden zij in 1921 voor de eerste uitvoering. In die tijd mochten er -dat ging van de RK kerk uit- alleen maar mannen meespelen. Er moesten zoveel mogelijk man- nenstukken uitgezocht wor den. Na de oorlog veranderde dat. Zevenhovenaar Gerrit van Tol met een van zijn miniaturen: een boerenkar. Maar toneel is zijn grootste passie. foto: wim van noort „Er werd een verzoek inge diend bij de kerk of er dames mee mochten doen. De toen malige pastoor Doeswijk gaf zijn goedkeuring aan een ge mengde vereniging. Echter wel onder bepaalde voorwaar den: de pastoor moest eerst het toneelstuk lezen en goedkeu ren én er moest een aparte kleedkamer komen voor da mes waarvan de deur op slot kon!" Bijspijkeren De repetities en uitvoeringen vonden al vanaf 1920 plaats in het bondsgebouw naast de kerk. „Het was een heel oud, houten gebouw. Alles was ver rot, maar er kon gespeeld wor den. Eén week voor de uitvoe ring werden de planken nage keken en eventueel „bijgespij kerd". Het was er verschrik kelijk vochtig. De pissebedden en spinnekoppen liepen langs de muren waar het vocht van af droop". Rondom de enige kachel in het gebouw vonden de repeti ties plaats en voor de uitvoe ring werd 's morgens vroeg de kachel al gestookt om 's a- vonds nog wat warmte te heb ben. „Dat gaf echter een enor me rookontwikkeling, dus moesten de deuren toch weer open om de rook te verdrijven. Lastig was het dat er geen toi let in het gebouw was. Door de achterdeur kwam je bij het bos van de kerk en daar kon je wel terecht. Menige vrouw heeft zich aan de brandnetels gebrand!" lacht Van Tol. Toch heeft hij het een gezelli ge tijd gevonden. De uitvoe ringen, altijd op'zondagavond, waren tot de laatste plaats toe bezet. „We speelden twee keer per jaar. In het voorjaar een blijspel en in het najaar een to neelspel of dramatisch stuk. Persoonlijk geef ik de voor keur aan de laatste twee, maar het publiek vraagt om lachen. Bij een toneelstuk en drama zijn de reacties heel anders. Er wordt nog maanden over ge praat, het blijft hangen. Prach tige stukken uit mijn beginja ren waren „Wie zonder zon den is" en „Op eigen erf". Me nigeen in de zaal zag je een traantje wegpinken. Het maakte veel meer indruk". Tijdens de pauzes zorgden Gerrit Bader en Aagje Veen- boer voor de koffie en na af loop was er géén bal na in ver band met de slechte vloer. Ie dereen toog dan naar café Ba der tegenover de kerk voor het gebruikelijke borreltje. Aan oud-regisseur J. Spring in 't Veld heeft Van Tol een goe de leermeester gehad. „Hij was erg streng. Soms moest een scène wel tien keer opnieuw. Ik ben hem er nog steeds dankbaar voor." Dorpshuis In 1970 vond er een verande ring plaats voor de club. Het oude bondsgebouw werd ver ruild voor het in dat jaar ge reed gekomen dorpshuis. De overgang was „superdeluxe". Het was wel even wennen: een andere omgeving, een groot, breed toneel, geen ka chel meer aanmaken; maar ge lukkig bleef de lol. „In dat jaar deelden we dat ook met de christelijke zangvereniging Laus Deo waarvan een aantal mensen ook toneel speelde. Zij sloten zich aan bij onze vereni ging en dat is tot heden zo ge bleven. Grimeur Wim Hoppe- zak uit Leiden maakte plaats voor Betty Domburg en Gré van der Meer, leden van de vereniging, die een grime-cur sus gevolgd hadden. Vanaf 1970 werd ook een beroep gedaan op de firma Jansma uit Langeraar die het geluid en het bal-na ging ver zorgen. „En tot op heden heb ben zij dat prima gedaan. In het oude bondsgebouw hadden we geen geluidsinstallatie en moest je luid praten. En als er muziek moest zijn speelde de regisseur op zijn accordeon", zo vertelt Van Tol maar door. Miniatuur Gerrit van Tol vertelt vol en thousiasme over het toneel. Als fotograaf Wim van Noort echter ten tonele verschijnt komt zijn tweede hobby aan bod: het vervaardigen in mini atuur van alle voorwerpen die ze vroeger op de boerderij ge bruikten. „Ik wilde altijd graag timmerman worden, maar mijn ouders hadden het geld niet om mij te laten leren. Ik heb 11 jaar op een boerderij gewerkt. Daarna heb ik bij een groothandel in levensmiddelen gewerkt en in 1983 moest ik om gezondheidsredenen mijn baan vaarwel zeggen." Toen heeft hij zich gestort op het maken van oude boerenkar ren, oud boerengereedschap en postkoetsen waar zijn schuur vol van staat. Wat zijn ogen zien maken zijn handen: hij werkt zonder tekening. Maar toneel blijft zijn belangrijkste hobby. „De vereniging bestaat momenteel uit 12 dames en 6 heren. We kunnen nog wel nieuwe heren gebruiken. En thousiastelingen kunnen met mij contact opnemen, telefoon 01723-8884." De jeugd uit de hoogste groe pen van de beide basisscholen wordt tijdens de generale re petitie uitgenodigd om hen bij het dorpstoneel te betrekken. Na afloop mogen zij aan de ac teurs vragen stellen. Als op za terdag 17 en 24 november de gordijnen in de zaal van dorps huis 't Trefpunt opengaan zal Gerrit van Tol ten tonele ver schijnen als directeur van een ouderwets verlopen hotel in de klucht „In de Vergulde Os". Het is geschreven door Johan Blaaser en de regie is in han den van Ko de Jong uit Ter Aar, die drie jaar geleden de taak van Frits Mesman over nam. Kaarten voor beide avonden zijn voor 5 gulden verkrijg baar bij J. Lauwers, Noordein de 77, W. van Trigt, Dorps straat 3 en bij slagerij V.d. Pijl, Albrechtshof. MARGRET DE GROOT HERINDELING MAG GEEN SCHOK TEWEEG BRENGEN HAZERSWOUDE Als het aan de VVD ligt, blijft kleinschaligheid bestaan binnen Benthuizen, Ha zerswoude en Koudekerk. Dat blijkt uit het verkie zingsprogramma dat de li beralen gisteravond in het gemeentehuis van Bent huizen presenteerden. „De herindeling moet geen enorme schokken teweeg brengen. De afstand tus sen gemeentebestuur en de bevolking mag niet groter worden", aldus de Koudekerkse wethouder M. Vorenkamp. Net als in het verkiezingspro gramma van de PvdA staat de VVD geen grote veranderin gen voor. Alle aandacht gaat uit naar een geleidelijke in voering van de herindeling. De VVD legt daarbij de na druk op het gelijktrekken van tarieven en subsidies en het behoud van de eigen identiteit van de drie kernen. Ouds- heidskamer en geschiedkundi ge verenigingen worden daar om gesteund. Ook de liberalen juichen het plan toe om een spoorwegsta tion aan Hazerswoude Rijndijk te vestigen. Wethouder Voren kamp: „Het verkeer in Rijne veld moet goede doorgang vin den. Wij zijn een voorstander van Rijksweg 11 en een inten sief treinverkeer. Verder moeten de busverbindingen verbeterd worden. Ik denk dan vooral aan de ritten naar Zoetermeer en Den Haag." Op dit moment verstrekt er tij dens de spitsuren al zo'n spe ciale bus naar Den Haag. Milieuplan De liberalen menen in hun programma dat Rijneveld niet alleen de orders van hogere overheden moet uitvoeren. Toezien dat bedrijven en bur gers de regels op milieugebied daadwerkelijk uitvoeren, is ook nodig. Een meerjarig mi- lieubeleidspolan zal volgens de VVD uitkomst bieden. Hierin streeft men naar het voorko men en bestrijden van lucht-, waer- en bodemvervuiling en geluidshinder. Daarnaast zegt Vorenkamp dat er beheers plannen moeten komen voor het onderhoud van de riole ring, straten en groenvoorzie ning. De invloed van grotere ge meenten als Leiden, Alphen aan den Rijn en Zoetermeer worden met argusogen beke ken. Daarbij wordt de komst van de supersnelle trein TGV tegengewerkt. Uitbreiding van bedrijven kan alleen als het om milieuvriendelijke firma's gaat. En dan tussen de Rijn en de spoorweg, aan de uiteinden van de Rijndijk, waar de mi lieu-eisen hoog zijn. Op het gebied van gezond heidszorg en cultuur verandert er weinig. De VVD wil een platform en een coördinatie punt voor de oudere bewoners oprichten. Vijfenvijftig plus sers zouden hierin actief moeten meedoen.Het stand punt over de verbouwing van de Hazerswoudse Michael- school tot multifunctioneel centrum is niet veranderd. Het Hazerswoudse raadslid W. den Ouden ziet renovatie nog steeds niet zitten. „Natuurlijk is zo'n voorziening in het dorp nodig. Maar ik blijf erbij dat de mogelijkheden van nieuw bouw niet voldoende zijn on derzocht. En een renovatie van 2,5 miljoen is veel geld. De VVD stemt aanstaande don derdag in de vergadering van de gemeenteraad dan ook te gen de renovatie." Toch zal de weigering van de liberalen een verbouwing niet in de weg staan. CDA en PvdA, die samen een meer derheid vormen, hebben zich al voor de renovatie uitgespro ken. Gouden bruidspaar Turk-van Egmond in Roelofarendsveen ,,lk heb je uit de Veen weggehaald, dus ik ga je ook weer terugbrengen", zei de 75-jarige J. Turk tegen zijn even oude vrouw P. Turk-van Eg- mond, toen hij vierenhalf jaar geleden verhuisde van Zoeterwoude-dorp naar bejaardenhuis St. Jacobus in Roelofarendsveen. En daarmee was een wens van de geboren Veense vervuld. Volgende week dinsdag is het vijftig jaar geleden dat de bruidegom zijn bruid uit de Veen haalde. Met hun 13 kinderen en 24 kleinkinderen en ove rige familie zal deze dag dan ook niet ongemerkt voorbij gaan. „De recegtie wordt zondag gehouden", vertelt de heer Turk. „Het kan niet op één dag omdat mijn longen het niet redden". Door zijn longaandoening moet hij het rustig aan doen. Al valt dat niet mee voor de geboren Hazerswoudenaar, die zijn leven lang allerlei ambachten vervulde en zijn hart aan de tuinderij verpandde. Actief is hij nu als secre taris-penningmeester van de bewo nerscommissie van St. Jacobus. „En met mijn motormuis trek ik regelma tig Roelofarendsveen in", aldus de le vensgenieter. De bruid, met wiens gezondheid het sinds het verblijf in het bejaardenhuis aanmerkelijk beter is gesteld, is een fanatieke klaverjasster. Met een vast clubje brengt zij vier middagen per week kaartend door. foto: wim van noort NIEUWKOOP In de loop van volgend jaar voert Nieuw koop mini-containers in voor de inzameling van afval. Wet houder D. Boonstra verwacht dat dit in de tweede helft van het jaar zijn beslag krijgt. De invoering van mini-containers betekent ook dat het huisvuil gescheiden wordt opgehaald. Groente-, fruit- en tuinafval wordt apart gehouden. Het college wil dat de raad daar over op 22 november een be- Nieuwkoop gaat afval scheiden sluit neemt. „We hebben dan nog tot juni 1991 de tijd om de mensen voor te lichten over dit systeem. De opzet is om dit wijkgewijs te doen", aldus Boonstra. Per 1 januari 1991 wordt wel al het tarief ver hoogt, met de helft van de werkelijke kosten. Voorgesteld wordt een gedifferentieerd sy steem in te voeren: voor al leenstaanden en voor meer- persoons-huishoudens. Geen onderscheid wordt gemaakt voor mensen die reeds in het bezit zijn van een <compostvat. „Het is moeilijk te controleren wat precies in deze vaten te recht komt", aldus Boonstra. Het tarief is nu voor iedereen 156 gulden. Per 1 januari 1991 wordt dat ongeveer 225 gulden voor meerpersoons-huishou- dens en 200 gulden voor al leenstaanden. Daarin zijn ook de kosten verwerkt voor de invoer verwerkt van een mi- nibox voor klein chemisch af val. Per 1 januari 1992 worden alle kosten doorberekend en stijgen de tarieven nog eens met twaalf gulden. Volgens Boonstra is de verhoging ove rigens betrekkelijk omdat de tarieven per 1 januari toch al zouden stijgen 200 gulden. Verloting huizen Buytewech NIEUWKLOOP Een aantal woningen in de wijk Buyte wech in Nieuwkoop wordt op 20 november onder gegadig den verloot. De nieuwe wijk ligt aan de noordzijde van de provinciale weg Nieuwkoop-Aarlander- veen. Het startsein voor de bouw is al in het voorjaar ge geven. Aan het eind van dit jaar en begin volgend jaar worden 56 woningen opgele verd. Bij de nieuwe loting gaat het om 22 woningen voor 70 gegadigden. Voor de verloting gelden verschillende catego- riën. Bazar Ons Huis te Zoeter- woude staat morgen en vrijdag in het teken van de huisvlijt- tentoonstelling en bazar. De opbrengst van dit jaarlijks te rugkerende evenement is be stemd voor het jeugdwerk en de restauratie van de monu mentale dorpskerk. Morgen is de huisvlijttentoonstelling vanaf 20.30 uur open. Vrijdag begint de bazar om 15.00 uur en gaat door tot middernacht.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 10